pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

cyzo

cyzo

Ostatnie 10 wpisów
rafcio_br napisał(a):
po czasie sprzedaję ze stratą 2k. Czy płace podatek od tych 2k zysku z pierwszej transakcji czy sumuję 2000 zysku z transakcji A- 2000 straty z B czyli jestem na 0 i nie płace podatku

Podatek dochodowy, jak nazwa wskazuje, naliczany jest od dochodu. Po zakończeniu roku musisz podsumować zyski ze wszystkich zamkniętych pozycji w danym roku, oraz straty ze wszystkich takich pozycji. Podatek zostanie naliczony od różnicy zysku i strat (jeżeli bilans będzie na+ :) )

Cześć,
Odświeżam temat. Poszukałem trochę w necie, i oferta Estońskich spółek zoo całkiem dobrze wyglada. Podatek 0% przy braku wypłaty zyskow, czyli takie trochę IKE. Dalej można już kombinowac. Jest jeszcze Szwajcaria, ale tu trzeba mieć siedzibę zarejestrowaną. Może Cypr?

Nie wiem, czy to nie zależy od województwa, bo w Gdańsku można odliczyć od podatku dochodowego bez korzystania z ulgi termo modernizacyjnej (bo ja nie modernizuję, tylko dokładam do istniejącego systemu nowe klocki), ale chyba tylko, jeżeli przekroczysz II próg podatkowy. Natomiast to, co mnie powstrzymuje przed inwestycją (u mnie 7 kW), to niestabilność polityczna. Nie widzi mi się wydawać 35k PLN (po ulegać i odliczeniach) , żeby po tygodniu od instalacji przeczytać w gazecie, że ustawa prosumencka się nie sprawdza w takim kształcie, jak jest, i od dzisiaj to, co wyprodukujesz, musisz wykorzystać na bieżącą, bez możliwości buforowania nadwyżek przez rok. Mam ogrzewanie elektryczne, więc to, co wyprodukuje latem, konsumuje zimą.

Wojetek napisał(a):
Portfel zaktualizowany.

Kierowniku szanowny... 13 stycznia złożyłem dyspozycję S Swissmed i K Sunexu. Chyba, że jeszcze czeka na wklepanie... to pokornie przepraszam :)

No to się popisałem na starcie :)

Cześć,

SwissMed nie wypalił - proszę o sprzedaż I zakup Sunex. Przewiduję koniec korekty I dalszy rajd w górę przynajmniej do poziomu 20 pln, gdzie szykuje sie mocniejszy opór.

Dzięki.

Cześć, proszę i zakup Swissmed. Uzasadnienie kilka postów wyżej.
Dzięki i wszystkiego najlepszego w nowym roku!... i obrzydliwie wysokich stóp zwrotu przy braku DD :)

Czołem,

Proszę o rezerwację Swissmed (SWD).
Wybór typowo spekulacyjny. Liczę, że po bardzo długim trendzie spadkowym, akcjonariat się w końcu wymienił i kurs powędruje do góry. Linia trendu spadkowego przełamana, jakas tam konsolidacja była (troche krótka, ale była), było wybicie na zwiększonych obrotach.

Rozumiem, że na sygnał do zakupu mam czas do 14 stycznia, a w miedzy czasie, jeżeli się rozmyślę i wybiorę finalnie inna spółkę, to nie stracę jednego strzału?

Cześć,
Zgłaszam sie na nową edycję AD 2020.

Pozdrawiam,

Niski kapitał niesie ze sobą jeszcze jedno ryzyko: pokusa do podejmowania zbyt dużego ryzyka wzgedem posiadanego kapitału - mówimy tu oczywiście o ujęciu procentowym. Jasne, że strata choćby i 30% kapitału w tym przypadku nie zaboli po kieszeni, ale może uczyć złych nawyków. Tak, czy inaczej, ja sam zaczynałem ze stosunkowo niskim kapitałem - 2.600 zł w 2006 r, o ile mnie pamięć nie myli, i bardzo pozytywnie wspominam ten czas. Jakie były tego korzyści:
-szybko nauczyłem się zasad egzekucji zleceń - chodziło o groszowe sprawy, ale brak zgodności przychodu po sprzedaży o dosłownie kilkanaście groszy, który nie pokrywał się z moimi pierwotnymi wyliczeniami, skłaniał do zgłębienia się w temat i znalezienia odpowiedzi. Przy koncie demo pewnie bym to zignorował. No i...nic tak szybko i efektywnie nie uczy, jak zlecenie sprzedaży PKC złożone na mało płynnym walorze :)
-w miarę spokojnie mogłem testować różne sposoby zarządzania wielkością pozycji - nie jestem specjalistą od backtestów, więc real był jedynym rozwiązaniem,
-emocje związane z realnymi pieniędzmi
-pierwsze sukcesy na małych pieniądzach zmotywowały mnie do uzbierania kasy na pierwszą powazniejszą wpłatę. Mowa o sumie, która juz by mnie bolała w przypadku straty. Ale tutaj nauka zaczęła się prawie zupełnie od nowa. Większa kasa - większe emocje.

Zaznaczam przy tym, że miałem pełna świadomość, że to małe pieniądze i milionów z tego nie będzie i, że liczy sie wynik % z zamykanych pozycji, bez uwzględnienia prowizji ( bo te tak na prawdę zjadały cały zysk i jeszcze powodowały stratę). Dodatkowo sztywno trzymałem się założonego MM.

Odnośnie wcześniejszych wypowiedzi:
kostrzak napisał(a):
Może zysk nie jest duży, ale procentowy zysk daje dużą satysfakcję ;)

Problem w tym, że mały zysk jest baaaardzo nieadekwatny do wysiłku, jaki należy poświęcić na zarobienie tych procentów, jeżeli podchodzisz do sprawy uczciwie, a nie bawisz się w kupię/sprzedam na chybił/trafił. Potrzeba bardzo silnej psychiki i jaso wyznaczonych celów, po co w ogóle to robimy. W przeciwnym wypadku można się bardzo szybko zniechęcić - szczególnie, jeżeli tych procentów nie będzie.

Wojetek napisał(a):

Był taki jeden Pan który twierdził, że ustawienia planet i fazy księżyca mają wpływ na szczyty i dołki na W20. Z racji, że od ładnych kilku lat się nie produkuje zapewne metoda przestała działać (albo nie działała nigdy) ;)

Było o tym kiedyś, w którymś sezonie Wall Street Warriors. Gość zarządzał fundem właśnie w oparciu o fazy księżyca. Ogólnie chodziło o to, że ludzie w trakcie poszczególnych faz księżyca są w lepszych nastrojach i maja więcej optymizmu do nadchodzącego dnia, niż w innych fazach. Lepszy humor i więcej optymizmu skłaniają do ponoszenia większego ryzyka i chętniejszego zawierania pozycji. Z uwagi na dobry humor raczej byśmy otwierali pozycje długie, niż krótkie…
W tym wspomniany zarządzający dopatrywał się swojej przewagi statysycznej na rynku. Generalnie, po dołożeniu techniki, grając intraday...mogłoby działać :)

Cytat:
Ale strategia oparta o kopertę nie jest zyskowna.

Co to za strategia?

Cytat:
Optymalna strategia powinna posiadać 3-4 wskaźniki nie skorelowane że sobą w żaden sposób.

Kto tak powiedział? :)...no i jaka jest definicja "wskaźnika"?
Jeżeli korzystam z RSI, ale w sposób zupełnie odmienny, niż został zaprojektowany i służy mi bardziej do poglądowej oceny sytuacji, a nie do podejmowania decyzji w oparciu o przecięcie się poziomów 30/70 - to korzystam ze wskaźnika, czy nie korzystam?
Zachęcam do nie zamykania się w sztywnych ramach tego co trzeba, a czego nie trzeba. bo można sfixować.
Przecież istnieje taka technika, jak trading dyskrecjonalny, czy choćby zwykły price action, poparty wolumenem. Jeden wskaźnik i działa :)
Ja bardzo często nie mam pojęcia, czym się w ogóle zajmuje dana spółka, którą kupiłem - interesuje mnie jedynie do jakiego sektora jest przypisana...i zarabiam...i to nieźle :)

małyWielki napisał(a):
Witaj, strategia oparta o 1 wskaźnik nie ma najmniejszego sensu. To nie moje słowa, lecz tych którzy wykorzystują przeróżne systemy i wskaźniki... I dorobili się milionów na giełdzie. Warto słuchać mądrzejszych i zaoszczędzić czas i pieniądze. Moja sugestia jest taka: dodaj jeszcze conajmniej 2 inne wskaźniki najlepiej z AF. I nigdy nie przestawaj się uczyć. Pozdrawiam

Nie znam się, więc się wypowiem :) No dobra...może troche się znam.
Również jestem zdania, że to właśnie prostota jest kluczem do sukcesu i wykucie własnego stylu. Tego ostatniego niestety trzeba się w bólu i pokorze nauczyć samemu - podpatrując innych.
Nadmierna ilosć wskaźników, czy to z AT czy AF jedynie zaciemnia obraz.

Cześć,

Milionów na Vistalu w tej edycji chyba nie zarobię, więc proszę o sprzedaż VISTAL i zakup SUNEX.
Ostatnia moda na solary napędzana srachem przed podwyżkami prądu może wynieść cenę podobnie do Columbusa.
Sytuacja techniczna na wykresie - jak dla mnie modelowo/ książkowa. Po trendzie spadkowym kurs wychamował, I utworzyła się trwająca ponad dwa lata konsolidacja, podczas której miał szanse przemielić się akcjonariat, który wtopil wcześniej. Szykuje sie ładne wybicie oporu w okolicach 7 zł, na zwiększonych obrotach. Liczę, że kurs poszybuje aż do 70 pln king

kliknij, aby powiększyć

Jeżeli działa, jak należy - to świetna sprawa.Czy poszczególne branże i sektory również są dostępne jako osobny instrumnenty (indeksy), których wykres można odpalić?

I od razu pytanie - w taki sam sposób potrzebuję zasilić oryginalną bazę danych spółek z USA. Wie ktoś, skąd dane pobrać z podziałem na takie sektory?

Cześć,

Nie mogę rozkminić jednej rzeczy, może pomożecie.
Jeżeli wartość kontraktu (np. para EUR/USD) wyrażana jest w walucie bazowej i 1 lot = 100k EUR (waluty bazowej), a 1 pips to 0,0001 lota, to dla czego wartość pipsa liczona jest w walucie kwotowanej, czyli tutaj 1 pips = 10 USD?

Cześć,

Proszę o sprzedaż AMC i ponowny zakup VISTALu.
Amica trochę się ślimaczy jak na agresywny portfel konkursowy a na Vistalu sporo się dzieje. Mam nadzieje na ponowny atak na lukę. Jak sie przebiją, to potencjalny upside sporo większy, niz na AMC, co powinno zagwarantowac wygraną w tej edycji king

Proszę o sprzedaż Vistal'u.
Nie realizuje zakładanego scenariusza dynamicznej podbitki i zagrania na domknięcie luki.

Proszę o zakup AMICA.
Uzasadnienie: średnia SMA 30 zaczyna się wywyijać + kurs wybija sie zna obrotach z ostatniej konsoli. Liczę przynajmniej na dotarcie do historycznych szczytów z 2016.

Cześć,

Poproszę o zakup VTL. Wiem, wiem - ujemna wartość księgowa, upadłość i podobne pierdoły :) ale tu się liczy czysta spekulacja, a nie znając wnętrzności fundamentalnych - technicznie wygląda bardzo poprawnie i zagrywam na zamknięcie luki.

Może się nie spóźniłem w tym roku. Proszę mnie dopisać. Dzięki.

agenttomek99 napisał(a):
Ustawiłem zlecenie kupna po 1 akcji spółki wycenianie na 192zł/akcja i 38zł akcja, ja w zleceniu dałem 200 i 40zł. Niestety moje zlecenia nie zostały zrealizowane. Czy to dlatego, że ustawiłem je w niedzielę?

Niedziela raczej nie ma tu nic do rzeczy. Jeżeli nie ustanowisz ważności zlecenia z datą "do:" to zleceni zostanie przyjęte na następna sesję i po niej wygaśnie. Napisz co to za spółki, to sprawdzimy. Najprawdopodobniej notowania otworzyły się luką w górę i po prostu nie było w całej sesji ofert kupna <= odpowiednio 200 i 40 pln. Wszystkie były powyżej.

Co do kapitału i spółek - ja sam zaczynałem z dokładnie takim samym "kapitałem" = 2600 pln :) i mnie również zjadały prowizje, ale traktowałem to jako koszt nauki. Faktycznie - podziel ten kapitał na 3 spółki i...miłej nauki:)

Cześć,

Kto zapoda jakąś pozycję opisującą mechanizmy sterowania rynkiem przez dużych graczy? Chodzi mi o przykłady, jak się "ubiera" graczy na górkach, jak do tego ma sie wolumen, kornerowanie itp. Zalążek był juz we "Wspomnieniach gracza giełdowego"...ale chcę więcej :)

Dzięki,

Z tym Demo to też nie ma co przesadzać. Na demie się nie nauczysz, choćbyś nie wiem ile sie uczył.
Mechanika otwarcia pozycji jest bardzo ważna, owszem, ale dużo wazniejsza jest psychika. A tego bez realnej kasy nie przećwiczysz.
Demo jest dobre do zapoznania się z platformą I do równoległego testowania alternatywnych systemów.

Wpłać kasę i zacznij się uczyć. Utraty kasy też nie ma się co obawiać... jeżeli będziesz się sztywno trzymał założeń swojego system i w jednej transakcji ryzykował jedynie 1-2% całego kapitału. Będziesz potrzebował na prawdę dużo czasu, żeby wyzerować rachunek :)
Całą tą sytuację można przyrównać do Paradoksu Kano, gdzie realne konto do Judo, a demo to taka Krav Maga :)

Cześć,

Która książka Friedmana jest lepsza?
Wolny wybór, czy Kapitalizm i wolność?

Pisząc lepsza, mam na myśli podstawy szkoły chickagowskiej/Friedmanowskiej. Chciałbym prześć przekorojowo przez firedmana, Hayek'a I Keynesa...az do Marksa :) Od czego zacząć?

Dzięki,

puber napisał(a):
Dopiero testuje demo tego systemu. Szczerze mówiąc, to xstation podoba mi się zdecydowanie bardziej niż mt4. jak dla mnie większe możliwości analiz + wygląd bardziej dopasowany pod aktualne czasy

Możliwościami platformy bym się raczej nie kierował, choc MT4 to prawdziwy kombajn a xStation raczej zabawka, ale fakt, że wygląda łądniej i mi również lepiej się na niej pracuje. Tak na prawdę to potrzebujesz kilku podstawowywch wskaźników i linii trendu - nic więcej nie potrzebujesz...ale trzeba czasu, że samemu do tego wniosku dojść :)

puber napisał(a):
Po jakim czasie na konkretnym systemie zaczynaliście obracanie normalnymi pieniędzmi?

Myślę, że kryterium czasowe raczej nie jest tutaj odpowiednie.
Wykręć stan konta demo x 3, wpłać stosunkowo małą kwotę, którą możesz stracić i znowu pomnóż ją x 3 przy zachowaniu Twojego MM. Jak się uda, to możesz wkraczać z pradziwą kasą.

Czołem,
Zacząłem się uczyć handlowania na FXie - nie miałem pojęcia, że to tak kompletnie odmienny rynek niż akcje.

Mam prośbę o wyjaśnienie kilku kwestii, bo nie moge rozkminić:
1.Ustawiłem zlecenie oczekujące Sell Stop na EUR/JPY na poziomie 131,321
W dzienniku transakcji napisane jest, że: "Order sell stop 0,01 EURJPY at 131.321 activated at price 131,318
Czy to oznacza, że zlecenie finalnie zrealizowało się po cenie 131,318? Rozumiem, że to odpowiednik giełdowego zlecenia Lmt Akt, tylko jak (o ile w ogóle można) ustawić max limit ceny, za jaką chcę kupić/sprzedać?
2. Jak mniemam 0,01 Lota to równowartość 1000 EUR. Skąd w takim razie, przy cenie 131,199 zysk w wysokości 3,81?
3.Jak tu się liczy depozyt zabezpieczający, i gdzie ustawiam tą mityczną dźwignię 1:200, czy 1:500 - można to w ogóle jakoś regulować przy składaniu zlecenia?

EDIT: Dobra, pkt 3 to już mam :) W bossie z automatu jest dźwignia 1:100, więc 0,01 Lota=1000 EUR* kurs / 100= wysokość depozytu.

Wielkie dzięki za pomoc :)

Pshemek2018 napisał(a):
Jakiś amerykański broker?

Tak - Interactive Brokers.

@raftsy
Jaki i gdzie rachunek masz w DE, jeśli to nie tajemnica? Też chce przenieść się za granice, ale zupełnie nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać. Nie wiem jak znaleźć jakiegoś brokera ( poza IB oczywiście), ale to USA, a wady sam opisałeś. Co to jest ten LYNX? i jak sprawdzić, czy dany zagraniczny broker to nie jakaś podpucha? Ten LYNX to normalny DM i kupuje oldschool owe akcje, czy wszystko na CFD?
Ta usługa White Label, jeżeli pochodzi od IB, to czy jest w jakiś sposób przez nich gwarantowany i zabezpieczamy, czy po prostu udostępniają im swoją platformę .. i tyle?

tratata napisał(a):
Ja muszę się pochwalić, że w piątek wylicytowałem kawalerkę w Bydgoszczy 13,3m2 za 23tys.

13,3 m2? Co to za metraż? To nawet "studio" nie jest :) Ciekawe. Licytacja komornicza?
W Gdańsku ciężko upolować, ale cierpliwie szukam, bo ceny rynkowe są obecnie na orbicie, a w pasie nadmorskim biją już wszelkie rekordy. Byłem zainteresowany kawalerką 27m2 właśnie w pasie nadmorskim. Za przeproszeniem "obdojony" poPRLowski blok (ale rewelacyjna lokalizacja)- jak go w 57-mym wybudowali, tak nic nie było robione, więc na szybko policzyłem, że trzeba włożyć min 50 tyś pln. Zaproponowałem 150 tyś z górną granicą (na prawdę górną!!) 170... teraz uwaga hit!! Poszło na rynku za 320 tyś. Wariactwo!!!

Z ciekawości, jakie przychody w Bydgoszczy za takie 13 metrów?

Może to zależy od obrotów, jakie się wypracowuje...?

Dzięki. W ogóle się wcześniej na tym nie zastanawiałem, a to wręcz rewelacyjne narzędzie do oceny jakości wybicia znaczących oporów. Pokusiłbyś się o określenie bezpiecznego i rozsądnego poziomu obrotów vs. FF, żeby uznać ich wzrost za drową oznakę zainteresowania przed wybiciem?

@krewa

Czesć,

Mógłbyś proszę wyłożyć nieco teorii na temat Twoich obaw o wolumen vs FF ?
W czym jest problem? W „normalnym” układzie, po okresie spadków, powinien przyjść okres, w którym akcjonariuszom, którzy jeszcze wierzą w jakiekolwiek odbicie puściłyby nerwy i jednak postanowiliby pozbyć się udziałów, żeby odzyskać jakąkolwiek kasę. Widoczne byłyby tutaj spore obroty i pewnie jakaś ładna czarna marubozu. Po tym kurs poszedłby w konsolidację i dopiero przy podejściu pod opory, jakie mamy teraz widoczny byłby wyraźny wzrost obrotów. Tutaj jednak konsolidacji, jako takiej nie było, rysuje się piękny ORGR w książkowym układem obrotów…i o co chodzi z tymi obrotami za dużymi vs FF? Jaka jest interpretacja? Rozumiem, że gdyby chodziło o zwykłą wymianę papierów między starymi i nowymi akcjonariuszami, to obrót powinien być max. w granicach…iluś % FF? Co oznacza zbyt duży obrót?

Wojetek napisał(a):
BOŚ w połowie lutego raczej. Ale zawsze z jakimś suwenirem, ostatnio był notes ;).

A za co ten notes? Ja jeszcze nie dostałem ani razu? :(

Wojetek napisał(a):
W przypadku PLW ryzyko false breaka jest minimalne - nie ma podaży z lewej, to kto miałby sypać ;) ? Gdyby jeszcze wzrost był bardzo szybki byliby chętni to keszowania zysków, ale tak nie jest i wygląda to bardzo interesująco.

Ciekawe spostrzeżenie. Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób. W przypadku braku chęci sprzedających do pozbycia sie papierów, nie tylko może nie byc false breaka, ale też wybicie może być spokojne, bez wariactwa i nie wiadomo jakich obrotów.

Sprzedałem VOT. Nie czekam na sygnał, poszło z palca. Przedłużająca się korekta i całkowity brak akcji nie napawają optymizmem. Poza tym potrzebuję gotówki na uzupełnienie kilku pozycji.

VOT (dzienny)

kliknij, aby powiększyć

Ciekawie robi się na PLW. To jest jedna z pozycji do uzupełnienia, ale zobaczymy, czy wybicie nie zakończy się falsem.

kliknij, aby powiększyć

Druga pozycja do uzupełnienia to ASB.
Obroty rosną, więc może tym razym dojdzie do kontynuacji ruchu w górę.

kliknij, aby powiększyć

Skubnąłem trochę PLW i BAL. Z Baltony to chyba raczej nic nie wyjdzie sądząc po obrotach, ale mając to na uwadze wziąłem mniej niz 1/2 pozycji. Na PLW natomiast robi się ciekawie, uwzględniając fakt, że po lewej jest czyściutko.

misjonasz napisał(a):

Skoro tylko tyle temacie to dziękuje.

Stary, tu się nie ma co obruszać. Moje pytanie było jak najbardziej poważne.
Zastanawiasz się, co zrobić ze swoimi ciężko zarobionymi 120 kilozłotówek. Jeżeli wiesz, że będziesz tych pieniędzy potrzebował za 1,5 roku, to zakładam, że masz jakiś sprecyzowany cel i raczej nie stać Cię, aby stracić jakąkolwiek część tych pieniędzy...a każda inwestycja niesie za sobą ryzyko straty.
Jeżeli rozważasz przekazanie komuś pieniędzy w zarząd, to tak, czy inaczej będziesz je musiał przelać z rachunku bankowego, bo oddziału kasowego to raczej tego typu inwestycje nie prowadzą, a wpłat anonimowych tym bardziej nie przyjmują.

Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, w wyniku której każdego dnia/tygodnia, regularnie przynosisz do oddziału banku utarg, to przy swoich zarobkach i okresie, jaki akurat będzie miała kasjerka w dniu, w którym będzie przyjmowała od Ciebie wpłatę gotówkową (prawo Murphiego) jest duża szansa, że wyśle zgłoszenie do centrali o możliwości podejrzanego pochodzenia pieniędzy.
Jeżeli więc masz jakiś plan na legalizację kasy za te 1,5 roku, to przestałbym się cyrtolić, i zrobiłbym to teraz i po prostu wpłacił kasę na OKO. Zawsze będzie to na koniec +1500 pln.

Skoro teraz boisz sie wpłacać do banku, to za te 1,5 roku jak zamierzasz te środki zalegalizować?
P.S. Myślę, że US będzie przeszczęśliwy wysyłając do Stockwatch Sp. z o.o. zapytanie o Twój numer IP :)

Silveer napisał(a):
Ale to proces który musi trochę potrwać. Nie ułożę tego w tydzień.

Dla pocieszenia dodam, że mi to zajęło jakieś 7 lat :) 7 lat frustracji i bicia głową w mur :) aż któregoś dnia w głowie zrobiło się "klik". Ale żeby był "klik" to musi być oczytanie i doświadczenie.

Dzisiaj zakup typowo spekulacyjny. Do portfela wpada Krezus. Na razie pół pozycji.

Ogólny pogląd na sytuację (W1):

kliknij, aby powiększyć

Być może tworzy sie ORGR z zasiegiem do 5 pln, co dałoby bardzo dobrą stopę zwrotu. Póki co liczę jednak na dotarcie do okolic 2,7, gdzie spotyka się LT spadkowego i ostatni większy poziom S/R.

Na dziennym chcę to rozegrać tak:

kliknij, aby powiększyć

W obserwacji:
BALTONA

Układ fajny, ale żadnych zleceń kupna na poziomie okrągłego 3,0. Nie wygląda to najlepiej, choć wyraźniejszy opór jest dopiero na 3,14, byc moż tam sie więcej zleceń, które zrobią ewentualne wybicie.

kliknij, aby powiększyć

PLW

Wszystko fajnie, żadnej podaży po lewej stronie, ale kurs ma wyraźny problem z wybiciem poziomu 70. Jedna próba była już we wrześniu i zakończyła się niepowodzeniem.

kliknij, aby powiększyć

@Masa
A czemu akurat wczoraj wchodziłeś w DNP? Pytam, bo techniczne kurs trochę w powietrzu. Jak masz plan?

Nie, finalnie (jeszcze) nie.
1. Maksymalne limity wpłat - musiałbym długo wpłacać, żeby całość przeniesć na IKE a kopiować zagrania na dwóch rachunkach na raz...hmm
2. Nie sądzę, żebym dotrzymał pieniądze na rachunku aż do emerytury, a do tego jeszcze 30 lat. Co prawda podatek płaci się jedynie od wyciągniętych pieniędzy...ale jakoś mi się to nie widzi.

Wojetek napisał(a):
Gratki cyzo, wynik zacny.

Mieliśmy nawet podobne stopy zwrotu, czyżby to przez podobieństwa w strategii ;)
Sporo tych transakcji miałeś, nie masz zamiaru nieco zmniejszyć tej liczby w 2018 ? W sumie poprawiając skuteczność przy takim Zysk/Ryzyko może być jeszcze lepiej. PBG i PXM bardzo spekulacyjne walory ale jak widać na takich też można świetnie zarobić. Zastanwiam się tylko nad MON gdzieś to grał - bo nie kojarzę sygnału na nim w 2017.

flesz napisał(a):

jakie wnioski? najlepiej zarabia się na bankrutach :)

Podobieństwa metodyki nie sposób zanegować 
Z tego co zdążyłem zauważyć, to wiele spółek też mieliśmy wspólnych, tylko MM trochę inny i punkty wejścia. Chciałem trochę pomarudzić, że podobnie jak w 2016 r. roczny wynik to głównie zasługa 1-2 zagrań, i to nawet nie do końca zgodnie z obraną metodyką (tak jak było z JSW w 2016 r.). W tym roku mam oczywiście na myśli PXM i PBG, ale jeszcze raz przeanalizowałem te dwa zagrania, i sygnał typu A jak w mordę strzelił a i budowlanka w tamtym okresie dobrze śmigała. A to, że bankrut…przecież to AT i do fundamentów się nie miesza :P
No, ale przy skuteczności rzędu 30-35% chyba właśnie tego należy się spodziewać, że wynik wykręca właśnie 2-3 strzały w roku a reszta to już pilnowanie, żeby pozostałe straty były małe. I to jest właśnie mój plan na 2018r. Mocno dokapitalizowałem rachunek i powiedziałbym, że zabawa się skończyła i kwoty są już dla mnie znaczne.
Dużo z tych najmocniej stratnych zagrań (w tym też właśnie MON) wyglądałoby inaczej, gdybym nie ładował się od razu całą pozycją, ale jak już wcześniej wspominałem włączył mi się God Mode i takie są tego efekty
Będę kontynuował politykę wyszukiwania sygnałów poprzedzających właściwe wybicie typu A, bo u mnie to się lepiej sprawdza, niż wybicie a później próba celowania w korektę, ale w zależności od płynności waloru będę zajmował max. ½ a nawet 1/3 pozycji. Reszta w miarę rozwoju wydarzeń na właściwym wybiciu. Jeżeli ma iść w górę, to pójdzie już na sygnale wcześniejszym a ewentualny false break na właściwym sygnale da mi bezpieczną poduszkę do realizacji małego SL albo nawet pozwoli wyjść ba BE.

MON grałem tak:

kliknij, aby powiększyć

Tu bez wątpienia chciałem przycwaniakować i się przejechałem. Co do samego sygnału to liczyłem na dojście ceny do granicznego 10 pln i tam miałem nadzieję na wyklarowanie się sytuacji. W przypadku falsebreaka miejsca na wyjście byłoby dużo i to jeszcze na delikutaśnym plusie. Większym błędem niż miejsce wejścia była zajęcie całej pozycji.

pacpaw napisał(a):

Uwzględniasz tylko skaszowane czy skaszowane + wycena portfela na dzień 2017-12-31 ?

Skaszowane + wycena portfela na koniec grudnia. Mam tam dwie fajne pozycje DNP + 18% i EAH + 64%, więc trzymam.

Cześć,

Damian wszystko się zgadza. Jednak to zestawienie, o którym piszesz, jedną transakcję dzieli na kilka, zgodnie z wklepanymi zleceniami i nie ma możliwości policzenia np. skuteczności. Trzeba robić to ręcznie w excelu. No i w dalszym ciągu brakuje mi miejsca na wpisanie początkowego SL, żeby liczyć faktyczny R/R na każdej transakcji, ale już kiedyś o tym rozprawialiśmy :)
Jak można zaimportować transakcje do myfunda? ...bo zaintrygowało mnie to:)

Pozdrawiam,

Czas na mały rachunek sumienia 
Plan na 2017 wykonany.

Łączna stopa zwrotu w 2017 r: 34% vs zakładane 25%, czyli wynik podobny, jak w zeszłym roku.
Max DD: 17%
Ilość transakcji: 50
Zyskowne: 15
Stratne: 35
Skuteczność: 30%
Średni zysk / Średnia strata : 4:1

Od tego roku zaczynam prowadzić transakcje również w excellu, bo nie potrafię pokazać w każdej transakcji jaki był faktyczny R/R na każdej transakcji. To 4:1 to wartość uśredniona, więc nie pokazuje prawdziwych fuckupów, których kilka było 

Z czego jestem zadowolony:
1.Dopracowałem metodykę (ale dopiero pod koniec roku)
2.Czuję się z nią pewnie

Z czego nie jestem zadowolony
1.W dalszym ciągu, głównie z braku czasu na solidne analizy, podejmuję pochopne decyzje, tak na szybko, byle by coś zagrać, bo setup wydaje się być książkowy. Do tego dochodziła zbyt duża pewność siebie, brak cierpliwości i chciwość. W wyniku połączenia tych czterech elementów za wcześnie angażowałem całość planowanej pozycji, co w połączeniu z niską płynnością spowodowało na trzech transakcjach straty w wysokości odpowiednio 2xR, 3xR i 4xR !! co się mocno przełożyło na finalny wynik portfela.

Kiedy w połowie roku portfel osiągnął 54% włączył mi się „Efekt Boga” i postanowiłem ruszyć z kontraktami. Jakież było moje zdziwienie, gdy w 2 tygodnie skróciłem rachunek kontraktowy o 60%  Co prawda to była na prawdę niewielka kwota, przeznaczona na cele treningowe, ale dało do myślenia.

Plany na kolejny rok:
1. Cel: niezmiennie +25%
2. Otwierać pozycje wyłącznie w oparciu o swoje własne analizy
3. Wyeliminować „głupie” straty wynikające z nieprzemyślanych zakupów na szybko
4. Poprawić zarządzanie pozycją w zakresie wielkości pozycji w jej początkowym stadium.
a) Przy sygnale poprzedzającym mające nadejść „właściwe wybicie” angażować ½ pozycji a drugie ½ na właściwym wybiciu. W przypadku przeoczenia sygnały przedwczesnego, na właściwym wybiciu od razu cała pozycja – łapanie korekt w dalszym ciągu mi nie wychodzi.
b) Ciąć straty przy pierwszych sygnałach i nie czekać do realizacji pełnego stopa. W przypadku przedwczesnej decyzji o sprzedaży odnowić pozycje. Generalnie dobrze mi się ta technika sprawdza.

To na obecną chwile chyba tyle
Poniżej wyniki na poszczególnych pozycjach a tym czasem życzę wszystkim tłustych zysków w już rozpoczętym A.D. 2018 !!

PBG 120,21%
PXM 88,19%
KSG 85,92%
AGT 47,50%
DNP 39,26%
KGHM (KGH) 30,91%
PKOBP (PKO) 12,69%
GTN 11,29%
PKNORLEN (PKN) 10,22%
JHM 8,90%
JSW 6,74%
AGT 5,46%
TRI 2,43%
ALL 2,28%
KRUK (KRU) 1,99%
KGHM (KGH) -1,92%
POLWAX (PWX) -2,07%
JSW -2,08%
ATT -2,30%
ASBIS (ASB) -2,51%
CIECH (CIE) -2,75%
STP -2,88%
EMPERIA (EMP) -2,92%
KGHM (KGH) -3,08%
TORPOL (TOR) -3,10%
PND -3,22%
IFI -3,44%
ORANGEPL (OPL) -3,52%
ENG -3,69%
CEZ -4,06%
PCX -4,98%
HERKULES (HRS) -4,98%
PXM -4,99%
POLIMEXMS (PXM) -5,19%
EAH -5,37%
BZW -6,12%
ACT -6,49%
KSG -6,74%
AGROTON (AGT) -6,78%
PND -6,85%
MDG -7,57%
MIR -7,61%
BML -8,67%
MON -9,19%
GBK -10,40%
CTS -10,75%
ALL -12,42%
ENERGOINSTAL -14,00%
ACT -15,69%
MIR -17,53%

Cześć,

Pytanie do osób korzystających z myfunda i podobnych.
Jak wklepujecie do takiego myfunda zlecenia, które zostały zrealizowane w kilku transzach?
Przykładowo zlecenie zakupu 100 szt. XXX z limitem ceny 20 został zrealizowane nastepująco:
50 szt. x 19,95
30 szt. x 19,98
20 szt. x 18,50

Wklepujecie każdą transakcję osobno, czy wbijacie jedną transakcję 100 szt. po uśrednionej cenie 19,97?
Ja dotychczas wbijałem każdą osobno, i teraz przyszło mi zrobić podsumowanie za cały rok...i kupa. Każdą transakcję mam posiekaną na odpowiednie pakiety, każda z inną stopą zwrotu i generalnie wychodzą bzdury. Najlepszy przykład to PXM, gdzie maiłem łącznie 3 transakcje o prawie identycznej wielkości, jedna z sykiem +88%, druga -5% i trzecia -2% i łączną stope zwrotu pkazuje +24% :)

Wojetek napisał(a):

Średni zysk na zamkniętych pozycjach:
2017: +9,08%
2016: +4,85%

średnio transakcje stratne:

2017: -6,20%
2016: -6,60%

Pełna statystyka zamkniętych pozycji poniżej:
[code]zamkniete
HEL 26,63%
PEP 15,04%
FKD 15,00%
ENA 13,74%
MIL 10,52%
ONC 6,28%
EMP 6,16%
BZW 3,04%
JHM 1,65%
TPE 1,57%
GTC 0,21%
FTE -0,03%
GTC -0,42%
TRI -0,75%
ATT -1,10%
UFC -1,17%
LBT -1,74%
STP -1,81%
VST -1,82%
KSG -3,28%
K2I -3,35%
ENG -4,08%
ENG -4,38%
KGH -6,67%
OPL -6,80%
COL -7,09%
AAL -8,08%
ALL -8,14%
TRI -9,13%
MVP -10,14%

Czołem,

16.30 już, więc troche zamulam :) te procenty to wartość zysku/straty na pozycji, czy procent zysku w całym kapitale?
Średni zysk +9% to stosunek ceny sprzedaży do kupna, czy średnia procentowa wartość zysku do całości kapitału?

Gad demyt...zaspałem. Kierowniku jest jeszcze miejsce? Proszę mie zapisać. Dzięki,

hspld napisał(a):
Witam wszystkich,

obejrzałem wypowiedzi ludzi z większym doświadczeniem w inwestowaniu i oni ciągle powtarzają, że trzeba mieć plan przy kupowaniu jakiegoś waloru, ale przed jego zakupem.

Generalnie chodzi o to, żebyć przed zajęciem jakiejś pozycji z góry ustalil swój plan działania. Mówiąc "plan działania" ma na myśli pytania, jakie musisz sam sobie zadac i na nie odpowiedziec:
1. Jakie warunki muszą zostać spełnione, żebym otworzył pozycję - co bedzie Twoim sygnałem do kupna.
2. To samo dotyczy sprzedaży - co będzie sygnałem sprzedaży
3. Ustalenie poziomu obrony i dobranie do tego pozycji o odpowiedniej wielkości.

Ustalenie takiego planu działania uchroni Cię przed podejmowaniem pochopnych decyzji, na gorącą w trakcie sesji, jeżeli kurs będzie szedł nie w tą stronę co trzeba.

Dołożyłem dzisiaj drugi pakiet (do full) na VOT. Na pierwszym ma cenę 10,74 a dzisiejszy wszedł finalnie po 11.55 Na razie okolice 10, 46, chociaż te dwie ostanie (tygodniowe) świece, to taki idealny układ pod stopgrabbera:)

kliknij, aby powiększyć

Zrobiłem przegląd rynku i na dzień dzisiejszy nie widzę żadnego sektora, który by kusił widmem wzrostów. Najlepiej wygląda Telekomunikacja, ale z niej jedynie OPL ma jakieś szanse. Reszta z tego sektora w całkowitym boczniaku.
Na 41 spółek w obserwacji, jedynie 10 nadaje się do głębszej analizy, a 5 do wklejenia.

1. MON
Raz już była w portfelu, ale szybko wyskoczyła. Zakup był błędem (wybicie 9,0 z wrzesnia) i podyktowany był pazernością :)

kliknij, aby powiększyć

Kurs, zdaje się, że uklepał już dno i pora na próbę wybicia z konsoli. Rosnące RSI (w trendzie) i obroty zachęcające. Należałoby jeszcze zestawić papier w całą odzieżówką, ale rynek jest tak podły, że nawet mi się nie chce, bo na dobrą sprawę to obecnie powinienem się powstrzymać od jakichkolwiek zakupów.

2. COG

Sytuacja dość podobna, co powyżej. Minusem są dość świeże opory z maja.

kliknij, aby powiększyć

3.PAT

Ciekawy przypadek.

kliknij, aby powiększyć

Super układ na wybiciu ze strefy groszowe - wręcz książkowe. Korekta trochę się przedłużyła, ale trend na RSI się utrzymał, powróciły obroty, a przy próbie wybicia dołem ostatniej dołka korekty pojawiła się ładna doji na obrotach, co może świadczyć o braku chęci powrotu do strefy groszowej. Fajne miejsce na zajęcie pozycji po wybiciu ostatniego szczytu.
Jedyne co mi się nie podoba to fakt, że na wykresie, wizualnie do historycznych szczytów jest bardzo daleko, a to "zaledwie" 250-300%. Jak by zmazać ceny po prawej, to poiwedziałbym, że z jakieś 700.

4. VOT

Linia Trendu spadkowego przełamana.

kliknij, aby powiększyć

W zasadzie to mam problem z interpretacją tego wykresu. Po spadkach utworzyła się konsolidacja. Wykształcił się jakiś krótki trend wzrostowy, w wyniku czego powstał trójkąt - może spadkowy, ale czy poprzedzająca go linia trendu nie powinna być bardziej stroma, żeby mówić o formacji kontynuacji trendu spadkowego?

W każdym razie do obserwacji. Na + nowy trend na RSI, reakcja popytu przy stykach z nową LT, spore na ostatniej świecy obroty. Jedyny minus to krótka konsola, jak na mające się zbliżać zdrowe wybicie.
5. WTN

Trochę w sumie bez przekonania, ale wklejam.

kliknij, aby powiększyć

Udało się wybić z ponad rocznej konsoli, ale obroty dalej marne. Normalnie powiedziałbym, że może się urodzić nowiutki piękny trend, ale sama spółka zupełnie mnie do siebie nie przekonuje. Z polskiej, bardzo dobrej i wysoce rozpoznawalnej marki premium, zrobili z siebie zwykły sklep z galanterią skórzaną. Nie znam się na marketingu (więc się wypowiem :) ), ale w ogóle nie rozumiem takiego konceptu marketingowego. Albo wystawiamy się w dyskontach i idziemy w stronę mniejszych sklepów, albo walimy do drogich galerii handlowych.

bankrucik napisał(a):
bo długoterminowe straty byłyby dużo większe niż krótkoterminowe zyski

czy kolega, aby na pewno czyta gazety? Kto w tym rządzie dba o przyszłość. To nie RFN, gdzie dogadują się co do zmiany zasad wyborczych...ale "za dwa" wybory. Może nad wyrost użyłem słowa nacjonalizacja, bo kojarzy się jednoznacznie z całkowitym przejęciem, ale czy nie istnieje ryzyko, że np. ograniczą możliwość wcześniejszych wypłat z IKE/IKZE? Jest duże prawdopodobieństwo, że będę chciał wypłacić kasę wcześniej, nawet kosztem zapłacenia podatku.

Sorry za jeszcze jeden post, ale nie moge edytować. Rozumiem, że wpłaty na IKE możliwe sa jedynie w ramach dostępnych limitów (czyli 12 tyś z groszami rocznie). Czy ten limit dotyczy również pierwszej wpłaty? Jest jakieś obejście, żeby na starcie przeniesć wartość całego rachunku? Jeżeli teraz mam nap. 100 % w portfela w papierach, to moge je przenieść całe?

No dobrze...w takim razie odkładamy (póki co) pomysł na półkę. Dzięki za uwagi.

Na razie widzę to tak:

kliknij, aby powiększyć

Zdaję sobie sprawy z wymowy takiej świecy, ale na dzień dzisiejszy traktuję to jako chęć inwestorów do zrealizowania zysków po fajnym utargu z zeszłego tygodnia. Wydaje mi się, że gdyby była to "zła" podaż, to uaktywniła by się już na wybiciu 70 pln z 22 listopada. Bardzo oczywisty poziom do takiego zagrania.

Po co? Pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to zwiększenie udziału w akcjonariacie spółek i wpływ na politykę dywidendową. Gdyby zbudować coś na kształt umowy wypożyczenia akcji na cele krótkiej sprzedaży, i pozbawić Cię tym samym ( na jakiś czas) praw wynikających z posiadania udziałów. Piękny podkład do dalszej repolonizacji, tym razem już nie tylko banków, ale także do wpływu na kierunek rozwoju poszczególnych spółek/sektorów. Zdaje sobie sprawę, że powyższe może zbyt daleko zahacza o science-fiction, z naciskiem na fiction, ale tak sobie tylko głośno myślę, i pytanie...czy to by (właśnie) miało w ogóle jakiś sens.

@bankrucik
Ja trochę z innej beczki. Jeżeli dobrze pamietam, to prowadzisz rachunek IKE?
Czy dostrzegasz ryzyko/fizyczną możliwość, aby państwo zajęło konta IKEowskie tak, jak to zrobiono przy okazji demontażu OFE?
Zbrzydło mi płacenie podatku, tym bardziej, że robi się tego dużoking , ale widmo nacjonalizacji trochę mnie przeraża...a w tym kraju od jakiegoś czasu wszystko jest możliwe.

@vladinho
Trzyma się kupy. Podobną technikę na DAXie stosuje niejaki Rafał Zaorski z TJSu. Oni też z rana badają sentymenty na rynku, sprawdzają, w którą stronę pójdą duzi gracze, a później podczepiają się pod ruch.

swan napisał(a):
Moje stopy ustawiane i przesuwane są w oparciu o obserwację zachowania traderów ( nie wiem czy będę dobrze zrozumiany). Ustalam je biorąc pod uwagę przewidywalne progi stopów ustawiane przez innych traderów na FW20.

Na jakiej podstawie oceniasz, gdzie inni traderzy stawiają stopy? Formacje? Obserwacja świeczek?

swan napisał(a):
Takie progi to 5, 10 ( najczęstszy próg), 20 itd. i do tego dopasowuję elastycznie, moje rozszerzające się stopy . Używam stopów które zmniejszają moją stratę do -3 pkt, do 0 pkt, i dalej rosną zgodnie z zyskami do + 5 do + 35 i do nieskończoności przy ostatnim progu. gdzie zamykam po cenie zamknięcia.

5, 10, 20...czego. Punktów? Kiedy 5 a kiedy 10? Rozumiem, że szacujesz, że na poziomie X wielu graczy postawiłow SLa a Ty swojego stawiasz o 5, 10, czy 20 pkt poniżej? Czemu tak?

Reszta, jak rozumiem to trailing stop? Wg jakiego mechanizmu go przesuwasz?

Co z otwarciem pozycji? Co jest spustem do otwarcia?
Jak dobierasz wielkość pozycji?

Pozdrawiam,

Odnowiłem pozycję na DNP. Nie całą poprzednio, z zyskiem sprzedaną, ale o 20% większą, niż wynika z MM.
Wydaje się, że korekta dobiegła końca. Kurs odbił o LT, która już się wytworzyła, ładne popytowe cienie przy odbiciu wsparcia w strefie 60-61 pln, mocno zwiększone obroty i RSI, które wydaje się być już wypsztykane i przebiło swoja LT. Ciasny, 4% stop.

kliknij, aby powiększyć

Do portfela weszło równiez BZWBK. Do PKO jakoś nie miałem przekonania, więc może tu się załapię
Gram na wybicie historycznych szczytów i dobry sentyment na całym sektorze bankowym.

kliknij, aby powiększyć

Najlepsze rozwiązania wynikają z matematyki, ktorą jak sam przyznałeś, gardzisz. Najlepsze rozwiązania to stopy oparte na zmienności, na poziomach wynikajacych z teorii Dowa lub też wynikające z oczekiwanego stosunku zysku do ryzyka. AF za pewne również dysponuje zestawem fajnych narzędzi. Są też metody dyskrecjonalne, zakładające stawianie stopów, kiedy swędzi mnie lewa stopa. Wszystkie powyższe metody da sie w miejszym lub większym zakresie skwantyfikowac, lub przynajmniej ubrać w ramy teoretyczne (swędzenie lewej stopy będzie wynikać z doświadczenia i będzie zwykłym przeczuciem). Wszystkimi powyższymi metodami pomiatasz, choć zgraja starych pierdzieli, czy jak tam nas powyzej określono 😀 regularnie bije rynek przy użyciu właśnie takich narzędzi. Chcesz dyskutować?...bardzo chętnie. O stopach?...jeszcze chętniej. Na początek opisz jak stawiasz stopy i kiedy, oraz w oparciu o jakie zasady je rozszerzasz/zawerzasz. W przeciwnym wypadku powiem, że wcale nie masz żadnej strategii bo najzwyczajniej w świecie nie potrafisz jej nawet zapisać na kartce. Sorry, ale z takim biznesplanem, a właściwie jego brakiem, to Cię każdy "inwestor' pogodni. Bo choć idea może i słuszna, to na końcu zawsze liczy się...kasa 😎

Dzisiaj zrealizowałem zysk na DINO PL
Rynek słaby a zachowanie kursu mi się nie podoba. Kurs zbliżył się do LT (chociaż ciężko tu mówić o linii trendu, bo to świeży papier, i jak widać dopiero wczoraj utworzył się trzeci punkt styczności). O ile wczoraj ładnie uaktywnił się popyt, o tyle dzisiaj na zwiększonych obrotach kurs powrócił w dół. Dodatkowo nie podoba mi się zeszły tydzień, gdzie próba wybicia górą była non stop bombardowana podażą. Układ o tyle komfortowy, że teraz kasuję 40% zysku a w przypadku odbicia w górę, niewielkim kosztem odnowię pozycję.

kliknij, aby powiększyć

Ciekawie również robi się na MIR.

kliknij, aby powiększyć

Co prawda wcześniej zlikwidowałem pozycję z 8% stratą, bo korekta kupowanego przeze mnie wybicia mnie przerosła, ale odnowiłem pozycję ze średnią cena 2,7 i patrzę co dalej (na razie ma 2/3 pozycji brane w dwóch partiach po 2,4 i 3,01 z ręki). Generalnie strata na MIR okazała się fajnym ćwiczeniem i nauką, po której jednak przeprosiłem się do otwierania pozycji na raty. Ogólnie mój zamysł wyprzedzania typowych sygnałów "Weinstainowskich" bardzo dobrze się sprawdza (u mnie przynajmniej), ale przy takich mało płynnych i ryzykownych papierach, jak MIR budowanie pozycji na raty, przy tak niskim poziomie względem docelowego wybicia, na którym strategia nakazuje zająć pozycję (dopiero), daje możliwość spokojnego obserwowani rozwoju wydarzeń i przede wszystkim komfort psychiczny. Dzięki temu (jak wielokrotnie zaznaczał @Wojetek) można dopuszczać do większych korekt - nawet po 15-20%.

Po drodze wyleciał również CEZ ( w sumie na 0). Te podażowe cienie jeszcze przed wybiciem oporu mnie odstraszyły.

Jutro będą się ważyć losy ASB i ATT.

Wybrałem się na mały shopping :)

Do portfela wpadł ASB.

Co prawda nie należy do WIN_INFORMATYKA, ale najbliżej mu do tego indeksu, więc z nim zestawiam.

WIG_INFO na linii wsparcia oraz LT wzrostowego. Mocno zwiększone obroty a na RSI zrobił się HH.

kliknij, aby powiększyć

Indeks w ostatnich 3 m-cach radzi sobie znacznie lepiej, niż sWig80, do którego należy, ale o to akurat nie trudno. Istotniejsze jest, że sama spółka ładnie wygląda na jego tle, a dodatkowo jest silniejsza, niż największy konkurent, ABC.

kliknij, aby powiększyć

Wykres mówi sam a siebie:
1. Zwiększone obroty
2. Zawijająca do góry SMA 30 W
3. Rosnący ciśnieniomierz (RSI)

kliknij, aby powiększyć

Kolejny zakup to CEZ.

Szeroko komentowane są poczynania energetycznych spółek krajowych, a tym czasem, niespostrzeżenie imponującą siłę pokazuje CEZ:

kliknij, aby powiększyć

Miejsce na wejście było niżej, na poziomie 70 pln, ale trochę zamuliłem.

Obecnie przebijany jest istotny opór z lat 2013 - 2015. Na razie 1/2 pozycji, po spodziewam się naleznej korekty, która może dojść do 15%, co przy połowie pozycji nie będzie tak bardzo boleć.

kliknij, aby powiększyć

Do obserwacji wpada VOT:

Zwiększone obroty, rosnące ciśnienie, przebita LT spadkowego, zawijająca SMA, czyli wszystko, co lubię.

kliknij, aby powiększyć

@tratata
Z ciekawości zapytam, jak dużą pozycję otworzyłeś względem posiadanego depozytu? Bo to, o czym pisze @nexus79 trzyma się kupy. I wtedy nie byłaby to żadna magia/urok rynku w USA...tylko zwykłe przelewarowanie...i zwykły margin call, jaki występuje i u nas na kontraktach.

Heh...taka mi się myśl nasunęła...i widzę, że GPW to to nie jest :) i nie jest to takie proste, od tak przelać kilka dolków i grać. Już porównując sam interfejs rodzimych DM z takim IB...mamy jeszcze duuuużżżżżoooooo do narobienia. Powodzenia życzę i wytrwałości.thumbright

A to jakiś automat skraca Ci pozycję, jak jest zbyt duża obsuwa na całym depozycie, czy takie miałeś zlecenie wbite i się stop odpalił ?

To ciekawe.
Na stronie IB, jak byk widnieje tekaie info:
Cennik IB

Być może znowu coś zmienili, bo jak się interesowałem w sierpniu, to na rynek USA potrzebny był depzyt min. 25 tyś USD, żeby móc dokonywać więcej niż 4 transakcje tygodniowo, bez jakiś dodatkowych formalności podatkowych. Jeżeli < 4 transakcji tygodniowo, to wystarczyło 10 k USD.

fundament napisał(a):
odpowiednikiem polskiego stooqa jest dość dobry skaner finviz.com

I jest tam aplikacja do AT? Niestety (chyba) nie ma jakiejś trialowej wersji free of charge, więc ciężko sprawdzić.

Nie nie, jestem właśnie zainteresowany oldschoolowymi akcjami :)
Jako jaki klient jesteś zrejestrowany, że możesz mieć depo< 10k USD? Czytam właśnie, że min. depozyt to 10 k USD, chyba, że masz < 25 lat, to wtedy 3 k USD. Bo przypuszczam, że konto IRA to tylko dla obywateli USA.

Mocno rozważam założenie tam konta, ale najpierw muszę znaleźć odpowiednie źródło danych i wykresów. Jak wpominałem, potrzebuję amerykańskiego odpowiednika naszego stooqa, gdzie sprawdzę wykresy poszczególnych sektorów rynku i, gdzie będa dostępne poszczególne składowe spółki tych sektorów. Niby wszystko to jest w Amibrokerze, ale nie mam pojęcia skąd zassać do niego dane, a z tego, co wyczytałem, to sam AMibroker importuje dane chyba na max. 5 lat wstecz.
Rozumiem, że limit 10 k USD dalej obowiązuje dla kont nierezydentów, gdzie chce przeprowadzac kilka transakcji w tygodniu? A jak z dostępnością innych rynków - DAX np? Kontrakty na DAXa?
I na amreykańskim rynku, nie są to żadne CFD'sy, tylko normalne, fizycznne nabycie udziałów w spółce zpełnymi, przysługującymi z tego tytułu prawami? I to samo dotyczy pozostałych rynków, które oferują?

A jak wygląda sprawa krótkiej sprzedaży?...i, czy po spłukaniu konta, mając krótkie pozycje, są one automatycznie zamykane? Czy tutaj Margin Call nie wystepuje?

I jeszcze kwestia Twojego wczorajszego zagrania z użyciem lewara.
Ile spółek przewidujesz mieć w portfelu? Czy dobrze zrozumiałem, że cały "swój" kapitał włożyłeś w jedną spółkę + jeszcze posiłkowałeś się pożyczką?

Dzisiaj do portfela wpadło ALL.
Zagranie podpatrzone na forum :)

Fajny, czytelny sygnał w postaci popytowego cienia na wcześniejszym wsparciu i małe ryzyko względem potencjału.

kliknij, aby powiększyć

Bardzo udana sesja na PXM :) W marcu kurs był pompowany informacjami o kontraktach na Opole, więc było pod co grać. Najwyraźniej rynek zweryfikował tego kolosa na glinianych nogach, bo pojawiają się pogłoski o kolejnych kontraktach (Żarnowiec, którego miało w ogóle nie być) a kurs przypomina wodospad. Ciężko sobie wyobrazić, żeby w trwającej rzeczywistości, taka (państwowa) spółka, jak PXM, zasilana gotówą z PKO miała upaść, ale działając na granicy/albo i poniżej rentowności, kurs może po prostu bezwiednie szorować po dnie. Pytanie, gdzie tego dna szukać.

Powracając jeszcze do PXM, na instrumencie bazowym już ta obrona wcale nie jest taka widoczna. Pytanie, czy to po prostu nie kwestia nędznej płynności na kontrakcie? W zasadzie, to który instrument jest "wyprzedzający" - pochodny, czy baza?

To fakt...mila koncowka. Zeby jeszcze cala odziezowka tak zassala, to by w ogle byl ogien. Intrresujaco wyglada Cocodrilo. Sorry za brak polskich znakow, ale mam nowa sluchawke prosto from China, I jeszcze nie ogarnalem slownika :)

GBK wypada z portfela z 10% stratą. Strata na portfelu 1%.
Piekielena otchłań zasysa też PXM - ale tu ciekawie, ze względu na S-kę.
Czaszkuję, jak zarządzić tą pozycją, bo w tzw. międzyczasie zdąrzyłęm się nauczyć, że na kontraktach warto stosować TP, a przynajmniej dla Longów. Tutaj jednak potencjał do obsuwy jest tak duży (okolice 3,5 a nawet 2,0, chociaz to drugie wygląda mi bardziej na typowy Wyckofowy test, niż zakres ówczesnej konsoli), że aż się prosi o piramidowanie na kolejnych przystankach, a takowe za pewne będą.

Nie moge edytować, więc jescze jednen pościk.
Proszę o zakup CDL. Odzieżówka ostatnio mocna, a CDL ma sznase kontynuować trend wzrostowy. W realu czekałbym na przebicie okolic 32, ale tutaj pozwole sobie na ryzyko.

Zapomniałem, że mam tu otwarty PXM :p
Proszę o zamkniecie pozycji. Uzasadnieie chyba zbędne.

Czołem,
Niestety, wakacyje to był okres małego skupienia na GPW, także HEL zobaczyłem ...dzisiaj :) Dobry strzał, załatwiający cały roczny plan :)
Uaktywniłem sie dopiero we wrześniu, stąd za pewne mała ilość wspólnych spółek. Czekam na odbicie, bo obecnie nawet portfel do obserwacji jest średnio zapełniony...i na każdym indeksie widzę bidę z nędzą.

Cześć,

Po dłuższym urlopie powracam do prowadzenia kroniki.
Nie mam zbytnio czasu na podsumowanie działalności z poprzednich 3 miesięcy, więc poniżej jedynie kilka suchych faktów.

Okres wakacyjny nie był najszczęśliwszy – portfel zaliczył blisko 25% DD, ale takie uroki tygodniowych świeczek… i powoli odpracowuję straty.
Na dzień dzisiejszy stopa zwrotu za 2017 to 36%, co daje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 48%. Biedy chyba nie ma.

Obecnie w portfelu:

DNP (+47%)

kliknij, aby powiększyć

EAH (+22%)

kliknij, aby powiększyć

GBK (-1,7%)

kliknij, aby powiększyć

MON (-2,25%)

kliknij, aby powiększyć

I na koniec najciekawszy kwiatuszek:
MIR (+1,21%)

kliknij, aby powiększyć

Tak, jak nie mam w zwyczaju zaglądać do danych finansowych, bo średnio się na tym rozeznaję, i raczej jest to „przeszkadzacz”, tak tym razem zaglądnąłem. Wg sprawozdania za 1Q 2017 spółka jest…bankrutem, a przynajmniej stanie się w momencie, gdy pierwszy z banków wypowie jej kredyty.
Spadająca sprzedaż, straty, spore zobowiązania względem przychodów ze sprzedaży, rosnący magazyn…jeżeli w sprawozdaniu za Q2 2017 (swoją drogą, to już chyba dawno powinno być opublikowane) nie będzie zmian, to cienko to widzę.
Nie mniej jednak zakupiłem pakiet startowy  , bo technicznie całkiem dobrze wygląda. Rzekłbym, idealny układ pod wybicie i dużo wolnej przestrzeni do wzrostów.

Ostatni miesiąc to też duży wzrost zainteresowania kontraktami.
Obecnie posiadam S na PXM.

kliknij, aby powiększyć

Idealne miejsce na wejście w S było po wybiciu w dół poziomu 6,0 jednak nędzna płynność i źle ustawione zlecenie spowodowało, że nie zrealizowało mi transakcji. Obsuwa była szybka, więc kolejny poziom znalazłem dopiero w okolicach 5,2. Obecna sytuacja bardzo klarowna, wybicie z tej krótkotrwałej konsoli pokaże kierunek.

A co to za wynalazek - ten amCharts?

W tym wątkuznajdziesz absolutnie wszystko, czego Ci trzeba.

Fajny myk dzisiaj podejrzałem u kolegi, wiec się dzielę. Często zapisywane w umowach prawo do wypowiedzenia w trybie natychmiastowym w przypadku spóźnienia się z zapłatą czynszu jest nieskuteczne. Jak wcześniej pisaliśmy taki cwany gagatek może pomieszkiwać u nas za darmo przez 5 miesięcy i to zgodnie z litera prawa. Jest na to fajne obejście. KC nie mówi, że umowę można skutecznie wypowiedzieć dopiero po 3 miesiącach nie płacenia czynszu, ale po nie zapłaconych 3 okresach płatności. W takim wypadku należy w umowie zapisać czynsz płatny co tydzień :) W dobie stałych zleceń nie powinno to stanowić problemu.

Druga sprawa, na którą uczulam, a sam nie miałem o tym pojęcia - to możliwość wypowiedzenia umowy, która zawarta została na czas określony. Ja sam zawarłem umowę na okres dwóch lat, ale mam zastrzeżony 1 miesięczny okres wypowiedzenia. Taki zapis może się okazać nieskuteczny. Co prawda KC tego nie reguluje, ale jest szerokie orzecznictwo twierdzące, że nie po to się podpisuje umowe na czas określony, żeby ją po tym wypowiadać ( nie dotyczy szczególnych przypadków, kiedy wypowiedzenie jest mocno uzasadnione). Oczywiście działa to w obie strony. Jeżeli ktoś chce się wcześniej wyprowadzić...proszę bardzo, ale czynsz trzeba płacić.

Dla tego dużo bezpieczniej jest podpisywać umowę na czas nieokreślony nawet, kiedy wiemy, że chcemy na czas określony...no chyba, że komuś bardzo zależy, żeby mieć zabezpieczenie na wybrany okres czasu.

Jak ktoś się doszuka nieścisłości w powyższym tekście to proszę mnie szybko wyprowadzić z błędu.

Deogracias napisał(a):
Ja niedługo rozpoczynam wynajem mieszkania w formule wynajmu na doby. Taka działalność parahotelowa za pośrednictwem booking.com/airbnb.
Jak już zbiorę trochę doświadczeń w tym temacie, to się nimi podzielę.

Zwróć uwagę na różnice w opłatach pobieranych Booking i Airbnb. Znajomi z "branży" ostatnio zwrócili mi na to uwagę, że rozjazd może być bardzo duży.

Silverr napisał(a):
Cyzo na jakie konkretnie trafiłes problemy z wynajmowaniem mieszkań? Z racji tego, że wynajmuję 3 mieszkania w Krakowie to warto wiedzieć jakich sposobów imają się ludzie, a do tej pory jedyna sytuacja kiedy ktoś próbował u mnie mieszkać za darmo to kiedy do dziewczyny wprowadził się jej chłopak.

Jeszcze (na szczęście) na żadne, ale trzeba być czujnym. Umowa najmu okazjonalnego wydaje się być na razie OK, ale trochę z tym zabawy. Na co na pewno trzeba zwrócić tutaj uwagę to ( w przypadku par), czy są małżeństwem, jeżeli stroną umowy jest tylko jedna osoba a wiemy, że druga połówka będzie z nią mieszkała. Jeżeli Najemcą jest tylko jedna osoba a związek małżeński został zawarty przed podpisaniem umowy, to małżonek automatycznie staje się (również) stroną umowy, podczas, gdy oświadczenie notarialne o dobrowolnej egzekucji mamy podpisane jedynie z Najemcą (czyli np mężem).

W Twoim przykładzie, jeżeli do dziewczyny wprowadzi się chłopak...o ile "dziewczyna" płaci w terminie to dla mnie nie ma problemu. Problem jest wtedy, kiedy wynajmiesz "chłopakowi" i do niego potajemnie wprowadzi się "dziewczyna", która okaże się jego żoną i do tego w stanie błogosławionym.

Fajną opcją jest również wynajem nie mieszkania, ale powierzchni - powiedzmy 54 z 56m^2 mieszkania. W razie jakichkolwiek problemów po prostu wchodzisz (razem z drzwiami) na swoje 2 m^2. Sprawdzam aktualnie, czy taka forma jest aby na pewno dozwolona prawnie.

Proszę o sprzedaż BML i kupno PXM. Wydaje się, że kurs uklepał dno po korekcie i zawraca. Nie ukrywam, że liczę na spekulacje w naczytszej postaci :)

Z tym stabilnym źródłem dochodów również może być różnie. Polecam lekturę Ustawy o ochronie lokatorów. Wynajmujący praktycznie nie ma żadnych praw!!, jeżeli trafi na jakiegoś cwaniaczka biegłego w cywilistyce, który postanowi sobie mieszkać u nas przez kilka miesięcy za frajer. To jest w tym biznesie bardzo duże ryzyko, o którym rzadko się mówi a może wpędzić Wynajmującego w spore kłopoty - szczególnie, jeżeli ktoś kredytował zakup mieszkania. Na szczęście ustawę uzupełniono o "Najem okazjonalny", który daje Wynajmującemu dużo więcej możliwości (i teraz wynajmuję wyłącznie na podstawie takiej umowy), ale i tak kłopotów z tym co nie miara i czasami trzeba korzystać z pomocy kolegów z AWF.

Czy to oznacza, że "są" już w PL ? Bo strony dalej nie ma, info żadnego również się nie doszukałem. Ktoś coś?

FLESH!!!! ŻYJESH ???? :)

@catchduck @PinkFloyd

Z tymi 10 tysiącami to ja się nie zgodzę.
Ja sam zaczynałem od 2 tyś (co prawda na GPW a nie na FX). Zjadały mnie prowizje, ale cały czas się uczyłem i w między czasie sukcesywnie zasilałem rachunek jakąś częścią oszczędności.
Uważam, że to zdecydowanie lepsze wyjście, niż miałby ciułac przez kilka lat i wpłacić większa kasę. Więc jeżeli już, to koledze radziłbym nie wpłacać 10 tyś tylko jakąś tego część. To nauki i poznania mechanizmów wystarczy.

[quote=qbaPL]I jest wybicie.. Zakładam, że z uwagi na info o nowym inwestorze.[quote]

No niby jest, ale jest i spora podaż. Do myślenia daje mi również fakt, że nie było żadnych zleceń z limitem powyżej 1,4. Może źle interpretuję zachowanie rynku i inwestorów, ale przy ciekawym walorze powinno coś tam wisiec po stronie popytowej. Obserwuję, ale na obecną chwilę to nie wygląda to dobrze.

Dziękuję...również uważam, że trejdzik niczego sobie :)
Na pewno bardzo pomogła stosunkowo długa, ale wąska konsola na górze. Nie było dynamicznych, nerwowych ruchów, co dało czas do myślenia.

daimond napisał(a):
Dlaczego sprzedałeś KSG?
Czy zamierzasz powrócić do akcji KSG ponownie w przyszłości?

W zasadzie, to składa się na to kilka czynników, i wszystkie wystąpiły w jednym czasie:

kliknij, aby powiększyć

1. Ogromna luka z 2014 r została przetestowana dwa razy i nie doszło do wybicia
2. Od góry kurs ściśnięty przez LT spadkowego
3. Kurs utworzył podwójny szczyt
4. Kurs przebił LT wzrostowego
5. Kurs wybił dołem średnią SMA 30, która z resztą zaczęła już się wypłaszczać
6. Kurs wybił się dołem z konsoli ze wsparciem na 2,57
7. Postępująca od samego wybicia dywergencja ceny z RSI ( to w ogóle ciekawa obserwacja. już któryś raz obserwuję, że dywergencja nie musi oznaczać natychmiastowych kłopotów i wcale nie musi być oznaką słabości, ale jest ostrzeżeniem, że kłopoty moga nadejść i należy trzymac palec na spuście)

...podsumowując - rzadko się zdarza, żeby wykres pokazywał tyle wyraźnych sygnałów sprzedaży na raz, w tak delikatny sposób. Oczywiście, znając życie pewnie cena jutro wywali do góry i całe powyższe wymądrzanie się szlag trafi :)

Co do drugiego pytania - tak, będę obserwował i przy ponownym ataku na lukę będe szukał okazji do wejścia... bo jakoś lubię ten papier.

Sprzedałem. Jak zawróci, to pomyślę o odnowieniu, ale póki co, to nie wygląda dobrze. Za późno wchodziłem - to trzeba było kupować na wybiciu 1,10 i wtedy można siedzieć na tyłku i obserwować, co się będzie działo z ustawionym BEPem.

Po ponad rocznej przygodzie z portfela wypada KSG ( +90%).
Szkoda, bo liczyłem już przyszłe miliony z tej inwestycji:)

kliknij, aby powiększyć

Generalnie strasznie mi portfel wyczyściło. Zostały już tylko 2 spółki TRITON i HERKULES, ale ten drugi jest już na bardzo czarnej liście.

WatchDog napisał(a):

Wspomagając się językiem afroamerykanów.... Guuudddd siiitttt :)

Czołem,

Zacna inicjatywa milordzie :)
Czy oprócz samych sygnałów, zagrań i analiz będzie również sekcja poświęcona zarządzaniu kapitałem w tym portfelu?

@qbaPL
Absolutnie mi to nie przeszkadza a wręcz jest pożądane:)

Informacje dobre, ale nie wiem, czy już wcześniej nie było pod to grane.
Kurs w piątek sie wybronił, ale tygodniowa świeczka jest dość wymowna.

Z innecj beczki - CIE juz na granicy. Została mu już ostatnia linia obrony (LT)

kliknij, aby powiększyć

Miało być uzasadnienie zakupu (wybicie oporów i podejście do zmiany trendu) a tu zaraz trzeba będzie pisać uzasadnienie sprzedaży. Co by nie powielać postów zapraszamdo mojej Kroniki

Wojtek dzięki za analizę - w ostatnich tygodniach doba mogłaby mieć 48h.
Dodam jeszcze szersze spojrzenie:

Cena faktycznie odbiła sie od 1,45 i pytanie, jak daleko zejdzie. Od dołu ciśnie LT i cena ma pełne prawo tam dotrzeć, jednak to sa okolice 1,15 więc 12% od mojego wejścia. Zejście poniżej 1 zł definitywnie neguje przebiegunowanie. Zostanie wyłamana LT, średnia SMA 30 a konsolidacja wybita dołem. Chociaż można się tu się równiez spodziewać Wyckofowego testu ( o ile to dobre miejsce na taki test...dopiero się uczę tej techniki).

Generalnie zauważam dożo przeszkód na drodze kursu do niebios. Pozioy oporu na 1,45 ; 1,62 i 2,0 - po tym LT, która tu wypadnie pewnie w okolicach 2,55 - 2,65. Plus jest taki, że to spółka "złotówkowa", wiec odstępy pomiedzy tymi poziomami to zawsze kilkanascie %.

BML wykres tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Cena dość ciasno się ubija i jest blisko krótkoterminowej LT. Jeżeli poziom 1,3 się wybroni, to coś może jeszcze z tego będzie.

BML wykres dzienny

kliknij, aby powiększyć

Cześć,

Prośba o sprzedaż AGT i kupno BML.
Uzasadnienie wieczorem.

Dzięki,

Informacje
Stopień: Krasomówca
Ostatnia wizyta: 14 czerwca 2021 07:59:39
Liczba wpisów: 752
[0,20% wszystkich postów / 0,17 postów dziennie]
Punkty respektu: 2

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,446 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +165,97% +33 194,87 zł 53 194,87 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło