pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Yaroman

Yaroman

Ostatnie 10 wpisów
1.Zamknąłem dziś (z niewielkim zyskiem) BETAM40TR. Rosnące ryzyko korekty na mWIG-u.
2.Kupiłem niewielki pakiecik „startowy” Boryszewa. Zwiększony obrót (dziś) i powolna wspinaczka kursu. Liczę, po 4 latach bessy, na fali poprawy sentymentu do automoto, na to, że widzimy obecnie początek trendu wzrostowego.
“Pluralitas non est ponenda sine neccesitate”

Wyciąłem dziś i wczoraj trochę planktonu.
1.W związku wykupieniem I spodziewaną lokalną korektą na bankach zaakceptowałem zyski rzędu 10% na ALR i PEO. Zostawiłem BHW jak najlepiej rokujący.
2.Sprzedałem Starward i Dadelo. Nie podoba mi się tu obecny obraz AT. Niewielkie straty.

3.Te zakupione obligacje o których niedawno wspominałem to CCC0621. Seria której wykup przedłużono o 5 lat, dorzucono premię 3% i zaoferowano atrakcyjny kupon WIBOR 6M plus 4,5 pkt proc. marży. Poza tym dorzucono zabezpieczenia:
"Dotychczasowe zabezpieczenia długu w postaci poręczeń dwóch podmiotów zależnych zostaną natomiast rozszerzone, w tym o zastaw rejestrowy i finansowy na akcjach spółki eObuwie.pl. Dodatkowo CCC wyda administratorowi zabezpieczeń 10 weksli własnych, a także złoży wraz z poręczycielami oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 kpc."

Aktualny skład portfela: papier/ ilość akcji/ wartość /śr.cena
ASSECOPOL 25 1 832.50 71.41
AUTOPARTN 175 1 968.75 10.18
BETAM40TR 26 1 797.38 67.19
CCC 14 1 691.20 120.31
DEBICA 45 3 807.00 83.51
MIRBUD 750 3 997.50 4.62
STALPROD 5 1 915.00 381.10
RAZEM WARTOŚĆ PORTFELA 17 012.99
Wynik portfela w maju to "0". WIG w tym czasie +9%.
Od czasu ostatniego wpisu kupiłem CCC, STP i BETAM40TR

Kurczę, tyle lat na giełdzie a człowiek cały czas się uczy. Nie wiedziałem, że d+2 dotyczy dni dywidendowych. Parę dywidend zainkasowałem, ale nie śledziłem dokładnie dat. Dzięki za informację!

Co prawda został jeszcze jeden dzień sesyjny, ale już dziś krótko podsumuję swoją aktywność w miesiącu: maj 2021.
Całkowita wartość portfela, jaką widzę w swoich kontach maklerskich jest w zasadzie taka sama jak na początku miesiąca. Pomimo strachów typu "sell in may" hossa na szerokim rynku ma się wyśmienicie, wręcz nabiera rozpędu. Wzrost WIG w ciągu miesiąca dobija do 10 %.
Okres ten poświęciłem na akumulację. Zwiększyłem zaangażowanie w akcje z 35 do 50% portfela. Sprzedawałem niewiele i były to błędne transakcje. Zamknąłem PCR i zmniejszyłem zaangażowanie w Mirbud. W obu przypadkach idealnie w dołku, tuż przed odbiciem. Tak że obecnie chyba trzeba trzymać posiadane aktywa, lub wręcz dokupywać na spadkach.
Dobrałem też obligacji do 38%. Jedna konkretna seria, którą ujawnię jak skończę akumulować.
Gotówka to obecnie jedynie 12% portfela.
Portfolio jest obecnie bardzo mocno zdywersyfikowane. Sorry, tak już mam.
Największą pozycją akcyjną w portfelu są Kęty, które stanowią 5% portfela. Inne, siłą rzeczy określone jako małe pozycje to:
ALIOR
ASSECOPOL
AUTOPARTN
BETAM40TR
BUDIMEX
CCC
DADELO
DEBICA
DOMDEV
HANDLOWY
KGHM
LIVECHAT
MIRBUD
NEUCA
PEKAO
PZU
SELVITA
STALPROD
STARWARD-NC
TOYA
WAWEL

Dokopałem się dzisiaj do informacji, że rzeczywiście wczoraj została od kursu (Kęty) odcięta dywidenda. Dziwne, bo wcześniej pojawiały się komunikaty, że dzień dywidendy to 31.05.
W poniedziałek odcięcie dywidendy od Budimexu.
Żniwa dywidendowe rozpoczęte Boo hoo!

Odcięcie od kursu 31.05. Pewnie ktoś duży przemodelowuje portfel i miał trochę akcji na zbyciu. Zawsze w przeszłości jak sprzedawałem Kęty, później żałowałem. Dlatego teraz spadek potraktowałem jako okazję. Trudno na GPW znaleźć lepszą spółkę. Nie jest tania, ale jakość kosztuje king

Nie wiem o co chodzi z dzisiejszym spadkiem Kęt. Zejście poniżej 600zł potraktowałem jako promocję i dobrałem pakiecik akcji. Kęty stanowią obecnie moją największą pozycję i mam na nich największy zysk.

Wczoraj sprzedałem PCC Rokitę. Trend wzrostowy trwa i pewnie będzie kontynuowany, ale słabnie (dywergencja na RSI) i tydzień zakończył się brzydką świecą na zwiększonym wolumenie.

kliknij, aby powiększyć

Zysk z inwestycji to 5% + 5% z dywidendy.
Uzyskaną ze sprzedaży kwotę zamierzam podzielić na 3 spółki, w tym dwie z portfela "cztery fazy rynku", trzecią być może będzie ponownie Rokita (kupiona na niższym poziomie cenowym).

W ciągu miesiąca portfel zwiększył swoją wartość o 1,6%. Wig w tym czasie -+3,93%
Struktura portfela: obligacje 35%/ akcje 35%/ gotówka 30%
W obligacjach nie było zmian, mam papiery Kruka, PCC Rokity, PCC Exol i Echo.
Akcje, małe pozycje: Mirbud, Autopartner, Kęty,
Bardzo małe pozycje: Dębica, Neuca, PCR, Wawel, ACP, DOM, Neuca, Selvita
Mam jeszcze 3 bardzo małe pozycje pokrywające się z portfelem " Cztery fazy rynku ", więc ich nie ujawniam. Szczególnie jedna dobrze performuje. Próbowałem w nią wchodzić jeszcze zanim Wojetek ją zauważył, ale kilkakrotnie dawałem zbyt niskie zlecenia zakupu i papier przez kilka dni mi uciekał. Jak wszedłem, to teraz żałuję, że nie zrobiłem tego bardziej zdecydowanie. I ucieka dalej, bez korekty. Ujawnię za miesiąc.
P.S. Właśnie zauważyłem, że 3 kolejne miesiące dały ten sam wynik (1,6%), tyle, że raz na minusie Anxious

Od czasu ostatniego wpisu wymieniłem Budimex na Autopartnera.
Budimex sprzedałem po wybiciu dołem na brzydkiej świecy (21.04) wsparcia na 300zł.
Autopartner - kupiłem wsparcie na 10zł.

Obecny skład portfela: papier /udział pozycji w wartości portfela /zysk/strata w wartości portfela
ASSECOPOL 10.33% -0.14%
AUTOPARTN 10.77% 0.34%
DEBICA 21.48% -0.54%
MIRBUD 22.43% 2.31%
PCCROKITA 34.99% 6.77%

Wynik miesięczny w skali całego portfela to 3,6%, zbieżny z wynikiem szerokiego rynku (+ 3,93% na WIG).

Proszę o sprzedaż Sanoka. Powód: nie zrealizowanie się zakładanych wzrostów, słabość.
Jednocześnie proszę o kupno AutoPartnera. Trend wzrostowy. Kurs w korekcie po niedawnym wybiciu nowego szczytu, zakładam kontynuację wzrostów.

Witam, dzięki za zwrócenie uwagi salute
Wzrosty na budowlance już trochę trwają, więc kontynuacja trendu na Mirbudzie nie jest już oczywista. Dodatkowo wysokie RSI na sWIG80 i kalendarzowo okres który nie sprzyja posiadaniu akcji („sell in may”). Po wybiciu mam nadzieję na skubnięcie jakiś 20%, ale nie będę się upierał z trzymaniem akcji jeżeli inwestycja zacznie iść w innym kierunku niż zakładany. Mirbud traktuję jako krótko/ średnioterminową spekulację.

1.Kupiony Mirbud. 750 akcji (22% portfela). Średnia zakupu 4,62 zł. Obrazek:

kliknij, aby powiększyć

Wybicie nowego szczytu po kilkumiesięcznej konsolidacji + hossa na budowlance. Jak dla mnie wygląda to bardzo dobrze Whistle

2.Budimex 6 akcji (11% portfela). Średnia 310zł. Tu kilkutygodniowa konsolidacja nad wsparciem 300zł. Trend wzrostowy. Zakładam, że czas powrotu do wzrostów jest coraz bliżej. Nie wykluczam, że spółka pozostanie dłużej w portfelu jak typ dywidendowy Think

kliknij, aby powiększyć

3.I ostatni typ Asseco Pl. 25 akcji ze średnią 71,41 zł (11% portfela). Spółka po dłuższej konsolidacji, ruszyła w zeszłym tygodniu ładną świecą. Daje nadzieję na wzrosty. Dodatkowo, jak Budimex może pozostać dłużej w portfelu jako typ dywidendowy.

kliknij, aby powiększyć

Portfel wypełniony w 100% thumbright

Kurcze, nie leży mi koncepcja portfela skoncentrowanego. Poza IKZE w ostatnich dniach /tygodniach dopycham portfele akcjami a tu zaangażowanie bez zmian. Po sprzedaniu Sanoka ( nie żałuję, choć odbija) i Wieltonu (trochę żałuję bo spółka daje nadzieję na kontynuację trendu, a sprzedana niemal idealnie w dołku) pozostała mi jedynie PCC Rokita 35% portfela i Dębica 22%. 43% gotówka.
Problem polega na tym, że wiele spółek będących w moim spektrum zainteresowania (częściowo obecnych też w innych moich portfelach) jest już mocno wykupionych (wysokie RSI), kiedy kupuję je jako powiedzmy 1% dużego portfela, to jest to ryzyko bardzo małe i nie stanowi obciążenia dla psychiki. Tu zakup oznacza od razu większe ryzyko straty bezpośrednio po zakupie. No cóż, trzeba usiąść do analiz i coś jednak wybrać. W przyszłości jednak chyba wrzucę tu korpoobligacje i/lub spółki dywidendowe do trzymania longterm. Portfel będzie nudny, ale małoobsługowyThink

Nie jest dobrze. Sanok w ciągu miesiąca spadł o 15%. Wielton o 10%. Dębica -2,65 jedynie PCR +2,99. Zarówno Sanok jak i Wielton zostały sprzedane blackeye
Całkowita wartość portfela to obecnie 16456,11zł, czyli spadek w ciągu miesiąca o 8,94% (WIG w tym czasie -0,29%). Pogrom angry3
Obecnie w portfelu jest tylko Dębica i PCR. Niemal 50% to gotówka.

W ciągu miesiąca portfel zmniejszył swoją wartość o 1,6%. Wig w tym czasie - 0,29%. Powód: spadki na największych moich pozycjach - Wielton -10%, Sanok -15%. Powróciłem , niemal dokładnie do poziomu z końca stycznia, czyli oddałem zysk z lutego blackeye
Sanok zamknięty, Wielton znacznie zredukowałem.
Obecnie 39% portfela to gotówka.
Akcje, małe pozycje: Forte, Kęty, Livechat, MLSystem,Pozbud, Tim.
Bardzo małe pozycje: Autopartner, Dębica, Neuca, PCR, Starward, Votum, Wawel, Wielton.

Widząc dziś pod koniec sesji kształtujące się paskudne świece, zarówno dzienną jak i tygodniową, zamknąłem dziś na zamknięciu swoją największą pozycję akcyjną (7 % portfela): Sanok. Akumulowane od 13.11.2020. Zysk 25%. +1,7% dla wyniku całego portfela. Stop loss mentalny. Trochę szkoda, liczyłem na 60zł angry3
Jeszcze kilka dni zostało, ale miesiąc będzie na minusie blackeye

Witam wave
Chciałbym się ujawnić jako obsewujący Twoją kronikę. Ja w przeciwieństwie do kolegi Grabsona uważam, że radzisz sobie całkiem dobrze. Błędy popełniamy wszyscy i wszyscy kierujemy się emocjami na rynku. Jakbym miał się trzymać uogólnień, stereotypów i wątku emocji w inwestowaniu (ewidentne seksistowskiego), to powiedziałbym, że faceci bardziej ulegają tu emocjom (skłonność do ryzyka, hazardu etc.). Pracuj nad sobą, trzymaj się strategii. Masz dobrego mentora (Wojetek). Rynek obecnie utknął w konsolidacji, co może być frustrujące, ale jak ruszy do góry to strategia zacznie przynosić zyski 3some

Z tym tłamszeniem kursu na POZBUD to kolega chyba przesadza. +150% przez rok Boo hoo! Choć zawsze można chcieć więcej Whistle

Adagio napisał(a):
Dla rownowagi... Moze ktos inny dorzuci swoje 5 gr do przemyslen technicznych...:)

1.Myślę, że we Twoim wpisie jest zbyt dużo optymizmu. Na moje oko w ciągu ostatnich dni byki zrobiły wszystko co mogły. Luka 400 - 420zł oraz średnia SMA 30 na poziomie 430zł (na wykresie tygodniowym) wskazują na nieuchronne zatrzymanie wzrostów.
2.Mój scenariusz na przyszły tydzień to konsolidacja w okolicach zamknięcia ostatniej świeczki tygodniowej: 380zł - 420zł. W dłuższym przedziale czasowym możliwe jest zejście do podstawy konsolidacji: 330zł.
3.Zakładane przez Ciebie wyjście ponad lukę, najlepiej na zwiększonym wolumenie i świecą tygodniową typu marubozu miałoby mocno byczy wydźwięk. Ale uważam, że w najbliższym czasie nie ma na to szans. Za duży nawis podaży.
4.Zejście poniżej wsparcia na 330 zł byłoby "gwoździem do trumny" i potwierdzeniem wejścia w bessę.
Nie posiadam akcji ani instrumentów pochodnych spółki.

Chyba prościej byłoby kupić ETF na mWIG40. Wiem, wiem, strategia, wyniki historyczne, etc. Jeżeli portfel się utrzyma, to będę tu zaglądał, ale jak dla mnie to wynik będzie podobny do wyniku indeksu. Mi by było szkoda czasu i pracy na prowadzenie takiego portfela. Ale co ja się znam binky

W tym blogu IKZE masz opisane dość detalicznie:
marciniwuc.com/wszystko-ikze-k...
Dla mnie główne zalety oszczędzania w IKZE to
1,Kwota wpłaty nie jest specjalnie duża, a w przypadku wieloletniego inwestowania z uwzględnieniem odsetek skumulowanych do emerytury można uzbierać niezły kapitał (im dłużej tym lepiej Angel
Biorąc pod uwagę ogólną demografię, emerytura z ZUS dla większości z nas będzie stanowiła stosunkowo niewielki procent tego co możemy zarobić w trakcie aktywności zawodowej, chyba warto coś sobie dodatkowo odłożyć Think
2.Brak konieczności corocznego płacenia podatku Belki - znów, kumulowanie zysku. Nawet gdyby nie dotrzymać pieniędzy do 65 r.ż, to lepiej by odsetki pracowały dla nas Boo hoo!
wave

W ciągu miesiąca portfel zwiększył wartość o 1,6%. W tym czasie WIG -1,4. Jeszcze kilka dni temu było dużo lepiej, ale korekta pożarła znaczną część zysków.
Zakładając możliwość pogłębiania się spadków sprzedałem większość akcji. Pozostały jedynie:
Dębica - mało,
PCR -mało,
Wielton i Sanok - dość dużo.

Aktualnie w portfelu znajdują się:
DEBICA 45 3 645.00
PCCROKITA 56 4 121.60
SANOK 175 4 725.00
WIELTON 250 2 335.00
razem wartość: 14 826.60
RAZEM WARTOŚĆ PORTFELA 18 071.11

Portfel w ciągu miesiąca zwiększył wartość o 7,8 %, WIG w tym czasie - 1,4%. Jest dobrze.
- sprzedałem Kernel, wynik "0". Powód: pogłębiająca się korekta na szerokim rynku, korekta na WIG Ukraina, brak zakładanego wzrostu, pomimo b.dobrych wyników.
Pozostałe spółki mam zamiar trzymać, zgodnie z pierwotnymi założeniami.
W ciągu miesiąca:
- Dębica praktycznie nie zmieniła wartości (-1%)
- Sanok +9%
- PCR +16%
- Wielton +23%

Nastroje spadkowe - korekcyjne. Duże sprzedawanie. 40% portfela odblokowane (uwolniona gotówka).

Analizując wykresy, w piątek, tuż przed zamknięciem na świeczkach dziennych i tygodniowych stwierdziłem, że jednak moje obecne zaangażowanie jest za duże. Z perspektywy posiadanych spółek, możliwe są pogłębione ruchy korekcyjne. Dlatego zdecydowałem się zamknąć kilka pozycji.
Budimex - niewielka strata
Pekabex 10 % szybkiego zysku (RSI 87, cienie podażowe na świeczkach dziennych)
Pozbud wynik zerowy
Znacznie zmniejszyłem też Kernel (pozostał jedynie w portfelu IKZE
Nie wykluczam powrotu do w/w spółek

Nie śledziłem, nie widziałem, że to była emisja za 20 mln, rzeczywiście detal, szczególnie, że należało zakładać redukcję ( overbooking). Nie zmienia to faktu, że ssanie na obligacje na rynku jest.
Jeżeli mogę doradzić to ( póki co) można kupić kruki na rynku wtórnym w rozsądnych cenach ( blisko nominału).

Mnóstwo kasy płynie na fundusze obligacyjne, muszą kupować, stąd redukcja Think

W ostatnim czasie moje nastawienie do rynku jest mocno bycze. Nadal dopakowuję portfel akcjami. Dopłaciłem nawet jakieś 10% gotówki do konta „opodatkowanego”.
Z nowych nabytków (zaangażowanie małe):
Skarbiec (po b. dobrych wynikach; technicznie - nowe szczyty)
KGH (pod rosnące ceny miedzi i srebra, technicznie jakby koniec korekty)
Pekabex (mocny sektor, ładny trend)
Wartość portfela jako całości powolutku pnie się do góry love4

Livechat obserwowałem i też mi odjechał d'oh! Może się skorekci. Jak nie, to trudno, jest obecnie na rynku z czego wybierać.
Co do Selvity, to niekiedy zerkam na wykres. Ale jakoś biotech mi nie leży. Bardzo ciężko się to gra. Wolę Neucę z pokrewnej branży salute

Niestety, też sprzedawałem Neucę, już kilka razy. A wystarczyło trzymać binky
Obecnie co dzień to nowy szczyt, powoli - do przodu, takie trendy najbardziej lubię Whistle Grzech nie posiadać takiej spółki w portfelu.

Sporo kupowałem w ostatnich dniach. Zarówno powiększałem posiadane walory jak też pojawiły się nowe pozycje (choćby Pozbud czy Neuca). Wolne środki to już tylko 10% portfela. Praktycznie jestem zapakowany na maxa, bo trochę wolnych środków zawsze trzeba trzymać na okazje rynkowe i powiększanie najbardziej obiecujących pozycji.
Pomimo korekty/ konsolidacji na szerokim rynku mój portfel zmierza w kierunku północnym Dancing

Chyba za bardzo kombinujesz Shame on you
Podatek płacisz za transakcje zrealizowane - zamknięte w danym roku podatkowym. Nieważne kiedy kupowałeś.
Przychód to za ile sprzedałeś a koszt za ile kupiłeś.
Podatek od dywidendy jest liczony „ z automatu”, jest potrącany w chwili wypłacenia dywidendy, jest już zapłacony, i w chwili rozliczenia PITu Cię nie interesuje, nie jest ujmowany w PIT,
Jak masz akcje nie sprzedane, to zysk (strata) będzie obliczany w roku w którym będziesz je sprzedawał, wg. tego samego schematu.
Mam nadzieję, że pomogłem wave

benyrac napisał(a):
Czy jest taka mozliwosc aby wyzej wymienione spolki nie wykupily swoich obligacji bez zadnych wiekszych problemow finansowych ?

Rozumiem iz takie obligacje nie sa niczym zabezpieczone tzn nieruchomoscia itp ?

Tak sie sklada iz mam prawie wszystkie spoli w swoim portfelu dywidendowym ( oporcz Kruka ) i co raz bardziej mnie interesuja ich obligacje ( skoro mam ich akcje to wierze w te spolki ) jednak zla slawa rynku Catalyst robi swoje ... Think

Wybrałem na rynku, moim zdaniem, najpewniejszym emitentów, z długą historią. Nigdy nie było żadnych problemów z wypłacaniem kuponów i spłatą emisji. Dla mnie to „ pewniaki”. Ale i tak trzeba trzymać rękę na pulsie i monitorować spółki pod kątem potencjału ich wypłacalności.

Historia pokazuje, że zabezpieczenia obligacji na Catalyście, w przypadku problemów, są nic nie warte.

Nie należy oczekiwać zbyt wiele. Jeżeli emitent proponuje podejrzanie duże odsetki, to jest prawie pewne, że mogą być problemy. A problemy na Catalyście, to najczęściej utrata całości zainwestowanych środków. Trzeba być nadzwyczaj ostrożnym i przy jakichkolwiek podejrzeniach zakładać, że zły scenariusz NA PEWNO się zmaterializuje. Nie należy wchodzić w taki temat. Ja wolę zadowolić się 4% i spać spokojnie.salute

Nieujawniona spółka, o której wspominałem w ostatnich wpisach to Forte

kliknij, aby powiększyć

Kilka tygodni temu, po przebiciu oporu 38zł spółka konsolidowała na niedużym wolumenie w okolicach 40 zł. Wtedy zwróciłem na nią uwagę i zakupiłem pierwszy pakiecik - obserwacyjny.
28.01 padł dla mnie sygnał kupna - po ogłoszeniu b. dobrych wyników, na zwiększonym wolumenie wybity został poziom konsolidacji. W chwili pisania postu kurs zmaga się z poziomem 45 zł
Stop loss poniżej 38zł. TP -liczę na dobicie do szczytu z 2017r -85 zł
Obecne zaangażowanie 3,5% portfela, średnia cena zakupu 42,65 zł.

Obligacje skarbowe i obligacje korporacyjne to dwa światy.
To co mam w portfelu na rachunkach maklerskich to obligacje korporacyjne, notowane na Catalyst. Kilka serii, o różnych terminach zapadalności Kruka, PCC Rokity i Echo. Kupuję różnie. Czasami w ofercie publicznej. Np. w najbliższym czasie mają sprzedawać Kruki. Tu prawie zawsze jest redukcja, czasem przewyższająca 50%. Niekiedy kupuję na rynku wtórnym. Np. ostatnio Kruki są do kupienia w okolicach nominału, a Echo widziałem nawet poniżej. Dość drogie są obligacje PCR. W obligacje w/w firm inwestuję już wiele lat, uważam, że są (stosunkowo) bezpieczne. Można liczyć na zysk rzędu 4-5% rocznie. Obligacji innych firm nie ruszam. Generalnie rynek obligacji korporacyjnych jest u nas bardzo ryzykowny, że choćby wspomnę aferę Getback blackeye Jak firma przestaje wypłacać należności, to zostajesz z niczym. Na GPW było wiele takich przypadków. Obligacji korporacyjnych nie notowanych na Catalyście też bym nie ruszał, nadmierne ryzyko.

Mądrzyłem się tu trochę na temat CDR Not talking
Ostatni tydzień pokazał, że byki się budzą. Na chwilę obecną uważam, ze prognozowana kilka tygodni temu 1 - ka z przodu na kursie jest bardzo mało prawdopodobna. Średnioterminowy trend zmienia się chyba w trend boczny. Wsparcie 240 - 250 zł obroniło się w ładnym stylu. Gdyby kurs zszedł ponownie do tych poziomów ( choć obecnie strefa 280 - 300 zł wygląda na krótkoterminowe wsparcie) to rozważałbym kupienie CDR Think

Sesja czwartkowa 28.01 dawała nadzieję na zakończenie korekty na szerokim rynku. Rozpoczęta spadkami, zakończyła się przyjemnymi wzrostami. Niestety, kolejna nie potwierdziła tej domniemanej zmiany i obecnie trudno przewidzieć w którym kierunku to pójdzie.
W ostatnim tygodniu zamknąłem trochę mniejszych, gorzej rokujących tematów. Zmniejszyłem też nieznacznie zaangażowanie w liderów portfela. Pojawiła się też nowa spółka, którą pewnie wkrótce ujawnię, na razie buduję pozycję.

Styczeń okazał się miesiącem korekcyjnym. WIG - 1,25. Mój portfel +1.

Skład portfela, mniej więcej w równych proporcjach 1 do 1 do 1: obligacje komercyjne ( Kruk, Rokita, Echo) / gotówka / akcje.
Akcje - wszystkie - w kolejności, od największego zaangażowania:
Sanok
Wielton
PCC Rokita
Kęty
Intercars
Nowa spółka
Kernel
Budimex
Dębica
Chętnie bym zwiększał zaangażowanie, ale, tak jak jeszcze kilka tygodni temu wykresy (szczególnie pojedynczych spółek) wyglądały prowzrostowo, to teraz, jak dla mnie, pokazują możliwość kontynuacji korekty. Więc czekamThink

Skład portfela bez zmian. AT aktualne. Wycena portfela co prawda 200 zł niższa od wpisu z przed 2 tygodni. Ale ogólnie, od założenia konta (+/- miesiąc) + 1000zł, czyli 6,5%. Nieźle, szczególnie w porównaniu z WIG-iem , który w styczniu spadł o 1,25% hello1

Nie chcę tu operować konkretnymi kwotami. Myślę, że dla odbiorcy nie jest to istotne. Dużo/ mało to wartości względne.
Powiem subiektywnie - inwestuję już wiele lat, znaczna część środków jest w IKE, gdzie dokładam co roku, a nie wypłacam, więc łącznie uzbierała się duża kwota.
Portfel mam mocno zdywersyfikowany z dużym udziałem „bezpiecznych” obligacji korporacyjnych. W akcjach w ostatnich latach, w zależności od perspektyw rynkowych operuję kwotą od 0 do 50% środków z kont maklerskich ( IKE i IKZE w BOŚ i „zwykle” w Aliorze).
Nie zakładam z góry poziomu zaangażowania w pojedynczy walor. Im bardziej obiecujące zagranie tym większe zaangażowanie. Jak inwestycja idzie w zakładanym kierunku to ją powiększam. Jak nie to sprzedaję. Pojedyncza transakcja to zazwyczaj około 1% całości zaangażowanych środków. Najwięcej środków mam obecnie w Sanoku, około 12% całości portfela, dawno (lata) nie byłem tak mocno zaangażowany w pojedynczą spółkę.
Porfel jest duży, ciężki i przez to bezwładny w swoich ruchach. Myślę, że jeżeli ktoś chciałby obserwować moje ruchy na żywo, bez niedomówień ( choć z ograniczeniami - wspomniane ruchy Wojeteka), na konkretnych kwotach, to założyłem też kronikę „ IKZE Yaromana”.
P.S. Nie ma możliwości, by moje ruch wpływały na notowania lub arkusz zleceń. Z reguły inwestuję w płynne spółki.

W przypadku poprawy sentymentu byłem gotów odkupić część sprzedanych w zeszłym tygodniu walorów. Ale sentyment się nie poprawia. Obraz WIG 20 i dużych spółek jest obecnie mało zachęcający. Odkupiłem jedynie mały pakiecik CCC i PZU. Na KGHM z kolei zarobiłem na spadku (kontrakt DT, już zamknięty). Gotówka czeka na zakończenie korektyThink

Na GPW i ACP sytuacja techniczna pokazuje możliwość zmiany trendu. Wolę zaakceptować zysk dopóki jeszcze jest. Na pozostałych spółkach były naprawdę solidne wzrosty. Jest ryzyko, że korekta jeszcze znacznie się pogłębi. Szkoda by było uciekających zysków. Zawsze mogę wrócić lub uznać, że inne walory są bardziej perspektywiczne i przesunąć kapitał. Poza tym równolegle kupowałem, bardziej obiecujące moim zdaniem walory. Moje zaangażowanie w akcje jest ciągle duże. W perspektywie przynajmniej kilku miesięcy zakładam kontynuację hossy Whistle

W zeszłym tygodniu zamknąłem część pozycji akcyjnych. Korekta która się zaczęła może jeszcze się rozwijać a z drugiej strony uważam, że zyski trzeba też okresowo akceptować. Zamknąłem:
- b.dużą pozycję na Mirbudzie (>10 portfela) zysk około +50%
- dużą pozycję na PZU(<10% portfela) zysk dwucyfrowy
- średnią pozycję na PKO (kilka % portfela) zysk dwucyfrowy
- średnią pozycję na CCC, zysk dwucyfrowy
- małą pozycję na KGHM, zysk dwucyfrowy
- małą pozycję na GPW, zysk jednocyfrowy
- małą pozycję na ACP, zysk jednocyfrowy
Nie wykluczam powrotu we wszystkie z w/w spółek.
Jednocześnie podbieram trochę maluchów.
Ogólnie poziom wolnej gotówki w portfelach w ciągu tygodnia zwiększył się z około 15 do prawie 30%
Wycofuję gotówkę z konta „opodatkowanego”. Część już przelałem, resztę, tak by łącznie osiągnąć poziom tego co wpłaciłem już na IKE i IKZE wycofam wkrótce. Trzeba też będzie zapłacić podatek za 2020 angry3

W ostatnich dniach roku 2020 zdecydowałem się na otworzenie rachunku IKZE. Wcześniej o tym nie myślałem. Moje główne dochody pochodzą z działalności gospodarczej, gdzie płacę podatek liniowy 19%. IKZE pozwala odliczyć od przychodu stosunkowo niewielkie kwoty (w 2020r. 6272,40 zł), a przy wypłacie środków (65r. życia i 5 lat oszczędzania) trzeba będzie zapłacić 10% podatek. Uważałem , że nie warto zawracać sobie głowy. To co mnie obecnie przekonało to zwiększenie limitu wpłat dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W 2021 r jest to 9466,20 zł. Po wpłaceniu limitów 2020 i 2021 mam do zainwestowania dość już sensowną kwotę 15738,60zł. Oprócz korzyści podatkowej ważny jest brak konieczności corocznego płacenia podatku Belki, co pozwala na akumulację zysków.
Zakładam nową Kronikę, mam nadzieję, że wpisy pomogą mi zwiększyć samodyscyplinę i będą sprzyjać bardziej przemyślanym decyzjom. Mam zamiar zasilać konto przez minimum 5 lat (2 wpłaty już "zaliczone).
Mam zamiar grać stosunkowo agresywnie inwestując wyłącznie w akcje, stosuję strategie średnioterminowe. Inwestowanie długoterminowe nie leży w mojej naturze (przetestowane przez ponad 20 lat na rynku). Opieram się na AT, to mi działa, sprawdziło się "w boju". AF ma znaczenie drugorzędne, choć nie wchodzę w różnego rodzaju trupy i inne wydmuszki (do tej pory mi się udawało).
Stosuję stop losy mentalne, zazwyczaj czekam na zamknięcie świecy tygodniowej.
Pierwsza wpłata na konto wpłynęła jeszcze w zeszłym roku, kolejna kilka dni temu. Zdążyłem już zamknąć dwie zyskowne transakcje. Mirbud i Sanok. W skrócie, żeby się za bardzo nie rozwodzić. Kupione "na fali wznoszącej". Zamknięte po dotarciu do istotnych oporów. Sanok wrócił już ponownie do portfela.

Obecnie w portfelu znajdują się:
DEBICA 45 3 708.00 83.51
KERNEL 40 2 112.00 54.56
MIRBUD 0 0 3.69
PCCROKITA 30 1 692.00 58.17
SANOK 180 4 572.00 24.16
WIELTON 250 2 007.50 7.52
razem wartość: 14 091.50
RAZEM WARTOŚĆ PORTFELA 16 958.21

kliknij, aby powiększyć

Dębica. Ruch wyprzedzający. Kurs po dobiciu do oporu na 82,40zł w poprzednim tygodniu się zatrzymał. Zakładam wybicie oporu. TP szczyt z roku 2018 - 127 zł. Stop loss 77 zł, poniżej podstawy marubozu z przed tygodnia.

kliknij, aby powiększyć

Kernel. Mocny ostatnio sektor "Ukraina". Wygląda na próbę wybicia oporu 53 zł (na świeczkach dziennych doszło do wybicia i w kolejnym dniu cofnięcia do oporu/ wsparcia. TP szczyt z roku 2017. Stop - loss 10 - 15 %.

kliknij, aby powiększyć

PCC Rokita. Znów podobny układ techniczny. Tuż przed zakładanym wybiciem oporu na poziomie 56 zł.
TP 100zł - szczyt 2018, równy "psychologiczny " poziom. Stop loss poniżej świecy wzrostowej z przed tygodnia, jednocześnie nieco poniżej średniej. Około 48 zł

Sanok niedawno analizowałem w swojej kronice "Z notatnika ostrożnego spekulanta". Tu prowadzę pozycję bardziej agresywnie. Kupiłem lokalne wsparcie na 24 zł, obserwuję co dalej.

kliknij, aby powiększyć

Wielton. Znów charakterystyczny obrazek. Kurs na istotnym oporze 8zł. Konsoliduje i daje szansę na wybicie. TP 13 zł (szczyt 2018). Stop loss 10 - 15 %

Kurczę, musisz mieć nerwy ze stali. Zdarza mi się grać na kontraktach (bardzo rzadko), ale mnie to strasznie spala, na dłuższą metę nie dałbym rady. Tym chętniej obserwuję Twoje ruchy ( nie moja kasa Whistle ). Też spodziewam się korekty ostatnich wzrostów, ale nie obstawiałbym konkretnej sumy na to , że to będzie danego dnia i to akurat na WIG20.
Tak czy inaczej kibicuję i życzę powodzenia wave

Witam, będę śledził z zainteresowaniem.wave
Myślę, że mógłbyś ujawnić przynajmniej część walorów, kronika byłaby ciekawsza. Po pierwszym wpisie i Twojej aktywności na wątkach spółek dociekliwy użytkownik i tak rozszyfruje w co jesteś zaangażowany ( a w co nie Whistle ).
Dajesz radę z ogarnięciem tylu spółek?

Po to jest to forum, by się dzielić doświadczeniami 3some

CDProject:

kliknij, aby powiększyć

Obraz razi słabością. Odbicie nawet nie zamknęło całej luki (wykres dzienny) do 300 zł. Ostatnia świeca długa, spadkowa marubozu na podwyższonym obrocie. RSI spada i jest bardzo nisko (szansa na korektę wzrostową). Jak dla mnie potwierdza się przewidywany w poprzednim wpisie z przed kilku tygodni scenariusz wejścia waloru w bessę. Zabrakło mi niestety odwagi w wejście w kontrakt na "S". Teraz jest chyba znów "nie w porę". Podtrzymuję też to co przewidywałem wcześniej, że kurs przed dalszymi spadkami podtrzyma poziom ("z grubsza") 200 - 220 zł, ale kwestią czasu jest dobicie do 130 zł. Żeby nie było, w dłuższej perspektywie czasu (lata) zakładam powrót spółki do wzrostów. Pewnie będzie okazja by uczestniczyć w tych wzrostach . Ale to nie teraz. Zdecydowanie nie teraz Shame on you

Analiza Sanok:
Sanok jest elementem indeksów sWIG80 i WIG moto

kliknij, aby powiększyć

sWIG jest obecnie bardzo mocnym indeksem, w tym tygodniu przebił szczyt z roku 2017 (poziom poziomej kreski). RSI wysoko, średnia dość ostro pnie się w górę. Hossa. Układ kresek (oddalenie od średniej i wysokie RSI) wskazują na zbliżającą się korektę. Ostatnia świeczka na wykresie w układzie dziennym, wskazuje , że być może korekta już się rozpoczyna.

kliknij, aby powiększyć

WIG moto rozpoczął tydzień od przejścia przez linię oporu i kontynuował wzrost wyrysowując białe marubozu, trudno bardziej byczy obraz. Jednocześnie RSI jest jeszcze na poziomie dającym perspektywę dalszych wzrostów. Warto zwrócić uwagę na spółki auto - moto. W zasięgu opór na 4630, tu szansa na korektę

kliknij, aby powiększyć

Sanok, podobnie jak WIG moto rozpoczął tydzień od przebicia istotnego oporu - tu 20 zł i dynamicznie szedł do góry wyrysowując długą białą świeczkę na dużym wolumenie. RSI jest na bardzo wysokim poziomie, nie należy się więc dziwić, że znaleźli się chętni do realizowania zysków. Jednocześnie poziom 27 - 28 zł to poziom istotnego oporu. Korekta w tym miejscu rysuje się bardzo przewidywalnie. Co dalej? Nie sądzę by korekta była bardzo długa i bardzo głęboka. Myślę, że przetestowany będzie obszar ostatniej świecy tygodniowej (20zł - 27zł). Biorąc pod uwagę zasięg poprzednich korekt i siłę waloru i indeksów spodziewam się spadku do max 22 - 24 zł.
Mój plan na spółkę - mocno trzymać. Moja obecna średnia to 17 zł i tu jest poziom mojej obrony (dojście do 17 zł uważam za ekstremalnie mało prawdopodobne). W portfelach które posiadam i gdzie mam Sanok nie planuję ani sprzedawania ani kupowania. Jeden wyjątek -nowo założony rachunek IKZE. Tu planuję kupowanie gdyby pojawiła się okazja w postaci dojścia do poziomu 20 -22 zł. Być może zdecyduję się na kupno na wyższym poziomie, ale będzie to zależało od zachowania szerokiego rynku i samej spółki w najbliższych dniach/ tygodniach. Mam zamiar ten zakup (jeżeli dojdzie do skutku) prowadzić jako odrębną pozycję, przede wszystkim z innym poziomem stop -loss.

Właśnie wróciłem ze spaceru z psem, co sprzyja wyciszeniu i spokornym przemyśleniom. Moje dwa poprzednie wpisy nie były właściwe. W strategi w której kupiłem Sanok analizuję kurs na świeczkach tygodniowych, posiłkując się dziennymi ( znaczenie drugorzędne). Czasami zaglądam na notowania w ciągu dnia (staram się eliminować ten zgubny nawyk). A tymczasem pozwoliłem sobie na komentarz ( emocje d'oh! ) i jeszcze skleciłem „analizę” bandhead
W ramach pokuty Pray wyrysuję kreski na Sanok po zamknięciu świeczki tygodniowej
Ta „analiza” powyżej to na świeczkach godzinnych, szacunek zasięgu w wymiarze lokalnym, w zasadzie „ na dziś” wave

Ja tu sobie piszę co wpłaciłem, co kupiłem i takie tam, nie oczekuję, że ktoś tu będzie zaglądał i pisał, a jednak...
Świetna konkluzja, ja się zastosuję, czego i innym życzę. 007, odpuść, szkoda czasu bandhead

Z moich, naprędce wyrysowanych kresek wychodzi zasięg korekty 24,50 zł. Ale osobiście jak bym miał dokupować, to brałbym za 22 zł. Prawdopodobne jest też dobicie do 20 zł i niżej (wybijanie stopów)Think

Zakładałem wzrosty na Sanoku, ale nie sądziłem, że trend będzie tak mocny. RSI na tygodniowym to już 82. Korekta jest tu nieunikniona, przydała by się,chciałbym jeszcze dokupić.
Biorąc pod uwagę siłę wzrostów liczę na 60 zł (szczyt 2017), jeszcze w tym roku hello1

Ten rok zaczyna się tak dobrze, że aż się boję, wszystkie spółki na zielono (te na czerwono zamknąłem w grudniu w ramach optymalizacji podatkowej). Jest trend, trzeba płynąć z falą.
Wpłaciłem pełne limity IKE i IKZE 2021 (IKZE „w drodze” na konto). Jest plan, by powoli wycofywać kasę z konta „opodatkowanego” w Aliorze, bo zaangażowanie w aktywa ryzykowne mam już aż za duże. Ale to powoli, z jednej strony będzie to następować w miarę upływania terminów umorzenia obligacji (lata). Akcje będę wyprzedawał jak będą puszczać stopy i będą pogarszać się perspektywy rynkowe. A te na chwilę obecną wyglądają bardzo dobrze.
W tej chwili mam 50% zaangażowanie w Akcje, 36% w obligacjach i 14% w cashu.
Cash znika , bo cały czas dokupuję. Największe zaangażowanie mam w Sanoku, jakieś 9% portfela, trochę dokupiłem podczas ostatniej korekty i ostatnio po wybiciu 20 zł. Mam jeszcze dwie spółki gdzie jestem podobnie zaangażowany, ale nie mogę/ nie chcę ujawniać. Spółki małe.
Poza tym trzymam , z nastawieniem długoterminowym, strategia głównie dywidendowa: Kęty, Budimex, Neucę, PZU, GPW, ACP. I jeszcze trochę drobnicy ( w sensie zaangażowania, ale też głównie maluchy): strategie techniczne.
Kusi short na CDR, dla mnie pewniak, ale boję się jak moja psychika zniesie wahania kursu, gdyby czasowo poszedł w inną niż planowana strona. Natomiast jak nastąpi tąpnięcie w zakładanym kierunku , obawiam się, że może być za późno na zajęcie pozycji Think

Flesz, pytam, bo wiem ,że jesteś dobry w wyszukiwaniu perełek. Boruta to tylko technika, czy widzisz też coś w fundamentach?

„Przesłałem też oficjalne zapytanie do Bosia dotyczące akceptacji przez system wpłaty w zwiększonym limicie (9 466,20 zł), jak odpowiedzą, napiszę”

Potwierdzone, z korespondencji z BOS:
„ Aby można było zasilić rachunek IKZE wyższą kwotą należy wypełnić oświadczenie dostępne na rachunku IKZE”

1."Nie ma niestety możliwości przerzucania papierów wartościowych."
AKTUALIZACJA:
można przenieść akcje - tylko między dwoma IKE/IKZE maklerskimi:
https://bossa.pl/oferta/IKE-i-IKZE
2.Przesłałem też oficjalne zapytanie do Bosia dotyczące akceptacji przez system wpłaty w zwiększonym limicie (9 466,20 zł), jak odpowiedzą, napiszę.

eamon napisał(a):
Masz 11k i bawisz się w kontrakty? być może masz swoje 5minut ale w dłuższej perspektywie stracisz więcej niż zarobisz. a pogrąży cię brak strategii. sorry.

Ja też nie bardzo rozumiem o co chodzi autorowi tego wpisu. Strategie są różne, widać, że kolega cheron podejmuje świadome , przemyślane decyzje. Wiadomo, raz wyjdzie , raz nie wyjdzie, ale tak jest w każdej transakcji w każdej ramie czasowej, ważne by mieć ryzyko pod kontrolą. Ja zakładam, że cheron będzie tu pokazywał pokaźne zyski 3some

1."Nie ma niestety możliwości przerzucania papierów wartościowych."
Nie upieram się , że tak jest, trzeba by to sprawdzić, z tego co pamiętam jeszcze kilka lat temu przerzucanie papierów nie było możliwe, może się to zmieniło?
2."Powinniśmy jedynie kwity to potwierdzające dostarczyć."
W Bosiu jest to oświadczenie z numerem NIP - wypełnienie - w systemie trwa 30 sekund
3."Też dostałam taką odpowiedź od mBanku. Moim zdaniem to niezgodnie z prawem i nie rozumieja oni przepisów."
Pewnie się nie przygotowali i asekuracyjnie boją się podjąć decyzję. Z czasem pewnie dojdą do wniosków jak w BOŚ. Profesjonalnie to nie wygląda

Wróżka Zebuszka, Izostal kupił już kolega Salmatino ...

Witam, ja ostatnio założyłem IKZE właśnie zachęcony zwiększonym limitem dla samozatrudnionych.
1.Nie wydaje mi się, byś potrzebował specjalnego IKZE dla prowadzących działalność. Mogę się mylić, ale chyba wystarczy konto które już masz, po prostu masz większy limit.
Ja sam, jak zakładałem konto nawet się nie zastanowiłem, że może być potrzebne jakieś specjalne. Mam IKZE w BOŚ-u, są tu dość sprawni w działaniu. W ostatnich dniach w systemie pojawił się do wypełnienia prosty formularz, w którym oświadczasz, że prowadzisz działalność, tak by mogli akceptować większe kwoty (przekraczające limit są z automatu odrzucane i przelewane na zaznaczone wcześniej konto).
2.Przechodziłem też kiedyś zmianę rachunku IKE. Nie musisz tracić przywilejów. Zakładasz nowe konto, zaznaczając, że masz już IKE (IKZE) i , że będziesz przenosić środki ze starego ( nie można mieć dwóch). sprzedajesz co masz na koncie i przenosisz środki pieniężne, zamykasz stare konto i kontynuujesz inwestowanie u nowego brokera. Nie ma niestety możliwości przerzucania papierów wartościowych.
Mam nadzieję, że pomogłem 3some

XTB ładnie Ci wybija thumbright

Dzięki za odpowiedź. Ja zastanawiałem się nad longiem, ale tu też ryzyko (kurs dość wysoko i spółka staje się droga). Twoje argumenty mnie przekonały, że obecnie nie czas na kupno ("S" - ki to trochę nie moja bajka ...).

Witam, z zainteresowaniem będę śledził Twoją Kronikę, spojrzenie w krótszym interwale czasowym niż większość tutejszych kronik.
Zakładam, że dopuszczasz komentarze obserwatorów?
Zastanawia mnie KGH, kurs jest w trendzie wzrostowym, w konsolidacji po wybiciu nowego ATH, czy branie S-ki nie jest tu nadmiernie ryzykowne?

bankrucik napisał(a):
jutro zestawienie akcji na sylwestra 2020binky

pytacie mnie o stopę zwrotu w rzeczywistym portfelu...zastanawiam się czy ją podawać, w każdym razie jest wyższa niż stopa zwrotu w grze a tam było 232 % zyskuthumbright ( i starczyło to dopiero na 6 miejsce www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

i naprawdę przestrzegam przed spółkami jednego donosiciela służby bezpieczeństwa bo tam polityka miesza się z gównianym biznesem a to mieszanka wybuchowa dla maluczkich

Gratulacje!
Jak patrzę na swoje skromne, średnio 10% rocznie i ile się uzbierało przez lata przy takiej stopie zwrotu, to u Ciebie przy wielokrotnie wyższej stopie + lewar który stosujesz to nie ma innej możliwości, że twój łączny wynik (przez lata) jest 8 - cyfrowy Boo hoo!

Jestem pod wrażeniem Applause
Wynik kosmiczny
Gratulacje dla zwycięzców i pozdrowienia dla wszystkich uczestników 3some

W ostatnim dniu roku należałoby się pokusić na podsumowanie.
To był bardzo dobry rok. W moim przypadku (a jestem na GPW w zasadzie od początku) był to rok najlepszy. Pomimo, że indeksy tego nie pokazują (-1,4% na WIG-u) przez aktywny, selektywny dobór spółek można było wykręcić niezły wynik. W kilku portfelach inwestycyjnych w ciągu roku posiadałem średnio 30% akcji/ 30% obligacji korporacyjnych i 40 % gotówki. Trudno podać mi dokładny wynik, bo oprócz IKE (i ostatnio IKZE) ilość środków na kontach się zmieniała (z tendencją rosnącą), ale szacuję wynik na 20%, nominalne wypracowana została naprawdę duża suma.
Rok był pełen emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Początek zaczynał się bardzo obiecująco, potem nastąpiło olbrzymie tąpnięcie, gdzie spółki, też te "mało ruchawe" z WIG20 spadały po kilkanaście % dziennie. Mi udało się uciec tuż przed największymi spadkami. Wyprzedałem się do "0" łącznie z obligacjami (dokładnie 25 lutego). Ale potem zacząłem odbudowywać pozycje, powoli i mozolnie. Wykonałem bardzo dużą ilość transakcji (też wynik "życiowy"Sick , moje DM nie mogą narzekać). Część transakcji stratnych, część bardziej lub mniej zyskownych, łącznie wynik na plusie. Ale prawdziwą petardą, "złotym strzałem" był Mercator, gdzie niemal podwoiłem zainwestowany - duży jak na mnie - kapitał.
Obecnie jestem zaangażowany w akcje na poziomie 50%, jakieś 15% to gotówka na ewentualne okazje i dokupywanie już posiadanych walorów. Przewaga spółek małych i średnich, liczę na efekt stycznia i jestem optymistą w stosunku do całego przyszłego roku (choć pozycje obronne ustalone, a nie mam problemu z uruchamianiem stopów).
Chętnie bym ujawnił choć część posiadanych walorów , ale jako użytkownik portfela "Cztery fazy rynku" Wojteka, nie chcę odsłaniać jego typów. To nie znaczy , że inwestuję w to co Wojetek, niekiedy mamy zupełnie odmienne spojrzenie, ale śledząc portfel i dyskusje wokół niego ciężko jest odróżnić co jest moim pomysłem, a gdzie inspiracją były dyskusje na wątku Wojteka. Także będę się odsłaniał bardzo powściągliwie.
Na koniec życzenia noworoczne dla wszystkich użytkowników: wysokich stóp zwrotu, zmienności i niskich podatków !

Sanok - uzasadnienie wyboru

kliknij, aby powiększyć

Sytuacja techniczna czytelna, na walorze po 3 latach trendu spadkowego pojawił się zwiększony wolumen, średnia zakręca do góry. Wygląda to na rozpoczęcie trendu wzrostowego. Obecnie walor jest wykupiony i konsoliduje pod oporem 20 zł, należałoby oczekiwać korekty, ale możliwe, że ta korekta już się kończy.
Fundamentalnie Sanok to spółka bardzo dobrze zarządzana, wyniki ostatnich kwartałów były lepsze niż można było się spodziewać. Analitycy zakładają wzrost zamówień w segmencie auto-moto. Spółka od kilkunastu lat dzieli się z akcjonariuszami dywidendą, co obecnie przyciąga wielu "ciułaczy" tracących pieniądze na lokatach bankowych.
P.S. Jak patrzę na uczestników, ich poprzednie i obecne wybory to widzę, że wynik 2021 będzie znów mocny king
Myślę, że całkiem dobrą strategią inwestycyjną byłoby powielanie w swoim portfelu wyborów uczestników. (prawie) Same pewniaki thumbright

Post scriptum III
To był dobry rok. 17% zysku dla portfela, przy zaangażowaniu w akcje nieprzekraczającym 40% ( bywało „0”). W tym czasie WIG -1,4%

Gdyby miała się odbyć edycja 2021 (hope so Pray ) to zgłaszam swój akces i proszę o kupno spółki SANOK. Uzasadnienie napiszę w nowym wątku.

Otworzyłem w tym tygodniu rachunek IKZE. Poszło bardzo szybko, zajęło mi to może 10 min (w Bosiu, gdzie mam już inne rachunki maklerskie). Wcześniej jakoś nie myślałem o IKZE. Moje główne dochody pochodzą z działalności gospodarczej, gdzie płacę podatek liniowy 19%. IKZE pozwala odliczyć od przychodu stosunkowo niewielkie kwoty (w 2020r. 6272,40 zł), a przy wypłacie środków (65r. życia i 5 lat oszczędzania) trzeba będzie zapłacić 10% podatek. Uważałem , że nie warto zawracać sobie głowy. To co mnie obecnie przekonało to zwiększenie limitu wpłat dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W 2021 r będzie to 9466,20 zł. Po wpłaceniu limitów 2020 i 2021 będę miał w krótkim czasie do zainwestowania dość już sensowną kwotę 15738,60zł. Oprócz korzyści podatkowej ważny jest brak konieczności corocznego płacenia podatku Belki, co pozwala na akumulację zysków.
IKE mam już od kilkunastu lat. Warto, ze względu na niepłacenie Belki.

D+2 - wychodzi poniedziałek wave

Odpowiedź w jakim trendzie jest CDP:

kliknij, aby powiększyć

Trend długoczasowy jaki widać na wykresie to trend rosnący. Ale. Ale wykres pokazuje sytuację z opóźnieniem.
Są poważne przesłanki techniczne by uznać, że trend się właśnie zmienia na spadkowy:
- wykres jest pod średnią EMA 90 która od 7 lat zawsze wspierała kurs w największych korektach
- olbrzymie obroty na potężnej świecy spadkowej 2 tygodnie temu i odejście ze szczytu
- kolejna świeca tygodniowa (ta przedostatnia) to dla mnie też świeca spadkowa, choć widać na niej walkę popytu z podażą
- pomimo potężnego wyprzedania kurs w zasadzie nie wykazuje w ostatnim tygodniu odbicia - odbicia które "się należy" po spadkach i w dużym wyprzedaniu
Trendy nie trwają wiecznie i jak ja to widzę - właśnie jest ten czas kiedy CDR wchodzi w trend spadkowy.
Wolałbym by było inaczej, ale tak to widzę.
Dopisek 1 nie jestem zaangażowany w CDP ani żadną ze spółek gamedevu - po żadnej ze stron - bezstronnie obserwuję
Dopisek 2 co jakiś czas analizuję technicznie CDP w swojej nowej kronice www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...">http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

Jasne, możliwe są różne scenariusze. Ja analizuję tylko prostą AT. Obraz jest tak oczywisty i widoczny dla wszystkich, a spółka jest analizowana bardzo szeroko, tak, że chociażby z tego powodu może się nie zrealizować. Na przykład zakładam odbicie do 300zł. Pewnie wielu tam się ustawi z „ S”-kami, inni , sprytniejsi na 290, jeszcze inni na 280, więc kurs może nie dotrzeć do 300. Jeden przykład.
Ja póki co tę analizę traktuję jako pewną łamigłówkę intelektualną, nie jestem bezpośrednio zaangażowany. Jestem bardzo ciekaw jak to się rozegra, szczególnie, że spadki na CDR wpływają na WIG20 i WIG, a wolę grać na rynku rosnącym wave

CDR aktualizacja

kliknij, aby powiększyć

Wydawało mi się, że wolumen tydzień temu był bardzo duży. Co powiedzieć o ostatnim? Ostatnia świeca pokazuje olbrzymią wymianę akcjonariatu w zakresie 250 - 320 zł. Co dalej? Pewnie trzeba spojrzeć głębiej - w interwał dzienny

kliknij, aby powiększyć

- luka poniedziałkowa domknięta
- RSI mocno wykupione i luka piątkowa, należy zakładać duże prawdopodobieństwo korekty wzrostowej do okolic 300 zł
Ale wracając do wykresu tygodniowego, to czego nie wyraziłem wprost we wpisie z przed tygodnia - dla mnie obraz jest oczywisty. Prawie na pewno CDR wszedł obecnie w trend spadkowy. Zapewne w najbliższych dniach będzie korekta wzrostowa do 300, ale wydaje się, że potem będą dalsze spadki, gdzie wsparcie w okolicach 200 zł zatrzyma spadki tylko na chwilę. Uważam poziom 130 zł jako docelowy i "bujanie się kursu z 1 - ką z przodu w 2021.
Ze względu na szybkość ruchów, dla mnie obecnie temat nie do grania. Chyba , że ktoś lubi DT. Na noc, a już na pewno na weekend z otwartymi pozycjami bym nie zostawał.

na PCF raczej mocne wsparcie na poziomie ok 50-55PLN thumbright
Można się zaczaić, jest szansa coś złapać na tych poziomach Pray

People Can Fly zamknięte, dziś na zamknięciu po 74 zł. Niby 60% zysku, ale ze względu na redukcję, kwotowo - słabiutko.
Dlaczego nie trzymam - pogarszający się sentyment do gamedevu i brak możliwości analizowania AT (na analizach AF nie chcę się opierać -nie znam się Shhh )

Bardzo ciasne ustawiasz te stopy. Obserwowałem dziś CDR (pod kątem DT na kontraktach), zmienność była bardzo mała. Ale najważniejsze, że zarobiłeś 3some

To jest giełda, tu są emocje a nie racjonalność . Tak samo nieracjonalne były wzrosty CDR po 100% rocznie i kurs dobijający do 450 zł. Zaczyna się korekta i urealnianie kursów.

Trudno ocenić. Debiut biorąc pod uwagę olbrzymie zainteresowanie w IPO będzie na plusie. Martwiłbym się raczej perspektywami dla kursu w kolejnych tygodniach. Sentyment dla całej branży się pogarsza. Pewnie będzie jak na Allegro: mocne otwarcie, kilka sesji wzrostów a potem spadki Think

Próbuję robić analizy w dedykowanej zakładce Stockwatch, ale trochę mi to narzędzie "nie leży", może kwestia przyzwyczajenia (od lat używam "Stooq"). Ostatnio, jak z pewnością wielu analizowałem CDR.
Część treści przekażę opisowo, na podstawie tego co zobaczyłem w Stooq.
1.Nie mam akcji ani kontraktów na CDR, nie posiadam też gry. Staram się ignorować całkowicie bezpośrednie emocje i aktualne analizy fundamentalne. Jest tego mnóstwo, są rozbieżne. Spółka jest tak intensywnie analizowana, że każdy aspekt ma moim zdaniem odzwierciedlenie w wykresie. Uważam, że, szczególnie w tym wypadku należy analizować czystą AT, odsączając całe AF - dla czystości spojrzenia.
2.Najpierw spojrzałem na wykres WIG GAMES grupującego 5 najistotniejszych spółek gamingowych. Dobrze tu widać trwającą od 6 miesięcy konsolidację, widać (większy od średniego) obrót zwiększoną wymianę akcjonariatu. Akumulacja czy dystrybucja?
3..Spojrzałem na zachowanie kursu po wydaniu W2 i W3.
W2: tuż przed premierą kurs zanotował lokalny szczyt. Po premierze zaczęły się spadki które w dołku zdjęły z wyceny 2/3 wartości. Po 2 latach kurs wrócił do wartości z przed premiery i kontynuował wzrosty
W3: tu podobnie, ale na dużo mniejszą skalę. Spadek o 20%, szybkie wejście na nowy szczyt (10 % wyżej) i roczna konsolidacja. Po roku powrót do wzrostów.
4.I sam aktualny wykres Trend oczywisty - od 10 lat wzrostowy. Trend w długim terminie określam za pomocą EMA 200. Trend długo pozostanie niezachwiany. Kurs po wydaniu W2 nawet nie dotknął EMA 200!
5.Rzuciłem okiem na kilka podstawowych wskaźników i je odrzuciłem jako nic nie wnoszące. Wskaźniki przekażą pewnie istotne informacje - ale jak już będzie "po ptokach".
6.W mojej opinii najistotniesze są tu najprostsze kreski, świece i wolumen

kliknij, aby powiększyć

Takie świece jak ostatnia nie zdarzają się często - potężna świeca spadkowa na potężnym wolumenie - czy taka świeca daje nadzieję na przebicie szczytu i nadzieję na powrót do wzrostów? Obecne spadki zatrzymały się na pierwszym - istotnym - wsparciu. Poniżej - na wykresie - kolejne. Już wszyscy widzą kolejną strefę wsparcia 200- 230 zł.
Wnioski jakie wyciągam - dla własnych celów:
- zaczyna się fala spadków, może być bardzo głęboka, głębsza niż wielu może sobie to teraz wyobrazić
- pomimo, że trend długo jeszcze będzie wzrostowy (średnie i wskaźniki będą się zmieniać z opóźnieniem) uważam, że nowy szczyt i dalsze wzrosty to perspektywa 1 - 2 lat. Jeżeli brać "L" to wyłącznie spekulacyjnie (odbicia). Przy "S" obecnie bałbym się szybkości rynku, po odbiciu/ po uspokojeniu kursu warto rozważać "S" na kontraktach

Szpetne świece dziś się wyrysowują na wykresach, zarówno w interwale dziennym jak i tygodniowym. Część swoich pozycji zabezpieczyłem kontraktami. Zazwyczaj tego nie robię, ale jest końcówka roku podatkowego. Jak rynek spadnie zarobię na kontraktach (tracąc niestety na akcjach "jednoimiennych"), jak wróci do wzrostów zamknę kontrakty ze stratą, ale zapłacę mniejszy podatek (akcje w tym czasie będą rosły). Think

Widzę, że mamy dziś podobne zabawy 3some
Ja też dziś przerzucam kontrakty z prawa na lewo i z powrotem, ale nie napiszę jakie, bo (stosunkowo) mało płynne. Zawsze parę złociszy wpadnie love4

Zawsze jest inaczej, ja myślę, że tu pod debiucie gry mogą być wzrosty. Jak dobrze pamiętam w 2018 po premierze Frostpunka 11BIT przez miesiąc podwoił wycenę ( już nie wspominając o TWOM w 2014 z 10 na 70zł). A inwestorzy mając świeżo w pamięci Cyberpunka będą woleli nie mieć akcji PCF w portfelu w dniu debiutu.
Moim zdaniem problemem może być nadmierna wycena na debiucie, nie pozwalająca na wzrost w przyszłości. A sentyment do gamedevu załamuje się na naszych oczach. Debiut PCF może być ostatnim wystrzałem przed pogrążeniem się branży w spadkach (co po 10 lat hossy byłoby tak naprawdę zdrowe).

Już drugi miesiąc nieprzerwanych wzrostów, coraz więcej atrakcyjnych obrazków w AT, tylko korekty nie widać. Z jednej strony strach przed gwałtownym tąpnięciem które może się zdarzyć przy takim wykupieniu rynku jak obecne, z drugiej nie da się być poza rynkiem i tracić okazji.
Ja powolutku akumuluję, mając ciągle rezerwy finansowe na czas korekty. Ale pozycje obronne (mentalne) ustalone Whistle

Oj prawda,prawda. Budimex za 100zł 2 lata temu, ACP za 35, że nie wspomnę MRC czy CDR (i ciągle mówią, że wycena kosmiczna). Ale to wiemy dopiero teraz a zmienności i emocji w ostatnim czasie nie brakowało wave
Sanok po 3 latach spadków to mógłby teraz 3 lata rosnąć, nie miałbym nic przeciwko Boo hoo!
Obecnie widzę wiele tematów, gdzie mogą się zaczynać naprawdę długie , owocne trendy. Może jednak zostanę inwestorem długoterminowym? king

Mam już na kontach PDA IPO People Can Fly, wróciły też środki z nadpłaty. Gra niewarta świeczki. Zakładałem redukcję rzędu 90 - 96 %, ale 98,5 powoduje, że nie da się tym sensownie obracać. Biorąc pod uwagę nastroje, cena ewentualnego kupna na pierwszej sesji może mieć dość surrealistyczną wartość. Chyba w pierwszych dniach/ tygodniach nie da się tym sensownie grać. Stracić się na PDA nie straci, ale zyski, biorąc pod uwagę zaangażowane środki będą symboliczne.
W Dadelo (choć widzę tu potencjał) nie wchodzę, szkoda czasu i pieniędzy.

Od kilku lat nie miałem w portfelu takiej sytuacji. Brak wolnej gotówki, a wokół tyle okazji. Patrząc z perspektywy czasu, inwestycja w IPO People Can Fly może relatywnie nie być wcale dobrą decyzją, bo gdyby zamrożone środki zaiwestować inaczej, zwrot mógłby być (zdecydowanie) większy. No ale trzeba czekać angry3
Czy wejdę w IPO Dadelo? Z powodów j.w. niekoniecznie, jeżeli już to w formie zabawy, niewielkim kapitałem.

CDR jest zdecydowanie przewartościowany
Te same oceny od 10 lat, przejrzyj kronikę CDR. Jak CDR kosztował 20 zł też wielu tak mówiło. Obecnie mogą tylko stać z boku i patrzeć ile mogli zarobić.

Moja, obecnie największa inwestycja, interwał tygodniowy:

kliknij, aby powiększyć

Sytuacja techniczna czytelna, na walorze po 3 latach trendu spadkowego pojawia się zwiększony wolumen, średnia zakręca do góry. Wygląda to na rozpoczęcie naprawdę ładnego trendu wzrostowego. Obecnie walor jest wykupiony i dochodzi do strefy oporu 19 - 20 zł, więc należałoby oczekiwać korekty.

Na wykresie dziennym w chwili obecnej wygląda to tak:

kliknij, aby powiększyć

Strzałeczkami zaznaczyłem gdzie kupowałem. Średnia zakupu 15,77. Strefa wsparcia pomiędzy 15 - 16 zł, poniżej lokuję aktualny stop-loss mentalny. W przypadku korekty spadkowej, lub wybicia 20 zł będę rozważał dobieranie. Take profit obecnie nie ustalam. Chciałbym wycisnąć trend do końca (perspektywa 60 zł?).

P.S To moje pierwsze wykresy wklejone w Kronice, podziękowania dla "Masy" za wsparcie techniczne thumbright

TEST ;)

kliknij, aby powiększyć

TEST ;)

branża dla wielu starszych inwestorów nieinwestowalna
Kolega operuje stereotypami. Starszy inwestor = doświadczony inwestor a na gamedevie zarabia się przynajmniej od 10 lat Shame on you

Ewolucja modelu inwestowania. Obecnie powiedziałbym; że inwestor długoterminowy, ale strategie średnioterminowe. Niektóre akcje chętnie trzymałbym dłużej ale co pewien czas czas pojawia się jakaś zawierucha i nawet dobre spółki wypadają na stopach wave

1994 Bank Śląski, wszyscy dostali po 3 akcje 3some

Ważna uwaga, jako subskrybent prowadzonego przez Wojeteka portfela „Cztery fazy rynku” (polecam!)
www.stockwatch.pl/forum/tematy...
nie będę upubliczniał (gdyby tak się zdarzało - co wcale nie jest oczywiste) transakcji w akcje obecne w portfelu Wojeteka.

W ostatnich dniach wszedłem bardzo zdecydowanie, uruchamiając niemal wszystkie wolne środki na rachunkach maklerskich, w IPO People Can Fly. Zakładam bardzo dużą redukcję - powyżej 90%, stąd duże zaangażowanie. Myślę, że nie można było nie złożyć zapisu.
1.Pomimo wątpliwości uczestniczyłem niedawno w IPO Allegro, z którego wyciągnąłem 100 % zysku. Tak, że „ssanie” na rynku, w dobie zerowych stóp procentowych jest.
2.Gamedev jest w wieloletnim, niezakłóconym trendzie wzrostowym, są argumenty by nadal tak pozostało, nie mam też obecnie w portfelu innej spółki z tego sektora.
3.Bo to dobra spółka jest
Teraz czekanie na przydział akcji. Mam zamiar trzymać, przynajmniej w pierwszych dniach/tygodniach. W przypadku olbrzymiej redukcji w zapisie, rzędu 96-98% mam zamiar dokupować. W przypadku redukcji poniżej 90% (bardzo mało prawdopodobne) pewnie trochę bym sprzedał w pierwszych dniach notowań.

Nowa kronika mająca na celu gromadzenie luźnych wrzutek dotyczących moich inwestycji. Inwestuję ostrożnie, wchodząc zazwyczaj niewielkim kapitałem i starając się ograniczać ryzyko. Inwestycje wytrzymują zazwyczaj kilka tygodni, stąd bliższe prawdy jest określenie „spekulacje”.
Przez 6 lat prowadziłem tu „Portfel długoterminowy IKE”
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...
Portfel ten istnieje nadal ale nie będę go już szczegółowo upubliczniać, stąd pomysł by wejść z nową kroniką.

Informacje
Stopień: Wykładowca
Ostatnia wizyta: 23 czerwca 2021 05:29:15
Liczba wpisów: 1 045
[0,28% wszystkich postów / 0,34 postów dziennie]
Punkty respektu: 27

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,522 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,25% +33 649,63 zł 53 649,63 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło