pixelg
Pytania dot. charakterystyki funkcjonowania spółek publicznych - Analiza fundamentalna - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Pytania dot. charakterystyki funkcjonowania spółek publicznych

JM
0
Wpisów: 5
Wysłane: 31 marca 2010 12:19:38
Na wstępie chciałem wszystkich powitać jako nowy forumowicz. Jak wszyscy tu zebrani, z pasją obserwuje od pewnego czasu rynki finansowe, lecz jak to każdy amator nie jestem pozbawiony wątpliwości co do niektórych podstawowych kwestii. Poniżej zamieściłem kilka pytań, które dla jednych mogą wydać się banalne, dla innych zapewne całkiem interesujące. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi, gdyż noszę się już jakiś czas z tymi pytaniami i zdecydowałem, że to forum może mi nieco rozjaśnić horyzont i pozwoli uzyskać odpowiedzi, opinie na temat rożnych problemów;)

1.Jeśli spółka nie decyduje się na wypłatę dywidendy,to czy jedynym zyskiem akcjonariusza są zyski kapitałowe wynikające ze wzrostu kursu akcji?Zgodnie z KSH, akcjonariusz ma prawo do udziału w rocznym zysku netto społki, ale jeśli WZA podejmie decyzję o przeznaczeniu zysku na inwestycje, korzyścią akcjonariusza jest jedynie zysk kapitałowy wynikający ze wzrostu kursu.Czy tak to wygląda?

2.Czy wszystkie akcje dopuszczone do obrotu na rynku pierwotnym muszą zostać sprzedane by móc znaleźć sie na rynku wtórnym?czy możliwe jest by jedynie część emisji wprowadzonej na rynek pierwotny znalazła się na rynku wtórnym?

3.Jeśli spółka decyduje sie na emisję nowych papierów, jakie ma to implikacje dla dotychczasowych akcjonariuszy? Czy przysługują im prawa poboru do nowych akcji? Jak nowa emisja może wpłynąć na kurs akcji. Czy umorzenie części papierów będzie skutkowało wzrostem kursu akcji?

4.W jaki sposób obrót akcjami wiąże sie z finansowaniem działalności spółki publicznej, tzn. czy kapitał wpłacony na objęcia akcji po cenie nominalnej może zostać w pełni zainwestowany i jakie implikacje ma wzrost lub spadek kursu akcji w odniesieniu do ceny nominalnej?Czy wzrost wartości kapitału własnego wskutek aprecjacji kursu, wiąże się z możliwością dodatkowego finansowania?

5.Jaka jest logika tzw. "dnia prawa do dywidendy"? Jakie są korzyści tego prawa w odniesieniu do spółki publicznej? Wzrost kursu akcji?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź!

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 31 marca 2010 12:48:33
Witaj!
Pytania - przekrojówki, jak do egzaminu, ale na pewno drążenie takich tematów pozwala uporządkować wiadomości i kształtować poglądy. Wrzucam swoje przemyślenia do niektórych punktów, w razie czego rozwinę poszczgólne myśli.

JM napisał(a):
1.Jeśli spółka nie decyduje się na wypłatę dywidendy,to czy jedynym zyskiem akcjonariusza są zyski kapitałowe wynikające ze wzrostu kursu akcji?Zgodnie z KSH, akcjonariusz ma prawo do udziału w rocznym zysku netto społki, ale jeśli WZA podejmie decyzję o przeznaczeniu zysku na inwestycje, korzyścią akcjonariusza jest jedynie zysk kapitałowy wynikający ze wzrostu kursu.Czy tak to wygląda?

Tak - patrzę na to jak na alokację kapitału. Jeśli spółka (a konkretnie walne zgromadzenie) nie widzi okazji czy możliwości do zainwestowania zysku w obrót, aby przyniósł kolejny zysk, to zwraca wypracowaną nadwyżkę akcjonariuszom.
Poczytaj dokładnie KSH w zakresie spółek akcyjnych, są tam obwarowania co do proporcji, które muszą być zachowane w ramach kapitału własnego, możliwość wypłaty dywidendy też jest uwarunkowana. Jeśli spółka nie wypłaca, to akcjonariusz nie ma od niej żadnych wypłat. Może mieć zysk albo stratę na akcjach, ale to jest relacja nie ze spółką, tylko z innymi inwestorami za pośrednictwem rynku.

Cytat:
3.Jeśli spółka decyduje sie na emisję nowych papierów, jakie ma to implikacje dla dotychczasowych akcjonariuszy? Czy przysługują im prawa poboru do nowych akcji? Jak nowa emisja może wpłynąć na kurs akcji. Czy umorzenie części papierów będzie skutkowało wzrostem kursu akcji?

Emisja może być z zachowaniem bądź wyłączeniem prawa poboru. Pomijając sprawy techniczne, Największą implikację dla aktualnych akcjonariuszy ma cena emisyjna. Zaś w ramach PP na pewno nie do pominięcia jest odcięcie oraz konieczność powiększenia pozycji, a jeśli nie to realokacji: trzeba sprzedać PP i dokupić akcji, albo zapisać się na akcje i sprzedać PDA, przy czym niebagatelne są wahania kursów, które mają miejsce po drodze.

Cytat:
5.Jaka jest logika tzw. "dnia prawa do dywidendy"? Jakie są korzyści tego prawa w odniesieniu do spółki publicznej? Wzrost kursu akcji?

Prawo do dywidendy daje... dywidendę, czyli pojawienie się przelewu na rachunku maklerskim. Dzień pozwala ustalić listę osób uprawnionych. Wpływ na kurs? Rozmaity, zdarza się nierzadko gra pod dywidendę, czyli przewartościowanie kursu - ludzie kupują akcje żeby się załapać na gotówkę, a potem sprzedają akcje, bo chcieli je tylko na chwilę, żeby zarejestrować się na dany dzień w KDPW. Przyjrzyj się przykładom, jest tego trochę, szczególnie przy dużych wypłatach.

JM
0
Wysłane: 31 marca 2010 14:25:00
Hej! Dzięki wielkie za odpowiedź!
1. O to mi właśnie chodziło, poczytam jeszcze KSH:)
3. Całkiem logiczne wytłumaczenie, rozumiem, że jeśli cena emisyjna będzie niższa od ceny rynkowej, wówczas wiąże się to ze spadkiem kursu i stratą dotychczasowych akcjonariuszy, chyba że zostaną im przyznane prawa poboru lub prawa do nowych akcji, które rekompensują spadek ceny. Czy mógłbyś wyjaśnić mi czym się różni prawo poboru od prawa do nowych akcji i jak kształtuje się ich wartość?Czy faktycznie, przyznanie tych praw działa jako rekompensata w stosunku do różnicy między ceną rynkową a ceną emisyjną?
5. Może trochę źle sformułowałem to pytanie. Rozumiem czym jest dzień prawa do dywidendy i jak funkcjonuje, lecz nie mogę zbytnio pojąć jaka jest intencja ustawodawcy by odbywało się to w taki właśnie sposób. Kiedyś zastanawiałem się czy prawa do dywidendy nie powinni mieć akcjonariusze posiadający akcje przez dłuższy okres czasu, by uniknąć tego rodzaju spekulacji. W "potocznej logice" dywidenda jest jedną z korzyści długoterminowego posiadania akcji spółki, jednakże prawnie może być nabyta w ciągu 3 dni przed ustaleniem prawa, co tak jak wspomniałeś prowadzi do spekulacji. Wiem, że są przypadki, że kurs dynamicznie spada o wielkość tej dywidendy (niektórzy uważają wręcz, że należy odjąć dywidendę od bieżącego kursu akcji), co implikuje korzyść dla długoterminowych akcjonariuszy. Chyba muszę jeszcze sięgnąć po jakiś komentarz do KSH;)

Dzięki jeszcze raz za korespondencję!Pytania faktycznie mogą wydawać się trochę egzaminacyjne, jednak pytam poprostu z czystego zainteresowania;) Są to w mojej opinii kluczowe wręcz sprawy, o których wcale nie tak łatwo zrozumiale doczytać się w literaturze czy w sieci!;)

Pozdrawiam!

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 31 marca 2010 14:42:17
JM napisał(a):
Wiem, że są przypadki, że kurs dynamicznie spada o wielkość tej dywidendy (niektórzy uważają wręcz, że należy odjąć dywidendę od bieżącego kursu akcji), co implikuje korzyść dla długoterminowych akcjonariuszy. Chyba muszę jeszcze sięgnąć po jakiś komentarz do KSH;)

Ale od kursu akcji w kolejnym dniu po nabyciu praw, wartość dywidendy jest odcinana mechanicznie, to nie przypadek.
Więc na samym kursie + dywidenda tak łatwo nie zarobisz.Shame on you
Plusem może być to że po odcięciu dywidendy, z uwagi na niższe notowania poprawia się obraz niektórych wskaźników fundamentalnych, więc często zdarza się że kurs szybko powraca do poprzednich wartości jak np na KGHMie.

JM
0
Wysłane: 31 marca 2010 15:32:51
Cytat:
Ale od kursu akcji w kolejnym dniu po nabyciu praw, wartość dywidendy jest odcinana mechanicznie, to nie przypadek.
Więc na samym kursie + dywidenda tak łatwo nie zarobisz.
Plusem może być to że po odcięciu dywidendy, z uwagi na niższe notowania poprawia się obraz niektórych wskaźników fundamentalnych, więc często zdarza się że kurs szybko powraca do poprzednich wartości jak np na KGHMie.

Z tego co zaobserwowałem, kurs spada często poniżej wartości dywidendy, choć są przypadki gdzie spadek jest niższy niż wartość dywidendy, a nawet gdy kurs jest wyższy od tego na 3 dni przed ustaleniem prawa do dywidendy, np. zeszłoroczna dywidenda APATOR.
Oczywiście spadek kursu jest jak najbardziej rozsądny, bo gdyby tak nie było to mielibyśmy zbyt wielu "majętnych inwestorów";) Poza tym logicznie wiąże się to z tym że zysk wypracowany przez spółkę zwiększa wartość firmy, i ma to swoje odbicie w kursie akcji, po czym wypłata zysku akcjonariuszom zmniejsza wartość firmy, a więc spada kurs jej akcji. To, co może przemawiać za korektą kursu do poprzedniej wysokości to jedynie jej dobre perspektywy w kolejnych kwartałach i jak wspomniałeś przyciągnięcie co niektórych inwestorów poprawą wskaźników P/E;P/BV;P/S .

Dzięki za odpowiedź!

Pozdrawiam!

p.s w przypadku APATOR było tak:
23.06.2009 r. k.otwarcia - 16,95
29.06.2009 r. prawo do dywidendy
02.07.2009 r. dywidenda 0,25 zł k.otwarcia - 17,29 max. 17,49
różnica w k.o = +0,34
p.p.s tylko jeden z przykładów, ale dałoby radę znaleźć więcej;)

buldi
0
Wysłane: 31 marca 2010 16:47:01
JM z tym Apatorem to nie jest wyjątek.
Data wypłaty dywidendy 2 lipca nie ma nic wspólnego z odcięciem.
29 czerwca nabywasz prawo do dywidendy, ale zgodnie z trzydniowym opóźnieniem w księgowaniu akcje musiałeś nabyć przynajmniej 26 czerwca. Odcięcie nastąpiło 29 czerwca więc wygląda to tak:
26,06,2009 kurs zamknięcia 16,30
29,06,2009 kurs otwarcia 16,02
a więc po odcięciu -0,28zł
różnica między 0,28 a 0,25 zł dywidendy wynika prawdopodobnie (o ile dobrze pamiętam) z tego że dywidenda jest odcinana od kursu zamnięcia notowań ciągłych o 16,10 a nie od kursu zamknięcia po fixingu.

Edytowany: 31 marca 2010 17:02

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 31 marca 2010 21:48:04
buldi napisał(a):
Odcięcie nastąpiło 29 czerwca więc wygląda to tak:

czy to jest takie samo odcięcie jak w wypadku PP? Sam nie wiem, zastanawiam się. Zmianie przy dywidendzie ulega kurs odniesienia. To samo czy nie to samo?
Spółce na pewno spadnie wartość majątkowa i pogorszy się wskaźnik C/WK, bo wypłacona gotówka (w dniu wypłaty) zmnieszy kapitał własny.
Wyceny dochodowe się jednak nie zmienią, a ROE/ROA (przy utrzymaniu zysku netto) to nawet wzrośnie.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 31 marca 2010 22:05:03
JM napisał(a):
3. Całkiem logiczne wytłumaczenie, rozumiem, że jeśli cena emisyjna będzie niższa od ceny rynkowej, wówczas wiąże się to ze spadkiem kursu i stratą dotychczasowych akcjonariuszy, chyba że zostaną im przyznane prawa poboru lub prawa do nowych akcji, które rekompensują spadek ceny. Czy mógłbyś wyjaśnić mi czym się różni prawo poboru od prawa do nowych akcji i jak kształtuje się ich wartość?Czy faktycznie, przyznanie tych praw działa jako rekompensata w stosunku do różnicy między ceną rynkową a ceną emisyjną?

To nie logika, lecz procedura. Różne się rzeczy dzieją. Bywa że akcjonariusze nie chcą albo nie mają pieniędzy na dokapitalizowanie i od razu po ogłoszeniu emisji wywalają akcje (ENAP w 2007 r.).
Prawo poboru ma wartość teoretyczną, która wynika z proporcji (uchwalonej przez spółkę) oraz różnicy między ceną emisyjną a ceną na 3 dni przed ustaleniem prawa poboru (znowu technikalia - żeby w dniu ustalenia mieć prawo, potrzeba mieć zaksięgowane akcje w KDPW, a to trwa właśnie 3 dni). Czyli poniekąd rynek wycenia prawo już na etapie odcięcia. Są tu różne hocki-klocki, na przykład ujemna wartość teoretyczna (gdy cena rynkowa spadnie poniżej emisyjnej, rzadko się zdarza ale bywa) - wtedy nie jest ona odcinana, chociaż na matematykę powinna być dodawana. Zwykle, aby emisja "poszła", spółka daje dyskonto i to od niego zależy w istocie odcinana wartość. Natomiast co się dzieje dalej, czyli jak wartość PP wyceni rynek, już nie podlega kontroli, tylko regułom gry. I różnie bywa na różnych etapach, prześledź na przykład jak jeździł kurs PP Ganta.

Cytat:
(...) nie mogę zbytnio pojąć jaka jest intencja ustawodawcy by odbywało się to w taki właśnie sposób. Kiedyś zastanawiałem się czy prawa do dywidendy nie powinni mieć akcjonariusze posiadający akcje przez dłuższy okres czasu, by uniknąć tego rodzaju spekulacji. W "potocznej logice" dywidenda jest jedną z korzyści długoterminowego posiadania akcji spółki, jednakże prawnie może być nabyta w ciągu 3 dni przed ustaleniem prawa, co tak jak wspomniałeś prowadzi do spekulacji.

Każdy sposób jest dobry, a to po prostu jeszcze jedna reguła gry. Spekulacja? No pewnie, przecież to giełda. Rozwiązanie, żeby na przykład trzymać pół roku kapitał w akcjach, żeby zapracować na dywidendę nie jest dobre - sytuacji spółki to nie zmienia, bo ona nic nie ma z obrotu wtórnego, taki wymóg wiąże kapitał więc tak naprawdę odstrasza od spółki, a nie przyciąga, no i spekulacji też nie wykluczy, tylko zmieni jej technikę.

Cytat:
Pytania faktycznie mogą wydawać się trochę egzaminacyjne, jednak pytam poprostu z czystego zainteresowania;) Są to w mojej opinii kluczowe wręcz sprawy, o których wcale nie tak łatwo zrozumiale doczytać się w literaturze czy w sieci!;)

Po to jesteśmy, żeby sobie wzajemnie pomagać.

buldi
0
Wysłane: 31 marca 2010 22:06:29
Co do samego mechanizmu ujęcia z kursu PP jest chyba podobnie. Ale za dużo tych chyba.
Tu by trza Karola wave , bo wbrew pozorom niby proste, ale znaleźć potwierdzenie w sieci trudno.
Edytowany: 31 marca 2010 22:10

JM
0
Wysłane: 1 kwietnia 2010 08:38:40
buldi napisał(a):
JM z tym Apatorem to nie jest wyjątek.
Data wypłaty dywidendy 2 lipca nie ma nic wspólnego z odcięciem.
29 czerwca nabywasz prawo do dywidendy, ale zgodnie z trzydniowym opóźnieniem w księgowaniu akcje musiałeś nabyć przynajmniej 26 czerwca. Odcięcie nastąpiło 29 czerwca więc wygląda to tak:
różnica między 0,28 a 0,25 zł dywidendy wynika prawdopodobnie (o ile dobrze pamiętam) z tego że dywidenda jest odcinana od kursu zamnięcia notowań ciągłych o 16,10 a nie od kursu zamknięcia po fixingu.

Ok, obadałem temat;) Masz rację, wszystko jest zapisane w szczegółowych zasadach obrotu giełdowego. Kursem odniesienia dla sesji po dniu prawa do dywidendy jest kurs zamknięcia dnia poprzedniego pomniejszony o wartość dywidendy. W przypadku tego Apatora, mam trochę inne dane, bo 26 to był piątek, więc akcje należało kupić 24-ego, ale dywidenda jak wspomniałeś została odcięta, gdyż kurs zamknięcia 26ego to- 16,50 i otwarcia 29ego- 16,21(różnica 0,29 przy dywidendzie 0,25). Mniejsza z tym przypadkiem, ale ważne że uzyskałem odpowiedź. Dzięki!;)

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 1 kwietnia 2010 18:41:23
buldi napisał(a):
Tu by trza Karola wave , bo wbrew pozorom niby proste, ale znaleźć potwierdzenie w sieci trudno.

Jak widać czasem wystarczy poczekać i samą dociekliwością pytającego się sprawa rozwiąże. ;-)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość