pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - notowania, dywidendy, wiadomości, analizy

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 03.03.2016, godziny 12:00
Dorota Jarodzka-Śródka - prezes Archicom logo Archicom
3 marca o godzinie 12:00 odbędzie się czat inwestorski z Dorotą Jarodzką-Śródką, prezes Archicom. Chat poświęcony będzie IPO spółki.

Archicom jest liderem wrocławskiego rynku mieszkaniowego. W roku 2015 Grupa Archicom sprzedała 611 mieszkań, a w 2017 r. planuje osiągnąć sprzedaż na poziomie 1000 lokali.

Grupa Archicom jest obecna na rynku od blisko 30 lat, zrealizowała już ponad 150 obiektów, w tym budynki mieszkalne, hotele i biurowce. Obecnie realizuje zarówno duże osiedla (jak „Olimpia Port” o docelowej liczbie blisko 2.500 mieszkań), jak również bardziej kameralne budynki czy inwestycje z sektora premium.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie z Dorotą Jarodzką-Śródką, prezes Archicom. Tematem rozmów jest IPO spółki.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać równo o 12:00.
 • Dorota Jarodzka-Śródka: Witamy na czacie na temat oferty publicznej Archicom. Zapraszam do zadawania pytań na temat IPO i naszej strategii.
 • MZK: Z rynku słychać różne głosy na temat obecnego roku. Jedni spodziewają się załamania akcji kredytowej i popytu inni nawet wzrostów. Jak wy do tego podchodzicie?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Sytuacja na rynku jest bardzo dobra. W ubiegłym roku sprzedaliśmy 611 mieszkań. Od początku roku sprzedaliśmy już 127 mieszkań co stanowiło około 40% wzrostu rok do roku. Ponad 70% naszych klientów kupuje za gotówkę lub w wkładem własnym powyżej 20% w związku z tym ewentualne zmiany w polityce kredytowej nie będą miały większego wpływu na popyt na mieszkania. Banki deklarują dalsze zainteresowanie kredytami hipotecznymi.
 • wojtek: Mamy marzec a w prospekcie są dane sprzed 8 miesięcy. Czemu nie daliście aktualizacji?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Prospekty emisyjne składa się najczęściej na danych rocznych lub półrocznych. Nie odbiegamy tutaj od standardów rynkowych. Ponadto dane operacyjne zostały zaktualizowane i są aktualne na datę zatwierdzenia prospektu.
 • MZK: Jakie cele finansowe sobie stawiacie na 2016 r.?
  Dorota Jarodzka-Śródka: W prospekcie nie publikujemy prognoz. Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań, to nasz plan na 2017 r. to 1.000 mieszkań. W ubiegłym roku sprzedaliśmy 611 lokali, a od początku roku sprzedaliśmy już 127 lokali, czyli ok. 40 proc. więcej rok do roku. Zwiększyła się też oferta mieszkań. Na koniec 2014 roku mieliśmy w ofercie sprzedaży 650 mieszkań, a na początku 2016 r. już 1.000.
 • ynwestor: Dlaczego inwestorzy powinni zainwestować w Archicom? Przygody giełdowe wrocławskich deweloperów nie kończyły się happy endem.
  Dorota Jarodzka-Śródka: Mamy wysoką rentowność przy bardzo bezpiecznej strukturze finansowania. Naszą przyszłość zabezpiecza bank ziemi, który zapewni tereny dla ponad 70 proc. inwestycji planowanych do 2018 r. Co ważne, wzrost w najbliższych latach bazuje na już podpisanych umowach – 66 proc. mieszkań, które spółka odda do użytku w 2016 roku oraz 48 proc. lokali, których budowa zakończy się w 2017 r. jest już sprzedane. Oznacza to, że zakładana przez Archicom dynamika wzrostu bazuje na transakcjach, które już zostały zawarte. Planujemy wypłatę 50 proc. ubiegłorocznego zysku w postaci dywidendy. Bardzo bezpieczna struktura finansowania oraz fakt, że zakładany w najbliższych latach wzrost bazuje na już zrealizowanych transakcjach powoduje, że zarząd jest przekonany, iż wysoka dywidenda będzie utrzymana w kolejnych latach. Jako zarząd, a jednocześnie akcjonariusze wierzymy we wzrost wartości spółki i dlatego nie sprzedajemy akcji w ofercie.
 • Inwestor73 niepotwierdzony: Czy będzie wypłacana dywidenda? Jaka będzie jej skala?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Tak, planujemy wypłatę hojnej dywidendy. Już w tym roku chcemy wypłacić akcjonariuszom 50 proc. skonsolidowanego zysku netto za 2015 r. Co ważne w podziale zysku będą już uczestniczyć inwestorzy, którzy kupią akcje w ofercie. W kolejnych latach planujemy wypłatę co najmniej 50 proc. zysku akcjonariuszom.
 • BigShort niepotwierdzony: Na czym polega przewaga osiedli społecznych?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Nasza oferta to nie samo mieszkanie, ale styl życia w mieście. Projektujemy bardzo funkcjonalne mieszkania, które sprzedają się w 94 proc. jeszcze na etapie budowy. Ponadto oferujemy towarzyszącą im przestrzeń tworząc możliwość integracji i spotkań mieszkańców, zapewniając funkcje takie jak fitness, park, ścieżki rowerowe, boiska, kluby mieszkańców czy nawet marinę. Stwarzamy mieszkańcom naszych osiedli platformę do spotkań. Wszystko to sprawia, że mamy 38 proc. sprzedaży mieszkań z poleceń zadowolonych klientów.
 • Madżenta niepotwierdzony: Dzień dobry, na co przeznaczycie Państwo środki z emisji?
  Dorota Jarodzka-Śródka: 60 mln zł przeznaczymy na zakup gruntów we Wrocławiu i Krakowie. Pozostała część emisji będzie przeznaczona na finansowanie przedsięwzięć deweloperskich rozpoczynanych w tym roku.
 • Gość niepotwierdzony: Jakiego poziomu gotowych i niesprzedanych (kwotowo) mieszkań w relacji do wartości zapasów oczekujecie na koniec poprzedniego roku i na koniec 2016 r.?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Aż 94 proc. mieszkań sprzedajemy obecnie przed zakończeniem budowy. Dzięki temu poziom zapasów gotowych mieszkań stale utrzymujemy na bardzo niskim poziomie. Nasze mieszkania są zbyt atrakcyjne aby czekały niesprzedane.
 • Gość niepotwierdzony: Jaki procent oferty spełnia wymagania cenowe MDM?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Około 20 proc. naszej oferty to mieszkania spełniające wymogi programu MDM. Dbamy o to, aby mieć odpowiednią do rynku wielkość oferty w każdym segmencie cenowym.
 • Gość: Z czego wynika wysoka cena maksymalna względem wysokości kapitału własnego? Na rynku są znacznie tańsze pod tym względem spółki. Dlaczego miałbym zainwestować właśnie w Was?
  Dorota Jarodzka-Śródka: W opinii zarządu cena maksymalna jest atrakcyjna dla inwestorów i odzwierciedla wartość spółki na obecnym etapie rozwoju. Nie uwzględnia ona planowanego dynamicznego wzrostu spółki, który będzie możliwy dzięki pozyskaniu środków z emisji akcji.
 • Gość niepotwierdzony: Czy Pani zdaniem da się w 100% przełożyć model wrocławski na Kraków? Jednak to Wrocław jest głównym miejscem sektora BPO
  Dorota Jarodzka-Śródka: Kraków jest nawet większym rynkiem biurowym niż Wrocław – 100 tys. powierzchni więcej. Przekłada się to na zapotrzebowanie na mieszkania.
 • Jarosław niepotwierdzony: Jak wyglądają plany na rynku komercyjnym? Czy jego udział w przychodach będzie rósł?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Skokowo rozwijamy się w segmencie mieszkaniowym. Z drugiej strony chcemy utrzymać stabilny rozwój na rynku komercyjnym.
 • Madżenta niepotwierdzony: Czy macie już Państwo upatrzone jakieś grunty? Jeśli tak, to jakie?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Obecnie negocjujemy zakup gruntów, które nam zapewnią utrzymanie wysokiej rentowności.
 • Investor666 niepotwierdzony: Ile jeszcze potrwa dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym?
  Dorota Jarodzka-Śródka: W Polsce jest bardzo duży niedobór mieszkań. Szacujemy go na 1-2 mln. Istniejący zasób mieszkań jest niedopasowany geograficznie. Sprawia to, że popyt na mieszkania w dużych miastach będzie się utrzymywał jeszcze przez wiele lat. Obecnie nie ma oznak osłabienia koniunktury na rynku mieszkaniowym. Co więcej, wzrasta realna siła nabywcza a potwierdza to wzrost indeksu dostępności mieszkań AMRON SAFIN.
 • Gość niepotwierdzony: Dlaczego w wyniku 1H15 jest spory udział mniejszości skoro wykupiliscie udziały niekontrolujące? Z czego wynika ujemny CF operacyjny w tym półroczu?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Udział mniejszości jest sprawą techniczną, wynika z utworzenia grupy kapitałowej. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży budynku biurowego (widoczne w CF z działalności inwestycyjnej) zaangażowaliśmy w zakup gruntów pod kolejne inwestycje mieszkaniowe (widoczne w CF - działalność operacyjna).
 • Inwestor 80 niepotwierdzony: Jak wygląda sprzedaż w pierwszych miesiącach roku?
  Dorota Jarodzka-Śródka: W pierwszych dwóch miesiącach sprzedaliśmy o 40 proc. więcej niż rok wcześniej.
 • Madżenta niepotwierdzony: Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na wejście do Krakowa, a nie do Warszawy?
  Dorota Jarodzka-Śródka: W Krakowie uzyskamy rentowność podobną do uzyskiwanej we Wrocławiu przy znacznie mniejszym zaangażowaniu kapitału niż w Warszawie.
 • Inwestor 80 niepotwierdzony: Z czego wynikają wyższe marże niż u konkurencji?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Mamy w ofercie funkcjonalne mieszkania, które w 94 proc. sprzedają się na etapie budowy. Klienci doceniają życie na osiedlach społecznych, które są naszą specjalnością. Łączymy w ramach jednej firmy doświadczenie architekta, wykonawcy i handlowca.
 • SW-fan: Jeśli można jeszcze jedno pytanie. Segmentacja na rynku czyli kluczowa rzecz do sprawy popytu i marży. W jaki dokładnie segment odbiorców celujecie, dlaczego właśnie ten i co Wam jest w stanie pomóc lepiej konkurować o klientów pod tym względem.
  Dorota Jarodzka-Śródka: Nasza oferta pokrywa 83 proc. rynku, czyli wszystkie segmenty cenowe powyżej 5.000 zł za mkw. W poszczególnych segmentach cenowych nasz udział jest proporcjonalny do chłonności rynku. Dzięki ofercie skierowanej do tak szerokiego grona klientów możemy zarówno zwiększać sprzedaż jak i utrzymywać wysokie marże.
 • Jarosław niepotwierdzony: Czy planujecie inwestycje w powierzchnię handlową lub hotele?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Koncentrujemy się wyłącznie na działalności mieszkaniowej i biurowej.
 • Gość: Czy Wasza oferta nie rośnie zbyt szybko? Można dojść do takich wniosków patrząc na spadającą efektywność sprzedaży.
  Dorota Jarodzka-Śródka: Zwiększona oferta przełożyła się na 40-proc. wzrost sprzedaży od początku roku.
 • Tomek: Grupa ma dość skomplikowaną strukturę, a w przeszłości konsolidowała spółki w których w zasadzie nie miała udziałów. Czy na dziś spółka posiada większościowe udziały we wszystkich konsolidowanych podmiotach?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Zakończyliśmy budowę grupy kapitałowej i posiadamy większościowe udziały i pełną kontrolę nad wszystkimi spółkami grupy.
 • inwestor007 niepotwierdzony: Jaką część biznesu stanowi segment nieruchomości komercyjnych w Archicomie, jakie marże są generowane w tym segmencie?
  Dorota Jarodzka-Śródka: W 2014 r. przychody z działalności komercyjnej stanowiły ok. 10 proc. całości przychodów.
 • Ajfon niepotwierdzony: Dlaczego jest takie niskie zadłużenie, nie wykorzystujecie niskich stóp procentowych??
  Dorota Jarodzka-Śródka: Ponieważ sprzedajemy bardzo szybko, projekty finansowane są ze środków własnych i pieniędzy klientów zwalnianych z rachunków powierniczych wraz z postępem budowy. Środki z emisji mamy zamiar przeznaczyć głównie na zakup nowych gruntów. Banki niechętnie finansują zakupy gruntów.
 • Inwestor 80 niepotwierdzony: Jaki macie bank gruntów? Co może na nim powstać?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Nasz bank gruntów pozwala na wybudowanie blisko 2.800 mieszkań we Wrocławiu. Jego wartość rynkowa to 123 mln zł, kupiliśmy go za 89 mln zł i tak jest wyceniany w naszych księgach. Dzięki temu 34 mln zł wzrostu jego wartości jest 12-proc. bonusem dla nowych akcjonariuszy.
 • SW-fan: Dużo firm deweloperskich ma problemy, czy jesteście zainteresowani przejmowaniem rozpoczętych projektów i jeśli tak to jakie kryteria muszą spełniać.
  Dorota Jarodzka-Śródka: Środki z emisji zostaną przeznaczone na zakup gruntów we Wrocławiu i Krakowie – rozwój organiczny.
 • Inwestor73: Kiedy rozpocznie się budowa kolejnego biurowca?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Nasza zasadą jest budowa i sprzedaż biurowca raz na 3-4 lata.
 • Madżenta niepotwierdzony: A ile mieszkań jest w Państwa ofercie?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Obecnie mamy w ofercie ok. 1.000 mieszkań.
 • Madżenta niepotwierdzony: Ile aktualnie prowadzicie Państwo inwestycji?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Aktualnie prowadzimy 9 inwestycji. Planujemy uruchomienie kolejnych.
 • Gosciu niepotwierdzony: Ruszacie z ofertą a mimo to chcecie płacić dywidendę. Czy to nie jest wewnętrznie sprzeczne Pana zdaniem?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Dla wielu inwestorów dywidenda jest bardzo istotnym elementem. Generujemy dużo gotówki, więc chętnie będziemy się dzielić z inwestorami wypracowanym zyskiem. Wysoka dywidenda buduje długoterminowy wzrost wartości spółki.
 • Gość niepotwierdzony: Jak Państwo widzą program 500+, czy to relanie zwiększy zdolność kredytową Polaków?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Program będzie miał pozytywny wpływ na zdolność kredytową.
 • SW-fan: Witam serdecznie. Ciekawa spółka, ale deweloperów jest wielu i mają różną sytuację. Najważniejszy jest jednak popyt i podaż. Jak Pani ocenia, czy już jesteśmy za szczytem ożywienia dla deweloperów i teraz podaż mieszkań będzie rosnąć, a popyt spadać, czyli wchodzimy w negatywną część cyklu?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Obecna podaż pokrywa ok rok popytu w skali kraju co jest najniższym poziomem od kilku lat. We Wrocławiu jest podobnie. Rynek jest w równowadze jeśli ta wartość zawiera się pomiędzy jeden rok-półtora roku.
 • Społem niepotwierdzony: Kto jest wykonawcą Waszych inwestycji?
  Dorota Jarodzka-Śródka: Jesteśmy generalnym wykonawcą naszych inwestycji. Naszymi partnerami jest 11 wykonawców, z którymi pracujemy od wielu lat.
 • Dorota Jarodzka-Śródka: Bardzo dziękujemy za merytoryczne pytania. Z przyjemnością na nie odpowiedzieliśmy. Zapraszamy do udziału w ofercie. Czekamy na Państwa w walnym zgromadzeniu.
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za aktywny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,16% +33 632,53 zł 53 632,53 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy