pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Wojetek

Wojetek

Ostatnie 10 wpisów
JakubBogacz napisał(a):
Cześć,
Wojtku Toya sprawiła niemiłą niespodziankę proponując tylko 0.29 gr na 1 akcje dywidendy. Myślę, że wszyscy spodziewali się co najmniej kwoty tak jak w zeszłym roku. Planujesz sprzedać spółkę??? Czy w Twoim podejściu nic się nie zmieniło.

Pozdrawiam,
Kuba


Cześć,

Faktycznie jest to mniej niż zakładałem, zaledwie 38% zysku z 2020 roku. Warto jednak przypomnieć, że w 2020 też zarząd najpierw rekomendował niższą dywidendę www.stockwatch.pl/komunikaty-s... - choć i tak to było 70% zysku netto a nie jak teraz 38%. Rozumiem, że spółka chce mocniej zainwestować z zatowarowanie:

Cytat:
ntencją Zarządu Spółki jest umożliwienie Akcjonariuszom partycypowania w zysku przy jednoczesnym zapewnieniu Grupie Kapitałowej TOYA S.A. możliwości realizacji planów rozwoju. Zakładają one zapotrzebowanie na kapitał obrotowy w związku z ciągłym poszerzaniem asortymentu i koniecznością zapewnienia optymalnej wartości zapasów magazynowych. Powyższa rekomendacja bierze pod uwagę niepewną sytuację makroekonomiczną związaną z COVID - 19 oraz brak możliwości oszacowania rozmiaru wpływu pandemii na przyszłą sytuację finansową Spółki. Jednocześnie Zarząd Spółki wnioskuje do WZA o wyznaczenie dnia dywidendy na dzień 27 lipca 2021r. oraz terminu wypłaty dywidendy na dzień 13 sierpnia 2021r.
Wnioskowane przez Zarząd Spółki daty dotyczące dnia dywidendy i terminu wypłaty dywidendy, zgodne są z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie oraz Dobrymi Praktykami Spółek notowanych na GPW 2016. Zarząd Spółki zwróci się do Rady Nadzorczej Spółki o zaopiniowanie wniosku Zarządu. Ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku Spółki za rok obrotowy 2020 podejmie WZA.


Jednakże wątpię że potrzeba do tego 33 mln zł, które idą na kapitał zapasowy. Zobaczymy jak ustosunkują się do tego akcjonariusze, jak pamiętamy poprzednio kwota dywidendy została mocno podniesiona po WZA, więc i tym razem może być podobnie. Gdyby stało się inaczej i dywidenda tak znacznie spadła będzie to sygnał ostrzegawczy i będzie trzeba się zastanowić nad przyszłością spółki w portfelu skoro div spada kwotowo (a docelowo powinna z roku na rok być wyższa).


Cytat:
Nie jest tak, źle , ja stawiałem [jeśli już bo spodziewałem się skupu] 40 gr / ~ 5% i raczej nie używałbym "wszyscy" :)

Zobacz, że Toya od kilku lat wypłacała div co 2 lata, przeplatając ją skupem akcji [il. akcji 78,3 mln / 2018.Q1 vs 75 mln / 2018.Q2].


W tamtym roku te 60 mln / 80gr na akcję, to złożył się zysk 2019 + częściowo kasa niewykorzystana na skup właśnie + ciśnienie po stronie RB i jednego z udziałowców, wychodzących ze spółki.


Tak było, choć spółka wcześniej nie informowała o takiej polityce dywidendowej tj wypłacie zysku co drugi rok na przemian ze skupem akcji. Np w 2018 wypłacono dywidendę mimo iż najpierw był wniosek o skup akcji: www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Kupuję Rainbow Tours do konkursowego portfela.

Powody:
- mocna sytuacja techniczna, wybicie z konsolidacji 2 tyg temu i oporu na 28 zł.
- zakładam szczególnie dobre wynikowo 2Q i 3Q21 dla Rainbow (zniesienie większości lockdownów)
- pomoc państwa z PFR dla spółki
- niewymagająca baza wynikowa za 2020 rok
- spółka przed pandemią miała 29 mln zł zysku netto, obecna wycena na tle tego wyniku to ok. C/Z 15, gdy średnia za minione lata to bliżej C/Z 25-30.

daimond napisał(a):
zapomniałem dać typa, jak rezerwowy się nie odezwie wyrażam chęć kontynuowania inwestycji.


Możemy tak zrobić, jeśli myton nie zgłosi się w ciągu 14 dni czyli do 30.04.2021 to wracasz do konkursu.

Portfel zaktualizowany -> www.stockwatch.pl/portfele/por...

Na koniec miesiąca będzie podsumowanie aktualnych wyników. Zmiany natomiast na już zachodzą w składzie uczestników portfela.

tratata zrezygnował z jego udziału i jego miejsce miał zająć Amol. W związku jednak z brakiem aktywności Amol'a w jego miejsce wchodzi R2 czyli sebastian88. Nadal ma w portfelu Izolację Jarocin, natomiast może oczywiście zmienić "za darmo" czyli poza limitem zmian. W związku z nieaktywnoscią po sprzedaży Work Service daimond'a w jego miejsce wchodzi R3 czyli myton. Prośba tu o podjęcie działania i wybór spółki w ciągu najbliższych 14 dni.

Sprzedaję z portfela konkursowego Starward. Powody są trzy:

- Przebicie i trwała utrata wsparcia na 100 zł
- Cel na 2021 rok czyli premiera Niezwyciężonego nie zostanie przez spółkę zrealizowany
- słabość sektora gamdev ogołem

Pozostaje więc zrealizować stratę (sporą bo blisko 30%) i poszukać podmiotu którym to się uda odrobić w kolejnych miesiącach...

Cytat:
PCC Rokita - po wynikach spółki za 2020 spodziewam się minimum 3,50 zł dywidendy czyli w granicach 4,74% div yieldu brutto. Z racji że w przeszłości wypłacane było nawet i ponad 7 zł dywidendy i spółka może w kolejnych latach do takich wartości powrócić oraz obecnie mamy silny trend wzrostowy na kursie również nadal wygląda to interesująco.


Sprawdziły się moje przewidywania (nawet lekko na plus zaskoczyła rzeczywistość) w temacie dywidendy z PCR:


Cytat:
– Zarząd spółki PCC Rokita […] podjął uchwałę w sprawie rekomendacji dotyczącej propozycji podziału jednostkowego zysku netto za rok 2020 w kwocie 97 227 920,17 zł. Zarząd, rozważając podział zysku, bierze pod uwagę potrzeby spółki, obejmujące szereg realizowanych i rozważanych projektów inwestycyjnych oraz ma na względzie zapewnienie niezbędnego finansowania, w tym także zewnętrznego. Mając na uwadze powyższe, zarząd rekomenduje podział zysku w ten sposób, aby na kapitał zapasowy spółki została przekazana kwota w wysokości 24 366 309,17 zł, a pozostałą kwotę z podziału zysku – aby walne zgromadzenie przeznaczyło na wypłatę dywidendy w wysokości 72 861 611 zł – czytamy w komunikacie.

Zarząd ponadto przedstawił propozycje terminów:

dnia dywidendy/dnia nabycia praw do dywidendy: 6 maja 2021 r.,
dnia wypłaty dywidendy: 14 maja 2021 r.
www.stockwatch.pl/wiadomosci/p...


Szybka matematyka:

72 861 611 zł / 19 853 300 (liczba wszystkich akcji) = 3,67 zł dywidendy brutto na akcję.

Przy obecnym kursie 74,60 zł oznacza to 4,91% stopy dywidendy brutto, 3,98% stopy dywidendy nettoBoo hoo!
Cytat:
Może by ktoś doradził czy Czy to warto i na jak długo wykupić dostęp może na priw. bogdnskiw@wp.pl


Jako prowadzący portfel CFR zapraszam do kontaktu na PW w sprawie ew. pytań co do usługi :)

Pozdrawiam

Roczne podsumowanie portfela dywidendowego #1

Z racji, że portfel był założony 5.04.2020 dopiero po tej dacie ma porównywanie stopy zwrotu większy sens, szczególnie w przypadku tak długoterminowej strategii jak strategia dywidendowa. Kolejne podsumowanie już będzie na początku stycznia 2022 za pełny 2021 rok.


kliknij, aby powiększyć


+26,75% jak na pierwszy rok strategii i założenie że średniorocznie to ma być wysoki jednocyfrowy poziom (8-9%) wg mnie to rewelacyjny wynik. Oczywiście na to nakłada się znakomity moment rozpoczęcia inwestycji (choć to też ma pewien minus o czym dalej), bo praktycznie na wyjściu z koronawirusowej paniki (kwiecień 2020).


kliknij, aby powiększyć


Start w tak dobrym punkcie ma jednak znaczącą wadę - bardzo trudno pobić indeksy, zwłaszcza gdy portfel jest dopiero budowany a nie jest od razu w 100% zainwestowany. Wtedy to indeks ma znaczącą przewagę.


kliknij, aby powiększyć


Licząc jednak już od początku tego roku gdy portfel był w 100% zainwestowany (i to nowymi środkami z nowego limitu IKZE) udaje się już indeksy pobić.

Główna zasługa w tym wzrostów na Toya w tym roku. GPW zostało kupione bardzo nisko i tu wiedziałem, że mam taki margines bezpieczeństwa, co do średniej wyceny że kurs musiał szybko odbić. Gorzej wyglądają natomiast ACP (co jest nieco dziwne, bo jednak spółka ma coraz lepsze wyniki i podnosi dywidendę) jak i Lena. W tym drugim przypadku wejście było dość wysokie, liczę jednak że dalsza poprawa wyników firmy pozwoli na wzrosty wyceny jak i w przyszłości dywidend.

Z racji że portfel jest w pełni zainwestowany praktycznie obecnie jedynym co mogę w nim robić to odbierać dywidendy i czekać do nowego limitu IKZE w 2022 roku. Kwotowo dywidendy niestety będą zbyt małe aby można było je same reinwestować (zakładam że to będzie kwotowo ok. 700 zł) więc w 2021 roku wejdą one na gotówkę.

Z dywidendowych typów jakie obecnie brałbym pod uwagę mając miejsce w portfelu:

PZU - wspomniane w tym wątku wcześniej, szykuje się "megadywidenda" bo sumaryczna za 2019 i 2020, a kurs nadal nawet nie nadrobił spadków z pandemii

Torpol - Dotąd spółka przeznaczała w granicach 50-75% zysku netto na dywidendę. Wynik za 2020 w wysokości 48,5 mln zł zysku netto myślę że również pozwala na wypłatę bez większego problemu dla spółki ok. 28 mln zł co oznacza ok. 1,3 zł dywidendy na akcję, a więc na tle kursu wygląda to bardzo atrakcyjnie (ok. 10,5% div yield brutto). Prezes spółki zapowiedział "godziwy" poziom dywidendy

PCC Rokita - po wynikach spółki za 2020 spodziewam się minimum 3,50 zł dywidendy czyli w granicach 4,74% div yieldu brutto. Z racji że w przeszłości wypłacane było nawet i ponad 7 zł dywidendy i spółka może w kolejnych latach do takich wartości powrócić oraz obecnie mamy silny trend wzrostowy na kursie również nadal wygląda to interesująco.

Cytat:
czy przy takim hedgu mozna brac pod uwage ew. sl zarowno dla pozycji krotkiej jak dlugiej ktore mozna byloby aktywowac po spelnieniu okreslonych kryteriow np wybiciu kluczowego wsparcia lub oporu lub wejsciu w trend ? co prawda zamiast ubezpieczenia robi sie z tego zagrywka spekulacyjna... ale po co placic za ubezpieczenie jezeli ryzyko maleje ?
i jeszcze mam pytanie na jakiej serii kontraktow lepiej sie oprzec przy takim dywidendowym zagraniu ?


Co do stosowania SL to może mieć sens na samym kontrakcie aby niepotrzebnie nie zabezpieczać rosnącego kursu. Wtedy można ustawić ponad jakimś oporem i gdy go wybiją zabezpieczenie wyleci. W kwestii akcji raczej SL wtedy sensu nie ma skoro zabezpieczamy kurs przed spadkami (byłoby to dublowanie zabezpieczenia, bo SL też takowym jest).

Co do serii - wszystko zależy od tego czy chcemy mniejszych kosztów (wtedy najodleglejszy termin serii będzie korzystniejszy) czy też płynności - wtedy trzeba się trzymać aktualnej serii i to oznacza co 3 miesiące jej zmianę, a więc i koszt transakcyjny.

ramirez1 napisał(a):
Dziekuje za odpowiedz, czy dzien dywidendy jest juz ustalony dla Pzu ?
ps. czytalem analize w ktorej wskazano zagrozenie formacja podwojnego szczytu


Nie ogłosili, bo jeszcze nie wiemy co akcjonariusze (głównie SP) przegłosują na WZA. Z reguły spółka robiła walne w maju-czerwcu więc wtedy należy się spodziewać decyzji.

Odnośnie podwójnego szczytu - taka formacja musiałaby się zrealizować dopiero - obecnie jest problem na oporze na 34 zł. Możliwe że będzie zejście niżej, jednak pełny podwójny szczyt i jego konsekwencje będą gdy kurs wybije jego linię sygnalną czyli okolice 29 zł.

benyrac napisał(a):
Pytanie tylko jak w najbliższym czasie zachowa się WIG20 bo biorąc pod uwagę możliwy zjazd z powodu Covida może być mało ciekawie Eh?


To ryzyko wisiało nad wynikami spółki w 4Q20 (druga fala pandemii) i się nie zmaterializowało. Dlatego też wątpię, aby materializacja miała nastąpić teraz gdy większość zagrożonych śmiercią grup wiekowych już jest zaszczepiona. Oczywiście może się pojawić nadumieralność na inne choroby z tytułu wyłączonej służby zdrowia, wątpię jednak aby przebiła ona tą z 4Q20.

Cytat:

Wojetek, w zwiazku z tym ze rozwazasz Pzu w portfelu dywidendowym, co sadzisz o zakupie akcji i jednoczesnie pozycji krotkiej na kontrakcie w celu wyeliminowania ryzyka spadku ceny akcji i skupieniu sie tylko na dywidendzie ?


W portfelu dywidendowym PZU nie rozważam, bo nie mam na nie środków (a też nie chcę żadnej pozycji sprzedawać obecnie). Plan na ten rok to odebranie dywidend z posiadanych walorów (będzie tego ok 800-900 zł) i zainwestowanie ich razem już z nowym limitem IKZE w 2022.

W kwestii PZU pod dywidendę z otwartą pozycją krótką, to jest ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli walor by wszedł w trend spadkowy. Obecnie jednak mamy wzrostowy/konsolidacje między 35 a 29 zł.
Taką strategię tj. short dla hedge'u spadków kursu i skupienie się na dywidendzie bardzo często stosuje się na spółkach amerykańskich, u nas z racji iż nie na wszystkie dywidendowe walory są kontrakty nie zawsze to jest możliwe, ale w przypadku PZU to jest ciekawe rozwiązanie, choć gdyby tu byłoby wybicie 35 zł i przyśpieszenie trendu wzrostowego wtedy byłoby zbędne.

Aktualizacja co do PZU:

Cytat:
Wynik netto po 3Q to 1,4 mld zł, myślę że bezpiecznie można założyć okolice 2 mld zł zysku netto za 2020. Wskaźniki wypłacalności są bardzo wysokie przez zatrzymanie zysków w 2019 (choć też były odpisy na Aliora i Pekao) KNF zezwoli na wypłatę 50% div z zysku za 2020 To oznacza ok. 3,8% div yieldu. Nieźle, choć nie porywająco. W przeszłości dywidendy ze spółki kwotowo kształtowały się w granicach 6% choć trzeba zauważyć że dość mocno "falowały" - nie ma tu stałego wzrostowego trendu. Bonusem może być tu div z zysku z 2019 (2,7 mld) czyli w sumie dywidenda mogła by sięgnąć kwotowo nawet 4,00 zł, a to już 12,7% div yield - trzeba jednak pamiętać że taka ekstra wypłata będzie one offem.

Temat do rozważenia, bo pod taką jednorazową dywidendę może chcieć rosnąć rynek, są jednak oczywiście ryzyka postaci KNFu czy kwestii ile div z zysku z 2019 zostanie wypłacone.


www.stockwatch.pl/wiadomosci/z...Cytat:
– Biorąc pod uwagę stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego i przy założeniu, że pozostanie ono niezmienne, będziemy chcieli zarekomendować walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy wypłatę dywidendy w 2021 roku – powiedziała Kozłowska-Chyła podczas briefingu prasowego.

W ujęciu jednostkowym zysk netto PZU w 2020 r. wyniósł 1 919 mln zł
wobec 2 651 mln zł zysku rok wcześniej.


Praktycznie trafiłem z zyskiem netto za 2020 rok king sama dywidenda w granicach 4 zł zaczyna nabierać kształtów:

Cytat:
„Analityk BM mBanku ocenia, że dywidenda wypłacona w 2021 roku przez PZU może sięgnąć blisko 4 zł na akcję. Na dywidendę trafić może 90 proc. zysku za 2019 rok i około 50 proc. z 2020 roku, co będzie bliskie maksymalnemu poziomowi wyznaczonego przez KNF” - napisano w komunikacie PAP.


Przy obecnym poziomie to nadal 12 proc. stopy dywidendy więc bardzo atrakcyjnie i pod to dodatkowo może chcieć grać rynek. Pytanie jak na wyniki grupy będą oddziaływać wyniki banków, choć zagrożenie kredytami CHF wydaje się małe biorąc pod uwagę jakie wchodzą w skład grupy czyli Pekao i Alior. Obok GPW więc i PZU zaczyna wyglądać sensownie ze spółek państwowych pod kątem dywidend na kolejne lata.

Było sporo informacji ze spółek w portfelu dot. dywidend:

ACP - www.stockwatch.pl/wiadomosci/a...

Cytat:
W samym IV kwartale Asseco Poland odnotowało 134,2 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2020 r. wobec 83,8 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł z 260 mln zł do 362,5 mln zł, a EBITDA poprawiła się r/r o 27 proc. i wyniosła 548,6 mln zł. Na poziomie przychodów ze sprzedaży wynik okazał się o 19 proc. lepszy niż przed rokiem i wyniósł 3,48 mld zł.


W całym 2020 r. grupa Asseco miała 401,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. To wynik o 25 proc. lepszy niż rok wcześniej.
Przychody ze sprzedaży wzrosły 14 proc. do 12,2 mld zł.

– Zysk operacyjny EBIT w 2020 roku wyniósł 1 215,4 mln zł wobec 974,6 mln zł w poprzednim roku i był wyższy we wszystkich segmentach działalności Asseco. W segmencie Asseco Poland zysk operacyjny wzrósł o 40,3 proc., w segmencie Formula Systems o 30 proc., a w segmencie Asseco International o 11,7 proc. W 2020 roku skonsolidowana marża zysku EBITDA wynosiła 15,8 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.) , a marża zysku operacyjnego 10 proc. (wzrost o 0,9 pkt proc.). Marża zysku netto wyniosła 7,1 proc. wobec 6,6 proc. przed rokiem – czytamy w raporcie.


Cytat:
Przy okazji publikacji wyników zarząd Asseco Poland przedstawił rekomendację dywidendy. Spółka chce, aby do akcjonariuszy trafiło rekordowe 258 mln zł, czyli 3,11 zł na akcję. Przy obecnym kursie daje to stopę dywidendy w okolicach 4,5 proc. Ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku i wypłaty dywidendy podejmą akcjonariusze na walnym.


Wyniki za 2020 okazały się bardzo mocne, co dziwne kurs kompletnie tego nie dyskontuje. Czy to okazja? Dla mnie stopa div wyniesie 4,47%, oczywiście mogłoby być więcej (np ponad 5%) ale też nie jest źle. Firma nadal zwiększa dywidendy, obecna wypłata to 64% zysku netto więc jest dobrze. Gdyby proporcje z 2020 zostały zachowane w 2021 mielibyśmy blisko 0,5 mld zysku netto i ok. 3,85 zł dywidendy (5,5% div yield). Mimo iż obecnie w portfelu pozycja jest na minimalnym minusie (-2,41%) nie widzę żadnego powodu by coś z nią robić.

LEN -
Cytat:
25.03.2021, Warszawa (PAP) - Zarząd Lena Lighting zarekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w wysokości 0,30 zł na akcję za 2020 rok - podała spółka w komunikacie.

"Na chwilę obecną wypłata dywidendy nie zakłóci działalności finansowej spółki, a sytuacja finansowa spółki pozwala na przeprowadzenie przez zarząd programu inwestycyjnego zawartego w budżecie wewnętrznym oraz sfinansowanie bieżącej działalności spółki bez zakłóceń" - napisano w komunikacie.

W ocenie zarządu, ze względu na dużą ilość zmiennych i niewiadomych trudno oszacować realny wpływ COVID-19 na funkcjonowanie, sytuację finansową i wyniki spółki w najbliższym okresie.

"Zarząd monitoruje sytuację i na bieżąco dostosowuje działania do dynamicznie zmieniającego się otoczenia. W przypadku wystąpienia zagrożeń mogących mieć wpływ na sytuację finansową spółki i realizację programu inwestycyjnego zarząd przekaże w tym zakresie informacje do rady nadzorczej w celu zmiany rekomendacji dla Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy" - podała spółka.

Za 2019 rok spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 0,30 zł na akcję. (PAP Biznes)


Liczyłem na nieco wyższą dywidendę za 2020 rok i chyba podobnie rynek bo dziś decyzja spotkała się z negatywną reakcja na kursie. 0,30 zł to jednak nadal 6,19% stopy dywidendy dla mnie (kupno przy 4,84 zł) więc nadal całkiem nieźle. Spodziewam się że na kursie będzie trwała konsolidacja w okolicach 5 zł, chyba że wyniki za 1Q21 zaskoczą rynek pozytywnie.

TOA:

Cytat:
W 2020r. przychody ze sprzedaży wyniosły 542 112tys. zł i były wyższe o 23,2% od przychodów osiągniętych w 2019r. Wyższy zysk brutto ze sprzedaży o 30 812tys. zł (tj.19,5%) w 2020r. w porównaniu do 2019r. był spowodowany głównie wyższym poziomem sprzedaży o 85 480tys. zł w Jednostce Dominującej. Zysk na działalności operacyjnej był wyższy o 23917tys. zł w porównaniu do2019r.Zysk netto w 2020r. zwiększył się o 20114 tys. zł, tj. o 44,9% w porównaniu z 2019r., do poziomu 64939tys.


Wyniki za 4Q jak i cały 2020 rok są bardzo mocne i tu spodziewam się dywidendy nawet granicach 0,7 zł na akcję co oznaczałoby 10% stopy dywidendy przy obecnym kursie.

GPW
Tu również były wyniki za 2020 rok, wynik netto na poziomie 151 mln zł to wzrost o 26% rdr więc wypłata dywidendy na zapowiedzianym poziomie 2,50 zł na akcję wydaje się niezagrożona (może nawet będzie pozytywna niespodzianka w postaci podniesienia tej kwoty). Dla mnie oznacza to 6,49% . Dla chcących obecnie kupować już tak atrakcyjnie nie jest (5,45% div yield) choć nadal powyżej "standardu" dla spółek dywidendowych czyli 5 procent.


Omówienie wyników portfela za pierwszy rok prowadzenia będzie po świętach (ok 05-11.04).

Cytat:
Wycofuję się z konkursu. Jestem hazardzistą. Moje spekulacje nie były poparte żadną wiedzą czy analizą. Przepraszam tych co czytali moje wpisy.


W takim razie Twoje miejsce zajmuje pierwszy rezerwowy czyli Amol. Od razu pytanie czy pozostawia obecnie wybraną spółkę (Izolacja Jarocin) czy też zamienia ją na inną (w ramach pierwszego wyboru).

Notowanie portfela konkursowego 02.03.2021

Po dwóch miesiącach rywalizacji portfel notuje dwucyfrową stopę zwrotu (+10,82%), idąc praktycznie "łeb w łeb" z indeksami małych (sWIG80 +11,29%) i średnich (mWIG40 +9,84%) spółek oraz bijąc wyraźnie WIG (+2,23%).


kliknij, aby powiększyć


Na tle funduszy nie mamy się raczej czego wstydzić, portfel znajduje się tuż za liderami zestawienia. Jako ciekawostkę dodam że najgorsze fundusze akcyjne zanotowały na takim rynku nawet minimalne (ok. 1%) straty.


kliknij, aby powiększyć


Ciekawostką jest wysoka pozycja funduszy AGIO (prawdopodobnie jeden walor "zrobił robotę" dla 3 funduszy firmy) wysoka pozycja Quercusa raczej nie dziwi, zabrakło natomiast wysoko w zestawieniu funduszu na małe i średnie spółki od Skarbca (+4,88% - podejrzewam z racji iż mają ekspozycję na CD Projekt w wysokości 9,2% portfela)

Klasyfikacja generalna:

1. gandalfp (MDP, AVE) 9 120,23 zł, +82,41%
2. kamilcia (AGT, ATT) 7 690,37 zł +53,80%
3. Ancymon (AST) 7 584,89 zł +52,42%
4. albundy (ACT) 7 295,09 zł +46,58%
5. dekoza (MAB) 7 265,93 zł +46,35%
==================================
6. orzech (ZUK,RLP) 6 911,16 zł +38,22%
7. martea7 (MLS) 6 75833 zł +37,53%


Znakomity powrót do konkursu zaliczył gandalfp, który wyraźnie prowadzi w stawce po udanych inwestycjach w NewConnectowe spółki: Medcamp i Advertigo. W czołówce widać też siłę ukraińskich spółek (Agroton, Astarta). Różnice nadal nie są duże dlatego spodziewam się, że w kolejnym notowaniu za ok. miesiąc mogą być spore przetasowania.

Cytat:
Co myslisz o PZU do IKZE pod katem dywidendy?


Cześć,

Spółka państwowa więc nie chciałbym po raz setny rozwijać co o tym myślę ;) Pomijając ten fakt spółka jest zależna od KNF w kwestii:


Cytat:

– Zgodnie z zaleceniem nadzorcy, nie wypłaciliśmy dywidendy w roku 2020. Zysk w 2019 rok został w całości przeznaczony na kapitał, co w naturalny sposób obniża ROE, przy braku istotnego wzrostu skali biznesu ze względu na pandemię. Zatrzymanie zysków doprowadziło do wzrostów wskaźników wypłacalności dla Grupy PZU, PZU oraz PZU Życie do poziomów niespotykanych w Europie – powiedziała prezes podczas konferencji online.

– W mojej ocenie, są to poziomy bardzo bezpieczne – również w kontekście niepewności związanej z pandemią i poziomy, które pozwalają myśleć o wypłacie dywidendy za rok 2020. Oczywiście, jeżeli taka ocena będzie zbieżna również z oceną tej sytuacji przez Komisję Nadzoru Finansowego i jeśli otrzymamy na to zezwolenie- dodała Kozłowska-Chyła.


Cytat:
Jednostkowy współczynnik wypłacalności dla PZU wyniósł 289 proc. na koniec II kw. br. wobec 283 proc. na koniec I kw. 2020 br., zaś dla PZU Życie wyniósł 392 proc. wobec 414 proc. na koniec I kw. 2020.

Wskaźnik wypłacalności II dla Grupy PZU wyniósł 258% na koniec czerwca wobec 256 proc. na koniec marca br.

Polityka dywidendowa PZU zakłada wypłatę pomiędzy 50 proc. a 100 proc. zysku. W zależności od potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem organicznym i realizacją celów strategicznych w zakresie fuzji i przejęć, do akcjonariuszy może trafiać do 100 proc. rocznych zysków w formie dywidend, nie mniej jednak niż 50 proc.


Wynik netto po 3Q to 1,4 mld zł, myślę że bezpiecznie można założyć okolice 2 mld zł zysku netto za 2020. Wskaźniki wypłacalności są bardzo wysokie przez zatrzymanie zysków w 2019 (choć też były odpisy na Aliora i Pekao) KNF zezwoli na wypłatę 50% div z zysku za 2020 To oznacza ok. 3,8% div yieldu. Nieźle, choć nie porywająco. W przeszłości dywidendy ze spółki kwotowo kształtowały się w granicach 6% choć trzeba zauważyć że dość mocno "falowały" - nie ma tu stałego wzrostowego trendu. Bonusem może być tu div z zysku z 2019 (2,7 mld) czyli w sumie dywidenda mogła by sięgnąć kwotowo nawet 4,00 zł, a to już 12,7% div yield - trzeba jednak pamiętać że taka ekstra wypłata będzie one offem.

Temat do rozważenia, bo pod taką jednorazową dywidendę może chcieć rosnąć rynek, są jednak oczywiście ryzyka postaci KNFu czy kwestii ile div z zysku z 2019 zostanie wypłacone.

Cytat:
Witajcie. Nazywam się Ula i pamiętam czasy, kiedy na stronie głównej StockWatch było zdjęcie autora (jeśli mówię źle, poprawcie mnie)


Cześć,

To jakiejś bardzo stare czasy musiałby być, bo mimo "paru lat" stażu na forum nie kojarzę zupełnie tego.

Cytat:

Otworzyłam sobie IKE i w połowie każdego miesiąca, będę kupowała spółki, które są najwyżej w rankingu za 1000 zł (według jego wytycznych), do czasu, aż zbuduję portfel 30 spółek.


Jak widzę to jest konto prawdopodobnie w BOŚiu, więc masz tam prowizję minimalną 5 zł od zlecenia i 0,38% ogólnie. Przy kwocie 1000 zł płacąc 5 zł to jednak nie 0,38% (bo to byłoby 3,8 zł) a 0,50%. Różnica może nie wygląda na dużą, ale w długim terminie się zemści i obniży wyniki portfela. Dlatego mz lepiej aby spółki w portfelu miały wagi po 1500 zł - wtedy prowizja wyniesie faktycznie 0,38% bo kwotowo zapłacisz od zlecenia 5,70 zł (więc powyżej kwoty minimalnej)

LVC znam i od lat jestem pod wrażeniem tego jak prowadzą biznes i jak niski mają wskaźnik churn. Więc wybór jak najbardziej ciekawy, już abstrahując od tego co wychodzi ze strategii Greenblatta. Przy okazji to Cię może zainteresować w temacie: 10-procent-rocznie.blogspot.co...

Powodzenia thumbright

Portfel dywidendowy IKZE notowanie 24.02.2021


kliknij, aby powiększyć


Nowy limit IKZE w całości już zainwestowałem.

Było trochę zmian w portfel w ostatnich dniach. Przede wszystkim kupiłem nową pozycję w postaci akcji Leny (po 4,82 zł). Zakładam że spółka wypłaci wyższą dywidendę niż w zeszłym roku (0,3 zł na akcję) więc stopa dywidendy będzie całkiem atrakcyjna. Walor od lat jest postrzegany jako dywidendowy, do tego mamy na nim od niedawna mocny trend wzrostowy.

Zakupiłem też akcje ACP (18 szt, po 67,30 zł), i GPW po 45,90 zł - 29 szt. Biorąc pod uwagę ostatnie spadki dałoby się kupić nieco taniej, ale nie zawsze ma się tyle cierpliwości ;) (choć pomagają w tym zlecenia oczekujące - wystawiamy i liczymy że w końcu wpadnie).

Tym samym mam już uzupełnione pozycje na ACP, GPW i TOA. Docelowo w przyszłości będę chciał dokupić kolejny pakiet akcji LEN i być może kolejną spółkę, ale to już za prawdopodobnie nowy limit IKZE w 2022 roku.Obecne spółki w portfelu nie dają powodów do sprzedaży (bo są albo w trendach wzrostowych albo konsolidacjach, wypłaty dywidend również zapowiadają się z ich strony na bardzo prawdopodobne). więc pozostaje trzymać i czekać ;).

krzyche napisał(a):
Zgadzam się z kolegą flesz. To trochę bez sensu, że osoby z listy rezerwowej wybierając spółkę blokują ją użytkownikom z listy podstawowej. Przy większej liczbie rezerwowych, może być tak, że podstawowi nie będą mieli w czym wybierać.
Powinno być tak:
Rezerwowy wybiera spółkę. Nie rzutuje to na podstawowych graczy - mogą nadal wybierać te spółki. W momencie zwolnienia się miejsca rezerwowy z automatu dostaje zwolniony portfel i może wybrać czy zostaje przy tym co było czy sprzedaje zamieniając na wskazaną wcześniej spółkę (jeśli nadal nie jest przez nikogo w międzyczasie wybrana) - jeśli jest to może bezkarnie zmienić spółkę na dowolną inną (oczywiście niezajętą).


W odpowiedzi na dyskusję uczestników zmodyfikowałem nieco regulamin:

Cytat:


8a. Osoby z listy rezerwowej nie rezerwują spółek do zakupu.


Tak więc osoby na liście rezerwowej nie "blokują" już spółek innym do zakupu. Aktualizacja portfela będzie na dniach, podsumowanie po zakończeniu lutego.

Witam :)

Kroniki inwestorki dawno na forum nie było, więc z tym większą uwagą będę śledził temat.

Cytat:

stawiam dopiero swoje pierwsze kroki na GPW zaczęłam, a jakże, w roku 2020. Do tej pory działałam dość chaotycznie, popełniając klasyczne błędy typowego leszcza (łącznie z uleganiem wszelkiej maści naganiaczom, na forach finansowych). Inwestowałam w przypadkowe spółki bez analizy momentu wejścia i ich kondycji fundamentalnej.


Na początku raczej każdy popełniał takie błędy. Pamiętam jak zaczynałem, że czytałem forum parkietu i próbowałem cokolwiek z tego bełkotu wywnioskować (obecnie podobne jest na bankierze). Jako zwierzęta stadne niestety jesteśmy bardzo podatni na wpływy innych co media, rządzący czy też nawet inni próbują wykorzystać. Dla inwestora oparcie się wpływom otoczenia to jedna z najtrudniejszych umiejętności do zdobycia. W końcu gdy rynek spada, a nagłówki krzyczą o krachu trzeba mieć naprawdę wielką odporność by kupować...

Cytat:
Największym problemem dla mnie są towarzyszące inwestowaniu emocje i w związku z tym walczę z overtradingiem- zbyt często zawieram transakcje.


Również w pierwszych latach swojej przygody z GPW z tym walczyłem - pomogło prowadzenie dziennika na myfundzie transakcji jak i uświadomienie sobie ile płacę prowizji. Warto też analizować ok. raz na pół roku wykonane transakcje. Jak zrozumiemy że np. niepotrzebnie kupowaliśmy/sprzedawaliśmy to można overtrading zwalczyć.

Cytat:
W 2021 zamierzam rozsądniej podchodzic do zakupów i nie pozbywać się za szybko zyskownych pozycji. Założyłam swoją kronikę aby uporządkować swój portfel i mieć większą motywację do trzymania się swoich założeń. Zaczęłam także w celach edukacyjnych subskrybować portfel CFR (mam w portfelu 2 spółki X i Y, które są też w portfelu CFR więc nie będę podawała tu ich nazw). W portfelu posiadam obecnie następujące pozycje:


Dziękuję za zaufanie :) W kwestii spółek z CFR jedynie zwracam uwagę na to, żeby kontrolować ryzyko i nie przesadzać z ceną zakupu, bo wysokie wejście może prowadzić do straty mimo iż w portfelu pozycja np. wyleci na break even czy małym plusie.

Spółki ciekawe, poza CDR (choć widzę że wyleciał). O 11B pisałem w CFR co myślę ;), dobrze że są SLe, bo to pozwala nie hodować strat. Pozostaje jednie hodować zyski a nie wyrywać ich zbyt szybko ;)

Cytat:
W najbliższym czasie zamierzam zmniejszyć wartość do poziomu 20000-25000zł, gdyż zarządzanie portfelem o obecnej wartości za bardzo angażuje mnie emocjonalnie.


Jeśli wahania portfela są nie do zaakceptowania to oczywiście dobra decyzja. Przy okazji warto skupiać się na procentach zysku/straty a nie kwotach. To wynika z tego, że kwoty bardzo łatwo księgujemy mentalnie i już "wydajemy" w głowie - a procenty są dla mózgu bardziej abstrakcyjne i nie powodują takiego obciążenia psychicznego.

Cytat:
Tak, Kuba thumbright Zapewne masz rację, bo wiele osób mi to mówi, jednak mam taki charakter, że trudno mi wysiedzieć nie robiąc żadnych ruchów - stąd te kontrakty jako zaspokojenie potrzeby choć małej adrenaliny (szczególnie w czasach kiedy nie mogę pojeździć ani na motocyklu, ani nartach puke_l ). Ryzykuję tu bardzo mały % portfela i mam threshold, kiedy powiem „stop” na ten rok - identycznie było w zeszłym roku, gdzie też podejmowałem takie karkołomne próby.

Zapomniałem napisać, że wczoraj wziąłem 9 szt. L FLTS po około 39.6 zł - z celem TP przy górnej bandzie ok. 44-45 zł.

Pozdrowienia,
q


Giełda dla adrenaliny? Moim zdaniem nie warto, prędzej kortyzol skoczy, a i konto się może skurczyć od takiej zabawy ;) Sam przez lata miałem problemy z overtradingiem - pomogło dopiero unaocznienie sobie problemu w statystykach oraz przeliczeniu ile mnie to kosztowało. Im mniej transakcji tym najczęściej mniej błędów. A jeśli jest niespożyta energia można ją wykorzystać na własną korzyść w postaci nauki nowych umiejętności/nowego hobby kompletnie niezwiązanego z GPW...

A wynik całkiem zacny na tych futach, gratki - uważaj jednak na ryzyko. Najczęściej konta są czyszczone po udanej serii - wtedy uwaga umyka i jeden duży ruch na przesadzonej pozycji albo jeszcze uśrednianej w dół kończy się ciężką stratą.

Cytat:
Wtedy wychodzi na to że rezerwowy przejmując portfel z automatu sprzedaje spółkę poprzednika (być może w fatalnym momencie) i kupuje swoją ? Bo w innym wypadku ma możliwość posiadania dwóch przez czas aż się zdecyduje którą posiadał w dniu przejęcia? Jeden rezerwowy chyba nie podał jeszcze typu, wulatuje z listy rezerwowej ? Czas na podanie był do 14 stycznia.
Flesz przejął portfel razem z typem i dopiero potem wybierał. Tak jaest chyba bardziej o.k. bo nie blokuje spółek.
Moim zdaniem rezerwa to rezerwa.


Założeniem moim było aby osoba wchodząca ze rezerwy miała od razu wybraną spółkę i dlatego zezwoliłem rezerwowym na zapisywanie sobie spółek do zakupu. Ale możemy zrobić tak, że osoba wchodząca z rezerwy będzie przejmowała aktualną spółkę jaką miała zastępowana i tylko jeśli będzie chciała to zmieni na inną. Kwestia do rozważenia nadal.


Portfel jest zaktualizowany i już można go podejrzeć tutaj: www.stockwatch.pl/portfele/por...

Tradycyjnie prośba o sprawdzenie czy nie ma błędów.

flesz napisał(a):
czy spółka wybrana przez kogoś z listy rezerwowej jest zablokowana do zakupu?


Tak, jest zarezerwowana i też z automatu wchodzi do konkursu gdy ta osoba przejmie miejsce w konkursie (chyba że zdecyduje o zmianie).

Cytat:
@Wojetek pewnie umknęło, mam przypisaną MPL VERBUM, nie wiem czy pamiętasz ale prosiłem o zmianę na Stąporków, jeśli to możliwe to poproszę o tą zmianę, jeśli nie to trudno i niech zostanie jak jest by nie komplikować


Poprawione

Wszyscy uczestnicy mają wpisane spółki w pierwszym poście. Jeśli jest druga spółka po / tzn że była sprzedaż i zakup nowej (to głównie informacja dla mnie). Teraz czas na najgorszą dla mnie część konkursu czyli masowe wklepanie wszystkich 50 (dokładnie 52 Eh? ) transakcji. Zajmie mi to minimum kilka dni, więc prośba o cierpliwość - wszystko będzie wpisane jak trzeba z odpowiednia datą wsteczną (w większości 04.01.21).

Cytat:
Mam pytanie ogólne, a ponieważ zauwazyłem,że tu coś się dzieje więc liczę na odpowiedż. Poprosiłem zakładką o omówienie NTT kilka dni temu i cisza. Czy dostanę odpowiedż, jaka jest norma? Na innej płatnej platformie dostałem odp. na drugi dzień, więc sprawa nieaktualna co do tej spólki, ale potrzebuje wiedzę na przyszłość.


Odpowiednim miejscem dla takich pytań jest: www.stockwatch.pl/forum/tematy...

Jeśli kliknąłeś w wątku "poproś o nową analizę" to pewnie analityk się tym zajmie i omówi wyniki kwartalne w ciągu kilku-kilkunastu dni. Zwróć uwagę jak wyglądają analizy wyników w strefie premium. Jeśli jakaś płatna platforma robi podobne w ciągu jednego dnia chętnie też się dowiem która to jestWhistle

@Morasek

Lepiej zapytać na forum portfela - na wątkach spółek nie jestem tak częstym gościem ;) Zajrzyj do aktualizacji biuletynu #182 dziś.

W tym roku w konkursie wypróbuję nieco inne podejście - mocno pasywne. Dotąd z reguły w ramach konkursu dość ostro handlowałem, do tego stopnia, że zabrakło mi wyborów (8 spółek) w poprzedniej edycji i zostałem na BMX, które nie skorzystało z listopadowych i grudniowych wzrostów. Dlatego tym razem chciałbym mieć góra 2-3 spółki przez cały rok, a może uda się "dojechać" do końca na jednej - co wielokrotnie było wygrywającą nagrody TOP5 strategią w konkursie SW. Pasywniejsze podejście też jest pokłosiem mniejszej ilości wolnego czasu Whistle

Mój wybór to Starward Industries (STA). Powód?

w. dzienny

kliknij, aby powiększyć


Na kursie zbyt wiele się nie dzieje, choc na plus wybicie oporu na 116,65 zł. W dłuższy terminie trwa konsolidacja, do tego "straszy" wysoka wycena z debiutu. Gram tu fundamentalnie pod premierę Niezwyciężonego, która w roku Lema raczej musi mieć miejsce. W zeszłym roku na OML takie podejście i ustawienie się pod premierę Ghostrunnera dało 100% zysku, a gdybym trzymał wystarczająco długo akcje do zrobienia był ok 1000% zysku (z 1,29 zł za które kupiłem na 13-14 zł było to możliwe w październiku przed premierą) co nawet dałoby wygraną mimo kosmicznego poziomu edycji 2020 (586% zwycięzców!).

Osobom kopiującym mój ruch (bo wiem, że w przypadku OML czy BMX takie były) zwracam uwagę, że to ryzykowne zagranie pod konkurs i na dłuższy termin (premiera gry pewnie będzie w Q421) więc nawet obsunięcie po drodze o 20-30% jest realne (na co sobie nie pozwalam w portfelu CFR). Jeśli kogoś to mocno interesuje to na STA mam realną pozycję (bardzo małą).

Cytat:
@Wojetek
Na której sesji będą kupowane walory?


Kupowane są na pierwszej możliwej więc większość wejdzie z cenami z 04.01.2021.

Cytat:
Czesc Mam trzy pytania:
Do 14.01 mamy wybrac 1 spolke, a do 28.01 druga?
Druga spolke mozna rezerwowac od 15.01?
Jesli konkursowicz sprzeda spolke to inny moze ja kupic?

Wydaje mi sie ze znam odpowiedzi, ale lubie miec pewnosc


Cześć,

1) Tak, do 14.01 każdy wybiera pierwszą spółkę do portfela z uzasadnieniem
2) Drugiej spółki nie rezerwujemy - jeśli się sprzeda pierwszą to ma się 14 dni na podanie nowej (czyli tyle można pozostawać na gotówce) z uzasadnieniem
3) Tak, jeśli jest wolna to inny uczestnik może ją wybrać.

robkob napisał(a):
Nie ja prowadzę ten konkurs Asiu, ale obawiam się, że troszkę późno już.

Wojetek napisał(a):
Lista zaktualizowana. Na tą chwilę zapisy są zamknięte, mamy 4 rezerwowych.


Owszem, lista jest już zamknięta, Wpisałem na rezerwę pod numerem 5. Flesz z rezerwy konkurs wygrał więc kto wie ;)

Xavy napisał(a):
Wojtku, dziękuję za odpowiedź na pytanie o Asbis - portfel dywidendowy prowadzę w ramach IKZE, więc na szczęście odpadają komplikacje w postaci odprowadzania podatku od dywidendy od zagranicznej spółki.
Jaki poziom cenowy byłby właściwy w długoterminowe wejście w tę spółkę?


Trochę po czasie ;), ale patrząc na wykres z dzisiejszej perspektywy po mocnych wzrostach już tak pod div świetnie to nie wygląda. Ale cofniecie się notowan do 7,20-7,30 zł można by uznać za okazję na dołączenie do tego trendu.

Cytat:
Cześć,

pozwolę sobie wrócić do 1go postu "dividendowego" z początku 04.2020.

Wyliczenia dla Autogaz - może się mylę - ale ilość akcji z 126 zrobiła się 312 nagłe i to jest powód stopy zwrotu na poziomie 60% śr-rocznie, w sumie cena się aż tak nie zmienia.
Jeśli mam rację to pewnie jakiś błąd fomuły, jak nie to sorki.

Ale ja nie o tym chciałem: zastanawiam się jak wyliczony jest "zysk na sell". Skąd się bierze te 13k?

PS
nie wiem, czy uda mi sie poprawnie wrzucić skrina :)


Cześć, rzeczywiście tam wkradł się w błąd i zawyżył stopę zwrotu z ACG.

Wszyscy robią podsumowania roczne portfela i podobnie ja zrobiłem w przypadku CFR (wyniki tu: www.stockwatch.pl/wiadomosci/p... , w skrócie +31,35 proc. w 2020). W przypadku portfela dywidendowego większe podsumowanie chciałbym zrobić po roku jego prowadzenia czyli w marcu, jednak najwyższy czas na aktualizację szczególnie, że zaszły małe zmiany:

Portfel dywidendowy IKZE notowanie 12.01.2021


kliknij, aby powiększyć


Czy 9% to dużo czy mało na przestrzeni 8 miesięcy? Na tle strategii technicznych/fundamentalnych o większej rotacji z pewnością niewiele, bo w tym czasie "pakując pod korek" spółki covidowe a następnie te które straciły na pandemii w październiku można było zgarnąć i trzycyfrową stopę zwrotu. Jak pisałem jednak od aktywnych działań jest CFR a w portfelu dywidendowym cel jest troche inny, bo zakładam wysoką jednocyfrową stopę zwrotu rocznie (i to w sumie się dzieje), natomiast kluczowym jest aby z dywidend spłaciły mi się możliwie jak najszybciej posiadane akcje (przez co zakładam reinwestowanie w nie środków z div i nowych dla poprawy efektywności z prowizjami).

23.11 Toya wypłaciła mi 132 zł dywidendy. Z dokupieniem akcji musiałem czekać na nowy limit wpłat na IKZE
05.01.2021 wpłaciłem nowe 6 310.80 zł na IKZE (max limit środków). Tu od razu odpowiedź, jest w DMach problem z wpłatą wyższego limitu dla przedsiębiorców (9466,20 zł.) więc wpłaciłem w tym roku niższy. Zobaczymy jak sytuacja się w tym temacie rozwinie w przyszłości.
11.01.2021 Kupiłem 310 szt. Toya (TOA) po 6,44 zł.

Tym samym mam 4458 zł wolnej gotówki oraz trzy pozycje akcyjne. Zakładam, że ACP, TOA i GPW wypłacą i w 2021 dywidendy więc muszę liczyć minimum po 1000 zł na dopłacenie do nich, aby razem z dywidendami obniżyć do minimum koszt prowizyjny tych pozycji. To oznacza, że zostaje mi realnie 1458 zł na jeszcze jeden ruch w postaci zakupu czwartej spółki dywidendowej do portfela, najlepiej przed wypłatą przez nią div.

Wśród moich faworytów są PCC Rokita, Lena, Ferro, Ambra, Newag i Eurotel. Możliwe, że w drodze analizy zwrócę uwagę na jeszcze jakiś inny podmiot. Podsumowanie roczne pozycji (i ile już spłaciło się z div oraz co w temacie ich dywidend za 2021) na początku kwietnia 2021.

Cytat:
Wykres analizuje w następujący sposób. Trend wyraźnie wzrostowy, RSI trend malejący, co pozwala mi wierzyć że to jeszcze nie czas na korektę. Kolejny punkt przebicie to 30,75 - czyli najwyższa cena od marca 2020, punkt oporu według mnie to 28,5. Wnioskuje że cena powinna jeszcze trochę urosnąć i są szanse że przebije trend wzrostowy do góry, na co bardzo liczę.


Tak jak napisał robkob - to jest dywergencja RSI z kursem i w tym przypadku jest to negatywny sygnał, bo oscylator nie potwierdza wzrostu kursu. Na wykresie dziennym trochę zamazuje obraz wielkość RSI (wygląda jakby spadek był bardzo duży). W kwestii AT to co wykreśliłeś na kursie spełnia założenia klina wzrostowego comparic.pl/klin-wzrostowy-i-s... i to również najbardziej pozytywny sygnał nie jest ;), dlatego moim zdaniem pojawienie się korekty spadkowej na kursie EAT jest bardzo prawdopodobne niebawem.

Cytat:

Planuję w najbliższym czasie wykupić dostęp na tej stronie - tutaj też prośba o poradę od czego zacząć, czy Portfel Cztery Fazy Rynku czy dostęp Premium. Myślę że Portfel będzie lepszy, ponieważ sam dostęp do raportów i analiz bez umiejętności wykorzystania tego w praktyce może przynieś mniej satysfakcjonujący skutek, ale poprawcie mnie jeśli się mylę. Nie wykluczam zakupu obydwu ale najpierw chciałbym sprawdzić jedną z tych opcji. Prośba również o komentarze, wyjaśnienie gdzie i co jeszcze powinienem przemyśleć pod kątem obecnie wybranych spółek. Jeśli ktoś uważa że któraś spółka jest mega tragicznym wyborem to będzie wdzięczny o podpowiedź dlaczego, przemyślę i pewnie szybciej zareaguje zanim stracę pieniądze.


Jako prowadzący CFR mogę jedynie dodać, że pokazuję to co robię na rynku od wielu lat i na realnych przykładach swoją strategię, która daje całkiem niezłe efekty patrząc na stopy zwrotu ;) Jeśli ktoś nie posiada własnej strategii albo ma tylko ta niezbyt działa to podejrzenie tego co robię w portfelu czy też porównanie ze swoimi przemyśleniami myślę, że może mu pomóc. Zaznaczam, jednak że ja skupiam się głównie na AT a fundamenty są uzupełnieniem (choć też pojawiają się dot. nich wpisy).

W przypadku SW Premium koledzy skupiają się na analizach fundamentalnych (krewa robi też AT na życzenie danych spółek) więc jak ktoś ma już własną strategię a potrzebuje właśnie analiz obserwowanych/posiadanych spółek czy też narzędzi liczących wskaźniki itd to powinien się skupić na tej usłudze.

Najlepiej mieć oczywiście obie, bo moim zdaniem się uzupełniają, a dodatkowo mając jedną ma się rabat na zakup drugiejBoo hoo!

Spółki masz całkiem ciekawie dobrane - nie wziąłbym z tego jedynie TEN gdyż nie spełnia założeń mojej strategii. Nie wiem jak wysoko kupowałeś KTY, DOM, czy NEU - na nich trendy są bardzo zaawansowane - choć niewykluczone że będą jeszcze całkiem długo trwać. Błędem moim zdaniem jest ponad 50 proc. udział EAT. To w pewnym momencie zrodzi problemy, bo gdy spółka się cofnie/zmieni trend załamie cały portfel. Rozumiem, że perspektywa wysokiej stopy zwrotu z dobrze dobranego waloru jest kusząca, ale moim zdaniem nie powinno się mieć ponad 50 proc. portfela w jednym walorze.

Salmantino napisał(a):
Wróżka Zębuszka chciał zamówić Izostal ktory ja wcześniej wziąłem. Znamy się, nie sądziłem że weźmie udział w konkursie i podałem typ który de facto jest jego. Aby być uczciwym wobec kolegi proszę o zamianę - oddaje Izostal. W zamian za to proszę o zakup Tbull. Uzasadnienie: bardzo niskie wskaźniki c/z i c/wk jak na branże gaming. Lada moment w styczniu umowa na robienie gier z Ekipą (znany YouTuber generujący miliony wyświetleń). List intencyjny był podpisany w grudniu. Kwestię wyjątkowej zamiany z kolegą Wróżka Zębuszka skonsultowałem z Wojetek
Pozdrawiam wszystkich.


Temat skonsultowany i będzie zamienione. W przyszłym tygodniu będę aktualizował portfel (już jest założony) i nanosił pierwsze transakcje. Trzymamy się terminu wyboru pierwszej spółki do 14.01.2021, więc został jeszcze tydzień.

@mko13

Odpowiedziałem Ci na te pytania już na PW 06.01.2020 ale mogę i tu powtórzyć:

1) Tylko polskie akcje i kontrakty na akcje (pozycje krótkie). Z reguły akcji jest znacznie więcej niż pozycji na krótkich kontraktach

2) Jeśli chce się kopiować ruchy z portfela wystarczy dowolne konto maklerskie + ew. na kontrakty podpisany aneks do umowy z DM na derywaty. Nie ma znaczenia natomiast platforma, bo portfel nie jest przypięty do żadnego software'u

3) Zmiany w portfelu są najczęściej kilka razy w miesiącu, same pozycje trzymam z reguły max do roku, najczęściej 3-9 miesięcy, chyba że trend jest bardzo mocny to dłużej. Oczywiście jeśli wybity jest stop loss pozycja wypada szybciej.

Sprawozdania z tego co robiłem można podejrzeć tu:
www.stockwatch.pl/wiadomosci/z...
i np.
www.stockwatch.pl/wiadomosci/p...

Niebawem będzie podsumowanie za 2020 w ramach artykułu.

Cytat:
@Wojetek mała prośba, wpisałem jako swoją spółkę do portfela MPL Verbum, ale mimo tego że uważam iż może być tutaj w tym roku dobrze, to przeraża mnie jednak płynność...
a w zasadzie jej brak...
Więc skoro jeśli jeszcze troszkę do startu i zakupów to przed rozpoczęciem zabawy poprosiłbym jednak o zmianę i zakup spółki STĄPORKÓW
W uzasadnieniu napiszę, że widać poprawę wyników w ostatnim czasie, te mogą dalej postępować i technicznie spółka po ostatnich wzrostach została przeceniona więc może czas na małe ruchy w górę.
dziękuję i przepraszam za ten mały kłopot;)


Ok - kwestia tylko porządkowa, że w temacie konkursu 2021 piszemy tu: www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

Zmianę oczywiście naniosę, wpisanie mi wszystkich spółek z reguły zajmuje minimum kilka dni więc proszę się spodziewać gotowej tabeli w granicach 11-13 stycznia. Oczywiście wpisane spółki będą zakupione z ceną z 04.01.21 czy inna odpowiadającą regułom portfela.

flesz napisał(a):
Cieszę się, że udało mi się wygrać ten świetny konkurs. Co do nagrody - proszę jakoś podzielić moją z @mysiauek, bo ja tylko dopiąłem ostatni guzik :)

Porównując się do funduszy mamy jednak ułatwione zadanie, zarządzający nie kupują za 5 tys i nie tylko 1 spółkę :)

Może zwiększenie budżetu do powiedzmy 100 tys na gracza byłoby krokiem w stronę większego urealnienia zabawy?


Na obecną chwilę mamy 50 uczestników konkursu - spółek z obrotem na poziomie 100k i więcej jest ok 100-120 na rynku, więc wybór automatycznie bardzo by się zacieśnił, ew wchodziłyby z dużym poślizgiem do portfela. Dlatego na pewno w 2021 pozostaniemy przy obecnym wymogu płynności na poziomie 5000 zł. Poza tym o ile faktycznie mamy przewagę na tym polu, to zarządzający w funduszu nie ma 49 innych inwestorów którzy też mu kupują spółki ;). Dlatego o ile osiągnięcie indywidualnie wyższej stopy od funduszy to nie jest jakiejś wielkie osiągnięcie, to gdy mówimy o portfelu złożonym z tak dużej liczby osób o całkowicie odmiennych strategiach to już coś.

W kwestii spółek zagranicznych - póki co temat odpada z prozaicznego powodu - potrzebny byłby dostawca notowań na dużą liczbę rynków by się to wygodnie śledziło. A z takim jest delikatny problem ;).

Kody z nagrodami dziś powędrują do TOP5. Jeśli ktoś ma abonament to niech nie czeka z jego wykorzystaniem (bo kod ma ważność czasową) i wykorzysta - kod dopisze mu się do posiadanego abonamentu przedłużając go.

Cytat:
dwa pytania:
1. czy zakup spółki dla rezerwowych dokonuje się teraz czy jak zmienią się na "biorących udział" ?
i drugie pytanie z tym związane.....
2.czy na liście rezerwowej dokonujemy zmian spółki zgodnie z regulaminem czy dopiero jak się awansuje można dokonywać zmian!?
bede wdzięczny za odpowiedz.


Witam,

1. Zakup nastąpi gdy wejdą na listę biorących udział za kogoś kto zrezygnował/wyleciał z tytułu braku wyboru spółki przez 14 dni kalendarzowych

2. Na liście rezerwowej można dokonywać zmian zgodnie z regulaminem nawet będąc na rezerwie, choć liczą się one oczywiście do limitu zmian spółki.

Oczywiście można być na rezerwie bez wybranej spółki i tą wybrać dopiero po wejściu do konkursu, natomiast wtedy oczywiście nie mamy zarezerwowanej własnej i ktoś z uczestników może ją wybrać.

Lista zaktualizowana. Na tą chwilę zapisy są zamknięte, mamy 4 rezerwowych. Zgodnie z życzeniem sebastian88 flesz powędrował w jego miejsce z rezerwy na listę zapisanych i vice versa. Osoby na liście rezerwowej które mają wybrane spółki w momencie wejścia do konkursu będą je mieć z automatu kupione (chyba że zdecydują inaczej).

Podsumowanie portfela konkursowego 2020r.


kliknij, aby powiększyć


Edycję 2020 konkursu kończymy rekordowym wynikiem portfela w historii. Nigdy wcześniej tez nie były potrzebne tak wysokie wartości aby dostać się do nagradzanej TOP5. Minimum aby otrzymać nagrodę okazało się powiększenie startowego kapitału przeszło 3 razy!


kliknij, aby powiększyć


Trzeba przyznać, że fundusze w tym roku również postawiły niezwykle wysoko poprzeczkę (choć był i tak. co stracił 53% :P ). Generalnie wyraźnie widać, że inwestycja w małe i średnie spółki (szczególnie w marcu i kwietniu) była strzałem w 10kę. Jakby nie patrzeć, portfel 45 anonimowych uczestników forum StockWatch.pl pokonał wszystkich zarządzających funduszami w tym kraju. Sprawa bez precedensu. Brawo! 3some

Klasyfikacja generalna:

1. flesz (r1, AWM,PLY) 34 305,00 zł +586,10%
2. egonac (PUR, UNT, NCT, CRJ,AGL) 31 124,15 zł +522,48%
3. Wieled (XTB) 22 552,97 zł +352,78%
4. tratata (ASB, MNS, PRI,IZO) 21 614,81 zł +332,29%
5. tretenmerth (MLS,OML,R22) 17 631,88 zł +252,63%

=================================
6. bankrucik (DAT) 16 493,18 zł +232,95%
7. Exboss (MRB) 15 287,23 zł 206,98%

O poziomie konkursu niech świadczy że stopa zwrotu bankrucika z 6 msc. w kilku poprzednich edycjach dałaby nawet zwycięstwo, a tym razem nie wystarczyła nawet do odebrania jednej z nagród. Po raz pierwszy też konkurs wygrał uczestnik z listy rezerwowej. Flesz przejął wynik mysiauek'a, ale tylko to nie wystarczyłoby do wygranej, dorzucenie zysku z AWM oraz jego utrzymanie na Playu okazały się kluczowe.

Z mojej perspektywy powtórzył się scenariusz z zeszłego roku - bardzo mocnej pierwszej połowy roku gdy byłem w czołówce i słabszej drugiej, gdzie dodatkowo brak możliwości wyboru kolejnej spółki i pozostanie na Biomaximie kosztowało mnie spadki w klasyfikacji. Cenna lekcja na przyszłość dla każdego uczestnika konkursu iż lepiej nie pozostawać bez możliwości ruchu w portfelu ;)

Fenomenalnymi zagraniami z tego roku uczestników mógłbym tu zapisać kolejne kilka stron worda, dlatego zostawię sobie analitykę na podsumowanie w artykule na SW :). Gratulacje dla zwycięzcy/ów (w kwestii ew. podziału nagrody temat do dogadania) jak i nagrodzonych. Kody do abonamentów roześlę w prywatnych wiadomościach w ciągu najbliższych dni.

kolega napisał(a):
Jak podałem spółkę to rozumiem ze zostanie zakupiona na pierwszej sesji? Czy muszę wskazać ze zakup na pierwszej sesji?


Standardowo na pierwszej możliwej sesji w roku - chyba że użytkownik zaznaczy że ma być inaczej. Zapisy rozszerzyłem do 50 miejsc i tyle będzie w konkursie. Można więc już tylko zapisać się na miejsca rezerwowe.

Portfel zaktualizowany, jak ktoś widzi gdzieś błąd (przy takiej liczbie transakcji to możliwe) proszę reagować. Ostateczna podsumowanie konkursu i rozdanie nagród 01.01.2021 :).

robkob napisał(a):
Czy można prosić o link do całej treści regulaminu? W przytoczonym fragmencie jest mowa o wolumenie minimalnym a nie widzę jaka ma być jego wartość. Nie mogę tego znaleźć, ale przypomina mi się kwota 50tys.

P.S. Chyba już rozumiem. Skoro mamy do dyspozycji 5000 zł więc taki obrót na sesji jest wymagany. binky


Tak - 5000 zł to minimalny obrót w ciągu sesji aby walor się kupił. Jeśli go nie ma to zakup następuje dopiero gdy się sumaryczny obrót w takiej wysokości znajdzie i wtedy wchodzi cena z dnia w którym to nastąpiło. Oczywiście jak ktoś nakręcił w konkursie więcej i kupuje kolejną spółkę to wtedy ten obrót musi być większy.

Zapisy kontynuujemy w tym wątku: LINK

Jutro będzie w obecnym wątku podsumowanie konkursu i wyłonienie premiowanej nagrodami piątki.

Wątek nowego portfela konkursowego, poniżej lista już zapisanych (będzie edytowana). Limit miejsc w konkursie to podobnie jak rok temu 45.

Można już rezerwować spółki do zakupu. Prośba oczywiście o podatnie uzasadnienia (bez niego transakcje uznaje za nieważne). Czas na podatnie spółki standardowo do 14.01.2020


Cytat:
Lista uczestników i spółki.

1. Skimixa - Arctic
2. kolega - CelonPharma
3. Yaroman - Sanok
4. Kakarotto - Famur
5. egonac - Marvipol
6. Bartas_Gda - Wielton
7. Zet_jacek - CI Games
8. tomojpin1234 - Pekao
9.mackopl - Introl/Answear
10. tratata - Izolacja Jarocin
11. bankrucik - Datawalk
12. MrBlue2 - K2 Internet
13. harrt12 - Agroliga
14. martea7 - ML System
15. epro - Biztech
16. Xavy - Pointpack
17. robkob - Airway Medix
18. krzyche - CD Projekt
19. myster77777 - Mercator Medical
20. enclo - Mercor
21. allemange - Elektrotim
22. Exboss - Mirbud
23. cheron - Quercus/Toya
24. zgracz99 - TIM
25. dekoza - Mabion
26. Wieled - Corelens
27. Wojetek - Starward Industries
28. gandalfp - Medcamp
29. Brees - Grodno
30. MichalBrick - Asbis
31. tretenmerth - CCC
32. albundy - Action
33. kamilcia - Agroton
34. Ancymon - Astarta
35. tutkus - Torpol
36. compaq100 - IMCompany
37. lukim26 - People Can Fly
38. ZLOthy - Amrest
39. maxedu - GamingFactory
40 pivovarit - Ultimate Games
41. jacobz - Bloober Team
42. daimond - Work Service
43. orzech - ZUK Stąporków
44. Salmatino - T-bull
45. flesz - Boruta Zachem
46. Wróżka Zebuszka - Izostal
47. Bakster - MEDICALGORITHMICS
48, mysiauek - 06 Magna
49, blu - NTT
50. krzysztofszafran - Puławy

R1 Amol -
R2 sebastian88 -
R3 myton -
R4 Mały Miki -
R5 asia_zetkaOsoby z "uzasadnienie" przy spółce muszą podać dlaczego wybierają dany walor. Uzasadnienie że to kontynuacja z zeszłego roku (obecnego) to trochę za mało ;).

Regulamin konkursu SW 2021

Cytat:
OGÓLNE

1. 50 uczestników mając do dyspozycji po 5000 PLN tworzy wirtualny portfel inwestycyjny złożony z 50 spółek notowanych na głównym rynku GPW i NewConnect. Łączna wartość początkowa portfela to 250 000 PLN

2. Ograniczeniem wyboru spółek jest kurs, który w momencie zakupu nie może być niższy niż 0,50 PLN. Nie można też wybierać spółki, którą posiada już inny uczestnik.

3. Uczestnik typując pierwszą spółkę nie musi jej nabywać do portfela konkursowego w dniu typu. Ma na to czas do 14 stycznia. W przypadku gdy wybiera się spółkę z odroczonym terminem zakupu, proszę to wyraźnie zaznaczyć w "zleceniu". Jeżeli brak jest w zleceniu zastrzeżenia o odroczeniu, zostanie kupiona w pierwszym możliwym terminie.

4. Uczestnik wybierając spółkę musi podać uzasadnienie jej zakupu do portfela.

5. Konkurs kończy się po ostatniej sesji giełdowej 2021 roku.

6. Każdy gracz może w trakcie roku dokonać zmian, tj. sprzedać posiadaną spółkę i dać zlecenie zakupu kolejnej. W czasie trwania konkursu nie można wykonać więcej niż 7 zmian spółki.

7. Maksymalny okres bez wybranej nowej spółki wynosi 14 dni kalendarzowych. Jeżeli gracz nie zleci zakupu nowej spółki w tym okresie, zostaje wykluczony z konkursu a jego miejsce zajmie uczestnik z listy rezerwowej, przejmując kapitał gracza wykluczonego.

8. W wyjątkowych sytuacjach uniemożliwiających uczestnikowi udział w konkursie w trakcie jego trwania, istnieje możliwość rezygnacji. W takiej sytuacji do gry w jego miejsce wchodzi kolejny gracz z listy rezerwowej.

8a. Osoby z listy rezerwowej nie rezerwują spółek do zakupu.

TRANSAKCJE KUPNA I SPRZEDAŻY

9. Każdy uczestnik może w dowolnym momencie zlecić kupno lub sprzedaż akcji. Kupno akcji zawsze realizuje się za pełen posiadany kapitał. Sprzedaje się zawsze wszystkie posiadane akcje.

10. Zlecenia kupna/sprzedaży realizowane są pod warunkiem spełnienia wymagania minimalnego wolumenu o wielkości kupowanej/sprzedawanej pozycji w czasie danej sesji giełdowej. Zlecenia zawsze realizowane są po cenie zamknięcia. W przypadku gdy obrót jest niewystarczający na danej sesji, zlecenie jest realizowane w czasie kolejnych aż sumaryczny wolumen wyniesie odpowiednią wartość. Zlecenie wtedy realizowane jest po cenie zamknięcia z ostatniej sesji po której sumaryczny wolumen wyniósł wymagany poziom.
11. Zlecenia kupna/sprzedaży wprowadzone poza sesją są realizowane na następnej dostępnej sesji po cenie zamknięcia jeśli jest spełniony warunek wymaganego wolumenu.

12. Prowizje od transakcji są uwzględnione w wysokości 0,38% od wielkości zlecenia. Prowizja pobierana jest przy każdej transakcji.

DYWIDENDY

13. 13. Kwota netto (po opodatkowaniu) wypłaconej dywidendy zostanie dopisana do ceny sprzedaży waloru którego ona dotyczy lub też, w sytuacji kiedy użytkownik nie zdecyduje się na sprzedaż waloru, dopisana do wyniku końcowego. Kwota ta będzie oznaczona w komentarzu przy spółce."

DEBIUTY

14. Uczestnik może wybrać do zakupu spółkę debiutującą na GPW/NC.
15. Chcąc kupić debiutującą spółkę do portfela trzeba wybrać ją przed terminem zakończenia składania zapisów na papiery spółki. Następnie po cenie debiutu przydzielane są akcje do portfela.
16. Jeśli następuje redukcja zapisów w debiucie, uczestnik konkursu po cenie debiutu dostanie zgodną z redukcją liczbę akcji. Pozostała część gotówki posłuży do zakupu akcji po cenie otwarcia na rynku debiutującej spółki. Finalnie ceną jest więc średnia z ceny wynikającej z zapisu oraz z ceny na otwarciu debiutu.

ZWYCIĘZCY i NAGRODY

17. Po zakończeniu konkursu zostanie sporządzona klasyfikacja końcowa według wartości posiadanego kapitału (wartość posiadanych akcji po ostatniej sesji 2021).

18. Gracze, którzy zajmą miejsca 1-5 zostaną nagrodzeni rocznym abonamentem do portalu StockWatch.pl
19. Zwycięzca konkursu zostanie dodatkowo nagrodzony rocznym abonamentem portfela „Cztery Fazy Rynku”.


Post będzie uzupełniany.

Zapisy z tego wątku oczywiście będą honorowane w edycji 2021. Wątek do nowej edycji konkursu otworzę jeszcze dziś :)

flesz napisał(a):
Rynek oczekiwał gry "kosmicznej", rzucającej na kolana, wyznaczającej nową jakość w świecie gamingu. Póki co tego nie ma, a jeżeli jest to tylko dla - przepraszam za określenie - fanatyków gier którzy mają sprzęt z najwyższej póki.

W Wiedźmina mógł pograć każdy, nawet taki ktoś jak ja, który ma konsolę PS4 i odpala ją raz na miesiąc. Wielu takich amatorskich graczy CP77 nie kupi, a jeżeli już kupiło to zwróci.

Chyba to jest główna przyczyna wywalania akcji.


Premiera W3 to trochę inny moment generacji - wtedy PS4 miało raptem 1,5 roku (wydane w listopadzie 2013) a nie jak teraz 7. W przypadku komputerów też Wiedźmin chodził słabo/średnio w wielu przypadkach. Błędem było moim zdaniem nie wydanie CP2077 jako tylko next-gena, bo tak naprawdę gra nim jest. Przy tym trzeba oddać Rockstarowi (RDR2) i Naughty Dog (TLOU2) że są dużo lepsi w optymalizacji skoro potrafili tyle z PS4 wycisnąć...

Cytat:
Ważna uwaga, jako subskrybent prowadzonego przez Wojeteka portfela „Cztery fazy rynku” (polecam!)
www.stockwatch.pl/forum/tematy...
nie będę upubliczniał (gdyby tak się zdarzało - co wcale nie jest oczywiste) transakcji w akcje obecne w portfelu Wojeteka.


Dziękuję :)

Cytat:
Sorry, ale w ostatnim naliczeniu portfela są błędy.
1.Moje transakcje na Allegro
-kupno 14.10 cena akcji 75,96zł
-sprzedaż 27.10 cena na zamknięciu 94,64zł (nie chwaląc się trafiłem w szczyt, wyższej ceny na Allegro na zamknięciu nie było Whistle )
Czyli jest zysk, a nie strata jak w Twoim naliczeniu
2.14.10 sprzedawałem Mercatora, zaraz po mnie w Mercatora wskoczył Xavy, ceną zamknięcia było wtedy 610 zł. 364zł które figuruje obecnie w transakcjach Xaviego to moja cena zakupu z 02.09.
Ot, takie chochliki które wyłapałem


Dzięki za czujność, faktycznie błędy były i o ile w przypadku MRC to za dużo kopiuj/wklej to na ALE nie wiem skąd się wziął Think

Wszystko poprawione :)

Portfel zaktualizowany.


kamilcia - czas na gotówce do 23.11.2020!

benyrac napisał(a):
Witam,

Wojetek mam pytanko odnosnie tego punktu :

7. Kluczowa dla tempa zwrotu zainwestowanych środków jest cena zakupu pierwszego pakietu akcji (zwłaszcza jeśli jest duży). To słynny "bufor bezpieczeństwa" o którym mówi Buffett - jeśli kupujemy tanio to zwrot zainwestowanych pieniędzy może nastąpić 2x szybciej (więcej o tym pisałem edu.stockwatch.pl/dekalog-giel...)

Czy majac kapital np 60 K zl i 6 potencjalnych spolek dywidendowych np ACP,PCR , RPC , IRL oraz LEN to warto rozlozyc zakup na kilka transzy tzn np 10 K na spolke i zakup w 5 transzach ?

Co myslisz w takim przypadku ?

PSS
Jesli chodzi o Kety to zblizamy sie do kursu 480 zl wiec wg mnie nie warto chyba ryzykowac z zakupem pod dywidende przy obecnym kursie.


Były badania dot. Sp500 aby sprawdzić czy lepiej jest zainwestować w indeks jednorazowo czy dzielić kapitał na 10 lat i uśredniać cenę co roku. Na przestrzeni XX wieku okazało się że strategia jednorazowego zakupu w 8 na 10 z dekad była lepsza od uśrednionej ceny. Oczywiście, to był dość długi termin, a kupując na przestrzeni miesięcy czy tygodni faktycznie możemy w transzach uzyskać lepszą cenę niż jednorazowym zakupem, również gdy jest ograniczona płynność (mniejsze zlecenie łatwiej wpasować w arkusz). Generalnie w trendzie wzrostowym powinno się kupować szybciej i na mniej rat, w konsolidacji natomiast rozłożenie na większą liczbę transz może mieć sens.

Cytat:

Co bym radził.

3. Wybrać spółki które przeznaczają 20-30% zysku na dywidendę, nie blokuje to rozwoju spółki.


To zależy od branży i potrzeb kapitałowych spółki. Oczywiście lepiej aby spółka nie wypłacała 100% zysku w ramach dywidendy, jednak np. wypłacenie 50-60% nie musi oznaczać braku inwestycji i wzrostowych aspiracji.
Cytat:

Najbardziej obawiam sie zmiennosci jesli chodzi o spolki dywidendowe bo wyliczyc ile bedzie dywidendy to mozna ale ciezko jest okreslic jak mocno bedzie bujac kursem danej spolki blackeye

A jak sie pojawi okres gdzie bedzie wirtualna strata -20 lub -30 % to emocje moga zrobic swoje


Faktycznie to jest problem, zwłaszcza gdy w spółce zaczyna źle się dziać i np. przestaje wypłacać dywidendę. Wtedy zostajemy z walorem niedywidendowym i to dodatkowo jeszcze na stracie. Pozostaje albo podejmować decyzje na bieżąco, albo zdać się na skupione na dywidendach ETFy jak np. ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (ticker NOBL) SPDR czy S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF (UDVD) - wtedy mamy temat selekcji "z głowy" z racji przynależności do indeksu skupionego na div. Minusem natomiast może być gorsza stopa zwrotu w długim terminie (bliższa średniej rynkowej).
Obiecany WIG20 ;)

w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć


Technicznie wygląda to bardzo interesująco, bo indeks dobił do linii trendu spadkowego a sama mocna świeca tygodniowa pozwala myśleć, o tym że tydzień wcześniej widzieliśmy istotny dołek. Taki scenariusz z wyższym dołkiem daje nadzieje na długoterminowy ruch wzrostowy. Aby to się jednak ziściło musi zostać wybita w/w linia bessy a następnie opór na 1752 pkt. To pozwoli też na wyjście ponad średnią 30-tyg. Bez spełnienia tych dwóch warunków, ew powrót do spadków oznacza kontynuację bessy i wzrost szans na ponowny test 1250 pkt w długim terminie. Niewątpliwie więc warto obserwować, bo kolejne tygodnie mogą zdecydować o kierunku ruchu W20 na długie miesiące...

donadoni napisał(a):
Widzę, że portfel znów ładnie podskoczył. Gratulacje!

Tradycyjnie poproszę o analizę WIG20.
Jeszcze takie pytanko: jak duży jest wpływ zmiany składu indeksu na jego obraz techniczny? Wejście Allegro do WIG-u20 nawet z powodu samego obrotu trochę namieszało w obrazie indeksu - tak przynajmniej mi się wydaje.


Ostatnia "zwała" na GPW trochę pogorszyła stopę zwrotu (jest teraz +11,21%) ale generalnie i tak jest lepiej od oczekiwań, bo sądziłem że maksem będzie wysoki jednocyfrowy wynik. Zobaczymy jak sytuacja rozwinie się do końca roku i w 2021 gdy będę miał nowy limit na IKZE do zainwestowania.

AT W20 wrzucę w wolnej chwili, pewnie w weekend.

Cytat:
Wojtku,

czy spółka Asbis jest wg Ciebie dobrym kandydatem do portfela dywidendowego?
Jeżeli tak to jaki byłby sensowny poziom wejścia?

Pozdrawiam


I tak i nie. Pod względem fundamentalnym spółka generuje mocne wyniki i nie jest nadal droga (C/Z 6, C/ZO 3, C/WK 0,93). Dywidendy w ostatnich latach były na poziomie 7-8% czyli bardzo dobre, co więcej od 3 lat rosną (to ważne!) z rok na rok. Dodatkowo wyniki rdr po 3 kwartałach są znacznie lepsze:

Cytat:

Przychody ze sprzedaży za okres I-III kw. 2020 r. wyniosły ponad 1,5 mld USD w porównaniu do blisko 1,3 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza wzrost o 20 proc. Zysk netto w tym czasie podwoił się i wyniósł 15,1 mln USD, w porównaniu do 7,2 mln USD w okresie I-III kw. 2019 roku.


Dodatkowo spółka wypłaci zaliczkę na div:

Treść raportu:
Cytat:
Rada Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc ("Spółka") niniejszym informuje, że w dniu 4 listopada 2020 r. podjęła uchwałę o wypłacie akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku Spółki za 2020 r. w wysokości 5.550.000,00 USD.

Zaliczką objętych będzie 55.500.000 akcji Spółki, co oznacza wypłatę zaliczki na poczet dywidendy w wysokości 0,10 USD na akcję.

Rada Dyrektorów Spółki wyznaczyła dzień ustalenia prawa akcjonariuszy do dywidendy na 7 grudnia 2020 r oraz dzień wypłaty dywidendy na 17 grudnia 2020 r.

Zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy nie będzie przekraczała kwoty określonej w artykule 169 cypryjskiego kodeksu spółek handlowych.


Ta zaliczka wyniesie ok 0,38 zł co daje więcej niż "resztowa" div za 2019. Ze spółką jest ten problem że jest zagraniczna i na Cyprze podatku od div nie ma, więc dostajemy ją brutto i później należy to odliczyć samodzielnie www.rp.pl/Podatek-dochodowy/30...

W przypadku IKE i IKZE podatku jednak nie płacimy więc teoretycznie (w praktyce jeszcze tego na ASB nie sprawdzałem) nic się nie zmienia względem spółki polskiej. W takim też przypadku firma jako podmiot dywidendowy wygląda bardzo interesująco. choć niestety po ostatnich wzrostach kursu stopa zaliczki div to ok 5,2% brutto a nie jak wcześniejszych 7-8%.

Cytat:
Wg mnie spolka dywidendowa to spolka ktora wyplaca dywidende min 5-10 lat, oczywiscie moze miec rok przerwy w wyplacie poniewaz w 2009 kilka spolek nie wyplacilo dywidendy jak i w roku 2020 .

Nastepny wazny czynnik to wyplacanie min 70% zyskow jako dywidendy.


Te 70% zysku na dywidendę to w obecnych czasach sporo. W ten sposób zawężasz kryterium do spółek typu "dojna krowa" z macierzy BCG potencjalnie odrzucając "gwiazdy" - które mogą płacić div ale też inwestują i dzięki temu się szybciej od rywali rozwijają. To kryterium mz powinno być bliżej 50%.

W kwestii doboru: KTY - nawet jest w w/w mojej kronice wyliczenie dla tej spółki, bardzo solidny podmiot, ACP - posiadam, obecnie kurs trochę spadł, ale nadal spółka wygląda bardzo zdrowo. PCC - spółka oberwała mocno jeszcze przed COVIDem, a ten również nie pomógł, mimo to udało się utrzymać div (choć na niższym poziomie). W długim terminie to moim zdaniem ciekawy typ, zwłaszcza na obecnych poziomach cenowych. CEZ - spółka zagraniczna i pytanie jak wygląda rozliczenie podatkowe (czy nie będzie trzeba dopłacać podatku), sektor energetyczny w przeszłości był kopalnią spółek dywidendowych, czasy się jednak zmieniły a dążenie do neutralności emisyjnej będzie kosztowne dla takich firm, a to nie wróży najlepiej w kwestii dywidend.

Cytat:
Który z tych parametrów powinno się ze sobą porównywać aby ocenić czy przyszła dywidenda może być
wyższa czy też niższa od poprzedniej?


Dywidenda jest z zysku netto - więc i ten porównywać trzeba r/r w wyliczeniach. Drugi czynnik to polityka dywidendowa. Najprościej by było gdyby spółka przekazywała cały zysk netto na dywidendę. Tak jednak najczęściej się nie dzieje i jest to zależne od polityki dywidendowej oraz sytuacji płynnościowej spółki. Czasami (jak w przypadku GPW) spółka sygnalizuje stopę przyszłej dywidendy i kwotę. W innym wypadku założenia można robić na podstawie wyniku netto. Warto również spojrzeć na historię ostatnich dwóch wypłaconych dywidend - jaki był zysk netto, ile z niego zostało wypłacone? To daje szanse na chociaż oszacowanie czego się spodziewać (zwłaszcza jeśli jak teraz znamy już wyniku 3 z 4 kwartałów) i ile wyniesie stopa dywidendy na podstawie obecnego kursu.

Cytat:
Pomysł na stworzenie tego wątku przyszedł mi do głowy po lekturze wątku "dywidendowego portfela".
Trochę się już w to "bawiłem" i jakąś wiedzą dysponuję ale covid-19 trochę mnie jednak "okradł" z dywidend
a prócz tego nigdy nie wie się wszystkiego.
Może więc zacznę od pytania kiedy spółka kwalifikuje się do dywidendowego portfela?
Moim zdaniem po pięciu latach nieprzerwanej wypłaty dywidendy. Jednak jeśli ktoś ma taki kaprys i do portfela chce dodać taką spółkę już po trzech latach to czy są jakieś szczegóły na które powinien zwrócić uwagę?
Dalsze pytania pojawią się wraz z rozwojem dyskusji.


Dywidendowego portfela w którym nie będzie dywidend Think

Moje podejscie do tematu zaprezentowałem w poniższym wątku, są wyliczenia na podstawie historii (i każdy może swoisty backtest tej strategii wykonać). Na temat inwestowania dywidendowego narosło tyle mitów (w tym powielanych przez niektórych blogerów/inwestorów) że musiałem odpowiedzieć w temacie - a najlepszą odpowiedzią jest własny portfel:
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

Odnosząc się do pytań:

1. Spółka która płaci dywidendę :) Czy 5 lat nieprzerwanej dywidendy to mus? Nie, należy zacząć od zrozumienia faktu iż dywidenda pochodzi z zysku netto spółki. Nie ma zysku = nie ma dywidendy (pomijam szczególne przypadki gdy dywidendę wypłaca się z kapitału zapasowego albo zaciąga na nią zobowiązania, bo to są szczególnie naganne przypadki tresaury managementu) . Podstawą jest więc zyskowny biznes, najlepiej na fali wzrostowej (gdy zyski spadają o dywidendę będzie trudno).

2. Same zyski to jednak połowa drogi - spółka musi chcieć się nimi podzielić, bo może przecież je reinwestować (spółki growth) albo przejadać w postaci wynagrodzeń i innych ukrytych kosztów. Dobra dywidendowa spółka ma politykę dywidendy i to taką którą realizuje a nie napisała miesiąc temu, aby podłechtać nastroje akcjonariatu.

Dlatego dla mnie spółka może wypłacać i np. od 3 lat dywidendę. Jeśli jej zyski rosną, biznes jest wzrostowy czy też minimum stabilny i realizuje założenia polityki dywidendowej które zostały wcześniej nakreślone to można nazwać ją dywidendowa.

3. W tym całym dywidendowym inwestowaniu ważne jest też aby dywidendy z roku na rok rosły. To dopiero wtedy zaczynamy odczuwać korzyści w postaci niskiego względem rosnącej dywidendy kursu bo stopa dywidendy nie wynosi np. 3-4% jak dla "całego rynku" ale dla nas 7-8% i więcej. Docelowym założeniem inwestycji dywidendowych jest spłacenie się w jak najszybszym czasie akcji z wypłaconych dywidend. Wtedy kolejne dywidendy są już tylko ekstra zyskiem bez żadnego ryzyka - gdyż nawet w razie spadków kursu i tak jesteśmy na plusie (a w razie upadłości inwestycja i tak się spłaciła - zanim jednak upadłość nastąpi w 99/100 przypadków najpierw wstrzymana zostanie dywidenda, a to oznacza koniec inwestycji w spółkę). W przypadku dobrych spółek dywidendowych zwrot następuje w ok 8-10 lat
strefainwestorow.pl/artykuly/d...

Jako ciekawostka - na liście z artykułu nie ma żadnej spółki państwowej i to nie jest przypadek ;)

Cytat:
Tyle ludzi narzeka na SSP, a to tak naprawdę jedyne spółki, które wiadomo, że przetrwają wszystko. Nie chcę tracić czasu na szperanie po tym forum, ale zakładam, że w 2015/2016 było tu tak samo o JSW i narzekacze pierdzielili takie bzdury, a później jak JSW urosło 1000% to już nie znaleźli swoich jaj, żeby oszczekać parę rzeczy i przyznać się do swojej ułomności...


Naprawdę nie dostrzegasz możliwości skupu akcji własnych przez SP "po taniości" i wycofaniu ich z obrotu? Doskonały przykład to Energa, najpierw przestała płacić dywidendę a teraz jej akcjonariusze mają 30 procentową stratę uwzględniając wypłacone już div. Spółka przetrwa, ale już bez Ciebie jako akcjonariusza na pokładzie Whistle Po drodze jeszcze można akcjonariatowi zafundować takie przyjemności jak emisje akcji bez prawa poboru (więc Twój kapitał zostanie rozwodniony) albo podnieść kapitał w celu drenażu jej podatkiem (vide PGE www.pb.pl/panstwo-siegnie-do-k...).

Przykład JSW to cherrypicking - dziwnym byłby brak wzrostów przy takim ruchu w górę cen węgla na spółce surowcowej. Mimo to kto zainwestował w debiut JSW do dziś ma ponad 80 proc. straty, a wzrosty które wspominasz nawet nie odrobiły jej w całości.

Cytat:
I teraz jako puenta dotycząca wpływów z dywidend SSP na 2021: Projekt Ustawy Budżetowej na 2021 zakłada wpływy budżetu Państwa z tytułu dywidend na poziomie... niecałych 0,4 mld - zatem 4x mniej niż słaby plan na 2020 i 8x mniej niż w 2019 (gdzie 2019 był jednym ze słabszych lat).


Czyli można założyć że dywidendowe pozostaną tylko PGN, GPW i PHN oraz ew PKN z czego większość w/w kwoty wypadnie od PGNiGu gdzie SP ma nadal duży udział (71,88%).

Cytat:
ako, że portfel jest zdecydowanie długoterminowy i moment wejścia jest ważny, ale i nie najważniejszy to z zakupami nie czekam.

Ustawiam na piątek 30.10.2020 pięć zleceń zakupu, zobaczymy czy coś wpadnie…

PEO 36 akcji po 41,45 zł
PKN 39 akcji po 38,25 zł
PKO 80 akcji po 18,65 zł
PZU 72 akcje po 20,72 zł
1AT 56 akcji po 26,60 zł


Portfel dywidendowy w którym 3 spółki nie są dywidendowe Shame on you , a jedna (PKN) w przyszłym roku też może tej dywidendy nie wypłacić. Nigdy nie zrozumiem fenomenu inwestowania na długi termin w spółki państwowe, dla mnie to czysty gwałt na logice. Polecam lekturę: appfunds.blogspot.com/2020/09/...

Cytat:

Aktywnie zarządzający funduszami ETF na rynkach wschodzących znaleźli interesującą anomalię pozwalającą pokonywać benchmarki. Zasada jest prosta: unikaj spółek kontrolowanych przez państwo.

Dzięki niej Wisdom Tree Emerging Markets Ex-State-Owned-Enterprises Fund (symbol XSOE) uzyskał w ostatnich pięciu latach średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 13 proc. przy medianie rynkowej dla tej grupy ETF-ów 7,8 proc. Jeszcze lepszy wynik "wykręcił" The Emerging Markets Internet and Ecommerce ETF (EMQQ): średnia roczna zwrotu za ostatnie pięć lat sięga 23,8 proc.

Obydwa ETF-y omijają spółki z udziałem państwa w akcjonariacie powyżej dwudziestu procent. Takich spółek na rynkach wschodzących znajdziemy przeciętnie na poziomie 25-30 proc. kapitalizacji danego rynku.


Cytat:

Spółki zdominowane przez państwo niespecjalnie dbają o interes pozostałych akcjonariuszy i wzrost zysków. Często dotyka je korupcja, targają nimi wewnętrzne konflikty interesów, szerzy się nepotyzm. Dlatego spisują się gorzej od innych.

Cytat:
W najnowszej edycji raportu firmy Martis Consulting "Wycena polskich menedżerów" przedstawiono najcenniejszych szefów polskich spółek giełdowych. W raporcie dla każdego z prezesów obliczono hipotetyczną wartość spadku kapitalizacji spółki, którą kieruje, w razie jego odwołania lub rezygnacji.


Przy Obajtku te 253 mln to ze złym znakiem, bo tyle lekko kurs by urósł ;)

Dużo wyżej widziałbym natomiast Górala, Piechockiego czy Blochera, w przeciwieństwie do Stypułkowskiego czy Gajewskiego (jako nadzorcy polskich ffilii banków nie są tak istotni jak np. Jagiełło w PKO)

bankrucik napisał(a):
#koronawirus kogo jeszcze zastanawia prawie kompletny brak zakażonych w Chinach... przypadek?


Zastanawiające to już było gdy Polska przebiła ich w ilości zakażonych. Najprawdopodobniej dane które przekazywali całemu światu od lutego były sfałszowane. Zresztą nie zgadzało się to z doniesieniami o pracujących krematoriach 24/7 czy też względem podjętych przez ChRL działań.

Cytat:
Bardziej by pasował jakiś syntetyczny benchmark typu 1/3 mWIG40, 1/3sWIG80, 1/3 NCI i wtedy ma sens porównywanie instrumentów o podobnym ryzyku.


Jakimś pomysłem jest indeks cenowy ze wszystkim spółkami w równych wagach czyli PLWS; https://stooq.pl/q/?s=^_plws - tu mamy +9,71%.

Cytat:
Pomijam fakt, że "bez szału" ETFy na DAX i SP500 przyjmują ryzyko walutowe, czego wprost na konkursowych spółkach nie ma (pomińmy dla uproszczenia ekspozycje walutową eksporterów).


Cytat:

Także by podsumować, wchodząc z ulicy do sprzedawcy produktów na akcje, lub słuchając guru od finansów osobistych, jakby nas zapytał jaki akceptujemy poziom ryzyka lub utratę kapitału, to raczej byśmy nie skończyli z ETFem na W20, DAX, SP500, może w najlepszym przypadku mWIG40 byśmy dostali a raczej coś jeszcze bardziej agresywnego.


Nie tak dawno słyszałem twierdzenie iż ryzyko walutowe jest dobre, bo gdy zagraniczne rynki spadają to złotówka się osłabia i amortyzuje spadki. O tym, że gdy te rynki rosną i złotówka się umacnia (ucinając wzrosty) już mowy nie byłoblackeye .

Idea wpisu miała na celu wskazanie, że zajęcie się własnymi finansami, selekcją spółek jest lepsze niż dryfowanie z szerokim rynkiem. Guru finansów osobistych mówią "nie pokonasz rynku, po co się tym zajmować, lepiej wziąć te 5-10% rocznie" . Dziwnym trafem uczestnicy konkursu wspólnie ten rynek biją od lat. Oczywiście aktywna selekcja to nie jest rozwiązanie dla każdego (zwłaszcza jak szuka bardzo pasywnego podejścia), ale moim zdaniem warto się tego nauczyć (niezależnie już od metody, AF, AT etc.), bo efekty potrafią zostawić daleko w tyle wszelkie rozwiązania funduszowe.

Cytat:
A stopy zwrotu bardzo imponujące i gratulacje dla czołówki.


Zapowiada się, że będzie to najlepszy rok w historii konkursu pod względem stóp zwrotu jak i wyniku portfela. Biorąc pod uwagę tak turbulentne otoczenie to naprawdę coś :)


Notowanie portfela konkursowego po 3 kwartałach 12.10.2020kliknij, aby powiększyć


Wynik w stosunku do sierpnia spadł o prawie 10% ale to i tak 66,77% lepiej od WIGu co jak na alfę jest znakomitym wynikiem. Nadal też notujemy przewagę (nawet większą niż poprzednio) nad pozostałymi funduszami inwestycyjnymi z polskiego rynku:


kliknij, aby powiększyć


Jak też pisałem w sierpniu z racji zmiany strategii w ciągu roku funduszu Rockbridge ten wynik moim zdaniem nie jest miarodajny. Na pozostałych miejscach widać dominację małych i średnich spółek (z czego też korzysta portfel konkursowy). Dla porównania jeszcze szeroko promowane przez specjalistów od finansów osobistych (czasem bez sensu) ETFy:

Multi Units Luxembourg Lyxor ETF WIG20: -21,54%
Beta ETF mWIG40TR: - 7.09%

Coś nie chcą na polskim rynku te ETFy zarabiać Whistle

Ale i ETF zagraniczne "bez szału":

Multi Units Luxembourg Lyxor ETF S&P500: +10.48%
Multi Units Luxembourg Lyxor ETF DAX : +4.31%

Klasyfikacja generalna:

1. tretenmerth (MLS,OML) 27 950,00 zł +459,00%
2. flesz (r1, AWM) 23 229,66 zł +364,59%
3. tratata (ASB, MNS, PRI) 22 940,03 zł +358,80%
4. Wieled (XTB) 19 463,52 zł +280,63%
5. egonac (PUR, UNT, NCT, CRJ,AGL) 17 199,20 zł +242,38%
==================================
6. bankrucik (DAT) 15 676,18 zł +213,52%
7. Wojetek (OML, SOK, PZU, GPW, ZWC, KBT, PLM, BMX) 13 510,52 zł +170,20%

Napisać, że się pozmieniało w czołówce to nic nie napisać ;) Mamy zmianę lidera (mimo iż w sierpniu przewaga tratata wydawała się ogromna), są też zmiany w top5 (awans egonaca, wejście z rezerwy flesza). Lepsza forma BMX pozwoliła mi też na załapanie się do "grupy pościgowej". Biorąc pod uwagę jak wiele się dzieje w klasyfikacji w tym roku, może jeszcze mi TOP5 nie uciekło Shhh

Wszyscy mają wybrane spółki

Następne podsumowanie na początku grudnia przed finiszem konkursu.

Kakarotto napisał(a):
Poproszę o sprzedaż platige póki zysk do reszty nie stopniał. W to miejsc będzie JSW - spekulacyjnie pod kontynuację zmiany trendu. Może się nawet z tego wykresu jakaś chorągiewka utworzy?Cytat:
Nie, pykło. Poproszę sprzedać grata JSW.

Edit: w to miejsce Teliani. Powód :stały przychód i zyski bez względu na otoczenie. Macd na miesięcznym też wygląda dobrze.


JSW miał kupione ucofb więc transakcja nie mogła mieć miejsca. Wpisałem Telliani.


Portfel zaktualizowany. W poniedziałek będzie zestawienie wynikowe.


Bartas_Gda napisał(a):
Bartas_Gda napisał(a):
Proszę o sprzedaż akcji Pekabex i zakup akcji ATREM - spółka poprawiła rentowność, pierwszy od wielu kwartałów na plus, kolejne kontrakty wysokomarżowe w backlog.


dlaczego w portfelu konkursowym nadal mam PEKABEX a nie ATREM?


Portfel uzupełniam co kilka/kilkanaście dni, spokojnie - wszystko będzie uaktualnione z dobrą datą :).

Cytat:
29 września 2020 16:25:33 przez flesz
AIRWAY MEDIX poproszę


Przy zakupach jeszcze konieczne jest uzasadnienie :)

Cytat:
Mam pytanie odnośnie regulaminu. Dając zlecenie po sesji, nabywam akcje po cenie zamknięcia z danego dnia czy z kolejnego?


Kolejnego.

Cytat:
@Wojetek
Dzięki za informacje. Wykluczony pewnie nie moze spowrotem trafić na listę rezerwową? :)
Jeden wniosek do regulaminu z mojej strony na przyszły rok: wydłużyć 14 dni w okresie wakacyjnym do 21 dni (od 01.06 do 30.09). To mnie ugotowało... w ogóle nie patrzyłem na portfel konkursowy i ... zapomniałem daty. WAKACJE!


Nie ma takiego zapisu w regulaminie więc mogę Cię wpisać na R2 :)

Cytat:
Rozumiem, czy mogę prosić o informację, kto jest tym szczęśliwcem i przejmuje mój całkiem ładny zarobek?

Eh, to pozostaje mi oglądać w tym roku ciąg dalszy konkursu. A tak się cieszyłem na nadchodzącą jesień po wakacyjnej flaucie. Pozdrawiam.Cytat:
Lista rezerwowa:
R1. flesz
R2. AvenCytat:
25 września 2020 13:51:44 przez mysiauek

Proszę o zakup TPE jeżeli któs nie ma. Spekulacja - może będzie rosło dalej pod dograną umowę z górnikami.mysiauek napisał(a):
Wysłane: 19 sierpnia 2020 12:09:09

Proszę o sprzedaż Airway na koniec sesji.
Chyba już mi starczy :)

Zostaję na gotówce. Nie widzę w tym momencie nic sensownego do zakupu.


Nie mogę uznać tego zakupu z racji regulaminu: www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

Cytat:
7. Maksymalny okres bez wybranej nowej spółki wynosi 14 dni kalendarzowych. Jeżeli gracz nie zleci zakupu nowej spółki w tym okresie, zostaje wykluczony z konkursu a jego miejsce zajmie uczestnik z listy rezerwowej, przejmując kapitał gracza wykluczonego.


Portfel zaktualizowany. Podsumowanie za 3 kwartały pod koniec przyszłego tygodnia.

Najwyższy czas kupić spółkę, bo kończy mi się okres "karencji".

Biomaxima (BMX) tyg.

kliknij, aby powiększyć


Mając więcej czasu pewnie poczekałbym na to co wyklaruje się na rynku jak i na kursie. Mamy zarówno zagrożenie RGRem na spadki (linia szyi na 22,86 zł) jak i trwający trend wzrostowy i korektę blisko linii hossy, a więc szansę na akumulację. Zakłam też, że w przypadku rozwoju pandemii jesienią spółka będzie jej beneficjentem z racji sprzedaży testów na COVID-19.Sprzedaję Polman, stop loss już wczoraj przekroczony, nie ma więc sensu trzymać skoro nadal spada...Cytat:

Czy moglbys okreslic wsparcia dla TOYA na ktorych mozna ustawic zlecenia stoplimit ? Spolka zdecydowala sie jednak na 0,8zl...


Mocne długoterminowe wsparcie to okolice 5,40 zł czyli dołek korekty z początku sierpnia br. Wyżej można się bronić pod 6,60 zł (dół wybitej konsolidacji z wykresu dziennego), ale to już wsparcie na krótki/średni termin.Aktualizacja portfela dywidendowego:


kliknij, aby powiększyć


Wpłynęła dywidenda z GPW - pierwotnie w planie miałem dokupienie za nią oraz pozostającą w portfelu gotówkę akcji GPW aby mieć porównywalną ekspozycję na GPW i ACP. Ostatecznie zdecydowałem się jednak na zakup Toya (TOA), która tym roku jeszcze wypłaci dywidendę na poziomie minimum 5,5% (0,38 zł), a Rockbridge chce nawet 0,80 zł. Dotąd spółka płaciła "w kratkę", w 2018 było to 0,45 zł, w 2016 0,35 zł na akcję.

TOA tyg.

kliknij, aby powiększyć


Na kursie od końca lipca trwa trend wzrostowy. Jeśli uda się pokonać trwale okolice 7,40 zł to i 8,50 zł w przyszłości jest do zdobycia dla strony popytowej. Wyniki spółki również raczej nie ucierpiały zbyt mocno w pandemii - pełny raport otrzymamy jutro (27.08.) - możliwe że dzisiejsze wzrosty są właśnie grą pod te wyniki za 2H2020.

W tym roku nie planuję już zmian w portfelu dywidendowym. Na 2021 po wpłacie nowych środków do IKZE oraz otrzymanej dywidendzie z Toya w grudniu będzie możliwość dokupienia akcji Toya i GPW aby zrównać ich poziom z ACP i ew dodać kolejną spółkę.

zawi napisał(a):
Wojetek napisał(a):
ten pewnie jeszcze będzie płynąć z lokat, może nawet do końca roku skoro taka forma lokowania oszczędności została praktycznie zamknięta (bo daje śmieszne stopy zwrotu).


Boziu... a potem jak to walnie i ludzie potracą oszczędności to mi uświadamia jaki chory jest ten system...


System nigdy nie był chyba do końca zdrowyThink Jedyne rozwiązanie to... się z niego wyrwać?

Cytat:
Jeżeli można to tradycyjnie poproszę o analizę. Tym razem ciekaw jestem perspektyw dla złota. Trend wzrostowy wyhamował a obecna korekta przeciąga się w czasie i widać, że przekroczenie 2000 powoduje uruchomienie transakcji sprzedaży. Czy ponowny powrót w okolice 1930 można potraktować jako podwójne dno i zapowiedź wzrostów?


XAUUSD tyg

kliknij, aby powiększyć


Po wybiciu nowego historycznego szczytu zejście do 1920 a nawet niżej do 1800 USD dla mnie to tylko korekta spadkowa w nadal trwającym mocnym trendzie wzrostowym. Jeśli to pierwsze wsparcie się już obroni będzie to klarowny sygnał, że nadal złoto może rosnąć. Potwierdza to też rosnąca średnia 30-tyg czy też klarowny układ wyższych szczytów i dołków od wybicia w czerwcu 2019 roku

Najwyższy czas coś kupić. Biorę do konkursu Polman (PLM). Mocne wyniki za 2Q2020, jeszcze nie tak duża wycena (C/Z 20) i ciekawe perspektywy 2H2020. Na wykresie w korekcie po wybiciu:

PLM tyg.

kliknij, aby powiększyćPortfel zaktualizowany :)


Sprzedaję Klabater i zostaję na gotówce. Powód - kurs KBT ma problemy z wybiciem okolic 11 zł. Mamy też wysyp wyników za 2Q2020 które w znakomitej większości są zwyczajnie słabe i dołują kursy spółek. Dlatego wolę poczekać na możliwość zakupów po przecenie.

mackopl napisał(a):
Cena z dnia zakupu PCC Exol to 7,26 - proszę o poprawienie.


Cytat:

6 sierpnia 2020 22:17:16
Zgłoś do moderatora Cytuj
Proszę o zakup ma dzisiejszej sesji PCC Exol. Do tej pory była to zdrowa, płacąca regularnie dywidendę spółka. Niektórzy ostatnie wybicie tratowali jako spekulacje, ja uważam, że otoczenie im sprzyja i gram pod poprawę wyników. Obecna korekta to szansa na zakup w rozsądnej cenie.
Ile mi jeszcze zmian zostało do wykorzystania? :)


Zakup był po godz. 17.00 więc z automatu przechodzi na 07.08 - a cena z tego dnia na zamknięcie to 7,66 zł czyli jest prawidłowo.

Cytat:

11. Zlecenia kupna/sprzedaży wprowadzone poza sesją są realizowane na następnej dostępnej sesji po cenie zamknięcia jeśli jest spełniony warunek wymaganego wolumenu.


Cytat:
@Wojetek jestem ciekaw Twojego wyniku.
Tak obstawiałem, że nie zobaczę Cię w czołówce, gdyż zagrania vabank raczej nie są w Twoim stylu co w mojej ocenie długofalowo daje przewagę, czego potwierdzeniem jest ciągły wzrost portfela CFR.

Jeszce taka prośba o zaprezentowane najgorszych wyników, chodzi mi bardziej o sam wynik procentowy a nicki mnie nie interesują.


Mój wynik tak mocno od czołówki nie odbiega ;) (na początku konkursu nawet prowadziłem) -> 13 467,51 zł , +169%. Trzymając się dłużej One More Level byłaby szansa na TOP3 (choć widzę i tak na wygranie przy obecnym wyniku tratatata by zabrakło Think ) Nieskromnie też zauważę, że w 2019 byłem piąty, a w 2017 udało się konkurs wygrać -> www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

Z obecnej edycji można sobie wszystko przejrzeć na stronie portfela: www.stockwatch.pl/portfele/por...

Najgorsze wyniki w tej chwili są w granicach -40 ,- 50%

Notowanie portfela konkursowego po półmetku 08.08.2020


kliknij, aby powiększyć


Takiego wyniku myślę, że się nikt nie spodziewał. +91,25% od początku roku to najwyższa w historii stopa zwrotu z całego portfela konkursowego. Bicie indeksu (alfa) WIG wynosi... 101,80%! Myślę że gdyby taką mógł pokazać jakikolwiek fundusz jego zarządzającego nazwano by następcą Buffetta Whistle


kliknij, aby powiększyć


Walkę z portfelem nawiązuje tylko projekt Rockbridge - choć tu trzeba zauważyć że fundusz zmieniał strategię w ciągu tego roku i jego wyniki do końca miarodajne nie są. Analizy online zmieniły też na tyle filtry, że nie potrafię wyłuskać tylko funduszy MiŚ które były optymalnym benchmarkiem portfela. Wśród nich najlepszy jest znów funduszu Skarbca, który jednak bijemy przeszło dwukrotnie.


Klasyfikacja generalna:

1. tratata (ASB, MNS) 46 341,32 zł +826,80%
2. Wieled (XTB) 23 940,07 zł +380,63%
3. bankrucik (DAT) 18 471,18 zł +272,88%
4. tretenmerth (MLS) 17 681,10 zł +255,49%
5. myster77777 (VST,MRC,GIF, gotówka) 15549,40 zł +210,98%
================================================
6. c15d (GTS) 14 917,48 zł +199,62%
7. jarosaw (SCP) 9 686,29 zł zł ł +171,73%


Wynik lidera to absolutny kosmos salute - zobaczymy z jakim zakończy, jednak gdyby dziś kończyłby się konkurs byłaby to najwyższa stopa zwrotu w historii konkursu. Poziom konkursu jest najwyższy od lat, w poprzednich edycjach stopa zwrotu na poziomie 200% dawała szanse na wygraną, tym razem nie wiadomo czy pozwoli na utrzymanie się w TOP5.

Widać silną pozycję spółek z NC (jak co roku w konkursie), ale też XTB, DAT czy MLS pokazują że i na głównym parkiecie można wykręcić ogromne stopy zwrotu hello1

Bez spółki:
1. egonac - czas do 20.08.
2. myster77777 - czas do 21.08

Kolejne notowanie portfela za 2 miesiące.

mackopl napisał(a):
Proszę o zakup ma dzisiejszej sesji PCC Exol. Do tej pory była to zdrowa, płacąca regularnie dywidendę spółka. Niektórzy ostatnie wybicie tratowali jako spekulacje, ja uważam, że otoczenie im sprzyja i gram pod poprawę wyników. Obecna korekta to szansa na zakup w rozsądnej cenie.
Ile mi jeszcze zmian zostało do wykorzystania? :)


Dwie.

W/w zmiany w portfelu dodane.

Portfel zaktualizowany. Po piątkowej sesji podsumowanie wynikowe.

Cytat:
Dlaczego to wszystko piszę ?
Pamiętajcie. Zawsze stosujcie SL. Ja się już tego nauczyłem. Lepiej ciąć od razu stratę i nie naciągać tego że "a nóż odbije". Nie łudźcie się nadzieją bo raz odbije a raz nie. Mnie się udało ale nauczkę dostałem i to solidną.


Jedynie jeszcze dodam, że stop loss to nie oznacza tylko literalnie wpisanego zlecenia w arkusz które sprzeda akcje PKCem jak się zrealizuje. W taki sposób wiele osób nadal myśli (o czym się zresztą przekonałem wczoraj w jednej z największych grup Facebookowych dot. inwestycji), a potem wypisują że SL to pewna strata, że Warren Buffett nie ma stop losów i tym podobne bzdury.

SL może być na spisany na kartce, w cenach zamknięcia, może być oczywiście w arkuszu zleceń (na kontraktach np. bardzo przydatna sprawa), ale też może być fundamentalny - gdy np. w portfelu dywidendowym spółka przestaje płacić div to jest to warunek dla mnie odpalenia SLa. Jakby nie patrzeć SL to założenie możliwego negatywnego scenariusza i ryzyka które może się zmaterializować. Znając ryzyko, wiem jakie zyski będą w stanie je wynagrodzić (więc gdzie TP czy jak długo prowadzić pozycję).

SL na rynku to swoistego rodzaju spadochron w samolocie.Pilot po zestrzeleniu nie spada razem z maszyną, tylko może powrócić następnego dnia na pole walki. Tak samo inwestor nie dopuszczając do dużych strat może je szybko odrobić w przyszłości. Gdyby pozostał bez kapitału nie miał by czym tych strat zwyczajnie odrabiać.

Cytat:

Teraz po pół roku uczestnictwa w grupie zamkniętej CFR prowadzonej przez Wojeteka nauczyłem się więcej niż przez 10 lat samoistnego inwestowania. Jestem o niebo mądrzejszy a kurs który Wojtek prowadził uświadomił mi mnóstwo rzeczy bowiem sama analiza fundamentalna bez połączenia jej z analizą techniczną nieraz może tak jak w moim przypadku wymagać stracenia mnóstwa nerwów a można się tego ustrzec :)


Dziękuję love4

Kakarotto napisał(a):
Nie wiem na ile głęboka była analiza dla użytkowników premium ale stwierdzenie że nasz W20 nie podążył śladem "Ameryki" nie jest tak do końca prawdziwe. Ponieważ jeśli weźmiemy sobie taki indeks S&P i zobaczymy nawet losowo na jego komponenty to sporo z takowych przypomina właśnie nasz WIG20.
Słowo klucz: kapitalizacja i jej wpływ na indeks ;)


Zdanie odnosi się do tego iż SP500 zakończył tydzień wzrostami a WIG20 nie. Fakt iż FAANG podbija ostro wycenę SP500 z racji rosnącego udziału a w składzie W20 mamy głównie banki, energetykę i inne narodowe "czempiony" dla kogoś kto ma ETF czy kontrakt na w/w indeksach jest drugorzędny.

Cytat:
@Wojetek dzięki za analizę. Myślisz, że spadek obrotów jest spowodowany okresem wakacyjnym czy bardziej brakiem nowego pieniądza na rynku?


Głównie to oczywiście okres wakacyjny, w którym zawsze obroty spadają. W kwestii nowego pieniądza na rynku - ten pewnie jeszcze będzie płynąć z lokat, może nawet do końca roku skoro taka forma lokowania oszczędności została praktycznie zamknięta (bo daje śmieszne stopy zwrotu).

Cytat:
Wypada pogratulować ostatniego wystrzału portfela CFR. Przez długi czas prawie bez wzrostów a tu nagle wystrzał o ponad 30%. Wygląda na to, że zła wakacyjna passa dla portfela zostanie przełamana.

Jeżeli mogę, to poproszę o ponowna analizę WIG20. Czy ostatnia zadyszka indeksu to wstęp do korekty czy tylko długi przystanek we wzrostach? Zastanawia mnie to nieudane wybicie górą i powrót do zakresu wcześniejszej konsolidacji, choć utrzymywanie się indeksu w okolicy górnego ograniczenia kanału chyba nie przesądza o zanegowaniu ostatniego wzrostu?Dzięki :)

Ostatnie miesiące są bardzo łaskawe na rynku (pomijając czwartkowego dropa). Faktem jest że wakacje z reguły dla portfela były słabsze, a wynik wypracowywała wiosna i jesień . Odnośnie W20 pozwolę sobie przekleić AT z ostatniego biuletynu #161 z wczoraj (średnio w biuletynie zawsze jest ok 8-9 analiz, kilka dla indeksów czy surowców, kilka spółek portfelowych oraz kilka ciekawych firm które obserwuję pod kątem zakupu)

Cytat:
WIG20
w. dzienny

kliknij, aby powiększyć


Polski największy indeks nie podążył śladem „Ameryki” i tydzień kończy blisko dolnej bandy konsolidacji między 1740 a 1860 pkt. Oczywiście jak to bywa z konsolidacjami – to może być okazja na tanie wejście w np. kontrakty FW20, ale trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka jakim byłoby wybicie dolnego ograniczenia ruchu bocznego. Od początku czerwca spadają też obroty i tu może kryć się rozwiązanie zagadki, w którą stronę podąży indeks. Potrzebny jest wzrost wolumenu (a więc impuls popytu), aby było możliwe wybicie oporu w okolicach 1860 pkt.

Cytat:
Zakupiłem spółkę gaming factory w debiucie czy reszta gotówki może być przeznaczona na PDA?


Tak jak pisałem, 10% (bo 90% było redukcji) GF po cenie debiutu czyli 15,50zł , 90% po cenie na otwarcie notowań (34,90 zł). Po średniej z tego wejdzie do portfela.

Cytat:
myster77777 napisał(a):

Jednocześnie proszę o zakup Gaming Factory


Chciałem sprawdzić tę spółkę ale nie mogę jej znaleźć. To na pewno właściwa nazwa?

Już wiem, wziąłeś udział w IPO.


Tak, to zakup IPO. Przypominam że w tej edycji konkursu zaszły pewne zmiany odnośnie kupowania debiutów:

Cytat:
DEBIUTY

14. Uczestnik może wybrać do zakupu spółkę debiutującą na GPW/NC.
15. Chcąc kupić debiutującą spółkę do portfela trzeba wybrać ją przed terminem zakończenia składania zapisów na papiery spółki. Następnie po cenie debiutu przydzielane są akcje do portfela.
16. Jeśli następuje redukcja zapisów w debiucie, uczestnik konkursu po cenie debiutu dostanie zgodną z redukcją liczbę akcji. Pozostała część gotówki posłuży do zakupu akcji po cenie otwarcia na rynku debiutującej spółki. Finalnie ceną jest więc średnia z ceny wynikającej z zapisu oraz z ceny na otwarciu debiutu.


Redukcja w przypadku GF to 90% więc 10% akcji zostanie kupionych po cenie IPO a 90% po cenie otwarcia z dnia debiutu.

Cytat:
Zgodnie z tematem, poszukuję przeglądająć/czytając manuale od Bossa.pl przez wiele dni, staram się po prostu znaleźć zlecenie które nię będzie wygasać mi po jednej sesji, tak, abym mógł czekać na określoną cenę limitem na niepłynnych walorach.


To czego szukasz to zlecenia DDM+ w BOŚ - dokładnie to stop. Ustawiasz limit aktywacji,limit zlecenia i czas. Ew też możesz wystawić zwykłe zlecenie limit (do niego można ustawiać widełki czasowe dłuzsze niż jeden dzień). W przypadku jednoczesnego ustawienia SL i TP natomiast w DDM+ wybierasz zlecenia One or Other (ORO).

Informacje
Stopień: Opętany
Dołączył: 17 sierpnia 2011
Ostatnia wizyta: 18 maja 2021 20:23:09
Liczba wpisów: 5 337
[1,41% wszystkich postów / 1,50 postów dziennie]
Punkty respektu: 117

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 3,256 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,81% +33 962,76 zł 53 962,76 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło