pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

arkopolo007

arkopolo007

Ostatnie 10 wpisów
Pisząc pismo do KNF dot. uprawnień doradztwa inwestycyjnego w posiadaniu maklera papierów wartościowych otrzymałem odpowiedź, chciałbym ją jeszcze zweryfikować. Mianowicie moje pytanie tyczyły się rodzaju instrumentów, do których makler może prowadzić czynności doradztwa inwestycyjnego (ustna/pisemna rekomendacja). Fragment odpowiedzi KNF:

kliknij, aby powiększyć

Z kolei art. 2 ustawy o obrocie instr. fin. mówi:

kliknij, aby powiększyć

Tym samym zgodnie z ustawą makler może stosować czynności doradztwa inwestycyjnego zarówno do papierów wartościowych jak i instrumentów niebędących papierami (różnorakie pochodne). Myślę, że dobrze pojmuję?

Czytając tu i ówdzie natknąłem się na taką zagwozdkę. Generalnie brokerzy podają tabele pkt. SWAP, gdzie dla waluty o wyższym oprocentowaniu mamy DODATNIE punkty SWAP i odwrotnie dla waluty i niższej stopie. Z kolei w transakcjach SWAP i FORWARD sytuacja wygląda odwrotnie, gdyż to waluta o wyższym oprocentowaniu ma UJEMNE punkty (np. warto spojrzeć na NZDUSD na investing.com, gdzie są wartości UJEMNE - NZD ma wyższą stopę niż USD). Punkty te wyliczane zgodnie ze wzorem:

Punkty terminowe= ((B-A)*(S*T))/((A*T)+(100*B))

B – stopa procentowa waluty kwotowanej
A – stopa procentowa waluty bazowej
S – kurs spot
T – okres (liczba dni)
B – umowna liczba dni w roku

Bardzo proszę o rozjaśnienie sytuacji, bo mam wrażenie, że mowa o tym samym, ale w inny sposób.

Zastanawiam się jak to działa. Jeśli bank zawiera fwd z klientem, który np. chce kupić 1000€ za miesiąc (za PLN) to w jaki sposób on sam (bank) zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym? Przyjmijmy, że cena spot EURPLN w dniu zawarcia kontraktu 4,3020 zaś cena FWD (1M) dla EURPLN 4,3100. Jak bank chroni się przed ryzykiem kursowym? Domyślam się, że musi mieć to coś wspólnego ze SWAP-em, ale prosiłbym o rozrysowanie sprawy jeśli to możliwe :)

Słyszałem właśnie, że prawo to lwia część tego egzaminu, co nie ukrywam nieco mnie przeraża, bo nie wiem jak się właściwie tego uczyć, by coś zapamiętać z języka prawniczego. Podobno nawet 1000 stron do opanowania OMG... Co do zadań, na kursie podobno mają być przerabiane wszystkie sprzed dwóch lat, oprócz oczywiście teorii do zadań ect.

Tak, teoretycznie kursy są podobne, Maklers oferuje wg mnie lepsze materiały ect., ale z drugiej strony kurs zaczyna się dopiero po nowym roku, obawiam się, że może być zbyt krótko w porównaniu z tym drugim kursem. Czy mogę liczyć jednak na jakieś opinie od byłych uczestników obydwu kursów (kiedy zaczynali, jakie otrzymywali wsparcie w trakcie i po kursie, jakie wrażenia ect)?

Wiadomym jest, że są jakieś obowiązki, niemniej chciałem zaczerpnąć opinii od osób zdających mniej więcej ile czasowo im to zajęło (w zależności ile godzin dzienne na to poświęcali). Jasne, że każdy uczy się w innym tempie, niemniej chciałem zaczerpnąć języka czy 3-4 miesiące po jakieś powiedzmy 2-3h są realne czy raczej ciężko. Słyszałem naprawdę duże rozbieżności co do czasu, stąd chyba najlepiej zapytać u źródła :)

Witam forumowiczów,

Na wiosnę chciałbym podejść do egzaminu na MPW. Jestem "świeżym" absolwentem ekonomii na UMK (sp. analityka gospodarcza - generalnie ekonometria ect.). Pewne pojęcie o rynkach już mam, od ponad 2 lat prowadzę bloga (głównie o rynku walutowym i surowcowym), niemniej szkolna matma finansowa raz, że pewnie mało dopasowana do zadań, a dwa że było to już "pewien czas temu".
W celu wsparcia swoich przygotowań myślę nad kursem przygotowującym (nie ukrywam, że kontakt z innymi osobami z branży podczas tego kursu również byłby dla mnie ważny z racji internetowego charakteru pracy - praktycznie zero kontaktu twarzą w twarz z osobami "w temacie"). W oko mi wpadły dwie propozycje (z racji zasad panujących na forum nie mogę umieścić linków):

Kurs maklerski firmy Profitea
Kurs maklerski firmy Maklers

Cenowo wygląda to praktycznie jednakowo przy czym, kurs Profitea kończy się 11 grudnia br., zaś kurs drugi dopiero na początku lutego 2017. Biorąc pod uwagę chęć podejścia do egzaminu na wiosnę (najpewniej koło połowy marca) raczej należałoby rozważyć kurs wcześniejszy. Moje pytanie: czy taki okres byłby wystarczający do nauki? (tj. około 3 miesiące licząc od daty zakończenia kursu + okres samego kursu)? Macie może jakieś opinie nt. tego kursu firmy Profitea? P.s. Obydwa kursu trwają 64h (wykaz tematów jak w takowych kursach niemalże identyczny).

Informacje
Stopień: Ostrożny
Ostatnia wizyta: 8 listopada 2016 07:32:56
Liczba wpisów: 7
[0,00% wszystkich postów / 0,00 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,379 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +166,15% +33 230,19 zł 53 230,19 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło