pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

DJ1910

DJ1910

Ostatnie 10 wpisów
Morasek napisał(a):
igen napisał(a):
Na Steamie w tej chwili 6k graczy (pik dzienny 10k) - 76 pozycja

Ah, poraz kolejny info o ilości graczy. Dzięki, to bardzo pomocne.... :)

Dokładnie. I po raz kolejny porównywanie gry single-player w stosunku do sporej gamy gier multi-player.

Miałem ostatnio ostrą bękę z gościa (analytyka) z CMC Markets jak ostatnio gadali o CDR.

link do filmiku:
www.youtube.com/watch?v=Q4Nr_M...

No i ten po lewo przytoczył jakieś grafiki ze steam'a z ilością grających to kilkanaście tysięcy grajacych vs najlepsze tytuły mają nawet po 1mln grających.

Patożurnaling w czystej formie...

Dziś Vladimir z VTB dobrze ocenił sytuację CDR. link --> strefainwestorow.pl/artykuly/w...

Najbliższy czas to raczej konsola/boczniak a ruchy północy/południe na koniec Q4_2021 / początek Q1_2022 - po publikacji rzetelnych danych o tym jak się sprzedaje gra po powrocie do PS Store i po nowych patche'ach i DLC (ocena trendu długoterminowego).

A czego się spodziewasz przed wydaniem patcha 1.3 i przed wydaniem jakichkolwiek DLC ?

Dopiero po tych faktach będzie szansa że coś się ruszy.

Bardzo istotna sprawa to to, na jakim dysku jest zainstalowana gra.

Jak na HDD - to będa lagi przy zapisie. Jak na SSD - będzie to dużo mniej albo wcale nie będzie odczuwalne.

Ja się odnosiłem do wpisu usera CMC bardziej ;)

michal-j napisał(a):
Przyznam, że release notes wczorajszego patcha mnie zaskoczyły. Skoro gra w poniedziałek wraca do psn, to spodziewałem się, że patch będzie miał długą listę poprawek pod PS. Zakładałem, że pracowali nad nimi od początku roku, a problemy były tak poważne, że silnik wymagal gruntownej przebudowy, dlatego nie mogli wydawać istotnych fixów razem z poprzednimi patchami. Spodziewałem się, że teraz nastapi zbiorcze wydanie tych poprawek. A tu nic.

Możliwości widzę dwie, albo mają osobny branch z tymi poprawkami i teraz właśnie go mergują z głównym branchem i wydadzą go w poniedziałek. Mergowanie kodów z pół roku to żmudna praca przy rozwiązywaniu konfliktów, dlatego może nie wyrobili się na wczoraj i potrzebują jeszcze weekendu.

Albo dali sobie ostatecznie spokój z podstawową wersję PS4, a sony im z jakiegoś powodu odpuściło w zamian za jakieś zobowiązanie (niekoniecznie finansowe, może np. że gra nigdy nie trafi do gamepassa). To by trochę tłumaczyło słowa sony, które sugeruje by po powrocie gry do sklepu grać raczej na PS4 Pro i PS5.

Trochę wprowadzenia odnośnie tego, co oznacza numeracja patchy.

Mamy patche oznaczane w taki sposób:

1.1
1.2 itd

oraz 1.12, 1.13 czy też jak ostatni 1.23

Patche oznaczane po kropce jedną cyfrą to DUŻE (milestone'owe) zestawy poprawek nad którymi pracuje się dłużej, ale skala poprawek jest bardzo duża.

Patche takie jak 1.23 (oznaczane dwoma cyframi po kropce) są patchami mniejszymi. Wychodzi w nich to co łapie się na wydanie w trakcie pracy między milestone'ami nr 2 i nr 3 (1.2 --> 1.3).

Widać to z resztą po release notes. Mnóstwo poprawek konkretnych use case'ów w konkretnych misjach.
Widesystem'owych poprawek bardzo mało i o stosunkowo małym znaczeniu.

Innymi słowy - dopiero patch 1.3 może zawierać w sobie np ogarnięcie policji czy NPCów (o ile dla patch'a 1.3 założenia szły w tę stronę a nie np pełna para poszła na optymalizację silnika i poprawę fizyki w grze - co moim skromnym zdaniem powinno być celem numer jeden).

Czepianie się, że ten patch nie rozwiązał głownych problemów to brak wiedzy o branży lub działania tendencyjne.

Ciekawe, czy takie opinie padałyby w przestrzeni publicznej gdyby producentem gry było EA, Blizzard albo ktoś w podobie ;)

Konsola stara jak świat, nie wiem czego niektórzy tutaj oczekują od tego sprzętu. Zapewne developerzy zrobią tyle ile mogą, ale jak ktoś oczekuje >40 fps'ów to jest zwyczajnym noob'em i nic nie wie o świecie gier.

Tak jakby się wściekać, że nowy tytuł AAA się tnie na full detalach np na GTXie 760 nawet chodzącym po OC...

Taka ciekawostka...w sumie dwie.

Dzisiejsza świeczka dzienna CDR rozciąga się idealnie między SMA5 close (początek dolnego cienia) i SMA100 close (szczyt górnego cienia).

Whistle

Druga to taka, że SMA 5 już jest wysoko nad SMA50, a SMA11 i SMA21 już 50-siątkę dogoniły.

Mimo pozornie nieciekawej dla byki sesji, robi się coraz bardziej ciekawie ;)

Podsumowując, wygląda mi na to, że shorty rozpaczliwie walczą o zatrzymanie coraz mocniejszych technicznych sygnałów kupna.

Cytat:
1/3 ceny

Gdzie masz niby CP2077 poniżej 100 zł ? Chętnie bym kupił za tak niską cenę.

krewa napisał(a):
DJ1910 napisał(a):
AT chyba w tym wypadku nic nie pomoże.

Chiny zapowiedziały uwolnienie sporej ilości metali w rynek, w tym koperku też.

Póki kurz nie opadnie zalecałbym obserwacje waloru i ewentualne wejscie dopiero na poziomach tegorocznych den --> 165 <-> 175 zł.

Jakubniekuba na innym wątku napisał(a):
Czy tylko ja tu widzę wewnętrzną sprzeczność?

Dobra dobra nie łapcie mnie aż tak za słowa ;)

Co to za AT które polega na zwróceniu uwagi na ceny waloru które występowały w momencie korekt na miedzi ?

Ok, ale jutro nie ma przedstawienia strategii ;)
Po tym fakcie short'y rzucili się na walor jak dzik na żołędzie ;)
Nie widzę fundamentalnych powodów dla których ta historia miałaby się powtórzyć.

Porównaj atmosferę wokół spółki wtedy a teraz. Wygląda to zdecydowanie inaczej.

Z resztą teraz celem byków na dziś powinno być wytworzenie możliwe dużego cienia dolnego. Jest na to jeszczę parę godzin.

A w perspektywie tego tygodnia obrona zielonej świecy W1 przy zachowaniu możliwie małego cienia górnego.

Jutro niestety spodziewam się, że pojawi się coś dodatkowego w rapocie KNF (ktoś powiększył krótką pozycję).

AT chyba w tym wypadku nic nie pomoże.

Chiny zapowiedziały uwolnienie sporej ilości metali w rynek, w tym koperku też.

Póki kurz nie opadnie zalecałbym obserwacje waloru i ewentualne wejscie dopiero na poziomach tegorocznych den --> 165 <-> 175 zł.

GRAF78 napisał(a):
Rufusinski napisał(a):
zas przed spolka sporo kolejnych pozytywnych wiadomosci.

Jakie to pozytywne wiadomości? spore przychody i zyski w raportach kwartalnych?

Chociażby nadchodzący duży patch i pierwsze DLC.

Podkreślam to wiele razy, jako gracz i programista stwierdzam --> jak prasa branżowa zrecenzuje nowy patch i padnie magiczne "GRA JEST WRESZCIE NAPRAWIONA" sprzedaż produktu znacząco wzrośnie.

A niby pod co CDR przestał wreszcie spadać i odbija się skutecznie od dna ?

Zwłaszcza, że idą wakację więc największa grupa odbiorców gier będzie dysponować sporą nadwyżką wolnego czasu i będzie szukać czegoś nowego do pogrania.

Padały tu stwierdzenia po ostatnim insiderskim zakupie akcji, że osoba ta raczej zrobiła błąd kupując tenże pakiet akcji. Czy aby ta szydera była na pewno słuszna ?

Pamiętajmy, że sporo spekulacji kupowało ostatnio po 150...155...160...

Dla nich poziom 200-205 zeta jest idealny do realizacji zysków. Z resztą zwraca na to uwagę Łysy na stooqu.

mackopl napisał(a):
www.pb.pl/rekordowe-krotkie-po...
"Efekt jest taki, że krótkie pozycje wzrosły w czerwcu do ponad 15 proc. free floatu na CD Projekcie."
Ciekawe skąd IHS Market bierze takie dane.

Jeśli te 15% to prawda, to mamy "bańkę shortową" podobną (tyle, że o odwrotnym kierunku) do bańki cenowej która miała miejsce przed premierą CP2077.

A tak mnie wyśmiewano jak pisałem, że fundamentalnie spadki się już dawno wyczerpały i byki wrócą do gry na tym walorze...

Rozebranie luki 200--215 wydaje się już kwestią czasu.

Coś chyba jednak jest na rzeczy, otwarcie z luką (małą, ale jednak...) i psychologiczne 200 testowane w brutalny sposób ;)

23 minuty sesji i juz dobrze ponad 70 baniek obrotów.

Ma to taki sam sens jak straszenie amerykańskimi pozwami przeciwko spółce. Jak się wczytamy w szczegóły te pozwy dotyczą kwoty która przy kapitalizacji spółki stanowi jakieś pomijalne promile.

Po prostu walka światów - Ski straszą głupotami a Lki próbują podgrzać atmosferę częsciowo wydarzeniami które nie mają specjalnej wartości ;)

Widać, że na walorze ciągle rozgrywa się walka warta (od strony giełdowej) kupę szmalu i obecnie kontratakują byki. Nie każdy jednak argument po ich stronie ma jakąkolwiek wartość ;)

Mnie zastanawia jaka bariera musi zostać przekroczona aby zadział się mniejszy lub większy short squeeze.

Biorąc pod uwagę, że sam WIG trzyma się mocno, na DAXie nowe ATH - otoczenie może sprzyjać byczym rozwiązaniom ;)

Ogarnia Cię pusty śmiech bo nie znasz branży IT (bez urazy, nie każdy musi i nie każdy jest jej częścią)

Firmy które są tak dobrze poukładane aby nie dopychać kolanem to rzadkość.

Stąd CP2077 to nie pierwszy i nie ostatni tego typu przypadek (miało być super a wyszła totalna lipa na premierze i teraz trzeba jakoś próbować odbudować zaufanie graczy i inwestorów. )

Ja wiem, że dla zwykłego zjadacza chleba branża IT to coś pełnego ludzi z pasją, zaangażowaniem, kompetentnych i dobrze zarządzanych.

Niestety nic bardziej mylnego.

Stąd dla mnie to co napisał spidersweb nie jest żadnym zaskoczeniem aczkolwiek zgodzę się z tym że skala patologii w CDPR zdaje się być zdecydowanie powyżej średniej...stad cała układanka mająca wydać gotowy produkt posypala się w mgnieniu oka.

Inna rzecz że zawsze fajnie gada się z tymi co mają jakiegoś focha na firmę i obrzucą ją błotem ;-) kto by czytał artykuł o tym że praca tam ma jakieś plusy ;-)

Coś jak stosunek ilość neg opinii o produktach (wszelkiego rodzaju) względem klientów zadowolonych. Dlatego pozytywne opinie piszą ludzie opłacani w dużej mierze.

Cytat:
Pytanie brzmi - skoro to taki dobry produkt (lub ew. jeśli można go naprawić) - to dlaczego sprzedaż idzie z takim dyskontem ?

Czemu ? Bo na ten moment soft jest obarczony błędami. Według mnie uccziwe podejście, że teraz jest taniej.

Jest to coś w stylu:

"Dajesz nam hajs, my sprzedajemy Ci półprodukt więc my mamy za co żryć a Ty sobie troche poczekasz na to aż bedzie w 100% sprawny - stąd masz taniej ziomeczku".

Po naprawieniu i DLC cena wróci do standardowej.

Wtedy będzie można sytuacje (cena 100% i produkt w 100% sprawny) skomentować tak : "no money - no funny honey bunny" ;)

Oszukani mogą się czuć Ci, co kupowali na preorder ;)

Scarry napisał(a):
@DJ1910
Moderator:
...

Darmowe DLCki są rzeczą oczywistą i chyba nikt nie oczekuje ze się nie pojawią, jesli CDR nie porzuca Cyberpunka (a raczej nie może tego zrobić) to próbuje podtrzymać umierające zainteresowanie grą.

Cytat:
....CP2077 jest .... nienaprawialny

bo w pewnym sensie jest, nie są w stanie zmienić przestarzałego engine, wynikającego z przerostu ambicji nad realnymi możliwościami, na pierwszym etapie produkcji gry, i tych błędów programowania nie nadrobi żaden update ani patch. Pozostaje łatanie najgorszych błędów jakimi ich engine raczy gracza i dorzucanie kontentu. Co na pewno firma przez ten rok i następny będzie robić.

[Usunięto uwagi personalne pod adresem innego Użytkownika]

Prawda jest taka, że silnik jest po prostu niedopracowany, stąd gra w dniu premiery to coś z pogranicza wersji alfa i beta.

Świadome świństwo (za co giełda dała oklep na kursie), że puścili w sprzedaż produkt będący ciutkę na granicy 60-70% ukończenia. Wygląda to prostu mniej wiećej na to, że niezbędna była kasa aby dokończyć produkt.

Zachowanie żenujące, fakt.

Czemu to sie mogło wysypać ?

Prowadzenie projektów IT to jest obecnie czarna materia. Ludzi na rynku którzy to skutecznie ogarniają jest baaardzo mało. Są całe tabuny ziomków z cudownymi CV i zerowym skillem w rzeczywistości.

Uwierzcie mi, że nawet najwieksze i w teorii najlepsze firmy IT mają ogromne problemy w tym zakresie gdyż w mojej ocenie doświadczonego programisty NIE MA RYNKU w 100% skutecznych metodyk zarządzania projektami IT. Każdy chce szybko i tanio, a że w IT jest wolno i drogo (i będzie coraz wolniej i drożej - spada poziom edukacji) to cóż....takie życie.

A jak do głosu dochodzi CHAOS spowodowany deadline'em to żadna logika już niczym nie rządzi.
Wszyscy już wtedy robią na odpierdol, byleby delivery manager łba nie urwał.

Zakładam, że teraz powinno tam być więcej spokoju, mniej presji co może przełożyć się nad znaczącą poprawą jakości gry (jak i dokończenia samego silnika, bo to w nim zapewne tkwi najwiecej błędów).

Scarry napisał(a):
@DiX22

steamdb i popatrz sobie jaka jest żałość z Cyberem. Nie przypominam sobie żadnej sytuacji żeby W3 po swojej premierze w którymkolwiek momencie był ogrywany mniej niż W2. Tymczasem liczby są bezlitosne - dzisiaj, w tym momencie, w nowego świeżutkiego Cyberpunka gra już ok. 50% mniej graczy niż w Wiedźmina 3 (jeszcze niedawno te cyfry były podobne, wcześniej przez parę tygodni po premierze Cyber miał ogromną przewagę). Przecież tak szybki spadek zainteresowania to jest katastrofa na całej linii.

Wiadomo że na ten moment tak to będzie wyglądać.

Dopóki gra przez środowisko i prasę branżową nie zostanie uznana za naprawiona będzie szorowac po dnie.

Po naprawie którą zbiegnie się pewnie z jakimiś DLC wykres będzie wyglądał zgoła inaczej.

Nie wiem po co dyskusja o teraźniejszości skoro rynek dyskontuje to co będzie za 6-24 miesiące .

Poszukaj sobie notowania tych spolek...30 sekund roboty...

Top glove malaysia 20% licząc od 31.03 (z 4,5$ na 5,4$ na ten moment)

Najbardziej krytyczna wypowiedź na metracritic od gryonline.pl (heh akurat polacy dali najnizsza ocene - tylko 30 - data 16.12.2020):

Cytat:

[...] There's no doubt CDPR will have to redeem itself somehow. But remember: somewhere underneath the utter myriad of bugs, hides an excellent game.

Tak to właśnie widzę.

Swoją droga branża na ten moment nie pokusiła się na re-recenzję produktu.
Jest na to zdecydowanie za wcześnie, branża czeka na odpowiednią ilość patchy i jednoznaczny komunikat od graczy "That's it".

Nie malujmy trawy na zielono, ale i nie przypalajmy jej na siłę palnikiem bo jedno i drugie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Typowa historia projektu wybitnego, położonego na początek pod kątem jakości.

Nowe patche =koła ratunkowe w stosunku do produktu świadczą o próbie odzyskania twarzy przez REDów.

I miedz i srebro i wiele innych metali wykorzystywanych w elektronice, eletryce i wszystkim co ma zapewnić zieloną energię jak i jest potrzebne aby produkować elektroniczne gadżety.

Aż dziw bierze, że rekomendacje dotyczące KGHMu to tylko 220-230 zł za akcję ;)

Zwłaszcza, że to producent numer 1 srebra na świecie.

Co do dywidendy KGHM - robiłem research na ten temat ale póki co gdzieś tylko mi mignęło "może będzie a może nie" love4

Dla mnie istotna sprawa, bo zastanawiam się czy nie pójść w KGHMa na całość ;) A info o dywi mogłoby zdecydowanie uatrakcyjnić inwestycję.

I jeszcze Goldman Sachs zrobił kontrę chińczykom dziś:

"Globalny popyt na miedź doświadczy najsilniejszej fazy wzrostu wolumenu w historii i wzrośnie o 600 proc. do 2030 r." - zakłada podstawowy scenariusz Goldman Sachs.

"Rynek nie jest na to przygotowany, ponieważ podaż miedzi jest niewielka" - wskazuje Goldman Sachs.

Bank prognozuje długoterminową lukę w dostawach miedzi - wynoszącą 8,2 mln ton do 2030 r.

Pod szczepionke ? Raczej glowna gra jest pod lek z osocza.

O szczepionce przeciez w ogole sie nie mowiło.

Swoją drogą kolejny wodospad na BMLu.

Chyba mamy kolejnego wałka jak inno-gene itp obiecanki cacanki.

Możesz rozwinąć myśl ? Bo nie wiem czy to ironia czy stwierdzasz, że jest grana tylko ze względu na lek z osocza ? :)

Nowy link do artykułu z simply wall:

simplywall.st/stocks/pl/pharma...

Czy tego typu analizy na tym portalu simply wall to są powiedzmy "poważne" sprawy ?

Czy to jakieś boty piszą albo jacyś goście co im się nudzi ale o giełdzie za dużo nie wiedzą?

simplywall.st/news/stocks/pl/p...

Na biomedzie jest grane kilka tematów.

Onko BGC , lek z osocza i produkcja szczepionki.

Stąd taki wysoki marCap nie robi na nikim żadnego wrażenia.

Wypali z tego cokolwiek i będzie marCap 2 lub 3x wiekszy.

W biedokrajach jak Polska czy kraje bloku wschodniego takie kombinacje z cd-key'sami moze i troche (2-3%) rynku mają, ale na zachodzie to jest jakiś pomijalny margines (<1%).

Uwielbiam "fakt" będący przypomnieniem tematu tych pożal się Boże pozwów.

Na kogo to działa? Co najwyżej na giełdowe dzieci.

Te pozwy to tylko strata ale hajsu tych co dali się nabrać papugom na temat. Nie dość że wtopili longa to jeszcze dobijają się kosztami prawników heh.

Albo te miliony zwrotów. To że zwroty były to wiemy ale jest gdzieś info o skali?

Proszę podać wiarygodne źródełko danych o milionach zwrotów albo przestać wypisywać bez potwierdzenia coś co może mieć wpływ na decyzję inwestycyjne.

micpl napisał(a):
DJ1910 napisał(a):

Co z tego że GTA IV na ten moment "niszczy" (myślę, że sprawa dyskusyjna) fizyką Cybera ?
Odpowiedni patch i robi się remis a finalnie może się okazać, że fizyka CP2077 finalnie będzie lepsza.

Generalnie twoje ostatnie posty można podsumować tak, że z twoich - jak to napisałeś - "obserwacji" wynika, iż gra zostanie naprawiona do poziomu przebijającego najlepszych w branży, a wtedy - jak napisałeś - "gwarantujesz" ogromny wzrost sprzedaży.

Czyli oczekujesz jednego cudu, który w tej branży zdarza się raz na dekadę, a później kolejnego cudu, który zdarza się chyba jeszcze rzadziej. A właściwie to nie oczekujesz, tylko głęboko w to wierzysz.

Można i tak.

Ja z obserwacji patcha 1.2 wyciągnąłem takie wnioski, że tu nawet o doprowadzenie do stanu bardzo dobrego może być ciężko, co nie nastraja mnie optymistycznie do ewentualnego re-launchu, którym mogłaby być wersja next-genowa - bo żeby taki re-launch się udał, gra musiałaby być odpicowana maksymalnie.

No ale to tylko ja, nie mam pewnie takiego zmysłu obserwacji.

Uważam, że do jesieni będą walczyć, a jak nie wypali, to po wydaniu na next-geny gra pójdzie w odstawkę. Po ostatnim patchu daję 40%-kontynuacja, 60%-zakończenie projektu i skupienie się na nowych grach, w tym kontynuacji Cyberpunka.

Każdy może mieć swoje zdanie, z tym nie ma problemu. Tyle, że opinie warto opierać na tym co mówi branża.

Ja pozostaję przy swoim, na CP2077 do zarobienia jeszcze jest mnóóóóstwo hajsu i REDzi dobrze o tym wiedzą.

Po pierwsze potwierdza to strategia którą przedstawiono w ostatnich dniach która mówi jasno o tym, że cała para pójdzie na łatanie statku.

Potwierdza to też odsetek opinii pozytywnych w stosunku do negatywnych.

Ten stosunek jest zdecydowanie bardziej optymistyczny niż wypowiedź Twoja czy kolegi co na spólkach IT zarobił już sporo hajsu :) Zakładam, że teraz jest chęć zarobku na szorcie na CDR. Stąd obsrywanie CDR w każdy możliwy sposób przy każdej okazji.

Wybaczcie chłopaki, ale sytuacja jest następująca:

Produkt jest jaki jest (i to już jest w cenie), wymaga jeszcze sporej naprawy a Wy wbrew temu co piszą fachowcy i recenzenci insynuujecie, że produkt jest do zakopania pod ziemie.

Pewnie, że tak byłoby dobrze dla tych co chcieliby kursu CDR na poziomie 20 zł :) Ale chyba popłyneliście z marzeniami (tak jak Ci co brali long'a przed premierą - kij zawsze ma dwa końce).

Nie widziałem żadnej opinii z liczącego się branżowego portalu, że produkt jest technicznie tak zapuszczony, że podejrzewa się takie wady w silniku gry że umarł w butach - trza pisać wszystko od nowa ;)
A ci co zjedli zęby na grach z miejsca by taką sytuację byli w stanie wyłapać.

Dokładam do tego moje osobiste ponad 15letnie doświadczenie z branży IT i mój przekaz jest taki:
"To się wyklepie".

Pytanie tylko kiedy nadejdzie moment, że będzie możną tą "bryką" ponownie jeździć z przyjemnością :)

Oczywiście aby ktos mnie nie posądzał o wypowiedzi na wzrost - sytuacja jest tak porypana i dynamiczna że trzymałbym się od tego waloru z daleka. I będąc bykiem tudzież niedźwiedziem.

Scarry napisał(a):
Joker napisał(a):
Mimo całej ułomności CyberPunka to pisanie o tym, aby spisali go na straty jest przesadzone.
CP jest do poprawy, modyfikacji, a nie porzucenia.

nie

po prostu nie, i wiem że wielu moich znajomych tu ma akcje CDR, ale po prostu nie. Pograłem w grę, i jeju.... fizyką, wypełnieniem świata, poziomem zaawansowania technicznego, sztuczną inteligencją botów, to do engine gier GTA V czy RDR 2 Cyberpunk nie ma kompletnie startu. Dostajemy bardzo dużo pięknych szczegółowych tekstur w tak strasznie prymitywnym engine że to się w pale nie mieści. Naprawa bugów to wszystko oskryptowane poprawki, nie mające nic wspólnego z ogólną filozofią jaką powinien kierować się produkt klasy sandbox

Na YT jest mnóstwo porównań engine gier i Cyber nie trzyma jakości pod żadnym poziomem jaki umiem sobie wymyśleć.

Tutaj np GTA 4 (tak CZTERY, nie PIĘĆ) niszczy jakością fizyki Cyberpunka LINK. Cyberpunk jest teraz symbolem siary, niedokończonego rozbebranego produktu ze słabiutką fizyką. A poziom katastrofy najlepiej określa to że ilość graczy Wiedźmina 3 na Steamie obecnie powoli zbliża się do dwukrotności tego ile osób gra w Cybera

zapatchować żeby uniknąc pozwów, zakopać i jak najszybciej pisać dwie nowe gry.

Produkt który ma 90% pozytywnych opinii na PC i 70% na old-gen konsole wg Ciebie jest do zakopania ?

Kariery w branży IT raczej byś nie zrobił ;) Z każdego fakapa można wyjść obronną ręka. Kwestia czasu i zasobów ludzkich.

Co z tego że GTA IV na ten moment "niszczy" (myślę, że sprawa dyskusyjna) fizyką Cybera ?
Odpowiedni patch i robi się remis a finalnie może się okazać, że fizyka CP2077 finalnie będzie lepsza.
Jeszcze co do tego "niszczenia" - jak pisalem wczesniej obejrzalem ok 50% 5godzinnego gameplayu na patchu 1.2 - uwielbam RPGi (Max Payne, Far Cry <3 ) jak i cala serię GTA i fizyka CP2077 wyglada wg mnie wystarczająco. Z resztą w ogólnej krytyce gry pretensje o fizykę zdarzały się zdecydowanie rzadziej niż innego rodzaju problemy.

Takie jednoznaczne i finalne opinie wg mnie wychodzą od osób które o procesie wytwarzania oprogramowania mają mgliste pojęcie.

Dla firmy na minus może być to, że w branży IT (czy to soft biznesowy, czy gry) zauważa się spadek jakości "nowego narybku" programistycznego.

Tzn, że firmy często z powodu cięcia kosztów nie dają dalej podwyżek tym doświadczonym i myślą, że młodzież szybko osiągnie skill "staruchów". A to już tak nie działa...

Chociaż.....w Polsce akurat jeszcze nie jest tak źle pod tym kątem :) Wystarczy popracować z Niemcami czy Hindusami aby wyzbyć się kompleksów ;)

Zmiana wajchy 19 kwietnia ? ;)

rbn01 napisał(a):
Moim zdaniem powinni spisać cyberpunka na straty, no chyba ze pójdą full time w multiplayer ale skoro nie ma takich planów to powinni łatać to jak najmniejszymi kosztami i zamknąć projekt bez dalszego rozwijania rozgrywki. Finansowo zdaje sie i tak nie wyszli na tym źle. Do błędu trzeba sie umieć przyznać, rynek nas tego uczy najlepiej. Im szybciej zakoncza sage pt. cyberpunk tym lepiej dla spółki.

Porzucenie CP2077 równałoby się z otwartym przekazem dla graczy i inwestorów:
"ale Was zrobiliśmy w ciula buhahahaha...wy to łyknęliście a my mamy w kieszeni parę mld PLN za gniota".

De facto mogliby zwijać wtedy interes. NIKT już by im nie zaufał .Nigdy.

Tak więc w mojej ocenie opinia totalnie nietrafiona.

To właśnie uratowanie tego produktu może pozwolić REDom odzyskać twarz.
Takie historie (wtopy) na swoim koncie ma chyba każdy twórca gier AAA.

Podkreślam - polecam poczytać recenzje graczy / ekspertów dotyczące samego pomysłu na grę i uniwersum.

Nikt wcześniej czegoś takiego nie stworzył. Szkoda rzecz jasna, że aurę czegoś fantastycznego zburzyły ogromne problemy techniczne.

Jeśli sam projekt od strony technicznej jest możliwie wysoce skalowalny (modułowość projektu), to możliwości rozbudowy takiego świata gry stają się de facto nieograniczone.

Z moich obserwacji dotyczących gry wynika to, iż właśnie takie podejście zastosowano.

Póki co mamy 1 wielki patch na 3 miesiące. Czyli w okolicach maja - czerwca wyjdzie jakieś 1.4 (po drodze mniejsze 1.3) które powinno być kolejnym milestone'em w naprawie produktu.

Czemu oczekujesz od zestawu i3 + 1050 full detali w grze tej klasy (pytanie ktore 1050 masz na mysli ? wersji jest sporo i bardzo sie różnią).

Przecież to [tani]* zestaw low-end'owy. Jak na obecne czasy oczywiście ;)

* - na prawdę tani będzie za jakiś czas jak chore ceny kart wrócą na normalne poziomy.

Cyfra 5 na przedostatnim miejscu oznaczenia kart NVidia to nie jest szczyt marzeń graczy ;)

To raczej zawsze były i będą biedokarty które w normlanych czasach kosztowałyby tyle co średniej klasy Single Malt 15YO.

Co do detali vs sprzęt --> Max na medium to powinno tam chodzić i nikt nie będzie miał o to pretensji (no chyba, że były jakieś obietnice w tym zakresie od REDów - tego nie wiem).

Innymi słowy - środowisko graczy na bank nie oczekiwało aby na sprzęcie tej klasy to działało na full opcji. Pomijam jakichś malkontentów czy ludzi kompletnie nie znających się na rzeczy. Oni zawsze będą biadolić.

Jeśli to można jakoś W MIARĘ (podkreślam...bo to zupełnie inne architektury) przyestymować to układ APU w PS4 to takie PCtowe i3 + podstawowe 1050 odjąć jakieś 15% wydajności.

Stąd takie problemy na konsolach na starcie. Raczej wydevelopowano wersję na mocniejsze konfiguracje.

Ciężko mi jedynie zrozumieć na jakim szczeblu zapadły w firmie decyzje aby to puścić do ludzi w tym stanie. Kto kogo nie posłuchał.

Czy PMowie testerów, czy dyrektorzy PMów czy zarząd dyrektorów.
Stawiam na tę ostatnią "parę". Księgowy wygrał ;)

Tak więc przed REDami poza AI na pewno mnóstwo jeszcze roboty optymalizacyjnej co by te rzęchy jakoś uciągnęły tego giercowego molocha.

Jest to w interesie firmy, bo aby gra się sprzedawała w milionach sztuk trzeba zadbać by jak najwięcej sprzętu ogarnęło grę na sensownych detalach. (sensowne = minimum medium albo LOW z jakimiś dodatkami - aby w miarę oko cieszyło i stałe 30fps'ów było).

Musi im się udać, jeśli nie chcą skończyć jako pośmiewisko w branży.

A jaki jest pwood krytyki gry na konsole ?

Dobrze wiemy że miernota techniczna a nie fabuła, uniwersum i sam pomysł na grę.

Ciężko nie walić z kalacha w kogoś kto obiecywał sprawny przedmiot a za ponad 200 zeta dostałeś całkiem fajny produkt no ale jednak obecnie niesprawny :-) z perspektywy gracza i konsumenta wściek uzasadniony w 100%.

Tyle że to Soft.

Nie np źle odlany plastik z formy czy źle zrobiona elektronika

Moderator:
usunięto treść niedotyczącą spółki.

A soft można załatać. W tych czasach po prostu sciagamy plik z neta i heja banana.
Solidna naprawa gry to kwestia czasu i checi inwestycji producenta. REDom nie pozostało nic innego jak dopilnować naprawy produktu.

Moderator:

Czemu uwazam ze finalnie CDR to ogarnie ?
Bo to nie jest studio noname i doświadczenie mają ogromne.

Moderator:

Moderator:
usunięto treść nieakceptowaną na forum portalu.

Stąd powtarzam - jak środowisko graczy dostanie to na co czeka i zaczną się pean'y pod tytułem "Finally, mission complete" z rejestru KNF towarzystwo będzie wiało w popłochu a krewa będzie rasował nowe kreski w druga stronę ;-)

Moderator:

Moderator:
Usunięto fragment wpisu związanego z wyciętym postem innego użytkownika

CP2077 to gra z przeogromnym potencjałem w ujęciu uniwersum i potencjalnych rozbudow fabuły.

Polecam poczytac recenzje o grze z dnia premiery na PC.

Ktoś tu pisał że gra jest słaba....ręce opadają po takich wpisach. Autor tego wpisu chyba nigdy nie grał w gry...

Jestem graczem od dziecka. Grałem do 30 roku życia chyba we wszystko co było na topie i wg mnie takiej gry na rynku nie ma. Trzeba przyznać jedno - REDzi oszaleli że podjęli się takiego wyzwania...ale kto nie ryzykuje nie pije szampana.

Gra została technicznie spieeerdzielona totalnie ale trzeba wiedzieć jedno. Jak gracze jako środowisko skumaja że gra jest już naprawiona (i do tego REDzi muszą dążyć całymi siłami) to gwarantuje Wam że sprzedaż ruszy i to bardzo do przodu.

I nikogo nie będzie obchodziło że na początku to kompletnie nie działało.

Powyższe może stać się szybciej niz sie komukolwiek wydaje.

Obejrzałem parę godzin na YT gameplay Bartosh'a.

Poprawa AI będzie kamieniem milowym w zmianie podejścia do produktu.

Na steamie powoli bo powoli ale zaczyna się trend wzrostowy w kontekście ilości graczy CP2077.

Dawno już nie było peak'u ok 25k graczy.

Tak jak pisałem wcześniej zacznie się teraz wzmożone testowanie patcha 1.2

Parę dni wolnego więcej to ludzie będą mieli czas to poinstalowac i popykać.

Dziś się ujawnili.

Więc pozycje założyli wczoraj albo przedwczoraj.

Czyli założyli ja przy kursie ok 240 zł.

A mamy wiadomo ile. Czyli w sumie już są zarobieni tak na chlopski rozum.

To czym wg Ciebie mogą napedzic sprzedaż?

Za szybko pochowaliscie CP2077 do grobu i tyle.

Ta gra zyska nowe życie po odpowiedniej dawce poprawek i po powrocie do PS Store.

No i doszedł short więc będzie kogo przydusic aby zwiał w popłochu :-)

Ja tu nie wieszcze żadnych mega wzrostów ale śmiać mi się chce z naganiania że to jeeeeeszcze się mega zwali w dół.

Spółkę wg mnie czeka konsola między 200 a 250 do wyników.

Dobre wyniki i PS Store daje nadzieję na coś więcej. Ale też oczywiście o kwotach 3XX nie ma co marzyć.

Moderator:
...

Scarry napisał(a):
DJ1910
bzdury waść gadasz, spółka jest wciąż potężnie wyceniana i wciąż ma kolosalny potencjał do spadku.

z mojego doświadczenia spółki gamedev z pozytywnym sentymentem na giełdzie wyceniam na C/Z 30-40, z negatywnym na C/Z 10-15, CDPRojekt ma fatalny sentyment a ta konferencja tylko odsłoniła skalę chaosu i niedorobienia gry.

proste: zaprojektuj sobie w głowie ile przy tak fatalnym przyjęciu Cyberpunka gra może zarobić w następnym roku (i braku trybu lub osobnego subproduktu z multiplayerem), pomnóż to przez 10 i masz dopiero podłogę, może być dramatycznie niżej niż obecne poziomy

a wasze pierdoły jak to niby rozumiecie grę giełdową dużych podmiotów stojących naprzemiennie na lewarowanych ogromnych pozycjach short/long to wręcz kabaret.

Wybacz waść, ale to Ty gadasz bzdury.

Pewnie - wszystko co ma wartość dużo powyżej 0 ma potencjał do spadku tak duży jak wycena waloru.
Innymi słowy - opowiadasz waść "głodne kawały". Albo suchary Strasbourgera. Wybierz sobie.

Twoja wypowiedź ma wydźwięk taki, że CP2077 to już produkt zakopany pod ziemie który nie wygeneruje już żadnych sensownych pieniędzy.

Przypominam, że sam W3 miał patch'y....37 !! albo 38, jedno lub drugie.

Ile gier zaczynało się wtopami a po serii poprawek tłumy ludzi

Sam powrót gry do sklepu PS Store zdecydowanie zmieni sentyment wokół produktu jak i spółki.

Mam nieodparte wrażenie, że trwa zmasowana akcja obsrywania REDów w celu osłabienia "słabszych rąk" aż tu nagle bach i kurs wróci na zdecydowanie wyższe poziomy.

Akcję te wykonują zarówno forumowicze tego forum jak i wszelkiego rodzaju media biznesowe.

Wg mnie jest to conajmniej podejrzane. De facto sugeruje się, że świat dla REDów już się skończył ;)

A ja to widzę tak, że można już być pewnym, że wszystko co złe na CDR już jest za nami. I zaczynamy zabawę od kursu z ostatnich rekomendacji.

Poza tym - teraz zacznie się gra pod wyniki finansowe i pod powrót gry do PS Store - co powinno mieć miejsce w mojej ocenie w najbliższych tygodniach.

Cyrku ciąg dalszy.

W ciągu ostatnich dni wyszli z shortów....dziś już - 12%

CDR ogłosił upadłość czy co ?

Czego oczekiwano od REDów aby nie zgnoić tej spółki do końca ?

Nasza giełda to jest nie do zrozumienia patologia.

tgolik napisał(a):
@DJ1910
"Nie wiem czemu uważasz że 30% więcej to mało? Patch ma kilkadziesiąt GB wagi więc parę dni minie zanim wszyscy zainteresowani go pociągną i zainstalują."

30% to mało. Jeśli chcemy sprzedawać miliony, CP2077 musi być w pierwszej trójce a nie w pierwszej dziesiątce global bestsellerów na STEAM. Oczekiwałem 300%. Taki skok był np. w pierwszych dniach ostatniej obniżki cen na STEAM.

300% ? W kilkanaście godzin od wydania patcha który waży 40GB ?

Co to za retoryka w ogóle ?

Samo pobranie tego patcha to kilkanaście minut a przy słabszym łączu parę godzin.

Poza tym nikt nic nie ma do roboty tylko testowanie patch'a 1.2 zaraz po jego premierze ? :-D

Ludzie zlitujcie sie heh...

tgolik napisał(a):
Przejrzałem statystyki Steama.
W zeszłym tygodniu o godz. 12:00 naszego czasu w dni powszednie średnio grało w CP2077 ok. 9,5 tys. osób. Dzisiaj jest 12,5 tys, więc niby 30% więcej. No i skok na liście grających z 70 pozycji na 44. Podobnie dzisiaj mamy 8 pozycję na Global Bestsellers na STEAM, w zeszłym tygodniu była to 10-15 pozycja.
Reakcja na patch bez szału ale jednak delikatnie na plus.

Nie wiem czemu uważasz że 30% więcej to mało?

Patch ma kilkadziesiąt GB wagi więc parę dni minie zanim wszyscy zainteresowani go pociągną i zainstalują.

Parę dni trzeba dac aby ocenić faktyczny wpływ patcha na ilość graczy. Tak to widzę z perspektywy gracza i programisty ;-)

Nie robilem jakiegos wielkiego researchu odnosnie patcha, ogladalem jedynie wczoraj jakiegos goscia co LIVE'a na YT pokazywal jak gra dziala na 1.2 i gosc byl zachwycony.

Gral na PS4 Slim.

Oczywiscie jakies tam drobne problemy (dalej z NPC) byly, ale ilosc FPSów poszła bardzo do góry.i gra prezentowala sie na prawde dobrze.

Stad ten spadek ktory dzis ma miejsce dla mnie jakis taki fundo-wywołany raczej....

Może ktoś umie to lepiej opisać, co tu zaszło ;)

Czyli jak to rozumiec ? Ucieczke shortow czy nowe shorty ?

Bo z tego co pamietam to jak short ucieka to kurs rośnie ;)

Wczoraj zwiał Marshall, na dziś został Citadel...

Ale koretka...

To się w ogóle dzisiaj zamknie chociaż na 220 ?

Co się stało? Coś nie tak z tym patchem?

Stoję z boku i nie rozumiem zachowania kursu tego waloru.

Nic się nie zmieniło na MERCu. Wirówka diabła między 330 a 365 z małym wyskokiem na chwile ok 400.

Jak popyt chce tylko coś ugrać, zaraz ktoś podsypuje.

Nie mamcie tych biednych ludzi tymi 500tkami i 600tkami bo pisanie na ten temat na podstawie AT to zwykła wróżba która może skrzywdzić niejedno giełdowe dziecko.

Kolejny parszywy ruch Wieśka i Merc znów z 400 zeta poleci na 330 zł. Albo i wreszcie niżej, bo żółtą kartkę rynek już MRCowi pokazał. Następny faul i będzie czerwień.

Co Wy myślicie, że nikt inny na świecie nie ostrzy sobie ząbków na ten rynek ?

Jeden odpowiedni ruch kogoś z azji albo z USA (pakiet stymulacyjny przypominam) i Mercator będzie miał tyle konkurencji, że drzwi na GPW okażą się zbyt wąskie...

Oczywiście, nie to że wieszczę tutaj katastrofę ale pisanie o 500-600 zł w przypadku tej spółki wydaje mi się zwykłym nonsensem...

Ok ok sorki ;-)

Na opak Cię zrozumiałem :-)

Na bananie nie ma za bardzo na czym grać więc znaleźli powód aby pograć na JSW ;-)

krewa napisał(a):
Spójrz na to inaczej - tylko marcowy wolumen to 81 mln akcji. Wiesz jaki jest kapitał akcyjny spółki? 62 mln akcji. Zauważyłeś zmiany w akcjonariacie?

Hmm ale prawie 60% to free float...to daje 36mln akcji

Nie widzę potrzeby zmiany w akcjonariacie do takiego obrotu wolumenu na spółce na której odbywa się spekulacja dotycząca czegoś co może być przełomowe i worldwide.

Nie wierzę że żaden fund chociaż wstępnie tu nie zakotwiczyl.

Jedno ESPI i napitalanka jak na Mabionie gotowa.

Jak przypuszczalem debiut stulecia na W20 sie szykuje. Na ten moment przynajmniej...

Chyba, ze taki jest plan, fundy wyczekają i jak pyknie ponizej 350 wlaczą odkurzacz i jeszcze na plusie sie zamknie ;)

Swoją drogą - cały świat w ostatnich miesiącach wali ATH za ATH a Wigunia dwudziesta jak się taplała w szambie tak się dalej tapla.

No ale jak ma być inaczej, skoro na W20 mamy takie spółki...

Dramat.

Można tylko mieć nadzieję, że baloniki na świecie trochę popękają i rykoszetem trochę hajsu przypłynie do Polski i paradoksalnie to może troche uratować kurs tej spółki.

longterm napisał(a):
Człowiek niegodny zaufania w kontekście wig20? Słuchałem wywiadu, nie wiem skąd te docinki. Może obajtek lepszy i reszta prezesów spółek SP wyciągnięta z pisowskiego kapelusza?

To nie wall street, jak na standardy polskie nie było zle.

Prezes wielu uczynił milionerami, po co wieszać na nim psy? Trochę obiektywizmu.

Konkretne informacje będą w komunikatach, tego wymaga prawo, w wywiadach pozostaje jedynie mówic w zawoalowany sposób

Rozumiem ze to co się dzieje na gpw działa na nerwy, ale czas chyba zrozumieć szczególnie w kontekście osób z mniejszym stażem ze od dobrych paru lat hossa to bliżej nieznane zjawisko na gpw, o zyski jest ciężko. ZesLoroczne pomarcowe szaleństwo to aberracja od normy. A jak się kupiło na wysokich poziomach to nie ma co się obrażać na spółkę itp itd

Może się zdziwisz ale zgadzam się z Tobą ;-)

Poza tym, że dalej uważam że nie jest godny zaufania.

Po styczniowych manianach miał teraz szansę wyjść z twarzą z sytuacji i dac coś tym którzy milionów na MRC nie zarobili a raczej sporo wdupili.

Co zrobił? Wielkie NIC.

Cały ten skup to po prostu sól w oczy dla małych akcjonariuszy.

Ten człowiek mami ludzi bajeczkami a później zmienia zdanie i wychodzi na jego.

Zarobił swoje i ma wywalone.

Slavvvos napisał(a):
Adagio napisał(a):
Brakuje troche momentum... ale dopoki nie spadnie ponizej 365 jest ok
Moze jutro prezes cos ciekawego powie... Think brakuje impulsu do wyjscia powyzej...

także tego...

Ostatnio im więcej prezes mówi tym szybciej w dół leci ;-)

Obawiam się, ze ten chwilowy strzał na 400 to była klasyczna gra pod wyniki i WIG20 i...kolejne dusze zawisly na haku na dłuuuuugi czas

Obym się mylił.

Aczkolwiek średnio wierzę w to że prezes prezentujący się tak a nie inaczej jest człowiekiem godnym zaufania w kontekście spółki która wchodzi na WIG20...

Kolejny webinar czy tam czat i kolejna w mojej ocenie porażka Żyznowskiego.

Rozliczenie skupu 2/3 kwartał ?!?! Kogo oni chcą nabrać.

Poza tym jak zawsze zero konkretów.

Trafiło się ślepej kurze covid'owe ziarno...

Z resztą zachowanie kursu dziś mówi o tym, co myśli rynek na ten temat...

Tu już raz skup był. Miało być do 700 czy 800 zł za akcje....aaaaale jakos dziwnym trafem kurs spieeeeerdolił się przypadkiem w parę sesji na 330-346zl i po tyle skupowano ;-)

Nie chce być złym prorokiem ale ja średnio bym ufał tej instytucji.

Merc to spółka z GPW przypominająca kasyno jak spółki z NewConnect.

Gdyby było jak piszecie, to dziś ten kurs już dawno runąłbym duuuuużo niżej jak był na otwarciu.

Jest magnez na 60 zeta. Przy obrotach na ten moment 534 mln PLN !!!

My ulica nie mamy tu nic do gadania, kto inny ustala tutaj warunki gry.

A argument o konkurencji w postaci Amazona to już dawno został zdyskontowany bez jakiegokolwiek wpływu na kurs.

Każdy, kto interesuje się rynkiem e-commerce w Polsce wie, że amazon na dłuższą metę nie ma czego tutaj szukać.

Gdyby tak było, Polski Amazon byłby już z nami piąty albo dziesiąty rok.

Wszyscy wtapiają - i grubi i ulica.

I tak samo jedni i drudzy zarabiają. Kwestia propocji na osi czasu.

Na mnie to C/Z nie robi żadnego wrażenia.

W odwrotną stronę - MRC ma C/Z jakieś bliskie zeru i co z tego ? Kurs się zwalił z ponad 500 zł na 300 z hakiem w kilka sesji w styczniu.

Ostatnio odbił na 400 ale ile to potrwa ? Nie liczy się to, ile MRC zarobił w 2020 roku ale ile zarobi w 2022, 2023 i później. A poprzeczka jest wysoko postawiona, coś jak bycie "królem sedesów" ;)

Jaka jest moja puenta ? Analizę fundamentalną opartą na C/Z de facto można sobie wsadzić między bajki.

Oczywiście, dla każdej branż estymuje się "godziwe" zakresy C/Z ale to takie...wróżenie z fusów ;) Coś jak AT ;)

Wiadomo, że albo wzrośnie albo spadnie. Jedynie możemy starać się estymować kiedy spadek lub wzrost może ulec zahamowaniu.

Tak na zakończenie off-topic'u.

Zaobserwowałem, że wszyscy pieniacze internetowi na bankrucie itp forach jak chcą naganiać na spadki to zawsze przytaczają argument obecnego / zeszłorocznego C/Z.

I jaka by to spółka nie była, zawsze to C/Z jest dla nich za duże ;)

Kto gruby chciałby kupić akcje allegro za 60 zł z perspektywą, że to swoje szczyty ma już zasobą ?
Tych akcji z ABB nie kupiła przecież ulica.

Trochę logicznego myślenia polecam włączyć...a mniej czytać wątków na bankrucie ;)

Yyyy chyba coś nie tak policzyłeś.

Dane na dziś ze stooq.pl (komponenty WIG20 - podaję C/Z przykladowych spolek):

Allegro - 146,30
CD Projekt - 82,6 (wiec tym rozumowaniem jakby zrownac CDPR do "patologicznego allegro" to mamy jakies niecale 400 zl za akcje - i to juz jak wiemy bylo i bylo wiecej).

No ale teraz patrzcie:

ORANGE PL - 182.90

Także tego...

Owszem, ale to mowisz o gieldach w USA, w Niemczech czy w innych cywilizowanych krajach.

Poogladaj wykresu WIG jak i WIG20 - czy wg Ciebie u nas jest jakakolwiek banka ?

Bo ja widze ostre szorowanie po dnie.

Ma to swoje plusy - pękająca bańka w innych krajach stawia nasz rynek jako atrakcyjne miejsce do zabawy.

Swoją drogą można o takich przemyśleniach analitów ze stanów poczytać na tamtejszych serwisach ekonomicznych.

Z reszta nie bez powodu w tym tygodniu ma miejsce totalne wyleszczanie i czyszczenie SLek na wszystkim poza COVIDowa spekułą.

Poza tym, że kończą się FW20H2021 wg mnie jest robiony grunt pod wejście większego kapitału na nasz rynek.

Dziś jest mowa o lockdown'ie, ale rynek myśli już o tym co się bedzie działo od maja (po lockdown'ie).

Od kiedy rynek w przypadku takiej firmy interesuje obecny zysk ?

Gdyby tak bylo, to by pies z kulawa noga tego nawet za 40 zl nie chcial tknac na IPO.

To jest hegemon branzy ktora ma przed soba dlugie lata rozwoju.

Obecnie to hegemon na Polske, konkurentow w kontekscie Europy nie ma zbyt wielu (W zasadzie tylko amazon).

Mozna rzec, ze wszystko uroslo po tym jak sie utopilo w miesiacach 03.2020 i 10.2020.

Co do KGMH - metale byly na dnie to i KGHM byl na dnie.

Teraz jest z deczka dziwnie, miedz i srebro drogie a KGHM nie reaguje na kolejny wzrost cen.
W przeciwienstwie do konkurentow z innych krajow.

Slabosc naszego WIG20, albo cisza przed bycza burza.

Nie wiem co powie Krewa, ale popatrzylem sobie na stooq'u na HTML RSI, MACD, ADXy i wychodzi na dziennym ze jeszcze czekac, a na godzinowym fifty fifty.

Ja osobiscie sam bede polowal na 29zł. Może to zbyt optymistyczne podejscie, ale powyzej tego nie wchodzę.

Równie dobrze może to się jeszcze osuwać w dół a nie chce kisić JSW zbyt długo.

Z drugiej strony - udział JSW w WIG20 jest stosunkowo niski. Rzekłbym, że zerowy względem ALE, KGH czy CDR.

A w mojej ocenie po zakończeniu FXXXH21 gra będzie o spory ruch na północ całego W20 więc stawiałbym raczej na spółki o dużym udziale w indeksie.

Troche takie "a moze wzrosnie a moze spadnie" ;)

No ale racja, ja probowalem tez cos porysowa na KGHM i wychodzi mi podobnie.

Widac przyspawanie na zakres 185-195 zl co oznacza konsole w tym zakresie.

Wedlug mnie kurs celowo trzymany za "morde" przed wybiciem pod tytulem "Nie znasz dnia, ani powodu ani godziny kiedy ktos odpali zapalnik" ;)

WIG20 szykuje sie na wyzsze poziomy, ceny miedzi i srebra ladnie trzymaja sie na wysokich zakresach wiec nowe ATH wydaje sie w mojej ocenie kwestia czasu.

Istotne moze byc to, ze w tym tygodniu koncza sie FXXXH21 i po nich moze zaczac sie dopiero dziac.

Urosly banki, urosly paliwa, kiedys miedzianka i energetyka tez musi byc zagrana ;)

Dzis dobry wystrzal po korekcie i konsolidacji

mamy dopiero 11:00 a Boruta (Hub tech) rosnie juz prawie 13% przy prawie 4mln PLN obrotu.

W okresie marazmu konsolidacyjnego bylo to 900-1200k PLN

Tak sobie siedze i mysle...

Czy zarządowi i potencjalnym inwestorom w CDP nie jest na rękę aby to się zwaliło na totalne dno ?

Wg mnie taktyka jest taka - rąbnie to ostro o glebę (tak więc ja bym za 205 jeszcze tego nie tykał na dłuższą metę) i jak to dno juz nastąpi dopiero wtedy karty zostaną odkryte (premiera PATCHA 1.2) i "cyberwinda" znów pojedzie do góry :)

Będzie się działo - to pewne.

Sluszne spostrzeżenie.

De facto jakimś tam testem na to, czy CDP traktuje powaznie swoj akcjonariat bedzie to, jak przyłożą się do tego patcha.

Powinno być to wydane dopiero wtedy, jak będzie DOPICOWANE na 1910%.

Wtedy będzie można rzec, że odbedzie sie druga premiera gry ktora moze wszystko zmienic ;)

Musi być zachwyt, to musi być katharsis. W innym wypadku, reko BOA może stać się faktem...

Chyba juz troche za pozno na shorta na CDPR wg mnie.

Przeciez do 0 zl sie nie zwali ;)

Zniesienie calej fali wzrostowej z ostatnich lat to okolice 205 zl.

Ale szczerze ? Ja bym sie wtedy nie pakowal.

Zobaczcie co jest grane obecnie na rynkach - covidy znow, paliwa i pewnie za chwile KGHMy, Azoty i inne surowce.

Sorry, ale nikt juz w najbliszym czasie nie powie "bede gral w gre"

I co ? Te akcje to niby może ulica bierze jako ubranko ? :-D

Technicznie, zaczyna sie kierunek południowy (tak jak to przewidywalem, ale moje pusto USUWANO BEZ UZASADNIENIA).

https://stooq.pl/mol/?id=17617

"Już zamknięcie ubiegłego tygodnia mogło sugerować, że byki będą tu miały problemy z utrzymaniem kilkuletniej linii trendu wzrostowego. Brak zdecydowanej kontry w minionych dniach, wciągającej dynamicznym ruchem kurs nad wsparcie oznacza, że żadna obrona w tym miejscu już się nie pojawia. To z kolei prosty przepis na docelową utratę wsparcia i rozwinięcia zwrotu na południe."

Z reszta na calym gaming'u trwa korekta. Poza PCFGroup (info o duzej ilosci pobran demowki nowej gry) wszystko w dol.

Goldman Sachs 17.02 wydał reko na ALE na 91zl.

Więc teraz rozumiesz kto to kupuje?

Reko uwzględnia wejście amazona do Polski.

Wg mnie potencjał rynku e-commerce w Polsce jest bardzo duży dalej.

Poza tym idzie niestety kolejny lockdown więc kolejne punkty dla allegro - przynajmniej krótko terminowo.

To reko GS ciutke przesadzone może ale jak ktoś tu marzy o jakimś dalszym załamaniu kursu chyba może się przeliczyć. Poziom 60+ broni się już kolejny raz.

Eeee short na allegro teraz ? Samobojstwo. Zbyt daleko od ATH, w zasadzie obecnie na deskach.
Do ilu by to mialo spasc ? do 10 zl jak to pisza na forum bankruta ? :D

Lider e-commerce w kraju. Zakorzeniony w swiadomosci ludzi od 20 lat.

Serwis z bardzo przyjaznym UI. Pamietajcie, ze internet to nie tylko mlodzi zdolni ale i starzy lub mlodzi i glupi ;)

Allegro obsluguje sie latwo. To istotne.

Co do wynikow finansowych - jakis komentarz kogos kumatego ? Dobre, srednie, zle ?

Wysyp 5 ESPI dziś. Duże zmiany w KRS.

Wygląda na to że Hub Tech (już EX Boruta) będzie organem zarządzającym czemuś wiekszemu.

Ktoś się w to bawi ? Szukam coś na NC i wygląda to ciekawie.

Kurs trochę buja ale trend napawa umiarkowanym optymizmem.

micmak napisał(a):
Pytanie mam, czy jest ryzyko, że przez bardzo agresywny marketing, każdy kto miał grę kupić to już kupił...?

Tego nie wie nikt ale jest to BARDZO możliwe.

Różne wpadki miały firmy produkujące gry ale tutaj skala opakowania produktu niedokończonego w złote pudełko jest już chyba nie do powtórzenia.

Ciągle mnie zdumiewa na jakiej zasadzie to się trzyma powyżej 250PLN.
Chyba że to gra pod zapowiedź W4 albo coś w podobie.

Za duża wiara w gaming, już pisałem o tym w wątku CDPR.

Wiedzieli, że fejm na gejmingówki się kończy i wykorzystali ostatnią okazję.

Ktoś kiedyś pisał że wpadka CDPR odbije się na całym gamingu na bananie...and so it is...

Do tego korekta BTC, spółek technologicznych = wzystkiego co napompowane do granic absurdu.

Nadchodzi czas faktów a nie domniemań.
Komuna zalewajaca cały świat potrzebuje hajsu na socjal więc hajs pójdzie w to co da się zmaterializowac.

Komu się będzie chciało siedzieć w domu i grać po tylu miesiącach lockdownu...nawet nerdom zechce się wyjść na świeże powietrze :-)

Mówi to Wam ex-nerd a zawodowo programista z 11 letnim stażem. Rzygam kompem i jakbym mógł bym poszedł na budowie porobić. Ale nie pójdę, tu hajs większy ;-)

Co mam dokładnie na mysli? Ano to że ludzie czasowo będą zmęczeni elektroniką i światem cyfrowym.

A do tego dołożymy coś co wygląda dziwnie ( Debiut tej spolki i dziwnie duży wolumen) to katastrofa gotowa.

Kolejne IPO spółek gamingowych będą wyglądać tak że będą błagać aby ktoś wziął akcje za ułamek ich wartości.

Sentyment się skończył.

Morasek napisał(a):
igen napisał(a):
Na Steamie już tylko 17k graczy w CP2077 (co prawda piątek 8 rano ale i tak poziom rekordowo niski).

Wczoraj, w czwartek rano było większy rekord- poniżej 16k!

Zaskakujace jest że jak była konsola od kilku dni to cisza na forum. Lekkie wzrosty i już krzyki, że przecież ma spadać blah5

Ja bym nie był optymistą.

WIG Games na punkcie zwrotnym:
https://stooq.pl/mol/?id=17295

Debiut Huuuge totalna lipa.
TSgames - coraz niższe lokalne szczyty i po nich duże korpusy świec spadkowych (jak ostatnia z piatku).

Nadchodzi czas post-pandemii. Wiosna w gospodarce światowej po kryzysie.

Będą szły metale, turystyka i inne materialne dobra.

Wirtualnego świata ludzie po lockdownie mają po dziurki w nosie.

"Gry" na pewno na tym nie skorzystają.

Docelowo boczniak z tendencją spadkową.

Będzie grane jeszcze przez spekule powrót na PS Store i może jakieś ESPI o planach spółki ale to będzie strzał na ubranie leszczyny i szybka realizacja zysków.

Róbcie screeny :-)

Nie chcialbym byc zlym prorokiem ale papier jest totalnie "zeszmacony" dla ulicy, wieksi tez sie nie kwapia do czegokolwiek.

Najpierw byly koleczka, pozniej jazdy ze skupem. A juz hitem byly spadki po ESPI ktore wydawaly sie dobre.

Mnostwo ludzi zawislo na wysokiach hakach i raczej nie maja nadzieji na to, ze z nich zejda.

Moderator:
Usunięto fragment niedotyczący spółki

Do tego (troche na sile, ale jednak...) dyskontowanie faktu, iz w Polsce COVIDa jest coraz mniej. Tak jakby tylko na Polske towar sprzedawali...dluzsza dyskusja

Lysy na stooqu na temar MRC tez optymizmow nie napisal...

Na aktualnym arkuszu zlecen na ten moment wiekszy popyt na 338 zl. Pytanie, czy do rana to nie stopnieje...

Z analiz technicznych dostepnych w sieci wynika, ze to jeszcze nie jest moment na zakup.

Reko DM mBanku mowi o ok 230 zl.
Troche przegieli wg mnie, psychologiczne dno w mojej cenie jest na 250 zeta.

Ostatnio widzę taka ciekawą powtarzalną prawidłowość.

Walory są pompowane przed wynikami, wyniki są dobre lub neutralne (nie uważam aby wyniki XTB były rozczarowujace o czym świadczą artykuły w zagranicznej prasie publikowane dziś w okolicach końca sesji) i następuje mega zwała...

I na tym forum ktoś "mądry" tłumaczy to tym, że tak "ocenił rynek".

Spółka którą leci prawie -20% kojarzy mi się z podmiotem który jest na drodze do bankructwa albo prognozowano 100baniek a było 15.

Ta giełda to coraz bardziej obrzydliwa spekuła na której fundamenty chyba nie mają specjalnie znaczenia.

Co do oponii że Ci nowi klienci skuszeni na akcje bez prowizji są useless.

Błędne rozumowanie. Narkoman zaczyna od miękkich (akcje) a później idzie w surowce, CFD i inne mocniejsze używki ;) of kors tylko część przejdzie taka droge ale to będą kolejne przychody i dochody spółki.

Co dla akcjonariuszy PGNIG moze znaczyc dzisiejszy news o tym, ze byc moze przejecie spolki przez Orlen nastapi na przelomie tego i przyszlego roku ?

Zakladam, ze pewnie to nic dobrego dla kursu akcji ?

Jakby ktos bardziej obeznany mogl to skomentowac ;)

pytek21 napisał(a):
Nasz banan taki jest. Spółka jest w fazie ultrawzrostowej, perspektywy ma extra, wstępne wyniki są, że szczęka opada, a tu -18%. To samo Unimot, dzis PKN i kilka innych. U nas lepiej jak spółka jest bankrutem. Albo jeszcze lepiej - jak produkuje gry - to wtedy nie ma znaczenia zysk, ktoś tam napisze, przychód rośnie - od razu kilkadziesiąt procent....

Dokladnie to samo pomyslalem.

Ciezko to wszystko zrozumiec co sie na bananie ostatnio dzieje.

Im lepiej tym gorzej...

Coz, czas przesiasc sie na krypto ;) Tam na ten moment przyszlosc jest dosyc jasna.

Ostatnio na bananie jest na odwrot ;)

Dobre/neutralne info = spadek.

Zle info = moze stac sie wszystko :D

Nastroje na GPW tragiczne, caly WIG finalnie ostro dzis w dol.

Orlen finalnie tez na minusie.

Czy ktos ma pomysl co sie dzieje ? na swiecie przewaga bykow a u nas....na odwrot...

why?! binky

Shortowanie to patologia giełdowa.

Właśnie stąd z pewnych spółek robi się kasyno.

Wystarczy że podmiot szortujacy posiada dosyć sporo akcji kupionych w czasach niższego kursu danej spółki.

Sypiąc akcjami PKC może dołowac kurs jeszcze bardziej mając odpowiednio wcześnie założone shorty.

Liczę, że anty shortowy front jeszcze na CDR będzie działał.

Nie prawda, to swiezy tweet (drugi dzis):

The esthetics of Cyberpunk are incredible btw. The interior design is👌.
12:54 PM · Jan 28, 2021·Twitter for iPhone

Jeden tweet Elona Muska i juz 20 PLN do gory:

The esthetics of Cyberpunk are incredible btw. The interior design is (znaczek ze jest super)

Czyzby sygnal na zdemolowanie short'ow CDRowych ? ;)

CDR w sumie tak charakterologicznie pasuje do Elona Muska.

Elon - czlowiek wizjoner, moze od razu z Tesla nie pyklo ale zaczyna pykac coraz lepiej a jak pyknie w skali masowo-globalnej stanie sie finansowym hegemonem przy ktorym Bill Gates bedzie przyslowiowym "leszczem z ulicy".

CDR tez probuje wejsc na sciezke "boga" rynku gier, premiera troche nie pykla ale co tu stoi na przeszkodzie aby wyciagnac wnioski z bledow i pojsc dalej i wyzej ?

Nastroje wokol firmy zaczynaja sie poprawiac. Mysle, ze moze to miec wplyw na sentyment gieldy do tego waloru.

Szutnik napisał(a):
Szansa na to, ze na CDR był dziś lokalny szczyt jest poważna - Melvin oglosił, że wyszedł już z pozycji na GameStop (link poniżej) i teraz może spokojniej zamykać krótkie na CDR, jeśli jakieś mu jeszcze zostały. A jeśli nie zostało mu nic, to prawdopodobnie popyt "zdechł"

www.marketwatch.com/story/hedg...

Hmmm Melvin Melvinem...ale co z resztą?

Cudownie wina im zostanie odkupiona? Czy też jednak będą musieli odkupić?

Tez uwazam, ze to bzdura.

Mysle, ze potencjalny (przeprowadzony jako terapia szokowa) short-squezze bedzie napedzal byki ktore chca swoimi dzialaniami na tyle zwiekszyc kurs CDR aby szorty poszly z torbami ;)

norbert80 napisał(a):

Chyba ogolnie "rewolucja" przeciwko shortom przybiera na sile ;)

"Lysy" wydal kolejny komentarz:

https://stooq.pl/mol/?id=489

cytuje:

Kolejny argument uzasadniający grę przeciw krótkim pozycjom. Poniżej wykres przedstawiający zmianę koszyka akcji z największą liczbą krótkich pozycji. Licząc od minimów z marca ubiegłego roku, koszyk wzrósł o 278 proc. W tym samym czasie S&P500 zyskał 75,9 proc., a Nasdaq Composite wzrósł "tylko" 105,6 proc.

krewa napisał(a):
DJ1910 napisał(a):
Z całego sektora COVIDowego Mercator jako jedyny poleciał ostro w dół i to mimo bardzo dobrych ESPI dotyczących finansów spółki jak i przyszłych inwestycji w non-COVID biznesy

Fakty są inne - MRC zaznaczyłem na czerwono.

kliknij, aby powiększyć

W krótszym okresie Twoja teza również nie znajduje poparcia w faktach

🤣😁🤣
Porównywanie jakiś bananów z firmą którą pyknela prawie 1mld PLN na czysto.

Tak jakby równac Sandero w bieda opcji z full opcja A6 z quattro.

Przedmiotem tego subforum jest firma która ma konkretne fundamenty których nie mają przytoczone tutaj spekuły nie warte nawet tych 9 zł (odnoszę się do Biomedu wg mnie wartego ok 1.50PLN za akcje)

Ja miałem na myśli to, że inne spółki COVIDowe mające FUNDAMENTY nie doświadczają spadku sentymentu w takiej skali jak się to sugeruje w kontekście MERCa.

Mam na myśli oczywiście podmioty zagraniczne które są główną konkurencją MERCa.

Byłem zbyt mało precyzyjny w poprzednim wpisie. Sorki.

Farmer100 napisał(a):
Jest dużo znaków zapytania. Po prostu musimy się liczyć z tym że teraz jest generalnie grany bardziej prawdopodobny scenariusz, czyli stop-covid w 2022r. I sentyment przez najbliższe miesiące się nie zmieni, chyba że....

Wszyscy chcemy żeby pandemia się skończyła, ale dla nas czyli akcjonariuszy mercatora najkorzystniejsze byłoby niestety info we wszystkich nagłówkach: ''szczepionka nie działa na nowy szczep koronawirusa!!!"'

Dopóki coś takiego się nie wydarzy to raczej czeka nas konsolidacja, ewentualnie małe podbitki pod wyniki/skupy/dywidende itp. Nie wierze żeby sentyment się tak po prostu zmienił, mimo nawet świetnej strategii, fabryk itp.

Nie wiem w ogóle skąd pomysł, że sentyment do COVIDowek znacząco spadł.

Z całego sektora COVIDowego Mercator jako jedyny poleciał ostro w dół i to mimo bardzo dobrych ESPI dotyczących finansów spółki jak i przyszłych inwestycji w non-COVID biznesy. Ponoc ma być tego więcej niz tylko rękawiczki industrialne.

Kto obserwował uważnie to co się działo na mercu w ciągu ost 2 tygodni wie że to nie miało nic wspólnego z naturalnym zachowaniem się rynku.

Technicznie - może ktoś zrobić AT dotyczące obecnej sytuacji MRC? Mam na myśli progi w górę (i możliwe punkty korekt) w razie scenariusza byczego.

Na który raczej się zanosi z powodu brytyjskiej odmiany Covida. Nawet Norwegowie zamknęli Oslo i okolice....W NL też grubo...

cmc napisał(a):
Są ogromne zyski, jest bardzo duży potencjał rozwojowy, a kurs spada, chyba nigdy nie zrozumiem giełdy :)

To samo jest z Mercatorem

Im lepsze info na ESPI tym większa zwałka ;-)

Tu są identyczne kółka jak na MRC, tyle że przy dużo niższych obrotach.

Farmer100 napisał(a):
W związku z postawianiem nowej fabryki jak myslicie, wycena analityków się zwiększy? Chodzi o możliwości zarabiania ''po'' pandemii?

Wg mnie tak.

Taki był mój odbiór słów prezesa i dzisiejsze ESPI potwierdza że facet nie ściemnia.

3 dni i 3 pozytywne ESPI. Wg mnie dosyć sporo by zacząć przekonywać pesymistów.

Ponadto prezes mowil o bardzo istotnej sprawie jesli chodzi o sam core biznes MRC.

Brzmienie jego slow to:

Stala zmiana podejscia do ochrony osobistej nawet po pandemii, zmiana procedur medycznych na bardziej restrykcyjne.

Juz to widze jak przed pandemia na calym swiecie lekarze i pielegniarki to byle jednej wymiany kroplowki (podlaczenie pod welflon) uzywali kolejnych rekawic jednorazowych jak np w Polsce (wiem, bo mialem 3 hospitalizacje w na przelomie 2019/2020 roku).

Dalsza sprawa - szczepienia. Zapowiadane jako coroczne (COVIDowe).
Ogolnie bedzie buuum na jakiekolwiek rodzaje szczepien - tez na calym swiecie. Aby z tylu glowy nie bac sie o kolejna pandemie.

W Polsce kalendarz szczepien od lat byl dosyc bogaty, ale w wielu krajach tak nie bylo. A zapewne to sie stanie.

Ogolnie rzecz biorac przez dlugie lata ludzkosc bedzie solidnie przestraszona tym co sie dzieje teraz i wizja, ze takie cos moze sie powtorzyc.

I to bedzie napedzac tzw COVIDowki (poza rynkiem gier) jeszcze przez wiele lat.

tomcio46 napisał(a):
Po mojemu jak prawie rok trzeba czekać na zamówienie takiego towaru jak gumowe rękawice to tej równowagi jeszcze nie ma blah5 Ale w zachwyt nie ma co wpadać bo widzimy jaki jest kurs.

Dziwi Cię ten kurs mimo dobrych info ?

Kółeczka na stop lossy prawie każdego dnia więc póki co ludzie są ostrożni.

Cały dzień zero obrotów nagle pstryk i robi się 25mln obrotu w pół godziny.

Trzeba to przeczekać.

Ktoś tu zarzuca że prezes nie podawał konkretow dzisiaj. Od razu to uzasadnił aby konkurenci nie wiedzieli co Mercator planuje.

Będzie konkret to będzie ESPI i się każdy dowie.

Coraz mniej rozumiem te patologiczna giełdę Polską i to forum trochę też.

Firma zarobiła rekordowy hajs, ma przed sobą cały czas dobre perspektywy w swojej rodzimej branży(2 dni 2 duże kontrakty) hajs na inwestycje w coś nowego a tu gadka że Mercator się kończy...bo rynek nie widzi przyszłości 🤣

A jaką przyszłość ma JSW ? Prezesa zmienili i nagle boom na wungiel ;-)

Jaja na boczku i tyle.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 24 czerwca 2021 21:27:55
Liczba wpisów: 161
[0,04% wszystkich postów / 0,82 postów dziennie]
Punkty respektu: 32

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,204 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,55% +33 710,63 zł 53 710,63 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło