pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - notowania, dywidendy, wiadomości, analizy

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 16.12.2013, godziny 11:45
Piotr Sucharski - prezes zarządu Neuca SA Piotr Sucharski, prezes Neuca SA

16 grudnia o godz. 12:00 zapraszamy na czat z Piotrem Sucharskim, prezesem NEUCA SA. Głównymi tematami spotkania będą podsumowanie bieżącego roku oraz plany Spółki na najbliższe kwartały, w tym perspektywy rozwoju segmentu marek własnych, a także aktualna sytuacja na rynku hurtu aptecznego.

Grupa NEUCA jest największym hurtowym dystrybutorem farmaceutyków w Polsce. Strategią Grupy jest koncentracja na rozwoju podstawowej działalności przy równoczesnym rozwoju synergicznych biznesów, bezpośrednio z nią powiązanych. Należą do nich: zarządzanie własnymi markami produktów farmaceutycznych, tworzenie systemów informatycznych, oraz świadczenie specjalistycznych usług reklamowych na rynku ochrony zdrowia.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie z panem Piotrem Sucharskim, prezesem zarządu Neuca SA. Tematem spotkania jest podsumowanie kończącego się roku oraz plany rozwojowe Spółki na najbliższe kwartały. Jest to szczególna okazja m.in. do tego, aby na gorąco porozmawiać o planach wejścia w segment ochrony zdrowia. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 12:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Piotr Sucharski: Witam Państwa serdecznie! Jest mi bardzo miło, że możemy kolejny raz spotkać się porozmawiać w tej formie. Mam nadzieję, że w trakcie tego spotkania odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dotyczące NEUCA. Mamy 1,5 godziny, więc na wszystkie pytania, które nie zmieszczą się w tym czasie, prosimy kierować na adres beata.korzeniewska@neuca.pl
 • MZK: Witam, kiedy zarząd poda propozycję dywidendy z tegorocznych zysków i czy bedzie ona wyższa niż ostatnia?
  Piotr Sucharski: Podobnie jak w ubiegłych latach rekomendację dotyczącą dywidendy podamy wraz z publikacją raportu rocznego. Zgodnie z naszą długoterminową strategią, wartość dywidendy na akcję będzie wyższa o 10-15 proc.
 • sasky: Witam, panie prezesie jak wygląda sprawa marek własnych w zakresie leków na receptę? Ile aktualnie jest wpisanych na listę i jaki jest plan na 2014 r. w zakresie wprowadzania nowych?
  Piotr Sucharski: Obecnie mamy wpisane 3 produkty na listę leków refundowanych. W 2014 r. planujemy wprowadzić kolejne od 6-8 produktów. Natomiast nie wykluczamy, że pojawią się kolejne produkty Rx, których nie będziemy wprowadzać na listę leków refundowanych.
 • gargi9: Panie Prezesie prosze przybliżyć więcej szczegółów Waszych inwestycji w przychodnie. Jaki to ma miec udział w Waszym biznesie ?
  Piotr Sucharski: Planujemy zainwestować ok. 30 mln złotych w zbudowanie sieci przychodni. Więcej szczegółów na temat tego projektu będziemy w stanie podać przy okazji publikacji wyników za I kwartał.
 • łodzianin: Kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie przejęcia ACP Pharma?
  Piotr Sucharski: Spodziewamy się zamknięcia transakcji przejęcia ACP Pharma do końca stycznia. W ciągu 2 miesięcy od zamknięcia będziemy w stanie przedstawić prognozę finansowych efektów synergii. Przewidujemy, że proces konsolidacji będzie rozłożony w czasie i potrwa do końca 2015 r.
 • MZK: Jak wyglądają najbliższe plany akwizycyjne spółki?
  Piotr Sucharski: W 2014 r. będziemy głównie koncentrować się na konsolidacji z ACP Pharma i nie mamy planów na kolejne akwizycje.
 • sasky: Jakie są Państwa perspektywy na przyszły rok dla handlu lekami refundowanymi? Spółka spodziewa się kolejnych strat?
  Piotr Sucharski: W związku z ustawowym spadkiem marży szacujemy, że nasza marża na lekach refundowanych spadnie o ok. 20 mln zł. Nadrobimy to z nadwyżką dzięki wzrostowi skali, rozwojowi marek własnych i dalszej optymalizacji kosztów.
 • sasky: Czy plan 205 produktów z serii marek własnych na koniec 2013 r. będzie wykonany z nawiązką? Jeśli tak, to o ile więcej ich będzie?
  Piotr Sucharski: Plan dla segmentu marek własnych na ten rok zostanie przekroczony. Szczegółowe wykonanie planu będziemy mogli podać na początku roku.
 • gość niepotwierdzony: Witam, bardzo dobre wyniki zyskowności za III kwartały 2013 ale kosztem spadku przychodów. Czy zarząd przewiduje odbudowę strony przychodowej ?
  Piotr Sucharski: W ostatnich latach koncentrujemy się na realizacji wyniku na poziomie netto. To jest również główny cel finansowy na 2014 r. W perspektywie krótkoterminowej nie chcemy i nie możemy być inicjatorami wojny cenowej. Budujemy programy rynkowe, które będą wzmacniać lojalność i zaangażowanie naszych klientów w dłuższym horyzoncie czasowym.
 • Sneijder niepotwierdzony: Jakiej dynamiki rynku oczekujecie w przyszłym roku?
  Piotr Sucharski: Przewidujemy spowolnienie rynku (r/r), ale nie przeszkodzi nam to w realizacji planu zwiększenia wyniku netto.
 • Smb niepotwierdzony: NEUCA działa już w kilku segmentach: hurt, marki własne, usługi informatyczne. Teraz wchodzicie w przychodnie. Jakie sektory mogą być jeszcze w obszarze waszych zainteresowań?
  Piotr Sucharski: Interesują nas wszystkie sektory w obszarze ochrony zdrowia, które mogą być synergiczne dla działalności hurtowej i poprawiające naszą rentowność. Z jednym wyjątkiem: na pewno nigdy nie będziemy inwestować w budowę własnej sieci aptek, ponieważ naszą podstawową zasadą strategiczną jest niekonkurowanie z naszymi klientami.
 • Sneijder niepotwierdzony: Jakie są powody wejścia spółki na rynek przychodni? Jaki Państwa zdaniem będzie efekt synergii?
  Piotr Sucharski: Podstawowy efekt synergii polega na tym, że mamy z niezależnymi aptekami wspólnego klienta, którym jest pacjent. Będziemy chcieli wykorzystać tę synergię budując możliwie kompleksową ofertę w obszarze ochrony zdrowia dla pacjenta.
 • Gość niepotwierdzony: Co się stało ze przejecie ACP Pharma będzie dopiero w styczniu?
  Piotr Sucharski: Ze względu na złożoność transakcji UOKiK może potrzebować więcej czasu na zebranie wszystkich informacji i materiałów potrzebnych do wydania decyzji o zgodzie na koncentrację.
 • Pati niepotwierdzony: Czy opublikujecie prognozę na 2014 r., jeśli tak to kiedy?
  Piotr Sucharski: Prognozę wyników na 2014 r. planujemy opublikować uwzględniając synergię wynikające z przejęcia ACP Pharma. Szacujemy, że prognoza powinna zostać opublikowana około 2 miesiące po sfinalizowaniu transakcji przejęcia, to jest do końca pierwszego kwartału 2014 r.
 • SeWi niepotwierdzony: Panie Prezesie, czy dopuszczacie Państwo taką możliwość, że decyzja UOKiK będzie negatywna? Jaki to mogłoby mieć wpływ na rozwój Waszego biznesu?
  Piotr Sucharski: W oparciu o nasze doświadczenie oraz współpracujących z nami doradców wierzymy, że decyzja UOKiK będzie dla nas korzystna.
 • Gość niepotwierdzony: Czy dostępność leków refundowanych na magazynie jest obecnie na takim samym poziomie jak np. na koniec września 2013?
  Piotr Sucharski: NEUCA będąc liderem rynkowym jest zobowiązana do posiadania najlepszej dostępności leków na rynku. Realizujemy i chcemy nadal realizować tę zasadę. W badaniach rynkowych osiągamy najwyższe wyniki dostępności wśród konkurentów.
 • Mati niepotwierdzony: Po trzech kwartałach segment marek własnych zrealizował plan finansowy na cały rok. Jakie wynik w całym roku osiągnie segment marek własnych i ile produktów zostało wprowadzonych na rynek w czwartym kwartale.
  Piotr Sucharski: Cel finansowy dla segmentu marek własnych na 2013 r. zostanie przekroczony, ale nie w sposób znaczący, ze względu na zaplanowane na czwarty kwartał inwestycje marketingowe.
 • nocotytato: Czm Neuca wyróżnia się na tle konkurentów na rynku dystrybucji i co pomoże w utrzymaniu przewagi konkurencyjnej (oprócz nabycia ACP Pharmy)?
  Piotr Sucharski: Podstawowym wyróżnikiem jest nasza misja "Zapewniamy lepszą przyszłość wszystkim niezależnym aptekom w Polsce". Realizujemy ją poprzez połączenie efektów skali, filozofii niekonkurowania z naszymi klientami, partnerskimi programami rynkowymi i rozwojem marek własnych.
 • SW-fan: Czy restrukturyzacja i obniżenie kosztów działania NEUCA jest zakończona, ewentualnie co jeszcze pozostało do zdziałania na tym polu.
  Piotr Sucharski: Zamieniamy słowo "restrukturyzacja" na "optymalizacja", która jest procesem ciągłym i daje nam możliwość obniżania kosztów w długim horyzoncie czasu.
 • moderator: Zostało niecałe 10 minut spotkania. Gość odpowie na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce.
 • Sneijder niepotwierdzony: Pojawiają się informacje, że producenci leków w celu zachowania bezpieczeństwa i wizerunku będą wybierali pojedynczych dystrybutorów, albo same zajmą się dostarczaniem. Jaki jest Państwa komentarz na ten temat? Jak się domyślam, obecnie firmy farmaceutyczne podpisują pojedyncze umowy na określony produkt z różnymi dystrybutorami.
  Piotr Sucharski: To zjawisko jest obserwowane na świecie, zauważalne jest również w Polsce, ale dotyczy wybranych produktów i producentów. W kraju ograniczone jest ze względu na złożoność systemu logistycznego, który obejmuje codzienną dostawę do ok. 12 tys. aptek. NEUCA ze względu na swoją skalę oraz dotarcie numeryczne jest preferowanym partnerem świadczącym tego typu usługi dla producenta.
 • GPW: Na jakim poziomie w przyszłym roku zatrzyma sie wg Pana kurs akcji Neuca ?
  Piotr Sucharski: Moim zdaniem kurs nigdy się nie zatrzyma. Będzie rósł proporcjonalnie do poprawiających się wyników finansowych.
 • Piotr Sucharski: Przepraszam, że nie odniosłem się do części pytań związanych z konsolidacją naszej firmy z ACP Pharma. Ze względu na toczące się postępowanie w UOKiK i złożoność tego projektu nie możemy obecnie ujawniać szczegółowych planów dotyczących konsolidacji. Więcej będziemy mogli powiedzieć przy okazji publikacji prognozy finansowej.
 • Piotr Sucharski: Serdecznie dziękuję za liczny udział w czacie i zapraszam do śledzenia rozwoju naszego biznesu. Zapraszam też do bezpośredniego kontaktu ze Spółką pod adresem beata.korzeniewska@neuca.pl
 • moderator: Ja także dziękuję za poświęcenie czasu w okresie przedświątecznym i życząc wszystkim Wesołych Świąt, zapraszam na kolejne spotkania online w StockWatch.pl
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,16% +33 632,53 zł 53 632,53 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy