pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 24.05.2018, godziny 06:00
Dawid Cycoń, prezes ML System: Trampoliną dla rozwoju firmy będzie wdrożenie do seryjnej produkcji Quantum Glass oraz Ultra-PV Logo ML System
MLSYSTEM

W czwartek, 24 maja o godz. 11.00 rozpocznie się czat inwestorski z Dawidem Cyconiem, prezesem ML System. Tematem spotkania będzie trwająca pierwsza oferta publiczna akcji spółki.

Oferta publiczna ML System obejmuje do 1.832.468 akcji, w tym do 1.281.868 akcji nowej emisji oraz do 550.600 akcji istniejących. Akcje będę oferowane inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Zapisy na akcje od inwestorów indywidualnych będą przyjmowane po cenie maksymalnej wynoszącej 29 zł, od 18 do 28 maja 2018 r. Ostateczna cena akcji zostanie ogłoszona 29 maja.

Oferującym i prowadzącym księgę popytu jest Vestor DM. Zapisy na akcje można składać w BM Alior Banku, DM BOŚ, DM mBanku oraz CDM Pekao. Pełna lista POK znajduje się na stronie internetowej emitenta oraz oferującego.

ML System to spółka technologiczna oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. Aktualnie ML System zatrudnia ponad 120 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Dawidem Cyconiem, prezesem ML System. Dziś dyskutujemy na temat trwającego IPO spółki.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o 11:00. W razie problemów z wyświetlaniem odpowiedzi prosimy o odświeżenie strony - klawisz F5.
 • Dawid Cycoń: Serdecznie witam wszystkich inwestorów zainteresowanych IPO ML System. Jest nam niezmiernie miło, że możemy odpowiedzieć na Państwa pytania.
 • Gość: Jak głęboki jest obecnie rynek BIPV w Polsce?
  Dawid Cycoń: Z roku na rok widzimy wzrost zainteresowania naszymi rozwiązaniami, co widać w podwojonej wartości portfela zamówień firmy na bieżący rok, która wynosi aktualnie 113,3 mln zł. Chociaż Polska jest w tym momencie kluczowym dla nas rynkiem, to myślimy o ekspansji zagranicznej. Dane obrazujące potencjał wzrostu globalnego rynku są dla nas niezwykle optymistyczne. Zgodnie z szacunkami Global Building – Integrated PhotovoltaicsnMarket 2017 – 2021 oraz Infinity Research z 2016 r., średnioroczne tempo wzrostu zainstalowanej mocy w sektorze BIPV na świecie w latach 2016-2021 wyniesie 16 proc., by w 2021 r. osiągnąć poziom 1237 MW.
 • Gość: Kiedy można się spodziewać rozstrzygnięć w zakresie ochrony patentowej wyników prac badawczych o które złożyliście wnioski?
  Dawid Cycoń: W przypadku "klasyfikacji A" zgłoszenia patentowego, z czym mamy do czynienia w przypadku naszych zgłoszeń, proces przyznawania patentu najczęściej trwa do trzech lat od daty zgłoszenia. Na dzisiaj przyznano nam trzy patenty, a 13 zgłoszeń patentowych oczekuje na rozpatrzenie.
 • Gość: Witam. Wzrost backlogu o przeszło 100% w tym roku robi wrażenie. Czy jednak ten wzrost zamówień podobnie jak w przypadku spółek budowlanych nie odbywa się kosztem marży ? Czy tak dynamiczny rozwój nie pociągnie za sobą konieczności zwiększenia finansowania dłużnego ?
  Dawid Cycoń: Nasze produkty i rozwiązania należy rozpatrywać w kontekście spółek technologicznych. Wzrost portfela zamówień nie będzie mieć wpływy na wielkość marży. Zgodnie z realizowaną strategią rozwoju w najbliższych latach zamierzamy stawiać na produkty najbardziej marżowe, np. Smart City.
 • Gość: Wedle założeń chcecie zrealizować projekt Quantum Glass w 2020 roku. Czy wasza konkurencja pracuje nad podobnym rozwiązaniami, które mogą zastąpić QG ?
  Dawid Cycoń: Wiodące, światowe ośrodki badawcze pracują nad podobnymi rozwiązaniami, jednakże skupiają się nad rozwiązaniami laboratoryjnymi. Jako pierwsi na świecie osiągnęliśmy poziom gotowości technologicznej do wdrożenia.
 • Gość: Wśród celów strategicznych spółki jest ekspansja na rynki zagraniczne, w tym europejskie i Australię. Czy w backlogu na 2018 rok będzie widoczna ta ekspansja czy dopiero w kolejnych latach można się spodziewać wzrostu przychodów z rynków zagranicznych ?
  Dawid Cycoń: Spodziewamy się wzrostu sprzedaży zagranicznej już w 2018 r. Jednak wyraźny udział eksportu w sprzedaży ogółem będzie notowany od 2019 r.
 • AT: Czy w zakresie ogniw cienkowarstwowych jesteście producentem, czy kupujecie je u firm zewnętrznych?
  Dawid Cycoń: W zakresie ogniw II generacji warstwy aktywne oraz wielkość adaptujemy do konkretnych wymagań i budowy szyby zespolonej. Ogniwa III generacji od podstaw wytwarzane są w naszym zakładzie produkcyjnym.
 • AT: Czy oferowane przez spółkę rozwiązania zmniejszają jedynie zapotrzebowanie na energię zewnętrzną czy może udaje się wręcz zapewnić produkcję energii netto?
  Dawid Cycoń: Są realizacje, gdzie występuje nadprodukcja energii w korzystnych miesiącach wiosenno-letnich. W takim wypadku naddatek oddawany jest do sieci lub wykorzystywany w systemach magazynowania energii. Naddatek energii może być wykorzystywany również do zasilania gruntowych pomp ciepła, które z kolei magazynują energię cieplną.
 • af trader: Dzień dobry. Proszę wyjaśnić logikę oferowania akcji istniejących i w związku z tym motywację wczesnego exitu dla zbywających.
  Dawid Cycoń: Głównym założeniem oferty publicznej jest emisja nowych akcji przeznaczonych na rozwój nowych produktów i ekspansję zagraniczną. Sprzedaż akcji istniejących jest odpowiedzią na oczekiwania rynku w zakresie wielkości oferty. Łącznie założyciele sprzedają zaledwie 5 proc. swojego pakietu i zamierzają długoterminowo pozostać w spółce.
 • ratatouille: Czy są dostępne prognozy wyników finansowych?
  Dawid Cycoń: Spółka nie publikuje prognoz, ale wyznacznikiem celów wzrostu są założenia programu motywacyjnego. Realizacja programu motywacyjnego uzależniona będzie od osiąganych wyników finansowych, tj. przychodów ze sprzedaży oraz wyniku EBITDA. Program motywacyjny będzie zrealizowany, jeżeli w 2018 r. przychody ze sprzedaży wyniosą co najmniej 100 mln zł, a EBITDA wyniesie co najmniej 20 mln zł. W 2019 r. ma to być odpowiednio 120 mln zł i 24 mln zł, a w 2020 r. 150 mln zł i 30 mln zł.
 • wagabundie: Panie Prezesie, jaka jest rola podmiotu ML System E.Stanek D.Cycoń spółka jawna?
  Dawid Cycoń: Spółka akcyjna powstała w wyniku przekształcenia ze spółki z o. o. w 2015 r. Z kolei spółka z o. o. powstała w wyniku przekształcenia ML System spółka jawna E. Stanek D. Cycoń w 2012 r. Aktualnie spółka jawna i z o. o. nie istnieją.
 • nieroztropny: Od kiedy można liczyć na dywidendę i jakie to mogą być kwoty jeśli wszystko zagra jak trzeba z tymi kropkowanymi panelami?
  Dawid Cycoń: Zgodnie z prospektem emisyjnym zakładamy wypłatę dywidendy na poziomie ok. 20 proc. – 25 proc. skonsolidowanego zysku netto. Po zakończeniu realizacji planu inwestycyjnego zamierzamy zwiększyć skalę wypłaty dywidendy, do poziomu co najmniej 50 proc. skonsolidowanego zysku netto.
 • Gościówa: Z iloma firmami na rynku polskim i globalnym musicie konkurować?
  Dawid Cycoń: Zgodnie z raportem Global BIPV Skylights Market 2017-2021, ML System należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie.
