OPONEO.PL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

OPONEO.PL [OPN]

AKTUALNY KURS: 25,00 zł (-6,37%) 24-06-2019 17:00
greg12
Wpisów: 94
Wysłane: 21 września 2008 22:59:12 przy kursie: 15,47 zł
Jako miłośnik growth stock ,bardzo spodobała mi się spółka Oponeo.pl fakt c/z 27,40 jest na wysokim poziomie,ale spółka ma bardzo duży potencjał a pokazują to wyniki finansowe.Bardzo duży wzrost przychodów i zysku .Spółka zajmuje się handlem internetowym ,a w internecie sprzedaje opony oraz inne pierdołki...............branża jest bardzo perspektywiczna co moze pomóc spółce w trudniejszych czasach makroekonomicznych.

W njbliższym czasie zarząd nie wyklucza korekty prognoz finansowych ,oczywiście w górę.
C/z w porównaniu do rozwoju spółki i branży wydaje się byc znośna ,tym bardziej ,że kurs społki bardzo dobrze zachowuje się w trudnych czasach na gpw.

Prosiłbym specjalistów ze Stockwatch.pl do przeglądnięcia raportów i podzielenia się opiniami odnośnie spółki.
Pozdrawiam

Stockwatch.pl-jedyna prawdziwie merytoryczna strona o GPW,trzymam kciuki tak dalej WatchDog.
Edytowany: 14 kwietnia 2009 22:31

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 23 września 2008 09:32:09 przy kursie: 15,65 zł
Dziękuję, Greg. Jestem maniakiem finansów i dzielę się skromną wiedzą.
Jeśli to pomaga się poruszać po giełdzie, to świetnie...

Oponeo -> jutro max pojutrze.
Edytowany: 23 września 2008 09:32

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 23 września 2008 22:50:54 przy kursie: 15,65 zł
Przeczytałem, wklepałem, wrzuciłem. W serwisie mamy aktualne wskaźniki z II kwartału oraz różne wartości kroczące pozwalające porównać tę spółkę z innymi. Jest więcej, choć jeszcze nie widać, ale piszę to co myślę:

To zacna firma i we wzrostowej branży, w całkowicie nieoczekiwanym segmencie: internet plus opony. Jest niewątpliwe, że ma ogromny sukces sprzedażowy. Przez pół roku pchnęła towaru za 43 mln zł netto! I to gdzie, przez stronkę internetową. Sprzedali tego bodaj 290 tysięcy sztuk. Niesamowita ilość.

To już mamy, więc pytanie co z tego ma firma, i co będzie dalej.
Przeczytałem raport półroczny i przejrzałem wcześniejsze, i niestety muszę Ci trochę popsuć humor. Nie mam żadnego stosunku do tej spółki, ot piszę co widzę na papierze.
Po pierwsze: błędy. Wpadki czyli niedoróbki, przez co raport zawiera buraki.

Raport półroczny napisał(a):
Wartosc ksiegowa...................................12 676...........12 676........8 676
Liczba akcji (w szt.)................................12 676............12 676........8 676
Wartosc ksiegowa na jedna akcje (w zł)..........3,78..........3,50................1,23
Rozwodniona liczba akcji (w szt.).............12 676............12 676........8 676

Tabela na str. 18 jest obcięta. Itd - młoda spółka, ale takich rzeczy robić nie powinna.

Po drugie, bardzo prozaiczne, przepływy nie potwierdzają zysku. Pozostaje on memoriałowy, na papierze. Do działalności w I półroczu trzeba było dołożyć 5 mln zł gotówki, bo wzrosły zapasy, spadła ściągalność należności i trzeba było płacić stare zobowiązania. Dziwne są szczególnie te należności, czy firma sprzedaje na odroczoną płatność, czy też ma bardzo długie terminy rozliczeń z PolCardem? Może tak się złożyło na koniec miesiąca. Ciekawe byłoby dotrzeć do źródeł.

Po trzecie, firma inwestuje miliony w jakiś magiczny system. Tutaj nie znam szczegółów, nie wypowiadam się. Też dla dociekliwych.

Po czwarte, coś się stało w strukturze sprawozdań. Czyste i higieniczne raporty nagle dostały dziwnych pozycji. Co w prostej firmie handlowej jest tyle dziwne co niepotrzebne. Inwestycje długoterminowe, Aktywa finansowe, Udzielone pożyczki, Rozliczenia międzyokresowe - to nie jest coś, co witam ze zrozumieniem w działalności handlowej. Przeciwnie, chciałbym jak najmniej aktywów, jak najmniej inwestycji, jak najszybszą konwersję gotówki i praca bez zapasów, a najlepiej na ujemnym kapitale obrotowym: dzisiaj sprzedaję za gotówkę, a za towar płacę za 2 miesiące, nigdy go nie miałem na magazynie, wysłał go dostawca ze swojego stocku.
Wiem, że to życzeniowe, piękne na papierze i trudne do realizacji. Tylko po co się pakować w inwestycje i kombinować przy międzyokresówkach? Hipoteza: zarząd inwestuje nie całkiem tam gdzie powinien (lepiej kupić gotowca niż go latami tworzyć), rozpożycza pieniądze spółki i ślepo zakłada dalszy wzrost, pod który kupuje, inwestuje i planuje. W skali międzynarodowej, w której chyba nie ma doświadczeń... Obym się mylił.

Na koniec jeszcze porównałem ceny. Jakaś tam opona Dębica Frigo 2 w promocji (rabat 30%) kosztuje na Oponeo.pl 138 zł, a na Allegro około 140 zł, sporadycznie 120 zł. To dobrze wróży dla dalszego handlu. Na wyższych półkach jest podobnie, i przy przeglądaniu rzuca się w oczy duży wybór i dostępność w Oponeo.pl. To też dobrze wróży. Sprawdziłem jeszcze w Ceneo i Skąpcu: nie jest dużo taniej, Oponeo.pl jest w Skąpcu, nie ma go w Ceneo, gwiazdek ma dużo, opinii w normie. No i przy okazji widać jak duża jest konkurencja. Znaczna: około 20 sklepów, z tego co najmniej 5 aktywnie walczy cenami.

Podsumowanie: sam widzisz, że spółka jest droga. Jak szybki będzie wzrost i jak mocno urosną przychody, nie wiem. Spróbuj znaleźć badanie rynku opon i podziel się z nami. Spółka fajna i z dobrymi wynikami - fakt. Droga. Chociaż jak na podmiot internetowy to kto wie, są droższe... Trupów w szafie nie ma, tylko są niejasne zdarzenia. A co najgorsze, wszystko co napisałem powyżej nie ma żadnego znaczenia dla kursu w krótkim ani średnim okresie. Tutaj działają siły natury: sentyment do akcji, sentyment do branży, sentyment do spółki. Jednym słowem: emocje.
Edytowany: 23 września 2008 23:03

greg12
Wysłane: 24 września 2008 15:03:08 przy kursie: 15,98 zł
Dotychczasowa tegoroczna sprzedaż opon jest w Europie i Polsce niższa niż w tym samym okresie 2007 roku. To efekt spowolnienia wzrostu gospodarczego oraz wyższych cen surowców i opon.

Po siedmiu miesiącach 2008 roku w Polsce sprzedano 6 mln 790 tys. nowych opon do samochodów osobowych i dostawczych, czyli o 1,2 proc. mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku - mówi Jerzy Mendala, dyrektor handlowy Continental Opony Polska (COP), dystrybutora opon produkowanych przez koncern Continental.

Piotr Zielak, dyrektor generalny COP, w rozmowie z GP ocenia, że sierpień przyniósł pogłębienie spadku, ale - jak twierdzi - jest optymistą i sądzi, że w całym roku sprzedaż będzie na poziomie 2007 roku. Wówczas na polskim rynku wymiany sprzedano 9,9 mln opon do samochodów osobowych i dostawczych, a wraz z importem z Azji (głównie z Chin) - 12,5 mln sztuk.

- Sezon na opony letnie już się skończył (do końca lipca sprzedano ich 4 mln 827 tys., czyli o 3,6 proc. więcej niż rok wcześniej - przyp. GP), a na zimowe jeszcze nie zaczął (do końca lipca sprzedano ich 1 mln 961 tys., o 11,1 proc. mniej niż rok wcześniej) - mówi dyrektor Mendala. Słabsza dotychczasowa sprzedaż opon zimowych to efekt łagodnej zimy 2007/2008.

Sprzedaż opon do samochodów ciężarowych spadła o 15,8 proc. do 342,3 tys., a w Europie Środkowej o 15,4 proc. do 689,8 tys.

Z firm zajmujących się sprzedażą opon docierają sygnały o kłopotach finansowych niektórych hurtowni.

- Kilku dystrybutorów średniej wielkości (roczna sprzedaż na poziomie 50 tys. opon i 10 mln zł) jest wystawionych na sprzedaż - usłyszeliśmy.

SZERSZA PERSPEKTYWA - EUROPA

W Europie do końca lipca producenci sprzedali 133,1 mln opon do samochodów osobowych i dostawczych, czyli o 3,4 proc. mniej niż rok wcześniej. Rynek opon letnich skurczył się o 1,4 proc., a zimowych o 12,2 proc. Za spadek europejskiej sprzedaży odpowiada głównie Europa Zachodnia, gdzie popyt na opony zmniejszył się o 6,7 proc. do 99,2 mln sztuk. W Europie Środkowej sprzedaż po ośmiu miesiącach wzrosła o 5 proc. do 16,7 mln sztuk.

5 proc. opon kupili Polacy w tym roku w sklepach internetowych

JAk widzimy rynek opon jest bardzo cyklicznym rynkiem zarówno pod względem ekonomicznym jak i pogodowym.Wzrastające ceny ropy powoduja spadek popytu na opony,należy zauwazyc , że ceny ropy w ostatnim czasie uległy głębszemu spadkowi do okolic 90 $ aby potem znowu wzrosnąc do okolic 110 $.Efekt łagodniej zimy zapewne nie będzie trwał w nieskonczonośc,a więc pogorszenie aury może znacząco wpłynac na wzrost sprzedazy opon.

O ile w Europie zachodniej widac mocne spowolnienie gospodarcze , o tyle w europie środkowej to spowolnienie pewnie bedzie mniejsze.Wzrost sprzedaży opon o 5% w Europie środkowej powoduje, że firmy zajmujące się handlem oponami nie mogą narzekac na brak klientów,a więc Rynek opon jest bardzo perspektywicznym rynkiem a tym bardziej sprzedaż opon w internecie moze byc bardzo dobrym biznesem z pewnością sprzedaż w internecie opon będzie dalej dynamicznie rosła. 5% to jeszcze nie jest dużo,rynek internetowy może szybko zdobywac nowych kupujących.

Należy zwrócic uwagę na tendencje do konsolidacji tej branży.Kilka średnich firm jest wystawionych na sprzedaż ,więc dobra firma może pozyskac klientów upadających firm .Z pewnościa także ta firma, która będzie miała tanie produkty oraz dobre zplecze logistyczne może wygrac bitwę o ten rynek o ile ceny ropy na to pozwolą i aura.Kluczowe moze okazac się cięcie kosztów ,pewnie z powodu zbyt wysokich kosztów niektóre firmy wystawione są na sprzedaż.

Warto także zwrócic uwagę no to, że polacy masowo kupują auta zarówno używane jak i nowe,a więc dalej nie widac nasycenia rynku samochodowego.

Tak przestawia się krotka charakterystyka rynku opon z ostatnich 2 lat.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 24 września 2008 18:34:45 przy kursie: 15,98 zł
Świetny materiał. Zobacz ile się z niego możemy dowiedzieć zestawiając to z raportami:
- Oponeo.pl w całym 2007 r. sprzedało 337 tys. szt opon za łączną kwotę 62,5 mln zł. Dało mu to 2,7% udziału w rynku.
- W I półroczu 2008 r. sprzedało 219 tys. szt opon letnich za łączną kwotę 36 mln zł. Dało mu to około 5,3% udziału w rynku (wielkość rynku proporcjonalnie przeliczyłem z siedmiu do sześciu miesięcy).
- Ale teraz uwaga. Twój tekst podaje, że rynek sprzedaży internetowej to tylko 5% całego rynku. Czyli w 2007 r. Oponeo miało go ponad połowę, natomiast w I półroczu br. miało go ponad 100%. Coś tu jest nie halo: albo moje przybliżenie jest wadliwe (ale tylko odcina 1/7 więc błąd niewielki), albo 5% z raportu nie jest prawdziwe, albo Oponeo.pl sprzedaje też poza internetem.
- Poziom 50 tys. opon rocznie uważany jest za mały i takie firmy padają, nie mogąc wygenerować wystarczającej masy marży na pokrycie kosztów stałych.

Ogólnie: spadki w Polsce i w Europie, czyli malejący popyt. W warunkach kurczenia się rynku nikt nie wygrywa, a najsłabsi padają. Konsolidacja nastąpi jednak dopiero wtedy, gdy pojawią się inwestorzy z zewnątrz z gotówką na przejmowanie małych podmiotów, bo firmy obecne na rynku mogą tej gotówki nie mieć.
Niezły punkt wyjścia do dalszych rozważań. Przydałoby się jeszcze wykopać udziały w rynku: kto ile zajmuje z tych pozostałych 95%. Spróbujesz?

greg12
Wysłane: 24 września 2008 18:47:14 przy kursie: 15,98 zł
Ok, postaram się poszukac coś na ten temat.

opennetpr
opennetpr PREMIUM
Wpisów: 688
Wysłane: 24 września 2008 18:53:46 przy kursie: 15,98 zł
W sierpniu najbardziej ucierpiał na sprzedaży prócz sektora spożywczego, motoryzacyjny tzw:zadyszka angryfire

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 24 września 2008 19:01:28 przy kursie: 15,98 zł
greg12 napisał(a):
O ile w Europie zachodniej widac mocne spowolnienie gospodarcze , o tyle w europie środkowej to spowolnienie pewnie bedzie mniejsze.Wzrost sprzedaży opon o 5% w Europie środkowej powoduje, że firmy zajmujące się handlem oponami nie mogą narzekac na brak klientów,a więc Rynek opon jest bardzo perspektywicznym rynkiem a tym bardziej sprzedaż opon w internecie moze byc bardzo dobrym biznesem z pewnością sprzedaż w internecie opon będzie dalej dynamicznie rosła. 5% to jeszcze nie jest dużo,rynek internetowy może szybko zdobywac nowych kupujących.

Należy zwrócic uwagę na tendencje do konsolidacji tej branży.Kilka średnich firm jest wystawionych na sprzedaż ,więc dobra firma może pozyskac klientów upadających firm .Z pewnościa także ta firma, która będzie miała tanie produkty oraz dobre zplecze logistyczne może wygrac bitwę o ten rynek o ile ceny ropy na to pozwolą i aura.Kluczowe moze okazac się cięcie kosztów ,pewnie z powodu zbyt wysokich kosztów niektóre firmy wystawione są na sprzedaż.

Warto także zwrócic uwagę no to, że polacy masowo kupują auta zarówno używane jak i nowe,a więc dalej nie widac nasycenia rynku samochodowego.

Jeśli mogę: unikaj wishful thinking. Rozdzielaj co jest faktem, co jest prognozą, a co jest nie wiadome. Unikaj interpolacji trendów, przeciwnie, spodziewaj się w każdej chwili turbulencji każdego rynku. Takie są czasy.
W kulturze, czy są to książki, muzyka czy filmy, sprzedaż internetowa ma średnio od 10% do najwyżej 20%. Nieco lepiej, bo nawet do 30% jest w produktach cyfrowych, np. legalne mp3 lub gry komputerowe. Nie spodziewałbym się dalszej akceleracji sprzedaży internetowej opon, raczej będą hamować przy 10% i ustabilizują się co najwyżej na 15%. Póki co jest to kuriozum: kupowanie w wysyłce czterech wielkich, ciężkich, śmierdzących kloców, z którymi trzeba i tak gdzieś jechać na montaż. Średnio user friendly, mało wygodne dla konsumenta. Nie zdziwiłbym się, gdyby wielu z kupujących od Oponeo.pl to były warsztaty. Zresztą coś mi waniajet te 5%. Albo raport ściemnia, albo Oponeo.pl ściemnia.
Edytowany: 24 września 2008 19:02

Cheed
Wpisów: 136
Wysłane: 24 września 2008 20:08:09 przy kursie: 15,98 zł
Od dłuższego czasu ojciec zamierza wymienić opony, dzisiaj postanowiłem sprawdzić jak poradzi sobie z tym serwis Oponeo.pl. Na początku bardzo pozytywne zaskoczenie wybieram markę, model samochodu a serwis sam automatycznie dopasowuje mi opony. Mogę spokojnie przebierać w setkach opinii ludzi na temat konkretnych opon. Następnie szukałem wzmianki o kosztach przesyłki w końcu 4 opony to jednak coś więcej niż myszka z allegro - kolejne pozytywne zaskoczenie, koszty pokrywa sklep. Z ciekawości sprawdziłem jeszcze cenę opony na Skąpcu i tu niestety czar prysł, w innym sklepie ta sama opona była 20% tańsza co przy komplecie daje niezłą sumkę. Na dodatek sklep ten znajduje się w moim mieście a więc przy zakupie dodatkowo za zaoszczędzone pieniądze zmienią mi opony i napompują azotem.

Resztę wywnioskujcie sobie sami ;-) Naprawdę, przed inwestycją w konkretną spółkę postarajcie sprawdzić jak daje ona sobie radę na tle konkurencji.
Inwestycje Giełdowe - blog o skutecznym pomnażaniu pieniędzy

velociraptor
Wpisów: 13
Wysłane: 24 września 2008 20:13:19 przy kursie: 15,98 zł
Podobniez z tymi 50 tys. opon. Jakos trudno mi sobie wyobrazic, ze biznes sprzedajacy tyle opon jest nieoplacalny. Przeciez, odejmujac niedziele i swieta, to jest 300 opon dziennie!!!! Czyli spedzajac 2 minuty dla klienta to jest 600 minut kazdego dnia obslugi!!! a to jest 10 godzin. cos tutaj nie gra i jest naciagane. To nie Ty greg, ale w tym raporcie liczby sie jakos nie dodaja.

greg12
Wysłane: 24 września 2008 22:45:30 przy kursie: 15,98 zł
Czy sprzedaż opon poprzez internet to gra warta świeczki? Na pewno tak. Według firmy Continental (dane udostępnione przez Oponeo.pl.), na rynku wtórnym opon osobowych w 2006 r. w Polsce sprzedano prawie 9 mln sztuk. Cały rynek opon w Polsce szacowany jest na ponad 2 mld zł. Na sklepy internetowe w Polsce przypada z tego około 3 proc., czyli co najmniej 60 mln zł. Oponeo.pl unika odpowiedzi, jaki kawałek tortu należy do niego.

— Jesteśmy niekwestionowanym liderem na rynku sprzedaży opon poprzez internet w Polsce — zapewnia jedynie Arkadiusz Kocemba.

Źródło: PB

Dane z 2006r mówią o 3%,a więc 5 %w 2008 r wydaje się byc chyba realne.

greg12
Wysłane: 25 września 2008 00:04:46 przy kursie: 15,98 zł
Cheed chciałbym odeprzec twój argument świadczący o tym ,że Oponeo słabo wypada na tle konkurencji.Znalazłem dane o wzroście klientow indywidualnych w Oponeo,a dane przedstawiają się następująco w 2004 liczba klientów indywidualnych wynosiła 20 tys natomiast w 2006 roku liczba ta wynosiła juz 106 tys,myśle że słaba firma nie osiagneła by takich rezultatów.Co więcej uważam ,że Oponeo ma bardzo silną pozycję w swojej branży,firma zastanwia się nad pospisaniem kontraktów z firmami oponiarskimi odnośnie dystrybucji ich opon.

CZytałem także opinie klientów Oponeo i w większości są zadowoleni,i wyrażaja chęc ponownych zakupów w Oponeo.

Staram się szukac informacji dotyczących udziału poszczególnych firm dystrybutorów w rynku.....ale bardzo cięzko takie dane wyszukac,no nic będe próbował dalej.

Pozdrawiam

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 25 września 2008 00:06:55 przy kursie: 15,98 zł
Robisz super robotę. nastawiaj też ucho na prognozy dla rynku i z czym są powiązane zjawiska: czy opony się kupuje do nowych, czy do używanych, itp itd -> na końcu wyciągniemy z tego fundamentalne wnioski: Wchodzić / Obserwować / Pominąć.

Cheed
Wpisów: 136
Wysłane: 25 września 2008 12:01:49 przy kursie: 16,50 zł
Byłem potencjalnym klientem, bardzo pozytywnie nastawionym do Oponeo.pl a mimo wszystko nie kupiłem tam opon - więc mnie ta spółka nie przekonuje. Mam jednak nadzieję, że wam da solidnie zarobić :-)
Inwestycje Giełdowe - blog o skutecznym pomnażaniu pieniędzy

greg12
Wysłane: 26 września 2008 18:44:59 przy kursie: 17,15 zł
Hmm.....obroty dzienne powyżej 1 mln,oraz wzrost tygodniowy o 10,9% ,czyżby ktoś skupował , a może info w drodze ,albo następny fundusz wchodzi ......zastanawiające ??

greg12
Wysłane: 3 października 2008 19:16:53 przy kursie: 16,34 zł
Bankructwo Hoopla.pl

"Internetowi sprzedawcy stoją na straconej pozycji w tym pojedynku ,bo nie mają własnej sieci logistycznej .To oznacza ,że muszą się dzielic marżą z firmami kurierskimi i biznes staje się nieopłacalny."

Parkiet

CZyli ,aby zdoby przewagę w tym biznesie potrzeba, nie ładnej strony internetowej, ale należy posiadac własną bazę logistyczną.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 3 października 2008 19:53:23 przy kursie: 16,34 zł
greg12 napisał(a):
CZyli ,aby zdoby przewagę w tym biznesie potrzeba, nie ładnej strony internetowej, ale należy posiadac własną bazę logistyczną.

Tak, jeśli się przewala na minimalnej marży cudzy towar, który jest dostępny wszędzie. Opony nie są (jeszcze) ani tak masowe, ani tak konkurencyjne. Ale to prosty biznes, nieprawdaż? Możemy wspólnie niewielkim wysiłkiem odpalić taki sklep choćby pojutrze.

greg12
Wysłane: 19 października 2008 22:00:28 przy kursie: 13,56 zł
No no, nowy design strony www przypadł mi do gustu,strona jest bardzo funkcjonalna ,no i duży + za marketing ,forum wg mnie bardzo dobry pomysł.

greg12
Wysłane: 23 października 2008 18:33:44 przy kursie: 8,95 zł
Spadek o 22,4% robi wrażenie,a teraz pytanie, który z akcjonariuszy wysypuje się z akcji ??

greg12
Wysłane: 23 października 2008 23:16:42 przy kursie: 8,95 zł
Internetowy dystrybutor opon osiągnął w III kwartale 11 mln zł przychodów (+38 proc.), 0,13 mln zł EBITDA (-75 proc.) i 0,14 mln zł zysku netto.

- Wyniki są słabsze od naszych oczekiwań. Głównym powodem spadku zysków były wyższe koszty sprzedaży. Narastająco po trzech kwartałach Oponeo.pl nadal wypada bardzo dobrze, notując wzrost przychodów i zysku netto rok do roku odpowiednio o 90 proc. i 449 proc.

Prośba do WatchDoga,Czym są spowodowane WYŻSZE KOSZTY SPRZEDAŻY ??

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7