pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

PaprykarZ

PaprykarZ

Ostatnie 10 wpisów
Rozumiem, tylko jak niektórzy autorzy wymiennie stosują nazewnictwo to można się pogubić.. Czyli w takim rozumieniu wartość rezydualną nie jest tożsama z wartością terminalną.
A jaka jest granica tego % udziału wartości przyszłej w wycenie przedsiębiorstwa, po której przekroczeniu można mieć wątpliwości co do wyceny?

I z innej beczki. Co wpływa na wartość rezydualną? Długość okresu objętego szczegółową prognozą przepływów pieniężnych, sektor działalności firmy i dynamika/faza jego rozwoju(np. jeśli jest to spółka surowcowa to kiedyś się złoża wyczerpią). Ma ktoś jeszcze jakąś propozycję?

ja też mam problem z klarownym zrozumieniem wartości rezydualnej. Przytoczę tu może dwa przykładowe fragmenty z jednej książki.

Otóż, najpierw autor pisze:
Wartość końcowa z okresu poza prognozą nazywana jest także wartością rezydualną (ang. residual value, jak również horizon value, terminal value, price value). Wartość końcowa odpowiada wartości firmy w określonym punkcie czasowym, którą następnie trzeba zdyskontować na moment wyceny.

A parę akapitów dalej, taki oto fragment:
Decydującym czynnikiem determinującym wpływ wartości końcowej na rezydualną wartość przedsiębiorstwa jest długość okresu prognozy. Im dłuższy jest ten okres, tym udział wartości rezydualnej przedsiębiorstwa jest mniejszy.

I teraz pytanie. Jak to w końcu jest z tą wartością rezydualną i końcową, czy one są synonimami? Bo jeśli tak, to jak może wartość końcowa oddziaływać na wart. rezydualną?

Wydaje mi się, że jedną z determinant wartości rezydualnej jest okres czasu jaki został objęty prognozą wolnych przepływów pieniężnych. Im jest on dłuższy tym wartość rezydualna powinna maleć. Ma ktoś jeszcze jakieś propozycje?

Nie chcę zakładać nowego tematu, dlatego tutaj zadam pytanie. Poleci mi ktoś jakąś pozycję, w której znajdę w przyjemny sposób przedstawione informacje na temat wartości rezydualnej i jej determinant? Jak ktoś tutaj po krótce napisze to, też się nie obrażę :) Szczególnie interesują mnie te determinanty, bo ogólnie pojęcie wartości rezydualnej jest w wielu miejscach przedstawione, a z determinantami już gorzej.

Wyceniana spółka to Energopol-Południe, czyli notowana na gpw. Przyrównuję ją do spółek również notowanych na naszym rodzimym parkiecie. No to będę musiał się zastanowić nad podniesieniem wagi dla wyceny porówawczej.

Dzięki wielkie! To jedno rzeczywiście nie było trudne, w sumie oba, ale tak jest jak są błędy w obliczeniach i wzory nie są podane.
Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Dlaczego akurat wagę rzędu 40% dał autor wycenie DCF i skorygowanych aktywów netto, a tylko 20% dla implikowanej wartości porównawczej? Ma ktoś jakieś pomysły?

Witam.
Ja piszę z trochę nietypowym pytaniem - prośbą.
Robię do pracy mgr wycenę przedsiębiorstwa metodą porównawczą i jestem już praktycznie na samym końcu i nie wiem tylko skąd mi się wzięło dwoje danych w "modelu", na którym się opieram. Może ktoś będzie wiedział i mógłby mi podpowiedzieć?

Opieram się na tym przykładzie wyceny:
www.ip-hub.pl/m/att/Dr_Marek_P...

I jestem na stronie 11 między tabelą 7, a 8.

Pierwszą rzeczą, która nie wiem skąd się bierze jest implikowana wartość kapitałów własnych w wysokości 33,546?
"W oparciu o medianę dla mnożników opartych na EV obliczono implikowaną wartość spółki
Service SA (por. tabela 8). Następnie obliczono implikowaną wartość kapitałów własnych
spółki Service w wysokości 33,546 mln PLN."

Druga natomiast znajduje się w tabeli numer 8. I jest to wartość 21,25 podpisana też jako implikowana wartość kapitałów własnych?

Gdyby jakaś dobra dusza wiedziała, to proszę niech mi wskazaże technikę wyliczenia tych dwóch danych.

Pozdrawiam

Witam.
Jakoś specjalnego ruchu teraz nie ma, ale wiadomo - przerwa świąteczno-noworoczna.
Jakie macie odczucia co do tego papieru? W krótszej perspektywie wydaje się atrakcyjniejszy od Euco, ale jeśli perspektywę czasową wydłużymy do kilku lat to już nie jest to takie oczywiste..

Pozdrawiam : )

A co ten biedy Grad miał jeszcze zrobić? Przecież wszystkiego nie da się przewidzieć i "ustawić" z góry. Taki urok giełdy : P Może za darmo mieli rozdawać, to na pewno "nikt" by nie był stratny

No to ja też spróbuję : )
Co prawda taka propozycja już padła, ale mimo wszystko obstawię 5,77zł

Życzę nam wszystkim udanego debiutu : )

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 3 marca 2015 14:06:04
Liczba wpisów: 8
[0,00% wszystkich postów / 0,00 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,613 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +157,01% +31 401,86 zł 51 401,86 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło