pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kris59

Kris59

Ostatnie 10 wpisów
Fenris napisał(a):
Elliott napisał(a):
No dobra, ale takie instytucje jak Credit Suisse Securities, J.P. Morgan i Kora Management chyba by nieinwestowały tak dużej kasy w "bankruta", więc widzą jakąś wartość.
Ujawniono rozliczenia z IPO. Poza tym taki Kora Mgmt nawet zwiększył zaangażowanie.


Właśnie zastanawiam się jak to interpretować. Z jednej strony chyba dobra informacja, stabilny akcjonariat itp. Z drugiej strony zastanawiam się czy jest możliwe, że te instytucje nabyły akcje w celu ich późniejszego "pożyczania" funduszom na shorty?

Cytat:
To jest ta sama historia - historia budowy relacji z inwestorami. Nie można na podstawie kilkudziesięciu minut, w czasie których kurs osiągał wspomniane przez Ciebie poziomy, oceniać dnia debiutu w czasie którego obrót przekroczył 13 milionów.


Chyba wolumen, obrót to był ponad 681 mln ;)

Z tego co znalazłem 7% akcji nie było objętych lockupem - niecałe 6 mln akcji. To chyba musi być główna przyczyna zwiększonej podaży. Biorąc pod uwagę, że pewnie nie wszystkie te akcje będą sprzedawane oraz to jakie były obroty na trzech ostatnich sesjach to wydaje mi się, że powoli sytuacja powinna się normalizować. No chyba, że coś jeszcze jest na rzeczy o czym nie wiemy.


Dziś powiało optymizmem na giełdzie i nawet Huuuge odrobil trochę strat. Zobaczymy czy to stały trend czy tylko odreagowanie. Nawet jesli to pierwsze to juz drugi raz w tę spółke nie wejdę bo jak dla mnie jest niewiarygodna. Straciłem doniej zaufanie.

I jeszcze jedno. Mam żal do spółki a własciwie do jej akcjonariuszy,ze własciwie to IPO zorganizowali tylko po to aby się skeszować a przy okazji dla przyzwoitości wyemitowali trochę nowych akcji niby na rozwój społki. Stąd podniesienie puli akcji sprzedawanych kosztem zmniejszenia akcji nowych i nie objecie lockupem całej puli akcji starych.
Czy tak postępują właściciele społki,ktorym na prawde zależy na jej rozwoju ???
Jak dla mnie skompromitowali się jako biznemeni i zepsuli wizerunek firmy na lata. Nie spodziewałem się czegoś takiego po spółce nomen omen amerykańskiej.

Zwykle tak jest,że stabilizacja jest na końcowym fixingu ale w przypadku Huuuge stabilizacja była po sesji i tez przed sesją od początku notowań giełdowych a dzisiaj stabilizację rozpoczęli tuż po odwieszeniu notowań spółki gdy kurs runął o ca 20% do poziomu 38,40 zł a to miało miejsce tak ok 16-ej godziny.
Dziwi mnie,ze przy tak dużych obrotach już 3 dzień z rzędu jeszcze mają kasę na działania stabilizujące ? Te 166 mln zł na stabilizację to nie jest jakaś wielka kwota ale niestety pomniejszy uzysk spółki z emisji nowych akcji.
Notowania akcji Huuuge wpadły w typowy korkociąg zniżkowy i ci co je kupili np.wczoraj po 46-47 zł licząc,że to dobry moment i okazja po dzisiejszym załamaniu znów zaczęli je szybko sprzedawać aby minimalizować straty. Powiem tak. Nie pamiętam ( a żyję już na tym świecie trochę lat) aby jakakolwiek spółka tak fatalnie zadebiutowała i co gorsza kontynuowała te spadki przez kolejne 3 sesje z negatywną perspektywą na 4 i może piatą sesję tez.

A mnie się wydaje,że albo było jeszcze trochę kasy ze stabilizacji i pod koniec sesji wyciągnęli kurs sztucznie z 38,40 zł na 42 zł albo starzy akcjonariusze nie zważając na loockupy zaczęli spieniężać swoje akcje w myśl zasady " kto pierwszy ten lepszy".
Jeśli to drugie to oznacza,że spółka nic nie jest warta a wyniki były napompowane przed IPO bo nawet starzy akcjonariusze co wiedzą jaka jest naprawdę sytuacja firmy postanowili się ewakuować i ratować jeszcze to co mozna.
Niestety ale pachnie mi to sporym przekretem, który jeszcze polska giełda nie widziała. Spółka wymyśliła sobie,że wydyma ciemnych Polaczków i ściągnie dużą kasę. Niestety ale w dużej części jej się to udało.
Jutro kurs na trwałe umiejscowi się poniżej 40 zł. Brak zaufania do społki jest tak olbrzymi,że innej opcji nie widzę.

toa napisał(a):
Rozumiem, że IPO to klapa, rozmumiem że spółka wyceniona wysoko i rozumiem, że przejęcia mogą nie wyjść. Ale była stabilizacja - 166 mln, zakładam że już zjedzona więc ktoś musiał grać w drugą stronę bardzo mocno i to nie inwestorzy indywidualni.
Skoro więc to fundusze to muszą shortować w jakimś celu - tzn chcą odkupić niżej pewnie. Ale spółka powinna się zabezpieczyć umownie przed tym bo jednak prezes parę akcji też posiada a jego wiarygodność na rynku też coś jest warta.


Owszem fundusze moga shortować aby odkupić niżej ale czy to mam sens przy tak dużych obrotach ??? Kto wywala takie duże ilości akcji aby potem odkupić niżej? Nie widze tu sensu.No ale ja spekulantem giełdowym nie jestem wiec może tego nie ogarniam.

Nie rozumiem co jest grane na akcjach Huuuge Games ??? Przeciez Morgany i inne duże fundusze załadowały się akcjami po 50 zł tak jak i detal i teraz sprzedaja ze strata i to znaczna??? Dziś spadek kursu to ok 10%.
Moze ktoś wyjaśni co to za biznes i czy ktokolwiek na tym zarobi ? Co to za krótkie,długie i średnie pozycje bo śmiech na salibo ja tego swoim rozumem nie pojmuję.

Panowie tu baju baju a słynne Huuuge Games osiąga kolejne minima ...43 zł za akcję. Coś musi w tym być,że społka leci na łeb na szyję. Dobrze,że się już jej pozbyłem przy niewielkiej jeszcze stracie.

t0m4s napisał(a):
Koszt odsetek to 2,6%, 500k na 7dni to aż 300zl, mam nadzieje że pomogłem :)
Huge zyskownym debiutem nie został, ale poczciwych lewarkow nie ma co demonizowac :D


No to jakis koszt jednak jest. Może i nieduzy ale jak się to doliczy do straty na sprzedaży akcji ( włączywszy prowizję bm) a przecież od zapisu na 500k dostało się troche tych akcji to już wyglada mniej sympatycznie.Dla jednego 1-2tys zł straty nie jest duzo ale dla innego wręcz przeciwnie.

No to ci co dostaja kredyty ZA DARMO to powinni się cieszyć. Ze swojego doswiadczenia wiem,że prowizja i odsetki za okres wykorzystania kredytu są obowiązkowe. No ale jesli nie to ci co zapisali się na akcje Huuuge na kredyt powinni się cieszyć bo przy tych spadkach nie ponosza żadnych dodatkowych kosztów.

Wynik jest dobry bo prognozowane za 2020r. 49mln $ zysku netto czyli ok 180 mln zł nie mozna nazwać złym wynikiem. A czy to jest max mozliwości społki to tego nie wiem. Na razie zarabiaja na 2-ch grach social casino ale przecież zatrudniaja ca 600 osob na całym świecie więc chyba coś oni tam robią ?Możezaskoczą nas info o nowych grach albo przejęciach? Kto to wie? Na dziś wyszedłem z tej inwestycji z niewielką stratą a co będzie dalej? Czas pokaże. Warto obserwować tę spółkę.

Szprotex napisał(a):
Mało prawdopodobne. Nawet jak ktoś brał kredyt, to przy takiej redukcji i tak kupił za własne więc z tej strony nie ma presji.
Kredytowicze mają wyższy punkt wejścia (50 zł plus kilka zł na akcję jako koszty prowizji za udzielenie kredytu) więc to może nawet działać w drugą stronę - niektórzy mogą czekać i liczyć, że Huuuge jednak odbije i odrobią stratę.
Gorzej mają instytucjonalni, bo ci mają dużo większą ekspozycję.
Tak czy inaczej, Huuuge cock-up, silny opór na 50 zł i nawet jak sypanie się skończy, ciężko będzie przebić ten poziom.


Nie do końca masz rację. Niezaleznie czy przy dużej redukcji kredytowicze kupili te akcje za swoje to jednak prowizję przygotowawczą za uruchomienie kredytu plus koszty kredytowania od zapisu do przydziału ( 7 dni) musieli zapłacić.I to są koszty od kilkuset do nawet ponad 1 tys zł w zalezności od wielkości zaciągniętego kredytu.
Inna sprawa,że ten debiut to jedna wielka ...zagadka bo nikt się nie spodziewał takiej wtopy.
Nie pojmuję co się stało. Firma ogólnoświatowa z dobrymi wynikami a tu ...klops.

alexbg napisał(a):
ja dziś wysiadłem z tego pociągu. Strata niewielka - to będzie największe rozczarowane ipo tego roku.


Moderator:
Ciach - regulamin się kłania

Rzeczywiście IPO Huuuge Games to największe rozczarowanie i to nie tylko tego roku. Nie ogarniam to swoim rozumem. Fundusze kupili akcje po 50 zł aby potem wywalać je ze stratą???

Opcja stabilizacyjna to tylko przez max 30 dni o ile będa jeszcze środki na interwencyjny wykup. Nikt nie wie ile środków zostało jeszcze na stabilizację kursu bo to ,że w piatek została wykorzystana opcja stabilizacyjna przynajmniej na fixingu to nikt nie ma watpliwości. Bo przecież cud wzrostu kursu na koniec sesji z 46 zł na 49,5 to raczej nie przypadek.

Owszem.Pakietówki na fixingu nie miały wpływu na to co się działo na giełdzie z kursem ale przecież jeden fundusz/bank albo inny twór finansowy musiał fizycznie sprzedać w pakiecie akcje a inny musiał je kupić. A skoro taka transakcja na 22,2 mln akcji miała miejsce to kupujacy na pewno kupił je na longa. Te 22,2 mln akcji to z puli akcji oferowanych przez spółkę ( 33,3 mln) w ofercie. Jesli tak to chyba niewiele akcji pozostało w obrocie aby zwalić kurs jeszcze niżej ? Może juz w poniedziałek w pewnym momencie kurs zaświeci na zielono? Po takich głebokich spadkach do poziomu nate 46 zł/a stabilizacja a nawet pewne niesmiałe odreagowanie może miec miejsce.

A[ ja tak sobie policzyłem i wyszło mi,że podczas pierwszej piatkowej sesji własciciela zmieniło 13,68 mln akcji ( sesja) + 22,2mln ( dwie pakietówki) czyli razem ok 36 mln akcji.
Akcji oferowanych było 33,3 mln sztuk. Czy z tego wynika,że potencjał podażowy akcji Huuugesię już wyczerpał albo wyczerpuje ??? Zakładam również,że nie wszystkie stare akcje były objete lockupem. Jesli źle liczę to proszę mnie skorygować

Chyba żartujesz IPO na - 8% a nie -1%. Ta roznica na plus to "pudrowanie" debiutu przez Ipopemę. Wykorzystala zapewne w jeden dzień cały pakiet stabilizujący aby jeszcze bardziej nie wystraszyć inwestorów. W poniedziałek może byc ...dożynanie indyka.

grelmann napisał(a):
No i mamy magiczny fixing który podciągnął kurs z -8% na -1%. Pytanie cytując klasyka ile to szczęście kosztowało i "wyjadło" ze 167 mln PLN które miała Ipopema na stabilizację kursu. Coś mi sie wydaje, że przy tych obrotach wszytskie środki już wykorzystali dla "przypudrowania" fatalnego debiutu i w poniedziałek może nas czekać powrót do bazy z 16:50 dziś albo nawet głębsze nurkowanie... Think

Cóż mam tylko nadzieję, że ludzie na lewarach jakoś się tu wybronią....


To IPO to jedna wielka KOMPROMITACJA. I to przypudrowanie nieudanego debiutu na fixingu kompromituje cała giełdę. Skompromitowali się wszyscy organizujący to ipo( spółka i Ipopema) i fundusze, ktore kupiły te akcje spekulacyjnie licząc na szybki i duzy zarobek a jak się okazało,że takowego nie ma to gremialnie ze stratą zaczęły się pozbywać "gorącego kartofla". Huuuge Games stracila zaufanie inwestorów i trudno będzie je odzyskać.

Ile akcji mogą skupic w ramach stabilizacji ???

No i co z ta stabilizacją ??? Kurs leci w dół jak szalony.

No to mamy niespodziewaną wpadkę na akcjach spólki gamingowej .Nikt chyba się tego nie spodziewał. Wspołczuję tym, którzy wzięli lewary pod ten zakup.Na szczęscie się na to nie zdecydowałem . Mam trochę tych akcji ale nie będę wpadał w panikę i sprzedawał po cenie zakupu . Niech sobie poleżą na longa. A może tylko debiut jest słaby a w dalszej perspektywie będzie lepiej? Rozne strategie obieraja inwestorzy (głównie instytucjonalni). Może tym razem zaczynamy od... schłodzenia nastrojów a przyszłość będzie lepsza dla Huuuge ???

robertkk napisał(a):
Czyli zapisy indywidualnych na ponad 2,76 mld - nieźle - więcej niż na Allegro.
Złote czasy na IPO, i zdaje się niewiele osób pamięta debiuty PGE, Energii, czy nawet Playway (tutaj akurat długofalowo się opłaciło, ale o energetyce szkoda mówić).


Rzeczywiście nieźle a weżmy pod uwagę,ze zapisy prowadziło tylko 6 biur maklerskich.

bożyczko napisał(a):
Kolega mnie uprzedził. Boś już rozliczył transakcję.


A jaki jest dokładnie wskaźnik redukcji ??? Równe 97% czy coś po przecinku?
U mnie w mBanku będę czekał na rozliczenie az do wieczora.

A skad wiesz,że redukcja ponad 97%? Jesli to prawda to b.zła wiadomość i znów dostaniemy symboliczną ilość akcji. Rzeczywiście . Nie opłaca się uczestniczyć w ipo.

Niestety ale patrząc po wczesniejszych IPO emitenci nadal traktują detal jako zło konieczne. Nie przypominam sobie aby jakas spółka dała indywidualnym akcje z planowanych ... górnych widełek ( 5-10%). No chyba,ze fundy nie wykazują wielkiego zainteresowania ofertą wtedy na siłe, aby domknąc ofertę,spółki uczęsliwiaja ulicę.
Tak nie powinno być. To fundusze jesli maja zbyt mało akcji w porfelu powinny je dokupywać na rynku wtórnym.Jak zwykle biednym wiatr w oczy wieje.

Jeśli popyt detalu był na ca 2 mld zł ( o ile to prawda) to mamy redukcję na poziomie ca 96%. Trochę mało tych akcji się dostanie.

mrk napisał(a):
Przecież była podana wprost informacja, że książka popytu instytucji pokryła się pierwszego dnia po 50 zł w ciągu 1-2 godzin. Duża część popytu to na pewno zagranica.
To, że dla indywidualnych jest tylko 5% to minus pod kątem redukcji, ale plus pod kątem przewidywanego otwarcia, bo większość kupuje, aby sprzedać na debiucie.


Nieprawda. Było podane,że pierwszego dnia w ciagu 1-2 godzin ksiega popytu była pokryta w całości po cenie 40-50 zl a nie po cenie 50 zł jak napisałeś.

Space Cowboy napisał(a):
Szprotex napisał(a):
Negatywne jest wycofanie się z opcji dodatkowego przydziału - te 4 mln istniejących akcji. Chociaż tu też nie wiadomo do końca - może sprzedający uznali, że zainteresowanie jest na tyle duże, że uda im się sprzedać te papiery sporo drożej w ABB jak im lock-up wygaśnie (case przeciwstawny do Allegro, gdzie fundusze podjęły odwrotną decyzję i z dzisiejszej perspektywy może by tego nie zrobiły).
To, że nowych akcji może być mniej, to akurat dobra wiadomość bo po ofercie będzie 59 mln akcji a nie 63 mln (w zaokrągleniu). Huuuge sygnalizował już na początku IPO że chcą pozyskać 150 mln dolarów i że jeżeli uda się uplasować emisję przy maksymalnej cenie 50 zł, to nowych akcji będzie odpowiednio mniej - nie podam linka w tej chwili, ale dosłownie coś takiego powiedzieli na prezentacji przy IPO.


To jest dokładnie to. Spółka pozyskuje dokładnie tyle kasy ile zakładała w Prospekcie.

Choć wydawałoby się, że to dobrze - to oczywiście obrywają indywidualni (jak zwykle), bo z naszej transzy zabierają te akcje i redukcja będzie jeszcze bardziej huuuuge.


Indywidualni wcale nie obrywają . Dostają zgodnie z prospektem 5% akcji oferowanych. Czy to mało??? A czy ktoś spodziewał się więcej?Już wcześniej pisałem ,że dla detalu bedzie tylko 5% wiec zadne zaskoczenie.

indyan napisał(a):
Wg. zapisów w prospekcie intencją spółki było pozyskanie 150 mln dolarów z emisji DO 15 mln akcji. Ten cel udało się uzyskać przez mniejsze rozwodnienie akcjonariatu, co ma wydźwięk jedynie pozytywny. Wycena spółka staje się przez to jeszcze bardziej atrakcyjna.

Liczyłem, że dla indywidualnych zostanie przeznaczonych bliżej 10% całości oferty. Praktycznie cała oferty poszła do funduszy i raczej nie do polskich.


Zgadzam się, że zmniejszenie puli nowych akcji przy uzyskaniu zakładanej kwoty gotówki to dobra informacja. Dziwi mnie tylko umowa stabilizacyjna. Czyzby obawiali się spadku ceny poniżej 50 zł/akcja? A może wbrew pozorom przy cenie 50 zł nie było już wielkiego popytu??? Dopięli wprawdzie ofertę przy 50 zł ale widać wiekszość zainteresowanych funduszy chciała zapłacić mniej. To sa moje dywagacje a czas pokaże jak bylo. Ciekaw jestem czy polskie czy tylko w wiekszości amerykańskie fundusze "oblowiły" sie akcjami spółki?

Johnny Bravo.
Obyś miał rację bo przecież wole mieć od razu akcje od PDA. Obawiam sie tylko,że siedziba społki w Delaware nie ma nic wspólnego z polska giełdą wiec moga to być poczatkowo PDA bo takie są reguły polskiej gieldy. Ale oczywiście wolałbym abyś ty miał rację nie ja.

Nie kombinujcie juz jak koń pod gore. W prospekcie jest napisane jasno,że detal otrzyma 5-10% akcji OFEROWANYCH a akcje oferowane to zarówno nowe akcje jak i sprzedawane stare. Inna sprawa,że te akcje dla detalu to bedzie pula z nowych akcji czyli na początek detal dostanie PDA a po kilku tygodniach notowań nastapi scalenie.
Zgdonie z zapisami w prospekcie detal może dostać od 1,85 do 3,7 mln akcji ale z puli NOWYCH akcji. A jak bedzie...zobaczymy.

Nie sądzę,aby detal dostał 10% ogółu akcji. Raczej stawiam realnie na minimalny poziom 5% czyli 1,85 mln akcji dla indywidualnych. Skoro sie potwierdzi,że detal złożył zapisy za 2 mld zł to redukcja bedzie na poziomie 95,375% i też będe zadowolony. A jeśli dostaniemy troche wiecej niz 5% akcji to bede podwojnie zadowolony bo redukcja okaże się mniejsza i ilość akcji w portfelu się zwiekszy..

cichutki napisał(a):
MrBlue2 napisał(a):
Oferta Huuuge mnie nie przekonała, Think nie złożyłem zapisu.

Jednak wszystkim, którzy się zapisali życzę udanego debiutu.wave


ja również życzę powodzenia wave , ale mnie też oferta ostatecznie nie przekonała.


No to jesteście w zdecydowanej mniejszości. Widocznie instytucje się mocno mylą skoro oferta przekonała ich ...w ciągu godziny bookbuildingu a Was nie. Mnie tez przekonala choć nie jest tanio. Szkoda tylko,że redukcja będzie olbrzymia.

robertkk napisał(a):
ok, dzięki za sprostowanie, zasugerowałem się limitem zapisu wynoszącym 1 500 000 akcji


W ogóle ten limit to dziwna sprawy. Niby inwestor może zrobić jednorazowo zapis na max 1,5 mln akcji ale może też robic kilka zapisów po max1,5 mln każdy więc nie wiem po co ten zapis uwzględniono w prospekcie.

anti napisał(a):
@robertkk Nie wprowadzaj w błąd. W prospekcie jest napisane:

"Intencją Spółki i Oferujących jest zaoferowanie Inwestorom Indywidualnym około 5-10% Akcji Oferowanych ostatecznie zaoferowanych w Ofercie. Inwestorom Indywidualnym przydzielane będą wyłącznie Nowe Akcje."

Wg definicji Akcje Oferowane to "Nowe Akcje i Akcje Sprzedawane" (skróty i definicje str. 317 prospektu).


Zgadzam się . Masz całkowitą rację. Zreszta przed chwilą pusciłem podobny wpis na ten temat z ktorego wynika ilość akcji proponowanych dla detalu.

Co do ilości oferowanych akcji to na stronie 9 prospektu jest zapisane,że 5-10% akcji oferowanych bedzie przeznaczonych dla indywidualnych. Pojecie "akcje oferowane" jest szersze bo obejmuje zarowno akcje nowe jak i stare sprzedawane przez dotychczasowych akcjonariuszy wiec dla mnie jest jasne,że po zwiększeniu ilości akcji oferowanych do ca 37 mln sztuk do indywidualnych powinno trafić od 1,85 mln do 3,7 mln akcji. Oczywiście zwiekszena pula akcji sprzedawanych jest przeznaczona dla instytucji ale 5-10% akcji dla detalu powinna być liczona od całości akcji oferowanych czyli po zwiększeniu puli akcji sprzedawanych. A jak będzie ...zobaczymy?

Wyczytałem w parkiecie,ze aby kupić akcje tej spółki już na rynku wtórnym to trzeba złozyć jakieś oswiadczenie u brokera bo jest to spółka amerykańska. Czy ktos wie o co tu chodzi? Czy to nie będzie czasem jakieś utrudnienie, ktore może ograniczyc popyt na akcje na debiucie giełdowym i później?

Dziwi mnie dlaczego cena max jest na poziomie aż 50 zł skoro chcą pozyskać netto z emisji nowych akcji "tylko" 140 mln $??? Tak jest przecież zapisane w prospekcie. Aby tyle kasy pozyskać jak planuja to wystarczy sprzedać akcje po 38-40 zł.
Trochę zaszaleli z ta wyceną. Może instytucje zbija cenę do rozsądnego poziomu choć to mało prawdopodobne bo gaming jest na fali i spółka tez topowa o zasiegu miedzynarodowym więc wydaje mi się,ze fundy bedą się o nią biłyi nie tylko polskie.

Marny ten debiut Dadelo. Za kilka dni będzie grubo poniżej ceny emisyjnej. Ciekaw jestem debiutu Answear.com choc tez nie licze na jakieś spektakularne wzrosty.

regedit181 napisał(a):
Czyżby szykowały się pierwsze procesy?
https://stooq.pl/n/?f=1396138

Moderator:
post kwalifikuje się do usunięcia, proszę dodawać krótki cytat


Czyzby po świętach kolejne spadki po złożeniu zbiorowych pozwów sądowych przeciwko spółce przez dwie kancelaria amerykańskie ???

piotrsobien napisał(a):
I jak z tym mBankiem?


Z tym mBankiem to fatalnie. Na 18,30 nie mam jeszcze zwrotu środków. Akcje niby przydzielili ale nie mam ich na kocie. Tam pracują same żółwie.

Skoro inne biura maklerskie moga zwracać pieniądze szybciej i szybciej zapisywać akcje na rachunku to dlaczego nie może tego zrobić ten dziadowski mBank ???
Mozna byloby jeszcze dziś załapać się na jakies akcje albo nawet zlecić przelew do innego banku bo zbliża się długi świateczny weekend i kasa może u nich przeleżeć kilka dni. Jutro wigilia więc nie wiem jak z realizacją przelewów.

U mnie mBanku przetrzymywac będa kasę jak najdłużej czyli do końca dnia i żadnego przydziału jeszcze nie mam. Liczyłem...optymistycznie na przedział redukcji 90-95% ale rozsądek mi podpowiadał,że może być powyżej 95%. No i jest. Szkoda. Akcji jak na lekarstwo.

Vox.
Zerknij w prospekt tam powinno być napisane kto może sie zapisać w puli dla "instytucjonalnych".

GPW Mistrzunio napisał(a):
Stefan102 napisał(a):
Kolas napisał(a):
Joker a wspominali coś o wysokości redukcji?


a jaką chciałbyś?
ja myślę ze 78%

Jeden gość z parkietu zapisał się na 130k akcji a wy marzycie o 78% redukcji, ehhh optymiści wave


Ktoś cię chyba podpuscil z tym zapisem na 130k bo to na kwotę ca 5 mln zł. Z tak duzym zapisem to facet powinien "startować" wśród instytucjonalnych. Przy małym zainteresowaniu funduszy miałby chyba tam szansę na wyzszy przydział.

Też stawiam na redukcje w przedziale 90-95%. Gdyby miała być 90% to zapisy musiałyby opiewać na 240 mln zł co jest trochę więcej niż Dadelo ca 190 mln zł.To w jakimś sensie jest bardziej realne choć sądząc po zainteresowaniu spółką na różnych forach może być bliżej 95%.

Stefan102 napisał(a):
Kolas napisał(a):
Joker a wspominali coś o wysokości redukcji?


a jaką chciałbyś?
ja myślę ze 78%


No to jesteś niepoprawnym optymistą. Weźmy prosty przykład:
Gdyby redukcja miała byc na poziomie 80% ( co jest raczej mało realne) to wszystkie zapisy na akcje musiałyby opiewać tylko na ca 120 mln zł bo 20% od tej kwoty 20% daje 24 mln zl ( ca 655,7 tys. akcji x 36,50 zł/akcja).A przecież np. na akcje Dadelo zapisy opiewały na blisko 190 mln zł przy redukcji 91,375%. A podobno IPO Answear.com cieszylo się wiekszym zainteresowaniem???
Tak wiec każda redukcja poniżej 90% byłaby super ale nie ma co rozbudzać nadziei..

Tak jest zapisane w prospekcie więc najpoźniej będzie przydział jutro i jutro tez powinnismy miec zwrot środków na koncie. Innej opcji nie ma a karpia maklerzy moga sobie kupic w wigilię jesli nie zrobili tego wcześnej.
Mam cichą nadzieję,że może to zrobią jeszcze dzisiaj bo chyba nie potrzebowali zapisów inwestorów zastępczych i jeden dzień zyskali.

NIc nie słychać o redukcji w detalu czyli tak jak zaplanowali jutro dopiero sie dowiemy.

Fakt. Inwestorzy trochę spanikowali wiec jest wiele okazji do taniego kupna akcji.

DinoJR.
A może wpadłbys na inny portal i tam się wymadrzał? Tu jest dyskusja inwestorów a nie podpuszczaczy. Masz w nicku Dino więc wiadomo gdzie powinienes się popisywać swoimi "wysublimowanymi" opiniami.
Przyszedł taki mądrala co się zarejestrował uwaga raptem 19.12.2020 i juz się uważa za wielkiego eksperta i mąci.
Skoro nie jesteś inwestorem ani Dadelo ani Answear.com to co tu jeszcze robisz? Już dość naczytaliśmy się twoich negatywnych opinii nt Answear. Wejdź moze na Dadelo i tam sobie pofilozofuj.

Dino JR napisał(a):
Vox napisał(a):
To w końcu jak będzie bo już się pogubiłem.

- Answear lepszy czy gorszy od Dadelo?
- Debiut na plusie czy na minusie?


Proste:
Prognozowane tempo wzrostu w 2021- Dadelo >> Answear
Ocena spółki przez instytucje- Dadelo > Answear
Ocena szans na lepszy debut- Dadelo > Answear
Ocena perspektyw tempa wzrostu w średnim terminie- Dadelo > Answear
Dojrzałość organizacji na moment debiutu- Dadelo <<Answer


Dziwię sie twojej ocenie Dadelo w porownaniu z Answear.com. Zdecydowanie więcej argumentów przemawia za ta drugą spółką. Dadelo to kosmiczna wycena akcji plus IV i I kwartał to zwykle słabszy okres dla spółki (sezonowość sprzedaży). Ocena spółki przez instytucje to trochę przez pryzmat obecności MCI w akcjonariacie Answear.com. Gdyby nie to wykupiliby akcje na pniu po 36,5 zł ale ja i tak wierzę,że pójda po rozum do głowy i debiut będzie udany. No bo przy cenie wyprzedażowej nie sposob nie kupić dobrej spółki.

Popyt w transzy dla instytucji to wielka niewiadoma. Fundusze ostro negocjowały cenę i chwała im za to bo ją mocno obniżyli. Z wypowiedzi oferujących wynika,że fundusz MCI nie chciał sprzedać więcej akcji bo było to dla niego za tanio. Sprzedał ok 1,3 mln akcji tylko dlatego aby oferta doszła do skutki i Answer.com mógł pozyskać kasę na rozwój. A jak było naprawdę i jakie było zainteresowanie funduszy przy cenie 25 zł/akcja któż to wie???
Faktem jest,że detal otrzymal w zasadzie tyle ile zakładano tzn. 644.330 akcji zamiast wcześniej planowanych 654.675 ale stanowi to juz nie 15% a 20% ogółu akcji oferowanych bo fundusz MCI ograniczył swoją ofertę sprzedaży.
Mogłoby byc tez tak,że wskutek " wojenki" prowadzonej między p. Czechowiczem z MCI a funduszami ten pierwszy mógł świadomie ograniczyć sprzedaż akcji funduszom mimo,że już przy mocno obnizonej cenie 25 zł był spory popyt. Świadomie nie obciął puli dla detalu aby... "ukarać" fundusze. Bo zwykle detal przegrywał rywalizację z funduszami i obcinano mu transzę. A może tak jak wspominał prezes Bajołek spółka chciała dowartościować detal bo w końcu zwykli ludzie są klientami tej platformy e-commerce.
Tak było przy Dadelo gdzie przy max cenie obcięto transzę detaliczną z 1,15 mln sztuk akcji do 0,9 mln.
Sorki. Może to tylko moje teorie spiskowe ale życie uczy,że w biznesie wszystko jest mozliwe.

Nie wiem czy to polityka informacyjna firmy ale podobno w najbliższym czasie ma ruszyć kampania reklamowa firmy ( w tv też) . Zapewne chodzi tu o pozyskanie nowych klientów a nie polityke informacyjną ale będzie to też promocja marki a to może się przełozyc na wieksze zainteresowanie spółką na giełdzie.
A jak sie będzie zachowywał kurs? Kto to wie. Baza do wzrostów jest dość niska ale to instytucje o tym zdecydują a z nimi nigdy nic nie wiadomo jaką strategię obiorą.

Redukcja niestety może być duża bo chyba wiekszość drobnych inwestorow szykowało się raczej na IPO Answear niż Dadelo. Stawiam na 90+ ale raczej bliżej 95% skoro na Dadelo było 91,5%. Fundusze dały nieźle ponosie Czechowiczowi zbijając cenę do tylko 25 zł ale mam nadzieję,że debiut będzie na zielono bo na prawdę spółka o takim potencjale jest b.tania. Licze,ze instytucje zmądrzeją i nie będa trwać w nieskończoność w bojkocie spółek gdzie jednym z akcjonariuszy jest MCI. To wbrew logice biznesowej.

Vox napisał(a):
Cytat:
istotnie gorsze zachowania Answear w krótkim terminie niż np. Dadelo


Dadelo dużo lepsze. Dancing Dramat inwestorów trwa wave


Jakie Dadelo lepsze? Na debiucie mozecie być nabici w ...dętkę od roweru. Przy tak kosmicznej wycenie tylko idiota kupi te akcje na debiucie. A Aswear.com to teraz niepowtarzalna okazja a spólka to perełka i warto w nią inwestować. Płakac nie będę jesli nawet otworzy się na minusie ( choć nie wierze) bo to moja inwestycja długoterminowa.

Dino JR napisał(a):
Przewidywania performancu na debiucie każdy może mieć swoje. Ja tylko pokazuję, że analiza faktów wskazuje na prawdopodobnie istotnie gorsze zachowania Answear w krótkim terminie niż np. Dadelo (o PCF, Allegro nie ma co nawet wspominać). Nie wiem czy to będzie dodatni czy ujemny wynik ale nie będzie raczej imponujący.


Nie ma co porownywać Answear.com z Dadelo. W przypadku tego drugiego to dopiero jest kosmiczna wycena 4x przychody a w przypadku Answear.com to prawdopodobnie 1x przychody. Tak więc cena 25 zł/a to jak na światecznej wyprzedaży. Redukcja wśród indywidualnych będzie 90% +. A debiut ? Jesli instytucje przestana miec jakies anse do społki z powodu jednego z akcjonariuszy a spojrzą bez uprzedzeń na jej wyniki i potencjał to na pewno kupia te akcje. A jeszcze jak wyniki za IV kwartał będą dobre a wszystko na to wskazuje to tylko idiota ignorowałby taka perełkę. Debiut na pewno na plusie.

Niby przydzielono o ok 10 tys mniej ale przy obniżeniu ilościowym całej oferty i tak wzrosło do 20%. Martwi mnie małe zainteresowanie instytucji i to może być problemem przy debiucie. Redukcja w detalu i tak bedzie wysoka w granicach 90-95% bo wydaje mi się ,że zapisow było więcej niż na Dadelo.

vilnouve napisał(a):
No nie dogodzi ludowi, 98,5 % redukcji przy max cenie w IPO PCF to dobrze , a większa alokacja i znacząco niższa cena niż pierwotna ustalona cena maksymalna w IP Answear.com to już dramat.

Trochę przypomina mi to stado owiec (bez urazy), które nie wiele myśląc czują się sympatyczniej w większej ciżbie.

Jak ktoś podejmował decyzję o zapisach na answear to chyba przeczytał chociaż prospekt i uznał, że warto wejść po cenie 36,5 PLN za akcję ?


Obniżona znacznie cena to tylko z pozoru jest dobrą wiadomością. Cenę negocjują fundusze więc obnizona cena świadczy o niewielkiem zainteresowaniu funduszy zakupem. A jeszcze przy okazji przesunięcie transz na korzyść detalu oznacza,że nawet przy 25 zł za akcję nie znaleziono wystarczającej ilości chętnych instytucjonalnych na te akcje.
Debiut może być mizerny chyba,że spółka błyśnie wynikami za IV kwartał.

To są bardzo złe informacje. Brak popytu na te akcje ze strony instytucji i podnieśli niezgodnie z prospektem transze dla detalu z max 15% do 20%.Czy tak można robić? Czy to jest zgodnie z prawem? Na siłę ubrali detal.
Ten przydzial może być zakwestionowany przez inwestorów. Dziwi mnie brak popytu na te akcje w kontekście sprzedaży po cenie max. akcji Dadelo. W tym zestawieniu zdecydowanie wyżej stawiałem na Answear.com.
Debiut może być pod kreską.

Masz rację,że zrobią nam tłum na Answear.com i redukcja może siegnąc nawet 95% a to byłaby masakra. Powinni im zrobić przydział 18-go i zwrot kasy też.
Człowiek świadomie nie kupuje Dadelo bo wie,że ich wycena to kosmos a mnóstwo inwestycyjnych leszczy łapie wszystko co popadnie bez dogłębnej analizy.

krishic
I tak nie jest źle a byłoby lepiej gdyby nie zmniejszyli transzy dla detalu. Sam jestem zdziwiony,że aż 91% redukcja. Po zmniejszeniu transzy liczyłem ,że będzie max 70%.Ciekawe tylko jak z redukcją wśród instytucji. Jeśli tam popyt zaspokoili przy przesunięciu w transzach to po cenie 18zł może być problem ze zbyciem akcji.No może i otworzy się spolka na plusie ale szybko wróci do ceny emisyjnej albo i poniżej. Nie ma co liczyć na super zarobki bo wyniki finansowe IV i I kwartale mogą nie powalać.To przecież prawie martwy sezon w branzy rowerowej.

Vox.
Wiem,że wg prospektu przydział akcji Dadelo jest 18-go ale sądziłem,że zrobia to wczesniej aby inwestorzy mogli przeznaczyć niewykorzystane środki na akcje Answear.com. Ktoś tutaj wcześniej pisał,że planują najpóźniej 16-go dlatego byłbym ciekaw jaka była redukcja.

Ta wycena nie jest jeszcze tak straszna np. porównując do Dadelo SA. Tam wyceniono społkę po emisji na 4x przychody a tutaj jest ok 2x.No i podobno ostatni kwartał zwykle jest najlepszy dla branży modowej. Czekam jutro na info jaka była redukcja w detalu na Dadelo bo to bedzie pewien wyznacznik.Niby sprzedali wszystko po maksie ale detal nie do końca mógł dopisać skoro obniżyli transze. No i może się dowiem jakie było pokrycie księgi wśród instytucji.

Vox
Nie odpowiedziałes na moje pytanie. Zapis na Answear.com sobie odpuszczasz,ze względu na nieatrakcyjne wskaźniki ? Pytanie tylko czy wskaźnik C/Z, którym najchetniej posługują się inwestorzy( i ty też) jest najbardziej odpowiedni do oceny spółki e-commerce? Ja wybrałbym raczej EBITDA.

mm1001 napisał(a):
Przytaczam ciekawy fragment dzisiejszego artykułu w Pulsie Biznesu o CDR mówiący o PCF:

"Zdaniem specjalisty, rozczarowująca premiera „Cyberpunka” nie wpłynie negatywnie na postrzeganie całej branży gamingowej i nie zaszkodzi też debiutowi PCF Group. To spółka, której akcje w transzy inwestorów indywidualnych przydzielono z redukcją w wysokości 98,5 proc., a inwestorom instytucjonalnym cenę podniesiono o ponad 10 proc. względem indywidualnych.

Rozgrzanie jest tak duże, że nie boję się o debiut. Układ oferty z małą liczbą akcji musi spowodować wzrost kursu, szczególnie że PDA będą dopuszczone do obrotu w odstępie miesięcznym. Przez pierwszy miesiąc free float będzie wynosić 6-8 proc. Głównie z tego względu na kursie mogą się dziać rzeczy o charakterze spekulacyjnym. A do premiery gry „Outriders” zostało jeszcze trochę czasu, co też mogą rozgrywać drobni inwestorzy – mówi Paweł Sugalski."

www.pb.pl/negatywna-kampania-g...

Swoją drogą, jeśli ktoś ma dostęp do Pulsu Biznesu, to od 32 minuty poniższego nagrania jest bardzo wiele informacji o debiucie PCF (a wcześniej o aktualnej sytuacji na CDR):

www.pb.pl/nie-tylko-o-cyberpun...

Pozdrawiam


Skąd ty takie mądrości wynalazłeś,że PDA spółki PCF będą dopuszczone do obrotu po miesiacu??? Nigdy ale przenigdy takiej sytuacji na giełdzie nie było. Zawsze PDA debiutowały w ten sam dzień co akcje. Po miesiacu to zwykle nastepowało ujednolicenie kursu i wtedy PDA "znikały" z notowań.

Vox napisał(a):
Cytat:
Cenę maksymalną dla jednej akcji ustalono na 36,50 zł. Oznacza to, że łączna wartość Oferty może wynieść nawet 159 mln zł i implikuje potencjalną wycenę całej Spółki na poziomie około 645 mln zł.


Czyli na szybko licząc, przy zysku netto 4 mln, mamy C/Z ~ 161.
Cenią się. Whistle


No to skoro są tacy nieatrakcyjni wskaźnikowo to rozumiem,że zapis na akcje sobie odpuszczasz??? Bo ja akurat się zapisuję.

krishic.
To ci gratuluje takiego dobrego wyczucia w przypadku Starwardu. 300% na debiucie to musiało oznaczać wielką redukcję bo stronie instytucji skoro taka była przebitka na debiucie.Życzę ci rowniez tego w przypadku Dadelo choc mam spore wątpliwosci. Takie wyjatki jak Starward zdarzają się raz na tysiąc.

Nadal uważam,że drobni moga zostać ...ubrani. Zmniejszenie transzy dla detalu może oznaczać też znacznie mniejszą redukcję dla tej grupy inwestorów. Gdyby redukcja była wysoka np.ponad 80% to na pewno by nie zmniejszyli transzy dla drobnych. Zainteresowanie drobnych musiało być relatywnie niższe. A co do instytucji to wielka niewiadoma? Owszem pokryli ksiegę popytu w całości ( a nawet z naddatkiem) przy cenie 18zł ale moze to byc wszystko na co ich stać.Nigdzie nie napisano,że popyt fundów przewyższał np. 2 czy 3-krotnie ofertę przy cenie 18 zł. Możliwe,że był wiekszy ale przy nizszych cenach? Czy debiut będzie udany? A kto to wie? Niby jest sentyment do e-commerce ale spolka została dośc wysoko wyceniona.

A mnie się wydaje,że to nie ma większego znaczenia kiedy będzie debiut. W końcu to inna firma, inny produkttuż przed debiutem , dużo niższa wycena. Owszem debiut może być slabszy niz zakładamy ale za to dokupić będzie mozna po atrakcyjniejszej cenie. Planowany debiut był 23-go grudnia a do tego czasu sytuacja z kursem akcji CDR powinna sie juz chyba ustabilizować. Najbliższy tydzień wszystko wyjasni.
Mam tylko nadzieję,że na dłuższą metę sentyment do branzy sie nie zmieni,

Przyspieszyli chyba całe procedury bo domy maklerskie naciskały aby zdążyć przed 17-stym bo wtedy kończą się zapisy na Answear.com. Dziwi mnie rownież sprzedaż po cenie maksymalnej. Świadczy chyba to o pokryciu księgi popytu przez instytucje po cenie 18 zł. Co też mnie dziwi bo myślalem,że fundy mają wiecej oleju w głowie a nie poleca jak ćma do światła tylko dlatego,że to e-commerce. A przecież nie każdy e-commerce to od razu ...sukces. Dadelo musi jeszcze duuużo popracować aby zasłużyć na wycenę 18 zł.
W detalu też chyba wielkiej redukcji nie było skoro obcięli im transze.

piotrsobien napisał(a):
Cena ostateczna: 18 zł za akcję. Inwestorom indywidualnym zostało zaoferowane 900 tys. akcji, czyli 19,5% wszystkich oferowanych.


Chyba detal nie dopisał skoro obnizyli im transze. Ciekawe jaka była redukcja wśród indywidualnych. Na pewno niezbyt wysoka.

W przypadku Answear.com jest i sprzedaż akcji ale rowniez i nowa emisja. Najważniejsza jest przyzwoita wycena bo w przypadku Dadelo jest mocno zawyzona.
Dadelo jesli kupić to pod koniec 1 kwartału bo 2 i 3 kwartał to dla nich najlepszy okres.

A mnie się wydaje,że głebokie spadki na CD Project to przestroga przed bezmyslnym kupowaniem społek bez uzasadnienia fundamentalnego. Cała branza jedzie na gorących emocjach ( wyceny CDP były wręcz...księzycowe) i kto wie czy teraz nie przychodzi czas na otrzeźwienie zaczynajac od najsilniejszego ogniwa.
Debiut PCF na pewno będzie na plusie ale na podwojenie ceny bym nie liczył pomimo faktu,że są własciwie przed premiera swojej sztandarowej gry.
Czekam teraz kiedy też Allegro wroci do "rozsądnych" wycen?

Joker.
Jeśli nie podasz linka do tej wypowiedzi o b.duzym zainteresowaniu akcjami Dadelo to ci nie uwierzę. Przejrzałem informacje PAB Biznes i ani słowa o zainteresowaniu.Mnie też babcia powiedziała w zaufaniu,żebym zapisal się na ...Answear.com.Hahaha.
Nikt nie twierdzi,że spółka nie uplasuje wszystkich swoich akcji ale interesuja mnie wiarygodne info a nie plotki.

Joker.
Jak dla mnie chyba przesadziłeś z redukcją. Gdyby taka miała być to zapisy w detalu musiałyby opiewać na ok 420 mln zł. Raczej stawiam na redukcję ok 80% choc i to może być zbyt wysoko. Sam jestem ciekaw zainteresowania bo to będzie wskazówka pod zapis na akcje Answear.com gdzie zamierzam się zapisać.
Czy czasem środki finansowe po redukcji a ulokowane w zapis na akcje Dadelo nie zdążą wrocić pod zapis na akcje Answear.com ???

Niby kolizja jest ale może z Dadelo uporaja się do 17-go? Po drugie pokrycie się emisji takich dwóch spółek e-commerce zmusi nas do wyboru albo podziału środków na 2 spółki a wtedy redukcje moga być mniejsze. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Jestesmy juz na finiszu zapisów i nic nie słychac o jakims wielkim zainteresowaniu inwestorów. Czyżby miałby to być kolejny po Canal+...niewypal? Wprawdzie ludzie gromadnie zapisywali się na Allegro i PCF ale też rozum swoj mają i wiedzą,że Dadelo to nie Allegro i nie kazdy e-commerce to super biznes. Nic też nie pisze o zainteresowaniu funduszy.

Joker napisał(a):
Ja mam dylemat. Chyba złoże zapis i na rowery i ciuchy.
Rowery przesadzona wycena. Przed pandemią całą kapitalizacja Oponeo wynosiła około 300 mln zł, a teraz sklepik rowerowy wycenia się na 200 mln.
No ale... "e-comerce, e-comerce, e-comerce"... puke_l


Zgadzam się,że wycena mocno przesadzona. No i aż 25% akcji ( 1,15 mln) proponują detalowi czyli to dużo więcej niż zwyczajowo w ipo. Obawiam się czy czasem detal "nie ubiorą" a na debiucie będzie ... płacz? Czy ktos procz ceny max zna przedział cenowy pod bookbuilding? Jestem raczej na nie ale do piatku mam czas na przemyślenia.

W przypadku Answear.com czekam na prospekt ale z prasówki zastanawia mnie jedna rzecz. W za 2019r. EBITDA - 9,6 a Zysk nt - 10,87 a za 3 kwartały 2020r. - EBITDA - 18,2 a Zysk nt - 4,4 mln zł. Skąd takie irracjonalne rozstrzelenie wyników???


Zys k netto 2019 zrobiony na podatku odroczonym - ot cała tajemnica. Tak "normalnie" (co teraz jest normalne?) to w 2019 by byli koło zera. Dadelo raczej należy porównywać pre money wycenę 120 do kapitalizacji Oponeo - al epełna zgoda, że tani sie nie wydają i de facto inwestorzy kupują sukces 2021 (conajmniej). Ale jeśli faktycznie urosną np. o 100% w 2021 to jednak parametry będa inne.

No nareszcie. Rowery sobie odpuszczam ale w Answear.com się na pewno ubiorę. Co sądzicie o tej ofercie? Stawiacie na rowery czy ciuchy?

Może i być 95% bo po zapisach na Allegro a teraz PCF ludzie zaczynaja sie stadnie kierować emocjami. Pytanie tylko jak do społki podejda fundusze. W przypadku Canal+ indywidualni też dopisali ale fundusze podyktowały tak niską cenę ,że sprzedający akcjonariusze ...zawiesili ofertę.

Ja na twoim miejscu bym zażądał wydania tej JEDNEJ akcji w formie papierowej ,oprawił w ramkę i powiesił nad łóżkiem z napisem... poczatki mojego giełdowego biznesu.
A tak na poważnie. Nie spodziewałem się aż takiego szaleństwa na te akcje. Też jestem ciekaw ceny na debiucie.

[quote=grabson]Tak jak pisałem bez pół bańki na wstępie gra nie warta świeczki.
Mbank nadal "śpi" coś jak z Mobruk'iem było inni sypali gdy inni czekali...[/quote


A jak tam u Ciebie.Masz już akcje na koncie bo u mnie nadal PUSTO .


U mnie w mBanku nadal NIC. Ci to dopiero się nie spieszą.

W mBanku tez nadal pusto. Ani akcji przydzielonych ani kasy na koncie.

Jaki początek hossy e-comerce? Skończy się pandemia i znow ludzie ( przynajmniej część) wrocą do tradycyjnych zakupow. Dadelo to nie drugie Allegro niestety a ceni się tak jakby nim było. Zresztą Allegro też już dostalo zadyszki.
Uwazałbym bardzo stawiając tezę o poczatku hossy na handel internetowy. Raczej kierowalbym się czystą analiza wyników społki a nie modą. Na dzis ta spolka niewiele sobą reprezentuje. Jedno jest pewne,że Oponeo chce się scashować.

bożyczko napisał(a):
Redukcja 98,5% puke_l

Otrzymałem potwierdzenie transakcji. Jednym słowem zawracanie gitary.


Skąd wiadomo na pewno,że redukcja 98,5% ??? Ja składałem zapis w mBanku a tam nie ma żadnej informacji.Nadalmoje zlecenia są jako aktywne ale niezrealizowane.

Nie wiem dlaczego biura maklerskie wpisały datę ważności naszych zleceń na 8.12.2020 ? Ta data wskazuje,że powinien być dzis przydział pda ale przecież nie zostały zakonczone zapisy dla instytucji. Szczerze mówiąc nie wiem jaką info dzis otrzymamy. Czy poznamy wysokośc redukcji ???

Zdecydowanie nie wezmę udziału w tym IPO. Wycena ...ksiezycowa . No i branża do mnie tez nie przemawia.

Prowizje biorą za każde uruchomienie kredytu. Ja tez się pomyliłem w wyliczeniach bo kredyt do 200k to prowizja nie 0,9% a 1,1%. Prowizja 0,9% dotyczy kwot kredytu pow. 200k. Tak wiec koszt samego uruchomienia kredytu w wys. 200k to 2200 zł plus oprocentowanie za te kilka dni wykorzystania kredytu. Czyli aby wyjść na zero na debiucie przy redukcji 99% to cena musi wzrosnąć ponad 100%.

CDR jest zdecydowanie przewartościowany. Ci ktorzy teraz wchodzą to ...samobójcy. Wolę dostac trochę akcji PCF a potem dokupic na debiucie po sporo wyższej cenie bo zakładam,że do samego debiutu Outridersa cena akcji będzie szybować do góry.
Wprawdzie PCF na dziś to jeszcze nie CDR ale widzę w nim wiekszy giełdowy potencjał.

baks napisał(a):
MrBlue2 napisał(a):
Zrobiłem sobie przymiarkę do kredytu pod zakup PCF

Jak to wygląda
Do 200k prowizja 0,9%
Powyżej 200k prowizja 0,7%

Oprocentowanie 4,72%
+ trzeba mieć odpowiednie zabezpieczenie - gotówka, akcje

Czyli z odsetkami koszt kredytu wyniesie
Do 200k -1,1%
Powyżej 200k 0,9%

Przy Redukcji 95%
I kwocie 200k kupimy akcje za 10 tys
Debiut musiałby być powyżej 20% abyśmy zarobili

Przy Redukcji 97%
I kwocie 200k kupimy akcje za 6 tys
Debiut musiałby być powyżej 33% abyśmy zarobili.

Przy Redukcji 98%
I kwocie 200k kupimy akcje za 4 tys
Debiut musiałby być powyżej 50% abyśmy zarobili.

Dla mnie to zbyt ryzykowne.


Nie wiem kto Ci to liczyła le chyba nie miał pojęcia o Giełdzie ....

Kredyt jest rozliczany nie po 2 miesiącach jak wynika z Twoich wyliczeń
ale w okresie rozliczenia z KDPW.

złożenie zapisu np 1.12 przydział akcji załóżmy 11.12 rozliczenie transakcji 13.12.
W ten sposób kredyt masz na max 14 dni a nie ponad 60
W ten sposób kredy powinien wynieść 0,22% a nie 1,1% przy kwocie do 200tyś.

Może to i szczegół ale gdy ktoś bierze te 200tyś to już szczegół robi się nieco większy ...d'oh!


Oj chyba żle kombinujesz kolego. Oprocentowanie kredytu jest liczone od ilości dni wykorzystania tego kredytu a prowizja 0,9% do 200k jest liczona od kwoty przyznanego kredytu czyli 1800 zl i to jest stały koszt. Te 0,22% to nie wiem skąd wziąłeś???

Widzę,że tu koledzy wyższą matematyke uprawiają. Powiem krótko. Stawiam na redukcję trochę niższą niż 99%. "Bardzo istotna redukcja" wg prezesa Wojciechowskiego to nie musi od razu oznaczać poziom 99% bo jak dla mnie redukcja powyżej 95% to też jest ... bardzo istotna. Gdyby jednak było 99% to lewarowcy aby tylko pokryć same koszty kredytu musieliby liczyc na debiut powyżej 100%.

W z K
Stary 4 zł róznicy to niecałe 0,5 mln zł przy 205 mln, które społka zebrala z emisji. Dla zwiększenia FF i dobrego wizerunku społki mogłaby zrobić taki gest w kierunku drobnych inwestorów. I to nie jest żadne psioczenie na spolkę a jedynie pokazanie klasy biznesowej.

sasky napisał(a):
Kris59 napisał(a):
Koledzy. Dajmy sobie spokój z tym Dadelo. Przeczytaliscie prospekt? Nie zauważyliscie,że nie ma w prospekcie podziału akcji na transze? A to oznacza,że ilość akcji dla indywidualnych i instytucji będa określone po zapisach i bookbuildingu. Czyli może się zdarzyć,że w przypadku braku zainteresowania funduszy wszystkie akcje zostana przyznane drobnym inwestorom. Nie bedzie tak jak przy PCF 15% dla drobnych co było zapisanejuż w prospekcie ale możemy nawet byc "ubrani" np. w 80% akcji Dadelo. Wtedy na debiucie kto te akcje odkupi???


@Kris59
Przeczytaj uważnie prospekt i nie grzesz więcej (to 4 strona prospektu)


kliknij, aby powiększyć


Niestety zgrzeszyłeś mocno bo nie przeczytałes mojego ostatniego wpisu w ktorym skorygowałem swoją pierwotna info o podziale akcji na transze. Jesli chcesz sensownie odpisywać na jakiś wpis to najpierw zapoznaj się z wcześniejszymi wpisami.

sasky
Każdy głupi wie, że instytucjom sprzedała 4 zł drożej więc daruj sobie te pouczanki ale to żadne wytłumaczenie. No chyba,ze spółce tak potrzebna kasa,że każdy grosz się liczy. Przecież redukcja w transzy indywidualnej może być kosmiczna (wyższa zapewne niż wśród fundów) więc chociazby dla poprawy FF można byłoby przesunąc te ca 100-120 tys akcji ale drobnicy.
Szkoda,że kolejny raz drobni inwestorzy zostali potraktowanie przez spółke jak piate koło u wozu.

Vox napisał(a):
Cytat:
Wiem, że to takie wróżenie z fusów ale moim zdaniem o redukcji w pobliżu 90%+ nie ma co marzyć. Tutaj będziemy mieli 98,5% wzwyż, każdy wynik poniżej bardzo mnie zdziwi ale i również zadowoli :)


Zalożenia - tyle zapisów ile na Allegro.
28,46 mln /2651 mln zł = czyli redukcja 98,93%


ING awaria, 120 tys rachunków ~ 10% wszystkich rachunków.
Równa dystrybucja zapisów z różnych BM.

Więc zapis za 2651 * 0.9 = 2386 mln.
28,46 mln /2386 mln zł = 98,80 %

Tak więc awaria ING daje nam dodatkowe 0,13% akcji gratis wave


Skoro uważasz,że redukcja będzie tak potęzna to dziwię się spółce,że nie przeznaczyła częśc puli przeznaczonej dla pracowników dla drobnych a "sprezentowała" je funduszom.

W sumie to mało istotne czy przez DM ING się wszyscy zapisali czy nie bo i tak przy zapisie na 1000 akcji to jest to kwestia otrzymania 11 lub 12 sztuk.

spinor1 napisał(a):
mflaszka napisał(a):
zniechecajaca była też mała liczba akcji dostępna dla indywidualnych


własnie zachęcało to lewarowania się pod to IPO, dlatego zapisy rzędu 3mld + nie będą dla mnie zaskakujące. Na poteżne zainteresowanie wskazuje też rekordowa liczba osób na czacie z prezesem, czy liczba postów na tym forum (będzie ponad 2x wyższa niż na allegro przed debiutem). Nie ma co liczyć na redukcje niższa niż 95%


Skoro twierdzisz,że nie zdziwią cię zapisy na ponad 3 mld zł to ci powiem,ze już przy 99% redukcji to zapisy powinny wynosić ponad 2,85 mld zł czyli uważasz,że dostaniemy jeszcze mniej niż JEDEN Procent akcji z naszych zapisów ??? Wariant prawdopodobny choc raczej mało realny.

Stawiam na redukcję w granicach 95-97%. Myśle,że wyższa nie powinna być bo jeśli miałaby być wyższa to zdziwię się dlaczego społka okroiła pule dla pracowników i dała to instytucjom a nie drobnym. Przecież w ten sposób podniosłoby to trochę freefloat bo część indywidualnych inwestorow realizuje zwykle zyski juz na debiucie a instytucje raczej nie będą ich sprzedawać. No chyba,że w pakietówkach.
Zresztą redukcja na poziomie ca 99% byłaby ośmieszeniem spółki i pokazała jak traktuje ona drobnych inwestorów. Łatwiej przecież obciąc po pare tysięcy sztuk fundom niz dawać po 1-5 akcji dla detalu . No chyba,ze spolka jest bardzo łakoma na kasę i różnica w cenie 4 zł robi dla nich róznicę ?

Nareszcie znalazłem podział transz w przypadku emisji akcji Dadelo : 25% i 75% ale i tak spółka jest zdecydowanie za drogo wyceniana.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Dołączył: 19 lutego 2013
Ostatnia wizyta: 26 lutego 2021 06:06:47
Liczba wpisów: 191
[0,05% wszystkich postów / 0,07 postów dziennie]
Punkty respektu: 14

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,025 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,43% +33 685,15 zł 53 685,15 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d