pixelg
Dywergencja - Analiza techniczna - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Dywergencja

koszyk
koszyk PREMIUM
Wpisów: 1 109
Wysłane: 26 stycznia 2011 19:33:24
Trafiłem tu przypadkiem i jak widzę, mocno po czasie.

Dlaczego dywergencje niezłym narzędziem analizy są? I dlaczego działają?

Ano dlatego, że że "ujawniają " w połączeniu kursów z oscylatorami.
Wspólnym mianownikiem konstrukcji oscylatorów (jakkolwiek by się nie nazywały), są odchylenia od średnich kursów. Złożoność oscylatora, to stopień obróbki średnich.
"Gołym" okiem, nie do wychwycenia.

Oscylatory powinny pokazywać jedną rzecz. Szeroką i wielowariantową rozumianą "moc" rynku, czy też pojedynczego waloru.
Jeżeli więc, oscylator pokazuje "słabość" ( na podstawie analizy odchyleń), a wykres "górkę", można domniemywać, że mamy szansę na ponadprzeciętny zarobek, bo wiemy, że rynek jest słaby, a wykres tego nie pokazuje.
Konkurencja, która posłuży się tylko "kreskami", takich informacji posiadać nie będzie.
Najciekawsze jest to oczywiście przy dywergencjach klasy A, wspomnianych powyżej.

Warto rzucić okiem na historyczne wykresy odwrócenia silnych trendów na kontraktach.
Wielokrotnie sprawdzało się "książkowo". Oczywiście nie zawsze.

Oczywiście problemem w stosowaniu powyższej metody jest psychika.
Bo jak tu zagrać przeciwko wykresowi, a na tym to polega.Angel

koszyk
koszyk PREMIUM
Wpisów: 1 109
Wysłane: 3 lutego 2011 12:18:59
No właśnie się pojawiły wyraźne dywergencje, na dziennych, np. na eur/usd i US 500 :)

Oczywiście nie na wszystkich oscylatorach, ale zobaczymy.

Pozycja krótka. Angel

kuba007
Wpisów: 3
Wysłane: 2 grudnia 2011 12:35:05
witam, na ponizszum obrazku zaznaczylem dywergencjie RSI, chcialbym sie dowiedziec:
1.jezeli sprzedalem w zaznaczonym miejscy a cena rosnie, zamknac z mala strata czy czekac na odwrocenie sie trendy (Jaka jest wasza taktyka)?
2.jak przewidziec zasieg dywergencji?
3.jak przewidziec koniec dywergencji?
4.jak przewidziec dywergencji?

kliknij, aby powiększyć

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 563
Wysłane: 2 grudnia 2011 13:03:32
ad.1 a czym kierowałeś się, otwierając krótką w tym momencie? przecież nie dywergencją, ona wystąpiła później.

odniosłem wrażenie, że niezbyt dobrze przyswoiłeś wiedzę o dywergencjach. może łatwiej Tobie będzie, jeżeli zastąpisz to słowo innym odpowiednikiem - rozbieżność.
właśnie rozbieżność między wskaźnikiem a wykresem cenowym daje sygnał do zajęcia pozycji, czyli kurs rysuje dwa kolejne szczyty, jeden wyżej od drugiego. na wskaźniku natomiast drugi szczyt jest umiejscowiony poniżej pierwszego. co to oznacza? zależy od wskaźnika, najlepiej zapoznać się z jego budową.
ważne jest, by pierwszy szczyt wskaźnika był w strefie wykupienia a drugi już pod nią.

Szutnik
Wpisów: 1 666
Wysłane: 2 grudnia 2011 13:30:32
Jedną z większych pomyłek jest traktowanie dywergencji jako sygnału sprzedaży. Dywergencja najczęściej sygnalizuje tylko jedno: skończyła się najbardziej dynamiczna część trendu i obecnie trend zaczyna słabnąć.
To czy to słabnięcie zajmie mu 2 dni czy 2 miesiące, nim się ostatecznie odwróci, niestety z dywergencji nie wynika. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć mnóstwo przypadków, gdy dywergencje trwały po kilka miesięcy, nim ostatecznie trend się zmienił.
Przykładowo - kto grał w lecie na krótkich na europejskich indeksach, we wrześniu 2011 miał szanse zobaczyć poważne dywergencje na większości oscylatorów. Tyle, że te dywergencje zaczęły się formować jeszcze w połowie sierpnia. Od momentu powstania dywergencji do zmiany kierunku trendu (koniec września) minęło ponad póltora miesiąca.
Kto zamknął pozycję z początkiem września tylko dlatego, że zobaczył dywergencję, stracił cały wrześniowy spadek.
"Od gry na giełdzie należy się powstrzymać w dwóch przypadkach:
kiedy nie ma się pieniędzy lub kiedy ma się pieniądze."

Mark Twain

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 2 grudnia 2011 14:18:12
Szutnik,
wg mnie dywergencje są doskonałą okazją do zajęcia pozycji, z SL powyżej/poniżej ostatniego szczytu/dołka na wykresie cenowym. o ile grasz w krótkim horyzoncie czasowym, rzecz jasna. zatem określać tego mianem "jednej z większych pomyłek" nie należy.
fakt, należy brać pod uwagę umiejscowienie na wykresie, siłę trendu i takie tam. a pojedyncze przypadki wcale nie są powodem, by podważać skuteczność sygnałów, płynących z rozbieżności.

kuba007
Wpisów: 3
Wysłane: 2 grudnia 2011 14:30:36
Cytat:
ad.1 a czym kierowałeś się, otwierając krótką w tym momencie? przecież nie dywergencją, ona wystąpiła później.

sprzedalem poniewaz RSI wyszedl ze strefy wykupienia.

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 2 grudnia 2011 14:38:41
to było pierwsze wejście RSI do strefy wykupienia, stąd traktowanie tego jako sygnału S jest dość ryzykowne.

Szutnik
Wysłane: 4 grudnia 2011 21:56:23
krewa napisał(a):
Szutnik,
wg mnie dywergencje są doskonałą okazją do zajęcia pozycji, z SL powyżej/poniżej ostatniego szczytu/dołka na wykresie cenowym. o ile grasz w krótkim horyzoncie czasowym, rzecz jasna. zatem określać tego mianem "jednej z większych pomyłek" nie należy.
fakt, należy brać pod uwagę umiejscowienie na wykresie, siłę trendu i takie tam. a pojedyncze przypadki wcale nie są powodem, by podważać skuteczność sygnałów, płynących z rozbieżności.

wg mnie dywergencje są doskonałą okazją do zajęcia pozycji
W jakim horyzoncie czasowym? To jest istotne pytanie...

Czy dywergencje tak super działają? Przykład: Weź indeks S&P500 w układzie tygodniowym w okresie 2003 - 2007 rok i nałóż na ten wykres RSI(14) (14-tygodniowy).
Czy widzisz potężną dywergencję w latach 2004-2005?
A teraz zajmij pozycję krótką na końcu dywergencji, czyli we wrześniu 2005 (niech bedzie na szczycie, 16.09.2005) i trzymaj ją dzielnie w oczekiwaniu na trend spadkowy - wszak dywergencja to dobry sygnał sprzedaży, prawda?
I co? I nim doczekasz się trendu spadkowego,w październiku 2007 jesteś "w plecy" na każdym krotkim kontrakcie ES, ktory otworzyłeś 1576-1242= 334pkt x 50USD/punkt to "tylko" 16 700 USD/sztukę e-mini straty.
Dalej uważasz, że "dywergencje są doskonałą okazją do zajęcia pozycji"?

Mark Twain

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 4 grudnia 2011 22:26:45
Szutnik,
jestem spekulantem, który rzadko kiedy wykresem 1D się posługuje, nie mówiąc o tygodniowym.
ale nawet w interwale dziennym jestem w stanie przedstawić Tobie bez liku skutecznych dywergencji. o wykresach zagranicznych indeksów nie będę z Tobą dyskutować, to nie moja działka, możemy jedynie o FW20, EURUSD i spółkach z rodzimego podwórka się posprzeczać.

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 5 grudnia 2011 08:24:41
uzupełnię wczorajszy wpis.
zobaczmy kiedy najczęściej występują dywergencje - w końcówce trendów, gdy trend słabnie a ceny opadają/rosną niejako z przyzwyczajenia, siłą rozpędu. mając tego świadomość, można wykluczyć doszukiwanie się rozbieżności na spółkach, będących w silnym trendzie, chociażby poprzez zbadanie kąta nachylenia średniej.
szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się z dywergencjami na wykresach tygodniowych lub miesięcznych. ba! nigdy nie doszukiwałem się takowych. już sam interwał wyklucza możliwość spekulowania.

i na Twoje pytanie
Szutnik napisał(a):
Dalej uważasz, że "dywergencje są doskonałą okazją do zajęcia pozycji"?
odpowiadam twierdząco

Szutnik
Wysłane: 5 grudnia 2011 08:59:31
@ Krewa
już sam interwał wyklucza możliwość spekulowania.
??? - wybacz, ale nie rozumiemd'oh! Najwyraźniej mimo swoich kilkunastu lat na różnych rynkach ciągle muszę się jeszcze wielu rzeczy nauczyć, m.in tego, że na trendach tygodniowych nie da się spekulować..binky Angel Angel
Nie za bardzo też rozumiem, co ma do rzeczy to, że to "rynek zagraniczny". AT chyba dziala na wszystkich rynkach jednakowo, bez rozróżniania lokalizacji?

A tak w ogóle to rynki są zdaje się fraktalami, czyli co występuje i zdarza się na wykresach tygodniowych, występuje także na dziennych, godzinowych i 5 minutowych wykresach.

zobaczmy kiedy najczęściej występują dywergencje - w końcówce trendów, gdy trend słabnie a ceny opadają/rosną niejako z przyzwyczajenia, siłą rozpędu. mając tego świadomość, można wykluczyć doszukiwanie się rozbieżności na spółkach, będących w silnym trendzie, chociażby poprzez zbadanie kąta nachylenia średniej.
Gdybyż to było rzeczywiście takie proste...a o takim pojęciu jak "rozgonienie dywergencji" słyszałeś?

Mark Twain

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 5 grudnia 2011 09:20:46
Szutnik, nie udawaj naiwnego, gdyż podejrzanie dobrze to Tobie wychodzi.

Cytat:
Nie za bardzo też rozumiem, co ma do rzeczy to, że to "rynek zagraniczny". AT chyba dziala na wszystkich rynkach jednakowo, bez rozróżniania lokalizacji?

wyjaśniam - chodzi chociażby o ustawienie wskaźników, o stosowane długości średnich. na jednym rynku 9-okresowa będzie jak ulał, na innym 13-okresowa itd. ktoś, kto szczyci się kilkunastoletnim doświadczeniem na różnych rynkach, powinien to wiedzieć.

Cytat:
??? - wybacz, ale nie rozumiem. Najwyraźniej mimo swoich kilkunastu lat na różnych rynkach ciągle muszę się jeszcze wielu rzeczy nauczyć, m.in tego, że na trendach tygodniowych nie da się spekulować.

wybaczam. i życzę powodzenia w spekulowaniu na fw w oparciu o wykres tygodniowy.

Szutnik, nie ufam bezkrytycznie słowu pisanemu, wolę sprawdzać stawiane w prasie lub książkach tezy. Jeżeli Elder napisał o rozbieżnościach to nie oznacza, że w ślepej wierze zacząłem grać w oparciu o nie, bez przeprowadzania testów na wykresach historycznych.

ale niewątpliwie większym zaufaniem obdarzę jego, gdyż on zadał sobie trudu wyjaśnienia jak i dlaczego działa dywergencja, a nie Tobie, który jednym przykładem próbuje obalić teorię.

Szutnik
Wysłane: 5 grudnia 2011 09:45:34
ale niewątpliwie większym zaufaniem obdarzę jego, gdyż on zadał sobie trudu wyjaśnienia jak i dlaczego działa dywergencja, a nie Tobie, który jednym przykładem próbuje obalić teorię.

Nie próbuję obalić teorii. Doskonale też wiem, jak działa dywergencja i dlaczego się tworzy. Sam często korzystam z dywergencji ale nigdy jako głównego sygnałudo zajęcia pozycji. Dlaczego? Właśnie dlatego, że zdarza się takie coś, jak "rozgonienie dywergencji", gdy rynek "skazany" już przez dywergencję nagle odzyskuje wigor i rusza z nową siłą do góry, zostawiając grających na dywergencję z "rozdziawionymi gębami".
W tej zabawie chodzi o to, by znaleźć jak najwięcej elementów, przemawiających na korzyść pozycji, ktorą chce się zająć. Dywergencja jest jednym z wielu takich elementów, ale sama dywergencja to zdecydowanie za mało.

Mark Twain

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 5 grudnia 2011 10:00:15
Szutnik,
i teraz absolutnie się z Tobą zgadzam.

z wyjątkiem jednego
Cytat:
W tej zabawie chodzi o to, by znaleźć jak najwięcej elementów, przemawiających na korzyść pozycji, ktorą chce się zająć
, ale wiem, że to po prostu niezbyt trafne sformułowanie. chodziło zapewne o pozycję, która należy zająć.
a na "rozdziawioną gębę" jest skuteczny sposób - SL

somret
Wpisów: 1
Wysłane: 20 maja 2019 17:48:53
Mam pytanie dotyczące dywergencji, to mój pierwszy post i wiem że nic nie wiem dlatego pytam :)
Na prowizorycznym rysunku narysowałem na zielono negatywną dywergencje (szczyty cen rosną, rozbieżnie do malejących szczytów RSI), po której może nastąpić zmiana trendu, ale nie musi. Czyli jeśli dobrze rozumiem jest to bardziej "sygnał" na nie kupowanie niż na sprzedawania oraz że samodzielnie owa dywergencja nic nie znaczy.
Na czerwono zaznaczyłem ukrytą dywergencja wzrostową (dołki ceny rosną, dołki RSI spadają)
Moje pytania są następujące:
1. czy wykresy z oznaczenia dywergencji, są narysowane poprawnie i czy choć powierzchownie to rozumiem.
2. czym w takim przypadku ukryta dywergencja nią nie jest ze względu na trend wzrostowy ceny?

kliknij, aby powiększyć

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2