pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - notowania, dywidendy, wiadomości, analizy

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 06.06.2017, godziny 06:00
Dorota Sierakowska - analityk DM BOŚ SA Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ SA
6 czerwca 2017 r. o godzinie 10:00 odbędzie się czat inwestorski z Dorotą Sierakowską. Tematem rozmowy będą inwestycje na rynkach surowcowych.

Dorota Sierakowska to absolwentka SGH, finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Jest autorką książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych, który doczekał się drugiego wydania. Pojawia się w mediach jako ekspert rynków finansowych (m.in. TVP1, TVN24 Biznes i Świat, Polsat News, Radiowa Trójka, StockWatch.pl, Gazeta Giełdy "Parkiet", Puls Biznesu, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna).

Jest inwestorem z 10-letnim stażem, specjalizującym się w rynkach towarów, ale nie stroniącym także od akcji czy walut. W swoich tekstach i inwestycjach łączy elementy analizy technicznej i fundamentalnej.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Dorotą Sierakowską, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 10:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony.
 • Dorota Sierakowska: Dzień dobry Państwu! Cieszę się, że uczestniczą Państwo w dzisiejszym czacie dotyczącym inwestowania na rynkach surowcowych. Zachęcam do zadawania pytań :)
 • SW-fan: Witam serdecznie. Chyba nie można zacząć inaczej jak od oceny sytuacji w Zatoce Perskiej. Jak Pani widzi realne powody napięcia wokół Kataru i jakie w związku z tym perspektywy dla notowań ropy?
  Dorota Sierakowska: Napięcia na Bliskim Wschodzie nie są niczym nowym. Mimo że porozumienie naftowe było odebrane jako próba pokazania jedności w kartelu, to sprawa Kataru pokazuje, że relacje pomiędzy poszczególnymi krajami są wciąż napięte. Co do ich powodów, pojawia się dużo spekulacji. Sugerowane „wsparcie dla terrorystów” to oficjalna wersja, ale tajemnicą Poliszynela jest fakt, że Arabia Saudyjska ma za złe Katarowi fakt, że nie stoi on w opozycji do Iranu i nie stosuje wobec tego kraju tak ostrej retoryki jak sama Arabia Saudyjska.
  A co do kwestii ropy: na razie wpływ jest neutralny. Nie zanosi się, aby sprawa ta istotnie wpłynęła na eksport ropy z Bliskiego Wschodu – przynajmniej na razie.
 • koneser: Witam, od zawsze inwestuję w nietypowe instrumenty tj. głównie kontrakty na kakao i bawełnę. Czy te towary są w Pani zakresie analiz?
  Dorota Sierakowska: Tak, analizuję również te towary, na tych rynkach bywa ciekawie :)
 • inwestor Andrzej: Szanowna Pani, jednak wolę pozostać przy akcjach. Chodzi mi o producentów gier wideo. Jednym słowem podsumowania, Pani zdaniem bańka już pęka, czy tylko schłodzenie przed dalszym wzrostem?
  Dorota Sierakowska: Nie zajmuję się na co dzień analizą spółek z tej branży, dlatego szczegółową analizę pozostawię analitykom zajmującym się rekomendacjami. Aczkolwiek pamiętam, że o przegrzaniu na akcjach CD Projekt mówiono jeszcze wtedy, gdy cena oscylowała w okolicach 40 zł ;)
 • inwestor_2k: Dzień dobry, Pani Doroto, czy wczorajsze wykluczenie Kataru będzie miało jakieś istotne znaczenie dla cen ropy?
  Dorota Sierakowska: Odpowiedziałam na to pytanie już wcześniej. Na razie istotnego wpływu nie ma.
 • SW-fan: Mam też pytanie o długoterminowe prognozy dla notowań ropy. Czy agresywna promocja elektrycznych samochodów plus alternatywne formy komunikacji masowej i rozwiązania społecznościowe typu carpooling zagrażają trwałości popytu na ten surowiec?
  Dorota Sierakowska: Uważam, że wspomniane powody faktycznie mogą wpływać negatywnie na popyt na ropę naftową. Nie ma wątpliwości, że globalna gospodarka się zmienia. Pamiętajmy jednak, że to są procesy długotrwałe, więc globalny popyt na ropę nie powinien gwałtownie tąpnąć w najbliższym czasie.
 • Gość niepotwierdzony: Dzień dobry W jaki sposób najlepiej w Polsce inwestować na rynkach surowcowych? Jakie są tego koszty?
  Dorota Sierakowska: Sposobów jest wiele: od kupowania złotych monet/sztabek, przez ETFy, certyfikaty strukturyzowane na GPW, spółki surowcowe, CFD na platformach foreksowych, itp. Sposób inwestowania musi być indywidualnie dobrany przez inwestora do jego awersji do ryzyka oraz wielkości kapitału. A więc koszty również bywają różne.
 • inwestor_2k: Co dalej ze złotem? 1.300 USD jeszcze w tym miesiącu? Co potem?
  Dorota Sierakowska: Myślę, że na rynku złota decydującym momentem może być najbliższe kilka dni ze względu na nadchodzące posiedzenie FOMC i decyzję w sprawie stóp procentowych. Na rynku oczekiwana jest podwyżka, ale w obliczu słabszych ostatnich danych nie wydaje się ona przesądzona... A więc krótkoterminowo 1300 USD za uncję jest możliwe, ale nastroje w horyzoncie kilku tygodni mogą być ukształtowane właśnie na podstawie decyzji Fed.
 • Gość niepotwierdzony: Dlaczego wybrała Pani właśnie taką specjalizację? Czy może Pani polecić początkującym inwestorom ten kierunek? Czy inwestowanie na rynkach surowcowych jest stosunkowo trudne/łatwe?
  Dorota Sierakowska: Na studiach poznałam wiele inspirujących osób, które również były zainteresowane inwestowaniem – wzajemnie wymienialiśmy się pomysłami i spośród nich surowce wydawały mi się najciekawsze: to rynek, który jest blisko każdego z nas (benzyna w samochodzie, poranna kawa z kanapką chleba albo ciasteczkiem ;) ), a jednocześnie to świat ogromnych pieniędzy, rządzony przez instytucje. To zdecydowanie mnie zafascynowało.

  Inwestowanie na rynkach surowców nie różni się aż tak bardzo od inwestowania na innych rynkach: podobnie jak na rynkach akcji, warto mieć wiedzę na temat fundamentów rynkowych, ale i stosować analizę techniczną. Na pewno jest to rynek o dużej zmienności cen, więc dla początkujących inwestorów może być wyzwaniem.
 • Górnik niepotwierdzony: Co z cenami węgla i miedzi po zapowiedzi Trumpa, że gospodarka USA tak ostro ruszy, że będą bardzo potrzebne ?
  Dorota Sierakowska: Zapowiedzi Donalda Trumpa są traktowane z pewnym dystansem, aczkolwiek w mojej opinii nie ma powodów do pesymizmu. Notowania miedzi mają szansę na kontynuację wzrostów po kilkuletnich zniżkach i ubiegłorocznym wybiciu z trendu spadkowego. W przypadku węgla sytuacja fundamentalna może być gorsza, zwłaszcza w USA, ponieważ np. elektrownie coraz częściej zastępują go gazem ziemnym, który jest tani i bardziej „eko”.
 • Gość niepotwierdzony: Jakie surowce będą Pani zdaniem hitem inwestycyjnym w drugiej połowie roku? I jak ta klasa aktywów będzie wypadała na tle innych, bo przecież nie o to chodzi żeby inwestować w lidera słabej klasy aktywów.
  Dorota Sierakowska: Ogólnie ta klasa aktywów ma za sobą kilka chudych lat, więc jestem optymistką jeśli chodzi o perspektywy dla rynków towarowych na kolejne lata. Bieżący rok może być na rynkach wielu surowców okresem przełomowym – mamy próby zmiany trendu na rynkach metali czy też towarów rolnych. Osobiście sądzę, że właśnie te ostatnie mogą przynieść najciekawsze zmiany w drugiej połowie roku: rynki pszenicy, soi, kukurydzy, kakao są mocno wyprzedane i jest tu potencjał do odreagowania.
 • snax: Popularność samochodów elektrycznych rośnie w bardzo szybko, ludzie stawiają na energię odnawialną. Jak Pani myśli, kiedy ropa i produkty ropopochodne zostaną całkowicie zastąpione?
  Dorota Sierakowska: Na to pytanie odpowiedziałam wyżej :) Nie sądzę, aby nastąpiło to prędko, aczkolwiek zmiany są niezaprzeczalne i uderzają one nie tylko w rynek ropy, ale też w rynek gazu.
 • shortterm: Jakie towary Pani poleca dla początkującego ale doświadczonego na walutach, generalnie szukam dużej zmienności i płynności.
  Dorota Sierakowska: Początkujący inwestorzy na rynkach surowcowych mogą rozpocząć od rynków ropy naftowej i złota, które są najbardziej płynne. Na pozostałych rynkach pojawiają się większe spready i płynność jest na ogół mniejsza.
 • Walentyna: Jakie platformy polecała by Pani rozważyć do inwestowania? Interesuje mnie możliwie duży lewar i oczywiście niskie koszty.
  Dorota Sierakowska: Sama korzystam z platformy BossaFX i w DM BOŚ mam kilka rachunków inwestycyjnych wystarczających na różne instrumenty. Nie korzystam z innych platform, więc nie mogę ich porównywać.
 • SW-fan: Pani Doroto, czy nadchodzi kryzys? Oczywiście że nadchodzi tylko kiedy uderzy i co będzie sygnałem wyprzedzającym? Czy ceny złota i czy to dobra bezpieczna przystań?
  Dorota Sierakowska: Przewidywanie kryzysów to wróżenie z fusów. Wiadomo, że po tak długim okresie wzrostów cen akcji na globalnym rynku i przy nierozwiązanych wielu gospodarczych problemach nie można takiego scenariusza wykluczyć – ale to nie oznacza, że on spełni się prędko.
  Złoto i srebro są dobrą inwestycją w okresach rynkowej zawieruchy – po prostu w okresach przełomowych radzą sobie lepiej. Ale nie zawsze sprawdzają się jako bezpieczna przystań. Nie ma rozwiązań uniwersalnych.
 • agroleasing: widzi Pani "sprzedaj fakty" na podniesienie stop ?
  Dorota Sierakowska: Myślę, że ceny złota mogą się jeszcze przed spotkaniem FOMC wahać na skutek pojawiających się wypowiedzi i spekulacji. Podwyżka nie wydaje się już pewnym scenariuszem – ale tak czy inaczej, jeśli nie dojdzie do podwyżki stóp, to cena złota może mocno ruszyć w górę.
 • Egon83: Proszę powiedzieć jakie widzi Pani skutki wycofania się Trumpa z paryskiego porozumienia klimatycznego? Czy można się w szczególności spodziewać że konsumpcja węgla nie będzie spadać? Jakie inne efekty tego ruchu na rynkach surowcowych można przewidzieć?
  Dorota Sierakowska: Na razie jest za wcześnie, aby to oszacować. Myślę, że przedsiębiorstwa będą robić to, co będzie się im opłacać: a więc popyt na węgiel może być duży o ile nie będzie bardziej kuszącej alternatywy. A pamiętajmy, że pozostałe surowce energetyczne są w USA również tanie za sprawą łupkowej rewolucji.
 • agroleasing: co dalej z cena kakao
  Dorota Sierakowska: Kakao jest pod presją podaży ze względu na dużą produkcję w Afryce Zachodniej. Niemniej, już od jakiegoś czasu inwestorzy na tym rynku są ultrapesymistyczni i rynek kakao jest obecnie mocno wyprzedany. To stwarza potencjał do mocnego odbicia w górę, jeśli tylko pojawi się jakiś optymistyczny impuls.
 • fantasmorgana: Pani Doroto, a jak interpretować sytuację że USA uniezależniło się rzekomo energetycznie od Bliskiego Wschodu i stało się eksporterem energii, głównie gazu, a z tego powodu także produkuje tanie nawozy na eksport jakie to odwrócenie odwiecznego porządku rzeczy ma przełożenie na rynki surowcowe?
  Dorota Sierakowska: Nie nazwałabym tego „odwróceniem odwiecznego porządku rzeczy”, ponieważ Stany Zjednoczone mają długie tradycje w branży wydobywczej: to tam rodził się współczesny przemysł naftowy, to tam był Rockefeller i jego naftowe imperium. OPEC powstało dopiero w 1960 r. i później faktycznie zyskiwało na znaczeniu – ale amerykańska rewolucja łupkowa znów zmieniła układ sił. USA wciąż nie są całkowicie niezależne energetycznie, ale ropa i gaz łupkowy dały im ogromną siłę przetargową na globalnym rynku. I, co ważne, negatywnie wpłynęły na ceny – i ten stan może się utrzymać na długo.
 • Gość niepotwierdzony: Czy uważa Pani że cięcia OPEC coś dadzą w ciągu 12 miesięcy ropa wzrośnie?
  Dorota Sierakowska: Uważam, że porozumienie OPEC niewiele zmienia na globalnym rynku ropy naftowej – to raczej posunięcie wizerunkowe. Kartel prawdopodobnie miał świadomość, że brak przedłużenia porozumienia mógłby doprowadzić do dużego tąpnięcia cen. Niemniej, w obliczu rosnącej produkcji w USA porozumienie OPEC może być mało efektywne (zresztą, w I połowie tego roku nie zdołało ono utrzymać wzrostów cen ropy).
 • Jędrzej niepotwierdzony: Podchodząc do inwestowania od strony cykli koniunkturalnego wydaje się, że powinniśmy być w fazie inflacyjnego wzrostu, w której to właśnie surowce są preferowana klasą aktywów. Jednak inflacja wyhamowała przy dosyć niskich poziomach. Po zdjęciu efektu niskiej bazy mówi sie o presji wynagrodzeń, ale to też nie następuje. Czy Pani zdaniem wschodzimy w okres bezinflacyjnego wzrostu dzięki nowej rewolucji przemysłowej czy ta faza z kolejnym wzrostem inflacji jest jednak przed nami?
  Dorota Sierakowska: To zmiany cen surowców są czynnikiem wpływającym w dużej mierze na inflację :)
 • Gość niepotwierdzony: Jest taki prosty schemat uwzględniający inflację i PKB oraz wskazujący klasę aktywów, w którą warto inwestować w danym okresie. Wydaje mi się, że dołki na globalnym PKB i na inflacji mamy już za sobą i teraz warto stawiać na surowce, ale proszę o potwierdzenie. W czasach ujemnych stóp, zrzucania pieniędzy z helikoptera itp. ocena nie jest tak prosta...
  Dorota Sierakowska: No właśnie, ocena nie jest prosta – ale również sądzę, że z punktu widzenia cyklu koniunkturalnego, obecnie możemy być przed falą długoterminowych wzrostów cen surowców.
 • agroleasing: od czego zalezy cena kakao
  Dorota Sierakowska: Przede wszystkim od produkcji w Afryce Zachodniej (kluczowy rejon na tym rynku) – która bywa zmienna.
 • contrader_: Pani Doroto, czy może Pani podzielić się chociaż kilkoma wybranymi źródłami informacji, które Pani regularnie śledzi i ceni najbardziej?
  Dorota Sierakowska: Najczęściej korzystam z platformy Reuters, jak również z newsów Bloomberga oraz danych źródłowych (Departament Energii i Rolnictwa, World Gold Council, International Copper Study Group). Czytam także książki o surowcach, żeby mieć szeroką fundamentalną perspektywę.
 • SW-fan: Dziękuję za ciekawe odpowiedzi. Chciałbym pociągnąć temat stóp procentowych zadany przez innego Użytkownika. Tutaj też pytanie jest nie CZY tylko KIEDY. No właśnie, jak Pani to widzi i od czego zależy że stopy zaczną rosnąć? Przecież w końcu muszą.
  Dorota Sierakowska: To prawda, w końcu to będzie konieczne i z wypowiedzi Fed wynika, że oni również to dostrzegają. Właśnie dlatego większość uczestników rynku wciąż prognozuje czerwcową podwyżkę. Ogólnie najwięcej może zależeć od danych makro w USA – ostatnio były one nieco słabsze, ale nie tragiczne, więc rychła podwyżka mogłaby mieć miejsce.
 • Wojetek: Witam jak ocenia Pani sytuację na rynku cukru ? Jego notowania spadają mocno praktycznie od lutego. Czy uważa Pani iż możliwy jest test minimów z 2015 ?
  Dorota Sierakowska: Na rynku cukru mieliśmy dwa lata deficytu (po wcześniejszych 5 latach nadwyżek), ale już przyszły sezon ma znów przynieść nadwyżkę. To mocno zbija ceny w dół. Myślę, że dalsze zniżki są prawdopodobne – ale niekoniecznie muszą one sięgnąć minimów z 2015 r. Dużo może zależeć od informacji napływających z Brazylii: obecnie w tym kraju wielu rolników woli sprzedawać trzcinę cukrową do przerobu na etanol niż na cukier ze względu na niskie ceny tego ostatniego. A to z kolei zmniejsza potencjał dalszych spadków cen.
 • Jędrzej niepotwierdzony: to ja doprecyzuję zatem. Czy spodziewa się Pani wzrostu cen surowców napędzanego silnym popytem wynikającym ze wzrostu gospodarczego? Czy może rewolucja jaka sie dokonuje powoduje, że wzrost gospodarczy jest mnie surowcochłonny i ta inflacja wcale nie musi mu towarzyszyć, jak to miało miejsce wcześniej?
  Dorota Sierakowska: Nie sądzę, żeby wzrost gospodarczy był mniej surowcochłonny – pamiętajmy o gospodarkach azjatyckich, gdzie wciąż potrzebne są ogromne ilości surowców.
 • agroleasing: czy mozemy poprosic o pare linkow do zrodel informacji jakie Pani sledzi ?
  Dorota Sierakowska: Tak jak wspomniałam, najwięcej bieżących informacji i danych fundamentalnych czerpię z platformy Reuters – a więc tu nie mogę podać linka, ponieważ mam indywidualny dostęp.
  Można jednak oczywiście śledzić informacje na reuters.com, bloomberg.com, w przypadku ropy eia.gov i iea.com, dla metali szlachetnych kitco.com, dla towarów rolnych usda.gov, itd. Źródeł jest dużo, wiele z nich wymieniam w mojej książce :)
 • marecki niepotwierdzony: Na ile procent całej produkcji ropy można szacować wydobycie z łupków w USA? Staram się ocenić, na ile jest to przełom i o ile w dół można przesunąć zakres wahań jej ceny w poszczególnych cyklach. Wydaje się, że z dużym dodatkowym źródłem podaży, dotychczasowe maksima cenowe mogą się już nie powtórzyć.
  Dorota Sierakowska: Produkcja ropy naftowej z łupków w ostatnich latach w USA wahała się w przybliżeniu w okolicach 4-5 mln baryłek dziennie, podczas gdy globalna produkcja to niecałe 100 mln baryłek dziennie. A więc jest to obecnie około 4-5% całkowitej globalnej produkcji. A to całkiem sporo.
 • Wojetek: Czy śledzi Pani dane z The Commitment of Traders COT. Jeśli tak, to czy mają one dużą wartość prognostyczną ?
  Dorota Sierakowska: Tak, śledzę te dane i uważam je za bardzo ważne przy próbie prognozowania ruchów cenowych na rynkach towarowych. Inwestorzy instytucjonalni często potrafią być dominującą siłą na rynku danego surowca, więc ich hurraoptymizm lub ultrapesymizm często bywają prognostykiem odpowiednio lokalnego maksimum i minimum cenowego.
 • legum82: Mam takie może niemądre pytanie ale nie znam angielskiego więc nie mogę korzystać z tych stron ze zrozumieniem. Czy można traktować akcje KGHM jako swoistą pochodną miedzi, a Orlenu jako pochodną ropy?
  Dorota Sierakowska: W takim razie polecam śledzenie moich komentarzy i przeczytanie mojej książki „Świat surowców” :)
  A co do wspomnianych spółek: faktycznie, notowania KGHM są ściśle powiązane z cenami miedzi na globalnym rynku, więc na ogół można akcje tej spółki traktować jako instrument pośredni do inwestowania na rynku miedzi (ale warto pamiętać, że to nie zawsze będzie się sprawdzać, bo w przypadku akcji KGHM liczą się również lokalne uwarunkowania np. polityczne).
  Co do akcji PKN Orlen, tu przełożenie nie jest już takie oczywiste, ponieważ wyniki tej spółki zależą nie od cen ropy naftowej na globalnym rynku, lecz raczej od dyferencjałów, czyli różnic cen pomiędzy różnymi gatunkami tego surowca (w przypadku PKN Orlen chodzi o dyferencjał Ural-Brent).
 • contrader_: spróbuję pociągnąć temat źródeł inf : Pisała Pani o bardziej pierwotnych źródłach, a czy ma Pani również jakichś swoich ulubionych komentatorów/analityków?
  Dorota Sierakowska: W zasadzie nie. Kiedyś czytałam sporo opracowań innych analityków, aczkolwiek zauważyłam, że mi osobiście analizy idą najlepiej, gdy nie mam sugestii z zewnątrz i opieram swoje przemyślenia o dane i bieżące informacje ;)
 • marketz: Jakich konkretnie technik analizy technicznej Pani używa?
  Dorota Sierakowska: Używam prostych wskaźników: linii trendu, poziomów wsparć/oporów, średnich ruchomych, poziomów Fibo. Jednak nie podejmuję decyzji na ich podstawie, jeśli nie stoją za nimi odpowiednie fundamenty.
 • Deogracias: Czy Pani sama inwestuje własne środki? Jeśli tak, to czy tylko surowce, czy jeszcze jakieś inne rynki?
  Dorota Sierakowska: Tak, inwestuję własne środki. Oczywiście ze względu na moją specjalizację surowce są ważną częścią mojego portfela, ale lokuję kapitał także na rynkach akcji oraz walut.
 • marketz: Dziękuję za odpowiedź. A jak poradzić sobie z brakiem wolumenu, który na akcjach daje bardzo duże wsparcie co do wychwycenia jakości ruchu?
  Dorota Sierakowska: Wolumen można obserwować na kontraktach futures i na ETFach opartych o surowce – on daje pewne wskazówki.
 • Dorota Sierakowska: Niestety nie mam więcej czasu na odpowiedzi na pozostałe pytania, więc dziękuję za uczestnictwo w czacie i liczne pytania. I oczywiście zachęcam do śledzenia sytuacji na rynkach surowcowych :)
 • moderator: Ja ze swojej strony również dziękuję za ciekawe pytania i odpowiedzi. Zapraszam na kolejne czaty w StockWatch.pl
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +167,49% +33 498,69 zł 53 498,69 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy