pixelg
Piotr Sucharski - prezes Neuca - czat inwestorski - StockWatch.pl - portal informacyjno-analityczny poświęcony inwestycjom na polskiej giełdzie i rynkach globalnych.
AD.bx ad0a
StockWatch.pl
AD.bx ad0b

Piotr Sucharski - prezes Neuca

Dyskusja odbyła się dnia: 26.06.2012, godziny 11:45
Piotr Sucharski - prezes Neuca Prezes Neuca Piotr Sucharski
NEUCA

26 czerwca o godz. 12:00 serdecznie zapraszamy na czat inwestorski z Piotrem Sucharskim, prezesem zarządu Neuca SA. Prezes odpowie na pytania dotyczącej bieżącej działalności spółki, wyników finansowych, sytuacji w branży farmaceutycznej, a także wszelkich zagadnień interesujących inwestorów.

Opis działalności: Grupa Neuca jest największym hurtowym dystrybutorem farmaceutyków w Polsce z blisko 30 proc. udziałem w rynku. Jego strategią jest wzmocnienie pozycji lidera rynku w zakresie wartości sprzedaży poprzez wzrost organiczny i akwizycje, uzyskanie pozycji lidera rentowności oraz pozycji lidera kosztowego w obszarach operacyjnych – logistyki i transportu.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witamy na kolejnym czacie StockWatch.pl! Za chwilę porozmawiamy na żywo z prezesem dużej spółki dystrybucyjnej Neuca SA z branży farmaceutycznej.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: wszystkie pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez gościa czata wraz z udzielonymi odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są zadane pytania; moderator może odrzucić pytanie naruszające regulamin serwisu, powiadamiając użytkownika o powodach takiej decyzji.
 • moderator: Rozmawiamy o spółce: jej wynikach, strategii, planach, prognozach, oraz o sytuacji w branży. Po zakończeniu czata, jego zapis będzie dostępny na tej samej stronie. Link pojawi się na wątku spółki na naszym forum.
 • Piotr Sucharski: Witam wszystkich bardzo serdecznie na czacie i zapraszam do zadawania pytań. Podczas dzisiejszej rozmowy będziemy skupiali się na aspektach istotnych z punktu widzenia inwestorów giełdowych. Wszystkie pytania, na które dziś nie zdążymy udzielić odpowiedzi można przesłać na adres Beata.Korzeniewska@neuca.pl
 • CR7 niepotwierdzony: Witam Pana? Jaka była dynamika rynku hurtu farma w 2Q? wprawdzie jeszcze się skończył ale jakieś przybliżenie?
  Piotr Sucharski: Po pierwszym kwartale, w którym była ujemna dynamika -14 proc., w drugim kwartale szacujemy, że dynamika będzie również ujemna w granicach -3 do -5 proc. Zakładamy, że w drugim półroczu dynamika może osiągnąć dodatnie wartości.
 • Dociekliwy inwestor: Dlaczego są rozbieżności w wielkości rynku i udziale jakie podaje Pelion i Neuca ?
  Piotr Sucharski: Neuca działa głównie na rynku hurtowym sprzedaży do aptek. Informacje, które podajemy opierają się na raportach firmy badawczej IMS Health. Prawdopodobnie Pelion podając wartość rynku dodaje do niego wartość rynku szpitalnego, na którym jest liderem.
 • gargi9: Dlaczego Neuca nie jest obecna na rynku dystrybucji leków dla szpitali tak jak Pelion?
  Piotr Sucharski: Neuca w ostatnich dwóch latach znacząco wzmocniła swoją pozycję na rynku dostaw do szpitali. Nasz udział na tym rynku wzrósł z 2 do 12 proc. w tym okresie. Chcemy strategicznie rozwijać ten kierunek sprzedaży, ale pod ścisłą kontrolą poziomu ryzyka i uzyskiwanych marż.
 • CR7 niepotwierdzony: Jak Pan oceni wyniki osiągnięte przez spółkę w 2Q i po pierwszym półroczu? Po dobrym 1Q chyba nie będzie błędę że wyniki są wyższe niż rok temu po 1H?
  Piotr Sucharski: Pierwszy kwartał był bardzo udany, osiągnęliśmy blisko 30 proc. dynamiki na poziomie EBIT i zysku netto. Zakładamy, że utrzymamy podobną dynamikę w kolejnych kwartałach i bez problemu zrealizujemy prognozę zysku netto na poziomie 60 mln zł bez zdarzeń jednorazowych.
 • Gość niepotwierdzony: 1. Jaka jest struktura sprzedaży w podziale na grupy klientów – szpitale, apteki tradycyjne, biznesowe, sieciowe?
  Piotr Sucharski: 98 proc. naszej sprzedaży stanowi sprzedaż do aptek. W ramach tej sprzedaży ok. 75 proc. to apteki tradycyjne. Pokazuje to, że nasza sprzedaż odzwierciedla strukturę rynku.
 • Teresa: Witam serdecznie. Jakie plany akwizycji macie Panstwo w najblizszym okresie?
  Piotr Sucharski: Naszym celem jest wzrost organiczny, ale jeśli pojawi się jakaś ciekawa okazja akwizycji, to na pewno ją wykorzystamy.
 • Ob. Piszczyk niepotwierdzony: Witam, czy w ramach Synoptis, planujecie stworzenie jakiejś nowej grupy produktów, którym bliżej będzie do leków niż do suplementów witaminowo-ochronnych? Jak dużym działem R&D dysponuje grupa?
  Piotr Sucharski: W ramach rozwoju zarządzania markami w Grupie Neuca planujemy wdrożyć linie produktowe zarówno w lekach OTC jak i produktach Rx (na receptę). Spółka obecnie dysponuje kilkuosobowym działem R&D, który będziemy wzmacniać proporcjonalnie do rozwoju produktów.
 • anty_teresa: Drugie pytanie brzemi kiedy sprzedaż marek własnych osiągnie break even i kiedy przyniesie jakiś znaczacy zysk. Kiedy Państwo się tego spodziwają? Trzecie i ostatnie pytanie z mojej strony jak spólka ma zamiar przeciwdziałać pogorszeniu wyników na skutek ustawy refundacyjnej? chodzi mi o malejące w czasie marże dla dystrybutorów leków refundowanych
  Piotr Sucharski: W tym roku na pewno osiągnięmy break-even, a 2013 r. będzie okresem, w którym Synoptis przyniesie kilkumilionowe zyski. Oczekujemy, że udział przychodów w segmencie zarządzania markami własnymi będzie coraz bardziej znaczący dla wyników Grupy.
 • anty_teresa: Jak spólka ma zamiar przeciwdziałać pogorszeniu wyników na skutek ustawy refundacyjnej? chodzi mi o malejące w czasie marże dla dystrybutorów leków refundowanych .
  Piotr Sucharski: Chciałbym podkreślić, że wynikami ubiegłego roku udowodniliśmy, że potrafimy budować stały wzrost marży przy niekorzystnym otoczeniu rynkowym.Wykorzystujemy pozycję lidera w negocjach, zarządzamy kategorią produktów, rozwijamy marki własne, prowadzimy projekty restrukturyzacji kosztów we wszystkich najważniejszych obszarach operacyjnych, centralizujemy obszary wsparcia biznesu. Jesteśmy z dnia na dzień lepszą firmą i to daje akcjonariuszom gwarancję rosnących zysków.
 • Gość niepotwierdzony: z czego wynika ten spadek? nie znam dobrze branży, proszę o kilka słów wyjaśnienia
  Piotr Sucharski: Spadek rynku jest przejściowy i wynika z ograniczeń dostępu do leków refundowanych w wyniku nowelizacji ustawy refundacyjnej, a także z zamieszania związanego z nowymi listami leków refundowanych - protesty lekarzy i farmaceutów. Ostatnie zmiany na stanowisku prezesa NFZ dają nadzieję na stabilizację w relacjach NFZ - lekarze, co powinno unormować sytuację na rynku. Szacujemy, że w kolejnych latach rynek powinien rosnąć o ok. 4-5 proc.
 • Szadoq niepotwierdzony: Przed Euro 2012 otwarto wiele zapowiadanych dróg, ułatwiając tym samym transport. Jak znacznym kosztem dla grupy jest logistyka i dystrybucja produktów?
  Piotr Sucharski: Jeździmy z lekami miliony kilometrów i te kilkaset kilometrów autostrad nie zmienia sytuacji. Efektywność logistyki i dystrybucji produktów poprawiamy wdrażając zaawansowaną technologię w tych obszarach. Logistyka magazynowa i transport to obecnie od 3 do 4 proc. kosztów w stosunku do sprzedaży.
 • CR7 niepotwierdzony: Jak mogła wyglądać sprzedaż Neuca w 2Q'12 w porównaniu do rynku? Czy udziały rynkowe się zmieniły?
  Piotr Sucharski: Najważniejsza dla firmy jest realizacja celów na poziomie zysku operacyjnego i netto. Udział w rynku w drugim kwartale jest stabilny, ale nie unikamy trudnych decyzji związanych z rezygnacją z nierentownego obrotu.
 • Blondi niepotwierdzony: 2. Jaka jest struktura sprzedaży w podziale na grupy leków – Rx refundowane, Rx nierefunodawe, OTC?
  Piotr Sucharski: W ubiegłym roku udział leków refundowanych w całości sprzedaży był na poziomie 45-48 proc. W tym roku po zmianach na listach i ograniczeniu dostępu do wielu wcześniej refundowanych leków, udział ten spadł do 38-40 proc.
 • Gosia niepotwierdzony: Jak oceniacie, ile może potrwać jeszcze program buy-back?
  Piotr Sucharski: Ograniczenia związane z maksymalną liczbą skupowanych akcji powodują, że program będzie trwał jeszcze kilka miesięcy i szacujemy, że zakończy się w pierwszym kwartale 2013 r.
 • Liquid niepotwierdzony: Jak przedstawia się współczynnik Cena/Zysk spółki Neuca?
  Piotr Sucharski: Patrząc na wyniki z ostatnich czterech kwartałów, wskaźnik C/Z wynosi ponad 6. Biorąc pod uwagę naszą pozycję rynkową, rosnący udział wysokomarżowych biznesów i spadające zadłużenie uważamy, że wskaźnik jest na bardzo atrakcyjnym dla inwestorów poziomie. Zakładamy, że będzie rósł w przyszłości. Podobnego zdania są nasi główni akcjonariusze, którzy zdecydowali o przeprowadzeniu skupu akcji z ceną maksymalną na poziomie 110 zł za akcję.
 • żona_Midasa niepotwierdzony: Jaka jest Wasza polityka dywidendowa na przyszły rok
  Piotr Sucharski: Od kilku lat spółka systematycznie wypłaca dywidendę. Nasza długoterminowa polityka w tym zakresie zakłada coroczny dwucyfrowy wzrost wartości wypłacanego zysku na akcję.
 • Tomek niepotwierdzony: Spółka ma zobowiązanie wobec fundacji pana Wesołowskiego, które wypłaci jeśli cena akcji spółki nie przekroczy w I kwartale 101 zł. Jak ocenia pan w tym kontekście możliwość osiągnięcia kursu 101 zł w pierwszym kwartale
  Piotr Sucharski: Prognozowany zysk na ten rok i spodziewana dynamika jego wzrostu w roku kolejnym pozwalają oczekiwać wyceny co najmniej na poziomie 101 zł za akcję, czyli wycena na poziomie ok. 4 razy EBITDA. Tymczasem ostatnia transakcja przejęcia (Walgreen kupił Alliance Boots), do której doszło w Europie (w Polsce w najbliższym czasie się nie spodziewamy) była przeprowadzona przy wycenie na poziomie ponad 7 razy EBITDA.
 • anty_teresa: Czy dostrzegają Państwo możliwość dalszej opytmalizacji kapitału obrotowego, czy może działania w tym kierunku dobiegły kresu?
  Piotr Sucharski: Dostrzegamy możliwość dalszej optymalizacji kapitału pracującego, co stwarza możliwość poprawy wskaźnika Dług/EBITDA z dzisiejszego poziomu 2,6 do ok. 2. Chcemy jednak wykorzystywać dźwignię finansową, dopóki jest to bezpieczne, a my mamy pomysły na biznesy z rentownością wyższą niż koszt pozyskanego kapitału.
 • Blondi niepotwierdzony: Ile procent aptek jest zagrożonych upadłością w związku z wprowadzeniem nowej ustawy?
  Piotr Sucharski: Nowa ustawa doprowadziła naszym zdaniem do przejściowego spadku rentowności aptek. W wyniku tego można spodziewać się większej liczby decyzji o likwidacji działalności aptek przez ich właścicieli. W ubiegłych latach co roku było zamykane ok. 500 aptek. W tym roku spodziewamy się takich decyzji na poziomie ponad 1000.
 • Zulu niepotwierdzony: Czy i kiedy mogą się pojawić rezerwy na restrukturyzację należności?
  Piotr Sucharski: Spodziewamy się dwukrotnie większej liczby likwidacji aptek niż w poprzednich latach, co siłą rzeczy zwiększa ryzyko związane z utraconymi należnościami. W ubiegłych latach kwoty rezerw liczyliśmy w setkach tysięcy złotych, w tym roku może być to kilka milionów złotych. Jednak nie przeszkodzi to nam w realizacji naszych celów finansowych.
 • Chrzanik niepotwierdzony: Czy Neuca planuje przeniesienie swojej siedziby z Torunia do Warszawy?
  Piotr Sucharski: Nie planujemy przenosin siedziby spółki z Torunia.
 • gawędziarz niepotwierdzony: Czy nie martwi Pana Prezesa procentowy spadek udziały Grupy Neuca w rynku? Czym jest on spowodowany?
  Piotr Sucharski: Mamy stabilną pozycję lidera na rynku sprzedaży do aptek, wykorzystujemy ją do osiągania najwyższych korzyści w negocjacjach z naszymi dostawcami. Najważniejszym celem do realizacji jest osiągnięcie oczekiwanych poziomów zysku operacyjnego i zysku netto. Nie unikamy rezygnacji z nierentownego obrotu, nie chcemy wywoływać wojny cenowej, która mogła wynikać z wprowadzenia nowych przepisów w tym roku.
 • Maciej78 niepotwierdzony: Panie prezesie, trudne pytanie, czy korzysta Pan z produktów Neuca i czy by je Pan polecił? :)
  Piotr Sucharski: Właśnie wczoraj rozmawiałem z żoną, że potrzebujemy nowej szafki na produkty Apteo i Nursea, w których skuteczność wierzę i na co dzień stosuję. Przypomnę, że w tym roku będziemy posiadać ok. 80 produktów obu marek.
 • trigger: Prognoza na 2012 rok zakłada 60 mln zł zysku netto. Czy spółka będzie zwiększała wyniki finansowe w kolejnych latach?
  Piotr Sucharski: Po 60 mln zł zysku w tym roku przyjdzie czas na kolejne systematyczne wzrosty w latach następnych. Firma ma do tego stosowny potencjał ludzki, organizacyjny i finansowy, a także wsparcie głównych akcjonariuszy.
 • Piotr Sucharski: Dziękuję wszystkim za uczestnictwo w czacie i zadane pytania. Niestety czas nie pozwolił nam na odpowiedź na wszystkie z nich. Dlatego wszystkich, którzy chcą uzyskać odpowiedź na swoje pytania prosimy kierować je na adres Beata.Korzeniewska@neuca.pl
 • moderator: Dziękuję w imieniu załogi SW za tak liczne przybycie na czat i zapraszam na kolejne spotkania w StockWatch.pl

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Relacje inwestorskie
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +79,90% +15 979,84 zł 35 979,84 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
Ostatnio zaktualizowane dane
AD.bx ad3b
AD.bx ad3d