pixelg
Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA - start 30 października o godz. 11:00
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Piotr Krupa, prezes zarządu Kruk SA - start 30 października o godz. 11:00

Dyskusja odbyła się dnia: 30.10.2019, godziny 11:00
Piotr Krupa: Skupiamy się, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki zarówno w terminie krótkim, ale przede wszystkim długofalowym Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK SA
KRUK
W środę 30 października br. o godz. 11:00 rozpocznie się czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem KRUK SA. Tematami rozmowy będą wyniki po trzech kwartałach 2019 oraz perspektywy rozwoju.

KRUK jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, z małej kilkunastoosobowej firmy, stał się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami.

Głównym obszarem działalności Grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych), wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych.

W 2007 roku Grupa rozpoczęła działalność na rynku rumuńskim, a w 2011 na rynku czeskim oraz słowackim. W 2015 roku KRUK założył spółki we Włoszech oraz Hiszpanii. KRUKowi udało się nabyć pierwszy portfel na rynku włoskim jeszcze w 2015 roku, a na hiszpańskim na początku 2016 roku. W 2019 roku KRUK przejął działającą na rynku pożyczek konsumenckich firmę Wonga.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Piotrem Krupą, prezesem największej polskiej spółki windykacyjnej. Dziś porozmawiamy o wynikach za III kwartał oraz perspektywach rozwoju.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 11:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony.
 • Piotr Krupa: Witam serdecznie. Bardzo miło, że będę mieć szansę udzielenie odpowiedzi na nurtujące naszych inwestorów pytania.
 • MIKOL: Banki w tym roku spotykają się z dużą liczbą negatwynych zdarzeń jednorazowych, czy w związku z tym nie obawia się Pan, że podaż NPL w Q4 będzie niższa niż w latach ubiegłych, ze względu na niechęć do sprzedaży ze stratą (portfele mogą być nadal przeszacowane nierelanie w stosunku do oferowanych cen)
  Piotr Krupa: Jak co roku obserwujemy wzmożoną aktywność na rynku sprzedaży wierzytelności, w tym bankowych. W ostatnim tygodniu wygraliśmy przetarg na zakup dużego portfela bankowego o wartości nominalnej 1,4 mld zł, co potwierdza nasze doświadczenie, że czeka nas bardzo intensywna praca do końca roku.
 • Gość: Dlaczego znacząco wzrosły koszty finansowania spółki? Czy to efekt afery getback, czy innych czynników rynkowych?
  Piotr Krupa: Kruk ma dobry dostęp do finansowania, a koszty finansowania istotnie nie zmieniły się, a wzrost widoczny w wynikach III kwartału wynika z wpływu zmian kursu walut.
 • Marek: Witam , w jaki sposób Kruk wykorzystuje efekt synergii przy sprzedaży pożyczek Wonga i Novum?
  Piotr Krupa: Wonga i Novum to dwie niezależne firmy, posiadające odrębne cele, produkty i klientów. Firmy nie łączy synergia w zakresie sprzedaży.
 • Gość: Dlaczego w ostatnim czasie spółka tak mało inwestuje w nowe portfele?
  Piotr Krupa: Kruk inwestuje w portfele, które dają szanse na dobre stopy zwrotu. Tamten rok był pod względem inwestycji rekordowy, który trudno byłoby powtórzyć w bieżącym roku, chociażby z uwagi na ograniczenie inwestycji na rynku włoskim i hiszpańskim. Tegoroczne inwestycje choć mniejsze, to na lepszych stopach zwrotu niż inwestycje z lat ubiegłych.
 • Gość: Czy jesteście w procesie nabywania jakiś portfeli po GetBacku na polskim rynku?
  Piotr Krupa: Jesteśmy otwarci na wszystkie możliwe inwestycje, które w procesie zakupowym dają nam szansę rzetelnej analizy portfela oraz oceny opłacalności inwestycji. Stąd nie wykluczamy żadnych portfeli, również z rynku wtórnego.
 • Księgowy: Włoskie spłaty w ostatnim kwartale poprawiły się w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Czy to już tendencja na przyszłość?
  Piotr Krupa: Od początku przejęcia spraw na rynku włoskim pracujemy nad poprawą efektywności operacyjnej. Większe wpłaty to efekt naszej pracy i zwiększającej się części portfela, która się spłaca. Za wcześnie jeszcze by mówić, że dziś nas tu nic nie zaskoczy.
 • akcjonariusz: Czy według Pana wiedzy w Polsce lub na którymś z rynków, na którym działacie trwają prace legislacyjne, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na prowadzony biznes, działalność windykacyjną?
  Piotr Krupa: Na każdym rynku były, są i będą prowadzone prace legislacyjne, które mogą wpływać na wyniki Kruka (zarówno pozytywny jak i negatywny). To dla nas naturalne zjawisko. Wszystkie te prace są przez nas śledzone, analizowane i uwzględniane w planowaniu naszych działań. Jeżeli jakieś zmiany legislacyjne zmaterializują się, zawsze informujemy o tym rynek z informacją o wpływie na wynik spółki.
 • inwestor_2k20: Panie Prezesie, witam. Mam pytanie o kurs akcji. Ostatnie wyniki mimo ze lepsze od konsensusu spowodowały spadek notowań Kruka. Dlaczego, co takiego się dzieje, co uzasadnia taką niemoc notowań?
  Piotr Krupa: My skupiamy się, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki zarówno w terminie krótkim, ale przede wszystkim długofalowym. Wg nas, kurs akcji wynikać może przede wszystkim z ogólnego sentymentu do branży, co mamy nadzieję zmieni się w przyszłości. Dodatkowe informacje pojawiające się na rynku, takie jak wpływ wyroku TSUE nt. frankowych kredytów mogą powodować również zamieszanie. Natomiast uspokajam Was - nie ma on negatywnego wpływu na wyniki Kruka, a może mieć wręcz pozytywny w postaci większej podaży portfeli bankowych w przyszłości.
 • zainteresowany: Jaką wartość bilansową mają wierzytelności przeterminowane lub takie, które przeterminują się za chwilę?
  Piotr Krupa: W bilansie Kruka nie uwzględniamy spraw, które byłyby przedawnione. Już kupując portfel oceniamy sytuację i uwzględniamy w procesie inwestycji tylko nieprzeterminowane wierzytelności.
 • Marek: Czy konkurenci (PRA group , Hoist)w swoich strategiach mają elementy, które moglibyście zaszczepić u siebie?
  Piotr Krupa: Budując strategię firmy bierzemy pod uwagę otoczenie rynkowe, natomiast skupiamy się na przewagach konkurencyjnych Kruka i jego mocnych stronach.
 • gość: Czy widzi Pan szansę na uchylenie ustawy antylichwiarskiej przez organy europejskie?
  Piotr Krupa: Nie pojawiły się uwagi ze strony UE do przedstawionego kształtu ustawy. Projekt ustawy był zaproponowany w poprzednim parlamencie i obecny prawdopodobnie będzie musiał na nowo rozpocząć pracę w tym zakresie. Monitorujemy dalsze działania legislacyjne i szykujemy się na każdy scenariusz. Chcemy być przygotowani na ewentualne wejście tej ustawy w 2020 roku.
 • Gość: Witam. czy podtrzymujeą panstwo swoje cele zapowiadanego zysku w 2024. czasu coraz mniej a zyski jakby spadały zamiast podązać w wyznaczonym celu. a jezeli tak to w jaki sposób planują panstwo podwoić zysk.
  Piotr Krupa: Jeśli Państwo pamiętacie z uwagi na kwestie formalne przy akceptacji prospektu emisyjnego obligacji zmieniliśmy cel strategiczny, tak aby nie było wątpliwości, że nie jest to prognoza. Wewnętrznie nie zmieniliśmy naszych oczekiwań, do których chcemy dojść w 2024. Nasz apetyt inwestycyjny jest nadal duży, a jednocześnie poprzez zarządzanie LEANowe poprawiamy efektywność operacyjną Kruka.
 • Gość: "Wracamy na rynek zakupów we Włoszech i Hiszpanii. Nie będą to jednak duże inwestycje." Z czego wynikała przerwa i co jest powodem powrotu?
  Piotr Krupa: Na obydwu rynkach pracowaliśmy nad poprawą efektywności operacyjnej. Dlatego też, podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu inwestycji na rynku włoskim przez ostatnie 3 kwartały, na rynku hiszpańskim znacznie je ograniczyliśmy. W III kwartale, pierwszy raz od kilku lat nie nastąpiła negatywna aktualizacja na pracujących portfelach, co potwierdza dobry kierunek naszych działań, dlatego też podjęliśmy decyzję o powolnym powrocie do inwestycji na tych rynkach.
 • gość: Czy wyrok TSUE jest pomyślny dla branży wierzytelności, czy spodziewacie się większego wysypu porfeli hipotecznych?
  Piotr Krupa: Jak już zaznaczyłem wcześniej, wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych nie ma wpływu na wyniki Kruka. Spodziewamy się, że może przyczynić się do większej podaży portfeli bankowych różnych rodzajów, nie tylko hipotecznych.
 • ciekawski: Jakie poziomy cen oferowanych na rynku porfeli teraz obserwujecie? Czy GetBackowa jazda w górę już się zakończyła, czy jeszcze nadal trwa
  Piotr Krupa: Część banków jest ciągle na etapie dopasowywania swoich oczekiwań do nowych realiów cenowych. Na dziś konkurujemy praktycznie już tylko z zagranicznymi firmami i proces normalizacji cen jest w trakcie.
 • akcjonariusz: Gdyby mógł Pan powiedzieć kilka zdań o rynku włoskim. Widać poprawę, ale kiedy liczycie na osiągnięcie pełnej zakładanej początkowo operacyjności na tym rynku?
  Piotr Krupa: Zanim weszliśmy do Włoch zrobiliśmy analizę rynku, której wyniki pokazały, że proces polubowny będzie najefektywniejszy. Jak widać, praktyka jest najlepszym nauczycielem i mimo naszego wcześniejszego przygotowania, potrzebowaliśmy realnego doświadczenia. Dzisiaj wiemy, że dużo bardziej efektywny na rynku włoskim jest proces hybrydowy - czyli możliwość zawarcia ugody po uruchomieniu procesu sądowego.
 • Gość: W mediach pojawiły się informacje, że kolejny rok będzie lepszy pod względem podaży portfeli. Z czego to wynika?
  Piotr Krupa: Zauważamy kilka czynników, które mogłyby mieć wpływ na podaż portfeli. Na rynku polskim jest to m. in.: wyroki TSUE, które mogą przyczynić się do szukania przez banki nowych źródeł finansowania czy zmniejszenie okresu przedawnienia. Na rynku rumuńskim niezmiennie obserwujemy dużą podaż portfeli. Wracamy do inwestycji we Włoszech i Hiszpanii, gdzie rynek portfeli jest duży.
 • Gość: Będę wdzięczny za parę słów oceny właśnie sentymentu do branży windykacyjnej. Getback schodzi z pierwszych stron gazet i sytuacja się normuje? Z jednej strony mamy spadki kursu akcji Kruka, a z drugiej emisję obligacji sprzedaną z redukcją 50%. Z kolei obligacje Besta notowane są w okolicach 90% nominału.
  Piotr Krupa: Na dzisiaj konkurujemy już z podmiotami międzynarodowymi i wiemy, że sentyment do branży zarządzania wierzytelnościami jest mniejszy nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Cieszy nas, że mimo kursu akcji inwestorzy wierzą w Kruka – a właśnie reedukacja przy ostatniej emisji obligacji jest tego potwierdzeniem. Liczymy, że sentyment będzie się poprawiał, a my skupiamy się na prowadzonym przez nas biznesie.
 • Piotr Krupa: Dziękuję bardzo za dzisiejszy czat i Waszą dużą aktywność. Zapraszam na kolejne czaty na StockWatch.pl
 • moderator: Ja również serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
Spółka Cena emisyjna Wart. oferty Koniec zapisów
People Can Fly 46,00 zł 189,75 mln zł 2020-12-03
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,53% +25 106,02 zł 45 106,02 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy