pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

pboro

pboro

Ostatnie 10 wpisów
Odradzam Shame on you Shame on you Shame on you przesądzanie o złamaniu prawa przez kogokolwiek, przed wyrokiem sądu.. szczególnie w sprawach powiązanych z GetBack, które wydają się coraz mocniej upolitycznione.. nie każde wyprowadzenie z firmy pieniędzy jest przestępstwem..

Transakcja opisana w bi wydaje się bardzo ciekawa bo wielowątkowa.. niższe ceny w trx poza obrotem zorganizowanym to raczej norma, szczególnie na nc, gdzie płynność jest często znikoma.. natomiast jeżeli akcje znalazły się już na książce funduszu zarządzanego przez altus, to istotne dla oceny zgodności tej transakcji z prawem jest ustalenie czy na dzień trx możliwe było sprzedanie tych akcji za cenę wyższą innemu kupującemu.. jeżeli tak, to wg mnie uczestnicy funduszu który sprzedawał akcje ponieśli stratę.. w każdym razie za mało informacje, żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski..

Wydaje się, że przyszłość Altusa zależy teraz od postawy Rockbridge'a.. a teraźniejszość głównie od całkiem sporych kapitałów.. trudno spodziewać się, że za 3 miesiące sam Altus będzie miał czym zarządzać.. można też brać pod uwagę ewentualne odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie P.O.. ale to raczej odległa przyszłość..

mogą wypłacić tylko dywidendę z zysku bieżącego i niepodzielonego.. resztę kapitału według procedury podobnej do skupu akcji, którą przeprowadzili z niewykorzystanego kapitału pozyskanego na zakup TFI w ofercie pierwotnej.. jakiś rok trwała procedura..

Mi się kojarzy z pacjentem na OIOMie po zderzeniu czołowym z ciężarówką.. rokowania słabe.. nawet jak przeżyje to z poważnym kalectwem.. i prawem do odszkodowania od kierowcy TIRa..

grzechu216 napisał(a):
czyli likwidacja funduszy = wyprzedaż akcji = niższe wyceny jednostek uczestnictwa ale taki uczestnik nie może odkupić jednostek uczestnictwa tylko może biernie czekać i patrzeć jak kapitał mu topnieje?


W sytuacji bardzo dużej ilości umorzeń jednostek tych funduszy, decyzja o likwidacji funduszu jest korzystna dla właścicieli jednostek.. likwidator ma więcej czasu na sprzedaż aktywów, może więc uzyskać wyższą cenę..


www.analizy.pl/fundusze/wiadom...

"Zarząd Altus TFI podjął uchwałę o otwarciu likwidacji 6 z 10 subfunduszy parasola Altus FIO Parasolowy. Przesłanką są „uwarunkowania rynkowe”.

Zarzuty KNF odnośnie braku nadzoru Altusa nad działaniami Getback w jego funduszach również bardzo na wyrost.. O ile dobrze wiem, Getback pojawił się w funduszach Altusa po kupnie EGB.. więc od sierpnia 2017.. Altus nie miał dużo czasu żeby się wykazać jako nadzorca..

Cytat:

"Sprawa może być bardziej złożona. Altus mógł potrzebować pieniędzy, np. na dywidendy albo sypały się jakieś fundy. Dogadali się z Getbackiem, który miał do dyspozycji gotówkę i sprzedali im tego trupa ale umowa mogła obejmować np. zarządzanie funduszami i inne benefity od Altusa, rozłożone na kilka lat - stąd wartość firmy zapewne miała być amortyzowana przez dłuższy czas. Taka sobie zwyczajna kreatywna księgowość"

- Altus nie potrzebował pieniędzy na dywidendy - gotówka z działalności operacyjnej jest od kilku lat wystarczająca.. a poza tym sprzedawcą EGB nie był Altus tylko fundusze zarządzane przez Altus więc one otrzymały kasę..

- Z analizy raportów EGB trudno odnieść wrażenie, że to był trup (zysk netto za 2016 10,6 mln, kapitały własne na koniec 2016 r - 75,1 mln ).. i bardzo rentowna obsługa wierzytelności funduszy sekurytyzacyjnych Altusa..

- Umowa obejmowała zarządzanie wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych Altusa w przyszłości - to przecież normalna praktyka biznesowa, kiedy sprzedaje się spółkę, która generuje większość zysków ze współpracy z 1 podmiotem..

- Transakcja zaksięgowana w sposób zupełnie banalny.. mało kreatywny..

-

Nie jestem prawnikiem, ale obecnie zarzuty postawione mają osoby byłych członków zarządu, a nie spółka, więc ewentualna kara chyba obciąży te osoby..

wycena po zabraniu licencji.. hmm.. kapitały po odjęciu rezerw w Rockbridge to okolice 2,5zł (wszystko w gotówce, jednostkach i certyfikatach)..no i Rockbridge nie ma problemów z KNF i sensownego prezesa.. z grubsza biznes w Rockbridge to powiedzmy 0,5 zł na akcję.. więc szybko licząc 3 zł by wyszło..

Link do oświadczenia Trigon TFI w sprawie artykułu w BI:

biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...

Cytat:

"Trigon TFI już zlecił renomowanej kancelarii
prawnej przygotowanie wobec Business Insider m. in. pozwu o odszkodowanie, którego
wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych"


Odebranie zezwolenia na prowadzenie wszystkich funduszy zamkniętych w wyniku stwierdzenia nieprawidłowości w pierwszym postępowaniu przeciwko podmiotowi, które dotyczy wąskiej grupy funduszy.. wydawałoby się, że skrajnie surowa kara..

A jeżeli w obawie przed podażą akcji i obligacji z portfeli Altusa, która już dołuje wyceny wielu spółek, klienci innych TFI zaczną umarzać jednostki? TFI nie będą miały komu sprzedawać, lub będą sprzedawać z dużymi stratami.. I w ten sposób mogą ponieść straty klienci wszystkich TFI..

I kolejny cios.. być może nokautujący..

Cytat:

"Na październikowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego zadecyduje o odebraniu firmie Altus TFI licencji na zarządzanie funduszami alternatywnymi (FIZ, FIZAN, NS FIZ) - dowiedział się nieoficjalnie Business Insider Polska. "

businessinsider.com.pl/finanse...

pandorinium napisał(a):
Nie znam intencji Osieckiego, nie wiem, czy coś osiągnął czy nie. Czy chodzi o wizerunek czy ukrycie brudów. Niech wyjaśnią, jak są czyści to super.


Stawianie zarzutów prawnych ludziom w tej branży nie może odbywać się na zasadzie: a może są winni, jak nie to też dobrze.. konsekwencje dla rynku, na którym każdy prawie z nas jest obecny (depozyty w bankach, inwestycje w funduszach itd) mogą być dramatyczne.. to igranie z ogniem..

"Nie rozumiecie, że to przekręt jak na dłoni, a akcje Altusa są już praktycznie nic nie warte"

a je mam wątpliwość.. wartość kapitału na akcję to ponad 3 zł.. a argumenty obrony mocne.. wydaje się że wartość EGB zależała od dalszej obsługi portfeli Altusa.. bez tej obsługi wartość mogła wynieść mniej więcej tyle co prokuratura podaje, ale z obsługą tych portfeli kwota 207 mln mogła być uzasadniona.. dlatego zawarto też umowę ramową do czerwca 2022.. nie zdziwię się, jeżeli mamy do czynienia z przekrętem ale w prokuraturze i sądzie..

Aktualne oświadczenie w sprawie zatrzymania ze strony Altus TFI:

www.altustfi.pl/sites/default/...

"Jesteśmy przekonani, że postawione zarzuty są bezpodstawne, a Piotr Osiecki i
Jakub Ryba nie popełnili żadnego przestępstwa. Obaj są osobami o
nieposzlakowanej reputacji i dołożą wszelkich starań, by sprawę wyjaśnić i zostanie
ona ostatecznie wyjaśniona i umorzona."

w takim razie wciąż nie rozumiem zarzutów dla P.O.. ;)

Nie ma wciąż mowy o tym, że przy transakcji sprzedaży EGB P.O działał w zmowie i porozumieniu z K.K w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez tego drugiego.. warto pamiętać, że w cenie sprzedaży EGB znajduje się również wynagrodzenie za zawarcie "umowy ramowej" na przyszłą obsługę funduszy wierzytelnościowych Altusa przez Getback (wycenionej na ponad 140 mln zł).. kupno EGB wartego wg ustaleń prokuratury 47 mln za ponad 60 mln nie jest już takim złym interesem.. wg mnie wciąż za mało wiadomo, żeby wyciągać wnioski..

wiadomosci.stockwatch.pl/proku...

Cytat:
Śledztwo wykazało, że przy transakcji związanej ze sprzedażą przedsiębiorstwa, mężczyźni działali wspólnie i w porozumieniu z innymi ustalonymi osobami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej


Wciąż nie rozumiem.. jakie paragrafy zakazują działać w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez sprzedawanie czegoś za cenę, którą akceptuje kupujący? oczywiście o ile nic nie przeszło "pod stołem"..Być może proroctwa Vox się spełnią i dojdzie do aresztowań.. intuicja podpowiada mi jednak, że działania prokuratury to polowanie na czarownice..

o ile nie pojawią się nowe zarzuty, to wydaje się, że Altus jest tak samo winny wyrządzenia szkody Getbackowi (sprzedał mu EGB po zawyżonej cenie) jak banki, telekomy itd, którzy sprzedawali mu portfele wierzytelności po zawyżonych przecież cenach..

Swoją drogą.. jako akcjonariusz mniejszościowy Altus TFI nie czułbym się najlepiej wiedząc, że za zawarcie "umowy ramowej" wartej ponad 140 mln zł, zapłatę otrzymają właściciele funduszy FIZ i FIO sprzedający EGB ( w większości zarządzający Altus TFI podobno, a więc też akcjonariusze większościowi Altus TFI) a nie wszyscy akcjonariusze Altus TFI, którzy są przecież stroną "umowy ramowej"..

bankrucik napisał(a):
mało historia zna przykładów, że ktoś coś kupował drogo od sprzedającego a potem do kupującego wracała część kasy "pod stołem"?
nie mówię, że tutaj tak było ale może coś prokuratura wie czego my nie wiemy?


Obstawiałbym raczej, że do kupującego nic nie wracało "pod stołem"..
Altus negocjował z nowym zarządem GetBack rozliczenie transakcji sprzedaży EGB.. wydaje się, że gdyby mieli coś za paznokciami to przyjęliby każdą propozycję GetBack rozliczenia tej transakcji w zamian za zrzeczenie się roszczeń..

Vox napisał(a):
dokladnie - zainwestował byś w TFI biorące udział w przekręcie GETBACK?
Skoro TFI lubi oszukiwać - być może kiedyś oszuka również ciebie :-)


Vox.. możesz podać przykłady? w jaki sposób Altus wziął udział w przekręcie GetBack? i kogo oszukał? o ile wiem nie sprzedawali obligacji GetBack..

Warto pamiętać, że Altus i Getback zawarły również "umowę ramową" na podstawie której pod warunkiem nabycia przez GETBACK SA Akcji EGB oraz zapłaty Ceny Sprzedaży za te akcje na rzecz sprzedawców, Altus TFI SA (działając w imieniu własnym oraz w imieniu zarządzanych funduszy inwestycyjnych) zobowiązała się spowodować, że w okresie do dnia 30 czerwca 2022 r. wszystkie portfele inwestycyjne obejmujące wierzytelności funduszy sekurytyzacyjnych zarządzanych przez Altus TFI i jej podmioty powiązane w dniu zawarcia Umowy Ramowej oraz w przyszłości, z wyłączeniem funduszy wskazanych w Umowie Ramowej, będą zarządzane wyłącznie przez GETBACK SA lub jej podmioty powiązane, a obsługa prawna w zakresie zarządzania takimi portfelami inwestycyjnymi obejmującymi wierzytelności polegająca na dochodzeniu wierzytelności na drodze sądowej i egzekucyjnej będzie na zasadzie wyłączności świadczona przez kancelarię prawną wskazaną przez GETBACK SA.

Ta "umowa ramowa" została wyceniona przez spółki na ponad 140 mln zł (zgodnie z wyceną wykonaną przez podmiot zewnętrzny).. Wygląda więc na to, że zapłata za tą "umowę ramową" została zawarta w cenie sprzedaży EGB.. więc samo EGB wyceniono na ponad 60 mln zł..


le rom napisał(a):
Not talking
A jednak mamy kurs 5,4 zł.
Czyżby generowane zyski 70 mln zł były tylko na papierze?Zyski wypłacane co roku w formie dywidendy, więc nie tylko na papierze.
O ile jedynym zarzutem wobec zatrzymanych będzie sprzedaż spółki EGB powyżej wartości księgowej,.. to mamy do czynienia z działaniem na szkodę spółki Altus.. Nie rozumiem, jak można czynić zarzuty prawne za sprzedaż czegokolwiek "za drogo"..

Wydaje się, że ten ogon wyników bardzo na południe nie pociągnie.. jest spore pole do ograniczenia kosztów wynagrodzeń.. ale praktyka kupowania spółek na własny rachunek z pominięciem klientów (w znacznej większości) przez zarządzających jest naganna..

oligas napisał(a):
Obawiam się, że rynek ukarał Altusa i Quercusa nie tylko za Getback. Sądzę, że wyceny drastycznie spadły gdyż istnieje obawa, że MiFID II może spowodować spadek zarobków TFI i to jest prawdziwy powód przeceny.


Niededykowane i lokowane na rynku kapitałowym aktywa w zarządaniu Altusa wciąż trzymają się mocno.. pewnie po kiepskich wynikach niektórych funduszy FIZ w czerwcu i z powodu utrudnień w dystrybucji szczególnie w ofercie niepublicznej, trudno oczekiwać rozwoju podobnego do lat 2015-2016, ale to 3 razy większe TFI niż na debiucie, a kurs na minimach..

lesgs napisał:

"Altus wypłacił sowitą dywidendę. Pieniądze z EGB musiały się do tego mocno przyczynić."

"Pieniądze z EGB" wpłynęły na rachunki 15 funduszy zarządzanych przez Altus TFI, a nie na rachunki samego Altus TFI. Więc zarobili na tej transakcji posiadacze certyfikatów FIZ (prawdopodobnie w większości byli to zarządzający funduszami Altus TFI) a nie akcjonariusze Altus TFI. Tym samym propozycja odwrócenia transakcji sprzedaży EGB obciąży tychże posiadaczy certyfikatów FIZ.
Być może wycena aktywów EGB w raporcie rocznym 2017 jest zbyt ostrożna. I panowie z Altus TFI chętnie tak wycenione aktywa odkupią.
Avocado napisał(a):
czy jest szansa na analize, jak wygladalaby ta spolka bez kontaktow z GB?


licząc na bardzo szybko:
przychody z funduszy sekurytyzacyjnych to w 2017r. 116,5 mln.. zakładając, że połowa pochodzi ze współpracy z GB i dzielą się tymi przychodami po połowie.. zysk Altusa może spaść o 23 mln.. ciekawe jak bardzo błędne jest moje założenie :)

z drugiej strony jest Rockbridge który może dodawać 10 mln zysku i potencjalne przejęcie Esalians..

muaddib77 napisał: "zakup EGB Investments (czyste wyprowadzenie kasy ze spółki)"

w wywiadzie dla "Parkietu" z 30.05.2018 P. Osiecki natomiast powiedział "Cena transakcji była bliska średnim notowaniom giełdowym z 3 i 6 miesięcy przed transakcją i odpowiadała wycenie spółki metodą porównawczą i wskaźnikową w stosunku do innych podmiotów z tej branży notowanych na GPW. Do tego wartość księgowa spółki na koniec III kw. 2017 wyniosła 81 mln zł, więc cena transakcji była na poziomie 2,6x wartość księgowa"

www.parkiet.com/Ludzie-rynku/3...


Trudno w przypadku kupna EGB przez GetBack mówić jednoznacznie o "wyprowadzaniu kasy".. cena transakcji raczej nie była bardziej hojna niż przy zakupach portfeli wierzytelności..

witam wszystkich na tym forum..

właśnie dowiedziałem się, że spółka wyraźnie zwiększyła aktywność na rynku pracy.. poszukują windykatorów i doradców na potęgę..

www.pracuj.pl/praca/getBack%20...

krewa napisał(a):


Cytat:
QUERCUS ... zawiadamia o zwiększeniu przez Fundusz samodzielnie udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce Serinus Energy Inc. oraz przekroczeniu progu 5% ogólnej liczby głosów w tej Spółce


Skoro portfele akcyjne są przeważone małymi spółkami to w konsekwencji przeważone są pożary w spółkach z takiego portfela.. swoją drogą przydały by się w ofercie tego tfi fundusz przeważony w dużych nudnych spółkach.. lepiej żeby pozycja w Serinusie była przemyślana.. Sebastian ma już chyba mało miejsca na błędy ;)..

Mimo mankamentów branży, o których tu wspomniano (za wysokie opłaty i wahania jednostek akcyjnych w krótkich a czasami i średnich okresach) TFI mają się dobrze (aktywa pod zarządzaniem raczej rosną). Banki raczej nie zaryzykują całkowitego wypchnięcia niezależnych TFI z rynku (w obawie przez UOKiKiem). Inwestycje w nieruchomości na wynajem znacznie się jednak różnią od lokowania w fundusze. Konieczne jest borykanie się z najemcami, wykonywanie bieżących remontów. No i ilość wynajmujących lokale jest ograniczona.

Witam wszystkich miłośników branży,

Działaniem na szkodę spółki okazało się lokowanie w obligach Getbacka. Ale błędy inwestycyjne to część ryzyka w tym biznesie. Pozostawienie tych obligacji w portfelach klientów mogłoby oznaczać gigantyczne odpływy i utratę zaufania klientów. Po wykupie obligacji wzrasta szansa na opanowanie odpływów i odbudowanie zaufania. Dodając presję na aktywa ze strony mniejszej sprzedaży zewnętrznych TFI przez banki i słabe wyniki zarządzania częścią akcyjną przeważoną misiami uzyskujemy obraz spółki.

co spółka zrobi z gotówką? na co się nastawiacie? sporo się jej nazbierało...

Informacje
Stopień: Oswojony
Dołączył: 15 kwietnia 2014
Ostatnia wizyta: 9 maja 2019 11:02:12
Liczba wpisów: 38
[0,01% wszystkich postów / 0,02 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,559 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +155,99% +31 197,07 zł 51 197,07 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d