Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

karoldvl

karoldvl

Ostatnie 10 wpisów
Tak. Jak najbardziej. Jakoś nie wiem czemu, myślałem o premii cały czas w tym wpisie, więc zapis R_m na końcu nie był precyzyjny. Jakoś nawet nie pomyślałem w kategoriach wzoru, bo mentalnie traktuję drugi człon łącznie, więc w praktyce wychodzi, że jeden R_f nie musi być równy drugiemu. Tylko ja bym raczej rozumiał drugą część jako niezależną całość pod tytułem market (risk) premium i tak ją rozważał.

Ale jest dokładnie tak, jak mówisz. Chodzi o historyczną premię za ryzyko. Tu się kiedyś spór ideowy rozchodził bardziej o to, jak "historyczną" premię używamy. Może uda mi się później odszukać ten wątek.

Każdy element może robić różnicę, ale właśnie chodzi o to, że prawdopodobnie większe niedokładności będą przy wyznaczaniu premii/bety etc.

Ogólnie w skrócie (piszę mobilnie, jeżeli będzie potrzeba, mogę później skomentować obszerniej) - idea jest taka, że do wyceny potrzebne są tak naprawdę wartości przyszłe, które nie są znane. Dotyczy to zarówno bety, stóp, jak i premii. Akurat przyszłe stopy "najłatwiej" sensownie prognozować - reszta jest trochę zgadywaniem, dlatego przyjmuje się realizacje przeszłe za jakąś prognozę. Często jednak mogą one znacząco odbiegać od realizacji przyszłych. Założeniem podstawowym jest to, że spora część błędów się uśrednia w dłuższym horyzoncie, dlatego np. metodą historyczną premię "wyznacza się" na podstawie obserwacji nie z tygodnia, a kilku lat. Tylko problem jest w tym, aby z jednej strony było na tyle długo, żeby dostać przyzwoitą stabilność, a z drugiej strony nie za długo, żeby być w stanie wyłapać istotne zmiany tendencji (regime change) z sensownym opóźnieniem.

A w odpowiedzi na punkt 2: bo najlepiej byłoby mieć i R_f, i R_m bieżący (a właściwie przyszły). R_f jest (prawie) obserwowalna, R_m w tym rozumieniu nie, więc trzeba brać najlepsze, co jest dostępne.

wasilewski napisał(a):
Jeżeli prognozujemy, że spółka wyciśnie cash-flow w okresie 1-365 o wartości 1 mln a w okresie 366-730 też 1 mln to cash-flow spółki będzie wart:

a) (1/1,03)+(1/(1,03)^2)

czy

b) (1/1,03)+(1/(1,03*1,02))

Twoja druga wersja będzie metodologicznie jak najbardziej poprawna. Nawet powiedziałbym, że poprawniejsza. Po prostu zwykle różnice nie są na tyle istotne, a przynajmniej gubią się przy niedokładności innych oszacowań, że mało kto zwraca na to uwagę.

● Messner Z. "Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF" - dobra na początek, przejrzysty układ, poręczna - taki w sam raz zakres + czytelne przykłady ewidencji

● Świderska, G. "Sprawozdanie finansowe bez tajemnic" - obszerna, porusza sporo kwestii, ale miejscami trudno się z niej korzysta - no i ta numeracja stron co rozdział (sic!)

● Seria meritum Wolters Kluwer: "Rachunkowość: Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa" - ciężki kaliber, bardzo wyczerpująca ~1500 stron, podejrzewam, że zbyt obszerna na wstęp, ale świetna jako odnośnik źródłowy

● Olchowicz, I. / Tłaczała, A. "Rachunkowość finansowa w przykładach według ustawy o rachunkowości i MSR" - wybór zagadnień, bardzo fajne porównanie różnic, ale raczej jako dodatek na późniejszym etapie niż lektura podstawowa

W miarę możliwości polecam też zapoznanie się na jak najwcześniejszym etapie z materiałami źródłowymi (Ustawa, MSSF, KSR).

Polecam poszperać pod event study. Np. “Event Studies in Economics and Finance”, MacKinlay, A. C. Różnie może być z dostępnością. Na szybko online: On regression based event study.

erbe napisał(a):
Otóż, szukam w internecie co to jest sprzedaż netto. Czy jest to to samo co zysk netto ze sprzedaży? Liczyłem dla Lotosu wg wzoru (jako zysk ze sprzedaży): zysk ze sprzedazy brutto - koszty sprzedaży - koszty ogólnego zarządu.

Nie, to nie jest to samo. Sprzedaż netto = sprzedaż brutto - upusty, zwroty itp. Poszukaj pod hasłem net/gross sales. Normalnie to co jest w sprawozdaniu pod "przychody ze sprzedaży", to jest net sales właśnie.

Widzę, że już chyba jest komplet skarbówek, to można by się jeszcze kiedyś pokusić o jakieś wykresy krzywej dochodowości i może spready korporacyjne (o wykresach premii w czasie nie wspominając ;-)).

Podejrzewam, że tutaj:
bossa.pl/notowania/stopy/rento...

albo daleko nie szukając (wygląda na to, że już chyba wszystkie są):
www.stockwatch.pl/obligacje/no...

Cytat:
Czy w takim przypadku można przyjąć 0 i czy jest to potwierdzone w literaturze?

Nie za bardzo. Wskazuje to najprawdopodobniej na problem z szacowaniem premii za ryzyko. Podejście historyczne dla emerging markets jest mocno zawodne.

Polecam do poczytania:
aswathdamodaran.blogspot.com/2...

I w wersji naprawdę dogłębnej:
www.cfapubs.org/doi/pdf/10.246...

krishic napisał(a):
Tak z ciekawosci czy oswiadczenie pod trescia mogaca spelniac wymogi "rekomendacji" formulki:

[...]

zalatwia sprawe watpliwosci z w/w interpretacja ?

Co do zasady, to raczej nie. Natomiast wskazuje pewnie jakoś intencję autora.

Ale sprawa nie jest wcale taka prosta. W obecnym brzmieniu wygląda to tak:
Cytat:
Rekomendacjami są raporty, analizy lub innego rodzaju informacje, zalecające lub sugerujące, bezpośrednio lub pośrednio, określone zachowania inwestycyjne co do jednego lub kilku instrumentów finansowych lub emitenta instrumentów finansowych, w tym opinie odnoszące się do bieżącej lub przyszłej wartości lub ceny instrumentów finansowych:

1) sporządzane przez niezależnego analityka, firmę rekomendującą, instytucję kredytową lub inny podmiot, którego podstawowym przedmiotem działalności jest sporządzanie rekomendacji, lub osobę fizyczną zatrudnioną w takich podmiotach lub będącą z takimi podmiotami w stosunku zlecenia lub w innym stosunku prawnym o podobnym charakterze, jeżeli zawierają informacje stanowiące bezpośrednie lub pośrednie zalecenia lub sugestie podjęcia określonych działań inwestycyjnych w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych lub emitenta instrumentów finansowych, lub
2) sporządzane przez podmioty inne niż wymienione w pkt 1, jeżeli zawierają informacje stanowiące bezpośrednie zalecenie podjęcia określonych działań inwestycyjnych, w odniesieniu do określonych instrumentów finansowych
- przeznaczone do dystrybucji za pośrednictwem kanałów dystrybucji rekomendacji lub przekazywane do publicznej wiadomości, zwane dalej „rekomendacjami”.

W moim rozumieniu, to bezpośrednie sugerowanie zachowań inwestycyjnych sprowadza się do określeń w stylu kupuj/sprzedaj etc. Pośrednio natomiast to praktycznie wszystko się kwalifikować może. Trochę problematyczny jest niezależny analityk, ale to akurat SW nie dotyczy.

Inna sprawa, że moim zdaniem spełnianie wymogów a wypełnienie znamion rekomendacji to trochę odrębne kwestie.

Ale to takie moje interpretacje. Standardowo, IANAL, więc bardziej wiążące informacje to pewnie najlepiej do KNF-u.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 22 maja 2017 15:38:26
Liczba wpisów: 167
[0,05% wszystkich postów / 0,04 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,406 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d