pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - notowania, dywidendy, wiadomości, analizy

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 26.08.2015, godziny 11:00
Krzysztof Lewandowski - prezes EuCO SA Krzysztof Lewandowski - prezes EuCO SA
26 sierpnia o godz. 11:00 zapraszamy na czat inwestorski z Krzysztofem Lewandowskim prezesem zarządu spółki Europejskie Centrum Odszkodowań SA.

Europejskie Centrum Odszkodowań notuje rekordowe zyski i dynamicznie zwiększa skalę biznesu – zapraszamy do rozmowy na temat perspektyw rynku odszkodowań osobowych i spółki EuCO.

Europejskie Centrum Odszkodowań to jedna z największych w Polsce firm, która pomaga osobom poszkodowanym i ich bliskim uzyskać od firm ubezpieczeniowych odszkodowania z tytułu szkód osobowych oraz szkód komunikacyjnych. Najczęściej dotyczy to wypadków komunikacyjnych. Dochodzenie roszczeń może toczyć się w dwóch trybach: przedsądowym i sądowym. W trybie przedsądowym doradca prowadzi w imieniu klienta negocjacje z zakładem ubezpieczeniowym, sprawami prowadzonymi w trybie sądowym zajmuje się podmiot zależny firmy, którym jest Kancelaria Radców Prawnych EuCO - Joanna Smereczańska-Smulczyk i Partnerzy Spółka Komandytowa. Grupa EuCO prowadzi również działalność na rynkach zagranicznych - Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia. Więcej informacji na stronie: www.euco.pl

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na dzisiejszym czacie z prezesem Europejskiego Centrum Odszkodowań SA. Tematem jest omówienie wyników finansowych, strategii rozwoju spółki w kraju i za granicą, oraz sytuacji na bardzo ciekawym i dynamicznym rynku odszkodowań osobowych. Już można zadawać pytania, startujemy równo o 11.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika.
 • Krzysztof Lewandowski: Dzień dobry, jestem do Państwa dyspozycji i postaram się odpowiedzieć na jak najwięcej pytań podczas naszego czatu.
 • Gość niepotwierdzony: Euco zaliczyło kolejny świetny kwartał - gratulacje! Czy wyniki w kolejnych kwartałach też będą lepsze rok do roku?
  Krzysztof Lewandowski: Po bardzo dobrym pierwszym półroczu spodziewamy się jeszcze lepszego drugiego półrocza tego roku.
 • Gość niepotwierdzony: Kurs akcji rośnie nam od ponad 3 lat. Czy Pana zdaniem jest szansa na dalsze wzrosty w drugim półroczu?
  Krzysztof Lewandowski: Również od trzech lat dynamicznie rosną wyniki spółki EuCO. Adekwatnie do wzrostów wyników w kolejnych kwartałach spodziewam się wzrostu kursu akcji spółki.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka poda prognozę na najbliższe okresy
  Krzysztof Lewandowski: EuCO nie podawało dotychczas prognozy wyników. Zastanawiamy się czy opublikować prognozy, jednak przy tak dynamicznie rosnących wynikach, trudno o prognozę, która uwzględni wszystkie czynniki wzrostu.
 • Gość niepotwierdzony: Jakiej wysokości obecnie portfel spraw prowadzi spółka EUCO S.A w Rumunii
  Krzysztof Lewandowski: Obecnie portfel spraw w Rumunii przekroczył wartość 50 mln zł. Warto dodać, że rozpoczęliśmy także w Rumunii kierować sprawy o odszkodowania na drogę sądową.
 • SW-fan: Panie prezesie, był czarny poniedziałek na giełdzie przedwczoraj, a akcje Euco wprawdzie trochę się obsunęły, ale stoją jak przymurowane. Jak Pan to interpretuje - trwały świadomy akcjonariat czy przeciwnie, spółka ciągle mało znana, mało rozproszona i przez to nie ma komu sprzedawać?
  Krzysztof Lewandowski: Przyczyny niewielkiego spadku kursu akcji EuCO upatruję w bardzo dobrych wynikach za pierwsze półrocze, które opublikowaliśmy kilka dni wcześniej. To utwierdziło inwestorów, że EuCO rozwija się i będzie poprawiało w przyszłości wyniki, dlatego nie ma chętnych na pozbycie się naszych akcji.
 • Gość niepotwierdzony: Czy dynamika zysku z pierwszych dwóch kwartałów jest do utrzymania w kolejnych kwartałach tego roku?
  Krzysztof Lewandowski: Spodziewamy się w drugim półroczu tego roku przynajmniej takiej dynamiki wzrostu wyników jak w pierwszym.
 • panterczak: Panie Prezesie, jak pan ocenia potencjał rynku odszkodowań medycznych w Europie?
  Krzysztof Lewandowski: W Europie Zachodniej rynek odszkodowań za błędy medyczne bardzo szybko się rozwija. W Polsce i krajach Europy Środkowej jesteśmy dopiero na etapie startu tego typu usług.
 • Gość niepotwierdzony: Czy możliwa jest wypłata dywidendy z zysku za 2015 rok w wysokości 100% - tak jak za 2014 rok
  Krzysztof Lewandowski: Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłatę minimum 25 proc. skonsolidowanego zysku, ale w zależności od bieżącej sytuacji, będziemy chcieli wypłacać wyższą dywidendę, nawet do 100 proc. zysku, jeżeli okoliczności na to pozwolą.
 • Kam niepotwierdzony: dzień dobry Mam pytanie jaka jest szansa na wystartowanie EuCo w Bułgarii?
  Krzysztof Lewandowski: Obecnie nie planujemy wejścia na ten rynek. Interesują nas większe rynki o większym potencjale. Takim przykładem jest Rumunia.
 • Inwesor niepotwierdzony: Konsolidacja wyników Rumunii - czy jej wynik netto może sięgnąć 2 mln netto już w 2015?
  Krzysztof Lewandowski: Chcemy konsolidować spółkę z Rumunii jeszcze w tym roku, ale nie podajemy prognoz wyników Grupy, dlatego nie mogę powiedzieć jakiej wysokości zysk będzie konsolidowany z tego rynku w tym roku.
 • MZK: Dlaczego rozwój na innych rynkach niż polski idzie stosunkowo wolno? Stawiacie na rynki zagraniczne, czy koncentrujecie się na polskim? Kiedy spółki zagraniczne osiągną znaczący udział w sprzedaży?
  Krzysztof Lewandowski: Na początku naszej działalności udział spółek zagranicznych w wynikach EuCO był znaczny, jednak wraz ze wzrostem działalności EuCO na rynku polskim, znaczenie wyników spółek zagranicznych w wynikach Grupy zmalała. Są to małe rynki i możliwości wzrostu przez to są ograniczone. Dlatego koncentrujemy się na rynku polskim i Rumunii, gdzie potencjał rozwoju jest o wiele większy.
 • Mateusz niepotwierdzony: Tempo wzrostu Euco przez ostatnie 5-6 lat to około 30% rocznie. Czy to tempo powinno być utrzymane jest szansa na przyśpieszenie tego bdb wyniku po ubieganie się o ubezpieczenia medyczne ?
  Krzysztof Lewandowski: Liczę na utrzymanie tak dobrego wzrostu w kolejnych latach, nawet bez uwzględnienia wpływów z odszkodowań za błędy medyczne.
 • Gość niepotwierdzony: Witam, jaką firma ma strategię na podtrzymanie dynamiki rozwoju, w przypadku gdy skończą się sprawy o zadośćuczynienie z przed 2008 roku?
  Krzysztof Lewandowski: Szacujemy, że sprawy o odszkodowania za zadośćuczynienia będą dostępne na podobnym poziomie przez najbliższe 4 lata. Rozwijamy obecnie 5 nowych produktów w obszarze odszkodowań, które będą dynamicznie się rozwijać w kolejnych latach. Ponadto cały czas prowadzimy prace nad rozwojem nowych usług w obszarze odszkodowań.
 • Yer niepotwierdzony: Czy w 2016 istnieje szansa na polepszenie wyników EUCO, nawet jeżeli spółka nie zdecyduje się na akwizycję lub wejście na inny rynek?
  Krzysztof Lewandowski: Liczymy w 2016 roku na poprawę wyników, wiąże się ona z poprawą jakości trafiających do nas spraw, także pod względem kwot zgłoszeń. W pierwszym półroczu 2014 zgłosiliśmy sprawy o wartości niespełna 150 mln zł, a w pierwszym półroczu tego roku wartość spraw zgłoszonych do towarzystw ubezpieczeniowych przekroczyła 420 mln zł. Sprawy rozliczają się od 4-5 miesięcy w trybie przedsądowym i nawet do 24 miesięcy w sądzie, dlatego jestem spokojny o wyniki 2016 roku.
 • Jacek niepotwierdzony: Czy w Rumunii działa podmiot o profilu podobnym do Spółki i czy może on zagrozić jej pozycji lidera?
  Krzysztof Lewandowski: Działają w Rumunii firmy o podobnym profilu, ale żadna z nich nie posiada dużego udziału w rynku. EuCO jest niekwestionowanym liderem rynku odszkodowań w Rumunii.
 • Gość niepotwierdzony: Ile obecnie wynosi portfel aktualnie prowadzonych spraw z podziałem na przed jak i sądowe w Polsce
  Krzysztof Lewandowski: Obecnie, razem ze sprawami z rynku rumuńskiego, zbliżamy się do 600 mln zł wartości spraw o odszkodowania zgłoszonych przez EuCO w trybie sądowym i przedsądowym. W sprawach przyjętych, a jeszcze nie zgłoszonych posiadamy kolejne 200 mln zł.
 • Gość niepotwierdzony: Czy planowana ekspansja EUCO może iść w kierunku Europy Zachodniej? A jeśli tak, to czy tamtejszy rynek jest atrakcyjniejszy od tych, na których EUCO działa obecnie? Pozdrawiam.
  Krzysztof Lewandowski: Planujemy ekspansję na nowe rynki zagraniczne, ale nie chciałbym jeszcze podawać szczegółów.
 • Marek niepotwierdzony: Witam. Panie Prezesie, wspominał Pan w jednym z wywiadów o tym, że w 2016 być może nastąpi akwizycja jakiegoś podmiotu (lub portfela spraw) na rynku Polskim. Czy obserwują już Państwo potencjalnych kandydatów do przejęcia?
  Krzysztof Lewandowski: Od dłuższego czasu obserwujemy klika firm konkurencyjnych, które są potencjalnymi celami do przejęcia. Być może w 2016 roku dojdzie akwizycji jednej z nich.
 • Gość niepotwierdzony: Spółka notuje rekordowe wyniki. Co Pana zdaniem było kluczowe dla ich osiągnięcia?
  Krzysztof Lewandowski: Istotnym motorem wzrostu było zainwestowanie w Kancelarię Prawną w 2010 roku i zakładanie za klientów kosztów sądowych. Drugim czynnikiem wpływającym na wzrost wyników, było przejście z ilości w jakość zgłaszanych spraw.
 • MZK: Czy na rynkach zagranicznych skupiacie się tylko na szkodach osobowych, czy prowadzicie także sprawy majątkowe?
  Krzysztof Lewandowski: Obecnie na rynkach zagranicznych koncentrujemy się na dochodzeniu odszkodowań za szkody osobowe.
 • TheX niepotwierdzony: Co realnie dało powołanie spółki zarządzającej pozwami i pełnomocnikami EUCO?
  Krzysztof Lewandowski: Spowodowało to wzrost jakości prowadzonych spraw. Przekłada się także wprost na 10 proc. wzrost wpływów z pojedynczej sprawy oraz na większą kontrolę i staranność wykonywanych czynności, które zlecamy pełnomocnikom. Ponadto efektem są oszczędności na poziomie ok 100 tys. miesięcznie na kosztach prowadzonych spraw sądowych dla Klientów EuCO.
 • Krzysztof Lewandowski: Dziękuję bardzo za udział w czacie. Cieszy mnie duże zainteresowanie spółką, świadczy o tym ilość pytań od Państwa. Żałuję, że brakuje nam czasu, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania. Mam nadzieję, że odpowiedzi jakich udzieliłem pomogą Państwu w ocenie potencjału rozwoju spółki EuCO. Do zobaczenia na następnym czacie.
 • moderator: Ja także dziękuję za liczny i aktywny udział w spotkaniu, i zapraszam na kolejne czaty w StockWatch.pl
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,71% +33 741,53 zł 53 741,53 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy