pixelg
EV/EBITDA - Wszystko o StockWatch.pl - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

EV/EBITDA

ynwestor
Wpisów: 208
Wysłane: 12 stycznia 2010 16:53:21
Mam pytanie do forumowiczów i przede wszystkim WoDza. king

W kilku wywiadach z członkami zarządów spółek przewija się EBITDA. W swoich wypowiedziach mniejszą uwagę zwracają na zysk netto czy operacyjny tłumacząc się tym, że przed radą nadzorczą odpowiadają głównie na podstawie EBITDA.

Mówi się też, że Zbigniew Jakubas wycenia spółki za pomocą EV/EBITDA. Za atrakcyjne ocenia te, których ten wskaźnik nie przekracza 7. Na SW nie znalazłem tego wskaźnika (jest chyba tylko EV/EBIT).

Jak oceniacie przydatność wskaźnika do wyceny spółki i czy byłaby możliwość wprowadzenia go na SW? Czuwaj salute

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 12 stycznia 2010 17:05:54
EBITDA będzie niedługo wprowadzona (z nią EV/EBITDA), wszystkie elementy są przygotowane, ale czeka na swoją kolejkę. Nie w najbliższej, ale w kolejnej aktualizacji na pewno się to uda - bezpiecznie do końca lutego.

EBITDA to taki wskaźnik, z którym można wszystko zrobić, gdyż nie jest opisany w standardach rachunkowości - więc można go liczyć jak się chce. Stosują go te spółki, które z jakichś powodów mają słabą zyskowność, a wręcz stratę, żeby pokazać iż idzie im lepiej niż się rynkowi wydaje. A tak na serio, EBITDA to zysk operacyjny przed odjęciem amortyzacji. Jeśli jest liczona rzetelnie i (sic!) pasuje do specyfiki branży oraz modelu biznesowego, pozwala porównać spółki właśnie na poziomie core business'u, czyli z pominięciem wpływu struktury kapitału, nakładów inwestycyjnych czy tarczy podatkowej na wynik. Pomaga więc wyceniać segmenty operacyjne np. na użytek fuzji i przejęć.
Świetny wskaźnik, jeśli jest rzetelnie, niezależnie i zewnętrznie stosowany. Nie mam nic przeciwko stosowaniu go przez analityków, stąd też wdrożę go do systemu, ale bardzo nieufnie patrzę, gdy to spółka sama sobie liczy EBITDA i wyciąga z tego jakieś wnioski. Odpowiedzialność przed radą nadzorczą? Blah, czyli nie odpowiadają za amortyzację, odsetki i podatki? Serio?
Edytowany: 12 stycznia 2010 17:08

ynwestor
Wysłane: 12 stycznia 2010 17:15:35
Dzięki WD za szybką odpowiedź.

Czy dostrzegasz wobec tego jakąkolwiek użyteczność EV/EBITDA przy dokonywaniu decyzji o zakupie akcji spółki?

Na przejęcie póki co mnie nie stać d'oh!
Edytowany: 12 stycznia 2010 17:16

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 12 stycznia 2010 17:57:19
Po pierwsze, niezły filtr porównawczy do wyłapania z interesującego Cię sektora spółek tańszych od innych - tym wskaźnikiem znajdziesz materiał do dalszej analizy. Jeśli jest tania, a nie przynosi zysku, popatrz czy generuje gotówkę i jeśli tak, to czy nie skończą się jej niedługo odpisy amortyzacyjne - wtedy nagle pojawi się zysk i jak rynek to zobaczy, to skoryguje niedowartościowanie.
Po drugie, dobry do wyceny spółek debiutujących.
Po trzecie, dobry do analizy dokonywanych przejęć, tzn. czy podmiot przejmujący płaci premię względem porównywalnych notowanych spółek.
Po czwarte, można ją odwrócić: EBITDA/EV daje ciekawy wskaźnik - trudno to wytłumaczyć, bo skrajnie niepopularne - rentowność wartości rynkowej...? Operacyjny zwrot z rynkowej wyceny kapitałów własnych.

Jedna uwaga, trochę do siebie: EV/EBITDA i podobne są raczej mnożnikami, niż wskaźnikami.

ynwestor
Wysłane: 12 stycznia 2010 22:17:16
Dzięki, naprawdę wiele mi pomogłeś thumbright

kasiaa2323
Wpisów: 1
Wysłane: 17 kwietnia 2010 16:50:18
Mam pytanie do Watch dog'a. Czy możesz mi wytłumaczyć wpływ rentowności na wartość rynkową przedsiębiorstwa jak to analizować?Think

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 17 kwietnia 2010 18:56:50
Czy to pytanie z jakiejś pracy, czy tak od siebie?
Chcę to wiedzieć, żeby odpowiedź była dla Ciebie użyteczna.

Pytanie jest bardzo światłe, a odpowiedź na nie bardzo zwięzła, przynajmniej na gruncie praktyki.
Wartość rynkowa przedsiębiorstwa bierze się z jego zdolności do generowania zysków. Jeśli w spółce pracuje kapitał przynosząc zwrot (rentowność ROE) ponad stopę minimalną (jak ją określić to osobny temat), to spółka ta (czyli jej mechanizm biznesowy) jest warta tym więcej, im większy zysk dodatkowy osiąga. Konkretne mnożniki zależą od sektora i od koniunktury giełdowej.

W praktyce zysk trzeba zweryfikować czyli potwierdzić jego materialność. Wiele spółek wykazuje zyski, ale ich nie osiąga.

ARHW
Wpisów: 1
Wysłane: 28 września 2019 10:34:56
W praktyce zysk trzeba zweryfikować czyli potwierdzić jego materialność. Wiele spółek wykazuje zyski, ale ich nie osiąga

Mozna prosic o rozwiniecie tej mysli?? Jak to mozliwe, ze zyski nie sa osiagane, a sa wykazywane i jak sie potwierdza materialnosc zysku?

Pozdr.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 778
Wysłane: 3 października 2019 08:15:23
WatchDog rzadko do nas zagląda, więc wejdę w jego buty.
Marcinowi chodziło o to, że zyski mogą być gotówkowe, albo niegotówkowe i nierzeczywiste.

Wyobraź sobie sytuację, że spółka dokonuje przejęcia za 20 mln zł. Rzeczowy majątek netto jest warty 15 mln zł, ale przejmujący wycenia znaki towarowe na 5 mln zł i bazę klientów na kolejne 10 mln zł. Teoretycznie więc za aktywa wyceniane na 30 mln zł płaci 20 mln zł. W takiej sytuacji pokazuje 10 mln zł zysku z okazyjnego nabycia. Zysku papierowego pochodzącego z wyceny.

Inny przypadek - mamy spółkę A, której akcje według wartości ksiegowej są warte 20 zł, a która robi emisję 1M akcji do spółki B po cenie 40 zł. Jednocześnie spółka B której wartość księgowa akcji wynosi 20 zł, robi emisję 1M akcji dla spółki A po cenie 40 zł. Podmioty wymieniają się swoimi papierami które warte były 20 mln zł, ale księgowane są po 40 zł zgodnie z nominałem emisji. Masz sztucznie podbitą wartość księgową o 20 mln zł spółki A i spółki B.

Jeszcze inny case - wyceny spółek/nieruchomości i przeszacowania wartości robione na jakichś mnożnikach.

W analizie spółki trzeba weryfikować materialność czyli rzeczywistość/gotówkowość zysku.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość