pixelg
RELPOL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

RELPOL [RLP]

AKTUALNY KURS: 5,40 zł (+0,00%) 12-12-2019 16:13
JANERR
Wpisów: 244
Wysłane: 30 sierpnia 2008 11:45:05 przy kursie: 3,85 zł
RELPOL - firma ta jest największym producentem przekażników elektromagnetycznych i gniazd do przekażników
w Europie dla celów energetyki i ciepłownictwa.

Firma ta miała szczęście bo pozyskała z giełdy tuż przed rozpoczęciem bessy 52 miliony zł z emisji akcji.

A TERAZ PRZEJDZMY DO CIEKAWOSTEK

- Relpol dzięki działaniom nieudolnego poprzedniego prezesa jak i złej sytuacji na giełdzie został bardzo srogo potraktowany przez rynek

- spadek kursu minus 97 %

-wartość księgowa firmy 77,6 miliona zł

-a wartość wszystkich akcji na giełdzie (wart.rynkowa) tylko 37 milionów ( samej gotówki fira ma w kasie przeszło 40 milionów. )

Zmieniony został prezes, firma jest poddawana gruntownemu przemeblowaniu -( restrukturyzacji)

A TU KURS AKCJI NĘDZNY - MOŻE TAKI POZOSTANIE DŁUŻEJ ALBO ZOSTANIE Relpol DOSTRZEŻONY PRZEZ INWESTORÓW.

JANERR
Wysłane: 31 sierpnia 2008 08:40:57 przy kursie: 3,85 zł
Zaliczł bym tę spółke do grona spekulacyjnych.

Na podstawie doświadczenia jak i tego co zaczyna się dziać obecnie na naszej giełdzie można wysnuć teorie.
(z którą mozna się oczywiście nie zgodzić)

Fundusze jak i wielcy inwestorzy widząc że kończy się czas dużego zarabiania na wigu 20 zaczynają grać na małych i średnich spółkach. ( i zarabiać ogromne pieniądze)

NASUWA SIĘ PYTANIE JAK TO ROBIĄ I W JAKI SPOSÓB DOBIERAJĄ SPÓŁKE ??
(oczywiście każdy co zna choć troche ekonomii odpowie patrzą na wsażniki)

I TU NASTĘPUJE ZASKOCZENIE I ODPOWIEDZ NIE PATRZĄ !!!!!!!

- dobiera sie spólke którrej wskażnik C/Z , C/WK są tak złe że nie są podawane (bądz są tak wielkie że nie zmieściły by sie w tabelce)

A dlaczego tak ? - a no dlatego że jak wzrośnie kurs akcji o plus 50 % albo i o 100% to nikogo nie przerazi wskażnik
"bo go nie ma"
Więc kurs akcji rośnie jak drzewa - do nieba.

- dobiera sie spółke której wartość księgowa jest duża - a wartość rynkowa znacznie mniejsza

PO TYCH WYLICZENIACH KTOŚ MOŻE NAPISAĆ GOŚĆ OSZALAŁ CO ZA BZDURY PISZE

Już podaje przykłady spółek które urosły tak a niektóre rosną jak drzewa.

[b]SYGNITY , BEEF-SAN i jeszcze można dodać OPTIMUS ( choć nie spełnia on wszystkich tych warunków)

JANERR
Wysłane: 31 sierpnia 2008 08:53:33 przy kursie: 3,85 zł
Zapomniałem jeszcze wymienić SKOTAN i KREZUSA.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 604
Wysłane: 31 sierpnia 2008 22:08:54 przy kursie: 3,85 zł
Śmiała teza - i całkiem prawdopodobne, że tak się zdarza.
Beefsan: kapitalizacja 27 mln (po wzroście), WK 83 mln. Zysk w lesie. I właśnie tak się zachowała jak piszesz.
Czy to był duży instytucjonalny i na długo? Obrócono 1,6 mln akcji, to jest 5% kapitału (i 13% free floatu). Jeśli przekroczył 5% to będzie musiał się ujawnić.
Nie uważam jednak, żeby to był prawdziwy grubas. Raczej jakiś młody zadatek na grubasa.
Duzi nie biorą zbyt małych spółek, bo one nie rozwiązują im problemu ulokowania dużych pieniędzy, jakie są im powierzane. A jeśli już to najpierw starają się umówić pakietówkę.
Może jakimś małym kapitałem ktoś uprawia bottom fishing? A może konkurent przygotowuje grunt pod przejęcie? To się okaże. Ale jest coś w tym co piszesz. Działanie poza radarem to jest właśnie sposób na ponadprzeciętne wyniki.

Gdzie jeszcze jest meganiski C/WK i ujemny C/Z? Można sprawdzić sortując sobie listę:
www.stockwatch.pl/gpw/indeks/w...

Cały czas wprowadzamy dane, jest już niemal 100 spółek i coś widać.
Zgodnie z Twoją logiką, następne w kolejce to Polcolorit, Hutmen, Sanwil. Groclin już był. Więc może Skotan.
Popatrzymy.
(Raportów codziennie przybywa).

szooler
Wpisów: 2 112
Wysłane: 1 września 2008 00:10:02 przy kursie: 3,85 zł
Byłem tu.:glasses2:
"Fortuna favet fortibus"

Jarbas
Wpisów: 1 169
Wysłane: 1 września 2008 20:44:00 przy kursie: 4,44 zł
A ten co dzisiaj tak wystrzelił?
Przegapiłem coś? a?

kozi76
Wpisów: 99
Wysłane: 1 września 2008 22:56:59 przy kursie: 4,44 zł
Jarbas napisał(a):
A ten co dzisiaj tak wystrzelił?
Przegapiłem coś? a?

4.08zł przebiło przytomnie i wziałem kilka kilo...

JANERR
Wysłane: 3 września 2008 13:16:45 przy kursie: 4,40 zł
Analizując wczorajszą sesje i dzisiejszą RELPOL nasuwa sie mi teza że jest zbierany przez kogoś większego.

Przecież dzisiaj mamy nie ciekawą sytuacje na rynkach światowych (wyczekiwanie) a tu KTOŚ dzisiaj zbiera papier
i to wcale nie po niskich kursach ( nie na minusie) i nie po kilka akcji.

CIEKAWE (sam jestem zdziwiony co to będzie - przecież Relpol nie ma dużej płynności)

Wczoraj jeszcze troche harcowali spekulanci drobni sprzedawali i przechodzili na większe spółki z wigu 20
(ktoś zbierał)

JANERR
Wysłane: 8 września 2008 12:38:02 przy kursie: 4,18 zł
A teraz toche cyferek:

W 2007 roku RELPOL miał strate - 8 milionów (8,300)

Po 2 kwartałach zanotował zysk 1,5 milona

Pieniędzy w gotówce posiada na chwile obecną 35 milonów zł (z emisji akcji)

Jest szansa że RELPOL wypracuje zysk w tym roku w okolicach 3,5 miliona złotych .

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 8 września 2008 13:05:00 przy kursie: 4,18 zł
W ciągu dwóch dni uzupełnię i skomentuję raporty. Spółka mała i poza głównymi indeksami, dlatego daleko w kolejce.

JANERR
Wysłane: 12 września 2008 10:42:00 przy kursie: 4,00 zł
I znów zaczyna sie ciekawie na tej spółce.
Dość zastanawiające zachowanie.
KTOŚ wcale nie chronił kursu przez ostatnie 6 dni doprowadził do znacznego
spadku tej spółki. ( przypuszczam że skupował w trakcie paniki,może się myle )

ZOBACZYMY CO BĘDZIE DALEJ (bo mamy do czynienia ze spółką o małej ilości akcji w obiegu)

JANERR
Wysłane: 12 września 2008 19:09:45 przy kursie: 4,00 zł
JANERR napisał(a):
I znów zaczyna sie ciekawie na tej spółce.
Dość zastanawiające zachowanie.
KTOŚ wcale nie chronił kursu przez ostatnie 6 dni doprowadził do znacznego
spadku tej spółki. ( przypuszczam że skupował w trakcie paniki,może się myle )

ZOBACZYMY CO BĘDZIE DALEJ (bo mamy do czynienia ze spółką o małej ilości akcji w obiegu)

I POJAWIŁO SIE DZISIAJ POTWIERDZENIE MOICH PRZYPUSZCZEŃ

W transakcji pakietowej dzisiejszego dnia ktoś kupił 20 tyś akcji po 5.40 zł (a dzisiejszy kurs 4 zł)

CIEKAWE

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 13 września 2008 20:20:23 przy kursie: 4,00 zł
Naprawdę ciekawy typ.
Fundamentalnym argumentem na ostrożne wejście i być może pozostanie na dłużej jest fakt, że kapitał obrotowy przewyższa wartość rynkową spółki.
Z emisji zostało jeszcze dużo gotówki, bo prawie 35 mln, co odpowiada mniej więcej aktualnej kapitalizacji...
To się nazywa niedowartościowanie i kandydat na Growth Stock.
A jeśli trwale wyjdzie z długów i osiągnie zyskowność to będzie nawet więcej, bo Hidden Gem.

Co się nie podoba rynkowi: to oczywiste, kształt przychodów (bądź co bądź lekko spadające) i mocno ujemny wynik finansowy. Pierwsze 2 kwartały br. nic nie mówią, rok temu było tak samo: małe zyski, a potem na koniec roku łubudu. W kapitale odłożyła się duża strata, jeszcze nie pokryta. To dyskusyjne czy firma jest warta 20, 50 czy 100 mln, ale nie ma wątpliwości, że jej wartość póki co stopniowo maleje.

Aby oszacować czy jest szansa na wzrosty, trzeba znać branżę i pozycję firmy w niej. Sorry - odpadam. Proszę samemu zrobić to zadanie i podzielić się tutaj wnioskami :)

Spojrzałem bliżej w raporty. Czy ktoś zauważył, że po I kwartale poleciała prawie cała rada nadzorcza? Jeśli ktoś śledzi spółkę to wie, że w akcjonariacie pojawił się p. Kalicki znany z FAMu i Ponaru. Nie wiem czy to dobrze czy źle, nie lubię dużego free floatu i braku kontrolującego akcjonariusza. Mam nadzieję, że to będzie miało dodatni wpływ operacyjny, a nie wachlowanie akcjami i budowanie domku z kart.

Finanse są bardzo przejrzyste. Widać, że spółka zmaga się ze spadającymi przychodami i kompresją marży. W ujęciu rocznym nie jest w stanie pokryć kosztów stałych. Stara się bardzo dzielnie gospodarować zapasami i ściągać należności, jednocześnie nie pozwala sobie na wpadnięcie w zbyt duże zadłużenie. To jednak jest operacyjnie bardzo trudne i raz wychodzi, a raz nie. Tutaj bym nie upatrywał źródeł poprawy sytuacji finansowej.
Niestety nie znalazłem śladów zabezpieczeń ryzyka kursowego, a przy znacznym eksporcie (ponad 68% przychodów) jest to ważny zjadacz zysku.
Co ważne, ratio Altmana nie pokazuje zagrożenia bankructwem. Tej firmie nie jest potrzebna restrukturyzacja, tylko kopniak przychodowy. Rozwój, rozwój, rozwój. Teraz właśnie uzbroiła się w gotówkę i jest wielkie pytanie, jak ją wykorzysta. Na razie wyczytałem, że opracowuje strategię na założeniach: Wzrost sprzedaży i Redukcja kosztów. Super. Czekamy.

szooler
Wysłane: 14 września 2008 02:15:31 przy kursie: 4,00 zł
Rozwój,rozwój i jeszcze raz rozwój.A co robili do tej pory?:rabbit:
Pytam o tyle przekornie,że teraz firmy zwierają szyki,pokazuja strategie i nie wiadomo co.Jak trwoga to......Słabe firmy.
Relpol niby ma tą gotówkę,ale obawiam się,że nie bardzo wie co dalej.Wiadomo,że cash na koncie RLP jest jak zakopany talent, to dla spółki poważny minus.A gdzie inwestycje,a gdzie rozwój.No i czemu akurat teraz?!Jeśli kryzys kredytowo-hipoteczny w Ameryce ma, niekwestionowany już chyba przez nikogo, wpływ na pogorszenie ogólnej koniunktury w kraju nad Wisłą,to co będzie w przypadku załamania,a nie da się wykluczyć takiej opcji,tam,za oceanem:angry3:
Relpol siedzi w ciekawej,przyszłościowej branży.ale tak jak w wielkiej produkcji,gwiazdorska obsada jeszcze nie czyni z filmu arcydzieła,a nawet może być klapa-vide Klapeopatra
Przez te ostatnie kilka lat bytności na giełdzie,firma nie pokazała zbyt wielu fajerwerków.Rentowność od 2004r,nieustannie malejąca.Eksportują coraz więcej,do tylu krajów,ale pokażcie mi to w wynikach,przychody spadają.To nie jest ekspansja,to próba przetrwania.Co nakazuje mi być ostrożnym w zakupach.
Krótkoterm(S)-si,seńor
średnioterminowo(M)-no!
Długi termin(L)-wszystko zależy od tego,co tam panie w Ameryce...
"Fortuna favet fortibus"
Edytowany: 14 września 2008 12:57

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 14 września 2008 10:45:13 przy kursie: 4,00 zł
Na krótki termin to takie rzeczy nie mają znaczenia. Phi, jaki rozwój? "spółeczka da zarobić" i pchają się ludziska.
Ale to nie moje buty. Tylko raz miałem Elektrim, między jednym a drugim wezwaniem hmph

W analizie fundamentalnej trzeba umieć oddzielić ziarno od plew. Kłamców i hochsztaplerów od pracowitych porządnych ludzi. Bajki od prawdziwych umiejętności i możliwości. Czytać między wierszami. Po prostu nie dać się oszukać, gdy wszyscy naokoło kłamią.

Wracając do Relpolu: mi się bardzo podoba, że skupiają się na jednej konkretnej rzeczy by być w niej najlepszym. I że rozwijają wiedzę i technologię. Z tej tzw. kompetencji może płynąć przewaga konkurencyjna, jeśli zostanie odpowiednio strategicznie wykorzystana.
Ale - jak to mówią od zarania dziejów - Nec Hercules contra plures.
Konkurencja jest duża, a rynek na przekaźniki ostatnio siada. Polecam świeże analizy rynku, które znalazłem na amerykańskiej stronie:
www.ttiinc.com/object/me_schwe...
www.ttiinc.com/object/me_schwe...
Jakby coś było niejasne to proszę pytać.

Skrótowo: ceny spadają i liczba zamówień też jest słabsza w ujęciu rocznym, mimo że pierwszy kwartał jest nieznacznie lepszy. Nie są to jakieś dramaty, słabnący popyt bierze się z mniejszej produkcji w sektorach kupujących przekaźniki. W takich warunkach trudno o rozwój.

Spółka - jak wczoraj napisałem - spółka jest niedowartościowana. Ale to nie znaczy, żeby lecieć kupować. Bo czasem wystarczy poczekać, wartość sama spadnie... monkey
Jak zawsze, zalecam ostrożność. Tyle zysku ile ryzyka.

szooler
Wysłane: 14 września 2008 13:18:14 przy kursie: 4,00 zł
Watchdog, na temat spółki RLP najważniejsze kwestie zostały już przez Ciebie poruszone wyżej,no przecież.Ja tylko powtarzam...:albino:
W kontekście sytuacji na globalnych rynkach,dobre jest drogie,wiec ... ma z czego spadać.Zaś kupowanie tylko dlatego,że tanie?Równie dobrze można pieniądze zamrozić na lokacie,a mniejszy stres.
A ja tu jestem,bo lubię ryzyko.Ale muszę być bardzo kapryśny.W przeciwnym wypadku zamiast butelki chateaubriand ,rocznik nie pamiętam, zostaje beczka popłuczyn angel4
"Fortuna favet fortibus"
Edytowany: 14 września 2008 20:35

JANERR
Wysłane: 17 września 2008 11:53:33 przy kursie: 3,60 zł
Kolega Szooler wspomniał że Relpol " ma gotówke na koncie i jest to jak zakopany talent to żle i nie wiedzą co z nią zrobić ......"

Ja osobiście wole fime w dobie kryzysu która ma ogromną gotówke jak na Relpol na koncie niż by mieli pożyczać pieniądze w banku na dużym oprocentowaniu.

Czasami lepiej troche poczekać z rozwojem firmy i wydawaniem gotówki , tymbardziej jak sie ma niewykorzystane moce produkcyjne a produkty w które mieli inwestować jeszcze 6 miesięcy temu stały się nierentowne na skutek zalewu tanich i awaryjnych produktów z Chin.

Strategia firmy mi się podoba bo pomału wchodzą i inwestują , mają wrzesień / pażdziernik tego roku oddać do eksploatacji nową linie produkcyjną nowoczesnych programowalnych przekażników nowej generacji.

Analizując strategia obecnego prezesa RELPOLU bardzo mi się podoba i jest bardzo przemyślana.

szooler
Wysłane: 20 września 2008 01:31:34 przy kursie: 3,79 zł
Masz rację,w czasach jak obecnie,trzeba wybierać mniejsze zło.Więc lepiej jak ta gotowka zostanie na koncie,niż jak ma być źle wydana.Wartością firmy jest między innymi ta gotówka z emisji.Ale patrząc na spółkę,bez uwzględnienia tej emisji,to tak jakby kosztowała 38pln
Wolno,bo wolno,zaczyna mi się podobać ;)
"Fortuna favet fortibus"
Edytowany: 21 września 2008 20:59

szooler
Wysłane: 21 września 2008 21:11:11 przy kursie: 3,79 zł
Relpol,spółka do obserwacji.lokalny dołek-3.22,szczyt - 4.53.kurs aktualny 3.79.
Matematycznie,bliżej ma do dna,z AT wynika co innego.Tu 2+2 nie= 4:alien: .Psychologia.W kreseczkach i słupkach zawarte są wszystkie emocje
poobserwujmy
"Fortuna favet fortibus"

szooler
Wysłane: 27 września 2008 00:48:25 przy kursie: 3,64 zł
Jednak nie zdecydowałem się na kupno w tym tyg.Nieprędko się zdecyduje,brak keszu..Jakoś ciąży na spółce ten Ponar... :(
"Fortuna favet fortibus"

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7