pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Wojetek

Wojetek

Ostatnie 10 wpisów
Drugie notowanie portfela:


kliknij, aby powiększyć


Kolejny spadkowy miesiąc (-8,87%) w portfelu, jednak od połowy marca można zauważyć wyraźne odreagowanie. Co ciekawe portfel jest całkowicie wypełniony akcjami, nikt nie pozostaje na gotówce :o


kliknij, aby powiększyć


Na tle funduszy wypadamy z portfelem naprawdę przyzwoicie. Żaden z funduszy małych i średnich spółek nie wyszedł "suchą stopą" z obecnej zawieruchy, a -13,57% stopy zwrotu lokuje portfel na 3 miejscu w kategorii. Znów świetnie radzi sobie fundusz Skarbca, na drugim biegunie jest ETF na mWIG40 który dał -27% od początku roku...

Klasyfikacja generalna:

1. jarosaw (SCP) 10 222,29 zł ł +104,48%
2. Wojetek (OML,SOK, PZU, GPW, ZWC) 9243,34 +84,86%
3. mysiauek (AWM) 7 263,92 zł, +45,27%
4. martea7 (LSI, IST) 6 815,20 zł +36,30%
5. Amol (FOR) 6 744,77 zł +34,95%
================================
6. Skimixa (VGO,PLW) 6491,72 zł +29,83%
7. kamilcia (CLD) 6056,59 zł +21,13%

Minął miesiąc i mamy ogromne przetasowania poza pierwszą dwójka. Jeszcze tylko Amol utrzymał swoją piątą lokatę, poza tym same nowe postacie w zestawieniu! Co ciekawe stopy zwrotu czołówki w stosunku do poprzedniego notowania wzrosły.

Na czoło stawki wyszedł jarosaw, który wybrał odmienną do mojej strategię trzymania spółki nawet w kryzysie. Ja zmieniając walory oraz trzymając się gotówki przez kilka tygodni nawet lekko powiększyłem wynik, choć kosztowało mnie to 3 wybory spółek w konkursie (czyli mam jeszcze 3 możliwe zmiany do końca roku). Wyraźnie widać że mocne stopy zwrotu dają spółki medyczne (SCP, AWM, IST) jak i growe (PLW, FOR).

Patrząc na stopy zwrotu można być pewnym że walka w szczególności o miejsca 3-5 będzie jeszcze bardzo zażarta.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Cytat:
Proszę o sprzedaż Ciechu .
Proszę zakup Pointpack.


Przypominam o uzasadnieniu zakupu :)
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Kakarotto napisał(a):
Dodam od siebie wg tego co robię na swoim ike gdzie nie zaglądam lub zapominam o jego istnieniu :-) Kopiowanie strategii trzymania na zawsze wg giełdy z USA na nasz rynek to szaleństwo. To są dwa różne światy i różne reguły.

Na swoim ike akcje są uzupełnieniem do obligacji, no ale są tam więc się wypowiem. Trzymanie na długo to pomysł na spółki z dywidendą, na spółki które miały kryzys a dostały nowego właściciela i są wyciągane z kłopotów co trwa latami. Spółki które są w długim trendzie wzrostowym. Spółki mało wrażliwe na cykle.

AT też jest przydatne zwłaszcza przy analizach z interwału miesięcznego. Rejestr krótkiej sprzedaży też warto przeglądać.

Generalnie to ważne by nie kupować spółek o wątpliwej reputacji, one są dobre dla day-handlarzy.

Taki portfel to straszna nuda więc jak ktoś lubi np lotto to może kupić sobie bankruta dla którego jest cień nadziei, takim losem na loterii był JSW jakiś czas temu (niestety akurat wówczas nie skusiłem się na ten zakup).


Minusem portfela aktywnego jest czas jaki trzeba poświęcić. Nawet godzina dziennie to nie jest wcale mało ;-)


Generalnie z założenia to ma być bardzo nudny portfel i praktycznie bezobsługowy (ten "obsługowy" mam w CFR :) ) Nie trzymam się zasady buy&hold w 100% bo przecież jeśli spółka przestanie wypłacać dywidendę to zostanie sprzedana. Technika tutaj bardziej ma służyć kupnie jak najtaniej danego waloru (na wyprzedaniu) i korzystnej reinwestycji. W kwestii obligacje vs akcje to temat na większą dyskusję, możliwe że o tym powstanie cały artykuł :)

Sam jestem najbardziej ciekaw stopy zwrotu z tego projektu. Wedle założeń te 10% rocznie naprawdę jest możliwe, choć oczywiście wymaga pewnej selekcji i poświecenia czasu (jednak znacznie mniej niż na "normalny" portfel). W założeniu ma to być naprawdę pasywny portfel o niskim nakładzie pracy dający zysk przebijający lokaty czy obligacje dużych firm.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Przez minione miesiące niewiele się działo w wątku, sam też skupiłem się na rynku polskim więc nic dziwnego że nie pojawiały się nowe analizy techniczne spółek zagranicznych. Czas jednak to zmienić jak i sam kierunek wątku otwartego. Od dziś startuje w nim portfel dywidendowy, skupiony oczywiście na akcjach.

1. Wstęp - obliczenia

Temat dywidend w ciągu ostatnich miesięcy stał się bardzo modny, zarówno jeśli chodzi o spółki zagraniczne (i "dolarowy cashflow") jak i polskie. Widząc co w internecie było publikowane na ten temat doszedłem do wniosku że trzeba "odczarować" temat. Zacząłem więc od... obliczeń w Excelu ;)

Jako punkt startowy wziąłem 2012 rok - wtedy wyceny (zwłaszcza mniejszych spółek) były niskie, rynek był po kryzysie PIIGS z 2011 roku, więc moment nadawał się dobrze do rozpoczęcia takiego portfela. Od tego czasu minęło prawie 8 lat i znów mamy kryzys więc można sprawdzić co w tych dywidendach zadziałało, a co nie. Najpierw trochę przykładów (prowadząc obliczenia na początku nie sądziłem, że powstanie z nich koncepcja portfela, dlatego może nie są w "najpiękniejszej" formie, ale liczy się treśćking )

Scenariusz optymistyczny: AC Autogaz

kliknij, aby powiększyć


Inwestując 4000 zł w akcje ACG firmy która dywidendy płaci od 2012 roku (a w 2011 debiutowała na GPW) niejako zawierzało się nieco "w przyszłość" w politykę dywidendową firmy. Ta jednak się spełniła i od 2012 roku ACG płaci regularnie swoim akcjonariuszom i to z roku na rok coraz więcej. Jak widać w tym pozytywnym scenariuszu kupione akcje zwróciły się w wariancie IKE/IKZE (kwota brutto) po 7 latach, a przy zwykłym koncie z podatkiem Belki były bliskie tego w tym czasie. Widać też jak różnica w kolejnych latach na korzyść IKE/IKZE się zwiększa wraz z akumulacją nowych akcji (reinwestowana dywidenda).

Stopa zwrotu może robić wrażenie, ponad 60 proc. rocznie i 54 proc. z podatkiem na przestrzeni 8 lat i to zakładając sprzedaż po obecnych stosunkowo niskich cenach (choć zakładając że akcje od 2018 mamy "za darmo" i będą dalej płacić div nie ma sensu ich sprzedawać).

ACG to jednak jedno z dywidendowych sucess story. Podobnie jak Kęty:

kliknij, aby powiększyć


Kęty już w 2012 były uznaną dywidendową marką, bo płaciły div nieprzerwanie od 2010, a jedyna przerwa była w roku kryzysu finansowego czyli 2009. Tym razem kwota inwestycji wyższa bo 20 000 zł - ma to związek z wyższym nominałem akcji. Gdyby chcieć zainwestować kilka tys. zł to trzeba by czekać na zakup 1 akcji tylko z dywidendy kilka lat - przy tej kwocie i tak jak widać starczało na parę akcji dokupionych z rocznej dywidendy. Roczna stopa zwrotu na poziomie 21-25% jednak i tak nie do pogardzenia. Przy tym warto jednak zwrócić uwagę że dywidendy spłaciły dopiero połowę początkowej inwestycji po 8 latach. Zakładając, że Kęty będą dalej zwiększać dywidendę zapewne w ciągu kolejnych 3-4 lat akcje całkowicie by się spłaciły.

Kolejny przykład to stricte dywidendowa spółka - Hydrotor. Tu jednak aż tak spektakularnego sukcesu ze względu na niski wzrost kursu nie było:

kliknij, aby powiększyć


Firma nieprzerwanie dywidendy płaciła od 2005 roku i ta passę udaje się utrzymać do dziś (i to nawet w kryzysowym 2009). Niższy nominał akcji pozwolił sprawdzić zachowanie spółki dla małej kwoty inwestycji czyli 2000 zł. Akcje jak widać nawet jeszcze w połowie się nie zwróciły (przy większej kwocie początkowa div jest większa co pozwala na większe reinwestycje i przyśpiesza zwrot środków), to stanie się za ok 8 lat.

Podobnym przykładem jest państwowa GPW. Tu również spółka płacąca od lat stabilinie div (od 2011 bez przerwy) ale bez wzrostu kursu:

kliknij, aby powiększyć


Podobnie jak w przypadku HDR - na zwrot środków z samej dywidendy będzie trzeba poczekać jeszcze ok 7-8 lat. 5% to i tak nadal lepiej od większości lokat, trzeba jednak przyznać, że za "bezpieczeństwo" płacimy dość wysoką cenę. Oczywiście lepszy timing zakupu i większa kwota startowa poprawiłyby stopę zwrotu.

Na koniec przykład iż na spółkach dywidendowych i to w długim terminie można stracić. W "akcji" KGHM:

kliknij, aby powiększyć


Spółka płaciła dywidendy (i to bardzo wysokie!) nieprzerwanie od 2005, nawet w kryzysie w 2009. Zdawałoby się znakomity dywidendowy bet - cóż... w 2017 wypłacono ostatnią dywidendę, a od 2018 akcjonariusze nie otrzymują już żadnych pieniędzy ze spółki. W założeniu wstawiłem sprzedaż akcji w 2018 roku po 106 zł - dziś ich cena to 59 zł więc strata byłaby dużo większa. Taki sam przypadek tyczy się jeszcze w większym stopniu spółek energetycznych (PGE, Tauron, Enea etc.). Zaprzestanie wypłaty dywidendy to sygnał sprzedaży w strategii dywidendowej i jego zignorowanie kończy się ciężkimi stratami! Co więcej nawet na niezłym przykładzie GPW widać, że państwowe firmy oferują gorsze stopy zwrotu w długim terminie. Wynika to głównie ze spadków/konsolidacji kursów. Czy w przyszłości będzie podobnie? Tego dziś nie wiemy, ale statystyczne założenie pozwala na tezę iż państwowych spółek w podejściu dywidendowym lepiej się wystrzegać (chyba że będą kupione po ekstremalnie niskich cenach).

2. Zasady

Podsumowując można wyłonić następujące założenia:

1. Spółka powinna mieć nieprzerwaną, najlepiej długą historię dywidendową. Jednak jeśli to nowy podmiot na rynku to nawet tylko jeden rok z dywidendą nie dyskwalifikuje zakupu (patrz przykład Autogaz)
2. Jeśli spółka przestaje płacić dywidendę należy ją bezwzględnie sprzedać. Brak wypłaty dywidendy najczęściej zwiastuje kłopoty na kursie w przyszłości (KGHM, energetyka)
3. Dywidenda z roku na rok powinna rosnąć (Kęty)
4. Im wyższa początkowa kwota inwestycji tym lepiej - w przyszłości dywidendy pozwolą na większe reinwestycje i zakup większej ilości akcji
5. Konto IKE/IKZE pozwala na przyśpieszenie zwrotu z inwestycji nawet o kilka lat. Im większa kwota inwestycji tym oczywiście różnice są większe
6. Uwaga na prowizje! Nawet minimalna prowizja w wysokości 5 zł od zlecenia wpływa na stopę zwrotu jeśli reinwestujemy tylko dywidendę, szczególnie z małego pakietu akcji. Jeśli początkowa inwestycja nie była rzędu 20 000 zł i więcej (czyli przy div ok. 5% mamy 1000 zł co jest minimalną kwotą na zlecenie maklerskie aby koszt minimalnej prowizji nie był zbyt duży) należy reinwestowaną kwotę zwiększać nowymi środkami (czyli do dywidendy dopłacamy nowe środki aby zakupić akcje).
7. Kluczowa dla tempa zwrotu zainwestowanych środków jest cena zakupu pierwszego pakietu akcji (zwłaszcza jeśli jest duży). To słynny "bufor bezpieczeństwa" o którym mówi Buffett - jeśli kupujemy tanio to zwrot zainwestowanych pieniędzy może nastąpić 2x szybciej (więcej o tym pisałem edu.stockwatch.pl/dekalog-giel...)
8. Duża stopa dywidendy w przeszłości nie musi zwiastować okazji dywidendowej w przyszłości (przykład KGHM)

3.Portfel dywidendowy:

Znając powyższe założenia postanowiłem otworzyć jako nowy i otwarty dla wszystkich użytkowników forum portfel dywidendowy w kronice. Zamierzam trzymać się poniższych założeń:

- Portfel będzie realny, prowadzony na moich wydzielonych do niego środkach
- Zakładam użycie do niego konta IKZE (można też IKE, mi jednak zależy na corocznym zwrocie podatku). Oczywiście można też to podejście stosować na zwykłym rachunku maklerskim - wtedy jednak stopa zwrotu będzie niższa. IKZE ma też ten plus że limit jest stosunkowo przystępny (6 tyś zł obecnie) praktycznie dla każdego inwestora do odłożenia w ciągu roku (a limit IKE w granicach 15 tys zł już niekoniecznie). Niższa początkowa kwota inwestycji będzie też pewnego rodzaju dla mnie utrudnieniem (patrz wcześniejsze obliczenia). Strategię można "ztuningować" posiadając IKE i IKZE, gdzie do IKE wędruje zwrot podatku dzięki IKZE. Zawsze jednak pozostaje pytanie czy chcemy tyle inwestować pod nomen omen "parasolem państwa".
- Prowizje maklerskie na poziomie 0,29% , 5 zł minimalna
- Startowa kwota portfela to 6 272,40 zł
- stopa zwrotu będzie obliczono metodą MWR (money weighted return) co jest bliskie funkcji XIRR z Excela. "Liczarką" portfela będzie myfund.pl
- Cel portfela to doprowadzenie do zwrócenia się zakupu wszystkich akcji w nim poprzez kolejne reinwestycje. Liczę na niską dwucyfrową stopę zwrotu w skali roku (10-12%). Czas w którym to powinno nastąpić szacuję na ok. 20 lat. Z założenia portfel jest portfolio emerytalnym (stąd też założenie na IKZE).
- aktualizacje minimum raz na kwartał w wątku otwartym
- podstawą selekcji spółek do portfela jest ich wartość (kurs względem dywidendy), historia dywidendowa jak i prowadzony biznes. Kryteria techniczne będą miały małe znaczenie (choć oczywiście nie zamierzam kupować walorów w silnych trendach spadkowych)
- nie zamierzam w portfelu używać zleceń stop loss czy take profit - celem portfela jest głównie przepływ pieniężny z dywidend
- jeśli spółka przestanie wypłacać dywidendę to zostanie z portfela sprzedana
- reinwestycja dywidendy odbędzie się oczywiście po jej wypłaceniu - tu będę starał się wykorzystać sezonową słabość kursów po wypłacie dywidend na GPW
- do portfela co roku będzie dopłacany roczny limit na IKZE
- żywotnym interesem firm w portfelu powinno być wypłacanie dywidendy (ze względu np. na akcjonariat czy też politykę dywidendową)


4. Skład portfela

kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Pierwszy zakup do portfela i jednak spółka państwowa i to taka, która sobie dość przeciętnie poradziła w backtestach. Z drugiej jednak strony obecna cena zakupu jest o blisko 10% niższa, co daje naprawdę niezły bufor bezpieczeństwa względem średniej wyceny (ok. 40 zł) akcji w ciągu minionych lat. Dodatkowo dywidenda nie jest zagrożona, bo obroty z racji paniki na giełdzie mocno wzrosły w ostatnim czasie. Zakup za niecałe 2000 zł w wielkości 57 akcji. Po wypłacie dywidendy zamierzam ją reinwestować i dołożyć 1000 zł z portfela w tym celu (aby uniknąć wpływu prowizji na małe kwotowo zlecenie). GPW z reguły dywidendy wypłacało w lipcu, zakładając wypłatę na poziomie zeszłorocznej (3,18 zł) oznacza to stopę div na poziomie 9,2% brutto.

GPW tyg.

kliknij, aby powiększyć


Technicznie nie jest to walor który kupiłbym do portfela CFR, bo sygnał sprzedaży w średnim terminie padł po wybiciu wsparcia na 36,57 zł. Jednak długoterminowo dołek z 2018 roku się obronił i można uznać że kurs porusza się w szerokiej konsolidacji od 30 do 43 zł. Zakup po 34,50 zł jest więc wejściem poniżej połowy tego zakresu więc jeszcze dość atrakcyjny.

5. Dyskusja

Oczywiście jestem otwarty na wszelkie uwagi i dyskusję w wątku, natomiast nie zamierzam badać "czy dana spółka jest dobra pod dywidendę" - zwyczajnie nie mam na to czasu ;). Jeśli to możliwe polecam samodzielnie obliczyć potencjalną stopę dywidendy względem kursu i ocenić szanse na kolejne wypłaty div i zyskowność firmy w długim terminie. Wartości powyżej stopy div 7-8% rocznie moim zdaniem można uznać za atrakcyjne.

Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Cytat:
Proszę o sprzedaż tesgas i zakup biomedlublin - coraz więcej badań na temat potencjalnego wspomagania szczepionki przeciwgruźliczej w uzyskiwaniu odporności na COVID


Jest problem bo Tesgasu już nie masz:


Cytat:

Wysłane: 11 marca 2020 16:54:44
Prosze o sprzedaż tesgas i zakup pamapol - zakup podyktowany szaleństwem które dzieje się na giełdzie.


Mam sprzedać Pamapol i zakupić biomed?
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Portfel aktualny. Jutro po sesji będzie podsumowanie miesięczne :)
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Cytat:

Nie chcę naganiać klientów autorowi, ale było tam kilka kwestii opisanych jak działa ten instrument. Co do instrumentów RCF też należy pamiętać, że są one notowane na giełdzie wiedeńskiej a na naszą te notowania są "przenoszone", co też może oznaczać, że notowania nie są czasowo dostępne, lub próba sprzedaży nie uda się.


W praktyce notowania certów od RC ruszają na GPW z reguły po 9.00 i praktycznie zawsze z ofertami animator znika ok 16-30. Dodatkowy problem to spread który potrafi się bardzo mocno rozszerzać co też ma negatywny wpływ na stopę zwrotu z inwestycji.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Cytat:
Dzięki za odpowiedź.

Nie interesuje mnie granie na wzrosty i spadki a raczej długofalowa strategia inwestycyjna na rynku ropy.

Chciałbym się jeszcze upewnić czy ten instrument chodzi konkretnie: Turbo Long 20,5 na Brent Future: www.ingturbo.pl/rynki/surowce/...
Daje mi możliwość zakupu i sprzedaży certyfikatu w każdym momencie? Analogicznie jak to wygląda na rynku akcji?
Czy muszą być spełnione jeszcze jakieś inne dodatkowe warunki?


Przede wszystkim w kwestii wyboru dźwigniowanego certyfikatu moim zdaniem lepsze są te o stałej dźwigni jak np RCFL3OIL2 itd niż te z dźwignią zmienną jak ING Turbo (gdzie dźwignia rośnie gdy kurs idzie w przeciwną do naszych oczekiwań stronę, czyli na stratach, a maleje gdy zyskujemy). W długim terminie jednak żadne z w/w instrumentów nie są optymalne do inwestycji w ropę gdyż surowiec ten obarczony jest ogromnym poziomem contango (https://www.tradingforaliving.pl/co-to-jest-efekt-contango/)

Istnieją zagraniczne ETF na ropę jak np. WisdomTree 2x Daily Long WTI Crude Oil ETC czy WisdomTree Brent Crude Oil dostępne z poziomu polskim domów maklerskich. Jak w nich rozwiązany jest problem contango pozostawiam do własnego przetestowania (choć na pewno wpłynie negatywnie na wynik inwestycji).

Certyfikaty można kupować na GPW jak akcje, nawet z konta IKE/IKZE (w przeciwieństwie do kontraktów terminowych i opcji) i nie wymagają dodatkowej umowy na derywaty z DM.

W kwestii długoterminowej inwestycji, aby się od tego wpływu contango uwolnić pomyślałbym nad akcjami największych spółek wydobywczych pokroju Chevron czy Exxon Mobile.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Cytat:
Którą platformę polecacie do handlu akcjami? Chciałbym aby był duży wybór akcji i najlepiej aby był polski rynek i zagraniczny razem. Dzienna sprzedażDobrze aby platforma była bezpieczna (nie chodzi o to, że popłynę na akcjach ale o wypłacalności platformy).


W większości polskich domów maklerskich są już oferty na rynki zagraniczne. Choćby bossa.pl/oferta/rynek-zagranic...

Z wymienionych zagranicznych brakuje DeGiro - choć o nim opinie są akurat różne ;) Dif i Lynx bardziej kojarzę z handlu CFDkami niż klasycznymi akcjami.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Portfel zaktualizowany.

Yaroman i egonac mają czas na zakup spółki do końca dnia (27.03.2020)
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Informacje
Stopień: Kaznodzieja
Dołączył: 17 sierpnia 2011
Ostatnia wizyta: 5 kwietnia 2020 17:58:50
Liczba wpisów: 3 992
[1,16% wszystkich postów / 1,26 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,865 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +80,43% +16 086,82 zł 36 086,82 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d