Obligacje skarbu Państwa dla IKZE (GPW RR) - Obligacje dla początkujących - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Obligacje skarbu Państwa dla IKZE (GPW RR)

Swistak84
Wpisów: 2
Wysłane: 9 października 2017 05:26:54
Dzień Dobry.

Poszukuję obligacji Skarbu Państwa żeby zaparkować trochę gotówki na koncie maklerskim IKZE.

Rynek pierwotny nistety odpada najwyraźniej, więc patrzyłem na instrumenty notowane na rynku wtórnym, niestety płynność, rentowność i wybór nistety nie powalają.

Inwestycja w perspektywie 5-10 lat z możliwością wcześniejszej sprzedaży jeśli nadarzy się okazja.

W szczególności interesuje mnie https://www.stockwatch.pl/obligacje/emitent-prywatny/skarbpanstwa/iz0823 jako że chroni przed inflacją podobno. Pytanie czy spread i prowizja na kupnie nie pożrą całkowicie zysku?

Ktoś ma jakieś rady i doświadczenia?
Jeśli nie IZ0823 to jakie z obecnych obligacji skarbu państwa są warte rozważenia do kupna?
Edytowany: 9 października 2017 05:27

Marcin Osiecki
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 854
Wysłane: 23 października 2017 13:01:14
Nie kupowałbym IZ z powodu bardzo niskiej płynności i skomplikowanej budowy. Inna sprawa, że w tym momencie na rynku nie ma nawet jednej oferty sprzedaży tego papieru. Jeżeli chodzi o popularne dość płynne obligacje skarbowe to szukałbym coś z serii PS, DS. 5 lat? Np. PS0123, w tym momencie od ręki dają za 98,80, co oznacza rentowność 2,7%. DS0727 z terminem wykupu ok. 10 lat można kupić obecnie z rentownością blisko 3,3%. Tylko, czy to jest dobry moment na zakup długoterminowych obligacji o stałym kuponie to szczerze mówiąc nie jestem pewien. Są przesłanki do tego, że stopy procentowe będą rosnąć w Polsce, ale co wymyśli obecna RPP to ja nie jestem w stanie przewidzieć. :)

Swistak84
Wpisów: 2
Wysłane: 2 listopada 2017 16:59:17
Dziękuję bardzo za informację.

Obligację chcę kupić na IKZE więc wielkiego wyboru nie mam, pieniędzy nie można wrzucić po prostu do banku na lokatę niestety a lepiej żeby 2,7% niż 0 było :)

bogdanskiw
Wpisów: 8
Wysłane: 31 października 2018 22:56:08
Mam taki sam problem. Może ktoś pomoże, może jakieś dziesięciolatki z wykupem za 4-6 lat. i jak ocenić dyskonto i oprocentowanie takich obligacji ? Bo w skarbówkach jestem całkiem zielony. Płynność to mało istotna przy IKZE

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość