pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

mc1980

mc1980

Ostatnie 10 wpisów
Myślę, że porównanie do IDA jest zbyt daleko idące - w IDA były przede wszystkim WNIP-y i inne cuda ;)
W MWT są pożyczki dla sektora JST i podmiotów medycznych. Moim zdaniem spółka jest skrajnie niedowartościowana cena poniżej 3 PLN przy WK = 10 PLN.

Biorąc pod uwagę, że aktywa powinny spłacić im się w ciągu 3 lat to 30% dyskonta daje wartość 7 PLN/akcje. Oczywiście póki nie ma kasy a są należności istnieje ryzyko. Drugim ryzykiem jest oczywiście GTH i fakt, czy będzie się chciał podzielić gotówką.

Ja posiadam pakiet i wybieram się na Walne - mam kilka pytań do Zarządu dotyczących sprawozdań finansowych. Irytuje mnie wysokość wynagrodzeń Zarządu - moim zdaniem nieadekwatna do rozmiaru spółki i jej działalności (zwijanie biznesu) i ciągle rosnąca

Tak. Lactalis ma historie delistingow: w Rumunii, we Wloszech Parmalat.

Panowie,
jesteście pewni z tą dywidendą? W raporcie rocznym za 2018 na str 4. w części "dividends" jest napisane:

"The Board of Directors does not recommend the payment of a dividend and the net profit for the year is retained"

Ten angielski jest trochę nieskładny i nie jestem w 100% pewny czy to dotyczy 2017 czy 2018.

Ta krotka pozycja to niecaly 1% kapitalizacji, czyli obecnie wartosc ok. 3 mln PLN.

Biorac pod uwage obroty w ostatnich dniach nie przecenialbym wplywu na kurs. Moim zdaniem wplyw jest marginalny.

Mam akcje wiec nie moge nie byc obiektywny ;)

Nie tylko :) Też ją posiadam.

Moim zdaniem, główna wartość jaką posiada Pragma Inkaso to ponad 80% pakiet akcji w Pragma Faktoring. Szczegółowe analizy znajdziecie pod linkiem:

www.gazetagieldowa.pl/2018/06/...

Z nowości dotyczących Pragma Faktoring (spółka zależna LeaseLink) - ostatnio podpisali umowę z Ikea w sprawie leasingowania mebli nabywanych przez klientów:

www.propertydesign.pl/design/1...

Pragma Inkaso dodatkowo prowadzi działalność windykacyjną w zakresie windykacji własnych i zewnętrznych portfeli. Ostatnio poinformowała o umowie serwiserskiej:

www.bankier.pl/wiadomosc/PRAGM...

Na koniec: Zgodnie z moimi obliczeniami akcjonariusz mniejszościowy (Rymaszewski Investments) sprzedał cały (lub prawie cały) pakiet posiadanych akcji. Tak więc ryzyko sporej podaży odpadło

Inkaso 247 427 data cena
-50 000 02.07.2018 pakietowe
-60 000 04.07.2018 Zarząd
-26 000 04.07.2018 Zarząd
-54 000 04.07.2018 Zarząd
-7 000 03.07.2018 sesyjne?
-22 500 13.07.2018 pakietowe
-22 500 13.07.2018 pakietowe
Pozostało? 5 427

Witam,
posiadam obligacje dużego podmiotu nabyte w ramach emisji prywatnej.

Seria nabyta przeze mnie nie jest notowana na Catalyst, natomiast inne serie obligacji tego emitenta są w publicznym obrocie.

Czy orientujecie się, który dom maklerski może pomóc mi w sprzedaży tych obligacji?

Dziękuje z góry za pomoc

Wydaje mi się, że ta emisja to raczej na spłatę zapadających w kolejnych 12 miesiącach obligacji (na podstawie bilansu 1H2017 - 109 mln PLN).

Witam,
czy orientujecie się z czego wynika tak wielki wzrost kosztów wynagrodzeń (ponad 5x) zarządu w okresie 2016/2015?

Wyszczególnienie 31.12.2016 31.12.2015
Wynagrodzenia Zarządu w Grupie Kapitałowej 2 600,9 474,4
Wynagrodzenie Prokurentów 413,4 148,4
Wynagrodzenia Rady Nadzorczej 67,6 23,9
Razem 3 081,9 646,7

Z odpisami jest to trochę bardziej skomplikowane:
Ani polska Ustawa o Rachunkowości ani MSSF (dawne MSR) nie nakładają na jednostkę obowiązku tworzenia odpisu na należności po przekroczeniu np. roku od terminu płatności. Prawdopodobieństwo powinno być każdorazowo szacowane przez jednostkę, biorąc pod uwagę zabezpieczenia. W skrajnym przypadku możesz mieć należność przeterminowaną kilka lat i jeśli masz dobre zabezpieczenie (powiedzmy hipoteka) to teoretycznie nie musisz tworzyć odpisu - z tego co kojarzę to jest to case w Electus S.A., gdzie jest należność od udziałowca zabezpieczona jego udziałami w ZNTK i nie ma odpisu.

Jeżeli chodzi o praktykę, to jednostki w swojej polityce rachunkowości czasem zapisują, że powiedzmy należności powyżej 180 dni - odpis 50%, powyżej roku 100%. Mogą to robić, jeżeli odzwierciedla to stan faktyczny (pytanie czy jest akademickie) i wtedy faktycznie tworzą odpisy zgodnie z tymi regułami. Audytor powininien wtedy sprawdzić czy historycznie ma to uzasadnienie.

Jeżeli chodzi o koszt pieniądza w czasie: jednostki mają prawo do naliczania karnych odsetek co czasami czynią. Zdarza się jednak, że w imię dobrych relacji z klientami odstępują od tego. Natomiast odpisy na naliczone odsetki od zaległości są powiązane z odpisem na należność główną - moim zdaniem. Tworzysz odpis na należność główną to również tworzysz odpis na odsetki od zaległości.

Praktykuję zawód audytora i osobiście uważam, że należności od SP ZOZ są należnościami bezpiecznymi, pod warunkiem nie kwestionowania ich przez SP ZOZ. Biorąc pod uwagę ustawę o SP ZOZ trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której ta należność jest nieściągalna, a tym samym istnieje przesłanka do odpisu. Powtarzam, że jest to moja osobista opinia na ten temat a dodatkowo jestem posiadaczem akcji MWT.

Mnie interesuje jak GH zamierza wyciągać zyski ze spółki przy pomocy dywidendy czy opłat typu royalties / management service fees. Jeśli te drugie jaka będzie ich szacunkowa wysokość i jak będą kalkulowane - np. % przychodów?

addison napisał(a):
Mam podobne odczucia, my tu chcemy przede wszystkim poznać strategię. Określenie dat kiedy poszczególne etapy strategii powinny zostać osiągnięte. Pytanie podstawowe, co będzie w strategii(nowe produkty) a na to pytanie chyba odpowiedzi nie uzyskamy.

Możecie mi zarzucić stronniczość w kwestii pytania o aspekt moralny, ale Panowie jedna rzecz. Przecież to Państwo ustaliło 13% odsetek ustawowych za zaległości i każdy jeżeli umowa nie stanowi inaczej powinien tego przestrzegać. Za błędy w zarządzaniu itd się płaci. Kiedy ja popełnię błąd i komuś nie zapłacę w terminie to potem to odczuję, nie ma darmowych lunchów. Niestety wielu dyrektorów szpitali wciąż ma stare myślenie, jak wpłynie kasa z budżetu/samorządu to tam NIE MA myślenia, że tę kasę trzeba będzie oddać. Rozdawanie pieniędzy uczy lenistwa- ot socjalizm. Poczekajmy aż ARP przejmie szpital bo nie chce mi się wierzyć w spłatę tamtego długu, tutaj może być ciekawie.

W mojej opinii kwestia aspektu moralnego w tym biznesie miałby miejsce gdyby MWT wysyłała komornika do szpitala a ten plombowałby i wywoził sprzęt ze szpitali, tego jak wiemy nie ma.

Schodząc na ziemię to pytania na dzisiaj:

Kiedy Spółka otrzyma większe finansowanie z GETIN Banku?
Jaka jest reakcja w szpitalach na przejęcie MWT przez GETIN?
Jak Pan ocenia perspektywy rynku?
Rozumiem, że to ostatni rok kiedy zysk netto spółki jest jednocyfrowy(mln)?

Informacje
Stopień: Ośmielony
Ostatnia wizyta: 27 marca 2020 17:03:26
Liczba wpisów: 23
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,443 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d