pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Szutnik

Szutnik

Ostatnie 10 wpisów
majama napisał(a):
Dno bessy na GPW jest nieoznaczalne dopóki żyje GPW. Spoglądam na wykresy głównych indeksów GPW, SPX i DAX po 3 miesiącach oderwania od giełdy i widzę że stałe inwestowanie na GPW to zwyczajna strata czasu i pieniędzy. Tendencja od lat ta sama, żaden kapitał nie przyjdzie tu na dłużej bo nie ma po co, to tylko pralnia.


Oooo, zaczyna się pojawiać niezbędna dawka pesymizmu. Teraz tylko jeszcze niech zacznie to okazywać tzw. "większość" Angel Angel Angel

Wejdą, wejdą. Dokładnie tak samo, jak zaczęli wchodzić i mocno akumulować po Brexit, by potem w grudniu 2016 uderzyć w spółki z W20 na całego.

I wcale Mr Zagranycy nie przeszkadzało wtedy, że to spółki państwowe, kontrolowane przez PiS i co tam jeszcze można do tego dorzucić z litanii narzekań polskiego inwestora indywidualnego na firmy z W20. Angel

Wystarczyło, że słabł USD i drożały surowce przemysłowe i już Wielkie Pieniądze brały wszystko jak leci z W20.
Tak samo będzie i teraz. Osłabienie USD już mamy. A będą brać jak leci wszystko z W20, gdy tylko odwróci się sytuacja na indeksie EuroStoxx Banks, na który patrzy każdy zarządzający globalnym funduszem, nim zdecyduje się kupić akcje jakiegokolwiek europejskiego (a więc i polskiego) banku. I hamulec W20, czyli banki i finansówka przestanie hamować ten indeks.
Kiedy? A to względnie proste do powiedzenia: gdy globalna, okołoCOVIDowa recesja będzie się mieć ku końcowi i fundusze uznają, że akcje to jednak lepsze miejsce do spekulacji, niż obligacje Skarbu Państwa. Na razie jest dokładnie odwrotnie: dziś po raz pierwszy w historii, polskie 2-latki osiągnęły ujemną rentowność, czyli stały się czysto spekulacyjnym instrumentem, granym już tylko na dalszy wzrost ceny, na zasadzie "ostatnich nabywców gryzą psy".

No chyba, że kupujący przy ujemnych rentownościach zakładają mocne zejście w deflację w Polsce, pomimo Adama G. u steru NBP Angel
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

@BearHand
Ale wiesz, że Twoje oznaczenie fal łamie podstawowe reguły?
Fala (4) wchodzi głęboko w terytorium (1), a to jest dopuszczalne tylko w przypadku klina końcowego, którego tu się nie da narysować. Nawet Robert Miner, który bardzo rozluźnia reguły, mówi o "drobnym" i "krótkotrwałym" wejściu 4 w 1. Inni są bardziej stanowczy i całkowicie tej wersji nie dopuszczają.
Błędne oznaczenie.
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Cytat:
najwyraźniej jest to okradanie emerytów na dużą skalę.
zidiociałe fundy, kupują PKC, bo wchodzi do wig20...
jednocześnie wywalają PKC mbank który spada -4%.


Ale wiesz, VOX, że to w dużym stopniu są zakupy funduszy indeksowych Mr Zagranycy ze względu na włączenie akcji ALE do indeksów FTSE i MSCI?
Co byśmy nie myśleli i nie kombinowali, to za tymi zakupami w przewadze stoi Mr Zagranyca, a nie nasi.

Osobiście zastanawiam się, czy za częścią tego popytu nie stoją światowi giganci w rodzaju AliExpress EBay lub Amazon. Przejęcie ALE mogłoby się całkiem sensownie spinać w ich globalnych strategiach, nawet pomimo zawyżonej ceny. Oczywiście wkrótce okaże się, czy to tylko moje niczym nie poparte spekulacje, czy jednak coś więcej
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Blaze napisał(a):
Zastanawiam się jak wygląda w praktyce rynkowej zagadnienie informacji poufnej.
1. Czy zarządzający funduszami, potencjalni, bądź obecni inwestorzy pytają na spotkaniach z zarządami o informacje poufne, bądź takie na granicy informacji poufnych?
2. Czy jest normą, że zarządy udzielają, między sobą, informacji poufnych potencjalnym/obecnym inwestorom, w imię zasady, że wzajemnie się wspieramy bo płyniemy na tej samej łodzi?
3. A może raczej większość zarządów pilnuje się bardzo mocno by broń Boże nie zdradzić żadnej informacji, która nie jest publicznie dostępna, a która mogłaby ewentualnie mieć wpływ na kurs, ale w takim razie czy duży sens miałyby spotkania z zarządami?

Jesli jest ktoś na forum, kto ma jakiekolwiek doświadczenie w tej materii bardzo proszę o odpowiedź.


Ad1
Oczywiście, że pytają. Ale nie na oficjalnych, protokołowanych spotkaniach z zarządami Angel
Zazwyczaj są to sprawy nieformalne, kwestie indywidualnych znajomości po obu stronach, czasem przychylności funduszu, jako przyszłego gwaranta kolejnych emisji czy stale i ewidentnie wspierającego zarząd na WZA. Powodów przekazania poufnych informacji może być naprawdę mnóstwo, ale przepływ informacji tylko drogą nieformalną, często taką, by nie zostały po niej żadne materialne ślady (np. po rozmowie przez komórki mogą pozostać) CBA i CBŚ też nie śpią blah5

Ad2
Absolutnie nie. Informacji poufnych, jeśli już w ogóle, to udziela się wybranym inwestorom. Przekazane wszystkim, przestałyby być poufne

Ad3
Jasne, że są też zarządy, pilnujące kwestii informacji, ale są w mniejszości. Nic tak dobrze nie pokazuje, jaka jest praktyka wśród zarządów w tym zakresie, jak częstotliwość dużych skoków ceny na rynku, poprzedzających podanie istotnej informacji, a nie następujących dopiero po jej upublicznieniu.
Do tego opieszałość, a najczęściej brak jakichkolwiek działań w tym temacie ze strony KNF, zachęca do takich działań z powodu poczucia bezkarności.
Świeży przykład: wzrost kursu PLAY na sesji przed ogłoszeniem zakupu przez Iliad. Ktoś czytał może jakiś komentarz KNF, że przyjrzą się bliżej sprawie? Jeśli tak, to zwracam honor Klubowi Nieruchawych Facetów, ale nie sądzę, że ktoś się tu zgłosi, by to potwierdzić i kazać mi zwrócić Im honor.
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Cytat:
Dobrze, gdyby wydali komunikat, że wchodzą w fotowoltaikę, stworzą jakąs grę na PS albo zajmą się też produkcją maseczek ochronnych lub szczepionką na covid19.


Odpowiem również cytatem, jak dla mnie doskonałym:

Cytat:
Rok 2025. Puls Biznesu przeprowadza wywiad z prezesem ostatniej spółki na GPW, która nie dokonała zwrotu na gaming lub fotowoltaikę:
- Oczywiście, że chcielibyśmy się zająć gamingiem ale nie chcą nam na to pozwolić górnicze związki zawodowe
- Trystero 3some Dancing
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Cytat:
Skąd takie osłabienie pln do eur , ktoś , coś ?


Akurat dość proste, jeśli się spojrzy na daty rozpoczęcia umacniania się PLN wobec EUR w tym roku: 23.03.20 i szczyt tego umacniania się, czyli 19.08.2020

Cytat:
z dodruku Glapińskiego. I z polityki gospodarczej rządu.


To stała śpiewka większości polskich inwestorów, ale niestety nie do końca prawdziwa, a przynajmniej nie w stopniu, w jakim twierdzą. To przede wszystkim efekty decyzji i polityki monetarnej FED i związanych z nimi światowych przepływów walutowych.
Daty, które podałem tu wyżej, jednoznacznie na to wskazują.
23.03 - od 20.03 FED zaczął dostarczać praktycznie nieograniczoną płynność na rynki (mówili o gotowości do nawet 10 bilionów USD, ostatecznie nie musieli aż tyle) po marcowym posiedzeniu 17-18.03.
To zatrzymało i odwróciło marcowy "wodospad" PLN wobec walut majors. Dokładnie w tym samym dniu - 23.03 amerykańskie indeksy akcyjne zrobiły swe tegoroczne minima.
Szczyt tego umocnienia PLN (czyli dno na EUR/PLN na poziomie 4,3746) wypadł 19.08, dokładnie w środę, w którą FED publikował minutes z lipcowego posiedzenia.
Wymowa minutes była jednoznaczna: "robimy sobie pauzę z ostrym kupowaniem aktywów", co było formalnym potwierdzeniem tego co rynek już obserwował od lipca, jeśli chodzi o zakupy obligacji na rynku przez FED.
Start ostatniej, najgwałtowniejszej jak dotąd fali umocnienia EUR wobec PLN licząc od sierpniowego dna to 15.09. Traf chce, to znowu pierwszy dzień z 2-dniowego posiedzenia FED. 16.09 FED podaje komunikat po posiedzeniu nie zmieniający wymowy ujawnionych w sierpniu minutes i sugerujący, że pauza może być nieco dłuższa, niż dotąd liczono. Rynek walutowy zaczekał z poważniejszymi ruchami do dnia wygasania opcji i futures po tym posiedzeniu (18.09), a już 21.09 na Dollar Index Futures, z którym PLN jest mocno odwrotnie skorelowany, zaczęło się ostre umacnianie USD, co praktycznie zawsze przekłada się na osłabienie EUR/USD i w jeszcze większym stopniu na osłabienie PLN w parze USD/PLN i siłą rzeczy EUR/PLN.

O ile ruchy monetarne NBP tworzą klimat i wyznaczają ogólny kierunek poruszania się PLN wobec innych walut (decyzje rządu to rzecz drugorzędna, najważniejsza obecnie jest ujemna realna stopa procentowa, utrzymywana przez NBP + NBPowski dodruk), o tyle siła, szybkość tego ruchu itd. wynika przede wszystkim z monetarnych decyzji FED, warunkujących ruchy dolarowego i eurowego kapitału, wpływającego do i wypływającego z polskich aktywów

Cytat:
Oficjalne manko - 100 mld zł drugie tyle ukryte w dodruku NBP

To prawda, ale nie można na te fakty patrzeć w oderwaniu od tego, co robią inni. A oni mają podobną skalę interwencji monetarnej, więc wszystkim nam razem "obniżyła się podłoga" w plus minus podobnej skali...


"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Nie śpię, bo czekam na Symulator renowatora szaletów miejskich
Na razie spółka zaoferowała mi tylko symulator renowatora starych basenów kąpielowych, ale liczę na nich blackeye laughing8 laughing8 occasion9

store.steampowered.com/app/141...
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Lata temu (już chyba 25 albo 26 lat temu) zaczynałem głębszą znajomość od tej pozycji w wydaniu WIG Press. Dość przystępnie napisane i na początek powinno wystarczyć, choć jest dużo odniesień do kontraktów futures (a przynajmniej było w tej wersji, którą miałem, bo ktoś raczył jej nie oddać), co może wprowadzić trochę zamieszania, ale bystrzak (nie wątpię, że do nich należysz Angel ) powinien sobie z tym poradzić:
maklerska.pl/ksiegarnia/analiz...

Jak dobrze radzisz sobie z angielskim, możesz spróbować tej Biblii AT:
www.amazon.com/Technical-Analy...

Kiedyś dobre podstawy darmowo oferował dział Edukacja bossa.pl, ale zmienili dostęp, a nie mam zamiaru ekstra się tam pchać tylko po to, by sprawdzić, co mają w ofercie dla początkujących poza tym akurat teraz gdy to piszę mają jakieś prace konserwacyjne. Ale Ty możesz spróbować zbadać, co oferują:
https://info.bossa.pl/edukacja/

Jak sobie coś jeszcze przypomnę, to dorzucę. Na razie tyle


"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Cytat:
Zostawiłem sobie spekulacyjnie za wartość 1000 zł. Liczę na ostatni wyskok kursu w poniedziałek i wtorek.

Nie sądzę, abyś się tego doczekał. Ale życzę Ci, abym się mylił blackeye
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Cytat:
Zakup Corelens 1300 akcji po 8 zł- spekulacyjnie


Poważnie? "spekulacyjnie"?
Przy RSI(14) na poziomie 94 pkt (krańcowe wykupienie) spekulacyjny zakup?

Po skoku z luką, przy tworzącej się typowej świecy zatrzymania ruchu?
Przecież ten rynek w najbardziej optymistycznym scenariuszu wróci do luki sprawdzić jej siłę (przedział 3,72-4,80) i jeśli będzie OK, to ją tylko zamknie, być może też testując tę czerwoną linię i pójdzie dalej.
Ale...śmiem wątpić. Przy RSI na 94 pkt? To się prosi o dużo dłuższą korektę i pewnie głębszą.
Jakby co, zostałeś ostrzeżony....


kliknij, aby powiększyć
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

Informacje
Stopień: Złotousty
Dołączył: 30 października 2011
Ostatnia wizyta: 23 października 2020 09:36:59
Liczba wpisów: 1 717
[0,48% wszystkich postów / 0,52 postów dziennie]
Punkty respektu: 39

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,513 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +135,80% +27 160,25 zł 47 160,25 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d