pixelg
PCH Capital S.A. obligacje serii B8 - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

PCH Capital S.A. obligacje serii B8

qiuba
0
Dołączył: 2015-03-18
Wpisów: 11
Wysłane: 29 lutego 2016 12:48:35
Witam,

Mam nadzieję, że dobrze strzeliłem i dobrze umiejscowiłem temat na forum.

Temat dotyczy grupy kapitałowej PCH Capital S.A. która jest akcjonariuszem spółek publicznych takich jak: Runicom, Futuris, Aforti Holding, Indygotech Minerals, ECeramics, Equitier, Eo Networks...

PCH oferowało bezpośrednio obligacje w ofercie prywatnej które nie były notowane na Catalyst i jedynie potwierdzało zaświadczeniem przydział obligacji i ich numery. W moim przypadku sprawa sypnęła się dla obligacji serii B8 których wykup i spłata ostatniego kuponu przypadały na dzień 5 lutego 2016.
Jak można się domyśleć wykupu brak, odsetek brak, kontaktu brak!

Sprawa była już poruszana w komentarzach na jednym z blogów o tematyce finansowej. Wydaje mi się, że tutaj będzie bardziej odpowiednie miejsce na dyskusję w temacie PCH Capital.

Sytuacja wydaje się dość dziwna, bo na oficjalnej stronie PCH są systematycznie dodawane nowe wpisy na temat aktualnej działalności grupy. Rozsyłane są również newslettery z takimi informacjami. Niestety samo PCH nie raczyło poinformować obligatariuszy w żadne sposób o problemach z płynnością finansową.

Jedna ze spółek doradczo-inwestycyjnych z grupy oferowała w grudniu rolowanie obligacji na tych samych zasadach i opowiadała jak to w spółce jest pięknie i kolorowo. Niestety w lutym już też chowa głowę w piasek i twierdzi, że jest tylko pośrednikiem i nic nie wie.

Zgodnie z treścią propozycji nabycia obligacji Pan PC – podmiot pośrednio dominujący wobec PCH CAPITAL S.A. – w dniu 23 grudnia 2013 roku złożył Zarządowi PCH CAPITAL S.A. oświadczenie o następującej treści:
W związku z dokonywaniem przez PCH CAPITAL S.A. emisji obligacji serii B8 zobowiązuję się, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek trudności w spełnieniu przez PCH CAPITAL S.A. świadczeń pieniężnych wynikających z Obligacji, obejmę:
- bezpośrednio lub pośrednio poprzez spółkę kontrolowaną ROWING CAPITAL Ltd., akcje PCH CAPITAL S.A. powstałe w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego PCH CAPITAL S.A., lub
- nowe obligacje wyemitowane przez PCH CAPITAL S.A., gdzie celem ww. emisji akcji lub obligacji będzie pozyskanie środków pieniężnych, które zostaną przeznaczone na spłatę zobowiązań wobec obligatariuszy, którzy nabędą Obligacje.


Czy takie oświadczenie można traktować jak zabezpieczenie i jak je teraz wykorzystać i zmusić Pana PC do wywiązania się z niego?

Kondycję finansową grupy ciężko określić, bo nie publikuje od kilku lat raportów finansowych. Z ostatnich jednostkowych raportów kwartalnych dla Runicom i Equitter nie wynika niestety nic dobrego...

Czy ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów może wskazać jaką drogę tym przypadku wybrać?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty zostało już wysłane, propozycji ze strony PCH na polubowne załatwienie problemu nadal brak. Oficjalnego komunikatu także... Firma milczy jak gdyby nigdy nic.

Jeżeli komuś udało się skontaktować i porozmawiać z Zarządem to bardzo proszę o informację tutaj lub prywatnie.

Pozdrawiam,
Jakubjotazet
0
Dołączył: 2010-06-09
Wpisów: 115
Wysłane: 29 lutego 2016 18:05:00
"Czy takie oświadczenie można traktować jak zabezpieczenie i jak je teraz wykorzystać i zmusić Pana PC do wywiązania się z niego?"

Myślę, że tylko w sądzie byłaby możliwość dochodzenia tego od Chmielewskiego

Maupa_w_niebieskim
28
Dołączył: 2016-02-29
Wpisów: 927
Wysłane: 1 marca 2016 00:12:35
No w sądzie zapewne możnaby go przymusić do wywiązania się z tego zobowiązania (pewnie na drodze procesu z powództwa cywilnego), ale czy nie prościej powiadomić prokuraturę o oszustwie (art 286 KK). Oferowane papiery poprzez to oświadczenie mogły sprawiać wrażenie bezpieczniejszych niż były w rzeczywistości - to jakby poręczenie osoby fizycznej i to teoretycznie nie byle jakiej (szefa, założyciela, guru, bożka itp itd wspaniałej grupy kapitałowej). No poręczenie takiego biznesmena mogło zrobić wrażenie a że okazuje się nic nie warte to inna para kaloszy. Zatem ufność nabywcy tych papierów bez-wartościowych (na takie niestety wyglądają) w powodzenie inwestycji i terminowy wykup był znacząco większy niż w przypadku zwykłych niezabezpieczonych papierów. Emitent działa, Zarząd i Pan Chmielewski żyją (nekrologów nie widziałam) zatem co stoi na przeszkodzie, żeby poręczenie zostało zrealizowane? Ano pewnie to, że od początku była to lipa prowadząca do niekorzystnego rozporządzenia majątkiem przez obligatariuszy.


0Darek0
0
Dołączył: 2015-03-24
Wpisów: 4
Wysłane: 3 marca 2016 12:14:33
Witam,
Posiadam obligacje PCH Capital seria B15, których wykup przypada na początek marca tego roku. Napiszę na forum czy dokonali wykupu. Jeśli nie zapłacą to chyba będzie trzeba się jakoś zorganizować aby spróbować odzyskać kasę.
Darek

Maupa_w_niebieskim
28
Dołączył: 2016-02-29
Wpisów: 927
Wysłane: 3 marca 2016 13:14:45
Jak nie wykupili serii B8 to myślisz że B15 wykupią? Na odzysk kasy najlepszy jest prokurator. Teraz nowa 'wadza' więc i prokuratorzy bedą się chcieli przed nią wykazać miejmy nadzieję.

qiuba
0
Dołączył: 2015-03-18
Wpisów: 11
Wysłane: 4 marca 2016 10:08:16
Dział aktualności na stronie PCH tętni życiem. Nowości dodawane prawie codziennie. Szkoda, że w dalszym ciągu nie chcą się ustosunkować do zaległych wykupów obligacji.

"2 MARCA 2016 ATTENTIA S.A. pozyskała w lutym 2016 roku ponad 1,6 mln zł dla spółek z grupy kapitałowej PCH Capital S.A."

No to już będą mieli jakieś pieniądze z roleczki...

qiuba
0
Dołączył: 2015-03-18
Wpisów: 11
Wysłane: 4 marca 2016 10:11:54
0Darek0 napisał(a):
Witam,
Posiadam obligacje PCH Capital seria B15, których wykup przypada na początek marca tego roku. Napiszę na forum czy dokonali wykupu. Jeśli nie zapłacą to chyba będzie trzeba się jakoś zorganizować aby spróbować odzyskać kasę.
Darek


Jak tam Darek miałeś wykup swojej serii B15? Widzę, że data wykupu przypadała na 2 marca 2016r.

Maupa_w_niebieskim
28
Dołączył: 2016-02-29
Wpisów: 927
Wysłane: 4 marca 2016 10:16:24
To co Attentia wystrzygła 2 marca z baranków to zapewne nie na spłatę innych serii tylko na wydatki bieżące. Tylko prokurator może tu pomóc bo to jawne oszustwo z tym poręczeniem Chmielewskiego.

wirek
0
Dołączył: 2009-07-29
Wpisów: 7
Wysłane: 4 marca 2016 11:40:17
Witam!
Też mam niewykupione obligacje serii B8 PCH Capitals.
Z informacji powiązanych z grupą - spółka zależna, Runicom, wypłaciła mi dziś odsetki za przedostatni okres serii A4. Wykup za 3 miesiące.
Ale nie wpadajmy w euforię... PCH Capital też wypłacał terminowo odsetki, aż do momentu wykupu, z którego się nie wywiązał.

wirek

0Darek0
0
Dołączył: 2015-03-24
Wpisów: 4
Wysłane: 4 marca 2016 11:58:54
qiuba napisał(a):
0Darek0 napisał(a):
Witam,
Posiadam obligacje PCH Capital seria B15, których wykup przypada na początek marca tego roku. Napiszę na forum czy dokonali wykupu. Jeśli nie zapłacą to chyba będzie trzeba się jakoś zorganizować aby spróbować odzyskać kasę.
Darek


Jak tam Darek miałeś wykup swojej serii B15? Widzę, że data wykupu przypadała na 2 marca 2016r.


Niestety 2 lutego nie było wykupu. Jednak odsetki zawsze płacili w ósmym dniu miesiąca więc poczekam powiedzmy do 10 marca.
Potem chyba faktycznie pozostaje prokurator i trzeba będzie się wspólnie zastanowić co robić żeby cokolwiek odzyskać. Jeśli to piramida to musi to w końcu runąć bo pozyskują kasę z nowych klientów i może PCH Capital zrobił sobie z tego sposób na zarabianie pieniędzy licząc na to, że jeśli obligacje są niezabezpieczone to nikt nie pójdzie do Sądu z powództwem cywilnym bo nikomu się nie będzie chciało.
A tak w ogóle to kontaktował się ktoś z Tobą z PCH Capital? Bo ze mną nikt.
Darek


0Darek0
0
Dołączył: 2015-03-24
Wpisów: 4
Wysłane: 8 marca 2016 14:43:05
Witam,
Właśnie dostałem przelew z kuponem za ostatni ósmy okres odsetkowy serii B15. Ponieważ jednak minęło już 2 lata to dziś powinien również nastąpić wykup tej serii co jednak nie nastąpiło.
Czytając posty posiadaczy serii B8, którzy nie dostali ani odsetek ani kapitału to mogę się tylko cieszyć, że dostałem chociaż odsetki. Natomiast co dalej?
Problem chyba dotyczy większej ilości osób ale z tego co widać jakoś mało jest wpisów ludzi, którzy chcą się podzielić swoją opinią i/lub doświadczeniem.
OK, to rozumiem, że czekamy na rozwój wypadków. Albo PCH Capital skontaktuje się z obligatariuszami i określi się kiedy nastąpi wykup albo może zbierze się grupa osób aby wspólnie podjąć jakieś działania w celu odzyskania kapitału.
Darek

yayurek
0
Dołączył: 2011-04-14
Wpisów: 879
Wysłane: 8 marca 2016 16:29:50
obawiam się, że Polska nie jest krajem, w którym grubszych oszustów można straszyć prokuratorem. Jakoś nie przypominam sobie, aby przez przynajmniej 20 ostatnich lat, wyjaśniono jakikolwiek większy przekręt (a było ich przecież na pęczki). W Polsce prokuratorów nagradza się awansami nie za umiejętność rozwiązywania spraw, ale za biegłość w ukręcaniu łba większym aferom

qiuba
0
Dołączył: 2015-03-18
Wpisów: 11
Wysłane: 9 marca 2016 10:48:44
Doszły do mnie słuchy, że jest grupa osób która za pośrednictwem Attentia S.A. poszła na układ z grupą PCH. Czy te osoby mogą się pochwalić na czym polegał ten układ i czy strony wywiązały się ze swoich zobowiązań?

Inne plotki głoszą, że jest już w przygotowaniu pozew zbiorowy przeciwko grupie PCH Capital S.A. Ktoś zdradzi więcej szczegółów?

qiuba
0
Dołączył: 2015-03-18
Wpisów: 11
Wysłane: 5 kwietnia 2016 11:31:04
Podlinkuje tutaj dwa artykuły w temacie PCH które się ukazały na portalu obligacje.pl

1.
PCH Capital nie spłaciło obligacji
obligacje.pl/pl/a/pch-capital-...
2.
PCH Capital proponuje wykup ratalny
obligacje.pl/pl/a/pch-capital-...

Ze swojej strony mogę potwierdzić, że otrzymałem propozycję porozumienia na częściową spłatę kapitału oraz na rolowanie na obligacje innej spółki z grupy PCH Capital.

Mija już kolejny dzień od wyznaczonego w porozumieniu na spłatę jednak żadnych pozytywnych ruchów ze strony PCH nie odnotowałem.

Ponowie zatem moje poprzednie pytanie czy ktoś może potwierdzić jakiekolwiek przejawy "dobrej woli" ze strony PCH czy raczej jest to gra na czas i zwodzenie inwestorów.

pixEl1
0
Dołączył: 2015-03-17
Wpisów: 5
Wysłane: 6 kwietnia 2016 08:19:04
Witam, seria C2 też nie wykupiona, przyszły same odsetki, zero informacji ze strony spółki.

jarskrzyp
0
Dołączył: 2016-03-31
Wpisów: 4
Wysłane: 8 kwietnia 2016 00:58:21
Czy ktos jest w stanie przybliżyc ile obligacji w całej grupie spólek PChielewskiego zostało wyemitowanych i ile nie zostało wykupionych? Ktos zna wolumeny tych serii? Dzieki

d_hincz
0
Dołączył: 2016-04-08
Wpisów: 5
Wysłane: 8 kwietnia 2016 10:07:36
Szanowni Państwo,

Do Kancelarii adwokackiej Góralski & Goss w Warszawie (GGLegal) zgłosiło się kilkoro obligatariuszy PCH Capital S.A., którzy nie otrzymali od spółki zapłaty po upływie terminu zapadalności obligacji. Możemy potwierdzić, że spółka na wezwania do zapłaty odpowiada propozycjami podjęcia rozmów ugodowych. Pisma wysyłane przez spółkę są jednak podpisywane przez niezidentyfikowaną osobę, która nie wykazuje w żaden sposób uprawnienia do reprezentacji, zaś wskazywany w pismach numer kontaktowy jest nieaktywny. W związku z tym można przypuszczać, że działania spółki zmierzają wyłącznie do opóźnienia płatności i być może służą ukryciu poważniejszych trudności finansowych spółki bądź, co uzasadnia podjęcie zdecydowanych kroków w celu odzyskania należności.

W związku z powyższym osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy prawnej w zakresie dochodzenia zapłaty z tytułu wykupu obligacji od PCH Capital S.A. oraz Pana Piotra Chmielewskiego (na podstawie oświadczenia opisanego w ofercie nabycia obligacji) zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Oferujemy pełną obsługę prawną na etapach wymiany korespondencji bezpośredniej, prowadzenia postępowania sądowego oraz postępowania egzekucyjnego. Zapewniamy:
* konkurencyjne stawki wynagrodzenia;
* atrakcyjne i elastyczne formy rozliczenia;
* wysoki standard świadczonych usług.

Tel. kontaktowy 793 330 856
e-mail: dominik.hincz@gglegal.pl

qiuba
0
Dołączył: 2015-03-18
Wpisów: 11
Wysłane: 13 kwietnia 2016 13:43:34
jarskrzyp napisał(a):
Czy ktos jest w stanie przybliżyc ile obligacji w całej grupie spólek PChielewskiego zostało wyemitowanych i ile nie zostało wykupionych? Ktos zna wolumeny tych serii? Dzieki


Z informacji które krążą w Internecie można wnioskować, że problemu PCH z terminowym wykupem obligacji rozpoczęły się w październiku 2015 roku.

seria A12 (2 października 2015) wartość emisji: 750 tyś. zł
seria A15 (29 października 2015) wartość emisji: 20 tyś. zł
seria B1 (2 grudnia 2015) wartość emisji: 230 tyś. zł
seria B2 (25 listopada 2015) wartość emisji: 180 tyś. zł
seria B3 (18 grudnia 2015) wartość emisji: 400 tyś. zł
seria B4 (15 grudnia 2015) wartość emisji: 70 tyś. zł
seria B6 (18 grudnia 2015) wartość emisji: 325 tyś. zł
seria B8 (2 lutego 2016) wartość emisji: 1,357 mln zł
seria B15 i B19 (2 marca 2016) wartość emisji: 1,846 mln zł
seria B20 (10 marca 2016)
seria C2 (1 kwietnia 2016) wartość emisji: 599 tyś. zł
seria A3 (17 kwietnia 2016) wartość emisji: 500 tyś. zł

Zbliżające się wykupy obligacji:
seria A2 (9 maja 2016)
seria A4 (2 czerwca 2016)
seria D5

Nie są tu oczywiście wszystkie emisje PCH. Jeżeli ktoś zna więcej to niech dopisze. Tylko z tych znanych wychodzi nieco prawie 6,3 mln zł.

slawek107
0
Dołączył: 2016-04-14
Wpisów: 11
Wysłane: 14 kwietnia 2016 10:43:22
Do listy dopisać należy seria D9 wykup 3.11.2016

dudi1501
0
Dołączył: 2016-04-20
Wpisów: 2
Wysłane: 20 kwietnia 2016 00:23:06
Ja dostałem wykup A11 w grudniu 2015 po złożeniu pozwu o zapłatę do sądu.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,994 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło