pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 02.12.2014, godziny 11:00
Wiesław Kapral – Przewodniczący Rady Nadzorczej INTROL SA Wiesław Kapral
INTROL
Już w najbliższy wtorek, 2 grudnia o godz. 11:00 zapraszamy na czat z Wiesławem Kapralem – Przewodniczącym Rady Nadzorczej INTROL SA. Podczas spotkania omówione zostaną wyniki 3 kwartału br. oraz strategia rozwoju i cele Grupy INTROL na najbliższe lata. Grupa INTROL to dynamicznie rozwijający się holding 15 spółek, który dostarcza zaawansowane rozwiązania m.in. w zakresie automatyki, pomiarów przemysłowych, technologii IT i innych instalacji technologicznych dla wielu branż, w tym przede wszystkim dla energetyki ogólnej, energetyki zawodowej, motoryzacji, ochrony środowiska, budownictwa, górnictwa. Działalność Grupy opiera się na trzech filarach: usługach, produkcji i dystrybucji. Akcje INTROL SA notowane są na rynku podstawowym GPW i wchodzą w skład indeksu WIG250. Spółka od lat odnotowuje wzrost wyników finansowych i konsekwentnie wypłaca akcjonariuszom dywidendę.
Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na dzisiejszym czacie z Przewodniczącym RN Introl SA. Tematem spotkaia są przede wszystkim wyniki III kwartału, a także plany rozwojowe Spółki i sytuacja w branży. Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać równo o 11.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając o tym użytkownika.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Wiesław Kapral: Dzień dobry, witam Państwa na dzisiejszym czacie. Niedawno opublikowaliśmy wyniki finansowe po trzech kwartałach 2014 r. - znajdziecie je Państwo na naszej stronie internetowej pod adresem http://grupaintrol.pl/prezentacje_inwestorskie.php . Zapraszam Państwa do zadawania pytań.
 • łodzianin: Witam, mam pytanie o pakiet akcji Mostostalu Zabrze. Jakie są plany względem zaangażowania kapitałowego w Mostostal? Spółka ma ustalony horyzont czasowy inwestycji?
  Wiesław Kapral: Nie mamy planu zaangażowania kapitałowego. Te akcje pozostały nam z okresu, gdy zawierany był układ w Mostostalu Zabrze, objęliśmy je za długi Mostostalu. Planujemy wyjść z inwestycji, czekamy na dogodny moment.
 • sw fan niepotwierdzony: witam Panie Prezesie. regularnie wyplacacie dywidende. czy taka polityka sie utrzyma na dluzej?
  Wiesław Kapral: Wypłacanie dywidendy jest naszą polityką i chcemy ją dalej prowadzić.
 • inwestor: dzień dobry, spółka po trzech kwartałach ma już wypracowane 3/4 tegorocznej prognozy wyników. Widać że wyniki idą bardzo równo. Czy czwarty kwartał jest dla was sezonowo lepszy/gorszy?
  Wiesław Kapral: Na ogół czwarty kwartał jest lepszy, ale w 2014 roku spodziewamy się, że po prostu zrealizujemy prognozy.
  Wynik po trzech kwartałach byłby jeszcze lepszy o ponad 3 mln zł, gdyby nie konieczność zawiązania rezerw (wyrok sądu). W tej sprawie jesteśmy w trakcie składania kasacji.
 • Zainteresowany: Witam Opis działalności spółki jest dość enigmatyczny. Czy można prosić o wyjaśnienie w prostych słowach na czym polega biznes Grupy Introl? Jakie firmy można zaliczyć do bezpośrednich konkurentów?
  Wiesław Kapral: Nasz biznes faktycznie jest dość trudny do opisania w krótkich słowach. Można go podzielić na usługi, dystrybucję i produkcję - to są trzy segmenty naszej działalności. Ale to właśnie te segmenty powodują, że nasz biznes jest bardzo bezpieczny, bo dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni ani od jednej branży, ani od wąskiej grupy klientów. Odnośnie konkurentów: nie jesteśmy w stanie zidentyfikować żadnej firmy podobnej do Introla, ale oczywiście są firmy, które konkurują z nami w poszczególnych obszarach naszej działalności. O działalności Introla mógłbym opowiedzieć o wiele więcej - zapraszam zainteresowanych do kontaktu ze mną poprzez nasz dział relacji inwestorskich.
 • autoklaw: Państwa Spółka jest mało znana inwestorom stąd cieszy Pana obecność na czacie w popularnym serwisie. Proszę przybliżyć Waszą działalność od strony finansowej: jaki macie w przychodach mix ze sprzedaży i z usług, jakie osiągacie marze, oraz jak wygląda rozproszenie Klientów - ile % przychodów pochodzi od pierwszej piątki Waszych Klientów.
  Wiesław Kapral: Najprościej podzielić nasze przychody na trzy główne segmenty. Wśród nich usługi generują ok. 50 proc. przychodów, dystrybucja ok. 25 proc. i produkcja ok. 25 proc. W usługach osiągamy marżę brutto na sprzedaży ok. 11 proc., w produkcji ok. 20 proc., w dystrybucji ok. 25 proc. Najwięksi klienci pojawiają się w segmencie usług i jest to bardzo zmienne w czasie. Np. w ostatnim czasie pierwsza piątka klientów generowała ok. 40 proc. przychodów. Generalnie nasze uzależnienie od poszczególnych klientów jest niskie. Przeciętnie w ciągu roku grupa zawiera ok. 1000 kontraktów.
 • Dio niepotwierdzony: Panie Prezesie, do jakiej branży najbliżej Introlowi? Obecnie cała grupa jest konglomeratem wielu spółek i trudno ją porównać z rynkiem
  Wiesław Kapral: Najwięcej naszych klientów pochodzi z branż: energetyki, ochrony środowiska, przemysłu i budownictwa, aczkolwiek działamy właściwie na rzecz niemal wszystkich branż gospodarki.
  Z jednej strony zdarza nam się tworzyć i dostarczać klientom pełne zautomatyzowane linie produkcyjne, a z drugiej strony zdarzają się tak niestandardowe projekty, jak dedykowany projekt dla Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN-ie w Genewie.
 • SA Mordęga: Przychody Państwa spółki w ostatnich latach rosną bardzo wolno, po wcześniejszym ładnym skoku. Czy w ogóle widzicie jeszcze szansę na wzrost i jaką macie strategię na najbliższe lata, co chcecie robić i w którą stronę?
  Wiesław Kapral: Moim zdaniem jest wprost przeciwnie - przychody rosną szybko. Przed wejściem na GPW, w 2006 roku, przychody wyniosły 122 mln zł, a w 2014 roku wyniosą prawie pół miliarda złotych. Po trzech kwartałach 2014 roku przychody urosły o niespełna 38 proc. w stosunku do ubiegłego roku. W naszej strategii przewidujemy ciągły wzrost, ale poza wzrostem przychodów ważna jest dla nas rentowność prowadzonego biznesu. W dalszym ciągu chcemy rozwijać proporcjonalnie wszystkie obszary naszej działalności.
 • Maruda niepotwierdzony: Witam, Państwa korzenie sięgają połowy XX wieku. Jak odnajdujecie się Państwo w obecnych czasach? Jak bardzo zmienił się model biznesowy na przestrzeni ostatnich lat?
  Wiesław Kapral: W obecnych czasach czujemy się bardzo dobrze, na co wskazują wyniki spółki. Przez 25 lat nasz model działania zmienił się radykalnie: od firmy zajmującej się automatyką przemysłową staliśmy się grupą obecną we wszystkich gałęziach przemysłu, realizującą różnego rodzaju projekty, zajmującą się nie tylko usługami, ale też produkcją i dystrybucją urządzeń. Zasadnicza zmiana strategii nastąpiła w momencie wejścia na GPW w 2007 roku. Od tego czasu coraz częściej w segmencie usług pełnimy funkcję generalnego wykonawcy.
 • Dio niepotwierdzony: Czy jest pomysł na zwiększenie płynności akcji?
  Wiesław Kapral: Tak, mamy pomysły, ale trudno je zrealizować przy obecnym poziomie kursu.
 • inwestor niepotwierdzony: Czy z zysku za 2014 r. będzie wypłacona dywidenda? W jakiej wysokości?
  Wiesław Kapral: Tę decyzję podejmiemy w maju przyszłego roku, ale dziś nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zmienić naszą politykę dywidendową. Przypomnę, że w ostatnich latach wskaźnik DY wynosił ok. 4 proc., co wydaje się być bardzo atrakcyjne w porównaniu do np. spadającego oprocentowania lokat bankowych.
 • Gość niepotwierdzony: Czy będzie jeszcze jakaś rezerwa w związku z przegranym w III kwartale procesem?
  Wiesław Kapral: Wszystkie koszty związane z tym procesem zostały uwzględnione w całości w wynikach III kwartału 2014 r.
 • sergiusz niepotwierdzony: Skąd pomysł na wejście w branżę IT i świadczenie usług informatycznych/programistycznych?
  Wiesław Kapral: Kilka lat temu spółka świadcząca te usługi dość dobrze pasowała do naszej grupy kapitałowej, z uwagi na usługi z zakresu data mining. Obecnie nie planujemy dalszego rozwoju w tym obszarze.
 • Gość niepotwierdzony: Ile grupa Introl wyda na inwestycje w 2014r., ile planuje wydać w 2015r.?
  Wiesław Kapral: W 2014 r. CAPEX odtworzeniowy wynosi ok. 6 mln zł, a kolejne ok. 6 mln zł to inwestycja w Limanowej. W przyszłym roku CAPEX odtworzeniowy będzie na podobnym poziomie, a inwestycja w Limanowej to ok. 9 mln zł. Podsumowując: w 2014 r. ok. 12 mln zł, a w 2015 r. ok. 15 mln zł.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka poda prognozę zysku netto grupy Introl na 2015r., czy są szanse na zwiększenie zysku netto względem 2014r.?
  Wiesław Kapral: Zazwyczaj podajemy prognozę wyników na przełomie marca i kwietnia, bo wtedy mamy wystarczająco kompletne dane do prognoz. Tak zamierzamy też zrobić w 2015 r. Szansa na zwiększenie oczywiście jest.
 • MZK: Czy spółka ma w planach kontynuwoanie spotkań on-line z inwestorami indywidualnymi?
  Wiesław Kapral: Tak, chcemy być otwarci na kontakty z inwestorami. Pomiędzy okresami wynikowymi zapraszam Państwa do kontaktu z naszym działem relacji inwestorskich - szczegóły znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej.
 • SA Mordęga: Wychodzi na to że jesteście firmą inżynierską o profilu sprzedażowo-usługowym. Okej mam w takim razie pytanie jaki jest przeciętny koszt obsługi gwarancyjnej Waszych kontraktów wyrażony w procentach, i czy zawiązujecie stosowne rezerwy przy podpisywaniu kontraktów? Jaka to jest kwota w skali roku?
  Wiesław Kapral: Ponosimy koszty bankowych gwarancji dobrego wykonania i usunięcia wad i usterek. Wynoszą one ok. 1 proc. rocznie od 10 proc. wartości kontraktu; czyli jest to kwota rzędu 1 promila rocznie wartości kontraktów usługowych. Na podstawie historycznych zdarzeń dotyczących kosztów gwarancyjnych nie tworzymy rezerw i taka polityka jest akceptowana przez audytora.
 • Gość niepotwierdzony: Dlaczego Grupa INTROL liczy aż 15 spółek? Czy nie lepiej i wydajniej byłoby zarządzać tylko kilkoma spółkami?
  Wiesław Kapral: Naszym zdaniem taki podział na dzień dzisiejszy jest najbardziej efektywny, choć nie zawsze tak musi być. Skład naszej grupy kapitałowej ewoluował w przeszłości i może ewoluować w przyszłości, zarówno w stronę koncentracji, jak i rozproszenia. Zawsze o tym będzie decydować efektywność.
 • SW-fan: Co z sukcesją władzy i własności? Wydaje się że po tylu latach kluczowe osoby, które obrazowo mówiąc ciągną spółkę, będą prędzej czy później chciały przejść na emeryturę...?
  Wiesław Kapral: W moim rozumowaniu przejście na emeryturę nie oznacza końca pracy. Sukcesja jest sprawą drugorzędną, bo spółki mają doskonałe zarządy i niezależnie od tego, kto będzie sukcesorem, nie wpłynie to na ich działalność.
 • SW-fan: Patrząc na sposób działania Introlu wydaje mi się że większość kontraktów pozyskujecie w przetargach. Czy to prawda? Jeśli tak to na ile musicie konkurować cenowo, tudzież jakie są Wasze kluczowe jakościowe przewagi nad konkurencją?
  Wiesław Kapral: W segmencie usług większość kontraktów faktycznie pozyskujemy z przetargów. Na ogół musimy konkurować cenowo. Naszymi przewagami są bardzo dobre referencje i sytuacja finansowa spółki, która umożliwia sfinansowanie realizacji konkretnych kontraktów. Startując w przetargach zawsze dbamy o to, żeby kontrakty były dla nas rentowne.
 • gamingo: Czy planowana jest w najbliższym roku jakaś konsolidacja lub zmiana składu grupy?
  Wiesław Kapral: Nad tym pracujemy w sposób ciągły. To jeden ze sposobów rozwoju naszej grupy.
 • SW-fan: Czy Spółka Introl korzysta z dotacji unijnych albo rozważa wnioskowanie o dofinansowanie w konkursach z nowego budżetu?
  Wiesław Kapral: Nie, nie korzystamy z dotacji unijnych i nie planujemy wnioskowania o dofinansowanie.
 • Gość niepotwierdzony: Czego możemy się spodziewać po raporcie na koniec tego roku? Korekta in plus czy minus?
  Wiesław Kapral: Można się spodziewać, że zrealizujemy prognozę.
 • SA Mordęga: Czy macie własne rozwiązania projektowe? Ile patentów ma INTROL? Ile osób pracuje w dziale B+R?
  Wiesław Kapral: W segmencie produkcyjnym opieramy się na wielu własnych unikalnych rozwiązaniach projektowych, z których wiele jest chronionych patentami.
 • anty_gona: Jaki % przychodów pochodzi z eksportu i w jaki sposób zabezpieczacie się przez ryzykiem różnic kursowych?
  Wiesław Kapral: Około 13 proc. Kontrakty zabezpieczamy dwuletnimi forwardami. Jesteśmy odporni na zmiany kursów walutowych, bo mamy podobny odsetek importu i eksportu.
 • recepturka: Czy Introl bierze udział w targach i konferencjach zagranicznych? Na jakich eventach jesteście obecni, a na jakich targach można się z Wami zobaczyć w Polsce?
  Wiesław Kapral: To długa lista wielu wydarzeń. Prosimy o kontakt z działem relacji inwestorskich, przekażemy wtedy całą listę.
 • Gość niepotwierdzony: Witam, jak wyglada sprawa pozwów, na które zawiazaliscie rezerwę w wysokości 3,2 mln zł?
  Wiesław Kapral: Jest to jeden pozew. W tej sprawie jesteśmy w trakcie opracowywania kasacji.
 • Gość niepotwierdzony: Jeżeli spółka zrealizuje prognozę zysku na 2014r., to jak wyjaśni Pan prezes stosunkowo niski zysk w 4 kwartale 2014r.?
  Wiesław Kapral: Z uwagi na terminy realizacji kontraktów w segmencie usług, w 2014 r. najlepszy był III kwartał.
 • Gość niepotwierdzony: Czy sprzedaż spółki spadnie w 2015r. w związku z dużym wzrostem sprzedaży w 2014r.?
  Wiesław Kapral: W tej chwili tego nie wiemy, choć nie sądzimy, żeby tak było. Bierzemy udział w wielu przetargach, które dopiero będą miały swoje rozstrzygnięcia. Chcemy podać prognozę wyników na rok 2015 na przełomie marca i kwietnia.
 • SW-fan: Jeżeli akcjonariusze uważają że kurs akcji jest zbyt niski to czy rozważany jest skup akcji?
  Wiesław Kapral: Jeśli chodzi o dwie podstawowe formy dzielenia się przez spółkę zyskiem z akcjonariuszami, czyli skup akcji lub dywidendę, to od lat konsekwentnie prowadzimy stabilną politykę dywidendową i chcemy ją kontynuować także w przyszłości.
 • Timon: Jakie są aktualne potrzeby kapitałowe spółki? W jaki sposób finansowany będzie rozwój spółki? Czy możliwa jest emisja obligacji?
  Wiesław Kapral: Mamy jeszcze duże możliwości pozyskiwania kredytu bankowego znacznie tańszego niż koszt obsługi obligacji. Gdyby w przyszłości okazało się, że nasze potrzeby kapitałowe są duże, to rozważymy każdą możliwość.
 • sasky: Jaką wartość ma obecnie portfel zamówień grupy Introl?
  Wiesław Kapral: Jest obecnie podobny do portfela zamówień o tej samej porze w ubiegłym roku.
 • fantasmagoria: Dlaczego uważa Pan że kurs akcji jest niski? Wycena 10x PE i prawie 2x BV dla spółki bez jasnej strategii szybkiego wzrostu i wizji przyszłości, tylko - przepraszam za szczerość - stojącej w miejscu, jest bardzo dobrą wyceną rynkową.
  Wiesław Kapral: Proszę pamiętać o ponad trzykrotnym wzroście skali działalności spółki od momentu wejścia na giełdę w 2007 roku. Proszę też pamiętać, że regularnie wypłacamy dywidendę, a od momentu wejścia na giełdę nominalna skumulowana wypłacona dywidenda to już ok. 2 zł / akcję. W ostatnich latach DY oscylował wokół 4 proc.
 • MZK: Czym finansuje swoją dzialalność spółka i jak wygląda wasze zadłużenie?
  Wiesław Kapral: Finansujemy się kredytami obrotowymi. Aktualnie saldo kredytów obrotowych minus gotówka to 34 mln zł. Zakupy aktywów trwałych finansujemy leasingiem. Obecny poziom leasingu finansowego to ok. 13 mln zł. Proszę też pamiętać o generowanej EBITDA, która po trzech kwartałach 2014 r. wyniosła 25 mln zł.
 • Wiesław Kapral: Dziękuję Państwu za udział w czacie i zadane pytania. Mam nadzieję, że wyjaśniłem wiele kwestii. Jeśli będziecie Państwo mieli dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu z naszym działem relacji inwestorskich. Staramy się prowadzić otwartą politykę informacyjną i pozostawać w kontakcie z naszymi inwestorami.
 • moderator: Ja także dziękuję za liczny udział i zapraszam na kolejne czaty w StockWatch.pl
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +134,05% +26 809,18 zł 46 809,18 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy