pixelg
Dywidenda problem z odcięciem - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Dywidenda problem z odcięciem

hank4
Wpisów: 36
Wysłane: 23 kwietnia 2016 15:43:29
Witam

Mam pytanie dotyczące dywidendy.

Załóżmy że :

Kurs akcji 100 zł
Dywidenda 10 zł

Spółka ABC podjęła uchwałę o wypłacie zysku za poprzedni rok obrotowy. Dzień dywidendy ustalono na 29 marca 2015 r. Oznacza to, że inwestor zainteresowany udziałem w jej zysku powinien, z racji rozliczeń, nabyć papiery do końca sesji 26 marca.
29 marca zostanie bowiem ustalona lista osób uprawnionych do udziału w zysku (która w rzeczywistości będzie odzwierciedlać stan sprzed trzech dni).
Akcje natomiast mogę zbyć na następnej sesji po dniu uprawniającym do nabycia akcji z prawem do udziału w zysku. W przytoczonym wyżej przykładzie będzie to 27.
Tylko że wtedy kurs akcji będzie pomniejszony o dywidendę i będzie wynosił 90 zł (jeżeli zajmę długą pozycje na akcjach).

1) Jak sprawa będzie wyglądać w przypadku krótkiej pozycji?

Dywidendę również otrzymam ale i również analogicznie musi nastąpić pomniejsze kursu o 10 zł. Czyli w tym wypadku zarabiam na dywidendzie i obniżeniu kursu ?

Prze czytałem również na forum cytuje :

"To pomijając zmiany kursu wynikające z transakcji kupna/sprzedaży wystarczyło by
kupić akcje w dniu ustalenia dywidendy, następnie sprzedać po tej samej cenie i być
do przodu o dywidendę pomniejszoną o o,6% prowizji i 19% podatku dochodowego."

2) Czy można sprzedać akcje przed odcięciem dywidendy i mieć dywidendę? Czy to jest możliwe ?

Pozdrawiam

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 823
Wysłane: 24 kwietnia 2016 09:30:54
Tak, ale pamiętajmy o tym, że inwestorzy na rynku kontraktów nie są w ciemię bici. Po prostu odpowiednie futuresy już wcześniej zmniejszą bazę tak, aby taka transakcja była mało opłacalna.

hank4
Wysłane: 24 kwietnia 2016 18:28:42
Nie rozumie cie

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 24 kwietnia 2016 20:25:00
Mam wrażenie, że zakładasz iż cena instrumentu bazowego i kontraktu jest taka sama. Praktyka mówi, że jest inna i tę różnicę nazywa się bazą, przy czym sama baza może być ujemna i dodatnia. Jeśli rynek widzi potencjalną dywidendę na horyzoncie, to jeszcze przed przyznaniem prawa do dywidendy koryguje ceny kontraktów.
Przykładowo
Akcje spółki A kosztują dziś na zamknięciu 100 zł. Kontrakty na akcje spółki też 100 zł. Po sesji mamy uchwaloną dywidendę w wysokości 10 zł z terminem przyznania praw za miesiąc. Jutro z akcjami nic się nie stanie (w uproszczeniu), ale ceny kontraktów spadną o te ca 10 zł. Tak byłoby gdyby rynek nie spodziewał się dywidendy ze spółki.

Ale najczęściej się spodziewa i im bliżej do tej dywidendy tym kurs kontraktu zaczyna zoraz mocniej odbiegać od kursu samych akcji. Po odcięciu baza jest najmniejsza i potem się zwiększa aż do odcięcia. Oczywiście to jest uogólnienie, bo nasz rynek czasem bywa nieefektywny na mniej płynnych walorach.
Edytowany: 24 kwietnia 2016 20:27

hank4
Wysłane: 26 kwietnia 2016 09:56:47
Sugerując sie tą wypowiedzią :

"To pomijając zmiany kursu wynikające z transakcji kupna/sprzedaży wystarczyło by
kupić akcje w dniu ustalenia dywidendy, następnie sprzedać po tej samej cenie i być
do przodu o dywidendę pomniejszoną o o,6% prowizji i 19% podatku dochodowego."

Czy można dosprzedac akcje mając dywidendę przed odcięciem?
Czy może źle zinterpretowałem powyższy cytat?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 26 kwietnia 2016 10:34:11
Źle zinterpretowałeś. Nie można sprzedać, ale autor cytatu sugeruje, że odcięcie dywidendy będzie mieć w tym dniu wpływ na cenę kontraktu, dokładnie, że kontrakt spadnie o te kwotę. Juz po odcieniu sprzedajesz akcje i zamykają pozycję. MaSz prawo do dywidendy, a spadek kursu wynikający z odcięcia miałby zrekompensować zysk z krótkiej na kontrakcie. Ale to tak nie działa o czym pisałem wyżej.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość