pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 11.03.2019, godziny 11:00
Piotr Krupa: Kruk zawsze był inwestycją dla cierpliwych inwestorów Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK SA
KRUK
W poniedziałek 11 marca br. o godz. 11.00 rozpocznie się czat inwestorski z Piotrem Krupą, prezesem zarządu KRUK SA. Tematem rozmowy będą wyniki grupy KRUK za 2018 rok oraz plany rozwoju.

KRUK SA jest liderem rynku zarządzania wierzytelnościami. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności, z małej kilkunastoosobowej firmy, stał się międzynarodową grupą finansową, wyspecjalizowaną w szeroko pojętym obszarze zarządzania należnościami.

Głównym obszarem działalności Grupy jest zarządzanie wierzytelnościami nabytymi na własny rachunek oraz na zlecenie innych podmiotów instytucjonalnych w trzech segmentach: wierzytelności konsumenckich (niezabezpieczonych), wierzytelności hipotecznych oraz wierzytelności korporacyjnych.

W 2007 roku Grupa rozpoczęła działalność na rynku rumuńskim, a w 2011 na rynku czeskim oraz słowackim. W 2015 roku KRUK założył spółki we Włoszech oraz Hiszpanii. KRUKowi udało się nabyć pierwszy portfel na rynku włoskim jeszcze w 2015 roku, a na hiszpańskim na początku 2016 roku.

KRUK planuje dalszy wzrost i osiągnięcie 700 mln zł zysku netto w 2024 roku przy zachowaniu konserwatywnego poziomu zadłużenia i wypłaty dywidendy. Spółka planuje uruchomienie nowych linii biznesowych oraz wejście na nowe rynki geograficzne a także znaczący wzrost inwestycji w portfele wierzytelności.

Szczegóły strategii spółki na lata 2019-2024 przedstawiamy tutaj >>Strategia spółki na lata 2019-2024

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Piotrem Krupą, prezesem zarządu Kruk SA. Tematem rozmowy będą wyniki grupy za 2018 rok oraz plany rozwoju.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Piotr Krupa: Dzień dobry Państwu! Dziękuję za Państwa obecność dzisiaj i niezmiennie wysokie zainteresowanie.
 • pasha: Witam, Panie Prezesie, kiedy poznamy rekomendację dywidendy oraz czy Pana zdaniem tegoroczna wypłata będzie wyższa od ubiegłorocznej?
  Piotr Krupa: Dzień dobry, bardzo dziękuję za pierwsze pytanie. Za nami intensywny rok, w którym po raz kolejny zanotowaliśmy wzrost zysku netto do poziomu 330 mln zł. To oznacza, że w latach 2014-2018 nasz zysk netto rósł średniorocznie o 21,5 proc. W temacie dywidendy - zarząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie rekomendacji dotyczącej podziału zysku w tym roku. Analizujemy nasze możliwości w tym zakresie, biorąc pod uwagę najbliższe możliwości inwestycyjne i obecny poziom zadłużenia.
 • inwestor_2k: Czy Pana zdaniem istnieje realna szansa, że rentowność portfela we Włoszech będzie na zbliżonym poziomie do pozostałych rynków, a jeśli tak to w jakim czasie może się to stać?
  Piotr Krupa: Uważam, że rynek włoski może być zbliżony do rentowności, które uzyskujemy obecnie w Polsce, po części także w Rumunii. Jesteśmy cierpliwi w tym zakresie - inwestycje w portfele wierzytelności to ciągłe doskonalenie operacji, wsparte analityką i analizą danych.
 • inwestor_2k: Dzień dobry, Panie Prezesie, co z tymi Włochami? W zeszłym roku był wysoki odpis, który miał ująć spłaty niższe od oczekiwanych. Dlaczego na koniec 2018 znów mamy powtórkę z historii?
  Piotr Krupa: Odpisy na rynku włoskim pod koniec 2017 roku dotyczyły głównie opóźnień w procesie polubownym, a ubiegłoroczne odpisy to przesunięcie oczekiwanych spłat w procesie sądowym o kilka miesięcy. Poczyniliśmy spory progres w porównaniu do poprzedniego roku - w dalszym ciągu nie jest on jednak na tyle duży, żeby ogłosić sukces na rynku włoskim. Wierzymy, że to nastąpi, lecz nieco później niż pierwotnie oczekiwaliśmy.
 • Zainteresowany: Jak wygląda ERC w podziale na poszczególne rynki działalności? Czy poziom oczekiwanych spłat w stosunku do wartości portfela we Włoszech mocno odbiega od pozostałych rynków?
  Piotr Krupa: Obecnie nie prezentujemy takiego podziału. Rentowności, których docelowo oczekujemy na rynku włoskim nie odbiegają istotnie od tych na bardziej dojrzałych dla nas rynkach, tj. w Polsce i w Rumunii.
 • Akcjonariusz: Chce Pan aby Kruk się szybko rozwijał, a to oznacza inwestycje. Czy spółka rozważa emisję akcji? Jeśli rozwój ma być finansowany długiem to jakiego maksymalnego poziomu cash EBITDA/dług netto należy się spodziewać?
  Piotr Krupa: Zgadza się, w mojej wizji Kruk ma osiągnąć 700 mln zł zysku netto w 2024 roku, ponad dwa razy więcej niż w całym 2018 roku. W bazowym scenariuszu dalszego rozwoju nie planujemy emisji akcji. Aktualnie nasz kowenant EBITDA gotówkowej do długu netto to 4.0x. Nasza strategia zakłada jednak konserwatywne podejście do zadłużenia, więc bardziej komfortowo czujemy się przy wskaźniku na poziomie 3.0x. Obecny poziom to 2.3x - jest więc jeszcze sporo miejsca na dalsze inwestycje.
 • inwestor: W ostatnich kwartałach mało słychać o rynku niemieckim. Jak duży portfel tam posiadacie i czy zamierzacie go zwiększać w tempie zbliżonym do Polski, Włoch, Rumunii czy Hiszpanii?
  Piotr Krupa: Zdecydowanie większy potencjał dla nas mają obecnie Polska, Rumunia, Włochy, Hiszpania, Czechy i Słowacja. Rynek niemiecki nie jest obecnie dla nas priorytetem - jest niewielki w porównaniu do pozostałych rynków, a przy tym bardzo konkurencyjny. Portfel, który posiadamy na tym rynku jest relatywnie niewielki i w najbliższym czasie nie planujemy zwiększania inwestycji.
 • Kamil K.: Dzień dobry Panie Presesie, gratulacje za dowiezienie zakładanego w strategii wyniku, jest to bardzo solidny średnioroczny wzrost EPS. Jakie ryzyka dostrzega Pan jeśli chodzi o przyszłość? Co takiego według Pana mogłoby zagrozić realizacji zakładanego w nowej strategii wyniku? Drugie pytanie, co według Pana spowodowało tak dużą przecenę akcji KRUKa? Pytam zarówno o dłuższy termin - trend spadkowy od szczytów z roku 2017, jak również spadek 10% z ostatniej sesji. Pozdrawiam, Kamil K.
  Piotr Krupa: Cieszę się z zadowolenia naszych akcjonariuszy i też uważam, że to był dobrze przepracowany czas dla nas. Wyzwania, które stoją przed nami w najbliższym czasie, to przede wszystkim: umocnienie pozycji lidera w Polsce i w Rumunii, osiągnięcie pełnych zdolności operacyjnych we Włoszech i w Hiszpanii, rozbudowa dostępu do elastycznego finansowania. Mocno pracujemy, aby pozytywne sygnały ze spółki odwróciły trend, o którym Pan wspomina. Patrzymy długoterminowo.
 • anty_teresa: Na początek dziękuję za podział spłat w ujęciu geograficznym. Ale daj palec, a będą chcieli urwać rękę ;) Czy jest możliwe, że spółka będzie jeszcze publikować marżę pośrednią w takiej segmentacji?
  Piotr Krupa: Dziękuję za taką informację zwrotną. Chcemy dzielić się większą ilością informacji z inwestorami i zwiększać jakość komunikacji, stąd dodatkowy podział. Na ten moment mogę powiedzieć, że planujemy kolejne ujawnienia w sprawozdaniach.
 • Gość Rafał: Czy spółka rozważa wprowadzenie skupu akcji własnych celem przeciwdziałania krótkiej sprzedaży akcji spółki. Dużo lepsze jest to rozwiązanie dla akcjonariuszy niż dywidenda.
  Piotr Krupa: Chcemy przede wszystkim inwestować w rentowne projekty i poprawiać efektywność. W dłuższym terminie wierzę, że przy dalszym wzroście wyników, wróci również pozytywny sentyment do spółki.
 • Inwestor: Kiedyś analitycy szacowali, że Kruk odzyskuje zapłaconą cenę za portfel wierzytelności w ciagu ok. 3 lat. Jak to wygląda na obecnie kupowanych portfelach?
  Piotr Krupa: Obecnie odzysk zapłaconej ceny następuje między 4 a 5 rokiem od zakupu. Po części wynika to ze wzrostu udziału procesu sądowego w sumie spłat, po części ze wzrostu konkurencji.
 • anty_teresa: W raporcie sygnalizują Państwo możliwość zmiany prawa w Rumunii. W skrócie odzyski z wierzytelności nie mogłyby przekroczyć dwukrotności zapłaconej ceny jeśli to prawo przeszłoby skutecznie drogę legislacyjną. Pojawia się pytanie jak miałoby wyglądać przypisywanie ceny do pakietu wierzytelności? Czy szacowaliście Państwo jak ewentualna zmiana prawa wpłynęłaby na poziom spłat?
  Piotr Krupa: Obecnie trudno spekulować - proponowane prawo dotyczy jedynie spraw bankowych konsumenckich i jest aktualnie analizowane pod kątem zgodności z konstytucją, wciąż nie obowiązuje. Czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia. W każdym scenariuszu chcemy być przygotowani, aby dalej rosnąć, a Rumunia pozostanie ważnym dla nas rynkiem.
 • Bartek. : Dzień dobry, Panie Prezesie czy nie uważa Pan, że oczekiwanie w ciągu 5 lat zwiększenia zysku dwukrotnie nie jest zbyt na wyrost. Obecnie jest jednak dużo obaw co do waszych założeń, patrząc chociażby na rynek włoski. Pozdrawiam serdecznie.
  Piotr Krupa: Dziękuję za to bardzo ważne pytanie. Strategia, którą ogłosiliśmy, to scenariusz, który uważamy za realny i w który wierzymy. Chcemy osiągnąć 700 mln zł zysku netto w 2024 roku. Od początku naszej obecności na giełdzie wskazywałem, że KRUK ma dynamicznie rosnąć. Nic się w tym zakresie nie zmieniło.
 • Inwestor: Zakończyliście przegląd opcji strategicznych. Czy może Pan ujawnić jak duże były rozbieżności co do ceny sprzedaży czy ceny emisyjnej akcji?
  Piotr Krupa: Nie doszło do żadnych ofert wiążących. Główną rozbieżnością było przede wszystkim podejście do ryzyka i poziomu zadłużenia spółki - zarząd preferuje podejście konserwatywne i utrzymywanie wskaźnika zadłużenia znacznie poniżej obecnych kowenantów.
 • Akcjonariusz: Kurs spółki odjechał już od szczytów o grube kilkadziesiąt procent, bo spółka nie radzi sobie tak we Włoszech jak zakładał rynek i cierpi ze względu na zmiany prawa. Czy uważa Pan, że Kruk w tym roku dostarczy bodźcy, które mogłyby zwiększyć wartość spółki?
  Piotr Krupa: Chcemy, żeby tak było. Ten rok poświęcimy na dalsze zwiększanie operacyjności we Włoszech i w Hiszpanii, zabezpieczenie odpowiedniego finansowania, umacnianie naszej pozycji w Polsce i w Rumunii.
 • Zainteresowany: Zatrudnienie w spółce wzrosło r/r o niecałe 3 proc. Czy to oznacza, że na skalę obecnego portfela wierzytelności w zasadzie posiadacie tak duży zespół jak docelowo zakładacie?
  Piotr Krupa: Na ten moment zespół mamy odpowiedni. Stawiamy na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie umiejętności naszych pracowników i wprowadzamy kolejne usprawnienia.
 • limakslimak: Czy wycofanie się z rynku Włoskiego jest brane przez zarząd pod uwagę? Sektor bankowy jest chwiejny , a same włochy są " chorym człowiekiem europy".
  Piotr Krupa: Rynek włoski pozostaje dla nas bardzo atrakcyjny i widzimy tam duży potencjał do wzrostu. Biznes na nowym rynku to nauka, a najważniejsze to porządnie odrobić lekcje - efekty przyjdą.
 • Gość: Rozwój oznacza prawdopodobnie wyjście ponad rynki na których już jesteście obecni. Jakie kraje rozważacie i czy są w nich takie, które odbiegają kulturowo od tych gdzie jesteście już obecni?
  Piotr Krupa: Strategia na lata 2019-2024 i założenie wzrostu zysku do 700 mln zł powstały na podstawie obecnych rynków - Polski, Rumunii, Czech, Słowacji, Włoch, Hiszpanii. Wszystko, co ponad to, to dodatkowy potencjał. Nie wykluczamy kolejnych rynków.
 • longterm: Panie Piotrze, obecny kurs akcji na giełdzie jest bardzo niski jak na spółkę generującą ponad 300 mln złotych zysku z perspektywami jego wzrostu w kolejnych latach. Czy zatem nie lepiej było by dla akcjonariuszy żeby spółka zamiast wypłacać dywidendę dokonałaby skupu akcji własnych w celu ich umorzenia. Na rynkach zachodnich jest to bardzo dobrze przyjmowane przez akcjonariuszy chociażby na giełdzie USA, czy zastanawialiście się nad tym?
  Piotr Krupa: Zgadzam się z Panem w pierwszym zdaniu. Tak jak wskazywałem w jednej z odpowiedzi, wolimy inwestować obecnie w rentowne projekty i skupiamy się na zwiększaniu wartości spółki w dłuższym terminie. Kruk zawsze był inwestycją dla cierpliwych inwestorów.
 • Akcjonariusz: Stawia Pan przed spółką nie po raz pierwszy ambitne cele - podwojenie zysku netto. Czy to oznacza, że szanse na wzrost dywidendy (o ile w ogóle ona będzie wypłacana?) raczej spadają. Dobrze interpretuję sytuację?
  Piotr Krupa: Nie posiadamy polityki dywidendy. Jako akcjonariusz chciałbym, żeby Kruk był spółką płacącą dywidendę.
 • Gość: Cieszy mnie, że Kruk zostanie na giełdzie. Pewnie nie dogadaliście się między innymi w kwestii ceny, więc chciałoby się zapytać ile dla Pana warty jest na tą chwilę Kruk?
  Piotr Krupa: Dla mnie pozostanie na giełdzie i praca dla obecnych akcjonariuszy również jest bardzo ważna. W temacie wartości Kruka - zawodowo jest dla mnie wszystkim - całym moim zawodowym życiem. Chcę go dalej rozwijać, mam bardzo długą perspektywę.
 • Gość: Czy przedawnione roszczenia na polskim rynku macie już spisane do zera, czy rozkładacie takowy odpis na więcej okresów?
  Piotr Krupa: Wprowadzenie tych regulacji nie miało istotnego wpływu na naszą działalność, byliśmy na nie przygotowani. Nie spodziewamy się też negatywnego wpływu w przyszłości.
 • Księgowy: Czy spółka będzie już na stałe pokazywać podział spłat pod względem geograficznym?
  Piotr Krupa: Tak, chcemy taki podział prezentować w kolejnych sprawozdaniach.
 • longterm: Czy Wasi konkurenci na polskim rynku sygnalizują chęć sprzedażny swoich pakietów?
  Piotr Krupa: Jesteśmy gotowi rozmawiać, tak jak zawsze sygnalizowaliśmy. Spodziewamy się dalszej konsolidacji rynku.
 • Piotr Krupa: Bardzo Państwu dziękuję za tak duże zainteresowanie. Czujemy, jak istotny jest dla Państwa dalszy wzrost spółki. Postaramy się też odpowiedzieć na pozostałe pytania, na które zabrakło już czasu. Zapraszam na kolejne czaty, będziemy na bieżąco informować Państwa o postępach w działaniach. Pozdrawiam, Piotr Krupa
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za gorącą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
Spółka Cena emisyjna Wart. oferty Koniec zapisów
People Can Fly 46,00 zł 189,75 mln zł 2020-12-03
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,53% +25 106,02 zł 45 106,02 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy