pixelg
zysk z kapitału i zyskowność firmy - Analiza fundamentalna - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

zysk z kapitału i zyskowność firmy

bldn
0
Wpisów: 211
Wysłane: 14 lutego 2011 20:46:19
Witam

mam kilka pytan, związanych z wyżej wymienionymi pojęciami.

Planuje sobie zrobić mały benchmark pewnej strategi inwestycyjnej i stad mam kilka pytań.

pojęcie określone jako zysk z kapitału jest określone następująco:

....................................zysk operacyjny
zysk z kapitału = --------------------------------------------
...................kapitał obrotowy netto + środki trwałe netto

kapitał obrotowy netto mam rozumieć jako sumę wszystkich aktywów obrotowych (zapasy, należności handlowe, środki pieniężne) ?

środki trwałe netto mam rozumieć jako np nieruchomości itp ?
Jesli tak to pod jakimi hasłami pojawiają sie one w sprawozdaniach finansowych ?

kolejne pojęcie to zyskowność.

......................................zysk operacyjny
zyskowność = -----------------------------------------------------------------------
.................wartość rynkowa kapitału własnego + wartość netto zadłużenia tworzącego koszty

dobrze rozumiem, że wartość rynkowa kapitału własnego to po prostu kapitalizacja ?

wartość netto zadłużenia tworzącego koszty mam rozumieć jako sumę zobowiązań krótkoterminowych i długoterminowych ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, i przepraszam jesli napisałem coś wręcz głupiego, ale dopiero raczkuje w af :)
king

Investment is most prudent when it is most businesslike. Benjamin Graham
Edytowany: 14 lutego 2011 20:47

frevoll
0
Wpisów: 18
Wysłane: 14 lutego 2011 21:12:11
He he widze że kolega świeżo po " małej książeczce" :)
OK postaram się jakoś w miare logicznie i prosto wytłumaczyć.
Pierwszy wskaźnik to stosunek zysku operacyjnego (EBIT) do zaangażowanego kapitału rzeczowego w spółce, czyli tego faktycznie potrzebnego na prowadzenie działalności podstawowej w firmie.Jest to niejako kapitał pracujący ponieważ istnieje związek przyczynowo- skutkowy między wynikami spółki a aktywami dzieki którym te zyski mogły wogle powstać.
Aktywa obotowe to aktywa obrotowe a środki trwałe to maszyny,obiekty,urządzenia ,nieruchomości które biorą bezpośrednio udział w procesie tworzenia zysku.Cała reszta w postali wartości niematerialnych i prawnych zostaje tutaj odrzucona.
Musisz z aktywów trwałych wyodrebnić pozycje "twarde"- środki trwałe,czyli ten faktycznie zaangazowany kapitał rzeczowy.
W przypadku spółek z branzy IT, media, informatyka, telekomunikacja będzie ci gorzej bo good will stanowi tam sporą wartość % w stosunku do całych aktywów trwałych.

W przypadku 2 wskaźnika to nasówa mi się tylko 1 myśl: EV/ EBIT - poszukaj sobie w wątkach co to jest. EV= kapitalizacja plus suma zobowiązań minus stan gotówki w kasie ( gotówka i jej ekwiwalenty).

Ten pierwszy wskaźnik kojarzymi się trochę z wyceną skorygowanych aktywów netto, tyle że zamiast kapitalizacji wstawiamy zysk operacyjny.

Jeśli aktywa mają być netto to znaczy że powinieneś pomniejszyć je o sumę zobowiązań.

bldn
0
Wysłane: 15 lutego 2011 19:29:36
ok dzieki :)
nie jest to takie proste jak myslalem...;)

jak ktos ma jeszcze cos do dodania, to jest to bardzo mile widziane :)

bB86 ?blackeye

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 15 lutego 2011 22:21:50
Hej,

Ja mogę od siebie jeszcze dodać, że kapitał obrotowy można zobaczyć/analizować w cash flow. A łatwo to nigdy nie jest.

Pozdro
wave

Marcin Bielicki
0
Wpisów: 121
Wysłane: 9 marca 2011 11:20:07
frevoll napisał(a):

W przypadku 2 wskaźnika to nasówa mi się tylko 1 myśl: EV/ EBIT - poszukaj sobie w wątkach co to jest. EV= kapitalizacja plus suma zobowiązań minus stan gotówki w kasie ( gotówka i jej ekwiwalenty).

Chyba EBIT/EV?
Makler Papierów Wartościowych
Dom Maklerski FIO

bldn
0
Wysłane: 9 marca 2011 17:22:47
koledze pewnie o to chodzilo, mi jednak nie dokonca ;)
w kazdym badz razie problem juz jest szczegolowo rozwiazany :)

sneer
0
Wpisów: 2
Wysłane: 30 marca 2011 13:47:42
co do 1 wzoru. Nie ma czegoś takiego jak kapitał obrotowy netto. Może być majątek netto który oznacza majątek ogółem (aktywa) minus zobowiązania obce. Czyli aktywa netto = kapitał własny. Wg. mnie w mianowniku powinno być: środki trwałe + aktywa obrotowe minus zobowiązania obce. Wzór bilansu konieczny.

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 31 marca 2011 11:29:34
A właśnie że jest!

Capitale circolante netto po włosku (Włosi niewiele wnieśli do współczesnych finansów, lepsze robią buty blackeye ). W sumie można uznać, że to to samo co majątek obrotowy netto. Pojęcie jednakowoż występuje!

sneer
0
Wpisów: 2
Wysłane: 31 marca 2011 13:27:05
kapitał to pasywa, majątek to aktywa. Pasywa to nie to samo co aktywa. Ala ma kota, kot ma, ale nie Ale :)

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 31 marca 2011 15:17:41
No właśnie z tym kapitałem obrotowym netto to jest tak, że jest to przewrotne stwierdzenie. Ono funkcjonuje w języku obiegowym ale także w nauce ekonomii i finansów. Bo przecież kapitał to ta sama kwota, co majątek, tylko oglądana z innej strony. To także świadczy o zaangażowaniu określonej części kapitału spółki (tudzież wartości majątku) w bieżące operacje. Także jak najbardziej coś takiego jest, występuje i funkcjonuje i jest używane!

A do tego zastosowanie typowo księgowych definicji nie jest tutaj najszczęśliwsze.

Mnie różnicy pomiędzy kapitałem a majątkiem tłumaczyć nie trzeba. binky

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 31 marca 2011 15:28:51
sneer napisał(a):
Nie ma czegoś takiego jak kapitał obrotowy netto. Może być majątek netto

Problem w tym, że jest coś takiego jak Net Working Capital i przy tłumaczeniu pojawiają się problemy. Bywa majątek, bywa kapitał obrotowy netto. Ale chodzi o to samo. Choć chyba częstsza jest wersja z kapitałem. I potwierdzam wersję Kasi, że jest to jednak pojęcie powszechnie spotykane.

Kasia Stefanska napisał(a):
Włosi niewiele wnieśli do współczesnych finansów, lepsze robią buty

Ale chociaż z ag(g)io mogą być dumni. :P
Edytowany: 31 marca 2011 15:29

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 1 kwietnia 2011 10:13:56
Z butów bardziej :)Dancing

karoldvl
0
Wpisów: 167