pixelg
model Markowitza w praktyce - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

model Markowitza w praktyce

johana
0
Wpisów: 1
Wysłane: 16 marca 2011 17:30:01
Na początku chcę się przywitać, bo jestem tu nowa.

Piszę pracę na temat analizy portfelowej i mam wątpliwości jak ugryźć metodę Markowitza od strony praktycznej. Chcę stworzyć portfel akcji minimalizujący ryzyko przy zadanej oczekiwanej stopie zwrotu z inwestycji. Niby teorie znam, ale jak zacząć?
moje pytanie brzmi :

-jakim kryterium wybrać spółki do analizy, aby wybór był zasadny? (max 10 spółek)

Myślałam o wyborze po jednej-najlepszej spółce z każdej z branż, ale nie jestem przekonana.
Będę wdzięczna za pomoc.

Kage
0
Wpisów: 5
Wysłane: 16 marca 2011 17:59:06
Ja osobiście przy wyborze spółek, z których konstruowałem portfele ograniczyłem się tylko do spółek z WIG20. Co więcej, w czasie przeprowadzanych przeze mnie badań (32 miesiące) tylko 13 spółek przez cały okres znajdowało się w tym indeksie. Co 4 miesiące dokonywałem rekonstrukcji portfela w oparciu o okres wcześniejszy.

A jakie były warunki doboru spółek do portfela? Bardzo subiektywne (ale myślę, że logicznie):
a) 1 portfel - dwie spółki charakteryzujące się najwyższą stopą zwrotu oraz dodatkowo 2 spółki charakteryzujące się równocześnie najmniejszą wartością ryzyka i dodatnią stopą zwrotu w okresie poprzednim;
b) 2 portfel - akcje spółek o niższym współczynniku zmienności niż indeks WIG20 w okresie poprzednim.

Przy spółkach, które weszły do portfeli wykorzystałem metodę Markowitza do obliczenia ich udziałów w portfelu i wyniki te porównywałem z WIG20 z tych samych okresów.
By analiza była bardziej miarodajna (wybór walorów był nie z 20 spółek a z 13) porównałem także wyniki "moich" portfeli z hipotetycznym portfelem rynkowym złożonym z tych 13 spółek o równych udziałach (1/13) i dodatkowo z tym samym portfelem, ale po zoptymalizowaniu.

Całkiem fajnie i zgrabnie to wszystko wyszło:)

Może te informacje w czymś Tobie pomogą i Cię zainspirują;)

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 16 marca 2011 23:35:06
johana napisał(a):
-jakim kryterium wybrać spółki do analizy, aby wybór był zasadny? (max 10 spółek)

Przede wszystkim ważne jest, jaki jest główny cel analizy i z czym zamierzasz te portfele porównywać. Bo jest wiele sposobów i dużo zależy od uzasadnienia. Ja akurat wybierałem wszystko jak leci, według płynności (obrotów) aż długość szeregu czasowego stawała się problemem. Ale akurat benchmarkiem w moim przypadku był WIG. WIG20 też jest fajny, łatwiej ogarnąć mniejszą liczbę instrumentów, tylko trzeba pilnować zmian w indeksie i wypadałoby przetestować hipotezę wpływu włączenia do indeksu na wyniki. Za to mi się nie chciało zabierać.

mankomaniak
0
Wpisów: 572
Wysłane: 17 marca 2011 00:09:53
Zbadać 2 kryteria:

1. czy w ogóle istnieją parametry (ryzyko - wariancja i zysk - oczek. stopy zwrotu)
2. jeśli (1) odp. - tak, to czy są stacjonarne (test na stacjonarność)
Jeśli (ad. 1) odp. - nie, to masz duży problem
Jeśli (ad. 2) odp. - nie, to masz też problem.

A jeśli (1) tak i (2) tak, to masz mega szczęście.

Są jeszcze problemy z autokorelacją, lepiej wybierać spółki o zerowej autokorelacji, ale w sumie nie są to najważniejsze problemy.

Generalnie, to Ci powiem, że Twój problem jest na poziomie przedszkolnym, albo prehistorycznym. Poczytaj literaturę angielską na te tematy, jak zobaczysz ile tego jest, jak to wszystko poszło do przodu (model min-max itd).
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość