pixelg
Sprawdzenie dewelopera - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Sprawdzenie dewelopera

milos6
Wpisów: 1
Wysłane: 21 marca 2018 09:16:19
Tym razem pytanie w związku z planowanym zakupem mieszkania, nie akcji :)

Chciałbym upewnić się, że oferta którą mam na oku nie okaże się niewypałem. Sprawdzałem już poprzednie realizacje, opinie dotychczasowych klientów (spoza internetu), KRS itd. mimo wszystko jednak chciałbym się upewnić co do jego sytuacji finansowej.
Jak najlepiej to zrobić?

Maniek5552
Wpisów: 37
Wysłane: 21 marca 2018 12:40:03
Najważniejsze pytanie, czy to spółka publiczna czy niepubliczna :)

Jeśli to drugie, to trzeba się udać do sądu wydział gospodarczy, właściwy dla siedziby firmy i złozyć wniosek o wgląd w złożone dokumenty (sprawozdanie). Po tygodniu powinny być do wglądu. Trochę archaizm ale ja tak robiłem przy pisaniu licencjatu.

Można też kupić dane w internecie, ale zwykle nie są one najnowsze i sprowadzają się do bilansu i RZiS.

michal_real_estate
Wpisów: 25
Wysłane: 27 października 2018 14:37:38
Przede wszystkim pod kątem niewypłacalności dewelopera obecnie chroni nas ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana ustawą deweloperską.
Zgodnie z jej założeniami pieniądze wpłacone na mieszkaniowy rachunek powierniczy otrzymamy z powrotem, jeśli deweloper ogłosi upadłość lub nie wywiąże się z zawartych wcześniej ustaleń.
Informację o rachunku powierniczym dla konkretnej inwestycji znajdziemy w obowiązkowo przygotowywanym przez dewelopera prospekcie informacyjnym.

Kupujący mogą liczyć na jeden z czterech środków ochrony, które pod kątem bezpieczeństwa zabezpieczają ich w następującej kolejności (od najlepszego dla kupującego) :

1. zamknięty rachunek powierniczy,
2. otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją bankową,
3. otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją ubezpieczeniową,
4. otwarty rachunek powierniczy.

Musimy pamiętać, że przepisy ustawy deweloperskiej nie obowiązują deweloperów, którzy rozpoczęli swoje inwestycje przed jej wejściem w życie - czyli przed 29 kwietnia 2012 r. W takim przypadku firma może zażądać wpłacania pieniędzy bezpośrednio na jej konto. Dotyczy to przede wszystkim trwających kilka lat przedsięwzięć wieloetapowych. W takich inwestycjach liczba mieszkań bez rachunku powierniczego wciąż jest spora.

Z ciekawostek na które warto jeszcze zwrócić uwagę to, sprawdzenie banku który prowadzi rachunek powierniczy dla dewelopera u którego kupujemy dane mieszkanie. Nie powinien to być bank w którym trzymamy osobiste oszczędności. Dokładnie chodzi o fakt żeby nasze oszczędności wraz z wpłatami na rachunek powierniczy nie przekraczały równowartości 100 tys. euro. W razie upadłości banku, tylko tyle wypłaci nam bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość