pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Wojetek

Wojetek

Ostatnie 10 wpisów
Cytat:
Sorry, ale w ostatnim naliczeniu portfela są błędy.
1.Moje transakcje na Allegro
-kupno 14.10 cena akcji 75,96zł
-sprzedaż 27.10 cena na zamknięciu 94,64zł (nie chwaląc się trafiłem w szczyt, wyższej ceny na Allegro na zamknięciu nie było Whistle )
Czyli jest zysk, a nie strata jak w Twoim naliczeniu
2.14.10 sprzedawałem Mercatora, zaraz po mnie w Mercatora wskoczył Xavy, ceną zamknięcia było wtedy 610 zł. 364zł które figuruje obecnie w transakcjach Xaviego to moja cena zakupu z 02.09.
Ot, takie chochliki które wyłapałem

Dzięki za czujność, faktycznie błędy były i o ile w przypadku MRC to za dużo kopiuj/wklej to na ALE nie wiem skąd się wziął Think

Wszystko poprawione :)

Portfel zaktualizowany.

kamilcia - czas na gotówce do 23.11.2020!

benyrac napisał(a):
Witam,

Wojetek mam pytanko odnosnie tego punktu :

7. Kluczowa dla tempa zwrotu zainwestowanych środków jest cena zakupu pierwszego pakietu akcji (zwłaszcza jeśli jest duży). To słynny "bufor bezpieczeństwa" o którym mówi Buffett - jeśli kupujemy tanio to zwrot zainwestowanych pieniędzy może nastąpić 2x szybciej (więcej o tym pisałem edu.stockwatch.pl/dekalog-giel...)

Czy majac kapital np 60 K zl i 6 potencjalnych spolek dywidendowych np ACP,PCR , RPC , IRL oraz LEN to warto rozlozyc zakup na kilka transzy tzn np 10 K na spolke i zakup w 5 transzach ?

Co myslisz w takim przypadku ?

PSS
Jesli chodzi o Kety to zblizamy sie do kursu 480 zl wiec wg mnie nie warto chyba ryzykowac z zakupem pod dywidende przy obecnym kursie.

Były badania dot. Sp500 aby sprawdzić czy lepiej jest zainwestować w indeks jednorazowo czy dzielić kapitał na 10 lat i uśredniać cenę co roku. Na przestrzeni XX wieku okazało się że strategia jednorazowego zakupu w 8 na 10 z dekad była lepsza od uśrednionej ceny. Oczywiście, to był dość długi termin, a kupując na przestrzeni miesięcy czy tygodni faktycznie możemy w transzach uzyskać lepszą cenę niż jednorazowym zakupem, również gdy jest ograniczona płynność (mniejsze zlecenie łatwiej wpasować w arkusz). Generalnie w trendzie wzrostowym powinno się kupować szybciej i na mniej rat, w konsolidacji natomiast rozłożenie na większą liczbę transz może mieć sens.

Cytat:

Co bym radził.

3. Wybrać spółki które przeznaczają 20-30% zysku na dywidendę, nie blokuje to rozwoju spółki.

To zależy od branży i potrzeb kapitałowych spółki. Oczywiście lepiej aby spółka nie wypłacała 100% zysku w ramach dywidendy, jednak np. wypłacenie 50-60% nie musi oznaczać braku inwestycji i wzrostowych aspiracji.
Cytat:

Najbardziej obawiam sie zmiennosci jesli chodzi o spolki dywidendowe bo wyliczyc ile bedzie dywidendy to mozna ale ciezko jest okreslic jak mocno bedzie bujac kursem danej spolki blackeye

A jak sie pojawi okres gdzie bedzie wirtualna strata -20 lub -30 % to emocje moga zrobic swoje

Faktycznie to jest problem, zwłaszcza gdy w spółce zaczyna źle się dziać i np. przestaje wypłacać dywidendę. Wtedy zostajemy z walorem niedywidendowym i to dodatkowo jeszcze na stracie. Pozostaje albo podejmować decyzje na bieżąco, albo zdać się na skupione na dywidendach ETFy jak np. ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (ticker NOBL) SPDR czy S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF (UDVD) - wtedy mamy temat selekcji "z głowy" z racji przynależności do indeksu skupionego na div. Minusem natomiast może być gorsza stopa zwrotu w długim terminie (bliższa średniej rynkowej).

Obiecany WIG20 ;)

w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Technicznie wygląda to bardzo interesująco, bo indeks dobił do linii trendu spadkowego a sama mocna świeca tygodniowa pozwala myśleć, o tym że tydzień wcześniej widzieliśmy istotny dołek. Taki scenariusz z wyższym dołkiem daje nadzieje na długoterminowy ruch wzrostowy. Aby to się jednak ziściło musi zostać wybita w/w linia bessy a następnie opór na 1752 pkt. To pozwoli też na wyjście ponad średnią 30-tyg. Bez spełnienia tych dwóch warunków, ew powrót do spadków oznacza kontynuację bessy i wzrost szans na ponowny test 1250 pkt w długim terminie. Niewątpliwie więc warto obserwować, bo kolejne tygodnie mogą zdecydować o kierunku ruchu W20 na długie miesiące...

donadoni napisał(a):
Widzę, że portfel znów ładnie podskoczył. Gratulacje!

Tradycyjnie poproszę o analizę WIG20.
Jeszcze takie pytanko: jak duży jest wpływ zmiany składu indeksu na jego obraz techniczny? Wejście Allegro do WIG-u20 nawet z powodu samego obrotu trochę namieszało w obrazie indeksu - tak przynajmniej mi się wydaje.

Ostatnia "zwała" na GPW trochę pogorszyła stopę zwrotu (jest teraz +11,21%) ale generalnie i tak jest lepiej od oczekiwań, bo sądziłem że maksem będzie wysoki jednocyfrowy wynik. Zobaczymy jak sytuacja rozwinie się do końca roku i w 2021 gdy będę miał nowy limit na IKZE do zainwestowania.

AT W20 wrzucę w wolnej chwili, pewnie w weekend.

Cytat:
Wojtku,

czy spółka Asbis jest wg Ciebie dobrym kandydatem do portfela dywidendowego?
Jeżeli tak to jaki byłby sensowny poziom wejścia?

Pozdrawiam

I tak i nie. Pod względem fundamentalnym spółka generuje mocne wyniki i nie jest nadal droga (C/Z 6, C/ZO 3, C/WK 0,93). Dywidendy w ostatnich latach były na poziomie 7-8% czyli bardzo dobre, co więcej od 3 lat rosną (to ważne!) z rok na rok. Dodatkowo wyniki rdr po 3 kwartałach są znacznie lepsze:

Cytat:

Przychody ze sprzedaży za okres I-III kw. 2020 r. wyniosły ponad 1,5 mld USD w porównaniu do blisko 1,3 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza wzrost o 20 proc. Zysk netto w tym czasie podwoił się i wyniósł 15,1 mln USD, w porównaniu do 7,2 mln USD w okresie I-III kw. 2019 roku.

Dodatkowo spółka wypłaci zaliczkę na div:

Treść raportu:
Cytat:
Rada Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc ("Spółka") niniejszym informuje, że w dniu 4 listopada 2020 r. podjęła uchwałę o wypłacie akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku Spółki za 2020 r. w wysokości 5.550.000,00 USD.

Zaliczką objętych będzie 55.500.000 akcji Spółki, co oznacza wypłatę zaliczki na poczet dywidendy w wysokości 0,10 USD na akcję.

Rada Dyrektorów Spółki wyznaczyła dzień ustalenia prawa akcjonariuszy do dywidendy na 7 grudnia 2020 r oraz dzień wypłaty dywidendy na 17 grudnia 2020 r.

Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy nie będzie przekraczała kwoty określonej w artykule 169 cypryjskiego kodeksu spółek handlowych.

Ta zaliczka wyniesie ok 0,38 zł co daje więcej niż "resztowa" div za 2019. Ze spółką jest ten problem że jest zagraniczna i na Cyprze podatku od div nie ma, więc dostajemy ją brutto i później należy to odliczyć samodzielnie www.rp.pl/Podatek-dochodowy/30...

W przypadku IKE i IKZE podatku jednak nie płacimy więc teoretycznie (w praktyce jeszcze tego na ASB nie sprawdzałem) nic się nie zmienia względem spółki polskiej. W takim też przypadku firma jako podmiot dywidendowy wygląda bardzo interesująco. choć niestety po ostatnich wzrostach kursu stopa zaliczki div to ok 5,2% brutto a nie jak wcześniejszych 7-8%.

Cytat:
Wg mnie spolka dywidendowa to spolka ktora wyplaca dywidende min 5-10 lat, oczywiscie moze miec rok przerwy w wyplacie poniewaz w 2009 kilka spolek nie wyplacilo dywidendy jak i w roku 2020 .

Nastepny wazny czynnik to wyplacanie min 70% zyskow jako dywidendy.

Te 70% zysku na dywidendę to w obecnych czasach sporo. W ten sposób zawężasz kryterium do spółek typu "dojna krowa" z macierzy BCG potencjalnie odrzucając "gwiazdy" - które mogą płacić div ale też inwestują i dzięki temu się szybciej od rywali rozwijają. To kryterium mz powinno być bliżej 50%.

W kwestii doboru: KTY - nawet jest w w/w mojej kronice wyliczenie dla tej spółki, bardzo solidny podmiot, ACP - posiadam, obecnie kurs trochę spadł, ale nadal spółka wygląda bardzo zdrowo. PCC - spółka oberwała mocno jeszcze przed COVIDem, a ten również nie pomógł, mimo to udało się utrzymać div (choć na niższym poziomie). W długim terminie to moim zdaniem ciekawy typ, zwłaszcza na obecnych poziomach cenowych. CEZ - spółka zagraniczna i pytanie jak wygląda rozliczenie podatkowe (czy nie będzie trzeba dopłacać podatku), sektor energetyczny w przeszłości był kopalnią spółek dywidendowych, czasy się jednak zmieniły a dążenie do neutralności emisyjnej będzie kosztowne dla takich firm, a to nie wróży najlepiej w kwestii dywidend.

Cytat:
Który z tych parametrów powinno się ze sobą porównywać aby ocenić czy przyszła dywidenda może być
wyższa czy też niższa od poprzedniej?

Dywidenda jest z zysku netto - więc i ten porównywać trzeba r/r w wyliczeniach. Drugi czynnik to polityka dywidendowa. Najprościej by było gdyby spółka przekazywała cały zysk netto na dywidendę. Tak jednak najczęściej się nie dzieje i jest to zależne od polityki dywidendowej oraz sytuacji płynnościowej spółki. Czasami (jak w przypadku GPW) spółka sygnalizuje stopę przyszłej dywidendy i kwotę. W innym wypadku założenia można robić na podstawie wyniku netto. Warto również spojrzeć na historię ostatnich dwóch wypłaconych dywidend - jaki był zysk netto, ile z niego zostało wypłacone? To daje szanse na chociaż oszacowanie czego się spodziewać (zwłaszcza jeśli jak teraz znamy już wyniku 3 z 4 kwartałów) i ile wyniesie stopa dywidendy na podstawie obecnego kursu.

Cytat:
Pomysł na stworzenie tego wątku przyszedł mi do głowy po lekturze wątku "dywidendowego portfela".
Trochę się już w to "bawiłem" i jakąś wiedzą dysponuję ale covid-19 trochę mnie jednak "okradł" z dywidend
a prócz tego nigdy nie wie się wszystkiego.
Może więc zacznę od pytania kiedy spółka kwalifikuje się do dywidendowego portfela?
Moim zdaniem po pięciu latach nieprzerwanej wypłaty dywidendy. Jednak jeśli ktoś ma taki kaprys i do portfela chce dodać taką spółkę już po trzech latach to czy są jakieś szczegóły na które powinien zwrócić uwagę?
Dalsze pytania pojawią się wraz z rozwojem dyskusji.

Dywidendowego portfela w którym nie będzie dywidend Think

Moje podejscie do tematu zaprezentowałem w poniższym wątku, są wyliczenia na podstawie historii (i każdy może swoisty backtest tej strategii wykonać). Na temat inwestowania dywidendowego narosło tyle mitów (w tym powielanych przez niektórych blogerów/inwestorów) że musiałem odpowiedzieć w temacie - a najlepszą odpowiedzią jest własny portfel:
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

Odnosząc się do pytań:

1. Spółka która płaci dywidendę :) Czy 5 lat nieprzerwanej dywidendy to mus? Nie, należy zacząć od zrozumienia faktu iż dywidenda pochodzi z zysku netto spółki. Nie ma zysku = nie ma dywidendy (pomijam szczególne przypadki gdy dywidendę wypłaca się z kapitału zapasowego albo zaciąga na nią zobowiązania, bo to są szczególnie naganne przypadki tresaury managementu) . Podstawą jest więc zyskowny biznes, najlepiej na fali wzrostowej (gdy zyski spadają o dywidendę będzie trudno).

2. Same zyski to jednak połowa drogi - spółka musi chcieć się nimi podzielić, bo może przecież je reinwestować (spółki growth) albo przejadać w postaci wynagrodzeń i innych ukrytych kosztów. Dobra dywidendowa spółka ma politykę dywidendy i to taką którą realizuje a nie napisała miesiąc temu, aby podłechtać nastroje akcjonariatu.

Dlatego dla mnie spółka może wypłacać i np. od 3 lat dywidendę. Jeśli jej zyski rosną, biznes jest wzrostowy czy też minimum stabilny i realizuje założenia polityki dywidendowej które zostały wcześniej nakreślone to można nazwać ją dywidendowa.

3. W tym całym dywidendowym inwestowaniu ważne jest też aby dywidendy z roku na rok rosły. To dopiero wtedy zaczynamy odczuwać korzyści w postaci niskiego względem rosnącej dywidendy kursu bo stopa dywidendy nie wynosi np. 3-4% jak dla "całego rynku" ale dla nas 7-8% i więcej. Docelowym założeniem inwestycji dywidendowych jest spłacenie się w jak najszybszym czasie akcji z wypłaconych dywidend. Wtedy kolejne dywidendy są już tylko ekstra zyskiem bez żadnego ryzyka - gdyż nawet w razie spadków kursu i tak jesteśmy na plusie (a w razie upadłości inwestycja i tak się spłaciła - zanim jednak upadłość nastąpi w 99/100 przypadków najpierw wstrzymana zostanie dywidenda, a to oznacza koniec inwestycji w spółkę). W przypadku dobrych spółek dywidendowych zwrot następuje w ok 8-10 lat
strefainwestorow.pl/artykuly/d...

Jako ciekawostka - na liście z artykułu nie ma żadnej spółki państwowej i to nie jest przypadek ;)

Cytat:
Tyle ludzi narzeka na SSP, a to tak naprawdę jedyne spółki, które wiadomo, że przetrwają wszystko. Nie chcę tracić czasu na szperanie po tym forum, ale zakładam, że w 2015/2016 było tu tak samo o JSW i narzekacze pierdzielili takie bzdury, a później jak JSW urosło 1000% to już nie znaleźli swoich jaj, żeby oszczekać parę rzeczy i przyznać się do swojej ułomności...

Naprawdę nie dostrzegasz możliwości skupu akcji własnych przez SP "po taniości" i wycofaniu ich z obrotu? Doskonały przykład to Energa, najpierw przestała płacić dywidendę a teraz jej akcjonariusze mają 30 procentową stratę uwzględniając wypłacone już div. Spółka przetrwa, ale już bez Ciebie jako akcjonariusza na pokładzie Whistle Po drodze jeszcze można akcjonariatowi zafundować takie przyjemności jak emisje akcji bez prawa poboru (więc Twój kapitał zostanie rozwodniony) albo podnieść kapitał w celu drenażu jej podatkiem (vide PGE www.pb.pl/panstwo-siegnie-do-k...).

Przykład JSW to cherrypicking - dziwnym byłby brak wzrostów przy takim ruchu w górę cen węgla na spółce surowcowej. Mimo to kto zainwestował w debiut JSW do dziś ma ponad 80 proc. straty, a wzrosty które wspominasz nawet nie odrobiły jej w całości.

Cytat:
I teraz jako puenta dotycząca wpływów z dywidend SSP na 2021: Projekt Ustawy Budżetowej na 2021 zakłada wpływy budżetu Państwa z tytułu dywidend na poziomie... niecałych 0,4 mld - zatem 4x mniej niż słaby plan na 2020 i 8x mniej niż w 2019 (gdzie 2019 był jednym ze słabszych lat).

Czyli można założyć że dywidendowe pozostaną tylko PGN, GPW i PHN oraz ew PKN z czego większość w/w kwoty wypadnie od PGNiGu gdzie SP ma nadal duży udział (71,88%).

Informacje
Stopień: Opętany
Ostatnia wizyta: 4 grudnia 2020 18:47:44
Liczba wpisów: 4 878
[1,35% wszystkich postów / 1,44 postów dziennie]
Punkty respektu: 46

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,745 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +127,37% +25 474,43 zł 45 474,43 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d