 • tosz: Czy aktualni akcjonariusze deklarują lock-up posiadanych akcji?
  Dawid Cycoń: Założyciele są objęci 12-miesięcznym lock-up, natomiast Newberg ML SPV do 31.12.2018 r.
 • Gość: Dzień dobry, w prezentacji inwestorskiej znajduje się informacja, że posiadają państwo 3 linie produkcyjne. Chciałbym zapytać co dokładnie jest na nich produkowane?
  Dawid Cycoń: Dysponujemy linią do obróbki i zespalania szkła, linią do drukowanych ogniw fotowoltaicznych, linią do produkcji modułów fotowoltaicznych BIPV oraz PV (wyposażona m.in w lasery do obróbki cienkich warstw oraz lutownice ultradźwiękowe).
 • michal: Jak wyglądało wykorzystanie mocy produkcyjnych w 2017 r. i czy wykonanie backlogu na ten rok wymaga jakichś dodatkowych inwestycji?
  Dawid Cycoń: Wykorzystanie mocy produkcyjnych z początku 2017 r. oceniamy na poziomie ok. 65 proc. Aktualnie jesteśmy w trakcie intensywnego procesu inwestycyjnego, co widać po zwiększających się regularnie wartościach środków trwałych. Proces inwestycyjny zakłada eliminowanie wąskich gardeł, także moce produkcyjne na rok bieżący są już zdwojone.
 • Gość: Czy spółka prócz warstwy grzewczej w panelach (no Frost) skomercjalizowała jakieś inne programy badawcze?
  Dawid Cycoń: Na bazie własnego know-how wdrożyliśmy: No-Frost, grzewczą szybę zespoloną, żaluzje fotowoltaiczne, fotowoltaiczne fasady wentylowane, ogniwa III generacji, szyby luminescencyjne, elementy Smart City (w tym lampy fotowoltaiczne, wiaty przystankowe, fotowoltaiczne zadaszenia tarasów i parkingów, carporty i wiele innych).
 • Gość: Po którym programie badawczym spodziewacie się największych efektów ekonomicznych i biznesowych?
  Dawid Cycoń: Trampoliną dla rozwoju firmy będzie wdrożenie do seryjnej produkcji produktów Quantum Glass oraz Ultra-PV. Są to produkty powstałe na bazie wyników realizowanych wcześniej projektów badawczych.
 • ciekawski: Czy dobrze rozumiem, że według dyrektyw EU za 3 lata wszystkie nowo-wznoszone budynki powinny charakteryzować się zerowym zużyciem energii? Uważa Pan, że to możliwe w naszym kraju?
  Dawid Cycoń: Dyrektywy wymuszają na państwach członkowskich wdrożenie odpowiednich legislacji, w tym zerową energetyczność wszystkich nowo powstających budynków już za trzy lata. Zdarza się, że państwa członkowskie mają opóźnienie w dostosowaniu się to przepisów unijnych, czego konsekwencją mogą być nakładane sankcje na takie kraje.
 • Gość : Chcecie pracować nad ogniwami kolejnej generacji opartymi o kropki kwantowej. Gdzie jest tutaj przewaga nad peroskwitami?
  Dawid Cycoń: Kropki kwantowe ML System przede wszystkim mogą być warstwą przezroczystą i są sprawdzoną warstwą trwałą, która nie degraduje. W przypadku rozwiązań alternatywnych na aktualny stan postępu technologicznego mamy do czynienia z przyspieszoną degradacją, a transparentność uzyskuje się poprzez usuwanie warstwy aktywnej (podobnie jak w ogniwach II generacji). Kropki kwantowe, jako warstwa aktywna na szybie, posiadają jeszcze wiele innych zalet, np. eliminacja szkodliwego promieniowania UV oraz podczerwonego, czyli ciepła wpadającego do pomieszczeń budynku przez powierzchnie przeszklone. Rozwiązania alternatywne nie posiadają takich funkcji. Ponadto poziom gotowości do wdrożenia na masową skalę, jaki osiągnęliśmy dzięki kropkom kwantowym, nie ma odzwierciedlenia w technologiach alternatywnych.
 • Gość: Działalność ML System jest dość szeroka. Prowadzicie działalność R&D, produkujecie moduły, szyby zespolone, ale prowadzicie też prace instalacyjne, systemy IT do zarządzania energią i inteligentnym budynkiem. Czy nie próbujecie złapać za ogon zbyt wielu srok?
  Dawid Cycoń: Rozpoczynając działalność w 2007 r. realizowaliśmy kontrakty związane z automatyką oraz IT. Aktualnie segment ten nie jest rozwijany, natomiast obsługujemy dotychczasowych klientów z tego sektora. Wiedza w zakresie automatyki wykorzystywana jest w systemach zarządzania energią. Koncentrujemy się obecnie na technologiach związanych z nanowarstwami na szkle i te technologie rozwijamy. Prowadzenie własnych prac R&D jest konieczne i kluczowe w kontekście rozwoju spółki.
 • Gość: Wydawałoby się, że w krajach leżących bliżej równika popyt na wasze produkty powinien być ze względu na lepsze warunki solarne znacznie większy. Dlaczego dopiero teraz decydujecie się na ekspansję zagraniczną?
  Dawid Cycoń: Ekspansja zagraniczna jest konieczna, jednak paradoksalnie to kraje o gorszym nasłonecznieniu, np. skandynawskie, charakteryzują się wysokim popytem na BIPV. Wynika to przede wszystkim z wysokiej świadomości ekologicznej w tych krajach. Trend wzrostu świadomości w tym zakresie obserwujemy na całym świecie. Ekspansja na rynki eksportowe wymaga kapitału, dlatego jest to jeden z naszych celów emisyjnych.
 • Gość: Dlaczego do tej pory macie patent tylko na 3 rozwiązania?
  Dawid Cycoń: Spółka dokonała 16 zgłoszeń patentowych, z czego już trzy zostały przyznane. 13 jest w trakcie procesu przyznawania. Ochroną patentową objęte są wynalazki od momentu zgłoszenia. Czas oczekiwania na przyznanie patentu nie odbiega od średniej europejskiej. Wszystkie nasze zgłoszenia zostały sklasyfikowane w kategorii A, jako niezagrożone.
 • Gość: Czy produkcja odbywa się u Państwa czy na zewnątrz
  Dawid Cycoń: Produkcja odbywa się u nas.
 • Kropka.: Czy jest szansa, że wartość portfela zamówień na ten rok jeszcze wzrośnie?
  Dawid Cycoń: Obserwujemy stałe zainteresowanie naszymi rozwiązaniami. Spółka nie zakończyła procesu pozyskiwania zleceń, portfel zamówień na 2018 r. może jeszcze wzrosnąć.
 • Gość: Ile produktów z linii smart city sprzedaliście w 2017 r. i ile jest ich w portfelu zamówień na ten rok?
  Dawid Cycoń: W 2017 r. w segmencie Smart City wartość sprzedaży wyniosła ok. 8 mln zł. Jeżeli chodzi o portfel zamówień na 2018 r., to segment ten ma wartość ok. 17 mln zł.
 • Gość: W ilu miejscach na świecie trwają obecnie prace nad komercjalizacją ogniw opartych o kropki kwantowe i jaka jest szansa, że spółka będzie pierwszym producentem tego typu ogniw?
  Dawid Cycoń: Jesteśmy pierwszą na świecie spółką gotową do przeskalowania technologii kropek kwantowych do skali produkcyjnej. Osiągniecie tego poziomu gotowości wymaga kilkuletniego przygotowania, od momentu stworzenia ogniwa laboratoryjnego. Aktualnie zaledwie kilka ośrodków badawczych osiągnęło poziom przygotowania laboratoryjnego. Według naszej wiedzy, poza ML System, nie ma podmiotu komercyjnego, który mógłby się pochwalić gotowością do wdrożenia.
 • Dawid Cycoń: Serdecznie dziękuję wszystkim Inwestorom za udział w dzisiejszym czacie. Pragnę przypomnieć, że zapisy dla Inwestorów Indywidualnych trwają do 28 maja i przyjmowane są przez BM Alior Banku, CDM Pekao, DM BOŚ oraz DM mBanku.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za ciekawą dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +132,22% +26 443,67 zł 46 443,67 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy