pixelg
Czat: Tomasz Kałuziak, dyrektor ds. relacji inwestorskich i rozwoju KRUK SA - start 20 października o 11:00
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Czat inwestorski z Tomaszem Kałuziakiem, dyrektorem ds. relacji inwestorskich i rozwoju KRUK SA - start 20 października o 11:00

Dyskusja odbyła się dnia: 20.10.2020, godziny 11:00
Tomasz Kałuziak, dyrektor ds. relacji inwestorskich i rozwoju KRUK SA: Skup akcji po cenie 350 zł wiąże się z dużą premią, spodziewamy się dużego zainteresowania KRUK SA
KRUK
Zapraszamy na czat z zespołem Relacji Inwestorskich Kruk SA, który rozpocznie się we wtorek 20 października o godz. 11:00

Skup akcji KRUK SA w ramach wypłaty dochodu dla akcjonariuszy za rok 2019.

Co inwestor powinien wiedzieć, by sprzedać akcje w Ofercie?

Odwiedziłeś stronę relacji inwestorskich KRUKa i nadal masz wątpliwości jak działa skup? Masz dodatkowe pytania odnośnie oferty, zapisów i zasad redukcji? zapraszamy na czat z zespołem Relacji Inwestorskich spółki.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z zespołem Relacji Inwestorskich Kruk SA. Tematem spotkania będzie rozpoczęty właśnie buy back, czyli skup akcji własnych. Przedstawiciele spółki odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące zasad składania zapisów i przebiegu całej operacji.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gości czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasi Goście zaczną odpowiadać o 11:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony. Uczestników zachęcamy też do udostępniania czatu i komentowania jego przebiegu w mediach społecznościowych z hasztagiem #czatStockWatch
 • Tomasz Kałuziak: Dzień dobry, witam bardzo serdecznie na kolejnym czacie z Inwestorami Indywidualnymi. Tematem dzisiejszego spotkania będzie właśnie rozpoczęty skup akcji. Ja nazywam się Tomasz Kałuziak i wraz z obecnym tutaj zespołem relacji inwestorskich mam przyjemność odpowiadać dziś na Państwa pytania, do zadawania których serdecznie zachęcam.
 • pawel-s: Dzień dobry, czy zapisy na akcje już się rozpoczęły?
  Tomasz Kałuziak: Tak, zapisy zw. ze skupem akcji rozpoczęły się 19 października i potrwają do 13 listopada włącznie.
 • Gość: Czy w tym roku możemy się spodziewać kolejnych emisji obligacji w ramach ostatniego programu?
  Tomasz Kałuziak: Emisje obligacji Kruka najczęściej połączone są z inwestycjami. IV kwartał 2020 r. może być atrakcyjniejszy pod kątem podaży portfeli, jednak z uwagi na nasz zasób gotówki i dostęp do finansowania bankowego kolejne emisje powinny mieć miejsce raczej w przyszłym roku. Zachęcam tutaj do zapisania się do naszego newslettera na stronie relacji inwestorskich Kruk SA, za pomocą którego można uzyskać dostęp do bieżących informacji ze spółki, również o emisjach obligacji.
 • Gość: Czy poziom nadsubskypcji w ostatniej emisji nie oznacza, że zaoferowaliście za dobre warunki?
  Tomasz Kałuziak: Takie zainteresowanie rynku naszymi obligacjami jest dla nas pozytywną informacją - to pokazuje, że w sytuacji niepewności na rynku, inwestorzy nam ufają i czekają na oferty od dobrych i sprawdzonych spółek. Warunki zaoferowane w tej emisji były dobre zarówno dla spółki, jak i dla inwestorów. Przed każdą emisją analizujemy poprzednie emisje i aktualną sytuację. W przypadku ostatniej emisji zaproponowaliśmy obligacje o stałym oprocentowaniu, co jest dla nas atrakcyjnym rozwiązaniem. Spółka nie musi się dodatkowo zabezpieczać przed wzrostem stóp procentowych. Z drugiej strony, dla inwestorów również okazało się, że jest to atrakcyjne oprocentowanie, co jest ważne, gdyż zależy nam na długoterminowej relacji z rynkiem.
 • inwestor_2k: Witam, jeszcze nigdy nie brałem udział w takim skupie akcji. Zakładam, że szansa na to że wszystkie zgłoszone przeze mnie akcje nie zostaną odkupione. Z jaką redukcją trzeba się liczyć przy założeniu że wszyscy inwestorzy wezmą udział?
  Tomasz Kałuziak: Redukcja zależna jest od liczby inwestorów, którzy zapiszą się na akcje, a dokładniej mówiąc - od liczby akcji. Skup akcji po cenie 350 zł wiąże się z dużą premią względem obecnej ceny waloru, w związku z czym spodziewamy się dużego zainteresowania, a tym samym - dużej redukcji. Kruk chce skupić 271 tys. akcji, a obecnie liczba akcji w obiegu to 18.971.811. Przewidując dużą redukcję, wprowadziliśmy zapis, który daje możliwość skupienia jednej akcji od osób, którzy zgłoszą do skupu od 30 do 69 akcji.
 • gość: Czy Kruk obsługuje przeterminowane pożyczki Wonga?, jaka jest cena sprzedaży wewnątrz grupy?
  Tomasz Kałuziak: Wonga organizuje otwarty i konkurencyjny przetarg sprzedaży wierzytelności, w których m.in. Kruk bierze udział i posiada w swoim portfelu również wierzytelności od Wongi. Ceny, po których Wonga sprzedaje wierzytelności są cenami rynkowymi.
 • Gość: Jakiej przyszłości dla biznesu, szczególnie włoskiego i polskiego, spodziewacie się?, czy lockdown mocno pokrzyżował plany, czy kolejny byłby katastrofą?
  Tomasz Kałuziak: Analizujemy, co może się wydarzyć i jaki to może mieć wpływ na nasze portfele wierzytelności. Z drugiej strony spodziewamy się zwiększenia podaży portfeli wierzytelności. Na dzień dzisiejszy ani w Polsce, ani we Włoszech brak jest planów wprowadzenia lockdownu. Kruk nadal głównie pracuje zdalnie, nasi doradcy terenowi pracują bez zakłóceń - oczywiście z zachowaniem środków ostrożności, a nasze procesy operacyjne są efektywne.
 • księgowy: Według wstępnych danych nabyte wierzytelności w III kw. były stosunkowo drogie - jeśli dobrze liczę to aż 25 proc. wartości nominalnej przy średniej z ostatnich lat na poziomie 1x % Skąd taki skok ceny?
  Tomasz Kałuziak: Cena do wartości nominalnej nie odzwierciedla właściwej wartości inwestycji. Portfel o wyższej jakości może osiągnąć wyższą wartość tego wskaźnika, co nie oznacza, że rentowność takiego portfela będzie niższa. Przy ocenie inwestycji kierujemy się wartością IRR, a te stopy zwrotu są coraz lepsze.
 • Gość: Dlaczego decydujecie się na skup akcji zamiast tradycyjnej dywidendy?
  Tomasz Kałuziak: Kruk od 6 lat dzieli się zyskiem z akcjonariuszami i chciałby pozostać taką spółką, choć nie posiada formalnej polityki dywidendowej. Co roku zarząd i akcjonariusze analizują sytuację, aby móc podzielić się zyskiem, jednocześnie zapewniając wzrost spółki. W tym roku akcjonariusze Kruka zdecydowali o skupie akcji w ramach wypłaty dochodu za 2019 rok. Liczymy, że spotka się on z dużym zainteresowaniem akcjonariuszy, którzy cenę 350 zł za akcję w skupie uznają za bardzo atrakcyjną.
 • Gość: Czy w związku z coraz większą liczbą zachorowań w Polsce nadal działają Wasi doradcy terenowi? Macie jakieś pomysły co dalej w kontekście coraz silniejszego rozwoju epidemii?
  Tomasz Kałuziak: Doradcy terenowi w Polsce pracują z zachowaniem środków ostrożności - spotykają się z klientami, ale również mają możliwość skontaktowania się z klientami telefonicznie - w zależności od potrzeb. Na bieżąco analizujemy sytuację, a bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientów jest dla nas priorytetem.
 • akcjonariusz: "Przewidując dużą redukcję, wprowadziliśmy zapis, który daje możliwość skupienia jednej akcji od osób, którzy zgłoszą do skupu od 30 do 69 akcji" - tylko jednej? Czy sa jeszcz jakieś progi przy wyższych zapisach niż 69?
  Tomasz Kałuziak: Przedział 30 - 69 akcji jest jedynym progiem, który gwarantuje przydział jednej akcji. Akcje dla zapisów na liczbę akcji, poza tym przedziałem będą przydzielane na zasadzie proporcjonalnej redukcji.
 • Gość: Witam, jeśli dobrze rozumiem zapis na skup akcji powoduje zablokowanie tych akcji na rachunku maklerskim? Czy należy się zatem spodziewać zamrożenia obrotu akcjami na GPW na kilka najbliższych tygodni (do realizacji skupu)?
  Tomasz Kałuziak: Tak, zapis na skup akcji spowoduje zablokowanie zgłoszonych akcji na rachunku maklerskim. Przewidujemy, że duża część akcjonariuszy, w tym najwięksi zapiszą się pod koniec przewidzianego terminu, tj. bliżej 13 listopada 2020 r. Może to spowodować tymczasowe zmniejszenie obrotu akcjami Kruka na GPW.
 • L-term: Dzień dobry, mam akcje Kruka w DM BOŚ i chcę wziać udział w skupie. Goraca prośba o instrukcję krok po kroku co powinienem zrobić i gdzie się ew. udać
  Tomasz Kałuziak: Pierwszym krokiem w zapisie na skup akcji powinien być kontakt z domem maklerskim, w którym inwestor prowadzi rachunek, natomiast dom maklerski powinien zrealizować proces zapisu od początku do końca u siebie. Proces w zależności od domu maklerskiego może się różnić. Dodatkowo, zachęcamy do zapoznania się z pytaniami i odpowiedziami dot. skupu. Treść dostępna jest pod poniższym linkiem: https://pl.kruk.eu/relacje-inwestorskie/dywidenda-i-skup-akcji
 • Gość: Czy może Pan powiedzieć jak wyglądają ceny pakietów na poszczególnych rynkach obecnie? Czy covid istotnie je zmienił?
  Tomasz Kałuziak: Pandemia wpłynęła na rynki - zarówno na sprzedających jak i kupujących. Obecnie rynki powoli otwierają się, a w cenie powinno być odzwierciedlone ryzyko związane z niepewnością rozwoju pandemii.
 • Gość: Na rynku najmu powierzchni po tych pierwszych miesiącach lockdownu obserwujemy spadek zainteresowania, cięcia umów. Czy u Was też pojawiła się myśl przeniesienia części firmy na pracę w pełni zdalną?
  Tomasz Kałuziak: Kruk obecnie pracuje hybrydowo - część pracowników, których rodzaj pracy tego wymaga pracuje w biurze lub w terenie. Pozostali natomiast w dużej części zdalnie. W polskich spółkach przewidujemy pracę zdalną do końca 2020 roku. Obserwujemy sytuację i dostosowujemy nasz model na bieżąco.
 • gosć: czy dobrze rozumiem, ze jeśli zgłoszę 100 akcji do skupy, to za 69 będę miała zagwarantowany skup 1 akcji a pozostałe 31 akcji będzie już na zasadzie proporcjonalnej redukcji przydzielane??
  Tomasz Kałuziak: Jeśli zgłosi Pan 100 akcji do skupu, wówczas całość, czyli 100 akcji będzie brało udział w redukcji. Żeby skorzystać z zapisu dot. zakresu 30-69, należy złożyć zapis na taką liczbę akcji. Warto zauważyć, że przy złożeniu kilku ofert z jednego rachunku, oferty zostaną zsumowane do jednej.
 • Gość: Czy coś się zmieniło jeśli chodzi o kierowanie spraw do włoskich sądów, czy nadal wstrzymujecie się z takim działaniem?
  Tomasz Kałuziak: Wiosną wstrzymaliśmy wysyłanie spraw do sądu z uwagi na pandemię i ograniczenia związane z funkcjonowaniem sądów. Ostrożnie powracamy do kierowania nowych spraw do sądów, biorąc pod uwagę nadal występujące ograniczenia i opóźnienia w ich pracy.
 • ciekawski: Jak w tej chwili wygląda działalność Wonga? Pożyczki wróciły do poziomów sprzed pandemii?
  Tomasz Kałuziak: Wonga rozwija się nadal. Nie pomogła sytuacja pandemii i ograniczeń we wprowadzonym limicie kosztów. Po ograniczonej sprzedaży z uwagi na pandemię powoli wracają do sprzedaży produktów. W przyszłym roku chcielibyśmy, aby Wonga była spółką rentowną na zysku netto.
 • Gość: nie bardzo rozumiem, czemu zdecydowaliście się na taką formę dzielenia z akcjonariuszami? nie prościej i taniej było przeprowadzić zwykła dywidendę, a nie wybiórczy i pewnie droższy skup?
  Tomasz Kałuziak: Akcjonariusze w tym roku zdecydowali o skupie akcji zamiast tradycyjnej dywidendy. Zależy nam jednak na uczestnictwie wszystkich akcjonariuszy, dlatego chcąc zadbać o indywidualnych, mniejszych inwestorów, zaproponowaliśmy modyfikację często stosowanej zasady zaokrąglania w dół przy dokonywaniu redukcji poprzez wprowadzenie dodatkowego przedziału od 30 do 69. Został on wyznaczone właśnie przy założeniu 100% zapisów na skup akcji i matematycznego zaokrąglenia w górę do pełnej akcji. Cena skupu jednej akcji powinna być wyższa od historycznych najwyższych notowań Kruka na giełdzie tak, aby nawet dla tych akcjonariuszy, którzy nabywali akcje Kruka po ponad 300 zł, skup dalej był atrakcyjny i miał cechy dywidendy. Więcej na temat skupów akcji ogółem oraz tego skupu można przeczytać m.in. w artykule prasowym Stowarzyszenia Inwestorów indywidualnych: https://www.sii.org.pl/13971/analizy/newsroom/kruk-planuje-skup-akcji-zamiast-wyplaty-dywidendy-sprawdz-co-musisz-o-tym-wiedziec.html#ak13971
 • Zainteresowany: Czy jest albo będzie prognoza wyników na 3 albo 5 lat? Może przynajmniej macie wewnętrzne budżety mid term?
  Tomasz Kałuziak: Wewnętrznie opracowujemy biznesplany, ale nie udostępniamy ich publicznie. Jako spółka giełdowa nie publikujemy prognoz. Chcemy być spółką rosnącą i szukającą możliwości dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami.
 • Tomasz Kałuziak: Bardzo dziękuję za dzisiejszy czat i Państwa aktywny udział. Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na większość Państwa pytań. Zachęcamy do zapisywania się na newsletter relacji inwestorskich KRUK SA dzięki czemu będziecie Państwo otrzymywać informacje dot. spółki z pierwszej ręki https://pl.kruk.eu/relacje-inwestorskie/dywidenda-i-skup-akcji i oczywiście do zapisywania się do skupu. W przypadku dodatkowych pytań proszę o kontakt z naszym zespołem: ir@kruksa.pl
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,21% +31 642,98 zł 51 642,98 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy