pixelg
wpływ zdarzeń na cenę akcji - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

wpływ zdarzeń na cenę akcji

zizou100
0
Wpisów: 9
Wysłane: 19 listopada 2012 13:00:57
witam, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć modele ekonometryczne dzięki którym będę w stanie obliczyć/ocenić wpływ zdarzenia na kurs akcji??
pozdrawiam

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 25 listopada 2012 19:50:22
Polecam poszperać pod event study. Np. “Event Studies in Economics and Finance”, MacKinlay, A. C. Różnie może być z dostępnością. Na szybko online: On regression based event study.

wasilewski
0
Wpisów: 324
Wysłane: 26 listopada 2012 10:31:56
zizou100 napisał(a):
witam, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć modele ekonometryczne dzięki którym będę w stanie obliczyć/ocenić wpływ zdarzenia na kurs akcji??
pozdrawiam

Oczywiście możesz poszukać pod hasłem "event studies" ("analiza zdarzeń") w dowolnym źródle ekonometrycznym. Polecam jednak zaznajomienie sie z metodę najprostszą, a dającą wyniki równie dobre co bardziej wyszukane metody.

Liczysz sobie po prostu średnią stopę zwrotu (logarytmiczną) z n dni (od -n do -1) i potem sprawdzasz w dniu 0 (dniu zdarzenia) różnicę między rzeczywistą stopą zwrotu w dniu 0 a tą wyliczoną. Powtarzasz operacje, przesuwając dane o jeden dzień do przodu tyle razy ile uważasz za słuszne.

Na koniec testujesz normalność rozkładu różnic między tymi stopami zwrotu. Jeśli rozkład jest "nienormalny" to możesz przyjąć, że zdarzenie miało wpływ.

Wiarygodność tej metody może nie jest najwyższa, ale jest bardzo prosta i pozwala wyciągnąć przydatne wnioski.

Oczywiście zamiast liczyć średnią stopę zwrotu, można policzyć prosty model regresyjny albo jakiś wysublimowany model wieloczynnikowy. Tylko po co? Think Regresja liniowa MNK na WIG20 jest równie niewiarygodna jak wyliczenie zwykłej średniej!
Zapraszam do mojego blogbook'a który jest tutaj
"Unfortunately the English weather is harder to manipulate than Libor." (Anonim)
"Gdy sprzedaje się marzenia, cena/zysk jest bez znaczenia" (R. Beleson)
"Nikt nie zarabia co miesiąc 1 procent. To niemożliwe." (M. Covel)
Edytowany: 26 listopada 2012 10:33

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość