pixelg
portfel długoterminowy IKE - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

portfel długoterminowy IKE

Yaroman
27
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 045
Wysłane: 26 września 2014 11:23:01
S KGHM 1/3 akcji po 125,60, wynik inwestycji +/- 0. Przyczyna - technika
K PKO BP mały pakiecik po 38,56 i próba złapania kolejnego na niższych poziomach. Solidna, duża spółka dywidendowa, myślę ,że będzie miała swoje "5 minut" (jak obecnie PZU).
“Pluralitas non est ponenda sine neccesitate”
Edytowany: 26 września 2014 11:23

Yaroman
27
Wysłane: 30 września 2014 17:30:22
Aktualny skład portfela (walor/udział w portfelu):
akcje:
BUDIMEX 7%
CDPROJEKT 9%
DEBICA 7%
KETY 10%
KGHM 6%
KRUK 10%
PGSSOFT-NC 7%
PKOBP 2%
PZU 8%
obligacje:
KRU1217 14%
PCR0517 14%
gotówka 7%
Dzisiaj dokupiony pakiecik Kruka po 107,80 zł
Wzrost portfela we wrześniu 3%
Zmniejszyłem dywersyfikację,jednocześnie staram się nie przekraczać udziału pojedynczego waloru (akcje) powyżej 10 %

Yaroman
27
Wysłane: 7 października 2014 18:02:05
Dzisiaj ponownie odkupiłem Medicalg, pakiet 4% portfela po średniej cenie 182,80 zł.
Dokupione PKO BP po 38,20 zł
Obie inwestycje traktuję tym razem długoterminowo.
100% środków "w papierze"

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Yaroman
27
Wysłane: 9 października 2014 17:09:53
S PKO BP całość, dzisiaj na zamknięciu (36,56 zł). Strata 5,5 % Aktywacja mentalnego stop- lossa. Walor do obserwacji i ew. odkupienia na niższych poziomach.

Yaroman
27
Wysłane: 16 października 2014 17:32:54
Z niepokojem patrzę na to co się dzieje na giełdach - szczególnie na DAX-ie. Na WIG-u spadki na razie wyglądają na korektę, nieźle wyglądają także wykresy moich spółek (z wyjątkiem - niestety MDG) i nie podejmuję żadnych działań typu wyprzedaż lub zabezpieczanie na "futach". Ale obserwuję z niepokojem. Wciąż czekam na jeszcze jedną , "konkretną" falę hossy.

Yaroman
27
Wysłane: 17 października 2014 12:24:50
Wbrew wczorajszemu wpisowi technika na MDG nie wygląda źle. Wczoraj wzrost na zwiększających się obrotach. 2-krotnie pospieszyłem się z zakupem , ale teraz jest przynajmniej nadzieja na odbicie. Przydałby się nowy trend wzrostowy, ale papier kupiony głównie ze względu na fundamenty.
Obserwuję Synthos -tu czekam na "uklepanie się dna"
Obserwuję Pharmenę - tu wzmożona aktywność po miesiącach marazmu i spadków.
Pewnie nie jest rozsądnie pisać o planach inwestycyjnych przed ich realizacją , ale w przypadku Synthosa jestem "za mały" by moja opinia miała wpływ na rynek, a Pharmenę traktuję głównie "hobbystycznie" (za mikre obroty i zbyt wysokie wskaźniki AF - a co za tym idzie ryzyko by w to wchodzić większym niż "symbolicznym" kapitałem) - choć zdarzyło się tu trochę zarobić.
Edytowany: 17 października 2014 12:27

Yaroman
27
Wysłane: 17 października 2014 14:07:02
W świetle toczącej się na forach Stockwatch dyskusji - analiza techniczna czy fundamentalna muszę stwierdzić, że nieco wbrew tytułowi mojej kroniki w swoich inwestycjach kieruję się obecnie głównie analizą techniczną. Jeszcze kiedy zakładałem portel planowałem opierać się głównie na AF. Duże wrażenie wywarły na mnie poglądy i (chyba przede wszystkim)wyniki Warrena Buffeta. "Inteligentny Inwestor" Benjamina Grahama zajmuje honorowe miejsce na mojej półce z książkami i myślę ,że każdy inwestor powinien przeczytać tę pozycję. Na początku analizowałem wskaźniki AF każdej pozycji (a trochę ich było Angel ) w którą wchodziłem. Dokonywałem tego głównie za pomocą narzędzi Stockwatcha - co prawda nie opłacam abonamentu ale mam dostęp do ich narzędzi przez serwis maklerski Alior Banku. Wnioski - obraz spółek rysowany za pomocą AF często ma mizerne przełożenie na to jak spółki się zachowują na rynku. Im dłużej jestem na rynku tym bardziej zwracam uwagę na technikę. Fundamentalnie poszukuję "zdrowych" spółek, takich które dały się poznać na rynku z dobrej strony i (lub) rokujących godziwy wzrost wartości. Coraz mniej zagłębiam się jednak w szczegóły wskaźników fundamentalnych, wystarcza mi ogólny obraz.
To jak zachowują się spółki na giełdzie jest uwarunkowane głównie tym co się dzieje w głowach inwestorów. Nigdy nie wiadomo jak zareaguje kurs na jakieś info, często reakcja jest odwrotna od tego jaką informację niesie (tj. informacja prowzrostowa a spadek kursu). Giełda to gra i grę tę można śledzić za pomocą AT. AF jest tu niestety mało przydatna.
Dodatkowo - to jak wyglądają wskaźniki AF wynika z danych jakie przekazują spółki lub analitycy. Indywidualny, mały inwestor dowiaduje się ostatni, często dopiero wtedy kiedy zajmą już pozycje "duzi". Nie jest tajemnicą ,że dokonywane są różne "zabiegi " by przekazać inwestorom lepszy (częsciej)lub gorszy obraz spółki niż jest on w rzeczywistości. "Mały" nie ma szans się w tym zorientować, jak potężna by nie była jego znajomość AF.

Wojetek
125
Wpisów: 5 403
Wysłane: 17 października 2014 17:47:22
Cytat:
Wnioski - obraz spółek rysowany za pomocą AF często ma mizerne przełożenie na to jak spółki się zachowują na rynku. Im dłużej jestem na rynku tym bardziej zwracam uwagę na technikę. Fundamentalnie poszukuję "zdrowych" spółek, takich które dały się poznać na rynku z dobrej strony i (lub) rokujących godziwy wzrost wartości. Coraz mniej zagłębiam się jednak w szczegóły wskaźników fundamentalnych, wystarcza mi ogólny obraz.
To jak zachowują się spółki na giełdzie jest uwarunkowane głównie tym co się dzieje w głowach inwestorów. Nigdy nie wiadomo jak zareaguje kurs na jakieś info, często reakcja jest odwrotna od tego jaką informację niesie (tj. informacja prowzrostowa a spadek kursu). Giełda to gra i grę tę można śledzić za pomocą AT. AF jest tu niestety mało przydatna.

Moim zdaniem to jest prawidłowe podejście. Sam dobieram spółki najpierw według kryteriów technicznych (powód ? Tak jest szybciej niż jakbym miał skanować najpierw fundamenty spółek których są setki) a te które dają odpowiednie sygnały szereguję według fundamentów (dzięki czemu udaje się odrzucić 90% szrotu i spekuły). Analiza wskaźnikowa to nie jest najlepsze narzędzie do prognozowania kursu (podobnie jak młotek średnio nadaje się do jedzenia), ale też może być użyteczna w np zmierzeniu poziomu ryzyka bankructwa spółki, wielkości "dźwigni" jaką spółka się posługuje czy też pomiarom postępu jaki podmiot robi (np rotacja zapasów). No i jak piszesz z rynkiem się nie dyskutuje - jak spada (a fundamenty są przecież świetne) to spada a fundamenty się same "dostosują".

Yaroman
27
Wysłane: 17 października 2014 17:59:20
Wojetek -pomimo dużo mniejszej wiedzy mój sposób inwestowania ewoluje w kierunku Twojego. Jeszcze raz dzięki za Twoje wpisy na Stockwatchu. Stanowią potężną dawkę edukacji dla takich leszczy jak ja.
Edytowany: 17 października 2014 18:10

Nataniel
4
Wpisów: 167
Wysłane: 20 października 2014 21:15:38
Yaroman miałeś/masz bardzo dobry portfel. Inwestujesz głównie w solidne spółki i potrafisz z nich wyjść jak robi się gorąco. Ja w swoim portfelu mam także Kruk-a i PGS king. Do twoich spółek pasowałby także Ciech lub Forte:). Ciekawy jest też Global Cosmed ale już dużo urósł i sam nie wiem dlaczego... (od dawna obserwuję ale nie wszedłem).

Yaroman
27
Wysłane: 20 października 2014 21:57:46
Nataniel-dzięki za słowa wsparcia. Nieźle wyczuwasz mój sposób inwestowania. "Zaczajałem" się od pewnego czasu na Global Cosmed i żałuję, że nie wszedłem odpowiednio wcześnie. Obecnie myślę, że jest "za gorąco”, choć nie wykluczam, że wzrosty mogą jeszcze trwać tygodniami. Spółka bym powiedział Buffetowa, prosty model biznesowy, masowa produkcja i możliwość długotrwałego rozwoju. Dobry, zaangażowany, wierzący w firmę zarząd. Może będzie to nowy LPP?
Z kolei na Forte mam nawet od pewnego czasu zlecenie K, ale zbyt nisko i dzisiaj pociąg mi odjechał.
Pozdrowienia

Yaroman
27
Wysłane: 22 października 2014 09:39:10
K Forte po 57,95zł, pozycja 4% wartości portfela. Myślę, że jest dobry moment (technicznie) na zakup solidnej fundamentalnie spółki. Do Forte przymierzałam się już wielokrotnie, w ostatnich dniach próbowałem kupić taniej -mogłem - 5% taniej niż obecnie gdybym wziął to co było po stronie "S" a nie czekał na "K". Ale lepiej późno, niż wcale. A technicy pewnie powiedzą, że teraz był lepszy moment.
Dokonałem także drobnej wymiany w swoim "podportfelu New Connect". Sprzedałem mały pakiecik PGSSoft (po 4,45 z zyskiem 35 %) w zamian kupując pakiecik (2 % portfela) Pharmeny (po 10,30 zł). Aktywność na Pharmenie ostatnio trochę się ożywiła, może uda się tu trochę zarobić.
Ponownie cała gotówka w akcjach (i obligacjach).
Myślę, że korekta na rynkach rozwiniętych już się zakończyła. Na rynku rodzimym scenariusze negatywne są już w cenach. Wiele spółek - szczególnie tych mniejszych obniżyło wyceny do godziwych i wartych zakupu. Nie jest tajemnicą, że na rynku jest wiele niezagospodarowanej gotówki (choćby w OFE i TFI gdzie zarządzajacy czekają na dogodny moment na zakupy). Obniżenie stóp procentowych także powinno zrobić swoje. Zakładam więc i czekam na wzrosty.
P.S. Nie muszę chyba dodawać, że są to moje osobiste opinie, a odpowiedzialność za własne decyzje inwestycyjne każdy ponosi sam. Dodatkowo - jestem "leszczem" i często się mylę.
Edytowany: 22 października 2014 09:40

Yaroman
27
Wysłane: 25 października 2014 17:47:20
Dzisiaj dokonałem przeglądu swoich spółek. Opisy są podobne, bo zarówno technika jak i fundamenty posiadanych walorów wyglądają nieźle. Po zrobieniu opisów stwierdzam, że chyba jednak jestem „fundamentalistą”. Choć nie zaniedbuję techniki i w przypadku gdyby „kreski” przestały potwierdzać moje oceny, sprzedaję. Nie ma zmiłuj.
Budimex: Technicznie –w trendzie wzrostowym od połowy 2012, niedawno osiągnięty szczyt na 140zł ,obecnie w konsolidacji pod szczytem. Fundamentalnie –najlepsza spółka budowlana, b. dobrze zarządzana, płacąca systematycznie dywidendę (ostatnia 8,5%). Do trzymania długoterminowo
CD Project: Technicznie- w trendzie wzrostowym od połowy 2012, od kilku miesięcy w konsolidacji, duży opór na 17 zł. Fundamentalnie- najlepsza spółka w biznesie „gry”. Jako fan Wiedźmina zakładam- już niedługo narastanie emocji w związku ze zbliżającą się premierą W III, a co za tym idzie dynamiczne wzrosty. Do trzymania długoterminowo, nie wykluczam spekulacji średnioterminowej (po dużych wzrostach może przyjść duża korekta)
Dębica: Technicznie –w trendzie wzrostowym od jesieni 2012, niedawno szczyt 110,85, obecnie konsolidacja pod szczytem. Fundamentalnie-solidna spółka, płacąca dywidendę (ostatnio 4,5%). Bez rozgłosu, powoli, skokami pnie się do góry. Do trzymania długoterminowo
Kęty: Technicznie –w trendzie wzrostowym od 2011, 2 miesiąc w konsolidacji pod szczytem. Fundamentalnie-solidna spółka, płacąca dywidendę (ostatnio 4,5%). Do trzymania długoterminowo
KGHM: Technicznie-w korekcie rozpoczętego w marcu trendu wzrostowego, obecnie konsolidacja. Jeżeli wybije się z konsolidacji w dół, może to oznaczać zmianę trendu, wówczas sprzedam i będę czekał niżej. Fundamenty: największa polska spółka płacąca regularnie sensowną dywidendę (ostatnio 4%). Ryzyko spadków cen miedzi.
KRUK: Technicznie –w trendzie wzrostowym rozpoczętym z początkiem 2013. Obecnie 2-gi miesiąc w konsolidacja pod szczytem 110,35 zł. Fundamentalnie: największa firma windykacyjna, duże portfele wierzytelności, dobrze zarządzana, obecnie: tani pieniądz. Do trzymania długoterminowo
PZU: Technicznie- w trendzie wzrostowym od połowy 2012. Fundamentalnie-solidna spółka, płacąca dywidendę (ostatnio 10%). Posiada duży pakiet obligacji (dlatego obecnie dynamicznie rośnie). Do trzymania długoterminowo. Kupiona wg. strategii: kup i zapomnij (chociaż monitoruj), raczej nie będę tu próbował spekulować, na pewno (?) będą zwiększał zaangażowanie.
Forte: Technicznie- w trendzie wzrostowym od połowy 2011. Fundamentalnie-solidna spółka, płacąca dywidendę (ostatnio 3%).
PGSSoft:”Od zawsze” (2008) w trendzie wzrostowym. Najlepsza spółka na New Connect. Dywidenda 4%. Do trzymania długoterminowo. Kupiona wg. strategii: kup i zapomnij , nie będę tu próbował spekulować (za małe obroty), raczej będą zwiększał zaangażowanie.
Pharmena: Za małe obroty by analizować technikę. Spólka opracowała substancję 1-MNA, która jest w trakcie badań (długie i kosztowne) i będzie wykorzystana – najpierw jako suplement diety, potem lek. Widzę tu kilkukrotny potencjał wzrostu ale i duże ryzyko. Obecnie kupionego pakieciku akcji nie sprzedam do czasu rozstrzygnięcia 1MNA, nie wykluczone ,że dokupię akcji (obecnie 0 gotówki)
Edytowany: 25 października 2014 17:50

Nataniel
4
Wysłane: 26 października 2014 14:53:47
Global-a nie jestem do końca pewien. Jeżeli dobrze pamiętam (proszę o poprawienie jeśli się mylę) marża na sprzedaży produktu wynosi tylko 7-9% a w LPP 40%. Spółki odzieżowe zawsze będą lepiej wychodzić potwierdzają to sukcesy takich firm jak Inditex i spółka z Japonii (nie pamiętam nazwy), która pociągnęła cały indeks Nikkei. Lepszym wyborem może być, więc Monnari...

Ciekawą spółką, którą od dawna obserwuję jest także Work Service może tam korekta się przy 18 złotych skończy (chociaż mi się wydaje, że jeszcze spadnie). Spółka będzie robić nową emisję akcji, był o niej także dłuższy artykuł w Bloomberg Businessweek Polska. Pod długim okresie ciszy szum wokół spółki wskazuje na sprzedaż faktów.

Z tych spółek tylko Pharmena trochę nie pasuje do stylu twojego inwestowania :).
Celujesz w liderów danych branż o dobrych zarządach i z przewagą konkurencyjną oraz potencjałem.

Ja już się kiedyś sparzyłem na państwowych spółkach i KGHM oraz PZU traktuję bardzo podejrzliwie. Ogólnie spółki z WIG20 mają mieć charakter spółek dla wdów i sierot (czyli dywidendowych długoterminowych). Ja uważam, że ta teoria jest fałszywa, przykładem jest tutaj TPSA (może nie państwowe ale duże i dywidendowe).
Według mnie PZU będzie jeszcze ciekawe inwestycyjnie max 2-3 lata, no chyba, że nagle zacznie jąkąś dziką ekspansję zagraniczną...

Edytowany: 26 października 2014 14:54

Yaroman
27
Wysłane: 26 października 2014 19:04:09
Z tym GLOBAL- drugie LPP to rzeczywiście przegiąłem. Takie marże jak na odzieżówce są tu nie do wykręcenia. Ale możliwości zwiększania sprzedaży przy dobrym zarządzaniu duże.
Work Service -ciekawy temat do obsewacji, ale na razie nie planuję tu wchodzić.
O tym, że PZU może tracić rynek mówi się już od wielu lat, a jednak firma trzyma się mocno. Pasuje do mojej strategii inwestowania długoterminowego (podobnie jak KGHM).
Pharmena to rzeczywiście wyjątkowy walor w portfelu, tu tematem jest 1-MNA, lek który przy odpowiedniej promocji może dać nieźle zarobić (taki "eliksir młodości"). Zazwyczaj wygląda to tak, że po ukończeniu badań klinicznych patent jest sprzedawany za godziwe pieniądze jednemu z gigantów farmaceutycznych. Obecnie z dotychczasowych badań wynika, że powinien uzyskać dopuszczenie do stosowania. A swoją drogą Pharmena to także dobrze zarządzany biznes sprzedający dermokosmetyki.
Edytowany: 26 października 2014 19:06

Yaroman
27
Wysłane: 31 października 2014 17:53:08
Aktualnie w portfelu (walor/ udział):

BUDIMEX 7%
CDPROJEKT 9%
DEBICA 7%
FORTE 4%
KETY 10%
KGHM 6%
KRUK 10%
MEDICALG 5%
PZU 8%

PGSSOFT-NC 5%
PHARMENA-NC 2%

KRU1217 14%
PCR0517 14%

Dzięki dzisiejszej, dobrej sesji wynik portfela w październiku "0".
Gwiazdą miesiąca: PZU 8% na plusie ,( w tym 3% dywidendy). Walor dzisiaj "na maxie wszechczasów", powinien rosnąć także w listopadzie.
Najbardziej "dołującą" spółką: PGSSOFT -spadek 13 %

Indexy amerykańskie znów na szczytach, DAX wyraźnie odbija, czas na wzrosty u nas!

Edytowany: 31 października 2014 17:54

Nataniel
4
Wysłane: 1 listopada 2014 08:43:44
Monnari chyba dobrze wygląda krótkoterminowo jakby jakieś odbicie miało być;).
Ciekawym tematem jest także Mercator Medical obserwuję od debiutu, jakby nareszcie miał przestać spadać po dobrych wieściach. Wrzucam dwie spółki do zainteresowania sięthumbright
Edytowany: 1 listopada 2014 08:44

Yaroman
27
Wysłane: 4 listopada 2014 15:27:26
Nataniel - ciekawe typy, ale póki to trzymam się tego co już mam w portfelu, "0" kasy (działam ramach limitu IKE). Dopiero jak coś sprzedam albo wpłacę limit IKE na 2015 będę rozważał kolejne zakupy. Ale rynek obserwuję cały czas.

Yaroman
27
Wysłane: 4 listopada 2014 18:12:25
Dzisiaj: poparty obrotami wzrost na Kruku (5,30%)- max wszechczasów 112 zł.
Ładnie ,dając nadzieję na nowy trend wzrostowy rośnie też Medicalg (4%, 203zł)

Yaroman
27
Wysłane: 6 listopada 2014 15:41:49
S KGHM 1/3 pozycji po 126,20, wynik inwestycji +/- 0. Nie widzę ani technicznych, ani fundamentalnych przesłanek dla wzrostów. Pozostałe akcje (aktualne zaangażowanie - 4% portfela) sprzedam jeżeli kurs spadnie poniżej 120 -121 zł, jeżeli utrzyma się powyżej - trzymam dalej.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10