Początek inwestowania - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Początek inwestowania

agenttomek99
Wpisów: 1
Wysłane: 15 lipca 2018 21:55:17
Dzień dobry,

Mam 19 lat, jestem świeżo po maturze, ze względu na dużą ilość wolnego czasu postanowiłem pójść do pracy, aby zdobyć jakiś kapitał i zacząć go pomnażać. Przez miesiąc udało mi się zarobić 2600zł, jednak chciałbym te środki przeznaczyć na naukę inwestowania, bo szczerze mówiąc póki co na zyski nie liczę. Od dziecka chciałem inwestować na giełdzie, jednak nie miałem czym, teraz mam więc możliwość. Otworzyłem konto w domu maklerskim PKO, bo tam też mam rachunek bankowy. Jeśli chodzi o liceum to byłem na kierunku matematyczno-fizycznym, więc niewiele wspólnego mam z wiedzą na temat finansów. Jednak starałem się ją nadrobić i uznałem, że jestem gotowy otworzyć rachunek inwestycyjny. Wybrałem dwie spółki, które moim zdaniem mają szansę przynieść mi zyski. Zdecydowałem, że jednak nie wydam więcej niż 250zł. Ustawiłem zlecenie kupna po 1 akcji spółki wycenianie na 192zł/akcja i 38zł akcja, ja w zleceniu dałem 200 i 40zł. Niestety moje zlecenia nie zostały zrealizowane. Czy to dlatego, że ustawiłem je w niedzielę?
Edytowany: 15 lipca 2018 21:56

tratata
tratata PREMIUM
Wpisów: 776
Wysłane: 15 lipca 2018 23:03:02
Najprawdopodobniej tak. Sprecyzuj co masz na myśli przez inwestowanie. Wydaje mi się, że mylisz inwestowanie ze spekulacją. Inwestowanie polega na kupowaniu spółek dywidendowych najlepiej dożywotnio np w USA, powiedzmy z kuponem 2,5% rocznie na starcie i założeniem że ten kupon będzie rósł w tempie powiedzmy 10% rocznie. Oczywiście za tym pójdzie też wzrost ceny akcji. Spekulacja często mylona z inwestowaniem ma na celu tylko i wyłącznie zysk ze wzrostu ceny akcji, który jest bardzo niepewny. Do tego wszystkiego można dołożyć instrumenty pochodne np kontrakty futures lub opcje. Bardzo fajną strategią Inwestycyjną jest tzw covered call. Jak cena akcji stoi w miejscu lub powoli rośnie masz super wyniki. Jak cena spada to robisz covered call ratio spread lub covered bear call spread. To jest moim zdaniem najsensowniejsza strategia inwestycyjna. Można liczyć na te 20% rocznie wzrostu Twoich dywidend w wyniku dokupowania akcji z cashflowów opcyjnych przy ryzyku zazwyczaj mniejszym niż indeksy giełdowe. Warto zauważyć, że w bessie nie jest tak źle bo opcje więcej płacą ze względu na większą zmienność a ceny akcji są tańsze. Nie liczy się wielkość Twojego portfela tylko to jak wysokie dywidendy Ci płaci. Trochę tak jak z inwestowaniem w mieszkania na wynajem, tyle że początkowa rentowność jest niższa ale dużo szybciej rośnie. W Polsce tego nie zrobisz bo nie ma opcji na akcje. Żeby Ci trochę otworzyć oczy to powiem, że nie jest problemem kupić akcje spółek które szybko podnoszą dywidendę a opcje call ATM na akcje płacą ponad 1% tygodniowo. Oczywiście 1% tygodniowo nie będziesz miał bo są wahania kursu akcji i nie będziesz wystawiał calli ciągle ATM. Najtańszy pakiet pod covered calla który mam kosztuje ok 3300 dolarów za pakiet =100akcji, więc gdybyś chciał spróbować to musisz trochę poodkładać jeszcze.
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.
Edytowany: 15 lipca 2018 23:13

gandalfp
Wpisów: 107
Wysłane: 16 lipca 2018 09:36:30
Tratata - osobie początkującej polecasz opcję, future i inwestowanie w USA? Chyba się zagalopowałeś trochę :)

Przede wszystkim nie wystawiaj zleceń o tak małej kwocie, bo mija się z celem, bo prowizja zje Ci cały możliwy zysk. Jeśli kupujesz 1 akcje za 40, to prowizja wyniesie 5zł, czyli, żeby wyjść na 0, musiała by cena wzrosnąć o ponad 12%. Jest tak dlatego, że biura maklerskie mają określone minimum prowizji i jest o zazwyczaj 5zł od każdego zlecenia kupna i sprzedaży. Czyli jeśli już masz do dyspozycji kwotę 2600zł, to zdecyduj się na dwie lub 3 spółki i rób transakcje po minimum 500-1000zł.

Fajnie jest spróbować też założyć sobie wirtualne konto giełdowe (gra giełdowa). Dysponujesz tam fikcyjną wirtualną gotówką i możesz kupować i sprzedawać akcje. Dobre, do nauki, choć nie uwzględnia Twoich emocji, bo nie ryzykujesz prawdziwych pieniędzy. Ale dobre jest żeby poobserwować jak to wszystko działa.

tratata
tratata PREMIUM
Wpisów: 776
Wysłane: 16 lipca 2018 09:42:27
Poleciłem mu najlepsze co znam i chyba najbezpieczniejsze długoterminowo.
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.

cyzo
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 702
Wysłane: 16 lipca 2018 14:03:09
agenttomek99 napisał(a):
Ustawiłem zlecenie kupna po 1 akcji spółki wycenianie na 192zł/akcja i 38zł akcja, ja w zleceniu dałem 200 i 40zł. Niestety moje zlecenia nie zostały zrealizowane. Czy to dlatego, że ustawiłem je w niedzielę?

Niedziela raczej nie ma tu nic do rzeczy. Jeżeli nie ustanowisz ważności zlecenia z datą "do:" to zleceni zostanie przyjęte na następna sesję i po niej wygaśnie. Napisz co to za spółki, to sprawdzimy. Najprawdopodobniej notowania otworzyły się luką w górę i po prostu nie było w całej sesji ofert kupna <= odpowiednio 200 i 40 pln. Wszystkie były powyżej.

Co do kapitału i spółek - ja sam zaczynałem z dokładnie takim samym "kapitałem" = 2600 pln :) i mnie również zjadały prowizje, ale traktowałem to jako koszt nauki. Faktycznie - podziel ten kapitał na 3 spółki i...miłej nauki:)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość