Stopy zwrotu-praca magisterska - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Stopy zwrotu-praca magisterska

igucio
Wpisów: 5
Wysłane: 26 maja 2018 17:38:49
Witam serdecznie,
Jestem nowym użytkownikiem forum i mam poważny problem z pracą magisterską. Sądziłem, że rozwiąże go sam ale po czasie stwierdzam, że potrzebuję pomocy ponieważ gonią mnie terminy, a praca stoi w miejscu.
Muszę policzyć stopę zwrotu i ryzyko papierów wartościowych. Wszystkie wzory znam i potrafię wykorzystać, jednakże niestety teoria na studiach tak odbiega od stanu faktycznego, że nie wiem czy rozumiem właściwie co chce policzyć.
Stopę zwrotu z akcji spółek chcę policzyć z okresu 5 lat (2013-2017) w tygodniowym interwałem czasowym, dane historyczne pobrałem ze Stooq (od zamknięcia do zamknięcia) z uwzględnieniem dywidend, praw poboru i splitów i dla WIG tak samo. Do tych wszystkich modeli potrzebuję oszacowanej stopy zwrotu, która jest śr arytmetyczna stóp zwrotu. I tu zaczyna się mój problem. Dla każdej spółki mam 261 tyg. stóp zwroru, jeżeli je zsumuje i wyciągnę śr. arytmetyczną to otrzymam zgodnie z wzorem oszacowaną stopę zwrotu, ale jeżeli dobrze rozumiem nie jest to stopa zwrotu roczna tylko sredniotygodniowa? I pytanie jest czy ja nie rozumiem wzoru i powinienem to policzyć inaczej?
I drugie powazne pytanie dotyczy stopy wolnej od ryzyka. Oczywiscie z ujeciu modelowym. Chcialem wykorzystac 52tyg. bony skarbowe, ale z racji braku dostepnosci chce wykorzystac rentownosc 10 letnich oblgacji skarbowych. I tu zaczyna się drugi problem: jak rozumiem na stooq podana jest stopa zwrotu dla calego roku? Obecnie ok 3.3%.
W jaki sposob powiniemem potraktowac ta stopę zwrotu zeby zapewnic jej porownywalnosc z oszacowana stopa zwrotu dla tygodniowego interwalu?
Pomyslalem, ze podobnie jak z akcjami pobiore stopy % zamkniecia za lata 2013-2017 co daje 261 wartosci tych stop, zsumuje i wyciagne srednia arytmetyczna. Ale w ten sposob uzyskam średnią roczną stopę zwrotu z okresu 5 lat z pomiarem co tydzien, zatem powinienem ją podnieść do potęgi 1/52 czy podzielić na 52? A może coś innego?

Bardzo proszę o pomoc, bo jestem w kropce a im dłużej szukam tym trudniej mi to pojąć.

Silverr
Silverr PREMIUM
Wpisów: 178
Wysłane: 27 maja 2018 17:57:52
Cześć,

Przejść z tygodniowej stopy na roczną możesz przy pomocy wzoru R = r*pierwiastek z n, gdzie r to stopa tygodniowa, n to ilość tygodni w roku, a R to stopa roczna.
Analogicznie z rocznej na tygodniową r = R* pierwiastek z 1/n :)

Sugerowałbym po wyliczeniu stóp tygodniowych przejść na roczne, bo to raczej takimi stopami się na codzień posługujemy (wszystkie produkty oszczędnościowe, czy inwestycyjne publikują stopy roczne, a nie tygodniowe).

igucio
Wysłane: 27 maja 2018 23:01:20
Bardzo dziękuję za odpowiedź, z tego co rozumiem tak oszacowane stopy zwrotu mogę przekształcić na roczne i wykorzystać np. w Sharpe ratio itp.
Proszę tylko jeszcze o potwierdzenie czy dopuszczalne jest obliczenie wariancji i odchylenia standardowego tych stóp zwrotu i przedstawienie ich w tej formie by porównać je z WIG i pozostałymi spółkami w sektorze. Jak rozumiem jest to wtedy średnia tygodniowa stopa zwrotu i obliczone na jej podstawie odchylenie standardowe też jest "tygodniowe"?
Pozostałe kwestie stały sie już jasne.
Pozdrawiam.

Silverr
Silverr PREMIUM
Wysłane: 28 maja 2018 10:51:28
Odchylenia standardowe można przeliczać z tygodniowych na roczne i odwrotnie korzystając z tego samego wzoru co w przypadku przeliczania stóp procentowych

igucio
Wysłane: 28 maja 2018 11:29:14
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za odpowiedź, wszystko już mi się wyjaśniło. Tylko martwi mnie podany wzór, czy jest on poprawny?
Ponieważ średnio-tygodniowa stopa zwrotu wolna od ryzyka, która rocznie wyniosła 3,355% po podstawieniu do wzoru:
r = 3,355*(1/52)^(1/2)= 0,465% tygodniowo?

natomiast średnia tygodniowa stopa zwrotu z WIG wyniosła 0,13%

po podstawieniu do wzoru
R=0,13*52^(1/2) =0,9374%

Czyli średnio rentowność obligacji to 3,355% a WIG to 0,9374%?
Przy czym WIG w badanym okresie wzrósł z 47888,16 do 63746,20.

igucio
Wysłane: 28 maja 2018 15:32:57
Dzień dobry,

znalazłem na innej stronie, że powyższe wzory mają zastosowanie w przypadku przeliczania odchylenia standardowego.
Natomiast, że stopy zwrotu można z tygodniowych na miesięczne zamienić po prostu mnożąc tygodniową * ilość tygodni w roku. Zatem jeśli średnia rentowność stopy wolnej od ryzyka (10letnich obligacji) wynosi 3,355% to tygodniowa stopa wolna od ryzyka to 3,355%/52?

Zrobiłem obliczenia w excelu na różnych interwałach czasowych i w badanym okresie tyg. stopa wyniosła 0,61%, miesięczna 2,63%, a roczna 35,81%
przy wykorzystaniu zaproponowanego wzoru te stopy wynosiłyby:
tygodniowa 0,61% a roczna 0,61%*52^(1/2) = 4,39%

Czy ten sposób jest poprawny?
Pozdrawiam

igucio
Wysłane: 29 maja 2018 11:12:16
Niestety nie doczekałem się odpowiedzi na forum, ale jakby kiedyś ktoś szukał odpowiedzi, to znalazłem potwierdzenie, że stopy zwrotu obliczone wg interwałów można przekształcić zwyczajnie mnożąc. Natomiast zaproponowane wzory wykorzystuje się przy przekształcaniu odchylenia standardowego.

Silverr
Silverr PREMIUM
Wysłane: 29 maja 2018 11:22:38
Racja, moja pomyłka wcześniej ;)

Martyna07
Wpisów: 1
Wysłane: 11 lipca 2018 17:09:09
igucio napisał(a):
Niestety nie doczekałem się odpowiedzi na forum, ale jakby kiedyś ktoś szukał odpowiedzi, to znalazłem potwierdzenie, że stopy zwrotu obliczone wg interwałów można przekształcić zwyczajnie mnożąc. Natomiast zaproponowane wzory wykorzystuje się przy przekształcaniu odchylenia standardowego.

dzięki ja szukałam :)

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 243
Wysłane: 11 lipca 2018 18:19:27
Sugeruję, żebyś zanim oddasz tę pracę, poczytał jeszcze o arytmetycznej i geometrycznej stopie zwrotu. Zrób sobie kilka tabelek z symulacjami, żeby zobaczyć, jak to działa i to ogarnąć. W życiu też się przyda, jak trzeba będzie wziąć kredyt.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość