Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

ranisek

ranisek

Ostatnie 10 wpisów
Cytat:
To, że w latach 2014-2018 był duży zysk księgowy to jedno, ale drugie jest to, ze operacyjne przepływy w tym samym okresie wykazały ujemną wartość. To jednak trochę mówi jeśli chodzi o jakość tych zysków. Oczywiście 2018 wyglądał lepiej pod względem cash-flow - ale zobaczcie dlaczego - to jest wyciągnięte na zobowiązaniach (handlowe i faktoringowe razem) - to raczej nie jest dobry znak?

Dodajmy do tego kolejny bardzo znaczny wzrost należności handlowych (już jest ich 380 mln zł, z czego audytor kwestionuje 337 mln zł,a w 2017 już było ). Hmmm - zaczyna być ciekawie. Nie wiemy od kogo są te należności - raczej nie od Jeronimo Martin największego odbiorcy.

No ale drugim odbiorcą pod względem sprzedaży jest spółka Rubin Energy do której sprzedaż w 2018 wyniosła 197 mln zł a w 2017 194 mln zł. To by nawet pasowało, że sprzedawali towar do nich ale niewiele kasy ściągnęli. Tylko, ze jest pewien problem, ponieważ sprawozdania tej spółki za rok 2017 (tylko takie są dostępne) wykazują zobowiązania handlowe w wartości tylko 103 mln zł. Czyli to jednak nie ta spółka? W teorii Rubin Energy mógłby być ponieważ wg raportu jej głównym przedmiotem działalności jest hurtowa sprzedaż mięsa. Szkoda tylko, ze strona www wygląda trochę nie tak jakby miał to być biznes ze sprzedażą na kilakdziesiąt jak nie więcej milionów, google maps też jakoś dziwnie prowadzi do adresu, który wydaje się być raczej mieszkaniem w jakimś bloku? Zresztą iejasności jest tutaj więcej - sprzedaż produktów a nie towarów i to mniejsza niż te nalezności. Za to spółka ma 50 mln zapasów - hmm przy sprzedaży 120 to rotacja po TKW wyjdzie pewnie jakieś 180 dni - grubo.

Jesli zatem to nie Rubin no to kto, skoro obrót w roku 2018 do 3 podmiotów (Rubni, Jeronimo i Specjały stanowił jakieś 80 procent całości sprzedaży? Specjały zostały poprzez ZCP wchłonięte aby pozbyć się długu, które miały do Kanii i też tam było wiele niejasności bo powstała wartość firmy, również kwestionowana przez audytora.

Podsumowując aydtor zakwestionował pzosotałe nalezności na 97m, nalezności handlowe na 337m oraz wartośc firmy na 223 mln zł - to razem daje ponad 650 mn zł!!! To jest ponad połowa aktywów.

Więc niech wskaźnik C/Z będzie i nawet 0,01 - jednak jesli nie do końca mozna odnaleźć pokrycie w cashu to jednak może jest tak, że rynek właściwie ocenia? Oczywiście zapewne jakąś wartość mają same maszyny i hakle produkcyjne - ale kolejka tych, którzy w razie czego mają na nich zastaw też może być niemała.

Ja byłbym ostrożny z myśleniem, że jest to okazja inwestycyjna życia ;)


Komentarz chyba najbardziej trafiający w sedno. Ciekawy jest jeszcze fakt, że 97m (wcześniej 85m), które audytor kwestionuje to zaliczka za zakup udziałów w spółce Staropolskie Specjały. Która tą ZM Kania zakupiła jednak samodzielnie. Ale kwestia 97m (85m) dalej pozostaje, bo przecież ZM Kania wykonała datio in solutum (2013r) swoich wierzytelności od Star. Specj. na rzecz w/w zaliczki, a teraz przejmując Staro. Specj stała się dłużnikiem tej umowy??

Co jeszcze przyciąga uwagę, to że w tej umowie z 2013r. Staropolskie Specjały zostały wycenione przez KPMG na 73-98m, a w 2018r. została wyceniona (przez jakiegoś rzeczoznawcę) na 293m - to daje wzrost na poziome ok. 35% w 4 lata.

pandorinium napisał(a):
Tak, zrobić wezwanie na akcję. Przejąć biznes i zdobyć dostęp do ksiąg rachunkowych. Ewentualnie tańszą metodą znaleźć księgową lub księgowego, uwieść ją lub jego i zdobyć przez łóżko dane poufne. :)


occasion5

Czy istnieje jakaś możliwość, aby sprawdzić kto jest kluczowym kontrahentem?

Informacje
Stopień: Ostrożny
Dołączył: 30 października 2018
Ostatnia wizyta: 31 sierpnia 2019 16:43:23
Liczba wpisów: 3
[0,00% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,236 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d