Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

wasilewski

wasilewski

Ostatnie 10 wpisów
O, to widocznie nie dogrzebałem się w raporcie informacji o przychodach w USD, super, dzięki za korektę, oczywiście gdybym wiedział, robiłbym w USD. Tylko w mianowniku zrobiłbym średnią miesięczną liczby użytkowników, a nie wartość na dzień bilansowy - tak liczyłeś?
Zapraszam do mojego blogbook'a który jest tutaj
"Unfortunately the English weather is harder to manipulate than Libor." (Anonim)
"Gdy sprzedaje się marzenia, cena/zysk jest bez znaczenia" (R. Beleson)
"Nikt nie zarabia co miesiąc 1 procent. To niemożliwe." (M. Covel)

Analityk Fundamentalny napisał(a):
Jasnym jest, że ich ARPU rośnie - z ostatniej analizy, którą robiłem na czerwiec 2018 to wzrost r/r był na poziomie 3,6% - choć tutaj jest to obarczone większym błędem, ze względu na kwestie kursowe.

Sęk w tym, że nie rośnie. Robiłem analizę danych półrocznych na 30.09.2018 vs dane półroczne na 30.09.2017 -> ARP, licząc przychody przez średnią liczbę użytkowników w 6 miesiacach objętych raprotem ani drgnął.

Nie wiem tylko, czy w kontekście ekspozycji na USD w ogóle jest sens analizować ARP, trzeba byłoby to dobrze oczyścić...

A przy zyskach wspominanych przez kolegę wyżej - trzeba uważać na sztuczki księgowe - część kosztów payroll wrzucają do WNiP.

"Unfortunately the English weather is harder to manipulate than Libor." (Anonim)

postaram się wrzucić wykres ale na razie nie mam jak, SW nie umożliwia opcji wrzucenia tabeli lub wykresu bezp z pliku...

Drodzy, przyjrzałem się nieco bliżej spółce i jeśli chodzi o trend przyrostu liczby klientów, to oczywiscie wygląda to źle:

Cytat:
miesiąc r/r m/m liczba klientów
sty.19 2 903 114 26 010
gru.18 3 091 268 25 896
lis.18 3 399 230 25 628
paź.18 3 461 156 25 398
wrz.18 3 748 145 25 242
sie.18 4 078 206 25 097
lip.18 4 126 236 24 891
cze.18 4 373 243 24 655
maj.18 4 635 347 24 412
kwi.18 4 814 374 24 065
mar.18 4 944 321 23 691
lut.18 5 054 263 23 370
sty.18 5 037 302 23 107
gru.17 5 034 576 22 805
lis.17 4 820 292 22 229
paź.17 4 988 443 21 937
wrz.17 4 896 475 21 494
sie.17 4 815 254 21 019
lip.17 4 873 483 20 765
cze.17 4 872 505 20 282
maj.17 4 795 526 19 777
kwi.17 4 719 504 19 251
mar.17 4 671 431 18 747
lut.17 4 571 246 18 316
sty.17 4 577 299 18 070

Z drugiej strony (przepływy operacyjne - CAPEX) per klient są podobne za kwiecień-wrzesień 2018 i kwiecień-wrzesień 2017 (odpowiednio: 955 i 959 zł)

Biorąc to pod uwagę i aktualny wskaźnik P/E (11,3x) jest tanio, ponieważ:
- dynamika wzrostu hamuje, ale zgodnie z trendem jeszcze przynajmniej kilka miesięcy powinna być dodatnia, więc implikowane E powinno rosnąć.
- styczeń był historycznie zawsze znacznie gorrszy niż grudzień (w dynamice m/m)
- nawet hstoryczny wskaźnik (11,3x) jest zaburzony przez fakt, że w ciągu roku liczba klientów urosła o 13%

Niezależnie od teorii dotyczących emisji/nieemisji akcji warto zwrócić uwagę, że wyniki za 3q były niezłe.

Może dobre wyniki 3 kwartału pozwolą spółce wrócić do status quo z ING i uruchomić 2 pozostałe transze kredytu i stąd odstąpienie od emisji, która w obecnych warunkach rynkowych na pewno nie byłaby łatwa?

EBITDA po 3q2018 LTM według moich obliczeń to 24,7 mln zł (na półrocze było to 23,1 mln zł, za 2017 rok byo 27 mln zł)

Cytat:
Polwax w raportowanym okresie osiągnął wynik EBITDA w wysokości 13,2 mln zł, tj. wyższy o 13,5% niż w porównywalnym okresie 2017 r. Marża EBITDA w III kwartale 2018 roku osiągnęła wartość 13,4%, w III kwartale 2017r. wynosiła 12,3%, podano także.

Przychody ze sprzedaży sięgnęły 98,62 mln zł w III kw. 2018 r. wobec 94,9 mln zł rok wcześniej.

"Na znaczącą poprawę przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wzrost o 3,9% w trzecim kwartale 2018r w porównaniu do analogicznego okresu 2017, wpłynęła realizacja kontraktów zniczowych, przychody z Wyrobów Zakładu Produkcji Zniczy i Świec były wyższe o 27% w porównaniu z trzecim kwartałem 2017r. Powyższy wzrost związany był ze zmianą harmonogramu wysyłek w ramach kontraktu z JMP w stosunku do 2017 roku. Skutki spadku wolumeny sprzedaży o 6,6%, wynikające z ograniczonej podaży gaczy w trzecim kwartale 2018r. zostały złagodzone przez wzrost aktywności handlowej skierowanej na skuteczne wprowadzenie podwyżek cen produktów Polwax S.A. Ceny średnie wyrobów oferowanych na rynku były wyższe niż w drugim kwartale 2018r., jak również przewyższyły te z III kwartału 2017 r." - czytamy w raporcie.

źródło: stooq.pl/n/?f=1262332&sear...

Niestety spółka nie podaje dokładnej wartości długu netto w sprawozdaniach kwartalnych, ale jeśli prześledzimy rachunek cash flow i porównamy saldo zmian kredytów do stanu na koniec 2017, okazuje się, że dług netto na 30.09.2018 wyniósł ok. 66 mln zł, czyli 2,7x EBITDA (a pamiętajmy, że 3 kwartał to szczyt zadłużenia, sezonowo w IV kwartale spółka rozmraża gotówkę z należności, w ubiegłorocznym 4 kwartale zmiany KON przyniosły +30 mln zł).

Więc to jest wciąż spółka relatywnie nisko zadłużona, ale 2 i 3 transza kredytu inwestycyjnego to jeszcze dodatkowe 68 mln zł długu do poniesienia, zgodnie z harmongoramem inwestycji, do końca 2019 roku. To już implikowałoby 5,4x EBITDA (w peak'u 3 kwartału) - bardzo agresywnie..., ale już "tylko" 4,2x EBITDA jeżeli IV kwartał odmrozi znowu ok. 30 mln zł z obrotówki.

Hej,

zainteresowałem się emisją spółki i próbowałem wejść na stronę emitenta. Najpierw, zablokował mi ją antywirus. Potem, gdy chciałem ściągnąć dokument informacyjny, pobrałem jakiś opis mieszania propanu z butanem angry3 [zdaje się, że za takie kwiatki KNF może wlepić srogą karę... (?)] ktoś ma jakieś doświadczenia z tą spółką? Zdaje się, że kiedyś była na new connect, ale zniknęła (?) nic nie mogę wyguglować, bardzo to wszystko dziwne.

Edit: pytałem o sukces emisji i mam odpowiedź:

raport EBI

Cytat:
Zarząd Malborskich Zakładów Chemicznych Organika S.A. informuje o dokonaniu w dniu 6.03.2014r. przydziału 6.205 (sześć tysięcy dwieście pięć), zabezpieczonych obligacji Serii D o wartości nominalnej 1.000,00 zł każda. Obligacje te będą wprowadzane do Alternatywnego Systemu Obrotu.

Podstawa prawna: Załącznik nr 4 do regulaminu Alternatywnego Systemu "Informacje bieżące i okresowe przekazywane przez emitentów dłużnych instrumentów finansowych w alternatywnym systemie obrotu na Catalyst" (§ 5 pkt.11).

A więc zebrali 6,2 mln przy planowanych 10. Co za szczęście, że właśnie upchnąłem na rynku swoje obligacje serii 0314 :) inni będą mieli nerwówkę angry3

Deogracias napisał(a):
Jeśli znasz oprocentowanie długu, to betę długu mógłbyś obliczyć z modelu CAPM.
beta(D)=(oprocentowanie długu-stopa wolna od ryzyka)/premia za ryzyko.

Ewentualnie można spróbować wyciągnąć premię za ryzyko z ratingu długu (jeśli takowy mamy) i dalej jak wyżej.

Ten link podpowiedział mi również, żebym korzystał z CAPM: link

więc Twój wzór jest ok (dzięki!), z zastrzeżeniem, że premia za ryzyko powinna być równa premii za ryzyko obliczanej dla bety Equity czyli (Rm-Rf), czyż nie*? Jeżeli weźmiemy premię za ryzyko długu, to beta zawsze będzie równa 1.

* Problem z tym, że wtedy przyjmowanie za Rm stopy np. z WIG też nie jest poprawne, skoro dług jest ryzykowny, to powinien też być w portfelu rynkowym... ech...

@WatchDog, dzięki za paper wygląda na dobre podsumowanie koncepcji w tym względzie i pokazuje jednocześnie, że zgody wśród finansistów co do metody brak ;)

Odjęcie Bl-Bu nie przekonuje mnie - Bl jest różna od Bu nawet przy założeniu, że Bd=0 (założenie podstawowe w modelu Millera-Modiglianiego). Inaczej mówiąc, Bl czyli beta kapitału własnego firmy zadłużonej rośnie nie dlatego, że dług jest ryzykowny, ale dlatego, że wzrasta dźwignia finansowa i ryzyko akcjonariuszy, którzy muszą dzielić się EBITDĄ...

Dużym krokiem do przodu dla mnie jest już obserwacja, że Bd>0 zmniejsza Bl ;)

To chyba można bezpiecznie zakładać, że nie grozi nam wcześniejszy wykup tych obligacji :D

Ok, czyli ew. sprzedaż tuż przed wypłatą kuponu vs czekanie do wykupu jest w grubsza neutralna podatkowo, z zastrzeżeniem, że w pierwszym przypadku podatek płacę w kwietniu przyszłego roku, a nie od razu i ew. mogę rozliczyć ze stratą? Minusem zaś jest prowizja maklera.

No i fiskus nachapie się podwójnie.

Informacje
Stopień: Elokwentny
Ostatnia wizyta: 10 stycznia 2019 14:04:59
Liczba wpisów: 324
[0,10% wszystkich postów / 0,09 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,517 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d