pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

tratata

tratata

Ostatnie 10 wpisów
Hej

Zastanawiam się nad zabezpieczeniem swojego portfela przed wzrostem stóp procentowych. Czy wie ktoś jakie są minimalne depozyty na kontrakty FRA wibor 3m/6m?
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.

Sprzedaję Astro, kupuję ASBIS
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.

Ciekawe co będą kupowali przy takich kryteriach.Kapitalizacja wig20 to ok 200mld zł z czego free float to ok 120mld zł. Do PPK będzie ładowane docelowo ok 35mld zł (trochę strzelam) czyli ok 15mld rocznie na 20. Wszystkich akcji wig 20 nie uda im się kupić. W ok 8 lat powinni przejąć całe w20 i wycofać z giełdy.
Ale będą jaja, balon na całym wig 20. Zostanie z 10% free floatu a PPK będą przymusowo kupowały akcje. Ha ha ha. Politycy PiSu za 4 lata przed wyborami będą trąbili jak wspaniale pod ich rządami jest w kraju. wig20 będzie rósł codziennie. Nie zlikwidują tego zapisu za żadne skarby.
Uwaga

Tak, tego nie da się sprzedać drożej. Sprzedałem pakiet za ok 10tys zł. Tam od dawna nie ma kupujących.
Uwaga

Na życzenie ceny wejścia.

ASBIS 2,84
Atlasest Średnia cena kupna była po ok 1,2 ale większość którą kupowałem poniżej 1zł sprzedałem i została mi resztka dokupiona na górce. BOŚ wycenia ją na 1,77
Odlwenie 3,77
CNT 14,53
Lokum 13,65
Skarbiec 17,55

Strasznie szkoda mi Astro, mam bardzo dobre zdanie o głównym właścicielu to dobry przedsiębiorca tylko mu drugi raz z rzędu nie poszło. Zrobił w życiu 2 świetne projekty od zera Superstację i Familiadę. Dobrze zarządza finansami, nie przeinwestowuje w projekty, ale niestety 2 razy z rzędu nie wyczuł braku zapotrzebowania rynku. Kanał Esport jak na razie jest już rentowny, może się rozwinie, ale już nie jestem takim optymistą. Moje akcje stały się bezwartościowe bo bym musiał chyba do 20 gr zbić kurs żeby wyjść z nich, zakopane na lepsze czasy, mają w planach kolejny program tv, może z nim pójdzie lepiej.
Uwaga

Przez dłuższy czas miałem epizod schizofrenii, na szczęście lekarze się mną zajęli i to chyba długoterminowo dzięki lekom nowej generacji

Po powrocie do siebie zmieniłem znacznie portfel i strategię.

Astro traktuję jako raczej utopiona kasę i położyłem na nim krzyżyk. Może za 2 lata okaże się, że jednak kanał esport się sprawdzi wtedy odkopie te akcje.

Atlasestates stanowił prawie cały portfel i znacznie go zredukowałem z zyskiem.

Za sprzedane pieniądze kupiłem spółki dywidendowe.

Portfel wygląda mniej więcej tak, Astro zakopane
Nazwa Udział Zeszłoroczne dywidendy względem aktualnego kursu
ASBIS 33% ok 13%
Atlasest 25% 0%
Odlwenie 17% ok 8%
CNT 8,5% ok 4%
Lokum 8,5% ok 15%
Skarbiec 4% ok 3% (W tym roku dużo niższa dywidenda niż w latach ubiegłych)
Gotówka 4%

Ogólnie liczę na dywidendy na poziomie 8% w tym roku z całego portfela i wzrost portfela o 100% w 5 lat.
Uwaga

Możesz to przecież oszacować. 15mln pracujących z tego ok 12mln w PPK. Średnia pensja 60tys rocznie, czyli ok 2,5 tys rocznie na PPK. Razem 30 mld rocznie. Kapitalizacja polskiej giełdy 1,1 biliona. Zakładając nawet, że giełda zostanie napompowana do 2 bilionów i będzie rosła trochę szybciej niż wynagrodzenia to można się spodziewać, że PPK będzie ją wykupowało w ilości ok albo ponad 0,7% rocznie i drugie tyle rynek obligacji.FF polskiej giełdy to pewno ze 25%, reszta w rękach dużych graczy nawet jak nie mają 5% KGHMu to do FF ich nie liczę.

Ja przyjąłem, że 80% zostanie w PPK. Uważam, że i tak to docelowo mało dla rządzących i jak będzie mniej oszczędzających to zmienią prawo na pełen przymus. To wynik z 2 powodów, 1 wiedzą że FUS to bankrut 2 muszą mieć w razie czego skąd kraść.
Uwaga

Rok temu czytałem książkę fabularną o spekulacji na akcjach kopalni złota. Doug Casey "Spekulant" Polecam, bardzo fajna.
Uwaga

Przepraszam pobieżnie czytałem, jestem trochę zajęty. Z ciekawości sprawdziłem ETFa na S&P500 (SPY) W listopadzie 2009 był on notowany po ok 90usd, w międzyczasie wypłacił mnóstwo dywidend i teraz jest notowany po 310 usd, czyli ok 260-300% zysku z dywidendami vs najlepsze polskie OFE w tym czasie 120% zysku. Te programy rządowe są źle konstruowane albo mamy bardzo słabych zarządzających.
Uwaga

Nie czytałem całej dyskusji, ale...

Widziałem stwierdzenia, że 30% które zrezygnowało popełniło błąd. A skąd wiecie, czy te osoby nie oszczędzają samodzielnie np na mieszkanie, albo nie spłacają wyższych rat kredytu 20 letniego zamiast 30 letniego i na emeryturę planują oszczędzać później, albo kupili mieszkanie na wynajem i spłacają raty kredytów mając poduszkę bezpieczeństwa na okres wzrostu stóp procentowych w postaci wyższej pensji. Podstawowym założeniem austriackiej szkoły ekonomii jest to, że Człowiek podejmuje najlepsze możliwe decyzje w swoich sprawach jak tylko umie i jakie wydają mu się sensowne nawet jak komuś z boku wydają się one błędne.

Druga sprawa to stopy zwrotu. OFE miały beznajdziejne stopy zwrotu. średnio ok 110% przez ostatnich 10 lat czyli od dołka 2009, licząc od szczytu poprzedniej hossy byłoby to pewnie ze 20% w 12 lat. Masakra. Weźmy tylko najlepszy możliwy wynik czyli 110% to jest średnioroczna stopa zwrotu na poziomie 7,7%. Obecnie są spółki z taką dywidendą z rosnącymi przychodami, zyskami i kursem. Ja wolę IKE/IKZE. To wszystko pomimo tego, że raz na parę lat robię straszne głupoty na giełdzie z powodu schizofrenii.

Kolejna sprawa, po co rynkowi kapitałowemu te PPK? Będą pompowały rynek non stop, kilkadziesiąt miliardów rocznie. Ja wolę hossy i bessy. Kupić sobie w bessie spółki z fajną dywidendą i stopniowo sprzedawać w hossie zmieniając na bezpieczniejsze aktywa. Taka moja nowa strategia bo właśnie ostatnie 2 lata świrowałem z powodu choroby i robiłem wszystko na odwrót.
Uwaga

Informacje
Stopień: Krasomówca
Ostatnia wizyta: 6 grudnia 2019 20:43:45
Liczba wpisów: 786
[0,23% wszystkich postów / 0,24 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,038 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d