pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 22.01.2014, godziny 12:45
Waldemar Łaski - prezes zarządu Famur SA Waldemar Łaski - prezes zarządu Famur SA
FAMUR

W środę 22 stycznia o godzinie 13:00 zapraszamy na czat inwestorski z Waldemarem Łaskim, prezesem zarządu spółki Famur SA. Spotkanie będzie poświęcone propozycji połączenia spółek Famur i Kopex.

Famur należy do czołówki światowych producentów maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym. Odbiorcami produkowanego przez Famur sprzętu są nie tylko największe spółki węglowe w Polsce, ale także kontrahenci z całego świata. W 2006 roku Famur zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W dniu 3 stycznia 2014 r. Famur podpisał ze spółką TDJ, będącą pośrednio większościowym akcjonariuszem Famuru, umowę umożliwiającą zakup 9,99 proc. akcji spółki Kopex od podmiotów zależnych od TDJ. Cena nabycia jednej akcji Kopeksu wyniesie 10,75 zł. Prawo zakupu przysługiwać będzie spółce Famur w okresie do 30 czerwca 2014 r. Jednocześnie Famur złożył zarządowi spółki Kopex propozycję połączenia obu spółek. Celem połączenia jest doprowadzenie do powstania silnej i nowoczesnej grupy, która będzie miała potencjał, aby zostać światowym liderem w produkcji maszyn dla przemysłu wydobywczego.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie z panem Waldemarem Łaskim, prezesem zarządu Famur SA. Tematem spotkania jest propozycja połączenia Famura z konkurencyjną spółką Kopex SA, która w ostatnim czasie zelektryzowała rynek. W efekcie ewentualnego połączenia miałaby szansę powstać silna i nowoczesna grupy o potencjale światowego lidera w produkcji maszyn dla przemysłu wydobywczego.Zapraszamy do dyskusji na żywo. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 13:00.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Waldemar Łaski: Szanowni Państwo, serdecznie witam na czacie. W związku z naszą propozycją połączenia z Kopexem otrzymujemy wiele pytań od inwestorów, stąd zdecydowaliśmy się na tę formę kontaktu. Proszę jednocześnie o wyrozumiałość, bo to pierwszy nasz czat.
 • SW-fan: Witam. Chce Pan kupić Kopex - brawo - ale czy nie odstrasza Pana znacznie gorsza efektywność operacyjna, mniejsze marże, większe koszty i generalnie konieczność dużej rekstrukturyzacji, która może oznaczać czas i koszty, czyli ryzyko dla akcjonariuszy?
  Waldemar Łaski: W złożonej propozycji wymieniliśmy szereg efektów synergii, jakie płyną z połączenia potencjałów Famuru i Kopexu. Chcemy wykorzystać nasz wspólny potencjał i doświadczenia, by wypromować globalną markę polskiego producenta maszyn i usług dla górnictwa. Nie boimy się restrukturyzacji, bo mamy doświadczenie w procesach tego typu. Słaby standing Kopex-u zostanie zbilansowany dobrą sytuacją finansową Famur.
 • Gość niepotwierdzony: Wszystko wskazuje, że Wasze przejecie bedzie wrogie, a nie fuzją. Jaka zatem to jest transakcja ?
  Waldemar Łaski: Nie ma tu mowy o wrogim przejęciu, bo wszelkie decyzje należą do akcjonariuszy większościowych i Zarządów, od których przychylności będzie zależał sukces tego połączenia. Chcemy połączyć się z Kopeksem poprzez przeniesienie majątku spółki Kopex na spółkę Famur w zamian za wydanie akcji Famur dotychczasowym akcjonariuszom Kopex. Proponowany parytet połączenia oparty jest na wycenie giełdowej.
 • wilk niepotwierdzony: Kiedy formalnie może dojść do połączenia?
  Waldemar Łaski: Oczekujemy, że do końca stycznia złożymy wniosek do UOKiK. Następnie do końca pierwszego półrocza chcielibyśmy zakończyć formalny proces połączenia. Jeżeli wszystko potoczy się po naszej myśli, od 2015 roku moglibyśmy działać jako jeden podmiot.
 • wilk niepotwierdzony: Czy jesteście w stanie w jakiś sposób skwantyfikować efekty synergii po ewentualnym połączeniu z Kopeksem ?
  Waldemar Łaski: Na konkretne dane liczbowe jest jeszcze za wcześnie. Razem możemy wygenerować wiele oszczędności poprzez eliminację duplikujących się procesów dotarcia do klientów zagranicznych, utrzymywania podwójnych centrów serwisowych, budowę i promocję marki. Efekt skali połączonych firm da nam redukcję kosztów zakupu materiałów i usług obcych. Po połączeniu zmniejszy się zadłużenie i koszty łącznego finansowania podmiotów. Oszczędności widzimy także z tytułu wdrożenia wspólnej polityki magazynowo–materiałowej oraz restrukturyzacji majątku nieprodukcyjnego.
 • Herrmann-23: Czy nie uwaza Pan ze przedstawiona propozycja 2:1 jest szkodliwa i krzywdzaca propozycja dla akcjjonariuszy - szczegolnie indywidualnych?
  Waldemar Łaski: Przedstawiona propozycja oparta jest na wycenie giełdowej. Akcjonariusze Kopexu otrzymaliby akcje Famuru i tym samym korzystaliby na efektach synergii płynących z połączenia. Podmiot powstały po połączeniu miałby lepsze perspektywy rozwoju i obniżyłby koszty swojej działalności. Jest to propozycja korzystna również dla akcjonariuszy mniejszościowych.
 • Alvaro niepotwierdzony: Pan jak katarynka, to wszystko wiemy. Jaki jest cel organizowania czatu jeżeli Pan nie podejmuje się odpowiadać na pytania o stan obecnych prób skłonienia p. Jędrzejewskiego do rozmów. Chcieć to i ja mogę jezeli druga stona nie zgadza się na rozmowy.
  Waldemar Łaski: O połączeniu Famuru i Kopexu mówiło się od lat, bo synergie wynikające z takiego działania byłyby bardzo korzystne dla obu stron i nie sposób ich nie zauważać. Dlatego temat połączenia był również poruszany na szczeblu właścicielskim. Jest to jednak pierwsza formalna oferta, która została złożona i do której będziemy namawiać, bo wierzymy, że nadszedł czas na takie połączenie. Z racji na dobro procesu połączenia i przebiegu negocjacji, proszę pozwolić, że zarówno teraz jak i na ich późniejszym etapie, nie będziemy udzielać informacji o ich przebiegu do czasu rozstrzygnięcia. Dotychczas nie otrzymaliśmy formalnej odpowiedzi na złożoną ofertę.
 • Gość niepotwierdzony: Z jakimi koncernami zamierzacie Państwo konkurować i na których rynkach? Afryka, Ameryka Południowa?
  Waldemar Łaski: Po połączeniu nie będziemy konkurować między sobą, a jak wiadomo gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Uważam, że w produkcji maszyn do eksploatacji węgla metodą ścianową bylibyśmy w stanie skutecznie konkurować z Joy-em i Cat-em.
 • ciekawy2014: Jeśli nie uda się przejać Kopexu, to jak Pan Prezes ocenia przyszłość Grupy Famur? Czy Grupa zdecyduje się na akwizycję zagranicą?
  Waldemar Łaski: Chciałbym zaznaczyć, że chcemy połączyć się z Kopeksem, nie ma tu mowy o przejęciu. Natomiast, jeżeli chodzi o akwizycje to nadal będziemy zainteresowani przejęciami, tylko zmienią się cele ewentualnych akwizycji. Decyzja w sprawie połączenia z Kopeksem ma bardzo istotny wpływ na sposób realizacji strategii przez Famur. Alternatywą dla fuzji jest przejęcie kontroli nad kilkoma spółkami, które umocniłyby pozycję Famuru na międzynarodowych rynkach, jednak połączenie nie będzie oznaczało, że nie będziemy realizowali akwizycji. Natomiast oczywistym jest, że potencjał akwizycyjny połączonych spółek będzie zdecydowanie większy – szczególnie na arenie międzynarodowej.
 • ciekawy2014: Czy nie uważa Pan Prezes, że Famur wykorzystuje ostatni moment na zakup Kopexu? Rynek już pokazuje, że parytet powinien być wyższy niż 2:1, dodatkowo spółka pokazała przez ostatnie 3 kwartały postepy w działaniach optymalizującyh majątek i spłaciła ponad 200 mln PLN zadlużenia. Później może być tylko drożej?
  Waldemar Łaski: Nasze doświadczenia w restrukturyzacji wskazują, iż na początku tego procesu łatwo uzyskuje się efekty. Proszę pamiętać, że Kopex w dalszym ciągu posiada zadłużenie na poziomie 500 mln zł, co przy obecnej sytuacji na rynku jest istotnym czynnikiem ryzyka.
 • Andreas niepotwierdzony: Czy uważa Pan, że Kopex nie będzie w stanie wyjść na prostą i jedynym "ratunkiem" jest połączenie?
  Waldemar Łaski: W branży od lat widzimy procesy konsolidacji producentów maszyn dla górnictwa i jest to proces naturalny. Zarówno Grupa Famur jak i Kopex powstawała poprzez akwizycje. Wydaje mi się, że przy połączeniu cele obu spółek będą dużo szybciej osiągalne. Zależy nam, żeby zbudować silną polską, globalną markę, czyli piąć się w górę, a nie wychodzić na prostą.
 • AT niepotwierdzony: Czy spółka zmierza umieścić swojego człona w RN Kopexu, w przypadku posiadania 20% głosów?
  Waldemar Łaski: Wraz z ofertą połączenia wystosowaliśmy propozycję wzajemnego powołania członków do Rady Nadzorczej każdej ze spółek. W razie zaakceptowania naszej propozycji przez drugą stronę jesteśmy gotowi finalizować ten temat bardzo szybko.
 • wilk niepotwierdzony: A czy jest możliwość że UOKiK nie wyda zgody? W końcu i Famur i Kopex to podmioty dominujace na rynku polskim
  Waldemar Łaski: Naszym zdaniem połączenie będzie dla Kopeksu i Famuru, czyli polskich firm, szansą na skuteczną konkurencję na rynku globalnym. Już teraz naszymi docelowymi rynkami zbytu są wszystkie kraje gdzie wydobywa się węgiel, nie tylko rynek krajowy. Uważamy, że rynek maszyn górniczych należy rozpatrywać w kategorii rynku globalnego i liczymy na podobne podejście do połączenia ze strony UOKiK-u. Być może nie wszyscy mają tego świadomość, ale w każdej linii produktowej mamy co najmniej kilku konkurentów, również globalnych, na krajowym rynku. Potencjalnie może być ich znacznie więcej gdyż, zagraniczni producenci sprzętu górniczego poszukują nowych rynków zbytu dla swoich produktów, w tym w Polsce.
 • krakus niepotwierdzony: skąd pomysł wyceny kopexu na 10.75 pln - to jest tylko 1/3 wartości księgowej firmy , a firma ma wtej chwili bardzo duże możliwosci rozwoju w przeciwieństwie do famuru ?
  Waldemar Łaski: Uważam, że wartość przedsiębiorstwa to jego zdolność do generowania zysków i gotówki, a nie wartość księgowa. Wycena giełdowa Kopexu wskazuje na podobne podejście do tematu. Przy analizie wartości księgowej ważna jest również struktura kapitału własnego.
 • BigLot: Jaką najważniejszą korzyść dla akcjonariuszy Kopex-u widzi Pan w proponowanej transakcji, skoro oferta cenowa nie jest specjalnie interesująca? Czy dysponuje Pan symulacjami wyników po połączeniu w perspektywie kilku lat?
  Waldemar Łaski: Przy połączeniu z efektów synergii skorzystają akcjonariusze zarówno Kopexu jak i Famuru. Dodatkowo połączenie zredukowałoby w znacznym stopniu zadłużenie Kopexu i co za tym idzie, ryzyko działalności. Razem możemy wypracować szereg oszczędności w wielu obszarach, które przełożą się na nasz dalszy, dynamiczny rozwój, z którego będą korzystać akcjonariusze Kopexu i Famuru.
 • moderator: Zostało niecałe 10 minut. Nasz Gość postara się odpowiedzieć na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce.
 • Damian niepotwierdzony: Skąd w Famurze taka presja na połączenie z Kopexem? Czyżby Famur nie miał żadnych perspektyw na rozwój i jego jedyną szansą jest połączenie?
  Waldemar Łaski: Mamy stabilny i uporządkowany biznes. Nie posiadamy zadłużenia, co więcej posiadamy gotówkę netto w kwocie 100 mln zł, co w obecnej sytuacji rynkowej jest dodatkowym atutem. Mamy potencjał akwizycyjny, nawet w przypadku połączenia z Kopexem nie zamierzamy zaprzestać przejmowania podmiotów, w tym spółek zagranicznych. Nie można zatem mówić, że nie mamy perspektyw na dalszy wzrost i rozwój.
 • gargi9: Czy to prawda, że macie 20% akcji Kopexu?
  Waldemar Łaski: Zgodnie z wczorajszym komunikatem przypominam, że posiadamy prawo do zakupu od podmiotów zależnych TDJ 9,99 proc. akcji Kopexu, a więc informacje przekazane przez Forbesa są nieprawdziwe.
 • Waldemar Łaski: Bardzo dziękuję za udział w czacie i ciekawe pytania. Z powodu ograniczonego czasu niestety nie udało mi się odpowiedzieć na wszystkie. W przypadku dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu z działem relacji inwestorskich Famuru.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,47% +30 293,47 zł 50 293,47 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy