pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

michal_real_estate

michal_real_estate

Ostatnie 10 wpisów
Przede wszystkim pod kątem niewypłacalności dewelopera obecnie chroni nas ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana ustawą deweloperską.
Zgodnie z jej założeniami pieniądze wpłacone na mieszkaniowy rachunek powierniczy otrzymamy z powrotem, jeśli deweloper ogłosi upadłość lub nie wywiąże się z zawartych wcześniej ustaleń.
Informację o rachunku powierniczym dla konkretnej inwestycji znajdziemy w obowiązkowo przygotowywanym przez dewelopera prospekcie informacyjnym.

Kupujący mogą liczyć na jeden z czterech środków ochrony, które pod kątem bezpieczeństwa zabezpieczają ich w następującej kolejności (od najlepszego dla kupującego) :

1. zamknięty rachunek powierniczy,
2. otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją bankową,
3. otwarty rachunek powierniczy wraz z gwarancją ubezpieczeniową,
4. otwarty rachunek powierniczy.

Musimy pamiętać, że przepisy ustawy deweloperskiej nie obowiązują deweloperów, którzy rozpoczęli swoje inwestycje przed jej wejściem w życie - czyli przed 29 kwietnia 2012 r. W takim przypadku firma może zażądać wpłacania pieniędzy bezpośrednio na jej konto. Dotyczy to przede wszystkim trwających kilka lat przedsięwzięć wieloetapowych. W takich inwestycjach liczba mieszkań bez rachunku powierniczego wciąż jest spora.

Z ciekawostek na które warto jeszcze zwrócić uwagę to, sprawdzenie banku który prowadzi rachunek powierniczy dla dewelopera u którego kupujemy dane mieszkanie. Nie powinien to być bank w którym trzymamy osobiste oszczędności. Dokładnie chodzi o fakt żeby nasze oszczędności wraz z wpłatami na rachunek powierniczy nie przekraczały równowartości 100 tys. euro. W razie upadłości banku, tylko tyle wypłaci nam bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Czy są jakieś fundamentalne przesłanki takiego zjazdu cenowego ?

anty_teresa napisał(a):

....Przypomnę, że w idealnym przypadku nadpłaty nie powinny się zdarzać, natomiast ich wystąpienie skłania do przeszacowania portfela w górę – w idealnym przypadku przychody rzeczywiste powinny być równe przychodom oczekiwanym.....


Proszę o poprawienie mnie jeśli źle to rozumiem, ale czy nadpłaty windykowanych należności nie świadczą o lepszej efektywności spółki i nie są zjawiskiem pożądanym dla jej inwestorów ?

aksu napisał(a):
anty_teresa napisał(a):

Żeby to miało sens i odpowiednią stopę zwrotu to trzeba tak naprawdę okazyjnie kupić mieszkanie. Przy normalnych cenach jest to inwestycja która średnio się kalkuluje.... A jeśli uda się kupić mieszkanie okazyjnie to najczęściej lepszym ruchem jest jego sprzedaż niż wynajem :)


To, że najem średnio się opłaca to akurat mogę też potwierdzić. Co prawda stopa zwrotu będzie netto rzędu 5-8%, ale kłopotów też co niemiara. Nieruchomość normalnie się amortyzuje, zadbać o pełne obłożenie cały rok to też sztuka. Remonty i bieżąca konserwacja też jest na głowie wynajmującego, także ogólnie jeśli szanuje się swój czas to bym unikał, chyba że to zajęcie na pełen etat.

Co do drugiej opcji, co to znaczy okazyjnie? Nawet jeśli kupisz mieszkanie za naprawdę dobre pieniądze to potencjalny zysk uszczupli Ci podatek dochodowy - przy założeniu sprzedaży do 5 lat od zakupu. Chyba że można to jakoś ominąć? Chętnie bym się dowiedział jak Think


Istnieją w Polskim prawie podatkowym 2 warunki uprawiające nas do zwolnienia z konieczności zapłacenia podatku dochodowego z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od zbycia nieruchomości.
Przy czym UWAGA - 5 letni okres liczy się od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została zakupiona, lub wybudowana. Teoretycznie kupując mieszkanie w styczniu, okres pełnego zwolnienia może wynieść prawie 6 lat!

Co ważne by skorzystać ze zwolnienia, wystarczy w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości spełnić minimum jeden z poniższych warunków:
Pierwszy warunek to wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na inne własne cele mieszkaniowe - przy czym jako inne cele mieszkalne poza zakupem mieszkania/domu a nawet działki możemy również wiąż pod uwagę:
a) remont/adaptację już posiadanej nieruchomości, która obecnie bądź w przyszłości będzie służyła zaspokojeniu naszych celów mieszkaniowych (w ciągu wspomnianych wyżej "5 lat ..." nie możemy odnosić żadnych korzyści materialnych z najmu, sprzedaży bądź dzierżawy tego obiektu).
b) spłatę kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na realizację naszych celów mieszkalnych. Przy czym kredyt musiał zostać zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.

Na koniec napiszę jeszcze, że aby nie zapłacić ani 1zł podatku dochodowego należy wydatkować MINIMUM cały osiągnięty przychód na powyższe cele. Istnieje jednak możliwość wydatkowania jedynie części kwoty z przychodu i zapłacenia pomniejszonej kwoty podatku w wysokości proporcjonalnej do poniesionych nakładów na własne cele mieszkaniowe.

Czy dotarł ktoś do istotnych informacji mogących mieć wpływ na tak istotny wzrost, dodatkowo potwierdzający przełamanie ponad 4 letniego trendu spadkowego ?

Leszczor decyzji tysięcy "inwestorów" nie przewidzisz, ten fakt próbuje odgadnąć analiza techniczna lecz i ona nie jest wyrocznią.
Najgorzej jest być w akcjach przy zbyt dużej stracie, wtedy zaklinanie teraźniejszości nic nie da. Dlatego niezbędne jest polityka ograniczania odpowiednio szybko strat, a potem cierpliwość przy nowym zakupie. Groclin zaczyna być atrakcyjny, sam od jakiegoś czasu zaczynam sobie na niego ostrzyć zęby.
A tak z ciekawości, można wiedzieć przy ilu wszedłeś w ten papier?

Dołączam się do pytania poprzednika, bo też mnie to ciekawi. Mocno zastanawiam się czy nie kupić pod to abonamentu

3 dni temu mialo miejsce opublikowanie raportu za 3Q. Czy moglby ktos omowic te wyniki ? Z tego co widze w innych spolkach jest to robione, tutaj niestety nie

Odkopuję temat, bo może być ciekawie.
Ostatnio patrząc na wykresy cenowe można zauważyć coś na kształt początku trendu wzrostowego i końca trendu bocznego, o którym pisał przemas1610.

Czy można liczyć na omówienie wyników finansowych tej spółki ?

Czyżby wreszcie widoczna poprawa wyników w GCN ?
www.parkiet.com/artykul/7,1323...


Widzę że w tym temacie sporo osób podejmuje się rozpisywania AT. Czy mógłby ktoś przerobić dzisiejszą sytuację, wraz z opisem ?

Informacje
Stopień: Ośmielony
Dołączył: 21 grudnia 2010
Ostatnia wizyta: 14 lutego 2020 02:45:39
Liczba wpisów: 25
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,577 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,31% +25 062,65 zł 45 062,65 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d