Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

anty_teresa

anty_teresa

Ostatnie 10 wpisów
Jest emocjonujące, tzn bywa, lub może być. Każdy powinien dostosować sposób grania/inwestowania tak, aby udział emocji w decyzjach zminimalizować, bo one są najgorszym doradcą. W szczególności pewność i nadzieja. Te się akurat potem najczęściej wiążą potem z innymi :) Są ludzie, którzy ponoć zarabiają "na czucie" gapiąc się w arkusz. Ja tak nie potrafię, bo "czucie" można mieć dziś, a jutro już go nie mieć :) Znów, najczęściej przez grubego ;) Ale najważniejsze zawsze było zarządzanie pieniędzmi. Podejrzewam, że nikogo nie zestresuje sytuacja spadku o 500 zł w ciągu 2 lat, nawet jak akcje stracą w tym czasie 90 proc. wartości ;) Co innego jeśli na giełdzie ma wartość swojego jedynego mieszkania w kredycie, albo środki firmy równe dwókrotności kapitałów własnych rodzinnej firmy budowanej przez pokolenia - wtedy spadek o 5 proc. może wywołać naprawdę dziwne reakcje.

Ja mogę tylko przywołać swój post sprzed ponad 2 lat. Grunty mają inną wycenę bilansową pochodzącą z szacunku niż cena zakupu. Różnice są spore i stąd dyskonto rynkowe.
anty_teresa napisał(a):
@ tituch
Niestety nie bardzo jest z czego zrobić analizę. Spółka podobnie jak MCI traktuje się jako jednostkę inwestycyjną i w zasadzie w rachunku wyników czy przepływach nic nie widać. Bilans jest jaki jest. Spółka wycenia swój majątek na 196 mln z czego kapitałem własnym finansuje 186 mln. Problem w tym, że majątek to udziały/akcje w spółkach. Te udziały są przeszacowywane. Dla najważniejszego projektu czyli wspomnianych Chmielowskich mamy wartość bilansową 106 mln zł, ale z samych przeszacowań jest ponad 51 mln zł. Drugi ważny projekt czyli Tup Property mamy w bilansie 63 mln z czego przeszacowania 32 mln zł. łączna wartość przesacowań w bilansie to 71,4 mln zł, co daje niby skorygowaną wycenę kapitału własnego na ponad 110 mln zł, czyli znacznie więcej niż wartość rynkowa. Pozostaje pytanie czy ceny nabycia są ok., a na to odpowiedzieć nie umiem.

Chciałbym mimo wszystko zauważyć, że to nie UOKiK ma decydujące zdanie w tym, czy jego zgoda była wymagana czy nie. Taką decyzję musiałby podjąć sąd przy ewentualnym zaskarżaniu układu. To tak gwoli formalności, bo też w tym miejscu pisałem, że moim zdaniem nie ma odpowiedniej podstawy aby na bazie zapisów ustawowych skutecznie podważyć układ z powodu braku zgody UOKiK.

W komunikacie jest definicja słowa Spółka Mostostal Zabrze SA - mowa więc o kapitałach własnych jednostki dominującej a nie grupy kapitałowej. Wszystko się zgadza

W funduszach jest dywersyfikacja i nikt się nie ekscytuje ruchem pojedynczego waloru, tym bardziej, że o decyzjach z reguły decyduje komitet inwestycyjny. Zarządzający kierują się bardzo wieloma czynnikami, w tym także swoim interesem. Zwracają uwagę na płynność walorów i możliwość wyjścia w przypadku fali umorzeń, zgodność ze statutem funduszu itp. Najważniejsza jest analiza fundamentalna i ocena perspektywy oraz zarządu, analiza techniczna z tego co wiem jest mniej popularna.

Idea nawet po materializacji wszystkich ryzyk, czyli kar i umorzeń wydaje się wciąż niedroga. Problem w tym, że spółki ze stajni Leszka Czarneckiego często cechowały się agresywną księgowością - ostatnio widzieliśmy to w przypadku odpisów na Idei i mówił o tym sam Czarnecki na taśmach. Stąd nie powinien dziwić nikogo dość wstrzemięźliwy stosunek do liczb w sprawozdaniach. Zaufanie traci się szybko, a odrabia długo. Podzielam zdanie Darka z analizy, że tym razem Deloitte przy pełnym audycie półrocznym się spisał i wyciągnął wszystko co było na tamten moment.

Problem w tym, że modele mogą być nadal niedostosowane, bo w listopadzie było zamieszanie i być może znów mamy zbyt długie okresy rozliczania instrumentów w czasie, czy uwzględniony zbyt mały odsetek wcześniejszych terminacji produktów. To ryzyko, które się zmaterializuje albo nie. Sam bank informował, że jego portfel kredytów się starzeje, a przy braku wzrostu starzeć się będzie nadal i może to skutkować nadal większymi odpisami od historycznych.

Tylko teraz to wyceną Idea Banku powinna rządzić wycena Getin Nobla i parytet wymiany akcji. Pamiętać należy o tym, że GNB jest znacznie większy i to on powinien być psem. Problem w tym, że pies jest kulawy (2 fixy) i odniesienie wcale nie jest proste. Getinu niestety nie znam, a tam trzeba niestety w wycenie uwzględniać systemowe ryzyko kredytów frankowych.

W moim prywatnym systemie inwestycyjnym banku w tej chwili nie ma, bo w średnim terminie zachowuje się gorzej od rynku. Może się tam znajdzie jak będzie się zachowywał lepiej :)

Nie wiem co jest z nami, bo ja na wykresie w tym miejscu: https://www.stockwatch.pl/gpw/rankprogr,notowania,wskazniki.aspx widzę open dziś 1,5 i close w piątek na 1,48 oraz close dziś na poziomie 1,67... Powiedź gdzie dokładnie patrzysz, bo ja widzę tak jak piszesz, że powinno być.

Informacje
Stopień: Opętany
Ostatnia wizyta: 20 lutego 2019 18:28:22
Liczba wpisów: 9 515
[2,96% wszystkich postów / 2,52 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,559 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d