pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 26.04.2019, godziny 10:00
Grupa Orbis: Wyniki I kwartału są dobrym prognostykiem na kolejne miesiące, trend pozostaje pozytywny Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski - członkowie zarządu Orbis SA
ORBIS

W piątek 26 kwietnia 2019 r., o godz. 10:00, odbędzie się czat inwestorski z przedstawicielami zarządu Orbis SA poświęcony wynikom spółki za 1Q 2019 r.

Grupa Hotelowa Orbis to największa sieć hoteli w Polsce i w Europie Wschodniej oferująca ponad 21 600 pokoi w 133 hotelach. Orbis jest wyłącznym licencjodawcą marek AccorHotels w 16 krajach w tym w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i na Węgrzech. Hotele działają pod markami Sofitel, MGallery by Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure, adagio, ibis, ibis Styles i ibis budget. Rozpoznawalne na świecie marki gwarantują jakość usług o zróżnicowanym standardzie od luksusowych hoteli 5-gwiazdkowych po ekonomiczne 1-gwiazdkowe.

Od 1997 roku Orbis SA jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Strategicznym inwestorem Orbisu jest AccorHotels, wiodący na świecie operator hotelowy.

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na czacie inwestorskim z Ireneuszem Węgłowskim i Marcinem Szewczykowskim.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora. Publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami. U dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania. Moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski : Witamy Państwa na czacie. Serdecznie zachęcamy do zadawania pytań.
 • Piotr: Proszę o informację w jakich proporcjach do przychodu ustalana była wysokość dzierżawy hoteli których Orbis nie był włascicielem ?
  Marcin Szewczykowski: Niestety tego typu informacje stanowią tajemnicę handlową.
 • peter86: Dzień dobry Analizują Państwo rozdział działalności typu asset havy od asset light. Czy rozważacie scenariusz sprzedania hoteli we franczyzie i zarządzaniu do Accor?
  Marcin Szewczykowski: Accor specjalizuje się w asset light, dlatego jest mało prawdopodobne, aby był zainteresowany zakupem hoteli.
 • cheron: Co z dywidendą za 2018 r.? Do tej pory przekazywaliście swoje stanowisko pod koniec 1 kwartału, natomiast mamy już koniec kwietnia i stanowiska zarządu brak. Dlaczego?
  Ireneusz Węgłowski: Stanowisko zarządu będzie podane do połowy maja br.
 • Gość: Przychody LFL wzrosły o prawie 8% co stanowi znacząco wyższą wartość od danych szacunkowych. Z czego wynika ta rozbieżność?
  Marcin Szewczykowski: Pragniemy zwrócić uwagę, że nie ma różnicy. W ujęciu like-for-like przychody wzrosły o 7,8%.
 • Gość: Wzrost przychodów like for like to w znacznym stopniu efekt wzrostu w segmencie up&midscale. Czy może Pan powiedzieć, dlaczego w tym segmencie elastyczność cenowa popytu jest większa?
  Ireneusz Węgłowski: Wzrost spowodowany był większą frekwencją oraz średnią ceną, ze względu na przeprowadzone wcześniej renowacje.
 • Gość: Zeszły rok stał pod znakiem rynku pracownika, a dane GUS pokazują, że początek tego roku też był z pewnością trudny. Czy na innych rynkach niż Polska też zachodzą takie zjawiska?
  Ireneusz Węgłowski: Trend na rynku pracy jest bardzo podobny na wszystkich rynkach regionu, a wskaźnik bezrobocia osiąga historyczne minima.
 • Gość: Czy decyzja o wysokości dywidendy zależy od wyników analiz co do rozdzielenia działalności?
  Marcin Szewczykowski: Tak jak wspominaliśmy, decyzja dot. dywidendy będzie ogłoszona w połowie maja br.
 • Gość: Będę wdzięczny za wyjaśnienie prostymi słowami, co znaczy asset-light?
  Marcin Szewczykowski: Asset light to umowy franczyzy i zarządzania podpisywane z indywidualnymi właścicielami hoteli, którzy chcą prowadzić swoje hotele pod znaną marką hotelową.
 • Gość: Czy Pana zdaniem w tym roku uda się po raz kolejny poprawić wyniki, przy czym pytam o sytuację bez ewentualnego efektu rozdzielenia działalności?
  Ireneusz Węgłowski: Wyniki 1 kw. są dobrym prognostykiem na kolejne miesiące, trend pozostaje pozytywny, wskaźniki makroekonomiczne są sprzyjające.
 • Gość: Czy może Pan powiedzieć czysto teoretycznie, jak mógłby wyglądać podział na light i heavy asset?
  Marcin Szewczykowski: Są różne możliwości, które analizujemy, o podjęciu ewentualnej decyzji będziemy informować na bieżąco.
 • dociekliwy: Jaki procent kosztów materiałów i energii stanowi faktycznie energia elektryczna? Czy Orbis odczuł wzrosty cen energii?
  Marcin Szewczykowski: Wciąż niepewna sytuacja na rynku cen energii może spowodować znaczący wzrost kosztów energii w przyszłości. W 1 kw. nie zaobserwowaliśmy znaczącego wzrostu.
 • bacza: Z jakiego powodu dzięki wprowadzaniu MSSF16 wynik brutto jest wyższy o ponad 6 mln zł? Może Pan wytłumaczyć mechanizm?
  Marcin Szewczykowski: Jest to wytłumaczone na stronie 38, punkt 5.8.1 w raporcie kwartalnym, który dzisiaj opublikowaliśmy.
 • Gość: Wielokrotnie podkreślaliście Państwo, że wzrosty RevPar to efekt zarządzania strukturą klientów. Wobec powyższego należałoby zadać pytanie czy na szczyt sezonu macie mniejszy udział rezerwacji niż przed rokiem?
  Ireneusz Węgłowski: Revenue Management to proces dynamicznego zarządzania zarówno ceną, jak i kanałami dystrybucji. Strategia pozostaje bez zmian, staramy się optymalizować stopień rezerwacji w poszczególnych okresach. Wynik 1 kw. ze znaczącym wzrostem ceny i obłożenia pokazuje, ze ta strategia przynosi pozytywne efekty :)
 • miko: Jeśli chodzi o koncepty hoteli to wszystko wydaje się jasne, natomiast mnie ciekawi co zamierzacie robić dalej z gastronomią. Czy jesteście zadowoleni z efektów wprowadzonych dotychczas koncepcji?
  Ireneusz Węgłowski: Nasze koncepty F&B są dobre i sprawdzone. Staramy się dostosowywać do potrzeb klientów i dynamicznie je rozwijać, np. Winestone w nowej odsłonie będzie otwarty w następnym tygodniu w Budapeszcie.
 • Gość: Co dokładnie będzie przedmiotem analiz przy rozdzieleniu? Chodzi o skutki podatkowe, czy jeszcze coś innego?
  Marcin Szewczykowski: Analizujemy potencjalny podział pod kątem zwiększenia efektywności działania.
 • inwestor_2k: Witam, co Panowie sądzą o projekcie Puro, nowej inwestycji właściciela LPP? Realna konkurencja, czy inny segment cenowy?
  Ireneusz Węgłowski: Każdy nowy hotel na rynku stanowi konkurencję, tym niemniej tempo rozwoju sieci Orbis pozwala nam utrzymać udział w rynku.
 • Gość: Wiedzieli Panowie, że pytania o podział będą tutaj padać, ale odpowiedzi są wymijające. Odwróćmy więc sytuację. Co możecie powiedzieć inwestorom w tym momencie? Czego możemy się spodziewać?
  Marcin Szewczykowski: Jako spółka publiczna nie możemy komentować potencjalnych analiz, które nie mają odzwierciedlenia w konkretnych decyzjach. O ewentualnych decyzjach będziemy informować Państwa na bieżąco.
 • Gość: Jaki wypływ na prognozy wyników 2019 ma planowane rozdzielenie działalności? Czy wpływ kosztów restrukturyzacji (i ewentualnych zwolnień grupowych) mogą wpłynąć na spadek wyników?
  Marcin Szewczykowski: Zwykle publikujemy prognozę razem z wynikami półrocznymi. Chcemy zachować tę tradycję także i w tym roku.
 • marek: Czy może Pan powiedzieć coś więcej na temat nowych marek które macie w pipeline? Kiedy te hotele będą oddane do użytku i jaka będzie forma działania?
  Ireneusz Węgłowski: Wśród nowych marek znajdą się Jo&Joe, Tribe, 25hours i Mama Shelter. Pojawią się one w nadchodzących latach w naszym portfelu w różnych lokalizacjach.
 • Gość: Czy zysk ze sprzedaży nieruchomości w kwocie prawie 48 mln PLN powstał na sprzedaży aktywów które wykazywaliście na koniec roku w kwocie niecałych 9 mln zł, czy czegoś jeszcze?
  Marcin Szewczykowski: Dokładna informacja zawarta jest w raporcie kwartalnym na stronie 14, punkt 4.3, dotyczy 3 niestrategicznych nieruchomości w Toruniu, Szczecinie i Wrocławiu.
 • Gość: Dzień dobry Będę wdzięczny za wyjaśnienie. Rozważacie jakąś formę podziału np. na dwie spółki, w celu zwiększenia efektywności. Obie zostałyby pod Waszą kontrolą, czy analizowany jest również scenariusz sprzedaży część heavy?
  Marcin Szewczykowski: Nie możemy komentować decyzji przed zakończeniem analizy.
 • Gość: Czy ewentualne rozdzielenie działalności dotyczyć będzie także pipelinu?
  Ireneusz Węgłowski: W przypadku ewentualnego podziału również pipeline podlegałby takiemu podziałowi, na część lekka i nieruchomościową.
 • peter86: Doradztwem w sprawie analizy rozdzielenia działalność zajmuje się Accor. Proszę powiedzieć jakiego rzędu jest wynagrodzenie za to doradztwo?
  Ireneusz Węgłowski: Zwracamy uwagę, że nie jest to umowa doradcza a o współpracę, której celem jest wykorzystanie doświadczeń Accoru w obszarze analizy rozwoju modelu biznesowego. Wartość umowy nie ma istotnego wpływu na nasze koszty.
 • Gość: Dlaczego organizujecie chat tuż po opublikowaniu raportu? Przydałby się jeden dzień na spokojne przejrzenie sprawozdania.
  Ireneusz Węgłowski: Ze względu na zbliżający się weekend i majówkę, był to jedyny dobry termin na organizację czatu w tym składzie.
 • Ireneusz Węgłowski i Marcin Szewczykowski: Dziękujemy za zainteresowanie i wszystkie pytania, do zobaczenia na następnym czacie.
 • moderator: Ja również w imieniu redakcji StockWatch.pl serdecznie dziękuję za dyskusję i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +106,64% +21 328,00 zł 41 328,00 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy