pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

wixx

wixx

Ostatnie 10 wpisów
EFH Problemy z Millennium zostały zażegnane?

Anna Koper , Piotr Gośliński 21-04-2009, ostatnia aktualizacja 21-04-2009 00:52
Zaniepokojony inwestor przesłał do „Parkietu” mail, w którym poinformował, że od osoby z kierownictwa Europejskiego Funduszu Hipotecznego dowiedział się, że „spółka ma poważne kłopoty finansowe, nie płaci ludziom pensji i zalega ze spłatą kredytów w bankach”.

Dołączył też dokument, z którego wynika, że 25 marca Bank Millennium wystawił bankowy tytuł egzekucyjny w związku z niespłaceniem przez EFH kredytu. Firma pożyczyła 5,7 mln zł, które miała zwrócić 12 grudnia. Wezwanie do zapłaty otrzymała 3 marca. Bank wystawił tytuł egzekucyjny, bo, jak tłumaczy, spółka odmówiła zawarcia ugody. Co na to zarząd EFH?

Prezes Mirosław Wierzbowski informuje, że nie zgodził się na propozycję ugody, gdyż przewidywała ona dodatkowe zabezpieczenie w postaci wszystkich należących do niego akcji EFH (razem z żoną ma nieco ponad 9 mln walorów; ponad 51 proc. głosów). – W minionym tygodniu podpisaliśmy ugodę, która przewiduje ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń na rzecz banku i przedłuża termin spłaty kredytu do końca czerwca – uspokaja szef EFH. Nie chce powiedzieć, o jakie zabezpieczenia chodzi.

Dlaczego zarząd EFH nie poinformował o problemach z kredytem? – Negocjacje z bankami to jedna ze standardowych procedur. Kredyt był zabezpieczony 4 mln akcji Żurawi Wieżowych. Nie stanowił zatem żadnego zagrożenia dla działalności spółki – mówi. Wierzbowski przyznaje, że EFH ciągle potrzebuje gotówki ze względu na dużą skalę inwestycji. Twierdzi, że firma płaciła wynagrodzenia pracownikom. – Niepokoją mnie informacje, że nie płacimy pensji. Nie zdarzyło się jeszcze, byśmy zalegali z wypłatami na rzecz pracowników – zapewnia. Pracownicy dwóch hoteli należących do grupy nie potwierdzili informacji o zaległościach.

Inwestor napisał też do Komisji Nadzoru Finansowego. Co na to przedstawiciele nadzoru? – Standardowo w przypadku wszystkich spółek publicznych badamy wszelkie sygnały, które do nas trafiają. Sprawdzimy, czy firma dochowała wszelkich procedur, jeśli chodzi o należyte prowadzenie polityki informacyjnej – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego.

PARKIET

Hmm. Czyżby się zaczęły "pozytywne" infa ;) Jak na razie w skali beauforta to jeden z dziesięciu ;) Jak polecą po kolei to ...

Tak się zastanawiam: piszecie ostatnio o zamianie obligacji na akcje "po średnim kursie z 60 dni", ale tak na prawdę nie do końca wiem, czy nie jest to jakieś "drobne nieporozumienie". Do zamiany obligacji na akcje ma dojść po upływie terminu zapadalności wykupu obligacji, a mowa tu o obligacjach jeszcze nie objętych. W związku z czym średni kurs z 60 dni nie ma tu żadnego znaczenia, bo nowe obligacje zamienne na akcje nie ujrzały jeszcze światła dziennego. (Tak mi sie wydaje)

Co innego kwestia objęcia akcji w zamian za obligacje objęte przed wejście efh na giełdę. Pierwszy obligatariusz (duży fundusz) ma zapisaną w umowie możliwość objęcia akcji po "promocyjnej cenie" 7,50 zł za sztukę. Przypomnieć należy, że efh wchodziło na rynek po ogromnym sukcesie efh żurawie i fundusze liczyły na powtórkę i szybką realizację zysków. Obecnie objęcie akcji po 7,50 zł jest nierealne, ale z tego co rozumiem, to na walnym ma być klepnięta uchwała wyrażająca zgodę na objęcie akcji po 2 zł, własnie po to, żeby ten fundusz, który się nie pisze na 7,50 zł za akcję mógł je objąć po 2 zł (potrzeba zmiany starych ustaleń). Biorąc to pod uwagę, ów fundusz na objęcie akcji po 2 zł jest się w stanie zgodzić.

W powietrzu wiszą też plotki, że "coś dużego" ma pakiet niecałe 5 %, bo nie chce się jeszcze ujawniać, ale rzekomo ma to jednak nastąpić, oczywiście po przekroczeniu tego progu.

Ale to tylko takie moje dywagacje na temat informacji, które udało mi się wyszperać w różnych zakamarkach sieci itp. ;)
Nie miałbym nic przeciwko realizacji tego scenariusza, bo jak wiecie sam się tu "troszkę" zablokowałem :)

Tydzień później uznaję, że poprzedni ruch był słuszny. Zaczynam się jednak zastanawiac czy powoli nie zbliża sie czas na wyrok. Cena wygląda całkiem ciekawie. Chyba można byłoby się zastanowić nad ubraniem małego pakieciku na przeczekanie :)

Nikt się nie skusił na AB. Poza mną heh. Niestety popełniłem mały błąd. Zamiast zrobić szybciutki dt + 9 %, pomyslałem, że chwilkę zaczekam. Ładny raport, no ale piepsznęło wczoraj i dzisiaj :) W sumie nie musiałem sprzedawać, ale zamieniłem sobie na coś innego. Wyjście ze stratą, ale z rokowaniami na odkucie gdzie indziej hehe KOlejna lekcja, nie znasz, nie ruszaj :)

Oczywiście mówiłem o dniu wczorajszym :)

Czyżby Madzia wracała powoli do poziomu, w którym znów obudzi zainteresowanie StochWatchers'ów ;) Jeszcze tak kilka grosików i może ... ;)

Ładna ilość akcji zmieniła dzisiaj właściciela. Ponad 4 mln. 4 wynik w historii spółki. Co prawda dopiero "uczę" się giełdy, ale taka ilość sprzedanych akcji w kontekście info w raporcie o zaprzestaniu działalności związanej z dotychczasowym profilem produkcji okraszonej stwierdzeniem, że: "Powodzenie nowych planów rozwojowych w dużej mierze będzie zależne od czynników zewnętrznych - ogólnej koniunktury gospodarczej, możliwości pozyskania kapitału z zewnętrznych źródeł dla sfinansowania rozwoju" wygląda trochę niepewnie.

Pomijam oczywiścię sprawę grania pod wyrok, bo oczywiście sam zastanawiam się czy nie przytulić znowu trochę akcji ;) Poprzedni sygnał Stockwatchers'ów zainspirował mnie do kupiernia w piątek (0,95) i sprzedania dzisiaj (1,07), z czego jestem całkiem zadowolony ;)

Też chciałem wsiadać po 24, ale poważnie do myślenia daje mi sprawa problemów z ukraińskim bankiem należącym do pko. Podobno ów bank jest niewypłacalny i grozi mu upadek. Nie wiadomo co się stanie z kursem pko bp jak pójdzie szersze info na ten temat. Nie jestem specem, ale może właśnie taki "nius" pociągnie pko do wspominanego przez kogoś wcześniej poziomu 18-20. Nie życzę tego akcjonariuszom.

To hipoteki na kredyty przyznane przez konsorcjum banków na zbudowanie Hotelu Sheraton koło Mikołajek. W komunikatach z grudnia jest info o przyznaniu przez banki kredytu jak i o tym, że jest umowa na zarządzanie Hotelem przez Sheratona. W sumie to raczej nieźle, że w dobie problemów kredytowych dostali ponad 100 mln zł na inwestycję :) Ogólnie jak pisałem wcześniej, to jest TO co ma wywindować spółkę "w przyszłości".

Po dzisiejszym dniu zrozumiałem skąd takie uczucia do Magdy na forum hehe. Pół dnia wlepiałem się w monitor i nie byłem zadowolony z pochamowania pierwotnego instynktu rannego - kupuj. Cieszę się Waszym Szczęściem 3some

Dobre pytanie d'oh! Fajnie byłoby posłuchać analizy "starszych graczy" i dowiedzieć się co myślą na ten temat.

Dla mnie (jako niedoświadczonego giełdowicza, który jednak przeszperał info o spółce) sprawa wygląda tak: spółka/akcjonariusze/inwestorzy przygotowują grunt dla obligatariuszy, którzy mają chcieć objąć akcje po 2 zł, bo ogólnie spółka ma niezłe rokowana na przyłszość. Na razie brakuje jeszcze trochę grosików, dlatego na niewielkim kursie "animator" powinien dbać o stałe podnoszenie kursu. Podbicia na fixingu i dogrywce dzień po dniu do kolejnego punktu oporu (z tego co mi się obiło o uszy to w okolicach 1,70 zł), a potem przejście tej granicy na kilku dniach z większym obrotem. Wtedy będzie już bliziutko do 2 zł. Nie mniej jednak mogą to być jedynie pobożne życzenia posiadacza akcji liczącego na szybszy od spodziewanego wzrost hehe

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 28 maja 2009 23:07:02
Liczba wpisów: 34
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,494 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +137,64% +27 527,92 zł 47 527,92 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d