pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kasia Stefanska

Kasia Stefanska

Ostatnie 10 wpisów
Nanako napisał(a):
Vox napisał(a):
no i shorcik z rana jak smietana.
dobiliśmy do oporów, a fundamenty dalej fatalne, węgiel koksowy w Australii 104$

Nie pozostaje mi nic tylko zapytać jak ten Twój shorcik wyszedł...

Wyceny, które były/są na spółkach państwowych nie odpowiadają im wartości, nawet przy słabych wynikach nie ma chyba innego Pańśtwa, w których majątek rzędu kilkunastu mld wycenia się czasami kilkukrotnie niżej. Węgiel nie będzie na minimach wiecznie, popyt prędzej czy później się zwiększy, kapitał jaki się kręci na JSW może sugerować, że być może to ktoś inny jest zainteresowany Polskimi firmami Państwowym - bo takie wyceny jakie mieliśmy czy nadal mamy, szybko mogą się nie powtórzyć.

Czy na pewno ten popyt się zwiększy? A może właśnie dlatego wycena majątku jest taka niska? Bo od węgla w długim okresie będziemy odchodzić albo przynajmniej kupować tańszy z zagranicy?

martin207 napisał(a):
Mógłbym wyjaśnić te wszystkie argumenty, ale ograniczę się do obalenie 1 mitu powielanego tu wielokrotnie.
A mianowicie chodzi o generowanie strat przez JSW, wyobrażacie sobie żeby firma zatrudniająca ponad 30 tyś osób przeprowadzająca olbrzymie i drogie inwestycje, wydobywała węgiel drożej niż sprzedawała ?
Gdyby tak było spółka już dawno ogłosiłaby upadłość.
A tym czasem, nie pomyśleliście że niektóre działania są tu zamierzone ? Covid mocno dotknął kopalnie, akcje spółki spadły do ceny absurdalnie śmiesznej, do tego "niby" strata za 1Q. Spółka dostanie ogromne wsparcie od państwa tylko tyle powiem.

Hej,
1. to jest spółka "państwowa". Tu niekoniecznie zasady rynku mają najważniejsze znaczenie.
2. to jest spółka węglowa, czyli strategiczny wg naszego rzadu sektor -> nie pozwolą mu upaść.
3. przeprowadzanie inwestycji, zasadność kosztów i trwania całej spółki nie podlega do końca regułom rynku. Częściowo jest i będzie wynikiem decyzji politycznej.

Ale to jest w raporcie napisane:

"Różnice kursowe z przeliczenia wartości licznych umów leasingowych rozliczanych w walucie obcej w związku ze znaczącym wzrostem kursu EUR wyniosły -44,5 mln zł, zaś koszty odsetek od zobowiązań z tyt. leasingu -4,3 mln zł (1Q2019: -8,6 mln zł). Niższa wartość odsetek od zobowiązań z tytułu leasingu względem analogicznego okresu 2019 roku wynikała m.in. z aktualizacji stóp dyskonta stosowanych w rozliczaniu umów."

Nie ma to żadnego znaczenia. W radzie nadzorczej zasiadają z definicji przedstawiciele akcjonariuszy i reprezentują ich interesy.

selekk napisał(a):
Dodatkowo nadmienię, że Invested Capital chyba powinien pochodzić z roku poprzedzającego roku wyniku finansowego. Ma to sens, bo licząc return on invested capital, najrozsądniej będzie wziąć taką kwotę tego invested kapital jaka była WE WCZEŚNIEJSZYM okresie - bo to na nim narósł nam (miejmy nadzieję) zysk/zwrot, któremu się przyjrzymy.

Znalezione w " Return on Capital (ROC), Return on Invested Capital (ROIC) and Return on Equity (ROE): Measurement and Implications; Aswath Damodaran; Stern School of Business; July 2007" strona 7

Tak ale to zależy dla jakiej branży. W handlu istotny jest kapitał obrotowy. Za to elektrownię lub autostradę buduje się nieco dłużej.

wave

selekk napisał(a):
Cześć, wiem że temat odgrzewany po długim czasie :)

Czy do kapitałów (z których liczymy zwrot w przypadku ROIC) - nie powinno się zaliczać kredytów (lub ogólniej mówiąc - zobowiązań) jedynie długoterminowych? Na takie informacje się często napotykam, i przyznam że wydaje mi się to uzasadnione.

Potencjalnie, jeżeli sam miałbym firmę, to Invested Capital - byłby chyba kapitał własny + np. obcy pozyskany długoterminowo (w kredycie). I wtedy moge sobie określac jaka był rentownośc całości takiego kapitału - bo wiem że mam go do dyspozycji na długo (jest stały) i mogę niem gospodarować i planować do swojej działalności. Czego nie mogę z kapitałem obrotowym (kredyty krótkoterminowe (<12m, w tym kupieckie)).

Chętnie poznam Waszą opinię, dlatego zachęcam do odpisania :)

Pozdrowienia

Siemka.

To już wchodzimy na poziom dyskusji akademickiej :) Bo długo jest w sprawozdaniach finansowych zdefiniowane jako powyżej roku. Ale przecież są branże, gdzie długi okres jest krótszy niż rok, prawda? Przypominam, że długi okres rozumiany jest jako taki, który pozwala na zmianę wszystkich czynników produkcyjnych.

No i wtedy jakie znaczenie ma to wszystko? Trzeba by to dostosować do branży, modelu biznesowego i porównywalności.

Z jeszcze innej perspektywy - kredyty krótkoterminowe dalej są kapitałem, gotówką. Dalej służą temu samemu celowi. Tak samo przyczyniają się do dźwigni finansowej. Nie powinny być kapitałem drugiej kategorii.

wave

anty_teresa napisał(a):
@Gandalf
Nie jest problemem częstość pisania, tylko treść... Po prostu realizujesz tutaj przekaz spółki co w zasadzie sam nawet przyznajesz. My nie jesteśmy i nie chcemy być polem realizacji działań marketingowych, tylko wymiany myśli przez inwestorów. Co gorsza nie przyjmujesz odmiennego stanowiska. Kasia Stefańska zwracała uwagę na kwestię pożyczek. Próbowałeś dyskredytować insidera branży, bo plotki... Jak pokazało życie Kasia miała rację. Obecna władza robi wiele aby utrudnić życie firmom windykacyjnym i pożyczkowym. To jednak mniejszy problem...

<3 love4

Niestety, wylało się. A tak na serio to po prostu zmaterializowało się ryzyko prawne, i już.

krewa napisał(a):
Kasia,
to Ty wybierałaś kolor tła i okładki?

nope.

Joker napisał(a):
Nie wiem czy projekt Panów ze stockwatch.pl był biznesowym sukcesem, ale ja z chęcią sięgnąłbym po edycje tym razem w wersji dla zaawansowanych.

Wersje podstawową kupiłem, przeczytałem i bardzo mi się podobała. thumbright

Ejjj, Panie tam też wiele wniosły! ;)

I to jest kolejna prawda o giełdzie i całym biznesie - taka prawda jest właśnie prezentowana w sprawozdaniach finansowych. Albo jest to prawda tylko GUS się myli albo jeszcze liczy te wskaźniki tak samo jak inflację.

Informacje
Stopień: Wykładowca
Ostatnia wizyta: 26 czerwca 2020 11:55:54
Liczba wpisów: 1 243
[0,36% wszystkich postów / 0,30 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,698 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,36% +25 071,75 zł 45 071,75 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d