Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Silverr

Silverr

Ostatnie 10 wpisów
Poproszę o zakup ATT. Spółka w 2018 roku straciła ponad 50% kapitalizacji, moim zdaniem rynek zbyt okrutnie się z nią obszedł. W ostatnich dwóch miesiącach ma miejsce odreagowanie na kursie, które powinny wspierać niższe ceny gazu na TGE

Rownież zgłaszam chęć udziału

qcio napisał(a):
marek84 napisał(a):
Witajcie,

Inwestorem jestem raczej początkującym, ale mam pytanie. Jeśli dobrze zrozumiałem poniższe:

Jak rozumiem powyższe:
W tym momencie, jeśli mam już osiągnięty zysk na innych akcjach, to w celach optymalizacji podatkowej opłaca się sprzedać wszystkie pozycje, na których mamy potencjalnie stratę podatkową i następnie odkupić powtórnie te, które chcemy trzymać w portfelu (nie powinno być problemów w przypadku spółek płynnych). Wtedy na jednych akcjach mamy zysk, na drugich stratę i jest optymalizacja.

Nie zgodziłym się z tak postawionym twierdzeniem. Ja osobiście nigdy bym nie zrobił tego w ten sposób, bez zapatrywania się na liczby.

Ja mam zysk za ten rok 3000 zł. Chcę zredukować zysk w celach podatkowych. Jednak nie zamierzam sprzedawać WSZYSTKICH POZYCJI na których mam stratę. Zamierzam sprzedać takie akcje i tyle akcji, aby zredukować zysk w okolice zera. Jeśli sprzedałbym wszystkie pozycje stratne, to za ten rok zaksięgowałbym 20 tysięcy straty. Dlatego chcę jedynie pozbyć się najgorzej rokujących akcji - czyli takich, co do których nie ma już nadzieji, że przyczynią się do znacznej poprawy mojego wyniku inwestycyjnego w przyszłości.

Gdyby marek84 zrobił to, o czym pisze, popełniłby błąd - sprzedałby zbyt dużo, a nawet przy założeniu, że odkupi (w wierze, że te akcje wzrosną), to zapłaciłby tylko niepotrzebnie prowizje maklerskie.

"Wtedy na jednych akcjach mamy zysk, na drugich stratę i jest optymalizacja." - to brzmi bardzo czarno-biało. A chodzi przecież o ugranie najlepszego odcienia szarości;)

Zgadzacie się, czy to ja jestem w błędzie?

Opłaca się mieć jak największą stratę podatkową. Jeśli przykładowo w tym roku wykażesz 20 tysięcy straty, a za rok 10 tysięcy zysku to za zysk w przyszłym roku nie zapłacisz podatku Belki. Stratami odniesionymi do 5 lat wstecz można zmniejszać opodatkowany zysk w kolejnych latach, przy czym w każdym roku można wykorzystać maksymalnie 50% strat z poprzednich lat.

Kiedyś na pewno była taka możliwość na http://infostrefa.com/
Teraz rzuciłem okiem i w 2-3 minuty nie udało mi się tego znaleźć - ale może przenieśli tą funkcję w jakies inne miejsce na stronie. Poszukaj, może znajdziesz.

Kurz opadł, fundamentalnie niewiele się zmieniło, administracyjnego umorzenia obligacji raczej (?) nie będzie, a obligacje notowanye z YTM netto w granicach 35%. Okazja?

Jest też komunikat Altusa dotyczący zleceń wykupów w zarządzanych przez Towarzystwo FIZ-ach. Łącznie Altus szacuje wartość przyszłych wykupów w FIZ-ach na 1,171mld zł.

https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/ALTUSTFI,szacunki-wartosci-zlecen-wykup-certyfikatow-i-2018-09-28,ESPI,20180928_171833_0000143125

Cytat:
ALTUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A (dalej także „Spółka” lub „ALTUS TFI”) informuje, iż w dniu dzisiejszym Spółka ustaliła wstępną, szacunkową wartość zleceń wykupu certyfikatów inwestycyjnych w funduszach inwestycyjnych zamkniętych zarządzanych przez ALTUS TFI, na najbliższy dzień wykupu, tj. 28 września 2018 r. Zaznaczyć należy i przedstawione poniżej wartości mają charakter szacunkowy oraz oparte są o wstępne dane przekazane przez podmiot świadczący usługi księgowe na rzecz funduszy inwestycyjnych, a ostateczna wielkość zleceń wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, a także wartość umorzonych certyfikatów podlegać będzie dalszej weryfikacji, a ponadto wartość umorzonych certyfikatów inwestycyjnych uzależniona będzie od wyceny funduszu na dzień wykupu oraz od ustalenia ostatecznej wartości płynnych środków finansowych, które będą mogły zostać przeznaczone na wykupienie certyfikatów inwestycyjnych,
Na podstawie dokonanych szacunków Spółka ustaliła, iż:
1) w Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego wydzielonym w ramach ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 93 % ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym subfunduszu, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 189 mln zł (ok. 48% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
2) w Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Rynków Zagranicznych wydzielonym w ramach ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym, złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 89% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym subfunduszu, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 231 mln zł (ok. 46% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
3) w Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Rynku Polskiego 2 złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 75% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 44 mln zł (ok. 22% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
4) w ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Rynków Zagranicznych 2 złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 82% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 103 mln zł (ok. 39% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
5) w ALTUS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty GlobAl 2 złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 76% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 25 mln zł (ok. 59% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
6) w ALTUS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywnej Alokacji Spółek Dywidendowych złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 49% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 40 mln zł (ok. 25% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
7) w ALTUS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Akcji + złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 69% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 48 mln zł (ok. 43% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
8) w ALTUS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywny Akcji złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 63% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 16 mln zł (ok. 27% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
9) w ALTUS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Akcji Globalnych złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 34% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 73 mln zł (ok. 34% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych).
10) w Altus Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Global Opportunities złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 74% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 39 mln zł (ok. 72% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
11) w Altus Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Akcji Globalnych 2 złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 87% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 27 mln zł (ok. 60% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych), w związku z koniecznością zastosowania mechanizmu proporcjonalnej redukcji żądań wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, która zostanie przeprowadzona zgodnie z postanowieniami statutu niniejszego funduszu, w celu zabezpieczenia interesów jego uczestników.
12) w ALTUS Market Neutral High Dividend Fundusz Inwestycyjny Zamknięty złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 80% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 61 mln zł (ok. 80% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych).
13) w ALTUS Pure Alpha Fundusz Inwestycyjny Zamknięty złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 100% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 42 mln zł (ok. 100% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych).
14) w ALTUS Alokacji Kapitału Fundusz Inwestycyjny Zamknięty złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 98% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 11 mln zł (ok. 98% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych).
15) w ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Obligacji 1 złożono zlecenia wykupu na poziomie ok. 92% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych, przy czym szacuje się, że faktyczna wartość wykupionych certyfikatów inwestycyjnych w tym funduszu inwestycyjnym, według wyceny na dzień 26 września 2018 r. wyniesie ok. 222 mln zł. (ok. 92% ogólnej liczby certyfikatów inwestycyjnych).

Niezwłocznie po ustaleniu ostatecznej wartości umorzonych certyfikatów inwestycyjnych w funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez ALTUS TFI, wg. wyceny na dzień 28 września 2018 r., Spółka przekaże do wiadomości publicznej aktualną wartość aktywów zarządzanych przez ALTUS TFI.

W pierwszej połowie roku byłem na spotkaniu z Panem Markiem Dietlem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Mówił, ze aktualnie GPW pracuje nad otwarciem kolejnego ETF-a na akcje spółek notowanych w państwach Europy Środkowej i Południowej (generalnie od Polskie w dół gdzieś aż po koniec Bałkanów). Wspominał, że pewnie dopiero za 2-3 lata uda się wszystko dopiąć, ale z Jego wypowiedzi wynikało, ze ten pomysł nie jest już rozważany, tylko pozytywna decyzja zapadła a teraz pracują nad wdrożeniem. Czyli wygląda na to, że będziemy mieć czwartego ETF-a.

Cześć,

1) Ali sprzedałem we wtorek rano po 3,88zł - to moja najbardziej nieudana inwestycja w życiu, straciłem na niej 55,20%, czyli 829,51zł. Znów z decyzją czekałem za długo. O ile w piątek kiedy wyciekła informacja o zatrzymaniach miałem w pracy bardzo intensywny dzień i ani razu nie spojrzałem na notowania - to w poniedziałek powinienem sprzedać akcje. Sprzedałem je dopiero we wtorek po tym jak Altus poinformował o rozwiązaniu umowy z Norwegami.
2) Kupując Ali sądziłem, ze obawy rynku o współpracę z Getbackiem są przesadzone i jeśli w ogóle będą z tego jakieś problemy - to niewielkie. Czas pokazał jak bardzo się myliłem, bo Panom Osieckiemu i Rybie na razie nikt niczego nie udowodnił a Altus i tak jest wyceniany jakby zaraz miał upaść. Kupowałem spółkę o wiele większą niż kilka lat temu a jednocześnie wycenianą kilkadziesiąt procent niżej. W sprawozdaniach też nie było się do czego przyczepić. Moim błedem było zbagatelizowanie ryzyka związanego z Getbackiem.
3) Po takich stratach jakie w ostatnich kilku miesiącach zanotowałem pora się zastanowić co robiłem źle. Na razie zamknąłem wszystkie pozycje i czekam aż rynek się nieco wykrwawi i wyceny spółek na GPW spadną jeszcze bardziej.

W tym tygodniu wszystkie akcje z mojego portfela mocno potaniały (jeszcze zanim je sprzedałem) w związku z czym resztki moich zysków wyparowały. Jestem teraz 1,52% na minusie - po raz pierwszy od września 2015 roku.

Podsumowanie sierpnia

Czymże byłby miesiąc bez jakiegoś babola? W sierpniu wszystko szło jak z płatka aż do wczorajszych doniesień na temat Altusa. Na dodatek wczoraj mocne spadki zanotowało kilka innych spółek z mojego portfela i w efekcie z przyzwoitego zysku zrobiło się -4,11% straty. Indeks WIG w tym czasie zanotował symboliczny wzrost o 0,39%. Od poczatku prowadzenia portfela zysk stopniał do raptem 11,54% czyli jest mniej więcej na poziomie indeksu WIG, który od czerwca 2015 urósł o 11,27%. Moja stopa wzrostu zaniżana jest comiesięcznymi wpłatami kapitału, efektywna stopa zwrotu (uwzględniająca comiesięczne dopłaty i to, że większość kapitału nie pracowała od początku prowadzenia portfela) to 51,57%

Na poczatku miesiąca zwiększyłem swoją pozycję na Ailleronie - dokupiłem 77 akcji po 13,10zł. W trakcie miesiąca wypłacona została też druga transza dywidendy z BAH (całe szczęście, że zdązyłem sprzedać te akcje przed informacją o wypowiedzeniu umowy przez JLR).

Wyniki poszczególnych spółek z portfela w sierpniu:

ALL +12,21% - Ailleron na początku sierpnia opublikował komunikaty dotyczące założenia dwóch spółek zależnych w Stanach Zjednoczonych. Kilka miesięcy przed podpisaniem kontraktu z Citibankiem w Azji był podobny komunikat dotyczący nowej spółki w Singapurze. Ciekawe czy historia się powtórzy i niedługo ogłoszą jakiś poważny deal w USA
VIN +8,97% - Vindexus po cichutku urósł w sierpniu bez żadnego wyraźnego powodu
AML +2,06% - Alumetal pokazał dobre wyniki, sporo powyżej moich oczekiwań. Rynek zareagował delikatnymi wzrostami.
PCR -3,42% - wyniki PCC ROkita za Q2 zgodnie z moimi oczekiwaniami, ale nie miałem jeszcze czasu przeczytać sprawozdania
STP -6,09% Stalprodukt w czwartek wieczorem pokazał wyniki, trochę poniżej konsensusu, ale nie przejmuję się tym. Spółka poprawia swoje wyniki i moim zdaniem jest za nisko wyceniona
LCC -8,16%
SNK -12,81%
Sanok rozczarował wynikami za drugi kwartał, w efekcie kurs w ostatnich kilku dniach dość mocno spadł.
ALI -39,09% - oczywiście większość spadków miała miejsce wczoraj w reakcji na informację o zatrzyaniu byłych członków zarządu przez CBA. Na ten moment nie wiem jeszcze co zrobię z akcjami, mam weekend na przemyślenie sprawy. Z jednej strony są one teraz bardzo tanie w stsunku do generowanych przez spółkę wynikach i jeśli ALI dalej będzie w stanie wypłacać dywidendy w wysokości 1,20-1,50zł to inwestycja w te akcje z samych dywidend zwróciłaby się w jakieś 4 lata. Z drugiej nie wiadomo jak się rozwinie to śledztwo i jakie ewejtualne konsekwencje spotkają Altusa poza nadszarpnięciem reputacji co w tym biznesie jest bardzo istotne. Nie wiem czy przypadkiem rebranding nie byłby teraz dla Altusa najkorzystniejszy.

Na koniec miesiąca dopłacam 522zł.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Powyższe stopy wzrostu nie uwzględniają wypłaconych w przesłości dywidend (na akcjach Ailleron, PCR, Vindexusa i STP rzeczywiste stopy wzrostu są nieco wyższe).

Może chodzić o osobę głównego akcjonariusza - Pana Mariusza Książka, który ma też udziały w BAH - spółce, która mocno nadwyrężyła zaufanie inwestorów w ostatnim czasie.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 22 stycznia 2019 21:51:11
Liczba wpisów: 166
[0,05% wszystkich postów / 0,23 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,263 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d