pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 24.03.2015, godziny 13:00
Dominik Tomczyk – Prezes Zarządu Polwax SA Dominik Tomczyk – Prezes Zarządu Polwax SA
POLWAX
We wtorek, 24 marca, o godz. 13:00 odbędzie się czat inwestorski z Dominikiem Tomczykiem, prezesem spółki Polwax.

Tematem spotkania będzie strategia rozwoju oraz cele spółki na najbliższe lata. Podczas rozmowy zostaną także omówione wyniki Polwax SA za 2014 rok.

Polwax SA należy do ścisłej czołówki największych europejskich producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Nadrzędnym celem Spółki jest stały rozwój oferty produktowej w zakresie wyrobów o wysokiej wartości dodanej, w szczególności produktów do zastosowań przemysłowych. Polwax prowadzi działalność od 1999 roku. W latach 2004-2012 Spółka funkcjonowała w strukturach Grupy LOTOS. Na początku 2012 roku miał miejsce tzw. lewarowany wykup menedżerski (LMBO), w którym wzięli udział menedżerowie Spółki, inwestorzy pasywni oraz fundusz private equity.

Zapis dyskusji
 • moderator: Serdecznie witam na czacie inwestorskim z Dominikiem Tomczykiem, prezesem spółki Polwax. Tematem spotkania będzie strategia rozwoju oraz cele spółki na najbliższe lata. Podczas rozmowy zostaną także omówione wyniki Polwax SA za 2014 rok.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać o godzinie 13:00.
 • Dominik Tomczyk: Witam Państwa serdecznie na czacie. Zachęcam do zadawania pytań. Postaram się odpowiedzieć na jak największą ich liczbę.
 • Vaquero niepotwierdzony: Panie Prezesie, jacy są główni kontrahenci Polwaksu?
  Dominik Tomczyk: W prospekcie emisyjnym pokazaliśmy, że 65 proc. sprzedaży kierowane jest do czterech głównych odbiorców: Admit, Bispol, Gedro, JMP.
 • Gość niepotwierdzony: Czy istnieje miejsce na ograniczenie kosztów działalności bez ograniczania przychodów? Są miesjca na poprawę efektywności?
  Dominik Tomczyk: Spółka od kilku lat systematycznie poprawia efektywność, co widać w naszych wynikach. Rentowność rośnie nam rok do roku. Jednym z głównych celów zarządu jest stała poprawa efektywności w obrębie produkcji, sprzedaży, zakupów.
 • łodzianin: Dzień dobry! Panie Prezesie, jak wrażenia po kilku miesiącach obecności na giełdowym parkiecie? Warto było? Mając obecną wiedzę i doświadczenie podjął by Pan jeszcze raz decyzję o debiucie?
  Dominik Tomczyk: Oczywiście, że warto było wejść na GPW, pomimo, iż spółka z tytułu wejścia nie uzyskała wpływu z emisji. Z punktu widzenia wizerunku spółki - obecność na GPW podnosi nasz prestiż. Jesteśmy lepiej postrzegani przez naszych klientów jako spółka transparentna, wiarygodna i publiczna. Gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję o wejściu na GPW, uczyniłbym to samo.
 • giełdowy gik niepotwierdzony: Z czego wynikają przeważnie niższe przychody spółki w I kwartale? I jaki dla spółki jest I kwartał 2015 roku?
  Dominik Tomczyk: Przychody spółki podlegają sezonowości. Naszą spółkę należy rozpatrywać nie w ujęciu kwartalnym, ale w ujęciu rocznym. Wynika to z tego, że kwartał danego roku nie jest porównywalny z kwartałem poprzedniego roku. Przyczyną tego jest ogólna koniunktura na rynku oraz specyfika branży. Zarząd od kilku lat systematycznie dąży w kierunku spłaszczania sezonowości - poprzez wzrost sprzedaży specjalistycznych produktów parafinowych dla przemysłu. Prowadzimy sprzedaż dla kilku branż przemysłowych (chemiczna, drzewna, gumowa, odlewnicza, rolnicza, spożywcza), co pozwala nam na dywersyfikację przychodów.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spadek ceny ropy ma wpływ na wyniki spółki i jej działalność?
  Dominik Tomczyk: Parafina nie jest silnie skorelowana z notowaniami ropy naftowej, co nie oznacza że nie ma presji cenowej ze strony klientów. Ze względu na specyfikę naszej technologii produkcji, udaje nam się ustrzec erozji marż. W kwestii cen parafin na rynku w Polsce to Polwax jest benchmarkiem.
 • Zainteresowany niepotwierdzony: Czy sprzedaż wosków specjalnych będzie Pana zdaniem rosnąć? To one napędzają sprzedaż eksportową?
  Dominik Tomczyk: Naszej spółki nie należy rozpatrywać przez pryzmat jednego rodzaju produktu. W tym wypadku woski nie są wolumenowym liderem, natomiast generują ponadprzeciętne marże. Stąd w spółce w dalszym ciągu będzie rosło portfolio małotonażowych specyfików parafinowych, co przekładać się będzie na ogólną rentowność spółki. Eksport w naszej spółce to 20-25 proc. przychodów i alokujemy naszą sprzedaż głównie w Europie Zachodniej.
 • Gość niepotwierdzony: Czy konkurencja spółki prowadzi jakieś większe inwestycje? Jaki rozwój rynku w sensie podaży i popytu przewidujecie w ciagu najbliższych lat?
  Dominik Tomczyk: Nasi konkurenci w chwili obecnej nie inwestują w tak dużym stopniu jak my. Nie inwestują w nowoczesny park maszynowy do konfekcjonowania produktów (prasy filtracyjne, blending małotonażowy, taflarki, pastylkarki i wiele innych specjalistycznych urządzeń). Z posiadanej przez nas wiedzy nikt nie ma takich planów rozwojowych jak Polwax. Od momentu wykupu spółki w ramach MBO zarząd zainwestował ponad 20 mln zł w nowoczesne urządzenia i technologie, co widać w naszych wynikach.
 • Zainteresowany niepotwierdzony: Proponujecie 12,3 mln zł przeznaczyć na dywidendę. Na co pójdzie reszta zysków?
  Dominik Tomczyk: Zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 1,22 zł na akcję, co daje ponad 12,3 mln zł z zysku. Pozostała część zysku zostanie przeznaczona na kapitał zapasowy spółki. Dzięki zatrzymaniu zysku będziemy mogli realizować program inwestycyjny, np. zakup LOTOS Lab, modernizacja zbiorników surowcowo-magazynowych.
 • marek b niepotwierdzony: Jakby Pan okresilił największe wyzwania rynkowe/konkurencyjne stojące przed spółką?
  Dominik Tomczyk: W niedawno opublikowanej aktualizacji Strategii Rozwoju zaprezentowaliśmy Polwax jako firmę nowoczesną i innowacyjną - nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Stanowi to dla nas ogromne wyzwanie. Uważam, że bez nowoczesności i innowacyjności każdej firmie będzie bardzo trudno sprostać wymaganiom rynku. Dlatego Polwax bardzo mocno stawia na obszar R&D.
 • keradkyzcmot: Dlaczego drobny inwestor miałby zakupić akcje Polwax właśnie? Co Was odróżnia od ponad 500 innych spółek na parkiecie? Dlaczego Polwax a nie Synthos, Azoty, czy Krak chemia? Jaka jest unikatowa cechą?
  Dominik Tomczyk: Po pierwsze, my nie obiecujemy tylko robimy. Po drugie, jako zarząd wykupiliśmy tę spółkę by ją dalej rozwijać, nie tylko dla nas, ale dla wszystkich akcjonariuszy. Jesteśmy bardzo mocno zaangażowani kapitałowo w spółce. I dlatego Polwax jest traktowane przez nas jak swego rodzaju nasze dziecko. A przecież nikt nie dba o dziecko bardziej, niż rodzic. A my jako zarząd czujemy się takimi rodzicami. Gdybym dzisiaj miał jeszcze raz podejmować decyzję o wykupie - zrobiłbym to bez zastanowienia. Mocno kładziemy nacisk na realizację tego, co komunikowaliśmy i obiecywaliśmy rynkowi.
 • Timon: Czym tak właściwie są te parafiny? Czy może Pan podać proste przykłady produktów, w których zostały one wykorzystane?
  Dominik Tomczyk: Wszyscy myśląc o parafinach mają przed oczami świece i znicze. A parafiny to szeroka gama różnych produktów, m.in. otwierając rano lodówkę powinniście Państwo zobaczyć ile tam jest parafiny - np. oblewane woskami parafinowymi sery, opakowania do mleka i soków, w których znajdują się kleje w oparciu o woski parafinowe. Każdy drewniany mebel w Państwa domu jest pokryty emulsjami parafinowymi, m.in. produkowanymi przez nas. A z drugiej strony lotki w turbinie silnika Boeinga będą odlewane w oparciu o technologię spółki Polwax. Jak widzicie Państwo zastosowanie produktów spółki jest bardzo szerokie.
 • migotkaa: Stawiacie na działalność badawczą, więc powstaje pytanie jakie kwoty obciążyły tegoroczne wyniki i ile planujecie wydać na badania w 2014r.?
  Dominik Tomczyk: Polwax od samego początku kładzie mocny nacisk na rozwój i badania, co ściśle wiąże się z jego wizją rozwoju. Systematycznie z roku na rok poziomy nakładów rosną. W 2014 roku wydaliśmy ponad 600 tys. zł na R&D. Uczestnicząc w różnych projektach, np. INNOLOT dodatkowo spółka angażuje wyższe kwoty. Zakup LOTOS Lab również wpisuje się w strategię rozwoju obszaru R&D, co kilkakrotnie przewyższą wspomnianą wcześniej kwotę.
 • keradkyzcmot : Może się Pan ustosunkować do obecnej kapitalizacji? Pana zdaniem rynek już dyskontuje wzrost marży i przychodów?
  Dominik Tomczyk: Moim zdaniem przy obecnych parametrach spółka jest w dalszym ciągu niedowartościowana. Proszę chociażby zwrócić uwagę na poziom planowanej stopy dywidendy - przy obecnym kursie jest to ok. 6,5 proc. w skali roku. Ponadto bardzo mało spółek na GPW ma P/E poniżej 10. A my taką spółką jesteśmy.
 • Mars niepotwierdzony: Panie Prezesie, czy planujecie jeszcze jakiś Program Opcji Menedżerskich - mam wrażenie, że obecny to bardziej rozdawnictwo akcji niż narządzie do motywacji (chodzi mi o postawione cele w postaci progów zysku)?
  Dominik Tomczyk: Zgadzam się, że na pierwszy rzut oka program nie sprawia wrażenia "motywacyjnego", ale jako zarząd widzimy niesamowite zaangażowanie wszystkich tych osób w zakresie kreowania technologii, produkcji, sprzedaży, co odzwierciedla się w naszych wynikach. Bez tych ludzi osiągnięcie naszych wyników byłoby bardzo trudne, a być może niemożliwe.
 • marek b niepotwierdzony: Jak spółka chce sfinansować inwestycje w ramach projektu Future? Poprzez emisję akcji, obligacji, kredyty?
  Dominik Tomczyk: Gdy chodzi o Projekt FUTURE - wszystko będzie zależeć od projektu bazowego, w oparciu o który spółka przygotuje studium wykonalności. Na dzień dzisiejszy zarząd widząc bardzo dobrą kondycję finansową spółki nie przewiduje emisji akcji, natomiast chcemy wykorzystać zwiększenie zadłużenia, aby sfinansować planowany projekt. Jest za wcześnie na ostateczną odpowiedź - czy będzie to kredyt, czy emisja obligacji.
 • ziom niepotwierdzony: Jak wygląda polityka dywidendowa w spółce?
  Dominik Tomczyk: W maju 2014 roku zarząd podjął uchwałę o polityce dywidendowej między 30-50 proc. W 2012 roku wypłaciliśmy 4 mln zł z zysku, w 2013 roku - 10 mln zł z zysku, a z zysku za rok 2014 chcemy wypłacić 1,22 zł na jedną akcję, czyli ponad 12,3 mln zł. My nie mówimy o dywidendzie, my ją po prostu wypłacamy. Tak jak wspomniałem, zarząd i grupa menadżerów jest mocno zaangażowana kapitałowo w spółce i nam jako akcjonariuszom również zależy na dywidendzie.
 • Gość niepotwierdzony: Czy Polwax planuje dalej rozwijać się na rynkach zagranicznych? Dzisiaj do jakich krajów spółka najwięcej sprzedaje?
  Dominik Tomczyk: W dalszym ciągu pracujemy nad wzrostem eksportu i dotarciem do nowych rynków. Pomimo, iż na dzień dzisiejszy Europa Zachodnia jest głównym odbiorcą naszych produktów (20-25 proc.), to spółka pracuje nad takimi rynkami jak Chiny (Azja) czy kraje Ameryki Południowej.
 • Janusz niepotwierdzony: Czy z tych 20-25% eksportu chociaż jakaś cześć przypada na spółkę Bolsius?
  Dominik Tomczyk: Spółka Bolsius jest nam bardzo dobrze znana, ale nie jest naszym klientem.
 • Zainteresowany niepotwierdzony: Strategia spółki zakłada zwiększenie sprzedaży o około 100 mln w ciągu 5 lat. Jak chcecie tego dokonać? Skąd ma pochodzić nowy popyt?
  Dominik Tomczyk: Wzrost o 100 mln zł tak naprawdę należy rozumieć, że nastąpi skokowo w momencie oddania planowanej instalacji do użytku, czyli będzie to III/IV kwartał 2019 r. Będzie to możliwe dzięki nowym innowacyjnym produktom, których spółka nie ma obecnie w swoim portfolio, ale już dzisiaj ma na nie zapotrzebowanie.
 • Gość niepotwierdzony: Czy spółka planuje akwizycje?
  Dominik Tomczyk: Spółka jest otwarta na nowe projekty, w tym na akwizycję. Jeżeli na rynku pojawią się ciekawe podmioty, które wpisują się w naszą Strategię Rozwoju, to jesteśmy otwarci na rozmowy.
 • migotkaa: Chcecie nabyć 6 zbiorników od Lotosu. Czy zbiorniki te będą elementem bieżącej produkcji, czy posłużą do zwiększania skali działalności?
  Dominik Tomczyk: Nabywane zbiorniki posłużą zarówno bieżącej działalności, jak i poszerzaniu skali. Poprzez zakup pozyskamy blisko 5 tys. metrów sześciennych nowych pojemności w zbiornikach o różnym tonażu. Dziś wiemy, że sprzedaż specyfików to małe wolumeny, ale duża ich liczba. Zatem nowe moce magazynowe pozwolą nam poszerzyć sprzedaż w tym zakresie.
 • Gość niepotwierdzony: W jakim stanie zaawansowania są prace prowadzone w ramach programu Innolot?
  Dominik Tomczyk: Projekt INNOLOT rozwija się zgodnie z harmonogramem. Zakończenie planowanych prac spółki Polwax to II kwartał 2017 r. W chwili obecnej jesteśmy na etapie pierwszych prób walidacji technologii formuł naszych wosków w WSK Rzeszów.
 • keradkyzcmot : Planujecie zwiększenie zadłużenia w perspektywie 2-3 lat?
  Dominik Tomczyk: Spółka systematycznie schodzi z zadłużenia. W październiku 2016 roku Polwax nie będzie posiadał żadnego kredytu długoterminowego. Ale jak wspomniałem wcześniej - w związku z planowaną realizacją inwestycji, nie wykluczamy finansowania dłużnego.
 • Gość niepotwierdzony: Jaka jest przyszłość segmentu świecowego, czy planujecie dywersyfikację klientów względem Biedronki?
  Dominik Tomczyk: Polwax jest jednym z głównych dostawców do Biedronki, ale zniczy a nie świec. Obecny poziom współpracy pomiędzy naszymi firmami jest satysfakcjonujący dla obydwu stron. Współpraca ta układa się bardzo dobrze już od 2006 roku.
 • ziom niepotwierdzony: Na koniec 2014 r. znaczaco spadły należności, co między innymi pozwoliło spółce pokazać fajny CF z działalności operacyjnej. Czy to chwilowa zmiana?
  Dominik Tomczyk: Ze względu na sezonowość naszej sprzedaży, nasz bilans za 2013 rok był nie do końca zrozumiany przez rynek. Dlatego też spółka postanowiła podpisać umowę faktoringową w celu zmniejszenia poziomu należności. Jest to trwała polityka spółki.
 • MZK: Chcecie wybudować instalację odolejania rozpuszczalnikowego, ale przecież macie w ofercie już parafiny niskozaolejone. Czy to nie są wasze produkty?
  Dominik Tomczyk: To bardzo dobre pytanie. Z planowanej instalacji odolejania rozpuszczalnikowego otrzymamy produkty o jeszcze lepszych parametrach. Po analizie rynku jesteśmy przekonani, że jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu produkty.
 • inwestor niepotwierdzony: Jakie są główne przewagi konkurencyjne Polwax wobec europejskich konkurentów?
  Dominik Tomczyk: Moim zdaniem jedną z przewag konkurencyjnych Polwaksu jest szerokie portfolio produktowe, które dotyczy wielu branż przemysłowych. Innym atutem naszej spółki jest szycie na miarę produktów dla klientów nie tylko na poziomie danej firmy, ale linii produkcyjnej tej firmy. Kolejnym aspektem jest obsługa posprzedażowa w zakresie technologii i potrzeb klienta.
 • Vaquero niepotwierdzony: Jaki udział w przychodach miała sprzedaż produktów do przemysłu i jak ten udział może się zmienić w tym i kolejnych latach?
  Dominik Tomczyk: Udział w sprzedaży do przemysłu to obecnie 18-20 proc. naszych przychodów. Spółka zakłada w Strategii Rozwoju, że udział sprzedaży dla przemysłu w przychodach wyniesie ponad 50 proc., temu służy m.in. zakup LOTOS Lab, zakup zbiorników magazynowych oraz planowana budowa instalacji odolejania rozpuszczalnikowego.
 • keradkyzcmot : Czy motorem wzrostu rentowności ma zostać właśnie działalność R&D?
  Dominik Tomczyk: Działalność R&D stanowi bardzo istotny element, ale nie jedyny w Strategii Rozwoju Spółki. Chcąc być nowoczesną i innowacyjną spółką w zakresie specyfików parafinowych musimy mieć mocne zaplecze badawczo-rozwojowe. Stąd planowana akwizycja LOTOS Lab i skokowy wzrost kompetencji w zakresie R&D.
 • Janusz niepotwierdzony: Jaki odsetek sprzedaży Polwaxu przypada na producentów zniczy i świec?
  Dominik Tomczyk: W ramach naszej sprzedaży na dzień dzisiejszy około 55 proc. to jest przemysł świecarsko-zniczowy. 25 proc. to sprzedaż wyrobu gotowego do Biedronki, a 20 proc. to różne gałęzie przemysłu. W Strategii zakładamy zmianę proporcji, tak aby sprzedaż do pozostałych gałęzi przemysłu była większa niż 50 proc.
 • moderator: Za 15 minut kończymy spotkanie, Gość odpowie na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce.
 • Mars niepotwierdzony: Panie Prezesie, jest Pan również Akcjonariuszem spółki - jak Pan ocenia ryzyko podaży akcji ze strony głównego udziałowca funduszu vc - Krakus?
  Dominik Tomczyk: Pierwszym elementem wyjścia Krokusa z akcjonariatu było wejście Polwaksu na GPW. Wiadomo, że Krokus, jak każdy fundusz PE docelowo będzie chciał wyjść z akcjonariatu. Kiedy to nastąpi - nie jest to pytanie do mnie. Natomiast jestem po serii spotkań z instytucjami finansowymi, które wyrażają chęć zwiększenia zaangażowania w Polwax. Dlatego nie obawiałbym się nawisu podażowego w przypadku ewentualnej sprzedaży akcji przez głównego akcjonariuszami Krokus. Ja nie mam żadnych dopuszczonych akcji do obrotu giełdowego i wszystkie moje akcje są objęte 3-letnim lock-upem. Traktuję inwestycję w Polwax długoterminowo.
 • Dominik Tomczyk: Z przykrością nie mogę odpowiedzieć na wszystkie pytania ze względu na przestrzeganie regulacji dotyczących obowiązków informacyjnych spółki. Mogę Państwa zapewnić, że z upływem czasu będziemy Państwa systematycznie informowali o realizowanych inwestycjach i osiąganych wynikach finansowych. Szanowni Państwo, przez wiele lat sam byłem inwestorem indywidualnym, dlatego rozumiem Państwa potrzeby. Bardzo cenię sobie obecność Państwa w akcjonariacie naszej spółki. Cieszę się, że jesteście zainteresowani różnymi obszarami naszej działalności. W przypadku dodatkowych pytań zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej, a w szczególności zakładki dotyczącej relacji inwestorskich. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za udział w czacie.
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za aktywny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +106,66% +21 331,66 zł 41 331,66 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy