pixelg
StockWatch.pl - Giełda od fundamentów - wiadomości, analizy, inwestycje i finanse
AD.bx ad0a
AD.bx ad0b

Analizy finansowe i wiadomości giełdowe

Dyskusja odbyła się dnia: 17.11.2014, godziny 11:00
Piotr Gromniak - prezes Echo Investment SA Piotr Gromniak, prezes zarządu Echo Investment SA
ECHO
W poniedziałek 17 listopada o godz. 11:00 odbędzie się czat inwestorski z Piotrem Gromniakiem, prezesem zarządu grupy Echo Investment SA. Tematem spotkania wyniki finansowe, portfel prowadzonych inwestycji, a także perspektywy i aktualne trendy w branży deweloperskiej.

Echo Investment jest największą polską firmą inwestycyjno-deweloperską w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. Spółka działa we wszystkich segmentach rynku nieruchomości. Prowadzi projekty biurowe, handlowe oraz mieszkaniowe. W swojej 18-letniej historii zrealizowała 108 projektów o łącznej powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych, a posiadany bank ziemi umożliwia wybudowanie kolejnego miliona powierzchni mieszkalnej i użytkowej. Głównym udziałowcem spółki jest Michał Sołowow, zdobywca nagrody - „Przedsiębiorca 25-lecia”.?

Zapis dyskusji
 • moderator: Witam na dzisiejszym czacie z bardzo dobrze znaną spółką Echo Investment. Tematem spotkania będą wyniki finansowe, portfel prowadzonych inwestycji, a także perspektywy i aktualne trendy w branży deweloperskiej.
 • moderator: Przypominam zasady organizacyjne czata: pytania są przesyłane najpierw do moderatora; publikowane są pytania wybrane przez Gościa czata wraz z odpowiedziami; u dołu ekranu kolejkowane są u każdego użytkownika jego pytania; moderator może odrzucić pytanie niezgodne z regulaminem, powiadamiając użytkownika o powodach.
 • moderator: Informacja dla dziennikarzy relacjonujących przebieg czata: wykorzystanie cytatów z dzisiejszej rozmowy w Państwa materiałach redakcyjnych wymaga podania źródła. W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@stockwatch.pl
 • moderator: Już można zadawać pytania, na które nasz Gość zacznie odpowiadać równo o 11:00.
 • Piotr Gromniak: Witam wszystkich serdecznie na kolejnym czacie inwestorskim. Zapraszam do aktywnego udziału w dyskusji. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania.
 • inwestor: Na początek gratulacje za nagrody :) Chciałbym zapytać, czy Q22 ma zapewnione w pełni finansowanie? Czy projekt ma kredyt celowy?
  Piotr Gromniak: Bardzo dziękujemy. W tej chwili projekt Q22 nie ma kredytu celowego, natomiast proszę bacznie śledzić komunikaty bieżące w najbliższych dniach.
 • Keczler: Witam. Mam takie dwa pytania. 1. W najnowszym sprawozdaniu finansowym pojawiła się inforacja o kolejnym przesunięciu terminu rozpoczęcia inwestycji Aurus w Łodzi. Czy może Pan powiedzieć z czego wynika to przesunięcie (słabość łódzkiego rynku, problemy z pozwoleniami)? 2. Czy może się Pan ustosunkować do obecnej sytuacji giełdowej Echo (napływające pozytywne informacje fundamentalne, zwiększanie zysków i wartości księgowej, pozytywne rekomendacje, a kurs dryfuje w trendzie horyzontalnym)?
  Piotr Gromniak: Aurus posiada prawomocne pozwolenie na budowę. Decyzja leży na biurku Zarządu, natomiast decyzja o rozpoczęciu jest uzależniona od osiągnięcia odpowiedniego zaawansowania rozmów z potencjalnymi najemcami. W kwestii drugiego pytania - wartość księgowa spółki jest o ok. 20 proc. wyższa niż kapitalizacja na giełdzie. Pod tą wartością podpisałem się ja oraz reszta zarządu, a także audytor.
 • Gość niepotwierdzony: Witam, dlaczego spółka zanotowała tak niskie przepływy operacyjne? 50 mln zł przy zyskach na poziomie 0,5 mld zł?
  Piotr Gromniak: Niższe przepływy operacyjne po trzech kwartałach wynikają ze wzrostu inwestycji w segmencie mieszkaniowym (zmiana stanu zapasów), w szczególności zakupu terenów po Browarach Warszawskich (część mieszkaniowa).
 • warszawiak: Wygląda na to, że kalendarz inwestycyjny się rozrzedza - tak wynika z porównania ostatniego raport z raportem za III kwartał 2013r. Oddanie II etapu projektu w Katowicach przesunęło się o rok. W gdańsku o pół roku. West Gate także poł roku. Podobnie jest z projektami w przygotowaniu. Bethovena - start odłożony o rok, Taśmowa to samo. Łódź to samo. O pół roku przesunęły się między innymi: Kraków, czy Hetmańska w Poznaniu. Z czego to wynika? Dostosowujecie terminarz do aktualnej sytuacji, czyli nadpodaży na rynku?
  Piotr Gromniak: W większości projektów zmiany terminów są podyktowane przedłużającymi się procedurami administracyjnymi. Naszą decyzją przesunęliśmy tylko projekt w Łodzi i Katowicach. Bardzo dobrą informacją jest fakt, że po czterech latach udało się uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego dla inwestycji przy Beethovena w Warszawie. Projekt ruszy w drugiej połowie przyszłego roku.
 • SW-fan niepotwierdzony: Panie Prezesie, jesteście największym i najlepszym deweloperem. Piszą to maklerzy i firmy analityczne. Dlaczego kurs stoi w miejscu? Nie można dobrze ocenić Zarządu, który nie buduje wartości dla akcjonariuszy.
  Piotr Gromniak: Podstawową metodą wyceny spółek deweloperskich jest wycena wartości aktywów. Od początku istnienia spółki jej wartość księgowa rośnie w każdym roku (nie wyłączając lat kryzysowych). Dbamy także o relacje inwestorskie. Na wycenę giełdową wpływ ma bardzo wiele czynników niezależnych od zarządu i wyników spółki.
 • Gość niepotwierdzony: Na jednym z czatów wspominał Pan, ze jesteście zainteresowani wszystkimi aktywami, a Marvipol chce sprzedać Prosta Tower. Rozwiązaliście możliwość nabycia tej nieruchomosci?
  Piotr Gromniak: Nie jesteśmy zainteresowani tą nieruchomością.
 • MZK: Witam, spółka chwali się coraz lepszymi wynikami segmentu mieszkaniowego, jak wygląda w tym segmencie IV kwartał i czego oczekujecie na rynku mieszkaniowym w 2015 r/? Czy ceny mieszakń pojdą w górę?
  Piotr Gromniak: Obecny kwartał ma szanse być nawet lepszy niż ostatni raportowany. Podpisujemy umowy ostateczne między innymi z projektu Nowy Mokotów, który jest sprzedany w 90 proc. W założeniach na przyszły rok przyjęliśmy ceny mieszkań podobne do kończącego sie właśnie roku. Naszym zdaniem popyt w 2015 roku utrzyma się na zbliżonym poziomie.
 • Gość niepotwierdzony: Skąd pochodzą tak wysokie marże w segmencie mieszkaniowym? Czy poziom z III kwartału jest do utrzymania w następnych okresach? Dlaczego w biurach spada rentowność?
  Piotr Gromniak: Rentowność segmentu mieszkaniowego wynika z wysokomarżowego projektu Kasztanowa Aleja, którego drugi etap został oddany w III kwartale. Udało nam się okazyjnie nabyć grunt pod tę inwestycję. W kolejnych kwartałach rentowności będą nadal wysokie, ale nie aż tak jak miało to miejsce w III kwartale. Średnia rentowność segmentu biurowego wynika z nie w pełni skomercjalizowanych projektów oraz wakacji czynszowych, których standardowo udziela się przy nowo oddanych projektach. Proszę zauważyć, że rentowność w biurach w roku 2014 z kwartału na kwartał jest coraz lepsza.
 • MZK: Jak spółka zamierza rozdysponować tegoroczny zysk?
  Piotr Gromniak: Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje Walne Zgromadzenie zatwierdzające sprawozdanie za ten rok, natomiast tak jak mówiłem już poprzednio, będziemy rekomendować podwyższenie kapitału zapasowego.
 • timon: GTC od dość dawna stara się o pozwolenie na budowę Galerii Północnej czy Galerii Wilanów. Jak u Was wygląda sytuacja prawno-administracyjna z działkami w Warszawie, na których planujecie inwestycje komercyjne? Na których są ważne plany zagospodarowania, na których macie warunki zabudowy, gdzie macie prawomocne pozwolenie na budowę, a gdzie jesteście w trakcie jego zdobywania? Czy współpraca z władzami Warszawy jest łatwa, czy to raczej case Krakowa?
  Piotr Gromniak: Po czterech latach, od kiedy jesteśmy właścicielem (a po siedmiu od rozpoczęcia procedury), uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego dla projektu przy ul. Beethovena w Warszawie. Była to ostatnia trudna procedura administracyjna, która nas dotyczyła. Na pozostałych warszawskich nieruchomościach mamy uchwalone miejscowe plany, w tym także dla naszej najnowszej i największej inwestycji, czyli Browarach Warszawskich.
 • expert: Panie Prezesie, wszędzie trąbią o nadpodaży powierzchni biurowej w Warszawie, a deweloperzy chcą dalej budować. Jak to ocenić? Analitycy się mylą, czy deweloperów zaślepiła żądza zysku jak to miało już miejsce w 2008 r.?
  Piotr Gromniak: Faktycznie w Warszawie rynek jest bardzo konkurencyjny i szansę na wynajęcie mają tylko najlepsze powierzchnie biurowe. W naszej ocenie duża część z zapowiadanych na rynku projektów pozostanie przez najbliższe lata jako nadal zapowiadane.
 • MZK: W mediach przycichał ostatnio sprawa związana ze sprzedażą większościowego pakietu ackji Echo przez Michała Sołowowa, czy to oznacza, że plany sprzedaży zostały odłożone na później?
  Piotr Gromniak: Odpowiedź na to pytanie jest poza kompetencjami Zarządu spółki.
 • sasky: Witam, mam pytanie odnośnie rynku mieszkaniowego. Czy Pana zdaniem najbliższe lata będą stały pod znakiem wzrostu cen mieszkań, czy też jesteśmy własnie na tzw. górce cenowej?
  Piotr Gromniak: Uważam, że ceny mieszkań w 2015 roku będą na podobnych poziomach jak obecnie. Nie widzimy czynników, które miałyby znacząco zmienić sytuację w ciągu kolejnych 2-3 lat.
 • Obligatariusz: GPW planuje upowszechnić na rynku obligacji ratingi. Czy i dla jakich spółek może być to dobre rozwiązanie? Czy Echo planuje poddać się takiej ocenie? Czy może to doprowadzić do obniżenia oprocentowania przyszłych obligacji spółki?
  Piotr Gromniak: To wydaje się być dobrym rozwiązaniem, które w przyszłości może doprowadzić do przejrzystości rynku i obniżenia kosztów pozyskania kapitału.
 • moderator: Za 15 minut kończymy spotkanie, Gość odpowie na jeszcze kilka pytań czekających w kolejce.
 • warszawiak: Czy odczuwacie skutki wysokiej podaży powierzchni w Warszawie? Jaki jest poziom wynajęcia w Parku Rozwoju? Kiedy projekt będzie w pełni wynajęty?
  Piotr Gromniak: Tak, odczuwamy. Według ostatnich raportów branżowych wakaty w Warszawie są na poziomie około 16 proc. Oczekujemy, że do końca roku stan najmu przekroczy 80 proc., a budynek powinien osiągnąć docelowy poziom najmu w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.
 • PL78: Jak w kontekście trudnej sytuacji na rynku biurowym w Warszawie przedstawia się stan najmu w Q22?
  Piotr Gromniak: W ubiegłym tygodniu podpisaliśmy umowę z pierwszym najemcą - firmą Deloitte na powierzchnię około 11 tys. mkw. Prowadzimy negocjacje z kolejnymi najemcami. Doświadczenie wskazuje, że po pierwszym znaczącym najemcy kolejnych pozyskuje się szybciej. Na warszawskim rynku podpisanie umowy na 1,5 roku przed zakończeniem inwestycji potwierdza bardzo wysoką jakość projektu i wiarygodność dewelopera.
 • Piotr Gromniak: Wszystkim inwestorom bardzo dziękujemy za udział w czacie i ciekawe pytania. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę internetową echo.com.pl
 • moderator: Ja również w imieniu StockWatch.pl serdecznie dziękuję za tak aktywny udział w dyskusji i zapraszam na kolejne czaty.
AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +80,24% +16 047,66 zł 36 047,66 zł
Ostatnio zaktualizowane dane
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Kampanie reklamowe - emisje akcji, obligacji, crowdfunding udziałowy