pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - notowania, dywidendy, wiadomości, analizy

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 04.03.2014, godziny 12:45
Krzysztof Lewandowski - prezes EuCO SA Krzysztof Lewandowski, prezes zarządu Europejskiego Centrum Odszkodowań SA

4 marca o godz. 13:00 zapraszamy na czat inwestorski z Krzysztofem Lewandowskim, prezesem zarządu spółki Europejskie Centrum Odszkodowań SA. Głównymi tematami spotkania będą podsumowanie wyników finansowych 2013 roku oraz plany dalszego rozwoju spółki EuCO na najbliższe kwartały.

Europejskie Centrum Odszkodowań to jedna z największych w Polsce firm, która pomaga osobom poszkodowanym i ich bliskim uzyskać od firm ubezpieczeniowych odszkodowania z tytułu szkód osobowych oraz szkód komunikacyjnych. Najczęściej dotyczy to wypadków komunikacyjnych. Dochodzenie roszczeń może toczyć się w dwóch trybach: przedsądowym i sądowym. W trybie przedsądowym doradca prowadzi w imieniu klienta negocjacje z zakładem ubezpieczeniowym, sprawami prowadzonymi w trybie sądowym zajmuje się podmiot zależny firmy, którym jest Kancelaria Radców Prawnych EuCO - Joanna Smereczańska-Smulczyk i Partnerzy Spółka Komandytowa. Grupa EuCO prowadzi również działalność na rynkach zagranicznych - Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunia. Więcej informacji na stronie: http://www.euco.pl/

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie z Europejskim Centrum Odszkodowań SA, naszym gościem jest dzisiaj prezes Krzysztof Lewandowski. Tematem spotkania będzie podsumowanie wyników finansowych 2013 roku oraz plany dalszego rozwoju spółki EuCO na najbliższe kwartały. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać równo o 13.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Krzysztof Lewandowski: Dzień dobry, witam wszystkich Państwa na czacie i zapraszam do dyskusji na temat naszej Spółki. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania i zachęcam do dyskusji.
 • Gość niepotwierdzony: Panie Prezesie chciałoby się pwoiedzieć, że wreszcie na czacie :) Mam nadzieję, że nie ostatni raz. Moje pytanie - Jak Pan skomentuje odejście Daniela Kubacha z akcjonariatu EuCO?
  Krzysztof Lewandowski: Też mam nadzieję, że nie po raz ostatni gościmy na czacie. Pytanie jest właściwie do Pana Kubacha. Podjął taką decyzję jako niezależny akcjonariusz, a przez ostatnie kilka lat Pan Kubach był mniej zaangażowany w działalność operacyjną spółki.
 • SW-fan: Na wstępie gratuluję świetnego pomysłu na biznes. Utarliście nosa ubezpieczycielom i zapewniliście bardziej godziwe pieniądze poszkodowanym, tworząc też wartość dla inwestorów. Niestety, fundatorem tego są wszyscy ubezpieczeni, bo koszty przekładają się na ceny polis. I tutaj pytanie: czy nie ma ryzyka, że ubezpieczyciele widząc skuteczność EuCO i podobnych firm, po prostu zaczną z automatu iść na wypłaty i ugody z poszkodowanymi, tym samym czyniąc Waszą firmę zbędą w całej zabawie?
  Krzysztof Lewandowski: Na przestrzeni prawie 10 lat nie widzimy takiej polityki towarzystw, aby wypłacały poszkodowanym kwoty większe lub porównywalne do uzyskiwanych przy wsparciu takich firm jak EuCO.
 • łodzianin: Kancelaria Radców Prawych EuCO radzi sobie coraz lepiej. Jaka jest prognoza wzrostu prowadzonych spraw na ten rok?
  Krzysztof Lewandowski: Kancelaria bardzo dynamicznie się rozwija się w ostatnich latach. W 2013 roku był 24-procentowy wzrost prowadzonych przez Kancelarię spraw w sądzie o odszkodowania. Spodziewamy się co najmniej takiej samej dynamiki w tym roku.
 • Inwestor-SW niepotwierdzony: Czy macie Państwo plany ekspansji na kolejne kraje? Jak radzi sobie spółka w Rumunii. Kiedyś w wywiadach dla StockWatch.pl sporo pokładaliście spore nadzieje związane z tym krajem.
  Krzysztof Lewandowski: Rozaważamy ekspansję na kolejne kraje. Prawdopodobnie w 2015 pojawimy się na nowym rynku. Interesują nas duże rynki co najmniej wielkości Rumunii i Polski. Rumunia na dzień dzisiejszy jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, który bardzo pozytywnie nas zaskoczył, tak pod względem ilości spraw jak i wartości wypłat odszkodowań. Na dzień dzisiejszy liczba pozyskiwanych spraw w Rumunii przekracza liczbę spraw łącznie w Czechcach, Slowacji i na Węgrzech.
 • Inwestor-SW niepotwierdzony: Ciągle zapowiadacie Państwo wprowadzenie nowych produktów. Na jakim etapie są te prace?
  Krzysztof Lewandowski: Nowe produkty są już w fazie bardzo zaawansowanej i w drugim półroczu powinniśmy więcej na ten temat powiedzieć.
 • miły niepotwierdzony: Jak skomentuje Pan ostatnie wyniki finansowe przekazane przez spółkę?
  Krzysztof Lewandowski: Jestem bardzo zadowolony z wyników 2013 roku. Szczególnie na poziomie wyniku netto i przepływów operacyjnych. Bardzo dobry był czwarty kwartał, który istotnie wpłynął na wynik całego roku. Po wynikach, szczególnie Kancelarii widac, że stajemy się beneficjentami spraw zakładanych w latach 2010-12.
 • rorut niepotwierdzony: Czy aktualna rentowność prowadzonej działalności jest do utrzymania w kolejnych kwartałach?
  Krzysztof Lewandowski: Tak, naszym celem jest dbałość o stały wzrost rentowności spółki.
 • Milioner niepotwierdzony: Jak Pan ocenia obecnie rynek? Czy konkurencja jest coraz większa? Spadają marże?
  Krzysztof Lewandowski: Nie obserwujemy wzrostu konkurencji od kilku lat i również marże ustabilizowały się. Nie przewidujemy istotnych zmian w otoczeniu konkurencyjnym w przyszłości.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka podtrzymuje zamiar corocznej wypłaty dywidendy, czy dywidenda wypłacona w 2014r. może być wyższa niż w 2013r?
  Krzysztof Lewandowski: Byliśmy i chcemy być spółką dywidendową w przyszłości.
 • Eucowiec niepotwierdzony: Spółka ciągle obniża koszty działania. Ale wiadomo, że gdzieś jest najniższy możliwy poziom kosztów. Jaka jest przestrzeń do dalszych obniżek i na jakim poziomie obecnie znajduje się spółka, czy to już optymalny poziom kosztów?
  Krzysztof Lewandowski: W ostatnim półroczu priorytetem była optymalizacja kosztów, polityka ta będzie prowadzona w dalszym ciągu, jednak główne założenia związane z obniżką kosztów zostały już wdrożone. Efektem polityki kosztowej jest zdecydowny wzrost rentowności netto w czwartym kwartale 2013 r. do poziomu 32% wobec 20% w trzecim kwartale 2013.
 • sasky: Rekordowe odszkodowanie ok. 2,8 mln zł wypłaci PZU kobiecie poszkodowanej w katastrofie autokaru pod Grenoble. Czy Pana zdaniem takich przykładów będzie więcej?
  Krzysztof Lewandowski: Obserwujemy w ostatnim czasie wysokie wypłaty odszkodowań w pojedynczych sprawach, jednak uzyskiwane są one wyłącznie na drodze postępowania sądowego. I poprzedzone kilkuletnim procesem. Kwoty wypłat na drodze sądowej są znacznie wyższe od wypłat przez Towarzystwa na drodze przedsądowej.
 • Gość niepotwierdzony: Prosze cos powiedzieć o najbliższych planach rozwoju EuCO.
  Krzysztof Lewandowski: Koncentrujemy się na Kancelarii czyli odszkodowaniach na drodze sądowej i poszerzeniu oferty produktowej, ale nedal w obszarze odszkodowań. Oraz dynamiczny rozwój na rynku rumuńskim.
 • miły niepotwierdzony: Jak ocenia Pan rozpoznawalność marki wśród potencjalnych klientów? Czy działania marketingowe takie jak wsparcie Triathlonu w Gdyni mają na celu wzmocnienie marki EuCO?
  Krzysztof Lewandowski: EuCO jest liderem rynku odszkodowań osobowych w Polsce i angażujemy się w wiele inicjatyw nie tylko sportowych, także o charakterze dobroczynnym, na przykład od kilku lat wsieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i triatlon również :)
 • Zainteresowany niepotwierdzony: Na rynku są dwie duże firmy zajmujące się pozyskiwaniem odszkodowań: EOCO i VOTUM, Poza tym jest kilkadziesiąt mniejszych podmiotów, Czy Pana zdaniem pojawienie się kolejnego silnego gracza jest w stanie zaszkodzic wynikom Spółki?
  Krzysztof Lewandowski: Na chwilę obecną nie widzimy przesłanek aby pojawił sie nowy, duży gracz na rynku. Nasza działalność wymaga wysokich kompetencji, szczególnie w obszarze sądowym, dlatego bariery wejścia na ten rynek są wysokie.
 • Gość niepotwierdzony: co bylo przyczyna tak wyraźnego spatku przychodów w 4 kwartale rdr
  Krzysztof Lewandowski: Wynikało to z dwóch przyczyn. Konsolidacji spółki węgierskiej, której przychody całoroczne zostały wrzucone do 4 kwartału 2012 oraz w 2012 roku nastąpiło przesunięcie części wypłat odszkodowań z trzeciego na czwarty kwartał.
 • Gość niepotwierdzony: czy możliwy jest powrót do rentowności netto z lat ubiegłych rząd wielkości 30%
  Krzysztof Lewandowski: Taką rentowność uzyskaliśmy w czwartym kwartale 2013 r.
 • Gość niepotwierdzony: ile na dzień dzisiejszy wynosi wartość spraw rozpatrywanych w kancelarii
  Krzysztof Lewandowski: Obecnie wartość spraw w samej Kancelarii przekracza 230 mln zł.
 • rorut niepotwierdzony: Jak pod względem zysku netto zapowiada się 1 kwartał 2014r., czy spółka ogłosi prognozy zysku na 2014r?
  Krzysztof Lewandowski: Rok do roku w pierwszym kwartale spodziewamy się zdecydowanie lepszych wyników. Rozważamy publikację prognozy, ale jej publikacja najwcześniej może mieć miejsce na początku drugiego półrocza.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka planuje przejmowanie mniejszych firm?
  Krzysztof Lewandowski: Jeśli pojawią się oferty, poważnie je rozważymy.
 • Gość niepotwierdzony: czy EUCO zamierza rozpocząć działalność na rynkach krajów nadbałtyckich
  Krzysztof Lewandowski: Nie, ze względu na wielkość rynku. Interesują nas kraje o potencjale i wielkości takim jak Rumunia i większe.
 • sasky: Jakie najwyższe odszkodowanie wywalczyła Państwa firma?
  Krzysztof Lewandowski: Najwyższe odszkodowanie osobowe uzyskane na drodze sądowej miało wartość 1,3 mln zł.
 • Milioner niepotwierdzony: Daniel Kubach wyszedł z akcjonariatu. A czy ma Pan sygnały, że inni też chcą to zrobić?
  Krzysztof Lewandowski: Dotychczasowi główni akcjonariusze prywatni zwiększyli ostatnio zaangażowanie, a ze strony inwestorów finansowych obserwujemy coraz wieksze zainteresowanie spółką.
 • Ciekawski niepotwierdzony: Czy w ogóle bierze Pan pod uwagę taką możliwość jak połączenie z Votum?
  Krzysztof Lewandowski: Na dzisiaj takich propozycji nie mieliśmy.
 • miły niepotwierdzony: Czy obserwujecie Państwo w swojej działalności operacyjnej sezonowość?
  Krzysztof Lewandowski: Tak, dotyczy to działalności Kancelarii w trzecim kwartale i związane jest z urlopami w sierpniu i wrześniu w sądach.
 • Gość niepotwierdzony: Czy analizujecie jakieś rynki europy zachodniej pod względem akwizycji podmiotów tam działających lub rozpoczęcie działalności od zera
  Krzysztof Lewandowski: Tak, przyglądamy się od dłuższego czasu wybranym rynkom zachodnim. Decyzja jeszcze nie zapadła o wejściu i formie wejścia na taki rynek. Rozważamy każdą opcję.
 • Milioner niepotwierdzony: Prosze powiedzieć coś o wycenie akcji EuCO na GPW. Jak się Pan do niej odniesie?
  Krzysztof Lewandowski: Jako prezes i główny akcjonariusz spółki EuCO uważam, że akcje są niedowartościowane i względem prespektyw rozwoju spółki mają znaczny potencjał wzrostu.
 • Robert niepotwierdzony: Witam, czy planujecie Panstwo rozszerzenie dzialalnosci? Np o windykacje?
  Krzysztof Lewandowski: Koncentrujemy się na działalności odszkodowawczej.
 • miły niepotwierdzony: Czy planujecie emisję akcji lub obligacji w celu finansowania inwestycji związanych z ekspansją?
  Krzysztof Lewandowski: Obecnie nie przewidujemy emisji akcji lub obligacji. Wszystkie inwestycje finansujemy we własnym zakresie.
 • rorut niepotwierdzony: Czy poziom stóp procentowych i kurs złotego ma wpływ na działalność spółki?
  Krzysztof Lewandowski: Poziom stóp procentowych nie ma na nas wpływu, bo spółka ma minimalny dług bankowy, a ryzyko kursowe jest obecnie niewielkie i związane wyłącznie ze spółkami zagranicznymi.
 • SW-fan: Na ile nasycony jest polski rynek Państwa usługami, ile zostało jeszcze miejsca na wzrost i co może być driverem tego wzrostu?
  Krzysztof Lewandowski: Według naszych szacunków posiadamy około 25% udziału w rynku polskim, natomiast pozostaje ogromna grupa klientów nie obsługiwana przez firmy odszkodowawcze, a kluczem dotarcia do nich jest zwiększenie edukacji na temat praw osób poszkodowanych w wypadkach.
 • moderator: Zostało jeszcze 10 minut spotkania - Gość odpowie na jak najwięcej pytań czekających w kolejce.
 • Gość niepotwierdzony: jaka jest mniej więcej procentowa skuteczność jeśli chodzi o wygrywanie zgłaszanych przez Was spraw?
  Krzysztof Lewandowski: Jeżeli chodzi o sprawy sądowe, nasza skuteczność przekracza 80%.
 • Gość niepotwierdzony: jakie sa perspektywy branży odszkodowawczej?
  Krzysztof Lewandowski: Branża jest w początkowej fazie rozwoju. Nie ma roku, w którym nie pojawiają się nowe obszary i produkty, które wpływają na dynamikę rozwoju naszej firmy. Obecny poziom rozwoju branży odszkodowawczej można porównać do branży windykacyjnej sprzed 10 lat. Dlatego oczekujemy dlaszego wzrostu Grupy EuCo - lidera - branży odszkodowawczej w Polsce.
 • Krzysztof Lewandowski: Dziękuję za wszystkie Państwa pytania. Zachęcam do odwiedzania naszej strony przeznaczonej dla inwestorów. W razie kolejnych pytań proszę o kontakt mailowy na adres euco@ccgroup.com.pl
 • moderator: Ja także dziękuję za dyskusję na dzisiejszym czacie i zapraszam na kolejne spotkania w StockWatch.pl.
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy