pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 09.12.2014, godziny 16:00
Czat inwestorski z ENERGĄ prosto z GPW Roman Szyszko, Wiceprezes ENERGA SA ds. Finansowych
ENERGA

9 grudnia o 16.00 zapraszamy na czat inwestorski z Romanem Szyszko, Wiceprezesem zarządu ENERGA SA ds. Finansowych oraz Joanną Pydo, Dyrektor ds. Relacji Inwestorskich ENERGA SA. Spotkanie poświęcone będzie rocznicy giełdowego debiutu spółki, ostatnich osiągnięć oraz planów na kolejne kwartały.

Rok temu zakończyła się sukcesem największa publiczna oferta akcji od 3,5 roku. Inwestorzy, którzy zaufali ENERDZE i jej Zarządowi są dziś zadowoleni, a w publicznej ofercie sprzedaży akcji swój zapis złożyło 72 tys. Inwestorów Indywidualnych.

ENERGA od momentu debiutu cieszy się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Świadczy o tym awans do najważniejszych indeksów – początkowo trafia do WIG40, by po chwili znaleźć się w gronie „blue chips” z WIG30, gromadzącym największe spółki z warszawskiej giełdy. Potem przyszedł czas na udział w międzynarodowych indeksach: MSCI Poland oraz FTSE All World.

Podstawowa działalność Grupy ENERGA obejmuje przede wszystkim dystrybucję, ale również wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. ENERGA znajduje się w ścisłej polskiej czołówce dostawców energii elektrycznej, obsługując ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie z Romanem Szyszko, wiceprezesem zarządu Energa SA ds. finansowych oraz Joanną Pydo, dyrektor ds. relacji inwestorskich Energa SA. Spotkanie poświęcone będzie rocznicy giełdowego debiutu spółki, ostatnich osiągnięć oraz planów na kolejne kwartały.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gości czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasi Goście zaczną odpowiadać równo o 16:00.
 • Roman Szyszko i Joanna Pydo: Witamy Państwa bardzo serdecznie w dniu rocznicy debiutu ENERGI na giełdzie. Jeden rok to stosunkowo krótki okres, jednak jest to na tyle długi czas, że można podsumować pierwsze doświadczenia. Z pewnością długookresowe wyniki notowań nastrajają optymistycznie, chociaż nigdy nie jest aż tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Mam nadzieję, że dzisiejsza rozmowa z inwestorami wpłynie na poprawę efektywności funkcjonowania Grupy ENERGA. Serdecznie prosimy o pytania.
 • płotka: Witam, jakie wrażenia po roku obecności na GPW? Warto było?
  Roman Szyszko: Najważniejszym wrażeniem jest satysfakcja, z tego, że udaje nam się podtrzymać spójność przekazu skierowanego do inwestorów. Ostatni rok był okresem intensywnych spotkań z inwestorami, ze względu na duży udział inwestorów zagranicznych, był to również czas częstych podróży. Mamy wrażenie, że inwestorzy zrozumieli, że profil ryzyka Energi, różni się od profili innych spółek energetycznych obecnych na giełdzie.
 • Gość niepotwierdzony: Witam - jakie inwestycje Energa zrealizowała w ciągu minionego roku?
  Roman Szyszko: Największym elementem planu inwestycyjnego są inwestycje w obszarze dystrybucji, do końca roku planujemy wydać 1,15 mld zł. W segmencie wytwarzania uruchomiliśmy m.in. blok biomasowy w Elblągu, oddaliśmy nowe źródło ciepła w Ostrołęce oraz uruchomiliśmy farmę fotowoltaiczną pod Gdańskiem. Natomiast w segmencie sprzedaży wdrażamy system do obsługi klienta.
 • sosna niepotwierdzony: Witam, kiedy planujecie Państwo wskoczyć do WIG20?
  Roman Szyszko: Nie ma dotychczas oficjalnych informacji. Mamy nadzieję, że duże zainteresowanie ze strony inwestorów krajowych, jak i zagranicznych wpłynie na pozytywną decyzję Giełdy w tym zakresie.
 • Marcin niepotwierdzony: Jakie są prognozy zysku w 2015r
  Roman Szyszko: Spółka nie publikuje i nie planuje publikować prognoz finansowych. Zatem nie możemy w żaden sposób komentować przyszłych wyników.
 • Gość niepotwierdzony: Witam serdecznie, interesuje mnie kwestia dywidendy. Jaką dywidendę zamierza wypłacić Energa w przyszłym roku?
  Roman Szyszko: W naszej polityce dywidendowej nie zmieniliśmy nawet przecinka, od czasu oferty publicznej. Przypominam, że nasza polityka dywidendowa brzmi następująco: 400 mln zł w 2014 r., 500 mln zł w 2015 r. oraz po roku 2015 planujemy podnosić dywidendę co najmniej o stopę inflacji.
 • Gengulo niepotwierdzony: Jak odnoszą się Państwo do doniesień o zainteresowaniu Energą CEZ-u?
  Roman Szyszko: Zadaniem kadry menadżerskiej spółki Energa jest zajmowanie się zarządzaniem operacyjnym. Nie wypowiadam się na temat oceny potencjalnych partnerów strategicznych. Grupa CEZ jest znaczącą międzynarodową grupą energetyczną i jej zainteresowanie odbieramy jako pozytywną ocenę efektywności Grupy Energa. Mam jednak wrażenie, że komunikat CEZ był jedynie dość ogólną oznaką potencjalnego zainteresowania.
 • energa_fan: Z czego wynika wzrost współczynników awaryjności w tym roku?
  Roman Szyszko: Na początku roku miały miejsce wydarzenia, na które nie mogliśmy mieć żadnego wpływu. Między innymi w I kwartale zima dała się we znaki w sposób wykraczający poza wieloletnią średnią. Niemniej funkcjonowanie w okresach normalnych warunków pogodowych wskazuje na poprawę wskaźników jakościowych funkcjonowania sieci dystrybucyjnej
 • SamuraiJack niepotwierdzony: Z innej strony... zazwyczaj to inwestorów pyta się o relacje ze zepółkami, a jak Państwo oceniacie relacje ze swoimi inwestorami?
  Roman Szyszko: Mam wrażenie, że inwestorzy zaczynają przyjmować do wiadomości, że funkcjonowanie Grupy Energa jakościowo różni się od pozostałych grup energetycznych w Polsce. Nasz profil ryzyka, zwrot z inwestycji i sposób funkcjonowania ma niewiele wspólnego z charakterystyką pozostałych polskich spółek elektroenergetycznych. Jesteśmy spółką prowadzącą działalność regulowaną, przy czym w grę wchodzi kilka rodzajów regulacji: dystrybucja, odnawialne źródła energii oraz funkcjonowanie elektrowni systemowej w Ostrołęce. Wykazanie tego odmiennego charakteru Grupy Energa wymagało dość dużego wysiłku komunikacyjnego z naszej strony, ale mam wrażenie, że dzisiaj inwestorzy dostrzegają naszą odmienność.
 • epresso: Dzień dobry, jak się Pan może ustosunkować do pojawiających się w mediach zapowiedzi podniesienia opłat za dostarczanie energii dla odbiorców indywidualnych? Czy wzrost tych opłat wpłynie znacząco na przychody grupy?
  Roman Szyszko: Nie wiem o jakiego rodzaju informacjach na temat podwyżek cen Pan mówi, w naszym odczuciu ryzyko podniesienia kosztów energii dla odbiorców indywidualnych jest znikome. Możliwe, że koszt energii będzie w przyszłym roku nawet niższy. Proszę pamiętać, że decyzje w tym zakresie leżą w kompetencjach Urzędu Regulacji Energetyki i powinniśmy je poznać w ciągu najbliższych dni.
 • ACDC niepotwierdzony: Czego mozemy spodziewać się po NWZ, które odbędzie się za trzy dni?
  Joanna Pydo: Zgodnie z porządkiem obrad NWZ zostaną dokonane zmiany dokumentów korporacyjnych m.in. Statutu Spółki, Regulaminu Walnych Zgromadzeń, czyli porządkujące i dostosowujące do standardów rynkowych.
 • Chippy niepotwierdzony: Czy w strategii sprzedażowej stawiacie na marże czy wolumeny?
  Roman Szyszko: W naszej strategii stawiamy na długookresową maksymalizację wartości. Cel osiągniemy poprzez koncentrację na dochodowych klientach i osiąganie wysokich marż. Równocześnie istotnym elementem wpływającym na wartość sprzedaży jest trwałe podnoszenie efektywności kosztowej.
 • Gość niepotwierdzony: Ile osób pracuje w relacjach inwestorskich Energa i jak dużo pracy zajmują kontakty z drobnymi inwestorami?
  Joanna Pydo: Biuro Relacji Inwestorskich składa się z trzech osób i jest umiejscowione bezpośrednio przy Zarządzie Energa SA. W naszej pracy nie ma dnia bez kontaktów z drobnymi inwestorami czy to mailowo, czy telefonicznie.
 • Pose niepotwierdzony: Czy możemy liczyć na to, że Energa (tak jak w październiku Tauron) pokaże inwestorom indywidualnym swoje aktywa?
  Joanna Pydo: W ramach programu skierowanego do inwestorów indywidualnych „Każda akcja ma znaczenie” w tym roku zorganizowaliśmy Investor’s Day. W przyszłym roku na pewno również zorganizujemy wydarzenie w formule dotychczasowej lub w nowej odsłonie. Chociaż obawiamy się, że pokazywanie efektywności sieci dystrybucyjnej nie jest dość interesującym programem wycieczki.
 • Karlos niepotwierdzony: Energa prowadzi inny biznes niż pozostałe Grupy energetyczne obecne na GPW. Do jakich zagranicznych spółek najlepiej porównywać Energę?
  Roman Szyszko: Patrząc na spółki sektora użyteczności publicznej w Europie, podobną specyfiką działalności charakteryzują się włoskie Snam i Terna oraz niedawno przeprowadzająca ofertę publiczną rumuńska Electrica. Wycena tych spółek jest pochodną stabilności systemu regulacyjnego w tych krajach.
 • moderator: Za 10 minut kończymy spotkanie, Goście odpowiedzą na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce.
 • MZK: Czy spółka nie planuje jakiś upustów w cenach energii dla swoich akcjonariuszy?
  Roman Szyszko: Nie. Koncentrujemy się na maksymalizacji korzyści naszych akcjonariuszy w inny sposób niż tańsze sprzedawanie im energii elektrycznej.
 • drobny inwestor: Wydaje się, że stabilny biznes pozwala Zarządowi spółki robić dość dokładne prognozy wyników. Czy zamierzacie opublikować prognozę na 2015r?
  Roman Szyszko: Wnikliwe prace prowadzone przez analityków rynku kapitałowego przedstawiają wiarygodny i rzetelny obraz przyszłej działalności Grupy Energa. W związku z tym nie widzimy potrzeby publikowania przez nas prognoz. Planujemy maksymalizować korzyści akcjonariuszy poprzez przejrzyste informowanie o istotnych czynnikach wpływających na nasze wyniki finansowe. Pozostawiamy naszym inwestorom ilościową ocenę wpływu tych czynników na nasze przyszłe wyniki.
 • Marcin niepotwierdzony: Dzień dobry! Możecie na stronie internetowej podać jakie fundusze i w jakim procencie maja akcje Energa.
  Roman Szyszko: Z punktu widzenia polskiego prawa akcjonariusze posiadający powyżej 5 proc. mają obowiązek poinformowania spółki i KNF. Nic ponad to nie wolno publikować. Część z tych informacji można znaleźć w raportach funduszy. Jednak informacja na ten temat siłą rzeczy musi pozostać niekompletna.
 • GPWfan niepotwierdzony: Czy łagodna zima w przypadku Energii odbije się na wynikach 4 kwartału?
  Roman Szyszko: Nie, znaczenie segmentu kogeneracji ciepła i energii elektrycznej jest w naszym wypadku minimalne. W związku z tym wysokość temperatury będzie miała minimalny wpływ. Znacznie większy wpływ mają warunki hydrologiczne, ze względu na istotny dla nas segment wody.
 • sosna niepotwierdzony: Czy przewidujecie Państwo wykorzystanie innych dróg pozyskiwania kapitału? Spółka radzi sobie całkiem dobrze na papierze, ale może ma w planach emisje obligacji?
  Roman Szyszko: Finansowanie naszych planów inwestycyjnych jest dobrze zabezpieczone. W najbliższym czasie nie widzimy potrzeby pozyskiwania kapitału poprzez emisję obligacji. W wypadku euroobligacji opłacalne jest przeprowadzanie emisji o standardowej wielkości, czyli 500 mln euro, a tak dużej skali potrzeb w tej chwili nie mamy.
 • Gość niepotwierdzony: Ostatnio pojawiła się informacja o tym, że wynagrodzenia dla dystrybutorów energii mogą być niższe, czy jesteście na to przygotowani?
  Roman Szyszko: Tak, jesteśmy przygotowani. Tego typu dostosowanie będziemy w stanie kompensować wzrostem efektywności zarządzania kosztami w segmencie dystrybucji. W dłuższym okresie trzeba się liczyć z koniecznością obniżania kosztów w zakresie funkcjonowania naturalnych monopoli systemów dystrybucji. Segment dystrybucji pracował nad poprawą efektywności przez ostatnie lata i jest to działanie o charakterze trwałym.
 • Gość niepotwierdzony: Czy ilość sprzedanej energii w 2014r. wzrośnie w stosunku do 2013r.?
  Roman Szyszko: W Polsce mamy do czynienia z dwoma zjawiskami. Z jednej strony zużycie energii przez podmioty gospodarcze rośnie w tempie zbliżonym do tempa wzrostu PKB. Z drugiej strony zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe obniża się w wyniku wzrostu efektywności energetycznej. Oba powyższe zjawiska kompensują się, co w efekcie daje niewielki wzrost ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wydaje się być najbardziej prawdopodobne, że w sytuacji braku znaczącego wzrostu tempa PKB opisana powyżej sytuacja będzie nadal trwałą w kolejnych latach.
 • Roman Szyszko i Joanna Pydo: Dziękujemy za wszystkie pytania i aktywny udział w czacie, niestety nie sposób na wszystkie odpowiedzieć. Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Relacji Inwestorskich i udziału w inicjatywach Energi dla inwestorów indywidualnych.
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za tak liczny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,21% +31 642,98 zł 51 642,98 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy